Trein ontspoord bij Sloterdijk Binnenlands Nieuws RECHTSZAKEN Het! huisl zondeicsleutel KERKNIEUWS Urker vissers naar Argentinië Atoombomontploffing in de Sowjet-Unie Laat het vuil niet met rust, en De botsing tussen de „Alceo" de „Grenville" TREKKERS EN PAARDEN WERKEN SAMEN. Middenstandsbonden dringen aan op stroombeperking AgcnJa BRAND IN AARDAPPEL MEELFABRIEK. Middenstand contra meelfabrikanten Het Labourcongres geëindigd West-Duitse regering waarschuwt oud strijders Het prijsverloop op de wol veilingen in Australië en Zuid-Afrika Eisen van het algemeen Belgisch vakverbond Even voor de molen bij Sloter- iiik is Woensdagmiddag de elec- trische trein van Amsterdam op weg nar Rotterdam met een snel heid van ca 100 km ontspoord Om trent de oorzaak werd gemeld, dat «en wielband van een der wagens van het wiel is afgelopen. Deze wagen schijnt daardoor ontspoord te ziin en de gehele trein van de rails te hebben getrokken. Slechts het voorste wielstel van de voorste wagen en het achterste wielstel van de achterste wagen staan nog ^Ongelukken van enige betekenis ieden zich niet voor. Er zouden slechts twee licht gewonden zijn. Enige schade aan het materiaal van betekenis is niet te constate ren Slechts enkele ruiten zpn ge broken. Voor de rest is de trein nog vrijwel intact. De derde en vierde wagen stonden in een knik met een hoek van ongeveer 140 gr. op elkaar. Ook de andere wagens stonden kris-kras, maar ze zijn nog alle aan elkaar gekoppeld. De rails zyn ter plaatse volkomen vernield en men vindt splinters van de bielsen, staalkrullen en afgeknapte bouten op flinke afstand. Een ooggetuige, een baggerwer ker die bezig was op het opgespo- ten'terrein aan de andere zijde van de Haarlemmerstraatweg en het ongeluk zag gebeuren, was toen wij hem spraken ruim een halt uur na het gebeurde nog steeds ver baasd over het feit, dat het onge- luk zo goed was afgelopen. „Toen de trein met grote snelheid naderde hoorde ik direct, dat er iets niet in orde was. Plotseling zag ik dat de derde of vierde wagen naast de rails zat. Splinters en stukken staal vlogen naar alle kanten en ik merkte nog op hoe de wagenbe- stuurder de tegenwoordigheid van geest had de electrische beugels te laten zakken. Een ogenblik dacht ik dat de wagens boven op elkaar zouden terechtkomen en in elkaar zouden schuiven. Steeds meer wa gens vlogen uit de rails en het zag er naar uit, dat ze in de sloot naast de dijk terecht zouden komen. Het leek wel of de slang van treinwa gons haar uiterste best deed om- zich zelf in evenwicht te houden. Verder heb ik niet opgelet, want ik ben direct naar een telefoon ge rend om vijf acht te bellen. De trein moet in ongelooflijk korte tijd tot stilstand zijn gekomen Waar wij van een spoorwegamb tenaar vernamen, schijnt er geen paniek in de trein te zijn ontstaan. Wel zijn de passagiers, het was een forensentrein, zodra de wagons tot stilstand kwamen, op alle mogelijke manieren uit de trein geklommen. Het is een groot geluk, dat niet juist op dat moment van de andere kant een trein naderde. De schade, die aan de spoorbaan is aangericht heeft tot gevolg, dat iéder spoorverkeer tussen Haarlem en Amsterdam onderbroken is. De ontspoorde trein heeft zowel links als rechts van de baan een electri- citeitsmast geraakt. De rechter- mast is om de derde wagon gekron keld, de linker is geknakt. De spoordijk is over een grote lengte opengereten door de zijkanten van de wagons. Het hekje van beton nen palen aan de rechterzijde van de baan is weggevaagd. HET MATERIAAL SPAARDE DE REIZIGERS. Dat het ongeluk zo goed is afge lopen, is te danken an de hechtheid van de wagons. De krachten, die zjjn opgetreden, toen eenmaal een van de wagons „de rechte weg" had verlaten, laten zich raden als men ziet hoe van de stalen rails krullen zijn gekrabd. Niettemin zijn van geen der wagens de koppelingen gebroken. Slechts enkele ruiten braken. Het gevolg is, dat slechts één der honderden passagiers, een 28-jarige inwoonster van Heemste de, lichte schaafwonden aan de be nen opliep. Zij kon ter plaatse wor den geholpen en kéerde op eigen gelegenheid naar huis. BUSSEN INGESCHAKELD. Het treinverkeer van Amster dam naar het westen ligt geheel lam. Juist in het spitsuur is dit een groot ongemak voor duizenden, die in Amsterdam werken en elders wonen. De spoorwegen schakelden terstond tientallen autobussen in. Eigen materiaal alsmede van ver scheidene touringcar-ondernemin gen in de hoofdstad. Van het Cen traal station Amsterdam naar Haarlem ontstond daardoor een pendeldienst met autobussen. Ook de Noord-Zuid-Hollandse Vervoer Maatschappij verleende honderden vervoer naar huis. Naar wij later vernamen zijn de passagiers, die overhaast uit de verongelukte trein kropen, nog aan een tweede groot gevaar ontsnapt, evenals trouwens de passagiers van een trein, die kort na het gebeurde juist uit de richting Haarlem na derde. De heer A. Dikker-Boom, die het ongeluk had zien gebeuren, is onmiddellijk in de richting Haar lem langs de spoorbaan gelopen en hjj slaagde er in een trein, die met grote snelheid naderde, tot stil stand te brengen. Deze trein zou eveneens ontspoord zijn door de aangerichte ravage en was moge- lijk recht op de passagiers uit Am sterdam, die zich over de spoordijk 1 hadden verspreid, ingereden. De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, de heer H. A. J. G. Kaasjager had zich direct na de eerste melding naar de plaats van het ongeluk begeven. De president directeur van de spoorwegen, ir. F Q. den Hollander, was juist op in spectie, maar kon in Rotterdam ge waarschuwd worden en heeft zich zo snel mogelijk naar Amsterdam begeven om zich persoonlijk van de bijzonderheden op de hoogte te stel len en leiding te geven aan het op- ruimingswerk, waarmede, kort na het invallen van de duisternis, werd begonnen. Deskundigen van de spoorwegen begonnen toen ook met het onder zoek naar de oorzaak. maar bedenk dat het natuur lijke wolvet aan de wol soe pelheid en veerkracht ver leent. Dit wolvet mag dus niet uit de wol worden weg gewassen. Echfalon doet het precies goed, want Echfalon is speciaal alkalivrij voor. wol. Nederlander omgekomen, Zoals is gemeld is in de nacht van Maandag op Dinsdag in Het Kanaal de Britse torpedobootjager „Grenville" in aanvariag gekomen met het Italiaanse vrachtschip „Alceo". Drie opvarenden van de „Gren ville" kwamen om het leven. Na der vernemen wij dat een dezer opvarenden de adelborst eerste kl. D. Stap uit Amersfoort is. Hlij deed dienst aan boord van de „Grenville" in verband met zijn opleiding. Het zal voor de grotere land bouwbedrijven blijken, dat trek kers naast paarden het voorde ligst zijn. Men wil dit nader on derzoeken en daartoe is te Gro ningen een commissie ingesteld, die men „paardencommissie" doopte, wat niet wil zeggen, dat er paarden zitting in hebben ge nomen. De deskundigen, die er wel in zijn opgenomen, zullen nagaan welke arbeid het meest economisch met paarden kan worden gedaan, welke werktui gen het nuttigst zijn en voorts hoeveel een goede voeding kost. In de cursus Landbouwpost van de Stichting Propaganda- Centrum voor onderwijs en cul tuur wordt hieraan eveneens aandacht besteed. Zo wordt er o.a. in behandeld de kostprijsver houding paard-trekker. GEREFORMEERDE KERK Bedankt voor het beroep naar de Ger. Kerk te Hoek, cand. L. G. Rozendal te Kampen. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Er viel deze week in de zitting van de Middelburgse politierech ter weer heel wat „klfelti goed" te berechten. Enige onbelangrijke beledi gingszaakjes kostten A. I. M., echtgenote van D. S. te Sas van Gent en L- M. de la R„ echtge note van A. de W., eveneens te Sas van Gent, ieder 10 boete of 5 dagen hechtenis. Zij hadden elkaar ov^j en weer diverse be ledigingen naar het hoofd geslin gerd- De huishoudster M. de R. te Clinge werd door P. L. op enige glazen bier getracteerd. Uit er kentelijkheid sloeg zij L. een bierflesje op het hoofd stuk. We gens mishandeling kreeg zij 50 boete. De volgende verdachte, P. C- de D. te Terneuzen, had op de weg BreskensSchoondijlce een aanrijding gehad. De andere automobilist erkende schuld, maar kreeg niettemin een kaak- Vrijdag a.s. zal een aantal Ur ker vissers naar Argentinië via Oostende vertrekken. In het begin van deze eeuw is de eerste uittocht van Urkers geweest en wel naar Amerika. Het waren slechts enige gezin nen, die Urk aan de overzijde van' de oceaan gingen vertegen woordigen. In 1908 volgde emigratie op grote schaal naar de glasfabrie ken te Leerdam en de textielfa brieken te Enschede. De omstan digheden waaronder de vissers bevolking toen leefde waren van dien aard, dat men voor een loon van 6 per week naar de „vaste wal" ging. In 1918 waren het andere om standigheden die noopten tot verhuizing. De visserij op de Noordzee was gevaarlijk, door de mijnen, waaraan een groot aan tal Urkers ten slachtoffer is ge vallen. De visserij op de Zuider zee was niet lonend, daar Duits land als afnemer was uitgescha- Met botters en jollen trok men naar de Zaanstreek om daar werk te zoeken- In Wormer Wormerveer en Krommenie vindt men heden nog vrij grote nederzettingen van Urkers. Iri 1920 waren de economische toestanden op Urk zo slecht, dat een groot aantal vaklieden het eiland voor goed verliet. In 1938—1939 werd op verzoek van de dienst der Zuiderzeewer ken een onderzoek ingesteld naar de bevolkingsomstandighe den in de randgebieden rond de N. O.-polder. Ir. Groemans, thans Prof. Sroemans kwam tot de conclu sie, dat er op Urk bestaansmoge lijkheid was voor plm. 2600 men sen. Er woonden er toen al meer ■dan 4.000. Tijdens de oorlog bood de visserij grote bestaansmoge lijkheden en na de oorlog ving de N. O.-polder een groot ge deelte van het arbeidsoverschot op. De visserij op Noordzee en IJsselmeer biedt nog steeds mo gelijkheden, maar toch komt er weer langzaam aan een over schot aan arbeidskrachten. Bi. de zuidelijke inpoldering zijn oog vrij veel Urkers te werk ge steld, maar dit is slechts tijdelijk en bovendien nog seizoenwerk. Toen dan ook het aanbod kwrnn van een Belgische onderneming jm een aantal Urkers als visser aaar Argentinië over te brengen heeft burgemeester Keijzer hier van gebruik gemaakt en een aantal Urkers in contact gebracht met de ondernemers. In visserijkringen op Urk is men van mening, dat er eigenlijk hier geen sprake kan zijn van een georganiseerde poging om het overschot van Urkervissers elders te plaatsen. De twee grote vissersverenigingen hebben hier in dan ook geen aandeel. Men beschouwt dit meer als een zakelijke kwestie tussen een buitenlandse reder en vissers knechten. Vóór de oorlog kwa men hier Duitse reders om volk te huren voor hun schepen. Het verschil is dat de Urkers nu naar Argentinië gaan, een jaar weg blijven en als het goed bevalt daar zelfs voor goed blijven en hun gezinnen laten overkomen. Er zijn n.l. enkele getrouwde vis sers bij- Het merendeel is onge huwd. Hoewel er geen „erkende schippers bij zijn is het overgro te deel van de Argentinië-vaar- ders toch meer of minder met de vismethoden op de hoogte slag, die hem het bewustzijn deed verliezen. Verdachte be kende te hebben geslagen- Hij had pas een nieuwe auto en had zich. opgewonden over de aanrij ding. De politierechter veroor deelde hem tot ƒ40 of 20 dagen. De veekoopman D. F. te Hon- tenisse werd tot 50 of 20 dagen veroordeeld, omdat hij in dron ken toestand een fiets had be reden. Ten nadele van de echtgenote van W. K. te Driewegen had L. Th. L. te Terneuzen een handtas ontvreemd. Verd. had met deze vrouw verschillende café's be zocht. Het kostte verd- 40 boete of 20 dagen hechtenis. Bij verstek werd de landbou wer J. de W. te Vogelwaarde ver oordeeld tot 40 boete of 20 da gen. Te Hengstdijk had hij de marechaussée J. F. L. in het ge zicht gestompt. M. K. fabrieksarbeider te Axel had een vishengel gestolen. Hij kreeg ƒ40 boete of 20 dagen hechtenis. Na heel wat moeite gelukte het C- D., uit Biervliet, op zijn brom fiets te komen. Omdat hij teveel gedronken had, kon hij niet be hoorlijk rijden, 50 boete of 20 dagen brommen. J. J. J. te Breskens had te diep in het glaasje gekeken. De poli tierechter vroeg 50 of 20 dagen hechtenis. I. J. J. C. te Sluis had een kom mies bedreigd, 40 of 20 dagen was de uitspraak. In verband hiermede is L. vol gens art. 307 Wetboek van Straf recht, het veroorzaken van dood door schuld ten laste gelegd. Voor al ook in medische kringen be staat voor deze zaak grote be langstelling. OVERTREDING VOORMALIGE TEXTIELEESCHIKKING Wegens overtreding van de des tijds van kracht zijnde textielbe- schikking heeft het Amsterdams gerechtshof een kledingmagazijn veroordeeld tot betaling van een geldboete van f 25.000, subs, zes maanden gevangenisstraf. Veertien dagen geleden was een boete van 41.000 geëist, hetgeen overeenkwam met de straf, die dit magazijn in eerste instantie door de Bijzondere Politierechter in October 1949 was opgelegd. VOGELPEST IN DEDGUM Onder de kippen van 2 pluimvee houders te Dedgum in Friesland is vogelpest geconstateerd. Alle kippen werdeni afgemaakt. Vogelpest te Oostzaan. Wederom werd een geval van vogelpest geconsteerd en wel bij de heer P. Rep aan de Haal. 47 Kippen werden afgemaakt. DODELIJKE ONGEVALLEN. Dinsdagmorgen is een motorrij der te Amsterdam gevallen door dat hij de macht over het stuur verloor na over een steen, die op de straat lag te zijn gereden, Hij is aan de bekomen verwon dingen overleden. In het ziekenhuis te Nijmegen is aan haar wonden bezweken het 3-jarig dochtertje Catharina van de familie Paul uit Nijmegen. Zij werd door de auto van de vishandelaar P. D. J. uit Spaken burg op de weg NijmegenVenlo onder Sint Anna overreden. Vorig jaar werd het meisje op dezelfde plaats aangereden en brak toen beide beentjes. HORLOGES GESTOLEN Woensdagmorgen is een steen I geworpen in de étalageruit van 'n horlogewinkc 1 te Amsterdam. Er worden 10 tot 20 koperen I dameshorloges met een totale waarde van ongeveer 400 ver- 1 mist. TWEE 'GEVALLEN Vj'AN TYPHIS In Dokkum is bij 2 vrouwen, I van wie de een de ander heeft ;erpleegd, typhus geconstateerd. De patiënten zijn naar de barak voor besmettelijke ziekten te Leeuwarden overgebracht. straaltje water uit de kraan kwam. De oorzaak van dit ongemak was, dat de transportleiding van Rot terdam naar Delft ter hoogte van dc- kandelaar bij Overschie was ge sprongen. INVAL IN CLANDESTIENE SLACHTERIJ Woensdagmorgen hebben ambte naren van de gemeentepolitie, C. C.D. en van het slachthuis in Bus- sum een inval gedaan op een werf. Hier werden de gebrs. H. uit Bussum en hun neef uit Hilver sum op heterdaad betrapt toen/ zij clandestien aan het slachten wa ren. Het vlees werd voor de con sumptie afgekeurd. Het onderzoek van de poitie heeft 6 weken ge duurd. Verscheidene slagers zou den er bij betrokken zijn. ONTPLOFFING IN OPSLAGPLAATS. Eén gewonde Gistermorgen omstreeks 12 uur heeft zich in een open opslagplaats van oude metalen op een terrein nabij de Hoogstraat te Eindhoven een ontploffing voorgedaan, waar door de ongehuwde S. levensge vaarlijk werd gewond. De man is in het Binnengasthuis opgenomen. Hij heeft o.a. ijzerscherven in de hals slagader gekregen. Een andere ar beider werd licht gewond. Vermoe delijk bevond zich tussen het ijzer een projectiel, waarop vonken te recht zijn gekomen. De mijnoprui- mingsdienst zal vandaag een on derzoek naar de oorzaak van de ontploffing instellen. Op het ogen blik is de toestand van de gewonde zorgwekkend. De commissie van overleg van de middenstandsvakcentralen heeft 'n beroep gedaan op het midden standsbedrijfsleven in de provincies Noord- en Zuid-Holland in de cri- tieke uren zoveel mogelijk het stroomgebruik in winkels en eta lages vrijwillig te beperken. De piekurenregeling met zijn beper kende bepalingen zal eerst in No vember ingaan. „Het blijkt echter", zo zegt de commissie van overleg, „dat op be paalde uren nu reeds de electrici- teitsvoorziening in deze twee pro vincies ernstig wordt bedreigd. Daarom verzoeken de midden standsorganisaties het bedrijfsleven het goede voorbeeld te willen ge ven en thans vrijwillig de maatre gelen te treffen, welke tijdens de piekuren-regeling het vorig jaar waren voorgeschreven. DELFTENA,ARS KONDEN ZICH NIET WASSEN Tal yan, inwoners van Delft kwamen Woensdagmorgen tot de onaangename verrassing, dat zi, ongewassen en zonder een kopje thee te hebben gedronken' naar hun werk moesten gaan. De bovenwoningen zaten n.l. ge heel zonder water, terwijl in de benedenhuizen slechts een dun DOOD DOOK SCHULD H/eden zal voor de Haagse recht bank de zaak dienen tegen A. L., voorheen arts te Zevenhoven die op 1 Nov. 1950 aldaar een ingeze tene van die gemeente de 27-,ja rige M. Kalshoven voor het inzet ten van een kunstgebit alle tanden en kiezen in de z.g. evipanslaap heeft getrokken waaruit deze niet meer is ontwaakt. Destijds is over deze gerucht makende zaak slechts een kort be richt in de pers verschenen, waar' in, naar later is gebleken, ten on rechte de indruk is gewekt, dat de dood van de patiënt zou zjjn ver oorzaakt door het toedienen van een te grote dosis evipan. Een later door dr. Hulst inge steld onderzoek heeft echter aan het licht gebracht, dat de patiënt tijden»; de behandeling is gestikt in een prop watten, welke bij de lijkschouwing in de luchtpijp van de overledene werd gevonden. KRIJGSRAAD TE VELDE. De staat van dienst van de soldaten H. van der H, uit Am sterdam, A. O., uit Schiedam- en A. V.. uit Budel was in Indonesië voortreffelijk geweest, maar toen zij in Nederland voor de eerste keer voor herhalingsoefeningen onder de wapenen moesten ko men, ging het mis. In de nacht van 6 op 7 Juni, toen zij van een „vrolijk avondje' in de kazerne te 's Hertogen bosch terugkeerden, verzetten zij zich tegen twee wachtmeesters van de militaire politie, die hen tot de orde wilden roepen. Het gevolg was dat andere militairen zich ermee gingen bemoeien en een rel ontstond, die thans voor de krijgsraad te velde in Den Haag zijn ontknoping vond. De president had waarderende woorden voor het gedrag van de beklaagden destijds in Indonesië. „Daar was het anders dan hier", zo zeide hij, „en op jullie gedrag was niets aan te merken, maar dat geeft jullie geen vrijbrief om je te gedragen zoals je gedaan hebt op die bewuste avond". De wachtmeesters als getuigen gedagvaard, vertelden een gelijk luidend verhaal: „Op 6 Juni had. den de mannen vóór het avond eten de mededeling gekregen, dat zij het daaropvolgende weekend niet naar huis mochten. Velen, die geld hadden opgespaard, trok ken Den Bosch in voor een glaas je bier. Tegen middernacht zagen de wachtmeesters, die buiten dienst waren, de soldaten, die on der de invloed van sterke drank hadden verkeerd en in een ijssa Ion nogal lawaai hadden gemaakt HEDEN: TERNEUZEN:: Hotel Des Pays Bas, 1.30 uur: Jaarl. Alg. Ver gadering Coöp. Landbouw ver eniging „Zeeuwsch-Vlaande- ren". Concertgebouw, 8 uur: De sterren van Radio-Luxem burg, Helma en Selma. ZAAMSLAG: 2 uur: Ledenver gadering Bond van Plattelands vrouwen. HOOFDPLAAT: Het Wapen van Zeeland, 2 uur: Verlenen van de politicvergunning tot het rapen van broed- of mos selzaad van de Waterkering Calam. polders Hoofdplaat en Thomaes. Een felle brand heeft gisteravond gewoed in de aardappelmeelfabriek „Musselkanaal en Omstreken" te Terapelkanaal. Om ongeveer kwart voor zeven werd de brand ontdekt door de opperboiler E. van der V., die bezig was op de z.g. droogzol der. De man, die het vuur als een laaiende massa op zich aan zag ko men, kon zich nauwelijks uit de voeten maken. Onmiddellijk werd de brandweer gealarmeerd en spoe dig waren de brandweercorpsen van Terapel, Sellingen, Onstwedde, Stadskanaal, Musselkanaal, Wilder- vank en twee fabrieksspuiten bezig een strijd aan te binden tegen de vlammenzee. Het vuur greep snel om zich heen en in korte tijd stond het hoofdgebouw van deze belang rijke aardappelmeelfabriek in lich ter laaie. Men slaagde er gelukkig in van het ketelhuis, dat ook spoe dig vlam had gevat, de stoom uit te laten, waardoor ontploffingen uitbleven. Op het moment, dat de brand uitbrak, bevonden zich ruim 30 personen in de fabriek. Persoon lijke ongevallen zijn evenwel uit gebleven. Dank zij de coördinatie van brandweercorpsen uit de om geving alsmede de hulp van een tweetal fabrieksspuiten, slaagde men er in de brand tot het hoofd gebouw te beperken. Het gebouw was verzekerd. Twaalf grote meelfabrikanten hebben onlangs onder het motto „waarschuwing" een beroep op de bakkerspatroons gedaan hun meel uitsluitend te betrekken van de leveranciers, die de nodi ge zekerheid kunnen geven, dat hun producten de gezondheid niet zullen schaden, zo vernemen wij van de commissie van ver slag van de middenstands-vak - centralen. Deze commissie heeft thans een circulaire aan de bakkers patroons gezonden, waarin zij zegt „deze stunt van bedoelde twaalf grote meelfabrikanten een openlijke aanval op het midden groot- en kleinbedrijf te achten als zodanig, waartegen zij met kracht protesteert-" Woensdag is het congres van de Labour-partij te Scarborough ge ëindigd. In zijn slotrede verklaarde pre mier Attlee onder toejuichingen van de afgevaardigden, dat de La- ourpartij bij de verkiezingen de overwinning zal behalen. Maar of de partij zou winnen of verliezen, zij streed voor een „gro te zaak", aldus de premier. In dc kazerne wilden zij v. d. H. ter verantwoording roepen en medenemen naar het wachtlo kaal, maar hiertegen verzette deze zich, bijgestaan door O. en V. en gesteund door het gejoel en geschreeuw van andere mili tairen. „Opzettelijke ongehoor zaamheid en wederspannigheid" luidde de tenlastelegging. De auditeur-militair eiste drie weken gevangenisstraf met af trek. „Nu zij in het burgerleven zijn teruggekeerd, zie ik er geen militiar belang in hen nog met een ernstige straf te achtervol gen", aldus de auditeur-militair. De krijgsraad, meteen uitspraak doende, was een geheel andere mening dan de auditeur-militair toegedaan. De drie beklaagden werden schuldig bevonden aan opzettelijke ongehoorzaamheid en wederspannigheid en deswege veroordeeld tot drie maanden ge. vangenisstraf met aftrek van 3 weken en met het bevel tot on middellijke gevangenneming. De Westduitse regering heeft de nieuwe organisatie van oud strijders, de bond van Duitse sol daten, gewaarschuwd zich niet met politiek bezig te houden. In een mededeling van de re gering wordt gezegd, dat enige woordvoerders van de bond on langs verklaringen hebben afge legd, die niet in overeenstemming zijn met hun vroegere verklarin gen, dat zij zich buiten de poli tiek zouden houden. Generaal Hans Friessner, hoofd van de bond, heeft onlangs ge zegd, dat de Duitse soldaat, die Polen aanviel in 1939, „wist, dat hij een rechtvaardige oorlog voerde, welke was veroorzaakt door de Polen, die Duitsers mis handelden". Op de eerste wolveilingen van het seizoen 1950-1951 te Geelong (Australië) welke gisteren alhier begonnen, stegen de wolprijzen met 15 procent boven liet niveau van de noteringen te Melbourne op Maandag j.l. De hoogste prijs was in het be ginstadium van de veiling 156% pence per lb. voor standaard kwa liteit merino. Volgens de make laars bestaat er grotere vraajg naar standaard dan naar fijnere wolsoorten. Er bestond levendige belang stelling voor alle sectoren, waar bij Amerikaanse en continentale kopers werden gesteund door de Australische fabrieken. De aan kopen door Engeland waren be perkt. De biedingen voor aile soor ten wol lagen bij de opening onge veer 10 pet boven aangenomen minimumprijzen. De prijs voor wol steeg te Port Elizabeth gisteren voor het eerst in dit -seizoen met 15 tot 20 pence per lb. De prijzen lagen ongeveer 30 pet hoger dan op dc eerste vei ling van het seizoen op 4 Sept. en 25 pet lager dan de slotprij-zen van het vorige seizoen. De hoger-e prijzen in Z.-Afrik a volgden op de scherpe prijsstijgin gen op de Australische veilingen. In, Perth stegen de prjjzen met 15 pet. De perschef van president Tru man heeft in Washington verslag gevers gemeld, dat „onlangs in de Sowjet-Unie opnieuw een atoom bom tot ontploffing is gebracht". door EARL DERR BIGGERS Vertaling van P. Oreille. 91) (Nadruk verboden). Hij overhandigde Hallet de en veloppe* „Dit antwoord is van avond aangekomen", voegde hij erbij. Er was op Hallet's gewoonlijk strak gezicht een vreemde glim lach verschenen. Hij nam het telegram aan, las het en scheur de het langzaam in stukjes. „Vergeet dat maar, jongens zei hij kalm. (Wa-at?" bracht John Quincy uit. „Ik zei, vergeet het. Ik mag jullie ondernemingsgeest wel maar hier ben je op het verkeer de spoor." John Quincy was hevig geer- gerd. „Ik eis verklaring", riep hij. „Die kan ik niet geven", ant woordde Hallet. „U moet mij op mijn woord geloven." „Ik heb u al heel dikwijls op uw woord geloofd", zei John Quincy boos. „Dit begint er nu verdacht uit te zien. Probeert u iemand te beschermen?" Hallet stond op en legde de hand op John Quincy's schouder. Ik heb een zware dag achter de rug", zei hij „en ik ben niet van plan boos op u te worden. Ik probeer niet om iemand te be schermen. Ik ben even verlan gend als u om te weten wie Dan Winterslip heeft vermoord- Mis schien nog meer." „En wanneer wij u een getui genis brengen, verscheurt u het." „Breng me het rechte getuige nis", zei Hallet. „Breng me het armbandhorloge. Dan kan ik u beloven, dat er gewerkt wordt. John Quincy werd getroffen door de oprechtheid in zijn toon. Maar hij wist toch niet hoe hij het had. „In orde", zei hij, „laten we er niets meer over zeggen. Het spijt me, dat wij u zijn komen lastig vallen, met zo iets nietigs „Zo moet u niet praten", on derbrak Hallet. „Ik ben blij, dat u helpt. Maar wat Saladine be treft" hij keek Chan aan „laat hem met rust-" Chan boog. „U is onbetwist baar chef", antwoordde hij Zij gingen wat verslagen naar Chan's huis terug. Toen Chan, bij zijn tuinhek uitstapte, sprak John Quincy: „Nu, ik ben pau Saladine was mijn laatste hoop De Chinees staarde even naar de door de maan verlichte Stille Zuidzee, ver achter de havenlich ten. „Stenen muur omringt ons", zei hij dromerig. „Maar wij draai en rond, zoeken kijkgat. Ogenblik van ontdekking zal komen." „Ik wou, dat ik er ook zo over dacht", zei John Quincy. Chan glimlachte. „Geduld zijn een liefelijke deugd", merkte hij op. „Zo schijnt het mij toe. Maar misschien is dat mijn Oosters gemoed. Uw ras bemerk ik, be schouwen geduld met altijd zwellend ongenoegen," En met altijd zwellend onge noegen beschouwde John Quincy het, toen hij naar Waikiki terug reed- Toch, had hij veel behoefte aan geduld in de dagen die volg den, want er gebeurde niets. De periode van acht en veertig uren, hem toegestaan om Hawaii te verlaten, verstreek, maar de schrijver van de dreigbrief ver scheen niet om de verveling te verdrijven. Donderdag werd het een kalme dag, als alle andere Donderdag, kalm en vredig. Op Vrijdagmiddag verbrak Agatha Parker de eentonigheid met een telegram, uit Wyoming verzonden: „Je moet volslagen krankzin njg zijn. Ik. vind het Westen on beschaafd en onmogelijk." - John Quincy glimlachte; hij zag haar vóór zich toen zij dat neer schreef, trots, fier onbuigzaam, i Zij moest wel in de smaak ge vallen zijn bij de man, die het bericht overseinde. Of was hij ook' n banneling uit het Oosten? En misschien had het meisje ge lijk. Misschien was hij wel krankzinnig. Hij zat op Dan Win- terslip's lanai en trachtte het uit te denken. Boston, het kantoor, het museum, de schouwburgen. De opwinding bij een nieuwe uit gifte van pandbrieven zoals de opwinding van een première avond zouden ze gaan of niet? Tennis en golf met mensen yan zijn, eigen stand- Thee uit fijne, antiek porceleinen kopjes in schemerige oude salons. Was hij niet krankzinnig? Maar wat had tante Minerva gezegd? „Als jouw kans ooit komt Het was een groot probleem, en grote problemen waren ver velend, hier in het land van de lotus. Hij geeuwde en ging doel loos de stad in.- Hij kwam in de openbare leeszaal terecht, en vond er Chan diep gebogen over een tafel met een ontzaglijk groot boek. John Quincy kwam naderbij. Het boek bestond uit oude nummers van het Honolulu morgenblad, en lag open op een door de tijd vergeelde bladzijde sportnieuws (Wordt vervolgd). De perschef, Joseph Short, wilde geen nadere bijzonderheden geven. Zijn verklaring volgde op niet- officiële berichten dat in de Sow- iet-Unie onlangs (enige dagen of enige weken geleden) twee proeven met atoombommen zijn genomen. Volgens deze berichten was de tweede proef goed geslaagd, doch was de eerste, vroegere proefne ming mislukt en waren de bewezen voor deze eerste proef minder ze ker Deze proef zou echter geen volkomen mislukking zijn geweest: waarschijnlijk was slecht atomisch vuur veroorzaakt, dat het mate riaal aantastte doch niet tot ont ploffing bracht. Op 23 September 1949 hebben de Verenigde Staten, Engeland en Ca nada een gemeenschappelijke ver klaring uitgegeven, waarin werd gezegd, dat de Sowjet-Unie de atoombom bezat. Gemeld werd toen deze landen bewijzen hadden gekregen, dat in de Sowjet-Unie een atomische ontploffing had plaats gevonden. Short verklaarde, dat in gevolge de politiek van de president om het Amerikaanse volk ten volle van de ontwikkelingen die de Amerikaanse nationale veiligheid raken op de hoogte te houden, Truman hem had opgedragen deze verklaringen af te leggen en opnieuw de noodzakeluk- heid te beklemtonen van doelma tige internationale controle op de atoomenergie. Voor de officiële verklaring van Short hadden verslaggevers uit niet-officiële bronnen vernomen dat uit gegevens, die op het ogen blik door hoge defensiefunctiona rissen worden bestudeerd, blijkt, dat bij de proeven normale kern splitsing was betrokken en geen waterstofbom. Waarschijnlijk waren de proeven in het laatst van Juli of in Augus tus in Siberië genomen. Men ge looft, dat een bom tot ontploffing is gebracht bij een laboratorium voor atomische wapenen, waarvan men weet dat het in midden- of noordoostelijk Siberië ligt. In tegenstelling tot de officiële verklaring van 1949, waarin ge sproken werd over een „atomische ontploffing" gebruikte Short in zijn verklaring het woord „bom". Officieel zijn nooit bijzonderhe den bekendgemaakt over de midde len die de Verenigde Staten aan wenden om achter de Sowjetrussi- sche atomische activiteit te komen. Hjet algemeen Belgisch vakver bond (A.B.VjV.) heeft in een ma nifest de eisen bekend gemaakt, die het de Belgische regering stelt met betrekking tot de gestegen kosten van levensonderhoud. Het verbond verlangt in het bij zonder, dat de regering een be drag van 2 milliard frank ter be schikking stelt, Waarvan aan alle arbeiders een „duurte-premie" va riërend van 300 tot COO frarik zou moeten worden uitbetaald. Voorts eist de socialistische vak bond een- minimumpenpioen van 26.000 frank per jaar tegenover 23.000 frank thans. Het AJB.V.V. eist tenslotte de bijeenroeping van een economische conferentie, waarop alle economi sche en sociale problemen bespro ken zouden worden.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2