„Schande voor het mensdom Incident rondom Schacht ïï64»&'«l Nationalisatie wordt uitgevoerd zelfs als Veiligheidsraad tegenstemt" Noordelijken tegen verandering van conferentieplaats Persconferentie van Truman Felle brand te Rotterdam Boodschap van de Engelse Koning De Britse betalingsbalans Perzische gezant naar zitting Veiligheidsraad nia leaf Nieuw voorstel van Ridgway VRIJDAG 5 OCTOBER 1951. 7 Jaargang No. 1850. De reis van de Prins naar de Ver. Siaien 99 „Ik kan u verzekeren, dat Iran de wet op de natio nalisatie van de „Anglo Iranian Oil Company vol komen zal uitvoeren, zelfs al zou de Veiligheidsraad tegen stemmen". Dit verklaarde de Perzische gezant in Nederland, de heer Hoessein Navab, gisteravond tegenover een A.N.P.-verslaggever enkele minuten voor zijn vertrek naar New York. Verdaging Duils-Geallieerde besprekingen ROO K-KATER zeqt de echte Virqinia- roker,„sinds ik'Boston. rook.Nu steek ik de f ene na de andere ene na de andere op. zonder te veel van het qoede De Noordelijken hebben het voorstel van generaal Ridgway, om de plaats waar de besprekingen over een wapenstilstand werden gevoerd te wijzigen, van de hand gewezen. Zij stelden voor de besprekingen te Kaesong te hervatten. Het voorstel van Ridgway mist alle rede lijkheid, aldus het antwoord. Amerikaanse pers tot voorzichtigheid gemaand WEERSVERWACHTING. op onder op onder Oct. 5 6.46 18.11 12.53 19.38 6 6.47 18.08 14.09 20.33 7 6.49 18.06 15.06 21.46 8 6.51 18.04 15.46 23.11 Versterking luchtmacht op Malta De toestand van Koning George Brits vliegtuig in zee gestort C.A.O. voor kappers Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Eedactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 NS. 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwabaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 centj iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum p€» advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adret! Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Dr Hjalmar Schacht is een „dis grace for the human race" ge noemd door de directeur-generaal van de Technical Assistance Ad ministration van de verenigde na ties, dr. H. L. Keenleyside. Dit blijkt uit een aan de pers gezon den mededeling van het kantoor te Djakarta van deze instelling. Aanleiding tot deze mededeling was een incident, dat zich Woens dagavond voordeed op een recep tie, welke het kantoor gaf ter ge legenheid van het bezoek van dr. Keenleyside aan Indonesië. Op deze receptie wilde de gastheer, Sii Mizra Ismail, het echtpaar Schacht aan de eregast voorstel len De heer Keenleyside drukte mevr. Schacht beleefd de hand, maar trok deze onmiddellijk te rug, toen dr. Schacht hem de hand wilde drukken. De heer Keenleyside zei daarbij volgens de mededeling: „Het spijt mij zeer, Sir Mizra, maar ik ben niet van plan deze man de hand te drukken. Ik ben dezelfde mening toegedaan als alle fatsoenlijke lieden, die met heer Schachts ge schiedenis bekend zijn en ik kan de hand van een man met een dergelijke dienststaat niet druk- ken". Het echtpaar Schacht verliet daarop de receptie. De medede ling vervolgt dan: Toen hem hierover later vragen werden ge steld, zei de heer Keenleyside, dat hij Schacht nooit tevoren had ont moet, maar dat hij een studie had gemaakt van de gedragingen van deze Duitser gedurende de oorlog en daarvóór. Hij beschouwde de heer Schacht als iemand, die met alle winden meewaait, zonder principes en als een verachtelijke schurk. De mededeling vervolgt: „Dat Schacht uiteindelijk met Hit- Ier brak, was geen verontschul diging voor zijn actieve mede werking ten tijde, dat concentra tiekampen, pijnigingsmethoden en gaskamers gebruikt werden tegen Duitse en andere volkeren". De heer Keenleyside was van ge voelen, dat geen functionaris van de verenigde naties mogelijker wijs sociale omgang zou kunnen hebben met de man, die zo volle dig een vertegenwoordiger is van datgene, ter bestrijding waarvan de verenigde naties in het leven zijn geroepen. De heer Keenley side beschouwde de heer Schacht als „een schande voor het mens dom", aldus eindigt de medede ling van het bureau te Djakarta. De Indonesische minister van Financiën, Wibisono, op wiens ar beidsterrein dr. Hjalmar Schacht zich voornamelijk beweegt, heeft aan Aneta medegedeeld, zich zeer gegriefd te gevoelen door de uit latingen van de heer Keenleyside ten aanzien van de Duitse finan ciële expert. „Ik beschouw de uit latingen van Keenleyside, of schoon zij mogelijk niet als zoda nig zijn bedoeld, als een beledi ging aan het adres van mijn rege ring". De minister zeide verder: De heer Keenleyside moet weten, dat Schacht een gast van de In donesische regering is. „Het past een buitenlandse gast als de heer Keenleyside niet, noch als per soon noch als directeur-generaal van een orgaan der verenigde na ties, om een officiële gast van de regering als dr. Schacht in het openbaar te beledigen. Ik ben van mening, dat een langer verblijf van de heer Keenleyside hierdoor niet wenselijk is". Van de heer Schacht ontving Aneta een verweer, waarin de heer Keenleyside een lasteraar wordt genoemd en waarin hij de hoop en de wens uitspreekt, dat deze een klacht tegen hem zal in dienen in Duitsland. De heer Schacht releveert, dat in het pro ces van het internationale mili taire gerechtshof te Neurenberg nimmer een aanklacht tegen hem is ingediend inzake enige vorm van misdaad tegen de mensheid, aangezien daarvoor niet de ge ringste grond te vinden was. Schacht vervolgde: De heer Keenleyside beroemt er zich op de Duitse oorlogsgeschiedenis te hebben bestudeerd. Hij heeft dat slecht gedaan. Uit de verslagen van het proces te Neurenberg had hij kunnen lezen, dat ik niet alleen tegen oorlog heb gestre den, maar tevens, dat ik als eer ste in September 1938 dus reeds een jaar vóór het uitbreken van de oorlog tezamen met de generaals Von Witzleben en Hal der heb getracht Hitler ten val te brengen, aangezien ik op dat tijd stip tot de conclusie was geko men, dat Hitier oorlog wenste. Indien ik „actieve medewerking" zou hebben verleend in de periode van de concentratie-kampen, pij nigingsmethoden en gaskamers, zou de aanklacht te Neurenberg mij niet hebben ontzien". „Dat de heer Keenleyside des ondanks de moed heeft mij open lijk en opzettelijk „een verachte lijke schurk" te noemen, is een schaamteloosheid, die niet slechts zijn onwetendheid, maar ook zijn aard kenmerkt. Dat de verenigde naties zo iemand uitsturen om in de wereld goodwill te kweken, ge tuigt niet van veel psychologisch inzicht. Daar ik helaas niet in de mogelijkheid ben de nodige dol lars op te brengen om hem een proces aan te doen, blijft mij niets anders over dan de heer Keenley side hierbij een lasteraar te noe men. Voor het feit, dat de heer Keen leyside het onmogelijk noemt, dat functionarissen der verenigde na ties in het openbaar met mij om gaan, kan ik slechts de verant woording overlaten aan die V.N. Indien de heer Keenleyside het standpunt huldigt, dat alle fat soenlijke lieden zijn mening over mij zouden delen, dan moge hij dit standpunt toetsen aan dat van de leden der regering en hoge ambtenaren, niet alleen hier te lande, maar in verscheidene an dere landen", aldus het verweer van Schacht. Tenslotte kan nog gemeld wor den, dat de heer Keenleyside Don derdagochtend naar Manilla is vertrokken. Prins Bernhard zal omstreeks 15 October met een Amerikaans militair toestel naar Washington vliegen. De prins zal worden vergezeld door zijn chef staf koninklijke ma- rinei kapitein ter zee G. N. H. Ba ron 'van Til en zijn adjudant lt. ter zee le kl. A. F. Eibers. Na afloop van zijn onofficieel be zoek aan Amerikaanse marine- instellingenj zal de prins nog een dag bij zijn broer prins Aschwin te New York doorbrengen. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de corespondentie ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Indonesië, m.s. „Sibajak" (11 Oct.) Nieuw-Guinea, m.s. „Blitar" (16 Oct.). Antillen, m.s. „Sarpedon" (15 Oct.); Suriname, m.s. „Agamemnon" (23 Oct.) Australië via Engel. (6 Oct.). Canada, s.s. „Rijndam" (10 Oct.). Over het doel van zijn reis ver klaarde de gezant: „Zeer kort ge leden kreeg ik een telegram van eerste minister Mossadeq, waarin deze mij opdroeg bij eerste ge legenheid naar New York te ver trekken. Ik hoop hem daar Zon dag te ontmoeten. Ik zal waar schijnlijk optreden als adviseur van de Perzische delegatie bij de Veiligheidsraad. De behandeling van het geschil tussen Perzië en Engeland voor het internationaal gerechtshof te Den Haag heb ik De Britse Hoge Commissaris in Duitsland, sir Ivone Kirkpatrik, zal vandaag naar Londen reizen- In welingelichte kringen neemt men aan, dat hij zijn regering zal voorstellen de besprekingen tus sen West-Duitsland en de weste lijke geallieerden over de beslui ten van Washington enkele we ken te verdagen, indien de op 10 October te houden vergadering tussen de hoge commissarissen en kanselier Adenauer geen be vredigende vorderingen oplevert. Inmiddels zouden de Westelijke geallieerden zich beraden over de draagwijdte van de besluiten van Washington. i i J ift De generaal Kim il Soeng en Peng ten Hoeai stelden voor de besprekingen te Kaesong onmid dellijk en volledig te hervatten. Zij verklaarden, dat de Verbon denen sedert 4 Augustus niet hadden geklaagd over een schen ding van de neutrale zóne van Kaesong. „Daarom heeft de door u ge stelde onredelijke eis, zo niet de bedoeling om een dreiging te Op zijn wekelijkse persconfe rentie heeft president Truman verklaard, dat 95% van alle Amerikaanse geheime inlichtin gen door dagbladen en tijd schriften was onthuld". Hij had tevoren een lange verhandeling gehouden over de plichten der correspondenten om inlichtingen, die voor de veiligheid van het land van belang zijn, te bescher men. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. Stille mistige ochtend. In de ochtenduren op de meeste plaatsen mist of laaghangende bewolking, die eerst later op de dag verdwijnt. Overigens droog weer met weinig wind en dezelf de of iets lagere temperaturen dan gisteren. ZATERDAG 6 OCTOBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.48 5.23 6.03 6.13 n.m. 5.11 5.46 6.26 6.36 ZON. EN MAANSTANDEN. ZON MAAN Het niet-officiele bericht, dat de Sowjet-Unie had getracht twee atoombommen tot ontploffing te brengen en dat slechts één proef was geslaagd, noemde Truman een ander voorbeeld van inlich tingen, die niet openbaar ge maakt hadden moeten worden. Hier was het gevaar, aldus de president, dat de wijze waarop de Verenigde Staten atoombomont ploffingen in de Sowjet-Unie ont dekken, zou worden onthuld. Truman deed een beroep op hoofdredacteuren en uitgevers van Amerikaanse bladen om hun eigen oordeel te gebruiken met betrekking tot het publice ren van nieuws, dat voor vijan den van de V.S. van belang kan zijn. Onder geheime inlichtingen vielen feiten, cijfers, kaarten en documenten en als voorbeeld haalde de president door het tijd schrift „Fortune" gepubliceerde kaarten aan, waarop de ligging van alle Amerikaanse fabrieken voor atoomenergie was aangege ven. Truman deelde nog mede, dat John Foster Dulles het aanhod om benoemd te worden tot am bassadeur in Japan heeft afge slagen. Dulles had hem verteld te me nen, dat hij er beter aan deed in het burgerleven te blijven om te voorkomen, dat de republikeinse partij isolationistisch zou worden. (Dulles is republikeins adviseur van het ministerie van Buiten landse Zaken). scheppen, om het rekken der onderhandelingen voort te zet ten", aldus de verklaring. „Het onmiddellijke probleem is de wapenstilstandsconferentie te Kaesong terstond te hervatten en op de bijeenkomst een strikte overeenkomst aangaande de neu tralisering van de zóne van Kae song vast te stellen". Generaal Ridgway heeft in antwoord op de afwijzing door de Noordelijken van zijn voorstel, om de besprekingen in Song- hyonni te heropenen, aangedron gen op een conferentieplaats in niemandsland. Dit behoefde niet Songhyonni te zijn. Ridgway verklaarde, dat er alleen bevredigende voorwaar den voor een hervatting der be sprekingen zouden kunnen wor den geschapen door voortzetting der onderhandelingen in een gebied, dat niet onder controle van een van beide zijden zou staan. Hij stelde voor, dat de delega ties bijeen zullen komen op een plaats, die door de Noordelijken zou worden uitgekozen en aan vaardbaar zou zijn voor de V. N. DE STRIJD AAN DE FRONTEN. Het geallieerde najaarsoffen sief is ingezet. Met tanks en vlammenwerpers op een front van 65 km breedte in West- en Centraal-Korea rukken de Ver bondenen voorwaarts. De berich ten over de strijd worden zwaar gecensureerd. In sommige sec toren zyn de Noordelijken terug gedreven bij gevechten van man tegen man. Met het thans begonnen offen. sief der Verbonden troepen heeft men beperkte doelen op 't oog. Door pantserwagens ge steund, nemen Amerikanen Australiërs, Grieken, Schotten en Philippijnen aan het offensief deel, dat naar verklaard wordt geen operatie op grote schaal is, maar het bezetten van gunstiger stellingen bèoogt. De aanval zou ook tot doel hebben de Noorde lijken een linie te ontnemen, die ibijzonder geschikt is voor waar nemingsposten en weerstands nesten. De terreinwinsten van de Ver bondene bedroegen totnogtoe 3 km. Op sommige plaatsen was de tegenstand gering, daar de Noordelijken tevoren zwaar wa ren aangevallen door artillerie en napalm, en phosphorbommen, Op andere plaatsen boden de Chinezen weerstand met een taaiheid en hardnekkigheid, die door de ooggetuigen „diabolisch" genoemd werden. Het achtste leger in Korea heeft medegedeeld, dat generaal- majoor Henry Hodes, perma nent gedelegeerde naar de be standsbesprekingen in Korea, be noemd is tot plaatsvervangend bevelhebber van het achtste leger. Generaal-majoor Coulter is naar Amerika teruggeroepen om op een andere post benoemd te worden. De Australische premier, Ro bert Menzies, heeft medegedeeld, dat zijn regering 'besloten heeft een bataljon infanterie toe te voegen aan de strijdkrachten der V. N. in Korep. geheel bijgewoond en ik ben van de behandeling volkomen op de hoogte. Ik neem aan, dat van mij inlichtingen zullen worden ver langd op dit punt. Wij menen volkomen in ons recht te staan", zeide de heer Na vab, „en wij zullen uiteindelijk winnen. Er is geen sprake van, dat Iran zijn houding zal wijzigen. De behandeling van het geschil voor het internationaal gerechts hof heeft in het geheel geen in vloed meer. Ten eerste heeft En geland sindsdien de wet op de na tionalisatie van de Anglo Iranian Oil Company erkend, waardoor wij het contract tussen Iran en de Anglo Iranian als geëindigd beschouwen. Ten tweede erkent Iran niet langer het internatio naal gerechtshof en erkennen wij dus ook niet de jurisprudentie van dit hof. Ten derde beschou wen wij het conflict als een vol komen binnenlandse aangelegen heid, die dus volkomen buiten de competentie van het internatio naal gerechtshof valt en tenslotte nu de zaak bij de Veiligheids raad aanhangig is gemaakt kan het internationaal gerechts hof het conflict niet langer behan delen". De heer Navab verwacht in de loop van de volgende week in Ne derland terug te keren. Mossadeq vliegt vla Zweden. De Perzische eerste minister zal volgens mededeling van de Perzische gezant in Den Haag de reis van Teheran naar New York, waar hij, volgens de gezant Zondag a.s. wordt verwacht, via Zweden maken. Indien de Veiligheidsraad zich bevoegd zou verklaren de Britse resolutie in behandeling te ne men, zal de Perzische delegatie niet aan de debatten deelnemen", verklaarde Donderdag 'n woord voerder der Perzische regering. De voorzitter der Perzische oliecommissie Maki verklaarde te Abadan: „De tankboten, die de Perzische olieproducten uitvoe ren, zullen door Perzische oor logsschepen worden begeleid die zo nodig zullen schieten". Maki, die met de Perzische de legatie naar New York zal ver trekken, deelde verder nog mede dat het Perzisch personeel van de „Anglo-Iranian" thans voor de nationale Perzische oliemaat schappij werkt. Het heeft tot eerste opdracht de oliebronnen weer in productie te brengen, op dat luchtvaart en industrie de be schikking over brandstof krijgen. De Britse torpedobootjager „Vigor" is in Iraakse wateren nabij Abadan voor anker gegaan. Een Britse woordvoerder ver klaarde te Abadan dat dit is ge schied omdat zich nog enkele Britten, meest journalisten, in Abadan bevinden. Volgens Maki is de Perzische oliecommissie erin geslaagd tien Duitse dokters en een Zwitserse deskundige op het gebied van het voorkomen van brand in dienst te nemen. Zij zullen per vliegtuig naar Abadan reizen. Hij zeide voorts: „De mogelijk heid, dat de Britse technici hier nog als employé's van de „Anglo- Iranian" zouden terugkeren, is uitgesloten. Doch indien zij als werknemers van de „nationale Perzische oliemaatschappij" zou den willen werken, zullen zij wel kom zijn". Maki was van mening, dat spoedig zal worden gepoogd de raffinaderij te Abadan weer op gang te brengen. Hij gaf toe, dat er sommige olieproducten zijn die de nieuwe Perzische staf niet zal kunnen vervaardigen. „Waar schijnlijk kunnen wij echter wel vliegt uigbenzine en kerosine ma ken. Wij beschikken thans over een zeer grote voorraad oliepro ducten en wij zullen waarschijn lijk proberen er wat van te verkopen". De bedrijfsleider van de raffi naderij te Abadan, Ross, is Don derdag te Basra aangekomen. Bh zijn bagage bevond zich een moed Perzisch tapijt, een afscheidsge schenk van de Perzen. Maki had Ross voor zijn vertrek bezocht en hem de hand gedrukt. Ook de tijdelijke raad van directeuren der nationale Perzische oliemaat schappij was bij het vertrek van Ross en andere Britten aanwezig om hen uitgeleide te doen. De Amerikaanse luchtmacht, die op Malta gestationneerd is, zal met een escadrille marine patrouillevliegtuigen worden ver sterkt. De escadrille zal onafhan kelijk van de Britse luchtmacht met de Amerikaanse zesde vloot samenwerken. Donderdag is de zitting van het Britse parlement officieel ge sloten. Hiermee is de campagne voor de algemene verkiezingen van 25 October officieel ingeluid. In een boodschap van de ko ning, die wegens zijn ziekte door de voorzitter van het Hogerhuis, Lord Jowitt, werd voorgelezen, werd een overzicht van de ge beurtenissen uit de zittingsperio de van het heengaande parlement gegeven. Ten aanzien van Perzië wordt melding gemaakt van de misluk te pogingen van de Britse rege ring om het oliegesehil tot een bevredigend einde te brengen. De koning brengt dank aan het Britse volk voor de voortge zette toeneming van de produc tie. Voorts wordt gesproken van de vergeefse pogingen van de Britse regering om mee te hel pen een basis voor een bevredi gende bijeenkomst van 'e minis ters van Buitenlandse Zaken van Rusland, de Verenigde Staten, Frankrijk en Engeland te vinden. Aangaande de defensie spreekt de koning de hoop uit, dat het defensieprogram zal slagen om de „oorlog af te wenden en de grondslagen te leggen voor een blijvende vrede in de gehele wereld". Koning George „blijft gestadig vorderingen maken", aldus het of ficiële bulletin, dat Donderdag in Buckingham Palace werd uitgege ven. In gezaghebbende politieke kringeij werd verklaard, dat het herstel van de koning zover is ge vorderd, dat hij misschien heden de leden van de Privy Counci" (raad van adviseurs) zal kunnen ontvangen om de proclamatie voor de ontbinding van het parle ment te tekenen. Over de Noordatlantische orga nisatie wordt gezegd, dat de Brit se regering nauw met deze ge meenschap wil samenwerken. Tenslotte maakt de koning met voldoening melding van de offi ciële bezoeken aan Engeland van Koningin Juliana en prins Bern hard, van de koning en de konin gin van Denemarken en van de koning van Noorwegen. In een te voren gehouden dienst in de kathedraal van St Paul, die door leiders van de politieke par tijen werd bijgewoond, drong de aartsbisschop van Canterbury aan op rechtvaardigheid en ver draagzaamheid bij en na de ver kiezingen. Donderdagochtend omstreeks half tien even na schafttijd, brak door tot nog toe onbekende oor zaak brand uit in de opslagplaats van de meubelfabriek N.V. „Eve rest" aan de Nassauhaven te Rot terdam. Na korte tijd stond de gehele opslagplaats in lichter laaie en was de brandweer hard aan het werk om het vuur meester te worden. Op het tijdstip van het uitbreken van de brand bevonden zich vier mannen in de ruimte die konden ontkomen. In de opslagplaats was een hoeveelheid triplex, multiplex, binten en edele houtsoorten opge slagen, waarin de vlammen gre tig voedsel vonden. De hitte, die werd verspreid, was zo geweldig, dat de daklijst van de huizen aan de andere zijde der straat een afstand van circa dertig meter vlam begon te vatten. Direct werd op het dak en van de straat af begonnen met het natspuiten van deze huizen. De brandweer was spoedig met drie autospuiten ter plaatse, ter wijl aan de achterzijde van de op slagplaats, die dertig bij veertig meet, twee blusboten grote water massa's in de vuurgloed wierpen. De eigenlijke fabriek is van de brandende opslagplaats geschei den door het ketelhuis. In de nabijheid hiervan zou de brand zijn uitgebroken en door de wind verplaatsten de vlammen zich naar de opslagplaats. Hiernaast bevindt zich een zaad- en vlas handel, maar men gelooft niet, dat dit pand gevaar loopt. De brandweer bestreed het vuur met 40 stralen en men hoopte de brand spoedig meester te zijn. Behalve het reeds genoemde materiaal zijn nog een autospuit en een blusboot naar het terrein van de brand gedirigeerd. Om elf uur meldde de brandweer, dat zij het vuur zo goed als meester was. De schade, die in de tonnen zou lopen, wordt door verzekering ge dekt. De Britse betalingsbalans geeft voor de eerste helft van het lo pende jaar een tekort aan van 122 millioen pond sterling. In de eerste helft van 1950 werd een overschot geboekt van 42 millioen pond en 't overschot voor het gehele jaar 1950 be droeg 221 millioen pond. In de eerste helft van dit jaar bedroeg het deficit van de zichtbare bui tenlandse handel 338 millioen pond tegen 125 millioen pond voor de eerste helft van 1950 en 159 millioen pond voor het gehele jaar 1950. De ontvangsten uit hoofde van zeevervoer, „rente, verzekeringen en andere on zichtbare uitvoer bedroegen 216 millioen pond tegen 167 millioen pond in de eerste helft van 1950 en 380 millioen pond voor het gehele jaar 1950. Het tekort tegenover de dollarzone bedroeg in de eerste helft van dit jaar 109 millioen pond, terwijl tegen over de andere landen van de Westelijke zone een overschot van 14 millioen pond en tegen over het sterlinggebied een over schot van 4 millioen pond werd geboekt. De handel met de lan den van de OEES en andere landen, die noch tot het sterling- of het dollargebied noch tot de OEES behoren, leverde een defi cit op van 26 millioen pond resp. 47 millioen pond. Op 30 Septem. ber j.l. bedroegen de goud- en dollarreserves van het sterling gebied 1167 millioen pond tegen 1381 millioen pond op 30 Juni 1951, 1342 millioen pond op 31 Maart 1951 en 1178 millioen pond aan het einde van 1950. „Landsend radio" meldt, dat tussen Landsend en Penzance, een vliegtuig m zee is gestort. Reuter meldt nader, dat een jager van de Britse vloot bij Landsend in zee is gestort. In het toestel bevond zich één inzit tende. Vier vliegtuigen, een red dingsboot en vissersvaartuigen zoeken de omgeving af. Op een bijeenkomst te Amster dam is de eerste collectieve ar beidsovereenkomst voor het kap- persbedrijf ondertekend. De on dertekening geschiede door alle werkgevers- en werknemers organisaties, die in de vakraad voor het kappersbedrijf samen werken met uitzondering van de Christelijke kapperspatroons bond. Deze organisatie welke eerst kort is aangesloten, heeft zoals door haar werd medege deeld, niet voldoende gelegenheid gehad zich intern te beraden. De nieuwe C.A.O. zal na goed keuring door het college van rijksbemiddelaars in de plaats komen van de bindende loon- en arbeidsregeling voor 't kappers- bedrijf van April 1946. De C.A.O. bevat aanwijzingen op de be staande regeling, o.m. de invoe ring van een leerlingenstelsel en tevens de verplichting voor leerlingen en aankomende be dienden om vakonderwijs te vol gen bij een erkende instelling. Voorts bevat het contract een verkorting van de arbeidsduur van het personeel en een betere regeling van de arbeidstijden. Na 7 uur zal het personeel niet meer werken. Bij ziekte van mannelijke werknemers zal de eerste veertien dagen het volle salaris worden betaald. De over eenkomst voorziet verder in een vacantietoeslag van 1 pet. van het jaarloon en een betere va- cantieregeling. Verder is dé mogelijkheid opgenomen tot het geven van een prestatietoeslag.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1