Woh Jaarverslag Verbond Neder). Werkgevers Wol faSl Het congres van de Labour-partij Het huis [zonder sleutel r De Prinses Marijke kleuterschool te Oostburg Fiinia P.J .vandeSande ntyHrüct b Wollen Sl Wollen Of LODALII De economische situatie Nederland van 0 .bed is ook voor U ideaal! De Minister antwoordt 20 if a: zijn onze Zake Ag«nJa Mijnwerkers ingesloten door Mevr. De Casembroot officieel geopend Olieraffinaderij Australië TIBET Nog twee emigranten- reizen dit jaar van de „Volendam" Verdrag tussen Denemarken en de V. S- Lekker warm en volkomen geruisloze vering. N.V. per hele-literlles Waschproductenfabriek LODA-Breda Vi bi dc m w Y\ Extr; Gebloemde 150 170 90 X 13( M 100 100 Grote 100 100 100 in KANTWO] D D K la Dat men ge in Nederlai huismoeder: van de prij: lijk veel Lc vrouw die Is de hele li Lodaline v< was. En te koper en fc Voor: Wol. Zijde, N) Glas. Houtwi Vaat. werke voor alles en wat I Het jaarverslag van het Ver bond van Nederlandse Werkge vers bevat een beschouwing over de economische situatie in ons land, waaraan het volgende is ontleend. „In het advies, dat de sociaal- economische raad inzake de loon- en prijspolitiek op verzoek van de regering uitbracht, wer den als mogelijkheden genoemd een consumptiebeperking van 3 pet, gecombineerd met een be perking van de investeringen met 20 pet. en een consumptiebe perking met 5 pet., gecombineerd met een investeringsbeperking van 10 pet." „Be politieke verhoudingen in ons land leidden er toe, dat na het besluit tot beperking van de consumptie sterke aandrang werd uitgeoefend om over te gaan tot prijsbeheersing. De re gering wenste deze echter niet, in de eerste plaats, omdat weder invoering van een gedetailleerde prijscontrole een einde zou moe ten maken aan de geleidelijke liberalisatie van het handelsver keer in West-Europees verband, maar ook omdat het apparaat voor deze prijsbeheersing ont brak. Een zeker toezicht op de prijs ontwikkeling kon onder deze omstandigheden niet ontbeerd worden en zodoende werden al gemene richtlijnen voor de prijs- bewaking bekend gemaakt. Op grond van dezelfde gedach- fengang als de regering hebben de centrale organisaties van de wergevers deze prijsbewaking ondersteund. Hierbij werd er van aitgegaan, dat een stabilisatie van de wereldmarktprijzen zou optreden, waardoor de opgaande iijn van het binnenlands prijsni veau tot staan zou komen, om dat daarmee een onnodige ver hoging van het loonniveau kon worden vermeden. De ontwikke üng van de laatste maanden ieeft de juistheid van een en an der bevestigd. Op de wereldmarkten is niet alleen een stabilisatie van de prijzen, maar zelfs een daling op getreden en in het binnenland deden zich, evenals in verschil lende andere landen, afzetstorin- gen voor. Nationaal en internationaal zijn er dus aanduidingen van een kentering, zonder daaraan de conclusie te willen verbinden, dat de periode van na-oorlogse op leving achter de rug is." De verbetering in de ruilvoet als gevolg van de prijsdaling der grondstoffen mag zich uiten in een hogere consumptie, wanneer men zich tenmniste bevindt in een economie, die in evenwicht is. Bat dit laatste niet het geval is, schijnt jammer genoeg de be volking als geheel niet voldoen de bekend, om de eenvoudige re den dat men met de ernst van de situatie nimmer is geconfron teerd. Nederland realiseert zich onvoldoende, dat het in vele op zichten spectaculaire herstel van onze economie na 1945 in zéér belangrijke mate is te danken aan buitenlandse hulp (Amerika en "België). Er zijn grote bedragen dienst baar gemaakt aan het herstel van onze consumptie en ons pro ductie-apparaat, doch zij hebben er niet toe geleid, dat onze eco nomie zich heeft aangepast tan de vergeleken met 1939 zo sterk gewijzigde structurele positie Dit feit is ons volk verheeld gebleven, omdat telkens op het critieke moment dollars of an dere valuta ter beschikking kwamen, die ons in staat stelden rustig op dezelfde weg voort te gaan en het in 1945 gekozen reële loonpeil te handhaven en zelfs op te voeren," .Inflatoire financiering heeft geleid tot een exces aan koop kracht, dat zich heeft kunnen uiten in onevenwichtigheid van onze handelsbalans. Het is dat zelfde exces in wezen dus een inflatoire situatie dat de re sultaten van het bedrijfsleven ook in het verslagjaar be vredigend heeft doen schijnen. Ook hier geldt, dat evenmin als de bevolking in haar geheel het bedrijfsleven op zichzelf gecon fronteerd is met de werkelijke economische situatie van ons land. Wij mogen ons dan ook op deze resultaten niet blind staren en een conservatief beleid vergt aanzienlijke reserveringen om zeker nu de belastingschroef verder wordt aangedraaid de instandhouding van de bedrijven te verzekeren." ,Het is onze vaste overtuiging, dat de enige mogelijkheid voor een werkelijk herstel is, de be volking als geheel met de harde waarheid te confronteren en ge zamenlijk de noodzakelijke, pijn lijke maatregelen te ondergaan. Een werkelijke oplossng kan men nimmer bereiken, wanneer iede re bevolkingsgroep haar (poli tieke) stokpaardjes blijft berijden en ervan uit gaat, dat alleen een ander iets moet offeren." „Wij gaan het nieuwe verslag jaar in met twee vraagstukken van het grootste belang. Wat het bedrijfsleven betreft, is daar in de eerste plaats het tekort op de geld- en kapitaal markt, dat ten dele kunstmatig is ontstaan tengevolge van de maatregelen tot veiligstelling van het staatscrediet, ten dele nor maal voortvloeit uit de economi sche ontwikkeling- Voor zover echter het tekort voortspruit uit resp. geaccen tueerd wordt door te grote uit gaven in de publiekrechtelijke sfeer, die voor een groot deel im productief zijn, heeft ons ver bond de plicht er op te wijzen, dat in het belang van 's lands welvaart het bedrijfsleven zoveel als de omstandigheden toelaten, zich moet kunnen ontplooien. De steeds groeiende bevolking maakt additionele investeringen nood zakelijk. Men legge hier geen kunstmatige remmen aan. Voorts is het voor het bedrijfs leven van direct belang, of er in derdaad sprake is van een kente ring in de conjunctuur. Van algemeen belang is ten slotte het betalingsbalanspro bleem. Het ziet er naar uit, dat Nederland op korte termijn ge confronteerd zal worden zoals tot nu toe niet is geschied met de ernst van dit vraagstuk. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater, 8 uur: Biosc. „Terwille van een vrouw". SLUISKIL: Hotel Meert, 8 uur: Bijeenkomst voor belang stellenden in E.H.B.O. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater> 8 uup: Biosc. „Terwille van een vrouw". AXEL: Het Centrum, 8 uur: Biosc. „Gevleugelde kruisvaar ders". ZAAMSLAG. Ned. Herv. Kerk, 7.30 uur: Wijdingsdienst. Een aantal mijnwerkers is, naar gemeld, door gas ingesloten in de Weetslade-mijn in Nor thumberland. Reddingsbrigades hebben zich naar de mijn gespoed. Volgens de eerste berichten zijn zes man door gasverstikking om het leven gekomen. Eén mijnwerker is met ver wondingen naar boven gehaald. Vijf man zijn nog ingesloten door gas en aarde. in De „Anglo-Iranian oil company" is in samenwerking met de olie raffinaderij van de Australische regering voornemens de groot ste olieraffinaderij van Australië te bouwen, welke 30 a 40 mill. Australische ponden zal kosten. Howard Coxon van de „Anglo- Iranian", die per vliegtuig uit Londen in Sydney is aangeko men, verklaarde, dat de fabriek 9 a 14 millioen liter ruwe olie per dag zou kunnen raffineren. Het jaarlijkse congres van de Britse Labour-partij is Maandag te Scarborough geopend. Nadat de voorzitter Alice Bacon, in haar openingswoord o.m. haar vertrouwen uitgesproken had in een overwinning van Labour bii de aanstaande verkiezingen en vooral de nadruk had gelegd op het vredesmotief, werd de confe rentie achter gesloten deuren voortgezet ter bespreking van interne zaken. Radio-Peking meldt, dat Chine se troepen op 9 Septt Lhasa zijn binnengetrokken, daarmee de vreedzame bevrijding" van Tibet bevorderend. De radio verklaarde, dat de bevol king van Lhasa de Chinezen har telijk verwelkomde. Ook de func tionarissen! van de plaatselijke re gering en vertegenwoordigers van de drie grootste Lam-tempels wa ren tier begroeting aanwezig. De opmars naar Lhasa was hard. De troepen moesten de ruw ste berglandschappen in de wereld doortrekken. Heden zal het s.s. „Volendam" tan de Holland-Amerika Lijn uit Rotterdam naar Quebec vertrek ken met aan boord ongeveer 1560 «migranten, onder wie een 40-tal buitenlanders, die echter ook Nederlands ingezetene zijn. On der deze opvarenden bevinden zich 578 kinderen beneden twaalf jaar. Bij deze emigranten zijn slechts enkele lanbouwers. Vele andere beroepen zijn vertegen woordigd. Op 11 October hoopt het schip m Quebec te zijn. Om aan de vraag naar pas lage voor emigranten tegemoet ite komen, heeft de rege ring de „Volendam" voor nog 'n ceis gecharterd, die op 24 October i.s. te Rotterdam aanvangt. Men hoopt dan 1450 emigranten met dit schip te laten reizen. Bij deze 1450 is ook een aantal buiten landers. Wanneer deze reis achter de rug is, is het aantal personen, dat bij de Holland-Amerika Lijn ■op emigrantenpassage wacht niet noemenswaard meer, aldus ver telde ons een deskundige van de Holland-Amerika Lijn. Op deze ireis gaat de „Volendam" via Le Havre naar Halifax, waar het schip dan op 2 November hoopt Ie arriveren. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat Maandag in Kopenhagen een verdrag van vriendschap, handel en scheep vaart tussen Denemarken en de V. S. is getekend. Soortgelijke verdragen zijn reeds getekend met Italië, Ier land, Griekenland, Israël, Ethio pië, Uruguay en Columbia. In verband met de verkiezingen heeft de conferentie haar oor spronkelijke agenda geschrapt, die vele resoluties bevatten, wel ke ongerustheid over de hoge kosten van levensonderhoud uit spreken en beperking van de .be wapening eisen, alsmede andere moties, waardoor de conferentie een sterk polemisch karakter zou hebben gekregen. Premier Attlee, die het debat over het verkiezingsmanifest in leidde, zeide nogmaals, dat de partij de verkiezingen met ver trouwen tegemoet ging. De op vatting van de oppositie, dat En geland zijn invloed in de wereld had verloren, was volgens Attlee volkomen onjuist. Hij verklaar de voorts, dat het niet „onze schuld" was, dat de wereld ver deeld is. „Wij zijn ten allen tijde bereid de volken aan de andere zijde van het ijzeren gordijn te ontmoeten en ons met hen in te laten", al dus Attlee. Indien de wereld vrn van vrees zou moeten zijn en als zij tot een schikking zou moeten kómen met de landen aan de an dere zijde van „het ijzeren gor dijn", dienden de vrijheidlievende landen sterk genoeg te zijn. Vre de betekende, dat men voor zo ver mogelijk de oorzaken van de oorlog uit de weg ruimde. Het was juist, dat het Labour-mani fest de eerste plaats aan de vre de inruimde, aldus Attlee. Nadat Attlee had gesproken, barstte een donderend applaus los. Het debat heeft weinig opmer kelijke redevoeringen opgele verd. Op het verkiezingsmanifest zijn geen werkelijke aanvallen gedaan. Ook zijn er geen pogin gen gedaan van de zijde van de uiterst linkse groep van Labour om opnieuw beperking van de bewapening'te eisen. Slechts een spreker zinspeelde op de recente twist over de herbewapening tus. sen aanhangers van Bevan en de regering, n.l. de minister van De fensie, Emanuel Shinwell, die het slotwoord sprak. Shinwell zeide, dat in iedere partij onenigheid voorkwam. La bour stond echter voor de ver kiezingen in gesloten formatie achter Attlee. Volgens Shinwell was niemand in de Labour-bewe- ging enthousiast voor de herbe wapening. Labour herbewapende niet omdat zij het gaarne deed, maar omdat er op het ogenblik geen keus was. Fel wees Shinwell de critiek af, dat Engeland in vergelijking met andere landen veel meer te lijden had onder de hoge kosten van levensonderhoud. In café De Vujjst te Oostburg ontving het gemeentebestuur giste ren een groot aantal genodigden, die de officiële opening bijwoon den van de gemeentelijke kleuter school. We merkten o.m. op de echtge note van de Commissaris der Ko ningin, mevr. S. C. de Casembroot- baronesse van der Feltz, de voor zitter van de oudercommissie mevr. Hoekzema-de Herder, de directeur van de dienst voor Bouw- en Wo ningtoezicht, de heer C. M. Zuijd- weg, de voltallige raad, de heer C. Lijnzaad, directeur van het Maat schappelijke en Culturele werk in Zeeland en een deputatie van het R.K. onderwijs. Burgemeester mr. K. Hoekzema sprak een welkomstwoord tot al len, waarbij hij vooral mevr. De Casembroot dank bracht voor haar bereidwilligheid om naar Oostburg te komen en de kleuterschool te openen. Spreker dankte verder alle instanties, die medewerkten om de school zo vlot tot stand te doen ko men. De heer Zuijdweg kreeg har telijke woorden voor het ontwerp van de school en de aannemer en onder-aannemers voor de keurige uitvoering van de plannen. Dat de school binnen de vastgestelde ter mijn werd opgeleverd door de aan nemer P. Morel uit Oostburg, noemde de burgemeester iets dat niet vaak voorkomt. Het kleuteronderwijs in het al gemeen noemde de burgemeester van het grootste belang voor de vorming van de kleuter, die moet opgroeien onder zo goed mogelijke omstandigheden. Spr. schetste hoe moeilijk het kleuteronderwijs ge huisvest was, eerst in een gymna stieklokaal en later in de Herv. noodkerk. Het secretarie-personeel dat al even beroerd is gehuisvest, is, zo vertelde de burgemeester, jaloers op de kleuters, die zulk een prachtige school krijgen. Nadat verversingen waren rond gediend, gingen alle genodigden naar de kleuterschool, die in het scholencomplex aan de School straat is gebouwd. De kleuters, die hier stonden opgesteld, zwaaiden vrolijk met hun vlaggetjes. Op verzoek van de burgemeester onthulde mevr. De Casembroot de naam van de school, die nog bedekt was met de Oostburgse en de Zeeuwse vlag. Met fraaie koperen letters siert de naam van het jongste konings kind, „Prinses Marijkeschool", de voorgevel van de school. Tvyee kleuters, Carla Maat en Jaap Seheerens, overhandigden mevr. De Casembroot een herinne ringsbokaal van Leerdams kristal, waarin de openingsdatum en de naam van de school staan gegra veerd. Het spelend kind dat hierin staat geëtst, is bedoeld als een weerspiegeling van de vreugde der kinderen met de nieuwe school. STAATSLOTERIJ In de 514e staatsloterij, le kl„ le lijst is op nr. 16005 een prijs van 20.000 gevallen. onze kleine Marijke als voorbeeld noemde mevr. De Casembroot het een voorrecht dat de Oostburgse kleuterschool de naam van prinses- Marijke mocht dragen. De kleutertjes deden nu op blote voetjes hun intrede in de klas en gaven aardige gymnastiek met vlaggetjes te zien. Het was aller aardigst de kleuters zo blij te zien met de inwijding van hun speel- klasje. Alle kleuters werden getrac- teerd, waarna de genodigden de school bezichtigden. Naast de reeds genoemde speel- klasse, waarin een levensgrote foto van de vier prinsesjes met hun moeder hangt, bevat de school twee werklokalen. Alles is keurig inge richt, geheel ingesteld op het „werk" van de kleuter. Er is een ruime gang met kapstokjes voor ieder kind, een kamer voor het personeel en een keukentje, waar heerlijk geknoeid mag worden. Alle lokalen zijn op de zuidzijde van het gebouw met ruime ven sters en openslaande deuren. Nadat allen de school hadden be zichtigd, ging het gezelschap terug naar café De Vuijst, waar o.m. nog het woord werd gevoerd door mevr. Hoekzema-de Herder, als voorzit ster der oudercommissie. Uit naam van de ouders dankte zij iedereen, die meehielp de bouw der school te verwezenlijken. De heer Zuijdweg kreeg voor zijn „leeuwenaandeel" in de bouw, zoals mevr. Hoekzema het betitelde, eenzelfde bokaal als mevr. De Casembroot. Hiervoor dankte de heer Zuijd weg hartelijk, terwijl hij tevens zijn medewerkers en aannemers in de hulde betrok. De ambachtsschool Oostburg, waar de letters voor de naam werden vervaardigd, stak hij een pluim op de hoed voor de keu rige afwerking. Voorts werd nog het woord ge voerd door de wethouder van on derwijs, de heer H. van Kampen; het hoofd der openbare school de heer H. H. de Lozanne, en de direc teur der ambachtsschool, de heer W. v. d. Beukei. Tot slot sprak het hoofd der school, mej. H. Jansen, die het erg prettig vond, dat het kleuteronder wijs nu onder normale omstandig heden kan worden gegeven. Nog geruime tijd bleven de ge nodigden gezellig bijeen. Aan prinses Marijke en mevr. gravin H. de Hemptine, de be schermvrouwe der school, zal een herinneringsbokaal worden aange boden. Op 8 October zal de school voor ouders en genodigden te bezichti gen zijn. Kleuterschool voor iedereen. Mevr. De Casembroot sprak in de speelzaal haar waardering uit over de prettige inrichting van de ze nieuwe school. De ligging tussen de andere scholen is goed gekozen, daar de kleuterschool de weg naar de „grote" school voorbereidt. Het is zo heerlijk, dat juist de kleuters, aldus mevr. De Casembroot, die tussen het puin zijn opgegroeid, als eerste leerlingen deze nieuwe school bevolken. Het is nuttig dat bij de aanvang van het onderwijs gelet wordt op het karakter van het kind, zodat ook deze kleuter school later een aandeel zal hebben in de mensen die de maatschappij vormen. Aan het hoofd der school, mej. K. Jansen, bood mevr. De Casem broot een boekwerk aan voor de bibliotheek, n.l.: „De vier konings kinderen". Ook beloofde zij een prinsessenkalender voor het vol gende kalenderjaar. Met de goede eigenschappen van door EARL DERR BIGGERS Vertaling van P. Oreille. 89) (Nadruk verboden). „In de eerste opwinding dacht ik er niet aan, anders zou ik ge sproken hebben", legde zij uit. „Het heeft verscheidene dagen geduurd, voor het bij me op kwam. Toen zag ik het duidelijk dat Arthur kapitein Cope die sigaret weggooide toen wij het huis weer binnengingen. Maar ik zei er niets van". „Waarom niet?" „Nu, ik vond het een goede op gaaf voor de politie. Laten ze het zelf maar ontdekken." „Dat is een vrij zwakke verkla ring", merkte John Quincy streng op. „U bent verantwoor delijk voor heel wat verknoeide tijd." „Dat dat was niet mijn eni ge reden", zei juffrouw Minerva. „O ik ben blij, dat te horen. Ga voort." „Nu dan, ik kon er me zelf niet toe krijgen om dat bezoek van kapitein Cope in verband te bren gen met een geheimzinnige moord." Weer een stilte. En plotseling hij was altijd tamelijk scherp zinnig begreep John Quincy B.Ü0S „Hij heeft me verteld, dat u heel mooi was in de tachtiger ja ren", zei de jongen zacht. „De kapitein, bedoel ik. Toen ik hem ontmoet heb in San Francisco." Juffrouw Minerva legde haar hand op de zijne. Toen zij sprak, klonk haar stem, anders altijd zo vast en flink, vond hij, wat beve rig. „Aan dit strand, toen ik een meisje was, had ik het geluk bin nen mijn bereik. Ik had er mijn hand maar naar uit te steken. Maar ik weet niet hoe Bos ton Boston weerhield mij. Ik liet me het geluk ontglippen". „Nog niet te laat", opperde John Quincy. Zij schudde het hoofd. „Dat probeerde hij ook mij te vertel len, die Maandagmiddag. Maar er was iets in zijn toon ik ben wel in Hawaii, maar ik ben niet gek. Jeugd, John Quincy, jeugd komt nooit terug, wat ze hier ook zeggen." Zij drukte zijn hand en stond op. „Als jouw kans komt lieve jongen", voegde ze er bij „wees dan niet zo dwaas." Zij ging haastig de tuin uit en John Quincy keek haar na met een nieuw gevoel voor haar in zijn ogen. Daar zag hij het gele vlamme tje van een lucifer achter de af rastering. Het was Amas, die in zijn tuin rondslenterde. John Quincy stond op en ging lang zaam naar hem toe. „Hallo, neef Amos", zei hij. „Wanneer is u van plan deze af rastering weg te nemen?" „O, daar kom ik over een poos je wel toe", antwoordde Amos. „Ik wou je nog wat vragen. Zijn er nieuwe onthullingen?" „Verscheidene", vertelde John Quincy, „maar geen waar we iets verder door komen. Voor zover ik het kan zien, hebben we ner gens houvast." „Ik heb er wel eens over ge dacht", zei Amos. „Het zou mis schien wel het beste zijn, als er niets ontdekt werd. Veronderstel dat de dader gevonden wordt - dat zou misschien leiden tot een nieuw schandaal, erger dan alle andere." „Dat waag ik er toch op", ant woordde John Quincy. „Wat mij betreft ik heb plan om door te zetten tot Haku kwam haastig de tuin in. „Telegram voor meneer John Quincy Winterslip. De jongen zegt niet betaald. Vraagt om geld." John Quincy volgde hem vlug naar de voordeur. Daar stond een kleine jongen te wachten. Hij be taalde het gevraagde en scheurde het telegram open. Het was on dertekend door de postdirecteur van Des Moines, en luidde: „Hier 'nooit gehoord van een Saladine." John Quincy sprong naar de telefoon. Iemand op het bureau deelde hem mee, dat Chan naar huis was en gaf hem zijn adres op. Hij haalde de auto uit de ga rage en was vijf minuten later op weg naar de stad. XIX. „Het ga je goed, Peter!" Op vragen van de heer Vorrink in verband met een persverslag over het bezoek van generaal Has- selman aan enkele Nederlandse commandoposten tijdens de 8ea11'- eerde manoeuvres „Counterthrust heeft de minister van Oorlog o.m. het volgende geantwoord. Het is hem niet bekend of de ge neraal Eisenhower en de veldmaar schalk zich „langdurig met de troep hebben onderhouden" en evenmin of zij „hun verbazing hebben uitge sproken" over het uithoudingsver mogen van de troep. Hierbij dient niet uit het oog te worden verlo ren, dat de beide hoge officieren een bezoek aan het onderdeel brachten zonder op enigerlei wijze een inspectie uit te voeren en op tekortkomingen te wijzen. Van het uitdelen van snauwen aan dodelijk vermoeide officieren door de luitenant-generaal Hassel- man bij zijn bezoek is geen sprake geweest. Wél is een luitenant, die tegen zijn ondergeschikten een on behoorlijke uitdrukking bezigde, op duidelijke wijze terechtgewezen. Het bezoek van de chef van de generale staf had uiteraard niet ten doel een „show" te geven, doch een onderzoek in te stellen naar de gevechtsvaardigheid van de ge vechtsgroep en in het bijzonder naar de wijze waarop de comman danten voor hun taak waren bere kend. Nodige opmerkingen zijn op gepaste toon gemaakt. In dit ver band kan worden verwezen naar het artikel onder de titel „bliksem bezoek van generaal Hasselman", opgenomen in het „Rotterdams Nieuwsblad" van 21 September j.l. Het is te betreuren, dat de be trokken correspondent op licht vaardige wijze een verslag geeft, waardoor een onjuiste indruk wordt gevestigd. Deze correspon dent zal zich aan de militaire ver houdingen moeten kunnen aanpas sen. Indien zulks ook in de toe komst niet het geval mocht zijn, heeft het geen zin om hem verder tot het bijwonen van militaire oefe ningen uit te nodigen. Charlie Chan woonde in een bungalow, die tegen een heuvel helling aan gebouwd was. John Quincy stond even stil voor het tuinhek en keek omlaag over Ho nolulu, een grote, prachtige tuin ingesloten door bergen. Een heer lijk landschap, maar hij had nu geen tijd voor schoonheid. Hi; snelde het pad op, beschaduwd door palmbomen. Wordt vervolgd). DE TSJECHOSLOWAAKSE TREIN. Te Washington is Maandag de inhoud van een Amerikaanse no ta aan Tsjecho-Slowakije gepubli ceerd, waarin de Tsjechoslowaak- se eis om uitlevering van de Tsjechen, die kortgeleden met een trein naar Beieren zijn uitge weken, wordt verworpen. Terug gave van de trein wordt toege zegd. 34 Van de ongeveer honderd Tsjechoslowaakse onderdanen, die zich in de trein bevonden, hebben verzocht in de Ameri kaanse zone van West-Duitsland te mogen blijven. De overigen, die terug wensten te keren, be vinden zich reeds in Tsjecho-Slo wakije. Binnen- en Buitenlandse Boekhandel TERNEUZEN I Brieven: Bureau van dit Blad 15 cent meer. Te koop: in goede staat zijnd Motorrijwiel D.K-W. 200 c.c. Te bevragen: 1ste Kortestraat 1, Terneuzen. BON in, gefrankeerde enveloppe opsturen Fa. VISSER—KOOLE, Postbus 21,* Axel.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2