De toestand in Perzië 1 KOREA De VERKIEZINGEN in Engeland tl Mossadeq naar de Veiligheidsraad Wegversperring tussen Oost- en West-Berlijn wordt opgeruimd De operatie „Cirrus' De toestand in Argentinië m MAANDAG 1 OCTOBER 1951. 7e Jaargang No. 1846. de jfeande, Terneuzen /kONING GEORGE. HET PROCES TEGEN ANDERSSON. RO O K-KATER U overqaat op UosVoti, de ideale combinatie van rijke Virqinia-smaak en perfecte mildheid. CONSERVATIEVEN HEBBEN DE LEIDING "WITTE KRUIS" WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. op onder op onder Oct. 1 6.39 18.20 7.07 18.07 2 6.40 18.18 8.30 18.20 3 6.42 18.15 9.57 18.38 4 6.44 18.13 11.26 19.02 Argentijnse militairen in Uruguay. NIEUWE LICHTINGEN VOOR LEGER EN VLOOT DER V. S. Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwa baal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent L. ZEEUW Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. vi Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 eentj iedere regel meer 15 cent ertentieprijs: per mm 12 ct.minimum pes ertentie 1,80. Verrrï klding: Brieven onder nummer, of: Adrtn ,u van dit Blad 15 cent meer Buri Inzendi: Voor he advertenties tot 's namiddags 2 uur aandagnummer: Zaterdags 11 uur - De Perzische eerste minister, Mohammed Mossadeq, zal aan het hoofd staan van de Perzische delegatie, die zal deelnemen aan een eventueel debat in de Veilig heidsraad over het oliegeschil, zo is te Teheran bekend gemaakt. Dr Hoessein Fatemi, verklaar de, dat er nog geen officiële me dedeling ontvangen was over het besluit van het Britse kabinet om de kwestie naar de Veilig heidsraad te verwijzen. Er was evenwel reeds besloten, dat de premier de Perzische delegatie naar de V.N. zou leiden. Deson danks was Perzië niet van me ning, dat het geschil binnen de jurisdictie van (ie Veiligheids raad lag. Engeland, aldus Dr Fa temi, had het beginsel van de na. tionalisatie van de Perzische olie erkend en kon derhalve geen be roep doen op de raad. Naar Dr Fatemi verklaarde was de Per zische nationalisatie van de olie industrie op grond van de Per zische souvereine rechten ge rechtvaardigd. ,,Wij hopen, dat de Engelsen de V. N. niet zullen kunnen beïnvloeden, zoals zij het Haagse Hof konden beïnvloeden", aldus Fatemi. Sir Gladwyn Jebb, de perma nente Britse afgevaardigde bij de V.N., zal het Britse standpunt voor de Veiligheidsraad uiteen zetten. Verwacht wordt, dat he den het horen van partijen zal beginnen. PERZEN VERBIEDEN HET VLIEGEN BOVEN ABADAN. De Perzische autoriteiten in Teheran hebben het vliegveld Cy prus doen weten, dat het vliegen boven de raffinaderij van Abadan ten strengste verboden is. De Perzen verzochten, dit aan alle piloten, die zich waarschijnlijk in het betrokken gebied zouden op houden, mede te delen. DE TOESTAND IN PERZIE. Voor het Perzische parlements. gebouw hebben Zondag duizen den gedemonstreerd tegen de Engelsen en voor premier Mossa deq. Jongelieden hielden bussen aan en gelastten de inzittenden zich bii de demonstranten te voe gen. Van de kappen van passe rende voertuigen werd met de Perzische vlag gezwaaid en men riep anti-Britse leuzen. De religieuze leider Kasiam had op eigen gelegenheid de dag tot een feestdag uitgeroepen en zijn volgelingen tot demonstra ties opgeroepen. Hij, aldus Reu ter, is de belangrijkste initiator van Mossadeq s politiek. Het Britse besluit om het olie- geschil voor de Veiligheidsraad te brengen schijnt over het alge meen het totstandkomen ;;'n meer eenheid, „althans tijdelnk ten gevolge te hebben. Op een eerder gehouden parle mentsvergadering waren 85 le den aanwezig, zeven meer dan het quorum. De premier was niet op de vergadering aanwezig. De voorzitter verwees in "en rede naar Mossadeqs gezegde, dat het volk zijn parlement vormde. Vol gens waarnemers bereidt Mossa deq een dossier voor van in de gebouwen van de Anglo-Iranian in beslag genomen documenten. Hij zou aan de hand hiervan wil len bewijzen, dat de Britse rege ring en 'de „Anglo-Iranian" zich in binnenlandse kwesties ge mengd hadden. In Khoromsiar waren Zondag alle winkels en bureaux gesloten, zulks op verzoek van de religieu ze leider Kasjani. De secretaris van de Perzische olieraad, Makki. heeft verklaard, dat een olieblokkade door Britse oorlogsschepen „het teken voor het beginnen van vijandelitkhe- den door Britse oorlogsschepen zou zijn. Indien Engeland op de zee zou ingrijpen zouden de tank schepen worden geescorteerd door Perzische marinesloepen. De regering had verzekerd, dat de olie veilig zou worden afgeleverd. Indien de Britse technici, die Donderdagmiddag Abadan moe ten hebben verlaten, niet vrqwih lig waren vertrokken, zouden zi.i door de politie naar de grens worden geleid. De Veiligheids raad had in deze geen zeggen schap. In Abadan demonstreerden on geveer 200 personen als teken van steun aan een telegram van loyaliteit aan Mossadeq. In Britse marinekringen te Basra verklaart men, dat ieder besluit omtrent een blokkade in Londen moet worden genomen. Er was geen verandering geko men in de ligging van de Britse oorlogsschepen in de Bi at el Arab. DE ENGELSE NOTA. Engeland heeft de Veiligheids raad bericht, dat het Engels- Perzische oliegeschil een bedrei ging voor de internationale vrede zou kunnen vormen, aldus is Za terdag vernomen. De Engelse re gering heeft namelijk in een brief aan de voorzitter van de Veilig heidsraad deze kwestie uiteenge zet en een zin toegevoegd, die de zaak op het terrein van de inter nationale politiek brengt. Deze zin luidt als volgt: „De Engelse regering is ernstig bezorgd over het gevaar, dat aan de toestand is verbonden, en over de bedrei ging voor de vrede en veiligheid, die daarmee gepaard kan gaan." De Perzische regering heeft in een nota aan de Engelse ambas sade te Teheran meegedeeld, dat zij de Engelse consul-generaal in het Zuid-Perzische oliegebied, ma joor Francis Capper, niet meer als zodanig erkent. Indertijd had de Perzische rege- rirfg de terugroeping van Capper geëist op grond van het stand punt, ten aanzien van het oliege schil, dat hij op 'n pers-interview had kenbaar gemaakt. Capper had zich daarop naar Basra in Irak begeven en kwam van tijd tot tijd naar Perzië, wanneer zijn consulaire werkzaamheden dit vereisten. Engeland heeft de Veiligheids raad een ontwerp-resolutie toe gezonden, waarin Perzië wordt verzocht te handelen in overeen stemming met de voorlopige uit spraak van het internationaal ge rechtshof en in het bijzonder het verblijf van het Britse personeel te Abadan, dat onlangs uit het land is gewezen, toe te staan. Perzië wordt voorts verzocht de Veiligheidsraad op de hoogte te houden van de stappen, die het neemt ter uitvoering van de re solutie. In de resolutie wordt ver wezen naar de mogelijke „bedrei ging van de vrede en veiligheid" door het huidige geschil. SPECULATIES OVER EEN BRITSE BLOKKADE. Het is mogelijk, dat Engeland een blokkade van de Perzische kust zal gelasten om de verkoop van olie die als eigendom van de Anglo Iranian wordt beschouwd, te verhinderen, aldus Reuter. Vrijdag heeft het Britse mini sterie van Buitenlandse Zaken bekend gemaakt, dat alle uitvoer bare maatregelen zouden worden genomen om elke poging van de Perzische regering, deze olie aan derden van de hand te doen, te verijdelen. In diplomatieke kringen te Londen heeft men evenwel ver klaard, dat er nog geen orders voor een dergelijke blokkade wa ren uitgegaan. Volgens berichten uit Basra zijn nog twee Britse corpedoboot- jagers aan de monding van de gen zich af, of president Truman in het bijzonder de sjah heeft ge vraagd, premier Mossadeq er toe te bewegen, van zijn besluit tot uitwijzing van de Engelsen in Abadan terug te komen. Een woordvoerder van de Ame rikaanse ambassade ontkende, dat Henderson de sjah een per soonlijke boodschap van presi dent Truman had overgereikt." De ambassadeur had de sjah waarschijnlijk op de hoogte ge steld van de houding der Ameri kaanse regering tegenover de jongste ontwikkelingen in het oliegeschil. Voorts bracht Henderson een bezoek aan premier Mossadeq. Het bezoek duurde bijna twee uur. Een officiële verklaring hierover is niet uitgegeven. Waarnemers te Teheran menen, dat Henderson er bij Mossadeq vooral op heeft aangedrongen, zijn uitwijzingsbevel aan de 300 Engelsen in Abadan in te trek ken. Mossadeq zou dit geweigerd hebben. it In een Zondag bekendgemaakt 'medisch bulletin wordt gezegd, '■dat de toestand van de Engelse koning vooruit blijft gaan. 'vTwee artsen brachten de nacht cTópr in het paleis. Het bulletin, da\ slechts een zin bevatte, was ondertekend door dezelfde vijf geneesheren, die de afgelopen week 4e bulletin hebben uitge geven. Radio Stockholm heeft Vrijdag" verklaard, dat de handelingen van Ernst Andersson, de onderofficier bij" de Zweedse vloot die beschul digd wordt van spionnage voor de Sowjet-Unie, het land waar schijnlijk millioenen kronen zul len kosten. Volgens een semi-officiële ver klaring zal men alles doen om de kust- en vlootverdediging te reor ganiseren, „aangezien waarschijn lijk alle gegevens hierover thans in handen der Russen zijn". Zoals gemeld, wordt Andersson er van beschuldigd inlichtingen te hebben verstrekt aan een ambte naar van de Russische ambassa de te Stockholm. om De autoriteiten van Oost-Ber-1 gen West-Duitse verzoeken lijn hebben het grootste deel van verblijfsvergunning zonder ver- de versperringen aan de toe- traging in behandeling te nemen, gangswegen tot'de Westelijke sec-1 De Oost-Berlijnse politie had op toren laten verwijderen. rUantsAinkf Van Oostberlijnse zijde is tot dusver geen officiële verklaring over deze maatregel afgelegd. De HET CONSERVATIEVE PROGRAM. Gisteren is het verkiezingsma nifest van de conservatieve par tij, ondertekend door Winston Churchill, uitgegeven. Vooral de aankondiging dat de partij, wan neer zij weer aan de niacht zou komen, gedurende de uitvoering van het Britse herbewapenings program een surplus-winstbelas- ting zal handhaven, heeft opzien verwekt. Men beschouwt dit als een antwoord op de uitlatingen van de zijde der Labourpartij, dat een conservatieve regering zou zwichten voor de grote zakenlie den. Verder zegt Churchill in het manifest, dat bij nog steeds een tijdperk van vriendschap met Rusland mogelijk acht. Als de drie pijlers van de Ver enigde Naties noemt Churchill ontwikkeling en samenhang van gemenebest en imperium, de een heid van de Engels sprekende vol keren en voortgang naar een ver enigd Europa, met inbegrip te zij ner tijd van de „landen achter het ijzeren gordijn". Het manifest stelt de volgende punten van conservatieve poli tiek: 1. Uitvoering van het herbewa peningsplan van de Labourrege- ring ad 4700 millioen pond ster ling, onder pogingen om tot een economischer gebruik van de be- - v-:.'"1"-. V3s"Vs"* ■•B'jrf*: trokken arbeidskracht en gelden te komen. 2. Nationalisatie van de schroot- industrie doch geen nadere voor stellen voor het vestigen van staatseigendom. 3. Reorganisatie van genationa liseerde spoorwegen en wegver keer op regionale basis. 4. Handhaving van de nationali satie der steenkoolindustrie. 5. Herziening van de bestaande winstbelasting en tegemoetko ming aan bedrijven die hun winst gebruiken voor vernieuwing van de installaties. 6. Streven naar de bouw van 300.000 woningen per jaar. 7. Handhaving van de subsidië ring van voedingsmiddelen (die thans ongeveer 400 millioen pond sterling beloopt) doch later her ziening van het systeem, zodat in geval van verhoging van de ge zinstoeslag en verandering in de belasting slechts subsidie wordt verleend voor degenen die het werkelijk behoeven. De conservatieven zullen de ga rantie van landbouwprijzen en markten handhaven en de Britse tuinbouw schermen tegen buiten landse „dumpers". In de aanhef van het manifest wordt gezegd, dat er allereerst een stabiele regering is vereist, die het nationale belang stelt bo ven partijwinst of -tactiek. De Labourregering had, aldus het manifest, behalve twee mil liard pond sterling van Amerika en de dominions geleend of ge kregen te hebben, meer dan tien millioen pond sterling per dag uitgegeven in de zes jaren van haar bewind. rivier Sjatt-el-Arab aangekomen. De Britse kruiser „Mauritius" ligt ten anker in de buurt van de raffinaderij van Ahadan. Ook de torpedobootjager „Saintes" be vindt zich in de fbuurt. Naar een woordvoeder van het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft verklaard, is er nog geen poging ondernomen om olie, die als eigendom van de Anglo-Iranian wordt beschouwd, uit te voeren en dat dientengevol ge de kwestie van een vlootblok- kade nog niet is gerezen. Naar verluidt zou de Britse re gering een aantal eventuële ko pers van Perzische olie gewaar schuwd hebben, dat het in ont vangst nemen van olie van de Perzische autoriteiten een schen ding zou zijn van de rechten van de Anglo Iranian. DE BOODSCHAP VAN TRUMAN. De nota van president Truman aan de sjah van Perzië over de oliecrisis is door de nieuwe Ame rikaanse ambassadeur, Loy Hen derson, overhandigd. President Truman, die deze week voor de tweede keer in het oliegeschil tussenbeide is geko men, zond een boodschap aan de sjah waarin hij, naar men meent, het Perzische staatshoofd heeft verzocht een matigende invloed op de Perzische politiek te oefe nen. Waarnemers te Teheran vra- Woensdag j.l. heeft het Engel se Gallup-instituut weer een en quête voltooid over de komende Britse verkiezingen. Op de vraag hoe men van plan is te stemmen bij de verkiezingen van 25 Octo ber a.s. antwoordden 52% con servatief, 41% arbeiderspartij, 6% liberaal, andere par tijen en groepen. Elf procent der ondervraagde Engelsen gaf geen antwoord. Velen van dezen gaven echter wel antwoord op de vraag, voor welke partij zij het meeste gevoelden. Wanneer ook daar mede rekening gehouden wordt, ziet de verdeling er als volgt uit: conservatieven 50%, labour 42%, liberalen 7%, andere partijen en groepen 1%. dracht gekregen de plaatselijke kantoren van de onder commu nistische leiding staande organi satie van het Nationale Front op de hoogte te houden van de aan komst van alle West-Duitse be zoekers, opdat deze uitgenodigd kunnen worden om vergaderin gen over besprekingen en ver kiezingen voor geheel Duitsland bij te wonen, aldus „Die Welt." Het Achtste leger heeft Zondag gemeld, dat kleine afdelingen van de Noordelijken en de Verbonde nen in de nacht van Zaterdag op Zondag een vuurgevecht hebben geleverd juist ten Oosten van de neutrale zóne van Kaesong. Van het Oostelijke en het Wes telijke front werd geen strijd ge meld. In de Westelijke sector van hgt centrale front deden in- fantêristen van de Verbondenen een poging om hoog gelegen ter rein te veroveren. De gevechten duurden hier nog voort. De strijd om de' belangrijke heu velposities in de Oostelijke sector van het centrale front, waarom reeds een week gevochten wordt, nam af nadat Franse infanteris ten een hevige aanval van de Noordelijken haddgg^fgeslagen. De luehtmachtgroëi?VVerre Oos ten" deelde mede, dat 9 superfor ten Zondag bommen van 50 kg op het vliegveld van Jongji in West Korea hebben laten vallen. Volgens een communiqué van de Vijfde luchtmachtgroep wier pen in de voorgaande nacht vlieg tuigen van het type B-26 door radio bestuurde bommen op de spoorwegemplacementen te Si- nandjoe en Soean. Voorts werden ondanks het slechte zicht voer tuigen op de Westelijke bevoor- radingsweg van de Noordelijken tussen Sinandjoe en Sariwan aan gevallen. Strijdtaetiek der Eihiopiërs in Korea. De Ethiopische guerillastrijders hebben onlangs een Chinese aan val op heuvels in Midden-Korea afgeslagen door grote keien van de top van de heuvel naar bene den te laten rollen, aldus heeft een Amerikaanse verbindingsof ficier verklaard. De Ethiopiërs, die zelden 's nachts slapen, had den de keien met telefoondraden aan elkaar gebonden. De Chinezen leden zware verliezen, de Ethio piërs geen, aldus deze officier. De Ethiopiërs gebruiken overi gens afs wapen bijna uitsluitend de bajonet, omdat hun gezegd is Westberlijnse autoriteiten hebben herhaaldelijk aangedrongen op het weghalen van deze versper ringen tussen de Westelijke sec toren en de Oostelijke sector ten bewijze van de oprechtheid van het voorstel van Grotewohl ten aanzien van het herstel van de Duitse eenheid. Het orgaan van de S.E.D. heeft Donderdag nog gewezen op de noodzakelijkheid van de straat versperringen als „bescherming van de Oostduitse economie". Een Britse zegsman heeft ver klaard, dat de drie hoofdversper ringen aan de grens tussen de Britse sector en Oost-Berlijn Za terdagmorgen zijn verwijderd. De ze versperringen hadden het ver keer tussen beide sectoren maan denlang belemmerd. Het hoofdbureau van de Fran se militaire politie heeft medege deeld, dat alle versperringen tus sen de Franse sector en Oost Ber lijn in het district Wedding zijn weggenomen. Men was ook bezig in het aangrenzende district Rei- nickendorf alle barricades op te ruimen. Incidenten werden niet gemeld. Het stadsbestuur van Oost-Ber- lijn heeft in een verklaring doen uitkomen, dat men met de ver wijdering der versperringen aan de Oost-Duitse actie voor bespre kingen over eenheid van geheel Duitsland wil tegemoet komen. De versperringen hadden aan hun doel, het voorkomen van het smokkelen, beantwoord en wer den nu verwijderd „op verzoek van de West-Berlijnse bevolking en politiekringen." Indien de on derhandelingen van de vertegen woordigers uit geheel Duitsland beginnen en vrije verkiezingen worden gehouden, zullen ook de laatste versperringen langs de grenzen van de sector en de zóne worden weggenomen, aldus deze verklaring. Vóórdat Zaterdagmorgen met het verwijderen der versperrin gen begonnen werd, waren van de bijna 200 straten, die van Oost- naar West-Berlijn lopen, slechts 14 hoofdstraten vrij voor 't snel verkeer. Volgens „Die Welt" zullen de inwoners van West-Berlijn in de toekomst eenvoudiger naar Oost- Berlijn kunnen reizen. Alle bur gemeesters van Oost-Duitse ge meenten hadden opdracht gekre- Straalvliegtuigen van 7 landen hebben Zaterdag meer dan 125 zware bommenwerpers aangeval len, die een „aanval" deden op Parijs. De „aanval" was een „mis lukking" voor de „vijandelijke" bommenwerpers, waarvan er 52 werden „neergeschoten." In een communiqué over de oefeningen van Zaterdag, in het kader van de operatie „Cirrus", wordt gezegd, dat er een „alge mene verbetering in het gebruik van radar en verbindingen" te constateren was. Er werden „aanvallen" gedaan op Brussel, Antwerpen,Le Havre, Augsburg, Karlshuhe, Charleroi en Den Haag. Er ontwikkelden zich ook ge vechten boven de Rijn, waar de luchtmacht het eerste Franse le ger steunde met bescherming van bruggen, die door Franse, Ameri kaanse en Nederlandse troepen werden gebruikt. De oefening „Pinnacle". Drie grote aanvallen met Lon den, Bristol, Birmingham en Glas gow als doelen, vormden Zater dag het begin van de oefening „Pinnacle", die tegelijk met „Cir rus" wordt gehouden. Alle bom menwerpers werden onderschept vóórdat zij hun doel hadden be reikt, aldus verklaarde een staf officier. De oefening „Pinnacle" zal acht dagen duren en voornamelijk ten doel hebben na te gaan, of Enge- lands defensiesysteem het land kan beschermen tegen de snelle „atoombommenwerpers." Amerikaanse en Britse vliegtui gen nemen er aan deel. SABOTAGE? Nog bij lijds om te verhinderen, dat de benzine in de „Vampyres" zou worden gepompt, die deelne men aan de „oefening-Pinnacle", ontdekte men, dat in honderden liters benzine een gevaarlijk zuur was gemengd. Een onderzoek is ingesteld. Van de zijde van het ministerie van Luchtvaart is echter verklaard, dat er geen verdenkingen aangaande moge lijke sabotage zijn. Door de snel le aanvoer van andere benzine konden de „Vampyres" volgens het vooropgestelde plan aan de oefening meedoen. Belgisch vliegtuig' verongelukt. Een aan de luchtoefening „Cirrus" deelnemende „Mosqui to" van de Belgische luchtmacht is Vrijdag bij Beauvechain (Bel gisch Brabant) neergestort. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. zuinig met ammunitie te zijn, daar hun eigen regering deze moet be talen. Geallieerde officieren, die met het Ethiopische bataljon heb ben samengewerkt, prijzen hun nachtelijke strijdtaetiek. Herhaal delijk slaan zij een Chinese aan val af door hun krijgsgeschreeuw en wapengekletter. Zij laten ste nen in lege granaathulzen ratelen en slaan op stalen helmen, vóór dat zij de vijand met messen en bajonetten achtervolgen. KERSTPAKKETTEN VOOR KOREA. Zaterdag is een begin gemaakt met het inpakken van ruim dui zend Kerstpakketten voor mi litairen en zeelieden van het Ne derlandse Korea-detachement. Tal van nijvere handen be ijveren zich om blikjes sigaret ten, chocolade, toffees, Amster damse korstjes, Haagse hopjes en chocomelk in elkaar te pas sen om de pakjes zo klein moge lijk te maken. Voorts verdwenen in de vele cartonnen hulzen sigaretten-aan stekers, zakagenda's, ballpoints met reserve stift, luchtpostpapier met enveloppen, toiletzakjes, na gelschaartjes,' zeepdoosjes en zakdoeken een boekje van Thijs Booy, getiteld „Dit is de nacht", een Kerstuitgave. Ieder pakket is vergezeld van een heil wens van het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis. De pakketten, die binnenkort wor den verscheept, zijn verpakt in grote kisten. Elf kisten met 250 pakketten zijn bestemd voor de Van Galen. 694 pakketten in 29 kisten worden naar het detache ment in Korea gestuurd en daar bij komen driehonderd blikken van 50 sigaretten en 150 blikken met chocoladerepen en toffees voor de Ibij ons detachement ge legerde Koreanen. Zieken en gewonden in de hospitalen in Japan ontvangen drie kisten met Kerstpakketten en voorts 96 ziekenpakketten met de normale inhoud. Het hoofd van de inten dance van het Rode Kruis noem de het inpakken van deze pak ketten een peuleschil vergeleken bij het reeds vroeger verzette werk. Hij heeft n.l. de leiding gehad van het inpakken van veel meer dan een millioen pakketten sinds de oorlog, maar steeds bij elke grote of kleine zending gaan hartelijke wensen mede, zo zeide hij. NIEUWE TROLPEN NAAR KOREA. Naar het A.N.P. verneemt zul len op 10 October ongeveer 65 vrijwilligers per boot uit Rotter dam vertrekken, als aanvulling van het Nederlandse detachement in Korea. Zuster C. M. Koopman, die in Juli in ons land terugkwam zal dan ook weer mee gaan. Verder zullen die dag 120 man Belgische aflossingstroepen uit Rotterdam naar Korea vertrek ken. Zaterdag zijn 44 Belgische militairen, onder wie twee offi cieren, per vliegtuig naar Korea gegaan. POEDERS-TABLETTEN-CACHETS medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. Oostelijke wind. Droog weer met aanvankelijk tamelijk veel bewolking, maar later op de dag ook opklaringen. Matige, nu en dan vrij krachtige, oostelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. DINSDAG 2 OCTOBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.22 2.57 3.37 3.47 n.m. 2.34 3.09 3.49 3.59 ZON. EN MAANSTANDEN. ZON MAAN De beëindiging van de door het Argentijnse algemene verbond van vakverenigingen uitgeroepen algemene staking ter ondersteu ning van president Peron was Zaterdag op 24.00 uur plaatselijke tijd vastgesteld. Het bericht, dat de Argentijnse generaal Arturo Rawson in Uru guay zou zijn aangekomen, is te Montevideo tegengesproken. In Buenos Aires neemt men aan, dat generaal Rawson, die als een van de leiders van de opstand wordt beschouwd, zich in zijn woning in Buenos Aires bevindt. Hij zou in een schrijven aan het ministerie van Defensie hebben verklaard, niet aan de opstand te hebben deelgenomen. Verder verluidt, dat de veiligheidsdien sten kapitein Arrieta en luitenant Menendez, de zoon van de leider van de opstandige beweging, heb. ben gearresteerd. De regering van Uruguay heeft ongeveer 50 Argentijnse officie ren, onder wie twee brigade-ge neraals, die Vrijdag in zeven mi litaire vliegtuigen te Montevideo zijn geland, geïnterneerd. Verder is bekend gemaakt, dat de vlieg tuigen en wapens ter beschikking zijn gesteld van de Argentijnse regering. De regering van Uru guay heeft ook vluchten van ci viele toestellen naar Uruguay beperkt en radiostations ver zocht zich in de berichtgeving over Argentijnse aangelegenhe den tot het uiterste te beperken. De „Hoge Raad" zal heden het vonnis over de opstandelingen vellen. Het verluidt dat generaal Peron Zondag in de voormiddag de beslissing van de Raad is me degedeeld. Peron was Zondag op zijn bureau. In het Argentijnse ministerie van Oorlog heerste Zondag koortsachtige bedrijvig heid. In een regeringsbesluit is me degedeeld dat „personen, die alarmerende geruchten verbrei den, tot de zwaarste straffen kunnen worden veroordeeld", zulks ingevolge het van kracht worden van de noodtoestand op Vrijdag j.l. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft bekend gemaakt, dat in November en December 55.900 recruten voor de militaire dienst zullen worden opgeroepen. Het Amerikaanse marinekorps wordt reeds uitgebreid tot meer dan de huidige twee divisies, al dus deze bekendmaking. In No vember zullen 39.000 mariniers in plaats van 33.700 worden opge roepen. Tevoren was reeds officieus door de chef van de marinestaf, admi raal Fechteler, gemeld, dat de be zetting van de vloot zou worden uitgebreid, doch dit is de eerste officiële bekendmaking, waaruit blijkt, dat men reeds met deze uitbreiding bezig is.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1