Om de eenheid van Duitsland TOEZEGGING DER GEALLIEERDEN ONTOEREIKEND ZES MILLIOEN LITER BRANDSTOF DE LUCHT IN De oefening „Cirris" Devaluatie van de Franse frank De wereldregering- eonlereniie te Londen Stof f. Ontvluchtingspoging uit Indonesië Franse betalingsbalans niet verontrustend In een zeilboot naar Australië MOETEN NIEUWE ORGANISATIES WORDEN OPGERICHT? WW& j TWEEDE BLAD Zaterdag 29 September 1951 7e Jaargang No. 1845 Terwijl deze week in Bonn de onderhandelingen zijn ingeleid, die moeten voeren tot een militaire aansluiting van West-Duitsland bij het Westelijke blok en daarmee tot een voorlopige consolidatie van de verdeling van Duitsland, heeft de bondsdag tegen over een steeds meer verontruste publieke mening moeten getuigen, dat het herstel van de Duitse een heid het uiteindelijke doel van zijn streven blijft. Vervaardiging van briketten uit kolenstof Nieuw procédé voor benzine Amerikaanse hulp het buitenland aan Radio-Moskou ovet vijfmogendhedenverdrag Vijl weken in de bajes DE VRIJE ZEEUW De grote belangstelling voor bet debat over de eenheid toomt, dat de besprekingen tussen dr. Adenauer en de hoge commissie over de uitvoering van de Was- hiHgtonse besluiten in de schaduw van de eenheidsactie zijn ge plaatst. De onzekerheid over de vraag of de Sowjet-Unie inderdaad be reid zal zijn de Duitse militarisa- tie met politieke concessies af te kopen, heeft het debat overheerst. De vertegenwoordigers d»r West- Duitse partijen hebben echter geen blijk gegeven van geloof aan de oprechtheid van Moskou's bedoe lingen. De door de bondsdag vrijwel eenstemmig goedgekeurde rege ringsverklaring spreekt over een verenigd Duitsland itn een vrij en verenigd Europa". Men is er zich te Bonn van bewust, dat de Sow jet-Unie zulk een eenheid niet zal aanvaarden, docli aanstuurt op 'n politiek en militair geneutrali seerd Duitsland. De Westduitse regering heeft getracht door een resoluut en snel antwoord op de suggesties van de Oostduitse premier Grotewohl het initiatief zelf in handen te nemen. De zaak is voorts tegen de com munistische opzet in op interna tionaal niveau gebracht door het antwoord niet alleen te richten tot de autoriteiten! van de Sowjet- zone, doch ook aan de Ver. Naties en aan de 4 bezettende mogend heden. De politiek van de bondsregering ten aanzien van de eenheid wordt doer alle partijen1 toegejuicht. De commissie voor zaken, die geheel Duitsland betreffen, zal een ver kiezingswet uitwerken, die naar de opvatting van Bfonn de grond slag voor verkiezingen zou moeten zijn. •De grote lijnen van zulk een wet zijn in de bondsdag door kanselier AÏdenauer aangegeven en door bet parlement aanvaard. Zü beogen de garanties te schep pen voor werkelijk democratische verkiezingerl, die onder een neu trale Internationale bescherming en controle zouden moeten staan. Adenauer liet uitkomen!, dat de ze garanties reeds 3 maanden vódr de verkiezingen in werking zouden moeten treden en dat zij ook daarna de persoonlijke vrijhe den moeten blijven beschermen. Daarnaast heeft de kanselier ech ter het voorstel gedaan, dat neu trale commissies zouden onderzoe ken „in hoeverre de bestaande verhoudingen het houdeif.van vrije verkiezingen mogelijk maken". W.-Duitsland zal zelf een der gelijk onderzoek verlangen, het eist echter eenzelfde geste van het Oosten. De socialisten zijn met hun eigen voorstellen gekomen. Zij wilden niet alleen het West - Berlijnse initiatief tot het houden van Berlijnse verkiezingen steu nen, doch daarnaast opnieuw een beroep doen op de „Grote Vier" cm „het Duitse volk zo spoedig mogelijk in de gelegenheid te stel len onder internationale controle een nationale vergadering te kie zen". Ofschoon dit voorstel in het leidende orgaan der christelijk- democratische unie als „absurd" was gebrandmerkt, besloot de christelijke fractie terelfder ure er toch haar stem aan te geven in ruil voor de instemming der op positie met de regeringsverkla ring. Dr. Adenauer heeft herhaalde lijk betoogd, dat hij de tijd voor besprekingen met de communisten neg niet gekomen acht. W.-Duits land moet daarvoor eerst een krachtiger politieke positie heb ben, zo meent hij. Bovendien wil hij het Westelijke verdedigingsbe- stei eerst doelmatiger gemaakt zien. Tegelijk met het herleven van de discussie over eenheid schijnt de Duitse terughoudendheid ten aanziecj der besluiten van Was hington zich te versterken. Ook in regeringskringen wijst men op de moeilijkheden, welke nog te over winnen zijn, voor de nieuwe ver houding in verdragen, is neerge legd. Het plan der geallieerden om bepaalde souvereiniteitsrechten voor noodgevallen voor zich te be houden en de vrees, dat de geal lieerden tenslotte toch geen verde digingsverdragen zouden willen sluiten, doch zich tot 'n herhaling van de bestaande garantieverkla ring zouden beperken, hebben voor vele politici in Bonn als koude douches gewerkt. De socialisten blijven voor en na weigeren1 de koers van Adenauer te volgen. In vooraanstaande bladen komt de vrees tot uiting, dat de rege ring ,,te zwak" zal blijken tegen over geallieerde eisen. „Duitsland heeft geen haast", zo heet het in de „Deutsche Zei- tung" te Stuttgart. „De politieke toezeggingen van de geallieerden zijn ontoereikend en de regering dient acht te slaan op de bezorgd heid, die zij bij de openlbare me ning hebben veroorzaakt". Britse geleerden perfectioneren op het ogenblik de machines, wel ke wellicht een oplossing zullen betekenen voor bet Britse kolen- tekort, doordat zij ieder jaar 20 millioen ton kolenstof tot briket ten zullen verwerken. Dit werd meegedeeld door J. Bronowski, directeur van de cen trale afdeling voor enderzoek van de nationale kolenraad. Hij verklaarde, dat door bet op wetenschappelijke wijze reinigen van kolen, het maken van briket ten en carbonisering z.g. minder waardig stof kan worden ver werkt tot een superieur product. Hij voegde hier aan toe, dat het mogelijk is briketten te maken van verschillende kwaliteiten voor uiteenlopende doeleinden. De jaarlijkse productie van de eerste soorten briketten heeft reeds 1 millioen ton bedragen en een „cobble" briket is reeds met succes toegepast in locomotieven. PSEUDO-VOGELPEST. Op 't bedrijf van de heer K. de Vries te Den Up zijn 1600 kip pen aangetast door pseudo-vogel- pest. De dieren zijn in de destruc tor te P urinerend vernietigd. Dit is de tweede maal, dat dit bedrijf door deze vogelziekte is getroffen. Op een drietal bedrijven in Putten is pseudo-vogelpest uit gebroken. Op het bedrijf van E. Propitius zijn 320 kippen; op dat van G. van der Steeg ruim 200 afgemaakt. Ook het bedrijf van D. Jansen is besmet. Voorts wordt het bedrijf van G. Hijwgen verdacht. In een deel van de ge meente is het verboden kippen, honden en katten los te laten. Op het Duitse congres van chemici te Keulen is sensatie ge wekt door de verklaring van de Duitse chemici Dr. Koelibel en Dr. Engelhard, dat het hun ge lukt is benzine uit waterdamp en kooloxydehoudend gas te ver vaardigen. Benzine wordt tot nog toe na genoeg alleen uit kooloxyde en en water vervaardigd. De nieuwe methode, een verdere ontwikke ling van de synthetische methode van Fischer-Tropsch, zou een nieuw veld vim technische en economische mogelijkheden ope nen, aldus de uitvinders. Als gevolg van geruchten over een devaluatie van de Franse frank steeg de notering van de Amerikaanse dollar op de vrye valutamarkt te Parys tot 417 franks, de hoogste koers sedert 2 jaar. Zoals bekend bedraagt de offi ciële koers 350 franks. Van officiële zijde werd ver klaard, dat de geruchten over een nieuwe devaluatie van de Franse frank niet waard zijn tegengespro ken te worden. ,,Le Monde" wijst er op, dat er telkens devaluatie-geruchten op duiken, wanneer het land zich in financiële moeilijkheden bevindt. Volgens het blad is de huidige si tuatie geenszins vergelijkbaar met die, welke aan de devaluatie van 1949 voorafging. De Franse betalingsbalans is niet verontrustend en Frankrijk heeft aanzienlpke deviezenreser ves. Het blad zou niet weten, welk nut eert devaluatie kan hebben bij de huidige stand van de interna tionale handel en het herinnert er aan, dat de economische commis sie voor Europa der V. N. enige maanden geleden nog devaluatie van de Europese valuta's heeft aanbevolen. Met betrekking tot de geruch ten over een devaluatie van het pond sterling wijst het blad er op, dat het tekort op de handelsbalans van Gr.-Brittannië weliswaar alar merend is, doch dat de positie van het sterling-gebied in zijn geheel zich heeft verbeterd. Vandaag en morgen zullen vliegtuigen van acht naties zes millioen liter brandstof de lucht injagen. Zoals bekend wordt op het ogenblik in West-Europa de geallieerde luchtmachtoefening „Cirrus" gehouden, waaraan ruim duizend vliegtuigen van Amerika, Engeland, Canada, Frankrijk, Nederland, België, Noorwegen, Italië en Denemar ken deelnemen. Het luchtverdedigingsstelsel in Europa is verbeterd en deze ver betering is niet alleen quantita- tief, maar ook qualitatief. Dit keer zullen 90 tot 95 van de vliegtuigen straalmotoren heb ben. Slechts enkele Spitfires en Mosquito's zijn over van de Fran se jachtvloot, die de geallieerde strijd in 1944'45 tot een succes maakte. Vampires, Meteors en Thunderjets hebben hun plaats ingenomen en bij alle leden van het Atlantisch Pact zijn deze mo derne jagers thans in gebruik. Meteors bij de Engelsen, Belgen, Denen, Nederlanders en Noren, Vampires bij de Fransen, Engel sen en Italianen en Thunderjets bij de Amerikanen, Fransen en Nederlanders. Een verrassing bij deze oefe ning is het optreden van de Ita lianen voor het eerst na het be ëindigen van de oorlog. De Ita liaanse Vampires zullen als aan vallende macht worden be schouwd en hierin kan men de wedergeboorte van de, Italiaanse militaire luchtmacht zien. Tot slot van de oefening zal voorts een squadron Engelse Vampires tijdelijk in Hriëst wor den gestationneerd. De aanvallende vliegtuigen be staan in hoofdzaak uit bommen werpers en Mosquito's. De ver dedigende partij heeft vrijwel uit sluitend straaljagers in gebruik, die ingedeeld zijn bij de tactische luchtmacht en bij de luchtverde diging. De Nederlandse squa drons zullen opereren van Leeu warden, Valkenburg, Volkel en Soesterberg uit, terwijl de Belgen het rijk zullen hebben op Soester berg. De Engelsen komen op Twen the en Volkel en het Noorse squadron vliegt naar Gilze Rijen. De Denen opereren van een Bel gisch vliegveld uit. In totaal zul len er zeven Nederlandse een heden in de lucht zijn. De jagers zullen het zwaar hebben, want er zijn fikse bombardementsaanval- lën in de maak, die het radar syseem en de verbindingen heel wat werk zullen geven. Eén van de zwakke punten in het West-Eupopese luchtverdedi gingsstelsel is nog steeds het ge ringe aantal vliegvelden. Ditmaal zullen acht vliegvelden meer worden ingeschakeld dan bij „Ombrella". waardoor het aantal thans op 23 komt. Een tweede zwakke punt vormen de verbin dingen. Voor deze oefening zul len vijfenvijftigduizend mijlen te lefoonnet in gebruik zijn, wat neerkomt op een afstand van tweemaal de aardomtrek. Deze lijnen zijn gehuurd van de natio nale telefoondiensten, zodat tele- foonabonné's misschien wel eens op een gesprek zullen moeten wachten. Voorts is er nog steeds het gebrek aan een standaardi satie, waardoor bijv. vijf verschil lende systemen voor radio-verbin ding in gebruik zijn. „Cirrus" zal voor een deel sa menvallen met de oefening „Ju piter" van de Franse bezettings troepen in West-Duitsland en met de luchtmachtoefening „Pin nacle" in Engeland. Het gebied van de oefening wordt begrensd door de Engelse plaatsen, die ten N. van de 54ste breedtegraad lig gen, door een lijn van Bremen loodrecht naar de Oostenrijkse grens; vandaar via Basel en Dijon naar de meridiaan van Greenwich en langs deze meri diaan naar het Noorden. Een aantal Nederlandse verbin dingstroepen is reeds enkele weken geleden naar het hart van deze oefening getrokken, name lijk naar het paleis te Fontaine- bleau, dat Lodewijk VII liet beu wen, waar Marie Antoinette triomfen vierde en waar Napo leon in 1814.zijn abdicatie teken de. Thans voert hier de lucht machtgeneraal L. Norstad, de commandant van de West-Euro- pese geallieerde luchtverdediging, de scepter en men kan zeggen dat. er in Fontainebleau thans weer historie wordt geschreven een historie waaraan we later zonder wrange gedachten kunnen terugdenken. INRBA.AK OPGEHELDERD De 27-jarige chauffeur M. de W. uit A'dam, die gearresteerd is i» verband met de grote juwelendief- stal bij de firma Meijst, heeft te genover de politie bekend, dat hij zich ook schuldig heeft gemaakt aan de inbraak enige maanden geleden bij het Noord- en Z.-Hol- landse Koffiehuis te Amsterdam. Een bedrag van 11.000 werd er toeni gestolen. Omtrent het te Lcndeif gehou den congres voor een wereldrege ring, schrijft men nog: Het congres voor een wereldre gering, bijeengeroepen door En gelse parlementsleden, waaraan leden van vertegenwoordigen/de lichamen uit Amerika, India en Europese landen, met deskundigen Een gezamenlijke commissie van Senaat en Huis van Afge vaardigden der V. S., heeft over eenstemming bereikt over een wetsontwerp dat bepaalt dat alle Amer. economische en militaire hulp aan het buitenland zal wor den uitgevoerd onder het opper ste toezicht van president Tru man. Volgens het ontwerp zal de E.C.A. worden opgeheven en zul len de bevoegdheden van dit lichaam aan een nieuwe organi satie worden overgedragen. Deze zou komen te staan onder lei ding van een door Truman aan te wijzen directeur. Zij zal kan toor houden in het bureau van de president. STOPHOEST Kinderen zijn er dol opl Geef ze STOPHOEST els ze Hoesten e Voorkomen is beter den genezenl STOPHOEST is gezond in lekker. Hoesten is hinder lijk! STOPHOEST verzecht direct die lastige keelkriebel. r* O 5 Zorg, dat U altijd 'n paar rolletjes in huis heeftl Met STOPHOEST is het hoesten snel verleerd en..« wie niet hoest, snoept graag mee. Proef ze maar eensl uit die landen aangevuld, is geslo ten. Vraagstukken van algemene be tekenis voor de gehele wereld, zo als de voorziening der bevolking met zoet water, de verzorging dei economische .achterlijke gebieden eri ook het plan-Plesman over de internationale publieke werken van wereldbetekenis, werden be sproken. Van Amerikaanse zijde en mede van Nederlandse zijde bjj mon de van prof. mr. C. W. de Vrieö werd betoogd, dat niet nieuwe organiaties moesten worden op gericht, maar dat alles zou wor den opgenomen of in het Uno-veP- band, of door multi-laterale ver dragen ook in Uno-verband. Prof. De Vries maakte de on derstelling, dat bij een volgende vergadering ook Nederlandse par lementsleden aanwezig zouden zijn. In een voor Duitsland bestemd commentaar verklaart radio-Mos kou, dat een vijfmogendheden- verdrag voor de Britse, Franse, Italiaanse en Duitse exporteurs de markten van de Sowjet-Unie, de Oost-Europese landen en Chi na zou openen. De West-Europese staten zou- 11 ul' genoemde landen grond stoffen kunnen betrekken. De Sowjet-Unie wenst een op weder kerigheid berustende samenwer king, aldus de radio. De Westelijke mogendheden zouden daardoor haar levensstan daard kunnen verhogen en be vrijd worden van de last der uit gaven voor de bewapening. III. (Slot.) Mijn maats aan boord tracht ten hun tijd zo goed mogelijk te besteden en paarden het nuttige aan het aangename. Zij amuseerden zich met vissen, zwemmen en dagelijkse zonne baden, terwijl ze tussendoor een paar practische veranderingen aan ons scheepje tot stand brach ten. Zo monteerden ze bijv. een boegspriet en ze bouwden 'n over loop, die tijdens het reven van de zeilen de manoeuvres bij de giek aanmerkelijk zouden vergemak kelijken. Toen ik op ?en goede dag eens aan boord kwam, doorzag ik wel dra de bedoeling van dat alles. Hun smoesjes, waarmee ze mijn aandacht probeerden af te leiden, nam ik voor kennisgeving aan en ik zag me op mijn beurt gedwon gen plannen te gaan smeden. Als we erin mochten slagen vrij te komen, nam ik mij voor zo dra als mogelijk was per Constellati on naar Sydney te vertrekken. De andere twee moesten dan maar zien, dat ze ergens terecht kwa men. In die tussentijd waren onze dagelijkse bezigheden hoe langer hoe meer een sleur geworden en wij snakten naar de vrijheid.. Zo rijden de dagen zich aaneen en nog altijd wisten we niet, waarom men ons nu eigenlijk „knijp" had gezet. Op zekere dag kwam er bericht uit Den Pasar, dat wij onder ar rest en in gezelschap van twee stuks militaire politie op een K. P. M.-boot naar Batavia zouden worden ingescheept. Wij hadden tot op dat moment meer dan vijf weken in gevangenschap doorge bracht en wisten hoegenaamd niet, welke avonturen we nu weer tegemoet gingen. Hals over kop werd alles in ge reedheid gebracht voor ons ver trek. Al onze spullen verhuisden weer naar ons scheepje; alleen wat privé-eigendommen zoals m'n boeken en mijn radio deed ik voor een slordig duitje van de hand. daar ik de opbrengst hiervan no dig zou hebben voor de vliegtocht van Batavia naar Sydney. Eén van ons drieën kreeg toe stemming om aan boord van ons scheepje achter te blijven. De „schipper" en ik zouden trachten de boel in Batavia in orde te bren gen. Op Zondag 17 September scheep ten wij ons in op de K. P. M.-boot de „Reijnst." De schuit was helemaal volge boekt. De passagiers, wij merk ten het van de eerste ogenblik ken af, hadden geen al te hoge indruk van ons gezelschap. Men beschouwde ons kennelijk als mis dadigers en de meesten gingen ons angstvallig uit de weg. Dat was nu niet bepaald een prettige gewaarwording. Zodra we de gelegenheid kregen ons „geval" uiteen te zetten, draaide de houding der passagiers als bij toverslag om. Ik maakte o.m. kennis met eni ge Amerikaanse dames-wereld reizigsters. Zij stonden perplex, toen ik haar onze belevenissen op Bali breedvoerig had kunnen schetsen. Na een verblijf van zes dagen te Den Pasar waren zij overigens van de mening, dat Bali een paradijs op aarde was, wel zo langzamerhand bekomen Onze overtocht verliep vlot en op Vrijdag 22 September liepen we in de vroege morgen de haven van Tandjong Priok binnen. Daar namen we afscheid van de vele vrienden, die wij ons aan boord hadden gemaakt en welge moed namen we plaats in een gereedstaande truck van de P. M. (Polisi Militer). Bij de ingang van het haven terrein stopten we, daar er in het hoofdkwartier van de P. M. tal van formaliteiten moesten wor den vervuld. Toevallig was er in hetzelfde gebouw ook een Nederlandse M. P.-post gestationneerd. Die jon gens vonden het erg vreemd, om geen ander woord te gebruiken, dat zij daar landgenoten onder ar rest van de Indonesische P. M. zagen binnenstappen. We hadden onmiddellijk contact met hen. De commandant was een eerlijke en stoere vaderlander van 't onver valste soort. Zodra hij er achter kwam dat de „schipper" feitelijk nog militair was, zodat hij onder bescherming van het Nederlands gezag stond, ging hij zich met ons geval bemoeien. De beide commandanten der mi litaire posten pleegden overleg, wat er hier moest gebeuren. De Indonesiërs wilden ons onder hun hoede naar het oppercommando van de P. M. transporteren, maar de Nederlandse commandant wenste daar in geen geval mee aceoord te gaan. Hij kon er al leen mee instemmen, als er een paar van zijn eigen mannetjes bij zouden zijn. Na heel wat over en weer gepraat kreeg hij inderdaad zijn zin en in optocht ging het toen naar het hoofdbureau van de P. M. De truck reed voorop en werd gevolgd door een witte M. P.-jeep, die erop toezag, dat alles volgens afspraak zou ver lopen. Na een half uur arriveerden we, waar we wezen moestenop „Markas Besar", bij de Polisi Mi- liter Republik Indonesia. We moesten even wachten, werd ons te kennen gegeven. En we hebben gewacht, uren lang, tot het ons op een verschrikkelijke manier de keel begon uit te han gen. „Die misselijke gewoonte om de mensen eindeloos lang te laten wachten, hebben ze natuurlijk van de Jappen nageaapt," zei ik tegen mijn maat. „Dat zijn nu eenmaal hun aan geboren minderwaardigheids complexen, man," antwoordde hij onverschillig. „Maar wat malen we er eigenlijk om; laat ze naar de bilopen" En hij gaapte lang en veelzeg gend Het was al lang twaalf uur ge weest en onze magen begonnen voelbaar en hoorbaar te protes teren, toen de Indonesische com mandant eindelijk ten tonele ver scheen. Merkwaardig genoeg be gon alles nu ineens op rolletjes te lopen. Zijn adjudant gaf hij op dracht onze zaak af te handelen, tout court Die adjudant was een keurige vent. Correct stelde hij zich voor en hij deelde ons mede, dat hij na de berichten die van Bali wa ren binnengekomen, informaties over ons had ingewonnen. Vol gens de immigratiedienst waren onze papieren niet in orde ge weest; vandaar dat men ons als arrestanten naar Batavia had overgebracht om de zaak uit te zoeken. Inmiddels hadden ze bij de immi. gratiedienst een nieuw en nauw gezet onderzoek ingesteld en nu was dan komen vast te staan, dat onze papieren wel degelijk in orde waren. Na deze uiteenzetting, die wij met klimmende verbazing hadden aangehoord, bood de adjudant zijn excuses aan. Hij zette zich aan zijn schrijftafel en begon direct onze officiële vrijlatings- brieven klaar te maken. Een half uur later stonden we op straat. Vrij De schipper ging zijn eigen weg en ik ging de mijne. Hij wilde naar Bali terug om zijn boot te halen en ik liet hem gaan. Zonder tijd te verliezen spoedde ik mij naar de kantoren van de B. O. A. C„ daar ik in de kortst mogelijke tijd Indonesië wilde verlaten. Op 1 October voerde een Con stellation mij het land van de vrijheid tegemoet, Australië. Hoe volkomen veilig voelde ik mij, toen ik hoog in de lucht over het prachtige Bali vloog, waar ik wekenlang gevangen was ge weest. In Port Darwin landden we voor een oponthoud, dat verschei dene uren duurde. Ik voelde mij, diep-gelukkig, toen mijn voeten voor de eerste maal met de bodem van Australië in aanra king kwamen. Hier stond ik in een democratisch land, waar mijn leven veilig was. Van Darwin vlogen we linea recta naar Sydney. In de vroege morgen van de tweede October stapte ik in de stromende regen het vliegtuig uit. Ik had mijn bestemming bereikt Maanden later hoorde ik pas, hoe het met mijn befde lotgeno ten was afgelopen. Ze waren er toch nog in geslaagd met hun notedopje Australië te bereiken. Van Boeleleng hadden ze langs de Kleine Soenda-eilan- den koers gezet naar Portugees Timor. Na een moeilijke tocht waren ze eindelijk in Darwin gearri veerd, waar ze de boot verkoch ten aan een paar krokodilten- jagers uit Noord-Australië. De reis naar Sydney hadden ze per vliegtuig gemaakt. Ik besluit het relaas van mijn wederwaardigheden met 'n woord van innige dank aan de mannen van de Nederlandse M. P. in Tand jong Priok. Zonder hun tussen komst en zonder hun krachtdadig optreden zouden we op dit ogen blik misschien nog „knijp" heb ben gezeten in Batavia

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 5