Arbeidsvoorziening en werkgelegenheid BINNENLANDS NIEUWS Wat brengt de Radio? Hstlhuis zonder sleutel De Minister antwoordt KERKNIEUWS Vragen aan de Minister HOOFDPIJN! in het tweede kwartaal 1951 Seizoeninvloeden waren er voornamelijk de oor zaak van dat in de maanden April, Mei en Juni van dit jaar het aantal werkloze mannen terugliep met ruim 29.000 en daardoor op 56.492 kwam (tegen 60.668 op 30 Juni 1950). Het werkloosheidscijfer vertoonde echter in de loop van de maand Juli weer een stijging tot 62.056, o.m. ten gevolge van een vroegtijdige in schrijving bij de arbeidsbureau's van jeugdigen, die de scholen verlieten. De gunstige ontwikkeling van de werkgelegenheid in 1951 weerspiegelt zich ook in de cijfers aangaande de vraag naar mannelijk personeel, welke vraag in de verslagperiode in totaal met 4300 toenam. bijzonderheden over bedrijfstakken NEDERL. KUSTVAARDER VRAAGT SLEEPBOOTHULP. AganJa OVERWEGWACHTER VERGAT BOMEN NEER TE LATEN. ALS LIEFDE IN HAAT VERKEERT BUS MET VOETBALLERS TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Bij de beoordeling van boven staande gegevens moet rekening worden gehouden met de natuur lijke aanwas der mannelijke be roepsbevolking, de emigratie, de demobilisatie en enkele andere factoren, welke aantonen dat de toeneming van de werkgelegen heid voor mannen in bedoelde periode circa 60.000 arbeidsplaat, sen bedraagt. Ofschoon de internationale si tuatie aanleiding gaf tot een ver hoogde productie zowel voor bin nenlands verbruik als voor de export, ontstonden er echter in de verslagperiode afzetmoeilijk- heden in enige industrieën met name in de confectie- en textiel industrie. Be daling van de werkloosheid in de verslagperiode kwam het sterkst tot uiting onder de land arbeiders, bouwvakarbeiders, me taalbewerkers, veenarbeiders, losse arbeiders en het hotel- en transportpersoneel. De werkloos heid steeg enigermate in de Ibe- drijfsklassen kleding, textiel, le der en rubber. De vraag naar ar beidersmam het sterkst toe in de metaalindustrie, de landbouw en let bouwbedrijf. Eind Mei werd een periodiek onderzoek ingesteld naar de leef. tijdsopbouw en de duur der werk loosheid van het aantal inge schreven geheel werklozen en D.U.W.-arbeiders. In totaal ston den op die datum 64.746 geheel werkloze mannen en D.U.W.-ar- oeiders ingeschreven, waarvan 29% langer dan 6 maanden, 22% ran 3 tot 6 maanden, 24% van 1 tot 3 maanden en 25% korter dan een maand. Ruim 50% van de onderzochte personen was ouder dan 40 jaar, ÖE WERKLOOSHEID IN OE PROVINCIES. Wanneer men de gemiddelde werkloosheid beschouwt over de periode van Juli 1950 tot en met Juni 1951, blijkt, dat gedurende deze 12 maanden in Nederland 24 mannen werkloos waren per 1000 mannelijke beroepsbeoefe naren. Ih de verslagperiode daalde de werkloosheid in Friesland van 5711 tot 2919. In 1950 zagen deze oijfers er beter uit. Oorzaak van de verslechtering is o.m. de me chanisatie en rationalisatie in de landbouw, de wijziging van het teeltplan wegens aardappelmoe heid, de dalende bemiddeling van arbeiders voor de Wieringermeer en de Noord-Oost-Polder. Hoewel de provincie Drente de noogste gemiddelde werkloosheid per 1000 mannelijke beroepsbe oefenaren van Nederland heeft, rri 62 viel er een verbetering te constateren, daar de werkloos heid belangrijk daalde beneden het peil van 1950 en wel van §730 tot 4003. Een gunstige fac tor vormde de bouw van de Enkalon-fabrieken te Emmen. Overijssel vertoonde met ge middeld 11 werklozen per 1000 beroepsbeoefenaren de laagste werkloosheid van het land. In Utrecht en Noord-Holland gaf de werkloosheid een daling te zien evenals in Zuid-Holland en Zeeland. In Noord-Brabant was de werkloosheid hoger dan het vorige jaar. In Limburg daalde de werkloosheid van 3214 tot 2605. Door mechanisatie en moderni. sering konden de baksteenfabrie- ken in het tweede kwartaal 1951 met minder personeel volstaan. Daar de Belgische grensarbeiders ®p het ogenblik de voorkeur ge ven aan werk in eigen land, had den de steenfabrieken in Maas tricht een tekort aan arbeids krachten. Enige vermindering van het tekort aan arbeidskrach ten in de aardewerkindustrie vooral te Maastricht, was moge- ijk door vrijkomende arbeiders «n arbeidsters uit andere ho- irijfs takken. De dakpannenindustrie had plaatselijk nog behoefte aan per soneel. De verminderde bouwac tiviteit had invloed op de bedrij vigheid in de cement- en beton- warenindustrie, terwijl voor de bouwbedrijven zelf door het ge reedkomen van objecten en het ontbreken van nieuwe een verde re teruggang van de werkgele genheid te verwachten was. Het voorgaande had geen invloed op de glasindustrie daar hier belang rijke export-orders aanwezig wa ren De grafische-industrie heeft plaatselijk nog slechts behoefte aan bekwame vaklui. De ehemische-industrie had hier en daar met gebrek aan grond stoffen te kampen. De fabrieken 'm Z.-Limburg en Zeeuws-Vlaan- deren hebben een tekort aan ar beidskrachten, dat door afgele gen ligging en woningnood moei lijk op te heffen zal zijn. Verminderde aankoop door het publiek van confectie leidde tot inkrimping of sluiting van bedrij ven. De ontslagen vrouwen kon den spoedig elders aan het werk. De wasserijen ondervinden nog altijd moeilijkheden omdat de meisjes weinig animo tonen om in deze bedrijven te werken. In April beleefde de schoen- en lederindustrie een hoogtepunt. Door verschillende omstandighe. den liep de bedrijvigheid in de daaropvolgende maanden echter sterk terug, zodat meer dan één ibedrijf tot invoering van een wachtgeldregeling overging. Voor de schoenherstellers neemt de werkgelegenheid steeds meer af, doordat de gestegen prijzen aan leiding geven tot het zelf repa reren. De luxe-lederwarenindustrie on dervindt Belgische concurrentie. Door bemiddeling der arbeidsbu- reaux werden in het tweede kwartaal van dit jaar 315 arbei ders bij de mijnen ondergronds tewerkgesteld, alsmede 35 Duitse grensarbeiders. De mijnen hebben een tekort aan ondergronds per soneel van ruim 1200. Door be langrijke opdrachten nam de werkgelegenheid in de metaalin dustrie toe. In verschillende plaatsen werden nieuwe bedrij ven in werking gesteld of voorbe reidingen daartoe getroffen, o.a. in Eindhoven, Breda, Drachten en Vroomshoop. In vrijwel alle metaalcentra bestaan nog tekor ten aan geschoolde arbeidskrach. ten. De woningnood is een rem mende factor bij de oplossing van dit probleem. In de verslagperiode liep de be drijvigheid in de textielindustrie steeds terug. In het bijzonder in de wolspinnerijen en- weverijen. In een aantal bedrijven werd werktijdverkorting toegepast en of een wachtgeldregeling inge voerd. Door verminderde export mogelijkheden naar Engeland daalde de werkgelegenheid in de vleeswarenindustrie. In de handel is de werkgelegen heid beperkt. Er is nog altijd een overschot aan reizigers, verte genwoordigers en winkelbedien den. Ook verkoopsters kunnen moeilijk worden geplaatst. Of schoon door het touristenverkeer de vraag naar chauffeurs enigs zins toenam bleef er toch sprake van een overschot in dit beroep. De vraag naar kantoorpersoneel richt zich in hoofdzaak op jeug dige krachten zoals goede typis ten en steno-typisten. Er bestaat veel vraag naar personeel voor Indonesië. De belangstelling hier voor is echter zeer gering. Het tekort aan huishoudelijk perso neel houdt aan. GEREPATRIEERDEN. Het aantal bij de arbeidsbu- reaux ingeschreven gerepatrieer de mannen steeg in het tweede kwartaal van 1854 tot 2109, waar van 1962 werkloos. Het aantal vrouwen steeg van 272 tot 284, waarvan 258 werkloos. Geplaatst werden 293 mannen en 125 vrou wen. 101 Mannen begonnen een cursus op een rijkswerkplaats voor vakontwikkeling. De bemid, deling der gerepatrieerden met hogere en middelbare opleiding levert vaak moeilijkheden op door verschillen in opleiding en beloning. Gerepatrieerden met lagere opleiding hebiben veelal te kampen met het feit, dat zij niet gewend zijn aan hand- en fa briekswerk. DE ONGELUKKEN BIJ DE OEFENING „MARS". Op vragen van het Eerste Ka merlid Schoonenberg (CPN) be treffende ongelukken tijdens de militaire oefening „Mars" heeft de minister van Oorlog het volgende geantwoord Het is niet juist, dat tijdens de oefening „Mars" van de 31ste regi mentsgevechtsgroep de 21ste regimentsgevechtsgroep nam aan vermelde oefening geen deel vier militairen dodelijk zijn veron gelukt en twintig anderen ernstig werden gewond. Bij deze oefening werd één mili tair gedood door het afvuren van een losse patroon op korte afstand en zijn acht militairen licht ge wond, waarvan drie door een ver keersongeval. Tijdens deze oefening is door tanks geen hand of been afge- kneld. Het verliescijfer wordt niet hoog geacht. De geldende voorschriften en de naleving daarvan zijn zoda nig, dat niet wordt overwogen an dere maatregelen te nemen. Er bestaat geen bezwaar, nadat de familie is ingelicht, de naam van een dodelijk verongelukt mili tair bekend te maken. GEDEMOBILISEERDEN. In het tweede kwartaal van dit jaar werden door de arbeidsbu- reaux 1361 gedemobiliseerden ge plaatst. 315 Gedemobiliseerden begonnen een cursus op een rijkswerkplaats voor vakontwik keling. Eind Juni stonden nog 858 gedemobiliseerde militairen als werkloos ingeschreven. HET BELGISCHE LOONNIVEAU. Het Belgische loonniveau trekt vrij veel Nederlanders uit de grensgebieden aan. Ongeveer 1600 mannen en 50 vrouwen uit Maastricht en omgeving bleken eind Juni als grensarbeid(st)ers in België te werken. In het Duit se grensgebied werkten minder Nederlanders. VREEMDELINGEN. Het totale aantal geregistreerde in Nederland in loondienst werk zame vreemdelingen bleek op 30 Juni sedert 1 Januari gedaald te zijn van 26.875 tot 26.035 mannen en van 12.461 tot 12.267 vrouwen. Van alle bedrijfsklassen had de metaalnijverheid de meeste man nelijke vreemdelingen aangetrok ken. De belangrijkste groepen vreemdelingen worden gevormd door de Belgen en de Duitsers. Als grensarbeiders werden ge teld: 3183 Belgen, 2574 Belgische vrouwen, 486 Duitsers en 2328 Duitse vrouwen. EMIGRATIE. In de eerste zes maanden van dit jaar emigreerden in totaal 22454 personen naar landen bui ten Europa, uitgezonderd Indone. sië en de overzeese gebiedsdelen. Onderstaand overzicht geeft een specificatie van deze emigranten (gezinsleden inbegrepen) naar de landen van bestemming. Argentinië 54; Australië 7797; Brazilië 55; Canada 11187; Nw- Zeeland 88; Verenigde Staten 1183; Zuid-Afrika 1225; overige landen 67. NED. HERV. KERK. VOOR TWEE MAAL VIJFTIEN CENT., Vrijdagavond stapten J. F. E. K„ oud 19 jaar, en C. N., oud 21 jaar, beiden loswerkman te 's-Gravenhage, op het voorbalcon van de bijwagen van lijn 10. Toen de conducteur „de rekening pre senteerde", weigerden beiden te betalen. De conducteur schoof daarop de deur naar het voorbal con open en stak er zijn arm door. Op dat moment schoven de jonge lieden de deur dicht en de con ducteur zat met zijn arm tussen de deur bekneld. Bij de eerst vol gende halte stapten de passagiers uit, achtervolgd door de conduc teur, die zijn geld opeiste. K. en N. gaven daarop de conducteur een paar klappen in het gezicht, waardoor de bril van de conduc teur werd vernield. Juist passe rende agenten hebben het twee tal meegenomen. De coaster „Vrouwenpolder", die zich 2 mijl W. Z.-W. van het vuur schip „Goeree" bevindt, heeft om sleepboothulp gevraagd. Het schip heeft maehineschade. Intrede Ds. Honders te Sas van Gent en Philippine. Na des voormiddags door zijn vader, Dr. Honders van Wasse naar, bevestigd te zijn, deed de nieuwe predikant van Sas van Gent en Philippine, Ds. Honders, Cand. t/d H. Dienst, des avonds zijn intrede in genoemde gemeen te, die blijk gaf van grote belang stelling ter gelegenheid van dit nieuwe begin. Na Votum en Groet werd Art. 27 van de Nederlandse Geloofs belijdenis gelezen, waarna werd gezongen Ps. 95 1 en 4. Als Oud testamentische Schriftlezing was gekozen Ps. 118 15 en 2429, terwijl uit het Nieuwe Testament was gekozen Lucas 19 2840. Na geloofsbelijdenis en gemeente zang met Gezang 98 werd in de prediking de gemeente bepaald bij de woorden uit Luc. 19 18 en Luc. 18 17. Na afloop van de dienst richtte de nieuwe predikant zich tot de consulent, Ds. Ten Haaft van Hoek; tot de verschillende colle gae uit en van buiten de Ring; tot de burgemeester van Sas van Gent, en tot de vroegere predi kant, Ds Van de Graaff, thans te Nieuwvliet, om met een woord tot de gemeente te besluiten. Ter begroeting van Ds. Hon ders werd gesproken door Ds. Ten Haaft, burgemeester R. A. J. de Boer, Ds. Fournier als praeses classis en de heer Van Binsber- gen als ouderling-kerkvoogd waarna de nieuwe predikant op verzoek van de consulent werd toegezongen Gez. 104 4. Zeer velen maakten na de dienst van de gelegenheid gebruik de nieuwe predikant en zijn echtgenote te begroeten. VORDEREN VAN SCHOLEN VOOR LEGEROEFENXSfGEN Het Tweede Kamerlid de heer Vermeer (Arb.) heeft aan de mi nister van Oorlog, van Binnen landse Zaken en van Onderwijs de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat omstreeks 15 October a.s. in Noord-Holland oefeningen van de Nederlandse strijdkrachten, waarvoor o.a. in de gemeente Velsen legcrmgsruimte moet worden gezocht, zullen wor den gehouden)? 2. Achten de ministers het juist, dat voor deze legeringsruimte uit sluitend schoolgebouwen zijn ge vorderd 3. Zijn de ministers van mening, dat de gemeentelijke overheid vol doende pogingen heeft gedaan om andere dan schoolgebouwen te vorderen 4. Als aan de vordering van scholen niet valt te ontkomen, ,-chten de ministers het dan juist, dat van de 9 te vorderen objecten er 7 worden gevorderd ten nadele van het openbaar onderwijs en slechts 2 ten nadele van het bij zonder onderwijs? te geringe aandacht van ambtelij ke zijde aan het onderhavige ge val een gezin van een bestaan is) beroofd geworden? 4. Is de minister niet van me ning, dat dergelijke voorvallen al lerminst er toe kunnen bijdragen bij de voor ons volk zo belangrijke groep van kleine zelfstandige on dernemers het vertrouwen te ver sterken in de steun, welke zij van de regering mogen verwachten, welk vertrouwen bij de dringende noodzaak tot opvoering der natio nale productie van uitnemend be lang dienf te worden geacht 5. Is de minister bereid de in specteurs van de belastingen ter zake te instrueren, waarbij de aandacht wordt gevestigd op de wenselijkheid de nodige schappe lijkheid te betrachten? GEEN DOODSTRAF VOOR DUITSE MILITAIREN Het Tweede Kamerlid Van der Goes van Naters (Arb.) heeft aan de minister van Justitie de volgende vragen gesteld: HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater, 8 uur: Biosc. ,,De zwarte roos". Leger des Hteils, 7.30 uur: Oogstfeest. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater, 8 uur: Biosc. „Terwille van een vrouw". SLUISKIL: Hotel Meert, 8 uur: Bijeenkomst voor belang stellenden in E.H.B.O. Vrijdagavond reed de stoom trein, die om 17.00 uur het station Leeuwarden verlaat, bij Jelluw- Boxum door de bewaakte over weg. Door een verzuim waren de bomen echter niet neergelaten. De dienstdoende conducteur op de trein heeft geconstateerd, dat de rechter afsluitboom in dalen de beweging was toen de trein passeerde. De linkerboom stond nog omhoog. Op het ogenblik van het passeren was er gelukkig geen verkeer, zodat ongelukken uitbleven. De betrokken over wegwachter werd direct ge schorst en met andere werkzaam heden belast. De Haagse politie heeft de 27 jarige inspecteur van een assu rantiemaatschappij aangehouden. F. had een echtscheidingsproce dure lopen, waarbij zijn woning aan zijn vrouw was toegewezen. Op een avond drong F., vergezeld van enige vrienden, de woning van zijn echtgenote binnen. Hij bedreigde zijn vrouw en schoon moeder met een pistool en haalde er de meubels uit. Een paar da gen daarna herhaalde hij dit op treden. Tegenover de politie heeft F. verklaard, dat het pistool een op een wapen gelijkende sigaren aansteker was. DE BRAND BIJ THOMSEN'S HAVENBEDRIJF. Zaterdagmorgen om half tien kon de brandweer melden, dat zij de brand, die Vrijdagmorgen om streeks kwart voor twaalf door onbekende oorzaak uitbrak, in het Keilepand van Thomsen's ha venbedrijf N.V. aan de Keile- straat të Rotterdam, meester was en het nablussen aanving. De brand, die van den beginne af gepaard ging met een enorme rookontwikkeling, werd door de brandweer spoedig met groot ma terieel aangepakt. Omstreeks ze ven uur Vrijdagavond moest nog weer extra materiaal naar de Kei- lestraat worden gedirigeerd en toen waren vijf autospuiten, drie blusboten, negen eenheden van de vrijwillige brandweer, gereed schapswagens en een ladderwa gen ter plaatse. Verzekering dekt de schade. Ruim 450.000 buitenlandse toeristen hebben het „Festival of Britain", dat Vrijdag eindigde, be zocht. Meer dan 90.000 bezoekers waren Amerikanen. proces-verbaal opgemaakt we gens overtreding van de winkel sluitingswet. De militaire politie heeft de zaak verder in behandeling ge nomen. GESLONKEN ANIMO. Bij de aanvang van het nieuwe studiejaar van de Technische Hogeschool te Delft is opmerke lijk het kleine aantal nieuw inge schrevenen in de afdeling Weg en Waterbouwkunde. In 1950 be droeg het aantal 143, in 1951 was het gedaald tot 110 en nu lieten zich slechts ongeveer 30 studen ten inschrijven voor de studie voor civiel-ingenieur. HET SPELLETJE GING NIET DOOK. Een Haagse sigarenwinkelier bemerkte dat vele van zijn klan ten de laatste ijd veel sigaretten- vloei bij hem kochten, zonder daarbij shag te vragen. Intussen vernam hij dat in de buurt een man prima ongebanderolleerde sigarettenshag verkocht. Hij ver telde dit geval aan een vertegen woordiger van een sigarettenfa briek. Deze deelde de geschiede nis aan zijn directie mede, die de recherche in de arm nam. Bij een ingesteld onderzoek bleek, dat een employé van deze sigaretten- fabriek, de 30-jarige tabaksmen ger A. van P. in de buurt van be doelde sigarenwinkelier woonde. De recherche ging daarop eens in 's mans woning kijken en vond daar een hoeveelheid tabak ge noeg voor 30.000 sigaretten. Van P. werd daarop aangehou den. De 65-jarige sigarenmaker D. M. de B. en de 46-jarige ta baksmenger A. S.. die op dezelfde afdeling als Van P. werkten, lie pen een proces-verbaal op. De twee laatsten zaten niet met Van P. in het complot, doch hadden voor eigen rekening tabak gesto len. Zondagavond tegen half zes is een bus, waarin spelers en sup porters zaten van de voetbalver eniging „Geleen", in Reuver tegen een boom gereden en ge heel vernield. Vermoedelijk is het ongeluk te wijten aan een de fect aan de stuurinrichting. Twee personen werden zwaar gewond in het ziekenhuis te Tegelen op genomen. Het waren de heer De Wever, die beide benen brak en een hersenschudding opliep en de heer H. Claessens, tweede secretaris van de voetbalclub, die eveneens beide benen gebroken heeft. Verder liep een der spelers een lichte hersenschudding op en werd een negental spelers licht gewond. Bij informatie bij het ziekenhuis te Tegelen bleek, dat bij geen der gewonden direct le vensgevaar bestaat. VIERDE ONTSNAPTE UIT GRONINGER GEVANGENIS GEGREPEN. Twee maanden geleden, op 28 Juli, zijn uit de strafgevangenis te Groningen vier gevangenen ontvlucht. Drie van hen werden enige tijd later weer gegrepen. Vrijdag is de vierde te Rijswijk (Z.-H.) gearresteerd. Deze man, een zekere J. J. L„ had ingebro ken in een perceel aan de Oranje laan te Rijswijk. Na een handgemeen met de be woner, die hij bedreigde met de woorden „je geld of je leven", 1. Heeft de minister er kennis van genomen, dat op een on langs te Hamburg gehouden ver gadering van gewezen Duitse militairen en S.S.-ers Otto Lan, president van de hulpactie voor oud-parachutisten, een medede ling heeft bevestigd en gecom mentarieerd, welke van Neder landse zijde afkomstig zou zijn, dat geen enkele nog in Neder land gevangen Duitse militair nog de doodstraf zou krijgen? 2. Is de minister waar deze mededeling kennelijk op het gra tiebeleid staat in staat, de her komst van deze mededeling na te gaan en kenbaar te maken, en is hij bereid haar te bevestigen dan wel tegen te spreken? vluchtte hij. Zijn vlucht trok de aandacht van voorbijgangers. Op hun aanwijzingen heeft de Rijs- wijkse politie de man later uit een boom in een tuin gehaald, waarin hij zijn toevlucht had ge zocht. Doordat de man in Rijswijk een inbraak heeft gepleegd, zal deze zaak eerst door de recherche al daar moeten worden afgehan deld, alvorens L. weer naar Gro ningen zal worden overgebracht. KINDERVERLAMMING. In de buurtschap Warken bij Warnsveld in Gelderland is kin derverlamming geconstateerd bij een twintigjarige jongeman. VRACHTSCHIP VOOR FINSE REKENING. Aan de industriële handelscom binatie „Holland" te Den Haag is de bouw opgedragen van een mo torvrachtschip van 4000 ton deadweight. Het schip, dat ge bouwd zal worden door J. en K. Smit's scheepswerven te Kinder dijk, werd besteld door de Finse reder Gustav Erikson te Marie- hamn. Het wordt een enkel- schroef shelterdek schip, te bou wen onder klasse Lloyd's en voor zien van een Stork-Dieselmotor. AFBLIJVEN VAN MUNITIE! De landbouwer te Sint Oedenro- de, die onlangs enkele granaat hulzen had opgegraven, wilde deze Zaterdagavond onschadelijk maken, door het slaghoedje te verwijderen. Er ontstond een he. vige explosie en de man moest nog dezelfde avond, zwaar ver minkt aan het onderlijf, naar een der Eindhovense ziekenhuizen worden overgebracht. De toe stand is zorgwekkend. Drie kin deren, die in de nabijheid waren, liepen lichte verwondingen op. ZWEEDS MATROOS TE ROTTERDAM VERONGELUKT. De 22-jarige Zweedse matroos Ernst G. Andersson, opvarende van het Zweedse s.s. „Tosca", is Vrijdagavond bij het ophangen van lampen in een 12 meter diep ruim gevallen. Hij kwam op een lading tin terecht en liep inwen dige kneuzingen op. Hij werd naar het havenziekenhuis te Rot terdam overgebracht, waar hij enkele uren na aankomst over leed. WONINGNOOD IN ZAANDAM. De Zaandamse wethouder voor de volkshuisvesting, de heer Jb. Meulenkamp, heeft medegedeeld dat er bij het bureau huisvesting 1987 woninggegadigden inge schreven stonden, onder wie 413 ongehuwde verloofde paren, 559 aanvragers van buiten Zaandam en 407 personen, die een woning te Zaandam willen ruilen. Er zijn 608 inwonende gezin nen, waarvan 294 in gezinsver band1 en 199, die over een eigen keuken beschikken. 115 Wonin gen zijn gesplitst. In dit jaar zullen 34 duplex- woningen gereed komen. GROTE PARTIJ ZEMEN GESTOLEN. In de winkel van T. M. in de Witte de Withstraat te Rotterdam is Vrijdagnacht ingebroken en naar een voorlopige schatting is er een partij zemen met een waarde van 20 a 30.000 gulden ge stolen. In de loop van de nacht heeft de politie nagenoeg de ge hele partij inbeslag genomen. ENGELS SERGEANT MAJOOR AANGEHOUDEN. Twee agenten van gemeente politie te Hoek van Holland zagen Donderdagavond de Engelse ser geant-majoor C. T. behorende tot 't „Suffolk movement regiment" en wonende te Hannover, met een grote koffer in Hoek van Holland lopen. Er zat kennelijk niets in en de sergeant-majoor, die met een verlofgangerstrein geregeld naar Duitsland en Nederland reist, ging ermee een kruideniers- wnikel binnen. Toen hij buiten kwam, meenden de agenten aan zijn loop te zien, dat de koffer ge vuld was. De Engelse militaire politie werd gewaarschuwd en in samenwerking daarmee werd de Engelsman in het „transit camp aangehouden. In de koffer zaten 110 pakjes thee Tegen de winkelier werd DINSDAG 2 OCTOBER HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 9.30 Water standen; 9.35 Causerie; 10.00 Voor de kinderen; 10.15 Gram.; 10.40 Schoolradio; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; 12.30 Mededelingen; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Actualiteiten; 13.25 Ork.; 14.00 Gev. progr.; 14.53 Gram.; 15.00 Schoolradio; 15.30 Orkest; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Zie Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders.Doos 47 ct. VRAGEN OVER OPTREDEN VAN BELASTINGINSPECTEUR. Het Tweede Kamerlid de heer Cotaelissen (V.V.D.) beeft aan de minister van Financiën de volgen de vragen gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat op 25 Sept. een koperslager, te vens eigenaar van een lasserijbe- drijf te Rotterdam, na een wan hoopsdaad in een psychiatrische inrichting is opgenomen? 2. Is het juist dat deze wan hoopsdaad, reactie op een onmid dellijk dreigend executoriaal be- drijfsinventaris was voorafgegaan, het gevolg was van het weinige soepele optreden van een inspec teur van belastingen, die niet be reid zou zijn geweest een schik king te treffen in verband met een belangrijke schuld, welke de be trokkene door van de omstandig heid, dat een: zijner schuldenaren failliet was gegaan, op dat tijd stip niet in staat was te betalen 3. Is de minister niet van oor deel, dat, zo het onder punt 2 ge stelde op juiste gegevens mocht be rusten, het optreden van de be doelde inspecteur der belastingen afkeuring verdient, o.m. op grond van de overweging, dat door een door EARL DERR BIGGERS Vertaling van P. Oreille. 88) Nadruk verboden- Zij ging naar hem toe, sloeg haar armen om zijn schouders en keek door haar tranen heen glimlachend op hem neer. „Als u ons dat nu in de eerste plaats verteld had",* zei Greene, „had u iedereen en u zelf mee gerekend, heel wat moeilijkheden bespaard." Cope stond op. „Nu, meneer de rechter, wilt u hem nu nog hou den?" Greene stond vlug op. „Neen, ik zal dadelijk voor zijn invrij heidstelling zorgen." Hij en Egan gingen samen heen, dan Hallet met Cope. John Quincy stak Carlota Egan want dat bleef ze voor hem de hand toe. „Ik ben allemachtig blij voor je", zei hij. „Je komt me toch gauw eens opzoeken?" vroeg ze. „Dan zul je een heel ander meisje vinden, één zoals je ontmoet hebt op de veerboot in Oakland." „Zij was heel lief", antwoord de John Quincy. „Maar hoe kon het anders ze had jouw ogen." Plotseling dacht hij aan Agatha Parker. „Maar je hebt nu je va der", voegde hij er bij- „Je zult mij niet nodig hebben." Zij keek naar hem op en glim lachte. „Dat weet ik niet zeker", zei ze en ging heen. John Quincy wendde zich tot Chan. „Ziezo", merkte hij op. „Waar zijn we nu." „Persoonlijk voor mij zelf sprekend", grijnsde Chan, ik sta vast op dezelfde plaats als ge woonlijk. Nooit heb ik veel ge houden van Egan-theorie." „Maar Hallet wel", antwoord de John Quincy. „Een zwarte morgen voor hem." In de kleine zijkamer kwamen zij tegenover de speurderskapi tein. Hij zag er uit of hij zich be drogen voelde. „Wij merkten juist op", zei John Quincy opgewekt, „dat het met uw Egan-theorietje uit is- Wat blijft er nu nog over?" „O, nog heel wat", bromde Hallet- „Zo. Eén voor één zijn alle be wijzen in rook opgegaan. Het blaadje uit het gastenboekje, de broche, de gescheurde courant, de ohiahouten kist en nu Egan en de Corsican-sigaret." „O, met Egan hebben we nog niet afgedaan. Misschien kunnen we hem niet houden, maar ik vergeet Egan niet-" „Onzin", zei John Quincy la chend. „Ik vroeg u, wat er over bleef. Een handschoenknoopje nutteloos. De handschoen is al lang weggedaan. Een armband horloge met een verlichte wijzer plaat en een beschadigd cijfer twee Chan's amberkleurige ogen werden nauwe spleten. „Voor naamste punt," mompelde hij. „Herinner u, hoe ik dat heb ge zegd." Hallet sloeg met de vuist op een tafel. „Waarachtig het armbandhorloge! Als de man, die het droeg, weet, dat iemand het gezien heeft, zullen we het waar schijnlijk nooit vinden- Maar we hebben dat nogal geheim gehou den, misschien weet hij het niet- Dat is onze enige kans." Hij wendde zich tot Chan. „Ik heb de Eilanden afgezocht om dat horloge te vinden", riep hij, „en nu begin ik er nog eens opnieuw mee. Juwelierszaken, banken van lening, in ieder hoekje en gaatje. Vooruit Charlie, breng jij de bal aan het rollen." Chan bewoog zich, ondanks zijn gewicht, met grote vlugheid. ,Ik zal er één machtige duw tegen geven", beloofde hij en verdween. „Veel succes", zei John Quincy. Hallet knorde iets. „Vertel die tante van u, dat ik het land heb", merkte hij op. Hij was niet in de stemming om iets op elegante manier te zeggen. Aan de lunch had John Quin cy geen gelegenheid om de bood schap over te brengen, want juf frouw Minerva bleef met Bar bara in de stad- Na het diner die avond leidde hij zijn tante naar buiten om wat op de bank te zitten. „O ja, dat is waar", zei hij. „Kapitein Hallet is heel boos op u." „Ik ben heel boos op kapitein Hallet", antwoordde zij, „dus dan staan we gelijk. Wat is nu zijn bijzondere grief?" „Hij gelooft, dat u van het be gin af aan de naam hebt geweten van de man, die die Corsican- sigaret heeft laten vallen." Zij zweeg even. „Niet van het begin af aan", zei ze eindelijk. „Wat is er gebeurd?" John Quincy schetste haar in het kort wat er die morgen op het politiebureau voorgevallen was Toen hij uitverteld was, keek hij haar vragend aan. (Wordt vervolgd.) kenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Felicitaties; 17.45 Gram.; 18.00 Nws.; 18.15 Actualiteiten; 18.20 Sport; 18.30 Gram.; 18.50 Voor de jeugd; 19.00 Causerie; 19.10 Gram.; 19.15 Holland week; 21.15 De gewone man; 21.20 Ork.; 21.35 Causerie; 22.08 Piano; 22.35 Cau serie; 22.45 Gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Causerie; 23.25 Kamermuz. HILVERSUM II: 7,00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gram.; 7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nwe.; 8.15 Gram.; 8.45 Orgel; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gram.; 9.25 Causerie; 9.30 Gram.; 10.50 Voor de jeugd; 11.00 Voor de zie ken; 11.30 Piano; 12.00 Ork.; 12.30 Mededelingen; 12.40 Orgel; 13.00 Nws.; 13.15 Gram.; 14.40 School radio; 15.00 Gram.; 15.30 Cause rie; 16.00 Ork.; 16.30 Voor de kin deren; 16.50 Koor; 17.15 Dans muziek; 17.45 Regeringsuitzend. 18.00 Nws.; 18.15 Lichte muziek; 18.30 Dansmuz.18.55 Voor de kinderen; 19.00 Piano; 19.15 Cau serie; 19.20 Ork.; 19.45 Causerie; 20.00 Nws.; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Gev. progr.; 21.15 De ant woordman; 21.30 Causerie; 21.35 Lichte mus.; 22.00 Klankbeeld; 22.45 Overz.; 23.00 Nws.; 23.15 Gram. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.35 Gram.; 12.50 Koersen; 12.55 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Gram.; 14.00 School radio; 15.30 Opera; 16,00 Gram.; 17.00 Nws.; 17.10 Gram.; 17.15 Voor de jeugd; 17.30 Cabaret; 17.50 Boekbespreking; 18,00 Voor de jeugd; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws.; 19.30 Gram.; 19.50 Kroniek; 20.00 Hoorspel; 20.50 Gram.; 21.15 Ork.; 21.45 Actuali teiten; 22.00 Nws.; 22.15 Jazzmu ziek; 23.00 Nws.; 23.05 Gram. HOORSPEL OVER HOORN VLIESTRANSPLANTATIE. Hedenavond zal de N.C.R.V. te 20.45 uur over Hilversum I het radiohoorspel „Spiegels der ziel" uitzenden. Dit spel, dat geschre ven is door Henk Fedder, behan delt de hoornvliestransplantatie.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2