Frankrijks vreselijke droom: Russisch-Duits verbond Stalins grote troef: geannexeerd Oost-Duitsland Staat van beleg in Argentinië afgekondigd DE STRIJD IN KOREA De Britse regering brengt de oliekwestie voor de V eiligheidsraad Neurenberg in angst De opstand onderdrukt Het was te voorzien, dat de Fransen, zodra het schooldebat zou zijn beëindigd, zich met alle élan, die zij in politieke kwesties kunnen ontwikkelen, op een probleem zouden storten, dat een hartstochtelijke discussie heel wat meer waard is: het acuut gewor den vraagstuk der Duitse herbewapening. De Franse pers, die haar knapste pennen aan deze materie heeft gezet, benadert het onderwerp weliswaar met een houding van „difficile est satiram non scribere", maar, zo moet men toegeven, toch niet zonder realiteitszin. Trekking „Haak-in" loterij Communistische leider omgekomen WELVERZORGDE HANDEN In elk jaargetij Hamea-Gelei De Argentijnse staatsradio heeft zonder vooraf gaande waarschuwing omgeroepen, dat de staat van beleg in het land is afgekondigd. In het desbetreffende decreet wordt gezegd, dat „alle leden van de gewapende macht, die tegen de regering opstaan, neergeschoten zullen worden". De Britse regering heeft Vrijdagavond medege deeld, dat zij besloten heeft het Perzische oliegeschil voor de Veiligheidsraad der V. N. te brengen. Engeland zou tezelfdertijd „alle uitvoerbare stap pen nemen" om Perzië te verhinderen olie van de zuidelijke olievelden aan derden te leveren. WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. De toestand in Brazilië Koning George Wereldtentoonstelling te Brussel DE GRIEKSE REGERINGSCRISIS Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nci 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwóL'^aal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent VR JE ZE ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1951. 7e Jaargang No. 1845. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cents iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pes advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adfftt Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 Voor het Maandagnummer Zaterdags 11 uur Inderdaad is het te begrijpen, dat overigens gedegen beschou wingen af en toe ontsierd wor den door satirische uitschieters, die de ernst van de situatie eigen lijk niet waardig zijn. Offerde Frankrijk zijn jonge mannen niet in twee wereldoorlogen op met het doel Duitsland tot het laatste loden soldaatje te demilitarise ren? En het resultaat? Dezelfde kringen, die zes jaar geleden de algehele ontwapening van Duits land dicteerden, vragen nu op een enkele uitzondering na een her stel van de Duitse „Wehrbereit- schaft". Natuurlijk zijn de Fransen nuchter genoeg om in te zien, dat de situatie sinds 1945 volkomen is veranderd en zelfs de tegen standers onder hen van de deze maand in Washington door de ministers Acheson. Morrison en Sehuman opgestelde projecten erkennen, dat veel voor een Duit se herbewapening pleit. Zij zijn er zeer wel van doordrongen, dat tegenover de 215 Russische divi sies en ongeveer een millioen sol daten uit de satellietstaten het Westduitse bevolkingspotentiëel van 48 millioen het grootste van geheel West-Europa! een voudig niet braak kan blijven lig gen; dat men van Amerikaanse, Britse, Franse, Nederlandse moe ders enz. niet kan vergen, dat hun zonen voor de verdediging van Duitsland strijden, terwijl de Duitsers zelf moeten toekijken of onderduiken. Ook geven zij toe, dat het aantal alleen nog niet be slissend is; de Duitsers beschik ken over bijzondere militaire kwaliteiten, een grote practische ervaring in de strijd tegen Rus sische overmachten en inderdaad zijn de Russen voor niets zo be vreesd als voor een combinatie van Amerikaanse oorlogsproduc tie en Duitse soldaten het sterkst militaire potentiëel ter wereld. En ten slotte sluiten de Fran sen de ogen ook niet voor het feit, dat de Oost-Duitse volks republiek met haar „Volkspoli- zei" en haar modern uitgerust „Bereitschafs-Heer" in feite een leger bezit van 400.000 man op «en bevolking van slechts 17 mil lioen. (West-Duitsland telt 48 millioen inwoners en zou dus bij toepassing van dezelfde verhou ding een leger van 1,5 millioen meeten hebben.) Alleen al op grond van Duitse binnenlandse politieke overwegingen schijnt het dus nodig, de West-Duitse re publiek niet langer zonder een eigen beschermende troepen macht te laten. Maar zelfs wanneer zij zich dit alles duidelijk realiseren, zijn vele Fransen toch niet geneigd, over hun bezwaren tegen een Duitse herbewapening heen te stappen. Het is niet zozeer de vrees voor een wederopleving van het ge vaarlijke Pruisische militarisme, zoals men misschien zou ver wachten, dat daarbij de doorslag geeft. Hiertegen menen zij zich te kunnen beschermen door de invoeging' der Duitse troepen macht in een Europees leger, een nauwkeurige selectie bij de schep ping van een nieuw Duits offi cierencorps en een militaire or ganisatie naar het voorbeeld van de voorbeeldig democratische Westerse strijdmachten, hoewel de extreem-nationalistische Gaul listen niets van een Europees leger moeten hebben en de com munisten er vanzelfsprekend tegen zijn. De werkelijke vrees der Fransen en zij is bijzonder sterk in het kamp der socialis ten, die wellicht de beslissing over het ja of neen van een Duit se herbewapening in handen heb ben is op twee mogelijkheden gericht: 1. dat herbewapening van Duitsland Russische tegenacties zal uitlokken; 2. dat de Duitse remilitarisa- tie zal leiden tot een vernieuwing van de historische Duits-Russi sche militaire allianties. Ongetwijfeld is de vrees voor de tweede mogelijkheid het sterkst. Wat de eerste betreft: men gelooft over het algemeen wel, dat de heersers in het Krem lin heel wat koelere rekenaars zijn dan Hitier en zijn trawanten en dat zij om tien West-Duitse divisies geen oorlog zullen be ginnen, waarvan zij geenszins zeker zijn, dat zij hem ook win nen. Wat de tweede betreft: Zes maal in de laatste tweehonderd jaar heeft Pruisen-Duitsland on der het opgeven van een weste lijke politiek Rusland de hand gereikt. De vrede van Rapallo in 1922, de geheime militaire over eenkomst tussen Rijksweer en Rode leger over de uitrusting der Duitsers met in Versailles verboden wapenen in 1925 en het Hitler-Stalin-pact over de ver deling van Polen in 1939 liggen nog vers in net geheugen. Zelfs na Stalingrad waren er pogingen tot het sluiten van een afzonder lijke vrede, die echter strandden op fantastisch brutale voorwaar den van Von Ribbentrop. Het is waar, dat de „Ostorien- tierung", die in het bijzonder in rechtse, conservatieve kringen voorstanders vond, in Duitsland niet zo populair meer is. De Duitse democratische en Christe lijke groepen zien in het commu nisme hun doodsvijand. En de echte Pruisische militairen weten maar al te goed, dat Duitsland niet als vroeger een gelijkwaar dige of zelfs de sterkere partner van Rusland, maar nauwelijks meer dan een satelliet kan zijn. Dit alles zou echter naar Fran se mening kunnen veranderen, indien Stalin zijn grote troef uit speelde en Duitsland het gean nexeerde gebied ten Oosten van Neisse en Oder aanbood. Het is nog moeilijk te zeggen, wat in Frankrijk het krachtigst zal blijken - de vreselijke droom van een Duits-Russische militaire combinatie of het inzicht, dat het heden en de toekomst eigenlijk geen andere uitweg laten dan het risico van de Duitse herbewa pening te aanvaarden. Veel, zo niet alles, zal afhangen van de onderhandelingen, welke de ge allieerden op het ogenblik met Bonn voeren. Winnen daar de ge matigde opvattingen van een Adenauer het, dan zal Frankrijk zijn bezwaren tegen de herbewa pening van Duitsland waarschijn lijk op zij zetten. Maar blijken er de eisen van een Guderian deze oude pant- sergeneraal van Hitier biedt Duitse herbewapening aan in ruil voor Duitslandneutraliteit! en zelfs van de socialist Schu macher, die volkomen vrijheid voor Duitslandneutraliteit! dan zal er voor zover Frankrijk het voor het zeggen heeft geen Duitse soldaat komen. Vrijdagmiddag is te Amster dam ten overstaan van notaris Mr Dr K. L. Piccardt de trekking Ibegonnen van de „Haak-in" lote rij. Op het eerste lot, dat uit de trommels kwam, bleek de 27ste prijs te zijn gevallen. Het was nummer 43305. De eerste prijs kwam zeer spoedig uit de bus. De bezitter van lot Nr. 9336 kwam daarmede in het bezit van een compleet huiskamer ameuble ment. Van de 100 prijzen die werden getrokken zijn de zes eerste als volgt gevallen: le. prijs: huiskamerameuble ment op No. 9336; 2e. prijs: slaapkamerameublement op No 11096; 3e. prijs: solexrijwiel op No. 24078; 4e. prijs: gezellerijwiel op No. 3417; 5e prijs: Berinihulp- motor op No. 30780 en de 6e prijs: bankbed op No. 24863. Guillermo Capadocia, een lei der van de communistische Huk- balahap-guerillastrijders op de Visayan-eilanden en Mindanao, is na een botsing met strijd krachten der regering aan zijn verwondingen overleden. Vóór de oorlog was hij secre taris-generaal der communisti sche partij op de Philippijnen. Het door de staat beheerste vak verbond heeft 10 minuten na de radio-mededeling een staking over het gehele land uitgeroepen met het argument, dat „onpatriotti sche elementen tegen de staat in opstand zijn gekomen! Allle arbeiders zijn verzocht zich onmiddellijk op de Plaza de Mayo, voor het regeringsgebouw, te ver zamelen. Het ongewone gezicht van mili taire vliegtuigen, die boven Buenos Aires patrouillevluchen maakten, vormde een eerste aan wijzing voor de gewone man, dat er iets bijzonders op handen was. De Verbondenen hebben Vrij dag troepen der V. N. in de Westelijke sector van het cen trale front, afdelingen, die door de Noordelijken waren omsin geld,. ontzet. Aan het Oostelijke front be reikten de Verbondenen de ge stelde doelen. Elders vonden hevige botsin gen tussen patrouilles plaats. Donderdag werden door lucht aanvallen der Verbondenen 1120 voertuigen van de Noordelijken vernield of beschadigd. Aangaande het ontzetten van troepen van de Verbondenen in de Westelijke sector van het een. trale front wordt nader gemeld, dat Donderdag in het gebied ten Noord-Westen van Tsjorwon een compagnie van de V. N. door naar schatting 300 Chinezen werd omsingeld. Na een gevecht van drie-en-een-half uur was de afdeling echter er in geslaagd zich met hulp van andere afde lingen van de Verbondenen uit de omsingeling te bevrijden. Ook in het gebied ten N. W. van Jontsjon, waar sinds het be gin van de onderhandelingen te Kaesong slechts patrouille- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. Droog weer. Gedurende de eerste uren van de ochtend op vele plaatsen nevel of mist en vrij koud. Overi gens droog weer met flinke op klaringen en iets warmer dan gisteren. Zwakke tot matige Z.W. wind. ZONDAG 30 SEPTEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden MAANDAG 1 OCTOBER. v.m. n.m. 1.24 1.30 1.59 2.05 2.39 2.45 2.49 2.55 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.52 2.27 3.07 3.17 n.m. 2.00 2.35 3.15 3.25 ZON. EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder 29 6.35 18.25 4.30 17.45 30 6.37 18.22 5.48 17.56 Ministers van het Britse kabi- net, die speciaal te maken heb ben met de crisis, hebben Vrijdag een dergelijke stap besproken. Men gelooft evenwel, dat men eerst de steun van de V. S. zal trachten te krijgen alvorens een besluit te nemen. Premier Attlee presideerde Vrijdag een vergadering van ministers van het Britse kabinet waarlbij de minister van Buiten landse Zaken, Morrison en de mi. nister voor de grondstoffen, Sto kes, aanwezig waren. Ook George Middleton, adviseur van de Britse ambassade te Teheran, woonde de vergadering bij. Een bespreking van de kwestie door de Veiligheidsraad, aldus Reuter, schijnt op het ogenblik de enige manier voor Engeland te zijn om zich uit het Perzische dilemma te redden, afgezien van de volgende mogelijkheden: 1. toegeven aan het Perzische uitwijzingsbevel voor de overgebleven 300 Britse tech. nici te Abadan, ondanks de belofte van de Engelse rege ring, dat het gebied van de raffinaderij niet geheel zal worden ontruimd en 2. 'het nemen van het risico, de wereldsituatie in gevaar te brengen door gebruik te ma ken van troepen om de En gelsen te Abadan te houden. Donderdag besprak het Britse kabinet een antwoord van presi dent Truman op een beroep van Attlee op Amerikaanse steun. Volgens mededelingen van ge woonlijk betrouwbare zijde is uit het antwoord gebleken, dat En geland kan vertrowen op diplo matieke steun der V. S. in Tehe ran. De V. S. zouden echter nog steeds gekant zijn tegen gebruik making van troepen. Wat betreft de juridische kant van de kwestie, beroept Enge land zich op de voorlopige uit spraak van het internationale hof van justitie, volgens welke niets dient te worden ondernomen om de normale functionnering van d„ olie-industrie te verhinderen, in afwachting van een definitieve uitspraak over de geldigheid van de Perzische nationalisatiewet- ten. Van gewoonlijk betrouwbare zijde werd Vrijdagavond te Lon den vernomen, dat Sir Gladwyn Jebb, hoofd der Britse delegatie bij de V.N., zich het komende weekeinde per vliegtuig naar New York zal begeven, daar het bijna zeker wordt geacht dat de Veiligheidsraad een spoedbijeen- komst zal houden ter bespreking van het Perzische oliegeschil. Jebb zal aanvoeren dat de Perzi sche uitwijzingsorder voor de technici van de olieraffinaderij van de „Anglo-Iranian" te Aba dan een in gevaar brengen van de vrede kan betekenen. Alles wijst erop dat de Britse regering geen geweld zal gebrui ken om de raffinaderij in Abadan in Engelse handen te houden. President Truman heeft premier Attlee in een speciale boodschap verzocht geen troepen te zenden. De raffinaderij is thans geheel door Perzische troepen bezet. Van gewoonlijk welingelichte Amerikaanse zijde te Teheran is Vrijdagavond vernomen dat pre sident Truman deze week voor de tweede maal heeft gepoogd een crisis in het Perzische oliegeschil af te wenden. Deze keer door het zenden van een persoonlijke bood schap aan de sjah. Men wilde geen bijzonderheden mededelen, doch gemeend wordt dat Truman de sjah heeft verzocht een mati gende invloed op de Perzische politiek uit te oefenen. De Britse ambassadeur te Te heran Shepherd heeft Vrijdag on der meer verklaard, dat hij de Perzische minister van Buiten landse Zaken Kazemi Woenslag j.l. in een onderhoud heeft mede gedeeld, dat Engeland zich na de Perzische uitwijzingsorder volle dige vrijheid van handelen voor behoudt. Kazemi gaf hier geen commentaar op. President Truman heeft ver klaard, dat hij nog steeds hoop vol is gestemd, dat er een vreed zame oplossing van het Brits- Perzische oliegeschil gevonden zal worden. Het uitvvijzingsbevel. Sir Francis Shepherd, de Britse ambassadeur in Perzië, lieeft na een onderhoud met de sjah ver klaard, niet te verwachten, dat premier Mossadeq zijn uitwij zingsbevel aan de Britse technici in Abadan zal herroepen of wij zigen. activiteit werd gemeld is de strijd weer opgelaaid. Aan het Westelijke front na men de Noordelijken de stellin gen van de Verbondenen onder hevig mortier- en artillerievuur. V.N. ONDERHANDELAAR NAAR MOENSAN TERUG GEKEERD. Burke vertrok 3 September met de andere onderhandelaars der V. N. uit Korea naar Tokio, toen de Noordelijken de bespre kingen hadden afgebroken. Admiraal Arleigh Burke, een der geallieerde leden van de commissie voor de bestands onderhandelingen, is uit Japan naar het kamp van de geallieer de delegatie te Moensan terug gekeerd, zo deelt het opperbevel der V. N. mede. ONTSCHEPING KOREAVRIJWILLIGERS. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zal het troepen schip „General McRae" in de nacht van Zondag op Maandag met uit Korea terugkerende Franse, Belgische, Luxemburgse en Nederlandse vrijwilligers te Rotterdam aankomen. De debar- catie zal Maandagmorgen om 10 uur beginnen. Prins Bemhard hoopt bij de debarcatie aanwezig te kunnen zijn. Voorts zal aanwezig zijn de minister van oorlog, Ir. C. Staf. Van Belgische zijde komen de minister-president en de mi nister van landsverdediging, de voorzitters van de senaat en de Kamer van Volksvertegenwoor digers en vele militaire autori teiten. Luitenant-kolonel gewond. Christan Toen het Nederlandse detache ment in noordelijke richting ver plaatst werd om deel te nemen aan militaire oefeningen, werd de jeep, waarin zich de luite nant-kolonels Christan en Eek hout bevonden, aangereden door een Koreaanse vrachtauto. Lui tenant-kolonel G. H. Christan liep een arm- en beenbreuk op. Luitenant-kolonel W. D. H. Eek hout kreeg slechts lichte verwon dingen. Daarna verspreidde zich spoedig het bericht,, dat de politie van haar gewone dagelijkse diensten was teruggeroepen. In de oproep van het vakver bond worden de arbeiders opge roepen ,,met de meeste klem" te protesteren tegen „de absurde po ging om de wet omver te werpen". De radio riep in de loop van de octiter.*! verscheidene malen het bericht over de afkondiging van de staat van beleg. Het decreet, aldus Reuter, geeft te verstaan, dat leden van de ge wapende macht betrokken zijn bij een tegen de regering gerichte be weging. De secr.-gen. van het vakver bond zeide in de loop van de och tend, dat „verraders tegen de wet- teiijk bevestigde autoriteiten van de natie" waren opgestaan. „Iedere arbeider is thans een soldaat voor wet en orde. Het uur is gekomen voor een) open leggen van de kaarten. Niets mag tegen de wil van het volk gaan, dat zijn zaak indien nodig met het leven zal verdedigen". Dr Alberto Gainza Paz, wiens blad „La Prensa" indertijd in be slag werd genomen, heeft te Chi cago verklaard, dat de burgeroor log door ieder werd verwacht. „Er waren reeds lang geruchten ge weest, doch niemand wist wanneer en door wie een opstand zou wor den ontketend". Dr Paz verzocht later zijn verklaring niet te publi ceren. Hij legde haar af bij zijn aankomst uit New York. Londense telegraafmaatschappij- en melden, dat de verbindingen met Argentinië normaal function- neren doch dat er sinds omstreeks 3 uur Nederlandse tijd geen pers berichten binnengekomen zijn. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft van de Amerikaanse ambassade in Buenos Aires een officiële bevestiging ont vangen van de berichten, dat een militaire opstand in Argentinië is uitgebroken. Zowel het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken als de Argentijnse ambassade te Washing ton hebben verklaard nog geen of ficiële bevestiging te hebben ont vangen van berichten als zou in Argentinië een militaire opstand zijn uitgebroken. Volgens de Argentijnse radio is de opstand mislukt. De radio meldt verder, dat rege ringstroepen opstandige troepen op het vliegveld Palomar met artille rie hebben beschoten. Toestellen van de luchtmacht vlogen over de hoofdstad om hun trouw aan de re gering te betuigen. Vliegtuigen, afkomstig uit Bra zilië, konden niet op het vliegveld van Buenos Aires landen. De toe stellen werden naar Montevideo CUrugay) gedirigeerd. Men neemt aan, dat „de militaire opstand" uitgebroken is naar aan leiding van het oorspronkelijke plan om Evita Peron candidaat te stellen voor het vice-president- schap. Vooral het leger, zo ver klaart men in Amerikaanse krin gen, was hiertegen gekant. Hoewel de candidatuur ingetrok ken was, zou men het huidige tijd stip het gunstigst achten voor een opstand. Peron heeft de staat van beleg voor het gehele land afgekondigd en bekend gemaakt, dat een op stand tegen de regering is mislukt. Volgens te Montevideo ontvan gen berichten stond de opstand on der leiding van de generaals Ben jamin Menendez en Arturo Raw- son, die „orde wilden bewaren te gen de volksmenner" Generaal Menendez had in een proclamatie leger, vloot en luchtmacht aange spoord „uit naam van het land" de regering omver te werpen en „de. normale toestand te herstellen". Volgens dezelfde berichten heef! de Argentijnse regering de Argen tijnse socialist Alfredo Palacios ge arresteerd. Het Franse persbureau A.F.P. meldt uit Buenos Aires, dat het Ar gentijnse leger heeft medegedeeld, dat de beide generaals zijn ge vlucht en de rust in het land is her steld. Volgens het eerder genoemde be richt van het radiostation Buenos Aires heeft het garnizoen van het vliegveld El Palomar bij Buenos Aires zich overgegeven na bescho ten te zijn door „loyale strijdkrach ten". Eenheden van de cavalerie- school hadden, zich bij de opstand aangesloten, doch zich later even eens overgegeven. Dr Paz verklaarde op de pers conferentie verder nog, dat de in flatie in Argentinië ernstige gevol gen heeft. Toen Peron aan de macht kwam waren er twee mil- liar pesos in omloop, thans veertien milliard, aldus Paz. Paz gelooft niet, dat de oppositie van Peron bij de verkiezingen op 11 November enige kans op succes heeft. Nadat dr Paz had gezegd, dat hij verlangde naar de dag, dat hij bij' zijn blad kon terugkeren, werd herr gevraagd, hoe hij dacht het blac weer in handen to kunnen krijgen Hij antwoordde: „Tengevolge van een wijziging in het regiem". Peron heeft op een grote bijeen komst van arbeiders voor het rege ringsgebouw meegedeeld, dat Vrij dagmorgen een aanslag op zij" leven is gepleegd. Van het balcon van zijn paleis de menigte toesprekend heeft Peron verklaard, dat de opstand is geëin digd, en het leger dank gebracht voor zijn trouw en toewijding. „De band tussen volk en leger is thans definitief bezegeld", aldus Peron Hij verzocht zijn aanhangers naar huis te gaan en „in naam van de bevrjjde republiek hun kinderen te kussen". Eugenio de Barros, wiens be noeming tot gouverneur van de Noordbrazillaanse staat Maran- hao tot onregelmatigheden heeft geleid, heeft zijn laatste wil be kend gemaakt en zijn gezin bui ten de staat gebracht. Zijn tegen standers hebben gedreigd hem te doden. De gouverneur heeft Vrij dag echter verklaard: „Ik zal mij naar het stadsplein begeven om té sterven in de verdediging van de wet en mijn eigen waardigheid". Het hoofd van de oppositie. Neiva Moreira, heeft eveneens zijn laatste wil bekend gemaakt. „Ik zal mij op straat begeven want mijn leven is een onbelang rijk detail", zo verklaarde hij. Volgens te Rio de Janeiro ont vangen berichten ziet Sao Luiz er uit als bij een beleg. De branden, die veel huizen hebben verwoest en vierhonderd personen dakloos hebben gemaakt, woeden nog voort in de arbeiderswijken. De stad Neurenberg verkeert Sinds Donderdagavond in hevige spanning omtrerjt de mogelijkheid, dat een bom van ongeveer 750 kg zal ontploffen. Bij graafwerkzaamheden is men n.l. gestoten op een bom uit de oorlog. Hierdoor begon het tijd- onstekingsmechanisme van de bom te werken. Volgens deskundigen betreft het hier 'n onbekend soort bom. Men is van oordeel, dat elke poging om de bom te demonteren! een ex plosie zou veroorzaken. 8000 Personen die in de omge ving wonen zijn geëvacueerd. Het ministerie vara Binnenlandse Za ken overwoog of het niet beter is de bom tot ontploffing te brengen, ongeacht de schade, die de omlig gende huizen daardoor zouden op lopen. Om kwart voor zes is de bom tot ontploffing gebracht. Het geluid van de ontploffing was kilometers in de omtrek hoorbaar. De omvang van de schade kon niet direct wor den vastgesteld wegens de grote stofwolken. Tevoren was de bom stevig met stro omgeven, opdat de ontploffing zich naar boven zou richten. De ontsteking geschiedde electrisch met behulp van anti- tankprojectielen uit oude Duitse wapenopslagplaatsen. Het gehele' gebied werd door 120 Duitse poli tiemannen afgezet en niemand mocht dichter bij komen. Volgens de politie is de schade boven verwachting gering. Een paar winkelruiten braken en op de plaats, waar de bom heeft gelegen, is een gat van ongeveer acht meter breed en vier meter diep. In een gepubliceerd bulletin over de toestand van koning George wordt gezegd, dat de koning gestadig vooruit gaat. Hij heeft weer een goede nacht gehad. Naar verluidt bestaan plannen om in 1956 in Brussel 'n wereld tentoonstelling te houden. Een desbetreffend besluit zou spoedig worden genomen. De regering zou een dergelijk plan welwil lend gunstig beoordelen. Koning Paul heeft veldmaar schalk Papagos opnieuw verzocht een uit drie partijen bestaande coalitieregering te vormen. De partij van Papagos, de Griekse concentratie, is bij de onlangs gehouden algemene ver kiezingen als sterkste partij te voorschijn gekomen. Papagos wil nieuwe verkiezingen volgens het stelsel van eenvoudige meerder heid. De demissionnaire liberale pre mier Venizelos gaat accoord met de vorming van een drie-par- tijenregering. Later werd gemeld, dat Papa gos het aanbod heeft afgewezen- Venizelos (liberale partij) eï Piastiras (progressieve partij)!, die zich bereid hebben verklaard met Papagos een coalitie aan te gaan, hebben medegedeeld dat zij bij een weigering van Papago? een eigen coalitiekabinet willeri vormen.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1