Toestand in Perzië neemt scherpe vormen aan RIDGWAY West-Duitsland Mr. Ir. Haveman stelt nieuwe conferentieplaats voor zal de Joden schadeloosstellen over emigratie naar Canada Het bezoek van generaal Hasselman aan „Counterthrust' WEST-DUITSE REGERINGSVERKLARING VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1951. 7e Jaargang No. 1844. Oorlogszuchtige woorden in het Parlement AMERIKAANSE BEMIDDELING. Het Perzische parlement is Donderdag opnieuw uiteengegaan, daar het vereiste quorum niet aan wezig was. Premier Mossadeq zeide tot een menigte buiten het parlementsgebouw: „Waar gij zijt, is mijn parlement". Hij verklaarde, dat de Engelsen hoe genaamd niet bereid waren op redelijke voorstellen in te gaan. Zijn toespraak werd herhaaldelijk onder broken door de kreet: „Dood aan de Britten". Koning George benoemt een Staatsraad Grote verliezen der Noordelijken WEERSVERW ACHTING. HOOGWATER. op onder op onder 6.34 18.27 3.13 17.35 6.35 18.25 4.30 17.45 6.37 18.22 5.48 17.56 Ingebroken bij Ned. olficier DREIGEMENT VAN MOSSADEQ. DE„ROYAL DUTCH SHELL" De gezondheidstoestand van Koning George w Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kw£ .aal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 centj iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum po advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: A dreg Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 Uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Voordat Mossadeq had gespro ken, is aan de 300 nog in Abadan verblijvende Engelsen officieel aangezegd, dat zij het land moe ten verlaten. Perzische troepen te Abadan hebben consigne ge kregen zich gereed te houden. Het uitwijzingsbevel, dat door de voorlopige directeuren van de Perzische olieraad is getekend, zegt dat de overdracht tegen 4 October moet geschieden. De menigte verzocht Mossa deq om toestemming „de afge vaardigden van de oppositie en verraders te vernietigen". Met tranen in zijn ogen zwaai de de premier met een document. „Dit zijn de cijfers", zo riep hij uit. „In 40 jaar heeft de Anglo- Iranian aan Perzië slechts 110 millioen pond sterling betaald". Hij vroeg zijn toehoorders, of de Engelsen in Perzië zouden moe ten blijven om wille van enkele millioenen ponden per jaar. Ter wijl hij de oppositie in het par lement aanviel, vloog een vlieg tuig laag over en strooide vlug schriften uit, waarin de politiek van de premier wordt gesteund. Nadat Mossadeq had gesproken, nam Hoesse Makki, secretaris van de Perzische olieraad, het. woord. Makki ontblootte zijn boirst en zeide onder luide bijval De kabinetsvergadering heeft bijna drie uur geduurd. Later zou echter nogmaals een ver gadering der ministers worden gehouden. In sommige kringen gelooft men, dat de regering zich recht streeks tot de sjah, die naar hun mening het uitwijzingsbevel kan tegenhouden, zal wenden. In Londen is per vliegtuig ge arriveerd de adviseur van de Britse ambassade in Teheran, George Middleton. Hij zeide bij zijn aankomst, dat premier Mos sadeq het de Engelsen in Abadan „physiek onmogelijk" maakte daar te blijven. Middleton begaf zich terstond naar het Foreign Office om aan minister Morrison verslag uit te brengen. Het bureau van de minister president Attlee heeft de volgen de verklaring uitgegeven: „De Kngelse regering heeft geen de finitieve besluiten genomen inza ke het Perzische oliegeschil. Ver dere berichten worden afgewacht van de Britse ambassadeur te Teheran." Na de bespreking van Churchill met Attlee is de volgende offi ciële verklaring uitgegeven: „De minister-president, vergezeld van de ministers van Buitenlandse Zaken en van Financiën, heeft Tk tra binnenkort naar het1 Churchill en Eden ontvangen en front terug. Mijn hart is gereed om de kogels van de Engelsen te ontvangen". Hij eiste, dat de Britse ambassadeur, Sir Francis Shepherd, zou worden terugge roepen. Hierna keerden Mossadeq en ministers in het parlementsge bouw terug, waar zij een geheime bespreking hadden met rege ringsafgevaardigden. HI T BEZOEK van shep herd AAN DE SJAH. De Britse ambassadeur te Te heran, Sir Francis Shepherd, heeft Donderdagavond de sjah van Perzië bezocht om uitdruk king te geven aan de bezorgdheid van Engeland over het Perzische bevel tot verwijdering van het resterende Engelse oliepersoneel te Abadan. Volgens hofkringen te Teheran heeft Sir Francis de sjah ver zocht te trachten een matigende invloed op Mossadeq uit te oefe nen. De sjah zou de ambassadeur hebben meegedeeld, dat hij zich ten nauwste op de hoogte houdt van de handelingen zijner minis ters, doch tevens gewezen hebben op de grondwettelijke grenzen van zijn bevoegdheid. De sjah had zijn waardering geuit over het contact met de ambassadeur en de hoop uitgesproken, dat dit in de toekomst zou worden voort gezet, aldus deze kringen. VERGADERING VAN HET BRITSE KABINET. .Het Britse kabinet is gisteren bijeengekomen om te beslissen, of Engeland zich al of niet zal neerleggen bij het Perzische be vel tot uitwijzing van het Britse personeel te Abadan. In conservatieve kringen voor spelt men, dat Churchill een spoedvergadering van het parle ment zal vragen, als de regering er toe besluit zich bij de uitwij zing neer te leggen, waartegen Churchill sterk gekant is. Politieke waarnemers zijn van mening, dat een terugtrekken van Engeland uit Perzië van in vloed zou zijn op Engelands po sitie in 't gehele Midden-Oosten. Zoals de plannen thans zijn, zal het parlement op 4 October weer bijeenkomen, de dag waar op het Perzische uitwijzingsbevel van kracht wordt. toestand in Perzië". Uit deze be woording valt op te maken, aldus Reuter, dat Attlee eerder de ge wone handelwijze gevolgd heeft de oppositie op de hoogte te hou den van de belangrijkste ontwik kelingen in de buitenlandse poli tiek dan dat hij haar heeft ge raadpleegd. AMERIKAANS BEROEP OP PERZIë. Amerika heeft een beroep op Perzië gedaan zijn uitwijzings order voor de Britse technici te herroepen. Amerika heeft voorts aan Perzië en Engeland medegedeeld, dat het bereid is „iedere moge lijke hulp te verlenen om bij te dragen tot een oplossing van de Brits-Perzische oliecrisis". President Truman heeft zijn persoonlijke opvatting in een brief aan de Britse premier uit eengezet. De brief is aan de Britse ambassade overhandigd en vormt een antwoord op een be roep van premier Attlee op de Amerikaanse president. De Amerikaanse ambassadeur in Teheran, Loy Henderson, die in onafgebroken contact met pre mier Mossadeq stond, had het Amerikaanse standpunt aan Per zië uiteengezet. Naar gemeld wordt overweegt de Britse regering twee uitersten namelijk het zenden van troepen om het verblijf van de Britse technici in Abadan te waarbor gen of een vacantie van deze technici. Britse en Amerikaanse functionarissen hebban elkander geraadpleegd over een compro mis tussen deze twee uitersten. lil het beroep van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken wordt nadrukkelijk verzocht, dat noch Engeland noch Perzië tot daden zullen overgaan, welke de deur defini tief sluiten. Het ministerie zeide, dat de toestand meer gespannen was geworden na de uitvaardiging van het uitzettingsbevel. Het had niet de vrijheid de pre- ciese inhoud van de briefwisse ling tussen Attlee eni Truman be kend te maken. Inmiddels wordt uit Abadan ge meld, dat de raffinaderij geheel onder Perzische controle is ko men te staan nu een eenheid van het leger de hoofdpoort heeft be zet en de Britten de toegang ont zegde. ACHESON OVER DE OLIEKYVESTIE. De Amerikaanse min. van Bui tenlandse Zakeni, Acheson, lieeft in een gezamenlijke bijeenkomst van de commissie van buitenland se aangelegenheden van Huis en Senaat verklaard, dat de Ver. Staten nog steeds hopen, dat er een' „redelijke oplossingvan het Brits-Perzische oliegeschil kan worden bereikt. De minister had echter te kennen gegeven dat de Ver. Statenl geen nieuwe compromis-plannen voor 'n regeling van het geschil hebben. Acheson gaf voorts wat Con gresleden noemden „een optimis tisch verslag" over de vorderingen op het gebied van de West-Euro- pese herbewapening. Sprekend over de toestand im W.-Europa zou Acheson zich voor- Koning George van Engeland heeft Donderdag een decreet on dertekend, waarin een uit vijf leden van de koninklijke familie bestaande staatsraad wordt be noemd, die de bevoegdheid zullen hebben uit ziin naam staatsstuk ken te ondertekenen. Deze leden zrn: koningin Elizabeth, prinses Elizabeth, prinses Margaret, de hertog van Gloucester en de ko ninklijke nrinses Mary (de zuster van koning George). De vijf leden van de konink lijke familie mogen eveneens na mens de koning optreden bij de behandeling van de dagelijkse lo pende zaken. In Londense kringen wijst men er op, dat de ondertekening van dit decreet geenszins betekent, dat de toestand van de koning slechter zou zijn geworden. Deze maatregel dient slechts om te voorkomen, (lat de lopende zaken vertraging ondervinden. De staatsraad kan niet het par lement ontbinden of een rang, titel of waardigheid toekennen, tenzij in uitdrukkelijke opdracht van de koniqg. De opperbevelhebber van de V. N., gen. Ridgway, heeft Don derdag een nieuwe conferentie- plaats voor de wapenstilstandsbe sprekingen, voorgesteld. De gen. stelde een plaats voor ongeveer halverwege tussen de frontlinies van de Noordelijken! en de Verbondenen in de nabijheid van Songhjonni, ongeveer 12 km ten Z. van Kaescng. Het voorstel werd gedaan aan de Noordelijke generaals Kim il Soeng en Peng teh Hoeai. In zijn boodschap zegt generaal Ridgway verder, dat de neutrali teit van de nieuwe conferentie plaats door beide partijen moet Bondskanselier Dr. Konrad Adenauer heeft Donderdag in de bondsdag een regeringsverkla ring voorgelezen, waarin West Duitsland zich bereid verklaart met Israël en vertegenwoordi gers van het Jodendom te onder handelen over het schadeloos stellen van Joden, die geleden hebben onder de vervolgingen der nazi's. In de verklaring wordt o-m. gezegd: ,,De West-Duitse rege ring zal erop tpezien, dat spoedig een wet tot §tand komt betref- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagochtend tot Vrijdagavond. Enige regen. Zwaar bewolkt met enige regen en later op de dag brekende bewol king met enkele verspreide buien. Meest matige wind tussen Zuid en Zuid-West, later ruimend naar West. Dezelfde of iets lagere tem peraturen. ZATERDAG 29 SEPTEMBER. v.m. n.m. Breskens 0.51 1.03 Terneuzen 1.26 1.38 Hansweert 2.06 2.18 Walsoorden 2.16 2.28 ZON. EN MAANSTANDEN. ZON MAAN 28 29 30 Bij een Nederlands hoofdoffi cier in Fontainebleau, wiens naam het Franse persbureau geeft als majoor Kanters, is tij dens diens afwezigheid ingebro ken. Alle bezittingen, meubels, juwelen qn linnengoed, zijn ge roofd. De schade wordt geraamd op enkele tienduizenden guldens. Majoor Kanters maakt deel uit van de Nederlandse delegatie naar het hoofdkwartier van de strijdkrachten van het Atlantisch Pact in Fontainebleau. Het blijkt thans dat de toe dracht enigszins anders is dan aanvankelijk werd gedacht- De eigenares van de door majoor Kanters gehuurde woning wilde hier weer zelf over beschikken. Zij maakte van de afwezigheid van de majoor gebruik om zijn meubels te doen weghalen, die zij liet opslaan in een naburige opslagplaats. Voorts liet zij het slot van de huisdeur veranderen, zodat de majoor zijn huissleutel niet meer kon gebruiken. Laatstgenoemde drong, toen hij de deur niet kon openen, de wo ning door een raam binnen en zag dat alle kamers leeg waren. Hij dacht dat al zijn huisraad gestolen was en waarschuwde de politie. Deze stelde een onder zoek in, hetgeen de weinig ele gante wijze van handelen der huiseigenares aan het licht bracht. Laatsgenoemde zal wor den vervolgd wegens huisvrede breuk. De majoor kreeg zijn be zittingen terug. stander van het beginsel van een statenbond hebbenl getoond, het geen volgens enige Senatoren een wijziging betekende van zijn vroe ger standpunt. Congresleden, die de bijeen- komst hadden bijgewoond, hadden de indruk gekregen, dat minister Acheson in deze zittings-periode van het Congres niet zou vragen het Japanse vredesverdrag eni het besluilt van de Noord-Atlantische organisatie inzake de toelating van Griekenland en Turkije te ra tificeren. In een later door de voorzitters der commissies, ToSm Connaly en James Richards, uitgegeven ver klaring wordt gezegd, dat volgens Acheson de raad van ministers te Ottawa ,,alle manieren had onder zocht om zo spoedig mogelijk de macht op te bouwen, die nodig is teneinde agressie in West-Europa af te schrikken of, indien een aan val gedaan zou worden, deze met succes het hoofd te biedenf'. Uit welingelichte Engelse bron wordt gemeld, dat Mossadeq aan soldaten en politie heeft ver klaard, dat in geval van een lafa- ding van vreemde troepen, allo olie-installaties in Zuid-Perzië zullen worden opgc'dozcr.. EN PERZIE. De „Washington Post" oppert de mogelijkheid, dat de Brits- Perzische spanning mogelijk zou verminderen, indien de „Anglo- Iranian" zou worden vervangen door de ..Roval Dutch Shell", die een staat van zakelijke staats manschap bezit welke de „Anglo- Iranian mist". Het blad noemt de „Anglo-Iranian" de „Rip van Winkle" van de oliemaatschap pijen. (Rip van Winkle is de persoon uit een Amer. sprookje, die onder invloed van een drank twintig jaar sliep. Teruggeko men in zijn dorp vond hij alles veranderd. Tegen die tijd had hij een lange baard gekregen. Red.) Indien de Shell op de plaats van de „Anglo-Iranian" zou komen, aldus het blad, zou mogelijk de weg worden ge opend voor nieuwe regelingen, welke bevredigend voor beide partijen zouden zijn. fende het teruggeven van Joodse eigendommen en zij zal er voor waken, dat deze wet rechtvaar dig zal worden toegepast. Het was mogelijk voor een deel der Joodse bezittingen uit te maken wie de eigenaars zijn geweest. Deze eigendommen zijn aan de rechthebbenden terugegeven. Er zullen nog meer Joodse bezittin gen worden terugegeven". „Er zijn," vervolgt de West- Duitse regeringsverklaring, „in de naam van het Duitse volk niet te noemen misdaden tegen de Joden begaan. Dit legt ons de verplichting op moreel en mate rieel alles in het werk te stellen om de gevolgen van dit leed zo veel mogelijk te verzachten. De regering zal onverbiddelijk optreden tegen hen, die het ook thans nog zouden wagen Joden te kwellen. Zij wil nadrukkelijk vaststel len, dat de grote meerderheid van het Duitse volk met afgrij zen kennis heeft genomen van de misdaden, die de nazi's jegens de Joden hebben begaan en dat zij hier part noch deel aan had. Er waren vele Duitsers die, gedreven door hun godsdienstige overtuiging en hun geweten en zich schamend over het besmeu ren van Duitslands goede naam door de wandaden der nazi's, hun leven hebben gewaagd om hun Joodse landgenoten te helpen". De regeringsverklaring zegt verder, dat de kerkelijke gezind ten en de met het onderwijs be laste autoriteiten „alles in het werk moeten stellen om de Duit sers door een geest van mense lijke en godsdienstige verdraag zaamheid te doen beheersen". „De federale West-Duitse re gering", zo vervolgt de verkla ring, „is bereid met vertegen woordigers van het Jodendom en van de staat Israël, die zo vele dakloze Joodse vluchtelingen binnen zijn landsgrenzen heeft opgenomen, te beraadslagen over een oplossing van het vraagstuk der materiële schadevergoeding aan vervolgde Duitse Joden, op dat -een weg zal worden gebaand voor een boetedoening door het Duitse volk voor het ongehoorde lijden, dat zijn Joodse landgeno ten hebben moeten doormaken". Israëlische reactie op Adenauers toezegging. Israël heeft door zijn gezant schap in Londen een spoedige en ruime schadeloosstelling voor de materiële verliezen van de Joden in Europa verzocht. Eveneens is verzocht, dat Duitsland een be langrijke bijdrage zal leveren bij het opnemen en de rehabilitatie van Joodse vluchtelingen, van wie overigens het merendeel een tehuis in Israël heeft gevonden. De Joodse bevolkingsgroepen, het meest van alle hadden worden gegarandeerd en de vrije doortocht Kaar deze plaats dient te worden verzekerd. Hierna zou gesproken moeten wordery over het tweede agenda punt van de wapenstilstandsonder- bandelingen, te weten het vast stellen van een bufferzone. De boodschap van gen. Ridgway werd te Pan Moen DjoK door ver bindingsofficieren der V. N. aan de Noordelijken overhandigd. Verbindingsofficieren) der V. N. naar Pan Moen Djon. Donderdamorgen is een verbin dingsofficier der Verbondenen naar Pan Moen) Djon gevlogen om een boodschap van het hoofd van de verbindingsgroep van de V. N., kol. Kinpey, aan de Noordelijken te overhandigen. In de boodschap werd een bij eenkomst van de verbindingsoffi cieren om 10 uur voorgesteld. In de boodschap van kol. Kinney werd gezegd: „In antwoord op uw voorstel, dat de delegaties op 27 Sept. sa menkomen, is mij opgedragen u mee te delen dat het de wens vaK admiraal Joy is, dat de delegaties zullen samenjkomen zodra voor beide partijen aanvaardbare voor waarden hiertoe zijn geregeld w.o. het vaststellen van het tijd stip voor dit onderhoud". Nader wordt uit Moensan ge meld, dat de verbindingsofficieren der V. N. niet naar Kaesong zijn gegaan. Waarnemers leggen verband tussen dit feit en het antwoord van de Noordelijken op de bood schap van kol. Kinney. Het commando van de Verbon denen gaf later het autoconvooi, dat reeds Ka-ar Kaesong was ver trokken, het bevel terug te keren. AFP meldt, dat het antwoord van de Noordelijken op de bood schap van kolonel KinKey bevesti gend was. De communisten stel den als voorwaarde voor een bijeenkomst van de verbindingsof ficieren, dat op deze bijeenkomst slechts gesproken zou worden over de datum en het uur voor 'n hervatting van de stand&besprekingen wapenstil- VAN HET FRONT. Het hoofdkwartier van het 8ste Amerikaanse leger heeft meege deeld, dat in de op 21 Sept. ge- eindigde week in Korea ruim 7500 communisten zijn gesneuveld, plm. 4000 gewond en 762 gevangen ge nomen. In een Donderdag door de Ver bondenen uitgegeven communiqué wordt gezegd, dat de Noordelijke» in groepen ter sterkte van een re giment in de Westelijke sector va* het centrale front een serie hevige aanvallen) zijn begonnen, welk» met succes werden afgeslagen. Het is de eerste maal, dat va* aanvallen op deze schaal in dew sector melding wordt gemaakt, sinds de onderhandelingen té Kaesong begonnen. In de Oostelijke sector van het centrale front wisten de Verbon denen beperkte terreinwinst te be halen tegen Noordelijke eenheden ter -sterkte van een bataljon. Een! aantal Noordelijke „proef- aanvallen" werd afgeslagen, aldus het communiqué van de Verbon denen. Franse en Amerikaanse infan teristen poogden tevergeefs een belangrijke heuvel, waarom reeds 6 dagen wordt gevochten, te ver overen. Deze heuvel, gelegen in de Oos telijke sector van het centrale frent wordt verdedigd door een Noordelijk bataljon, dat zich in bunkers heeft verschanst enl de Verbondenen bestookt met lievig mortier- en machinegeweervuur. Radio-Peking beschuldigt. Radio-Peking heeft Donderdag avond in een uitzending ver klaard, dat generaal Ridgway voor de derde keer aan de hoop van de wereld op een hervatting van de wapenstilstandsconferen tie te Kaesong de bodem had in geslagen door „een tactiek van vertraging". De radio verwees niet naar het voorstel van de opperbevelhebber der V. N. aan gaande een nieuwe plaats voor de besprekingen. Verder werö eritiek geoefend op de handel wijze van de geallieerde verbin dingsofficieren. die geleden, stonden op een afzon derlijke plaats. Daarom diende ook een ruime genoegdoening te worden gegeven. De recente ver klaringen en activiteit van de „op nazi's lijkende misdadigers" hadden de Joden overal ernstig in ongerustheid gebracht. In de verklaring worden wet telijke maatregelen tegen derge lijke elementen voorgesteld. Verder wordt gewaarschuwd, dat de verklaring van kanselier Adenauer is afgelegd tegen een achtergrond „van de moord op zes millioen Joden door de hand van Duitsers". Een verklaring, hoe eerlijk ook gemeend, kan deze zaak niet wegwissen uit de geschiedenis van de mensheid. In het laatste bulletin over de toestand van Koning George wordt gezegd, dat de koning een betere nacht heeft gehad. Zijn eetlust neemt toe en er is nog steeds voor uitgang. lI» Het Tweede Kamerlid de heer Vorrink (Arb.) heeft aan de mi nister van Oorlog de volgende vra gen gesteld: 1. Heeft de minister kennis ge nomen van het persverslag van de geallieerde manoeuvres „Counther- thrust" in „De Volkskrant" van 22 September 1951, waarin de volgen de passage voorkomt: „Enkele Nederlandse commando posten hebben bezoek gehad van generaal Hasselman, die volstaan heeft met aan dodelijk vermoeide officieren links en rechts snauwen uit te delen. Generaal Eisenhower en veldmaarschalk Montgomery hadden zich enkele dagen tevoren langdurig met de troep onderhou den en hun verbazing uitgespro ken over hun uithoudingsvermo gen"? 2. Is de minister bereid naar de juistheid van de daarin voorkomen de mededeling een onderzoek in te stellen? 3. Wanneer uit het onderzoek mocht bljjken, dat de geciteerde mededeling uit „De Volkskrant" onjuist is, welke maatregelen denkt de minister dan te nemen tegen het geven van een voorstel ling van zaken in de pers, die ge- eigend is om op onjuiste motieven het prestige van de chef van de generale staf in gevaar te bren gen? 4. Wanneer de geciteerde mede deling in „De Volkskrant" juist is, welke maatregelen denkt de minis ter dan te nemen om een derge lijk optreden van het hoogste mili taire gezag in het leger in de toe komst te verhinderen? Mr. Ir. B. W. Haveman, commis saris voor de emigratie, die van zijn reis naar Canada is terugge keerd, heeft in een der zalen van het ministerie van Sociale Zaken een en ander over zijn bevindingen verteld. Canada, één van de rijkste grond stoffenlanden ter wereld, maakt een fundamentele ontwikkeling door. De sterke economische ont wikkeling, mogelijk door de vele bodemschatten en de gemakkelijke wijze waarop het kapitaal voor de investeringen binnenvloeit, zal in de toekomst een steeds grotere be hoefte aan arbeidskracht te zien geven. Dat arbeidspotentieel vormt een van de grootste zorgen van Canada en het betekent ook, dat Canada vele immigranten kan aantrekken. Het is echter noodzakelijk, dat iedereen er rekening mee houdt, dat hq van de grond af zijn weg naar boven moet banen. Men wordt in Canada gewaardeerd naar wat men in de practijk toont waard te zqn. Wanneer men er hard werkt en enige jaren sober leeft, bestaat de mogelijkheid, dat men er zich zelfstandig kan vestigen. Men zal zich moeten voorberei den op jaren van hard werken en een uiterst spaarzaam arm leven. In Canada heeft men echter een grote stimulans door het alom aan wezige perspectief. Ook hier is het nodig de taal te kennen. Bij voorkeur zal de eerste plaat sing niet moeten geschieden in de grote centra, daar in de kleinere gemeenschappen gemakkelijker huisvesting te verkrijgen is. DE AANMELDINGEN. De heer Haveman noemde het oor liet welslagen van de emigra tie beslissend, dat de adspirant zich zo vroeg mogelijk en liefst vóór 1 November meldt. De eerste plaatsing (huisvesting) wordt beoordeeld op grond, van het formulier, dat bij aanmelding wordt ingevuld. Hoe eerder dit formulier in Canada komt, des te groter is de kans, dat de meest ge schikte plaatsing volgt. De laat komers zullen de beste plaatsen reeds bezet vinden. Voor de maanden Februari— Juni 1952 is er een vervoer ge programmeerd van 15.000 emigran ten. Alleen zij, wier formulier tij dig uit Canada wordt terug ont vangen (wier plaatsing dus defini tief is), kunnen er op rekenen, van dit vervoer gebruik te kunnen ma ken. De regering kan niemand, die zich na 1 November meldt, vervoer garanderen vóór Juli. wellicht Augustus 1952. HET VERVOER. Nu de „Volendam" het volgend jaar uitvalt, zal waarschijnlijk in de vervoersbehoeften worden voor zien door twee regeringsschepen V ïctory-schepen en door gechar terde vliegtuigen. De vervoers- mogelijkheid over zee is beperkt zodat het programma slechts ten uitvoer kan worden gebracht, als een belangrijk deel van de emi granten door de lucht reist. De landbouw-emigratie heeft in Canada het meest permanente ka rakter, aldus de heer Haveman. Ons land heeft voor de emigratie naar Canada in 1952 als basis een aantal van 18.000. Daarvan zullen er 12.000 zijn voor de landbouw en 6000 niet-agrariërs. De Nederlandse iandbouw-emi- gratie staat in Canada in hoog aanzien. Het aantal van 18.000 vormt de grondslag van het jaarschema, dat met de Canadese autoriteiten in Ottawa werd overeengekomen. Bij doorgaande hoogconjunctuur zal het in de practijk mogelijk zijn tus sen 20.000 en 24.000 personen naar Canada te doen emigreren. Er ontstaan evenwel beperkin gen door de huisvestingsmoeilijk heden en het Canadese klimaat. Op het platteland is de woningtoe stand beter dan in de eentra, hoe wel zij ook daar beperkt is. DE „SETTLEMENT-SERVICE" De heer Haveman deelde mee. dat voor veel emigranten na enige ■lEtran van sparen, waarin men 2000 a 3000 dollars bijeengebracht heeft, het ogenblik komt om zich te vesti gen. Dat kan men dan ook doen met behulp van een hypotheek of lening. Een vakkundige voorlichting is dan dringend noodzakelijk. De Ca nadese regering heeft dat ingezien en op voorstel van de landbouw- en emigratie-attaché werd in 1948 besloten tot de instelling van de z.g. „settlement-service". Aan hot hoofd van de bureaux dezer orga nisatie staan deskundigen, die gra tis beschikbaar zijn voor het geven van voorlichting en technische hulp bij het kopen van een bedrijf De dienst geeft niet alleen voor lichting, docii tracht tevens regu lerend op te treden wat betreft de prijszetting van te koop zijnde be drijven, welke dikwijls door te gro te activiteit van Nederlanders of Nederlandse groepen onnodig wor den opgedreven. Deze organisatie is voor de Ne derlanders van grote waarde Zij is geheel ingesteld op de Neder landse emigratie, aldus de heer Haveman. Dit jaar behandelt zij 300 gevallen van Nederlanders en hun gezinnen, die zich in Canada zullen vestigen.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1