Britse technici verlaten Perzië Ik in d astuer e nac lil Verkiezingsrede van Churchill Aanvallen der Noordelijken in Korea ABDIJSIROOP Minister Stikker in ons land terug INDO-CHINA Rede van Morrison Mossadeq Zondag naar New-York HEKSENKETEL VAN LICHT OP DE ZANDPLAAT Zilvermijn in gootsteenput Indonesië HOESTU sNACHTS? Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: DONDERDAG 4 OCTOBER 1951. 7e Jaargang No. 1849. De toestand van Koning George Nederland heeft televisie MIJNH ARDTJES: sterke a|B bestrijders van pijnen I WEERSVERWACHTING. Voetbal treft hefschroefvliegtuig e HET VOORSTEL VAN GENERAAL RIDGWAY. BRADLEY UIT TOKIO VERTROKKEN. Russische attaché's verlaten Zweedse manoeuvres Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè. 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwabaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent? iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pet advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adre* Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uui Voor het Maandagnummer Zaterdags 11 uur Barkassen, die aan de „Anglo- Iranian" toebehoorden doch nu de Perzische vlag voeren, zijn gistermorgen begonnen met het overbrengen van het laatst over gebleven Britse oliepersoneel 280 man uit Abadan naar de Britse kruiser ..Mauritius", die deze technici 65 km stroomop waarts zal brengen naar Basra, vanwaar zij per vliegtuig naar Engeland kunnen terugkeren. De van Perzische zijde gestelde termijn voor het vertrek loopt Donderdag af. De band van de „Mauritius" speelde toen de barkassen lanszij kwamen. De torpedobootjager „Armaad" zal de kruiser naar Basra vol gen. Hierdoor zullen er geen Britse oorlogsschepen meer voor Abadan liggen. Het oliepersoneel, dat thans geëvacueerd wordt, heeft tele grafisch geprotesteerd tegen de wijze, waarop het vertrek was geregeld. De employé's drongen aan op evacuatie per vliegtuig omdat zij anders, aldus verklaar den zij aan journalisten, vrees den het voorwerp te zullen wor den van beledigingen door Per zen langs de weg welke zij naar de steigers hadden te gaan. De Britse kruiser „Mauritius" is Woensdag met de overgeble ven driehonderd man Brits per soneel van de raffinaderij uit Abadan vertrokken. Toen de „Mauritius" zich in beweging zette, speelde het mu ziekkorps van de kruiser. Vijf Britse sleepboten maken de reis naar Basra mee. De Engelsen, die op het dek van het schip stonden, juichten toen zij de mu ren en steigers van de raffina derij langs kwamen. De Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Herbert Morri son, heeft Woensdag op het La- bour-partijcongres te Scarbo rough Winston Churchill uitge daagd de vraag te bantwoorden, of Engeland naar zijn meninj tegen Perzië ten strijde had moe ten trekken naar aanleiding van het oliegeschil. In de toestand van de koning, die een rustige nacht had, is een nieuwe verbetering ingetreden, al dus word in het bulletin van gis)- teren over de gezondheid van ko ning G:orge van Engeland meege deeld. Minder goede ontvangst achter de hondsrug. Uit Hoogezand meldt men ons, dat hier de ontvangst minder goed is geweest. Over het algemeen had men de zelfde ervaring in Sappemeer en Winschoten. Televisie-experts wij ten dit aan het feit, dat deze ste den achter de hondsrug zijn gele gen, in tegenstelling tot Gronin gen, waar de ontvangst goed was. Koninklijk gezin zag televisie. Het Koninklijk gezin heeft de eerste televisie-uitzending met veel belangstelling gevolgd. Men had zich verzameld in de bibliotheek, waar een televisie apparaat is opgesteld en van kwart over acht tot het einde der uitzending heeft men hier in ge spannen aandacht de toespraken beluisterd en de verrichten der ac teurs gevolgd. De ontvangst liet niets te wen sen over. medegedeeld door het K.N.M.Ï. te De Bilt, geldig van Donderdagoch tend tot Donderdagavond. Rustig herfstweer. Droog en zonnig weer, maar in de ochtenduren hier en daar nevel of mist. Matige tot zwakke wind uit Oostelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. VRIJDAG 5 OCTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.07 4.42 5.22 5.32 n.m. 4.22 4.57 5.37 5.47 ZON. EN 3IAANSTANDEN. ZON op onder Oct. 4 6.44 18.13 5 6.46 18.11 MAAN op onder 11.26 12.53 19.02 19.38 Morrison verklaarde naar aan leiding van deze uitlating van Churchill, dat premier Attlee dit inderdaad gezegd had, maar dat hij niet verklaard had, dat hij geweld zou laten gebruiken om dit doel te bereiken. „Wij geloven, dat het verstan dig is geduld te hebben, dat be kwaamheid bij het voeren van onderhandelingen beter is dan het voeren van oorlog en dat een beroep op de Ver. Naties en haar instellingen beter is dan dat men overhaast zijn toevlucht tot oorlog neemt", aldus Morrison. Hij bestreed Churchill's opvat ting als zou de gehele zaak voor Engeland zijn verloren. Ten aanzien van Rusland ver klaarde de minister, dat geen vooroordeel tegen enig maat schappelijk stelsel of philosi- phisch systeem de labourregering er van mocht weerhouden de vriendschapshand uit te steken. „Wij moeten echter het leven ne men, zoals het is. Wij moeten on ze macht opbouwen en afwach ten tot er zich een gelegenheid voordoet om de breuk te herstel len en goede vrienden te wor den", zo aan toe. voegde Morrison hier- De Perzische minister-presi dent Mossadeq vertrekt Zondag uit Teheran naar New York om Perzië te vertegenwoordigen bij de behandeling van het Engels Perzische oliegeschil door de Veiligheidsraad. In verband met zijn slechte gezondheid zal Mos sadeq zijn intrek nemen in een ziekenhuis te New-York. Hij zal worden vergezeld door zijn zoon Gholam Mossadeq, die arts is. De buitengewone gezant en gevolmachtigd minister van Per zië te 's-Gravenhage, Hoessein Navab, zal zich eveneens per vliegtuig naar New York bege ven. Hij zal Mossadeq van ad vies dienen over de uitspraak van het internationaal gerechts hof inzake het oliegeschil. Een zich voor reclame-doelein den in de lucht bevindend hef schroefvliegtuig vloog boven een voetbalveld te Ales in Z.-Frank- rijk, waar voetballers aan het oefenen waren. Bij het overvliegeq werd de totf- schroef door de hal getroffen, waardoor het vliegtuig een nood- landiag moest maken. 6 GEVALLEN VAN KINDERVERLAMMING De laatste weken zijn 6 gevallen van kinderverlamming in Djakar ta geconstateerd. Het hoofd van de quarantaine- dienst van het ministerie van Ge zondheid, dr. Makmun heeft aan Aineta meegedeeld, dat er geen re den voor ongerustheid is en dat maatregelen tegen verspreiding zijn genomen. Het is frappant te noemen, dat alle patiënten Euro pese kinderen; zijn. MOH. YAMIN OVER HET EILAND BROWSE De heer Moh. Yamin heeft in de zitting van het Indonesische par lement de mogelijkheid besproken om het internationale Hof van Ju stitie te laten beslissen over de status van het eiland Browse. De heer Yamin reageerde op 'n uitlating van de Australische minister van Buitenlandse Zaken, dat Browse in 1900 niet door In donesiërs was bewoond. Dat argu ment noemde de heer Yamin niet Steekhoudend. De Indonesiërs heb ben eeuwenlang het eilandje re gelmatig bezocht, aldus de heer Yamin, die er op aandrong de sta tus van het eiland duidelijk te be palen. Indieq dat via besprekingen met de Australische regering niet zou gelukken, dan achtte hij het wen selijk dat het Hof van Justitie over deze kwestie beslist. c Winston Churchill, de leider van de Britse conservatieven, heeft in een verkiezingsrede te Liverpool verklaard, dat de re gering door haar besluit om de Britse technici uit Abadan terug te trekken de plechtige beloften, die zij het parlement begin Augustus gedaan had. gebroken had. Churchill zeide, zich geen en kel geval te kunnen herinneren, waarin staatslieden hun woord „op een dergelijke lompe manier" hadden gebroken, zonder ook maar een poging te doen om hun handelwijze te rechtvaardigen. „Wij zijn van het slagveld ge vlucht, nog voor de onderhande lingen afgesloten waren- De vraag, of men onze rechten en onze onderdanen eventueel met de wapenen zou moeten bescher men is thans achterhaald". Hij voegde er aan toe, dat Dr. Mos sadeq een grote overwinning be haald had, ook al zou deze nade lige gevolgen voor het Perzische volk hebben. De conservatieven wezen elke verantwoordelijkheid vcor het gebeurde af. Wij zijn zo onvoorzichtig ge weest ons de voordelen, die ons geboden werden door dat wij een internationale katoenmarkt waren, te laten ontglippen, zo verklaarde Churchill. Wij zullen er naar streven de katoenbeurs te Liverpool opnieuw te openen, doch ook hier blijkt andermaal, dat het moeilijker is iets te ver wezenlijken dan iets af te bre ken. De katoenmarkt te Liver pool was een wereldmarkt en na haar afschaffing door de socia listen zijn wij door andere lan den overvleugeld." Wij wensen een maatschappij waar de vrije onderneming 'n minimum levens peil verzekert en waar het be staan van de vrije concurrentie binnen de perken van de tradi tionele wetten en gewoonten mo gelijk is. Indien de wereldge beurtenissen ons echter verplich ten abnormale maatregelen te treffen b.v. 5 milliard pond voor de wapenproductie uit te geven, dan is het billijk speciale be schikkingen te voorzien om het algemeen belang te vrijwaren. Met betrekking tot Churchill's rede te Liverpool, waar hij o.m. verklaard heeft dat Groot-Brit- tannië „een periode van grote stabiliteit door een regering met brede basis nodig heeft", wordt van de zijde van het bestuur van de conservatieve partij er op ge wezen, dat de spreker niet heeft willen zeggen dat hij eventueel voornemens is een coalitierege ring te vormen. Evenmin, zo ver klaart men in conservatieve kringen, denkt Churchill aan een bestand tussen de partijen. Dit alles zou echter niet uitsluiten, dat Churchill mogelijk een neu traal persoon, eventueel zelfs een liberale persoon zou verzoe ken deel te nemen aan een rege ring waarvan hij de leiding zou hebben. De communisten en de verkiezingen. De Engelse communistische partij, die voor de komende ver kiezingen aanvankelijk 25 candi- daten zou stellen, heeft dit aan tal tot 30 beperkt. Bij de vorige verkiezingen in Februari 1950 hadden de commu nisten honderd candidaten. Zij verloren toen de beide zetels, die zij in 1945 verwierven. Verkiezingsmanifest van Britse Liberale partij. De Britse liberalen hebben gisteren te Londen hun verkie zingsmanifest uitgegeven. Hierin wordt verklaard, dat de liberale partij een „onofhankelijke cen trumpartij" zal blijven en „de meer redelijke elementen in zo wel de labour- als conservatieve partij zal steunen". Een derde partij was van es sentieel belang in het Lagerhuis „als rem op de klassenverbitterd- heid" en als „garantie tegen de dodelijke macht van de grote politieke apparaten". De liberale partij heeft totnog toe 94 candidaten gesteld, tegen 478 bij de vorige verkiezingen. Zij heeft het plan thans een be perkt aantal candidaten te stel len. In het manifest wordt me degedeeld, dat de partij het be wapeningsprogram der labour regering steunt. Zij zal voort durende actie voeren voor het opheffen van internationale be lemmeringen. En acht de raad van Europa de verwerkelijking van een twee eeuwen oude droom der Europese liberalen. De liberalen zullen wetten steunen, die „de producenten van goederen helpen in plaats van hinderen". Het parlement moet de mono polies bestrijden. De partij belooft parlementen in Schotland en Wales voor plaatselijk zelfbestuur. Hoe kunt gij Uw lichaam de zo hoog nodige rust schenken als gij een groot deel van de nacht rechtop in bed zit te hoesten? Als een heer lijke balsem voor Uw aangetaste luchtwegen werkt de al door drie geslachten geprezen AKKERS I 'f Werelds besle hoestsiroop - M Vier sleepboten en een zolder schuit met materiaal voeren Dinsdagnacht in het duister over de Wester-Schelde. Zij stuwden mensen en materiaal van Ter neuzen uit naar ,,de rug van Baarland", een zandbank in de Schelde, waar tegen middernacht de siotstrijd der „Operatie Zee slang" bij laag water werd uitge vochten. Want vechten werd het, toen de mannen van de firma Smit eenmaal hun zware mate. riaal aan land hadden gesleept. „Het werd een heksenketel van licht: schijnwerpers, butalam- pen, snij. en lasbranders en daar bij kwam nog het geflakker van magnesiumtoortsen, als er film opnamen werden gemaakt. Op de rug van Baarland moes ten de laatste einden- van de derde gaszinkerverbinding Z. VlaanderenZuid-Beyeland aan elkaar worden geknoopt. Men vond de van Baarland en van de Eendrachtpolder getrokken stuk ken dwars over elkaar liggen. De snijbranders flitsten aan en hun geronk droeg bij tot de on wezenlijke sfeer op de zandplaat. Zeehonden vluchtten voor het licht en rumoer van de vreemde verschijningen daar midden op het wijde water.Alles ging ge jaagd doch snel. Ruim 60 meter moest worden afgebrand, voor dat men met sjorren en sjouwen de einden der leidingen aaneen kon leggen op 3 mm afstand van elkaar. Gulzig vraten de snij branders door het gloeiende staal en toen, het werd een race tegen het horloge, moest de las worden gelegd. Met kramp in armen en schou ders hielden de polderjongens de buizen met lange hefijzers in be dwang en op hun plaats. De beste lasser van de ploeg van 60 man, stond tot aan de knieën in het water de pijpen aaneen te hechten. Aller aandacht was ge richt op de blauwsputterende vonken der laselectronen. Zou het lukken? Want als het wa ter zou komen, voordat men met de las gereed was en voordat „KOTA INTEN" WEER IN DE VAART. Het bekende troepenschip „Kota Inten", dat eerst in Juli j.l., na in de loop van acht jaren als zodanig ongeveer 125 000 pas sagiers te hebben vervoerd, door de regering aan de eigenaars, de Kon. Rotterdamse Lloyd, werd teruggeven, is in de afgelopen maanden op de werf van Wilton- Fijenoord te Schiedam (het schip liep in 1927 bij de Scheepsbouw Mij. Fijenoord van stapel) ver bouwd tot zijn oorspronkelijke bestemming van vrachtschip met een draagvermogen van onge veer 9000 ton. Gisteren vertrok de „Kota Inten" voor haar eer ste reis naar Amerika om daar een lading voor ons land bestem de kolen te halen. In een communiqué van het geallieerde opperbevel wordt be kend gemaakt, dat de Verbonden troepen rich in verscheidene ge bieden enigszins hebben terug getrokken als gevolg van tegen aanvallen der Noordelijken aan het centrale en Oostelijke front. Er wordt o.m. gevochten ten W. van Tsjorwon en ten Z.O. van Koemsong. Britse troepen vochten man tegen man met Chinezen aan het Westelijke front. De Amerikaanse luchtmacht hebben 4355 voertuigen der Noor- delijken waargenomen, waarvan er volgens de piloten 340 vernie tigd en 425 beschadigd werden. Het verkeer was vooral intensief op de wegen ten N. en Z. van Pjongjang, de Noord-Koreaanse hoofdstad. Vliegtuigen van de luchtmacht en de marine waren actief, res pectievelijk in N.W. Korea, waar de spoorwegverbindingen op 76 plaatsen verbroken werden, en van de Oostkust tot het Weste lijke gedeelte van het centrale front. Acties van de geallieerde luchtmacht. De vijfde luchtmacht heeft Woensdag meer dan 600 aanvals- vluchten ondernomen op Noorde lijke aanvoerwegen. Verder ver leenden geallieerde vliegtuigen steun aan eenheden van het acht ste leger ten zuid-westen van Tsjorwon aan het Westelijke front, waar enige dagen geleden, na een lange periode van betrekkelijke rust, de strijd weer is opgelaaid. De vijfde luchtmacht heeft het verlies toegegeven van een Tiger- cat straaljager van de marine. Het tweemotorige toestel stortte ach ter de Noordelijke linies neer, na dat het door luchtafweergeschut was getroffen. Een hefschroefvlieg tuig van de marine heeft een geal lieerde piloot, die uit zijn vernielde Mustang op Noordelijk gebied per parachute was neergedaald, opge haald. Radio Pjongjag heeft haar stilzwijgen over de wapenstil standsbesprekingen verbroken door te verklaren, dat het voor stel van generaal Ridgway om een nieuwe plaats voor de onder handelingen te kiezen, een po ging was om de onderhandelin gen te laten mislukken. De officiële spreekbuis van de Noord-Koreaanse regering liet echter nog steeds in twijfel of de Noordelijken het voorstel zullen aannemen dan wel verwerpen. Volgens de omroep hadden de Amerikanen van de onderbre king der onderhandelingen ge bruik gemaakt om nieuwe vijan dige acties voor te bereiden. Generaal Bradley, is Woens dag na zijn besprekingen met generaal Ridgway uit Tokio ver trokken met bestemming de V. S. Voor zijn vertrek verklaarde Bradley overtuigd te rijn, dat de Verbondenen elk nieuw commu nistisch offensief tot staan zou den, kunnen brengen en de Ko reaanse oorlog uit militair oog punt succesrijk kunnen afslui ten, wanneer de besprekingen over een staken van het vuren voorgoed zouden worden afge broken. Een bende van naar schatting 500 man heeft, naar thans be kend werd, Donderdagavond om streeks 8 uur een aanval gedaan op de dessa Tugu in het district Lolea ten Zuiden van Irdramaju. 300 Woningen werden in brand gestoken. Voorts gingen meer dan 750.000 kg padi in vlammen op. Twee dessabewoners werden door de bende doodgeschoten. men deze had beschermd, zou men opnieuw moeten beginnen. Zeewater vreet het staal aan als mot de wol. Maar het lukte. De technische dienst uit Over- schie had nog 20 minuten tijd om de las te controleren. Het water stond toen reeds hoog in de kre ken. Haastig werd het materiaal aan boord gebracht. De laatste mannen op de plaat brachten een zware laag bitumen op de las aan. De steunen werden wegge trokken en daar plonsde de derde en laatste buis in het grau we en koude Scheldewater. De „Operatie Zeeslang" was voltooid. Terwijl de laatste arbeiders ploe terend door water en modder zich hijgend naar de schepen spoedden, hieven de slepers een onwelluidend doch zegevierend fluitconcert aan voor deze nieuwe overwinning van de techniek over de elementen. En opnieuw stampten de schepen vol zwij gende doodvermoeide mannen in de koude nacht naar Terneuzen, naar bed Voordat de slotphase begon, hebben de arbeiders van de fir ma Smit, hun chefs, de heren E. W. Smit en Ir. H. Hofman hulde gebracht. De mannen hebben de koppen van de eerste twee zee slangen, die van Baarland af in zee waren getrokken, verzilverd en van 'n herinneringsopschrift voorzien. Bij deze plechtigheid op de dijk in de Eendracht kwam de dichtader der polderjongens los. Onder gejuich en gelach werden korte, kernachtige toe spraken gehouden, minder ge schikt wellicht voor de salon, doch passend op de harde klei- dijk van de Schelde. Zo is dan thans onder gTote belangstelling uit binnen- en bui tenland de „Operatie Zeeslang" voltooid. Een der bezoekers meende, dat „pijproken mannen werk is, maar pijptrekken kerels- werk". Het enige commentaar van de heer Smit, de riel der on derneming, toen de laatste las onder water ging, was: „Zegt hem maar gedag, daar gaat Se", (Advertentie). Mevrouw G. te HL bemerkte tijdens het afwassen dat een thee lepeltje in de gootsteen verdween. Haar echtgenoot maakte het af- voerputje open en ontdekte toen tot zijn grote verbazing eenhele collectie tafelzilver in de put: alle verloren gewaande lepels en vor ken waren in de loop van de tijd door de gootsteen verdwenen! Iets dergelijks zal U wel niet overkomen» maar toch raakt in ieder huisgezin wel eens tafelgerei zoek. Geen nood: wanneer U de waar- depunten van Niemeijer's Thee en Koffie spaart, kunt U geheel zon der kosten in het bezit komen van het prachtige „Safira"-tafelbe- stek, vlekvrij door-en-door. U geniet dubbel wanneer U Nie meijer's Thee en Koffie gebruikt: hoe zeldzaam geurig is zo'n kopje Gala-Thee en welk een pittig kopje koffie zet U van Niemeijer's Paarsmerk. En op heidewaardepunf en voor „Safira"! Indien U nog geen cadeaulijst mocht hebben, vraagt er dan nog heden even een per briefkaart aan Niemeijer-Groningen (dat adres is voldoende). Met de „Nieuw Amsterdam" van de Holland-Amerikalijn keerde mi nister Stikker, die ons land heeft vertegenwoordigd in San Francisco en Ottawa, gisteren in Nederland terug. Tegenover de pers verklaarde hij weinig nieuwe feiten naar voren te kunnen brengen. De minister hoopt de gehele maand October in ons land te kun nen blijven. Volgens de minister was in San Francisco gebleken, dat de verhou ding tussen de grote mogendheden niet gemakkelijker is geworden en in Ottawa, waar de kleinere lan den behoefte gevoelen een eigen rol te spelen, bestond er eerst een neiging om te komen tot een com missie van de grote drie. Tenslotte resulteerden de besprekingen in een commissie van twaalf. Deze commissie heeft tot taak na te gaan hoe ernstig het dreigende ge vaar is, welke afweermogeljjkheden er voor het Westen bestaan en wat de economie van het Westen te dien aanzien kan verdragen. Het rapport moet in verband met de ko mende presidentsverkiezing vóór Januari a.s. klaar zijn. Naar mr. Stikkers persoonlijke mening is het Atlantisch Pact te veel een militair pact en is er niet genoeg gelet op de verhoudingen van sociale, cultu rele en politieke aard. Op de komende vergadering van de Atlantische raad, die in Novem ber te Rome zal worden gehouden zullen volgens mr. Stikker de mo gelijkheden van een Europees leger worden behandeld. „Is een meer positieve houding van Engeland jegens een Europees leger reden voor Nederland om ook zijn houding te veranderen?", was een der gestelde vragen. „U weet meer dan ik", zo luidde het antwoord, „wanneer u denkt, dat Engeland positiever staat tegenover het plan-Pléven, want in feite is de verklaring van Morrison zuiver platonisch". Over de wereldsituatie sprekend naar aanleiding van de Perzische oliekwestie merkte spr. op, dat het moeilijk is objectief te zeggen, hoe het er mee staat. Tien bataljons ongeveer 8000 man der Vietminhtroe- pen zijn het district Thai in N.W. Tonkin in Indo-China binnenge drongen. Zij hebben de bergketens, die een natuurlijke verdediging van de provinciale hoofdstad van Thai, Laitsjau, vormen, en de Franse post Sonla bereikt. Het district Thai ligt ten Z. van de Chinese provincie Yoen- nan. Het hoofdkwartier van het Franse leger heeft verder mede gedeeld, dat de Vietminh-opstan- delingen 29 September j.l. voor het eerst in contact kwamen met vooruitgeschoven lichte eenheden der Franse uniestrijdkrachten. Er ontwikkelde zich bij het verder oprukken der opstandelingen ge vechten, waarbij deze zware ver liezen leden. Tenslotte moest de Vietminh halt houden. Franse vliegtuigen hebben de rebellen ongeveer twee weken ge bombardeerd, waarbij o.m. langs de grens van Joenan opgeslagen voorraden werden getroffen. Het hoofdkwartier van het Franse leger deelde Woensdag avond mee, dat de opmars van de Vietminh door troepen van de Franse unie tot staan is ge bracht. De Fransen hadden twee posten moeten ontruimen. De opstandelingen werden door lichte bommenwerpers be stookt met napalbommen. Zij zijn doorgedrongen tot Pousam- kap, 30 kilometer ten N. O. van Laitsjau en Nghialo ongeveer 40 km ten N.O. van Sola. Laitsjau en Sonla zijn Franse bergposten, resp. 300 en 200 km ten N.W. van Hanoi. De vergadering in Ottawa werd door een vierhonderd afgevaardig den bijgewoond en dit ontnam aan de vergadering het vertrouwelijk karakter, aldus de minister. Op de vraag wat het resultaat van al die besprekingen is, gaf mr. Stikker, ten antwoord, dat er mili tair gezien langzamerhand eenheid begint te komen. Naar aanleiding van San Fran cisco zullen wij wel besprekingen over een handelsverdrag met Ja pan moeten beginnen, zo vervolgde de minister. „U zult wellicht de indruk heb ben gehad, dat Indonesië en de Phi- lippijnen in San Francisco iets heb ben bereikt, maar u moet maar denken, dat de toezeggingen van Japan in alle gevallen gelijkgericht zijn. Voor zover de mogelijkheid be staat de kansen op een schadever goeding nader te bespreken met Japan, geldt dit ook ten aanzien van Nieuw Guinea". Op het ogenblik, aldus mr. Stik ker, wordt er wel iets gedaan door Japan voor een schadevergoeding aan vroegere militaire geïnterneer den. Er worden voorbereidingen getroffen, zo besloot de minister, dat er in enkele gevallen wat aan de burgergeïnterneerden zal wor den gedaan. De militaire attaché's van de Sowjet-Unie, Polen, Tsjecho-Slowa- kije en communistisch China heb ben geweigerd langer de oefenin gen van het Zweedse leger in West Zweden bij te wonen, omdat zjj „te sterk werden gecontroleerd". De regering van Zweden had alle mili taire attaché's, die te Stockholm geaccrediteerd zijn, uitgenodigd de oefeningen bij te wonen, hoewel de militaire staf dit had afgeraden. De staf wilde alle buitenlandse toe schouwers weren, omdat tijdens de oefeningen nieuwe wapens zouden worden beproefd. De attaché's van de Westelijke mogendheden waren Woensdag middag nog bij de oefeningen aan wezig en hadden toen nog geen klachten geuit. Het wantrouwen van Zweden tegen de Oosteuropese mogendheden is sterker geworden, sinds een onderofficier van de ma rine verleden week bekend heeft belangrijke marinegeheimen aan Orlof, een employé van het kan toor van de Sowjetrussische mari ne-attaché, te hebben overhandigd. Orlof is ais ongewenste vreemde ling uit Zweden gezet. OVEREENSTEMMING IN DE RIJNLANDSE METAAL INDUSTRIE. Het vakverbond der arbeiders van de metaalindustrie in Noord rijnland-Westfalen, dat 750.000 leden telt, is met de werkgevers overeengekomen, dat de werkne mers een loonsverhoging van vier en een half procent zullen krijgen. Daartegenover verbin den laatstgenoemden zich gedu rende één jaar niet te zullen staken.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1