«e£ Werkelijke en denkbeeldige gevaren van de herfst-oesters Binnenlands Heuws Terry en Berry DE RADIO? Het bemanningsprobleem Scheveningse vissersvloot r -V Wat brengt KORTE FLITSEN SPORTNIEUWS Communiqué over de besprekingen tussen De Gasperi en Acheson "0" Proeven tegen zeeziekte De Amerikaanse hulp voor Indo-China Het Saargebied West-Duitse invoer v^n pootaardappelen Verdwaalde Hollandse postduif boven de Oceaan DE PARLEMENTAIRE CONFERENTIE VOOR EEN WERELDVREDE. ftubvUk Amnesiie voor politieke en economische vergrijpen in Oosi-Duitsland in de bri! van Sultan Sar snCX EEN trouwt: hond TWEE GEVALLEN VAN KINDERVERLAMMING DUIVENSPORT. „jaren geleden - 't was onder de West-Afrikaanse kust - belandden we in een orkaan die dagenlang aanhield aldus begint Stuurman Steven z'n nieuwe relaas. „Geluk kig bracht onze schuit het er goed af, maar op de ochtend, toen de lucht wat scheen op te klaren, hoorden we ineens een kreet van de uitkijk„Wrak aan stuurboord En jawelop nog geen drie streken dreef een sloep. Direct gingen we eens poolshoogte nemen. Het bleken 3 mannen en een vrouw te .zijn, maar allen zeer zwak. Voorzichtig werden ze aan boord gebracht.' Toen ze na een paar dagen in staat waren iets van hun wedervaren te vertellen, bleek, dat ze de enige overlevenden waren van een Spaans passagiersschip, op weg naar de Kaap, dat schipbreuk had geléden tijdens de orkaan. We beloofden hen tot Lissabon mee te nemen, en daar^hadden we geen spijt van, want speciaal de vrouw was een aardige reisgenote. Vooral met mij kon ze het best vinden, en toen Lissabon in zicht kwam, werden we allebei een beetje sentimenteel vanwege het naderend afscheid. „Ik zou U zo graag een aandenken meegeven, Senorita", zei ik, „maar ik zou niet weten wat ik U nu zal aanbieden". Ze lachte. „Senor Steven", zei ze, „Als het niet onbescheiden is zou ik zo graag één van Uw pakjes STERLING meenemen. Dat is het beste wat ik op dit schip heb leren kennen. Ik beloof U: ik zal bij elke sigaret aan U denken en dan zeg ik bij mezelf: „Dank je wel, Stuurman Steven, en <9 „STA OP STERLING! Wmi In een communiqué van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken, dat Woensdag werd uitgegeven over de bespre kingen tussen Dean Acheson en de Italiaanse premier, De Gaspe ri, wordt verklaard, dat deze bij eenkomsten „voortdurende over eenstemming tussen de regerin gen van beide landen over ge meenschappelijke doelstellingen en middelen om deze te berei ken" hadden onthuld. De V.S. hadden samenwerking met andere regeringen beloofd ten aanzien van concrete plannen ter oplossing van de met elkaar verband houdende problemen der Italiaanse en Europese overbe volking. De V.S. hadden voorts beloofd, evenals in het verleden en binnen het raam van de door het congres toegewezen gelden, militaire en economische hulp aan Italië te verstrekken, aldus het communiqué, dat er aan toe voegt, dat de V.S. hadden ver klaard, dat zij zouden helpen bij het verkrijgen van voorrang voor uitrusting, die noodzakelijk is voor de vergroting van de pro ductie van electriciteit en staal in Italië. De V.S. hadden ook be loofd samen te werken bij het op lossen van problemen aangaande Er worden iu het openlucht zwembad te Portobello bij Edin- burg op het ogenblik proeven ge nomen met 150 soldaten, om te zien of en welke drankjes, pillen of poeders een goed middel zijn om zeeziekte tegen te gaan of te voorkomen^ aldus ,,Tlie Times". De soldaten zijn allen vrijwilli gers voor deze experimenten. Het zwembad te Portobello is gekozen, omdat het werktuigen bevat die hoge golven in het water kunnen doen ontstaan. 'De proefnemingen zullen mis schien 14 dagen duren) Zij staan onder leiding van 2 geleerden die verbonden zijn aan de afdeling on derzoek op het gebied der genees kunde van de universiteit te Cam bridge. De soldaten zullen verschillende middelen innemen en daarna in een vaartuig de woelige baren van het zwembad bevaren. Dan zullen hun lichamelijke reacties worden onderzocht. het volledige gebruik van Ita liaanse arbeidskrachten. Ten aanzien van Triëst wordt verklaard, dat een oplossing van deze kwestie rekening zou moe ten houden met de „wettige ver langens van het Italiaanse volk". Acheson en De Gasperi waren het er over eens, dat een oplos sing „de eenheid van West-Euro pa zeer zou versterken". Erkend werd, dat het Middel- landse-Zeegebied „van wezenlijk belang is voor de gemeenschappe lijke defensie". De Franse opperbevelhebber in Indo-China, generaal De Lat- tre de Tassigny, is per vliegtuig uit Washintong te Parijs aange komen. Hij verklaarde, dat Ame rika het belang van Indo-China „voor de defensie van Azië en de vrije wereld" erkenden. De Ame rikaanse materiaalzendingen zou den versneld worden. Een aan zienlijke vergroting van de mili taire hulp werd thans bestu deerd. „Ik heb de absolute over tuiging, dat tegemoet gekomen zal worden aan de behoeften van de strijdkrachten van de Franse unie", zo zeide de generaal De premier van het Saargebied heeft tegenover een groep Zwit serse journalisten verklaard, dat binnenkort tussen de regering van het Saargebied en Frank rijk een revisie van de conventie tussen beide landen zal worden besproken. De premier heeft toe gegeven, dat de conventie over de kolenmijnen nog niet volledig was nagekomen. Ook was de ver andering van het hoge commis sariaat in een diplomatieke mis sie nog niet bewerkstelligd. De invoercommissie van de Westduitse regering heeft toe stemming gegeven voor de invoer van pootaardappelen uit Neder land tot een bedrag van 650 000 dollar. Dr Bombard uit Boulogne en Jan van Hemsbergen uit Haarlem zijn Dinsdag bij storm weer in een rubber vervaardigd reddingsbootje van drie meter lengte uit Folkestone in Enge land naar de Franse kust ver trokken. Zij waren het Kanaal in hetzelfde vaartuigje reeds in de tegengestelde richting overgesto ken. Het bootje heeft een buiten boordmotor. Het is voor experi mentele doeleinden vervaardigd. Volgens de autoriteiten van Neder-Saksen is in de afgelopen twee jaar tengevolge van ma noeuvres door westelijke gealli eerde troepen voor 1.700.000 gul den schade aangericht aan de wegen in dit gebied. Te Halifax is op 19 Sept- aan boord van het tankschip „Imperial Welland" een uitgeputte postduif aangekomen, met een pootring „Holland 1950". Het dier was de dag tevoren op de tankboot neer gestreken. De kapitein van het schip deel de mee, dat zij op het schip was gebleven na verscheidene pogingen om weg te vliegen. De duif was opgepikt halverwe ge tussen Kaap Race (New Fcundland) en Nieuw Schotland. 2! De parlementaire conferentie voor een Wereldregering heeft een resolutie aangenomen, waar in een beroep wordt gedaan op de regeringen in de boezem der Verenigde Naties of elders een spoed-conferentie te houden voor de instelling van een orgaan, dat zich ten doel zou moeten stellen een streven over de gehele wereld tot verhoging van de levensstan daard allerwegen te coördineren. Volgens lord Merthyr, conserva tief lid van het Engelse Hoger huis, heeft de conferentie één vrij heid over het hoofd gezien, name lijk de vrijheid van handel. Naar zijn mening zullen de Verenigde Staten „hun hoge tariefmuren" moeten verwijderen, voordat er vrede bereikt kan worden. „Indien er vrije handel in de wereld was, zou de Marshall-hulp grotendeels, zo niet geheel, over bodig zijn", aldus lord Merthyr. De herfst staat snel weer voor de deur en daarmede de tijd van de gezellige etentjes bij kaarslicht met op tafel een keur van al die heerlijke gerechten, die wij gedu rende enige jaren hebben moeten missen. Misschien is het juist dit gemis gedurende de oorlogsjaren, dat een groot deel van de Neder landse bevolking weer veel te veel en veel te lekker eet. Ik merk het aan een groot aan tal van mijn patiëntenen aan mijzelf! Veel en lekker eten is een gevaar en ik heb zo de overtuiging dat een dieet van ■sui kerbieten gedurende enige weken mij in het geheel geen kwaad zou doen. Maar daar wil ik het mo menteel niet over hebben. Wel zou ik het een en ander willen vertellen over één van die lekker nijen, die wij Weer bij onze diners op tafel zien verschijnen, n.l. de oester. Er zijn nog altijd personen die gewetensbezwaren tegen het eten van oesterk hebbért. Ert als men als arts aan een diner aanzit, waar ze opgediend worden, zijn er altijd gasten die enige beden kingen uiten. De meeste van die bedenkingen zijn echter onge grond. Als voedsel heeft de oes ter grote waarde, vooral omdat zij zo gemakkelijk verteerbaar is. Zij is rijk aan eiwitten, bevat phosphaten en soms ook ijzer (speciaal de z.g. groene oester). De lever bevat glycogeen en is rijk aan vitamine C. Aangezien de oester zeer waterrijk is, lost zij gemakkelijk in het maagsap op. De zouten van het zeewater prikkelen de eetlust en maken dus eigenlijk de soep overbodig die op een diner meestal direct daarna, voornamelijk wegens de ze apéritive eigenschap wordt op gediend. De oester is dus een voedsel, dat zeer geschikt is voor zieken en herstellenden en in dit opzicht minstens even goed, zo niet beter dan het zacht gekookte eitje. Aan kinderen, zelfs aan jon ge kinderen mag men gerust oes ters geven (tenminste wanneer ze er van houden!) Smulpapen kun nen dikwijls grote hoeveelheden oesters achter elkaar consume ren en voor de maag zijn hieraan geen bijzondere gevaren verbon den. Wel is dit het geval, wan neer men daarbij evenredige hoe veelheden toast, dik met boter besmeerd, eet en deze bovendien niet voldoende kauwt. Ook ver oorzaakt het zoute water dorst en die moet dan weer op „feestelij ke" wijze worden gelest! Het is daarom wenselijk, wanneer men oesters aan het begin van een uit gebreid diner serveert, het aantal van 6 niet te overschrijden. De traditie wil dat men vooral geen oesters moet eten in de maanden Mei tot Augustus (waar geen r in voorkomt!). Ze zouden zelfs in die tijdsperiode giftig zijn! De enige waarde dit dit dwaze sprookje heeft is, dat het er voor zorgt dat de oesterbanken niet al te snel worden uitgeput en de oesters gedurende die tijd rustig verder kunnen groeien. En die Medisckc rustperiode hebben ze zeker no dig, aangezien vóór de oorlog on ze oestercultuur door een ernsti ge ziekte, de „oesterziekte" (wel ke overigens niet schadelijk is voor de mens) is geteisterd. Deze ziekte verraadt zich door een ver kleuring van het paarlemoer. Langzamerhand wordt de gehele binnenzijde aangetast en daar door onooglijk, zodat de oester on verkoopbaar wordt. Maar ten slotte worden ook de weke dieren zelf aangetast en sterven ze in groten getale. Nu is er een andere ziekte, waarmede wel eens mensen na het eten van oesters besmet zijn geworden, n.l. de buiktyphus. Maar hieraan is de oester zelf niet schuldig! Wel de mens, wan neer hij haar op onhygiënische wijze heeft behandeld, zoals hij ook met andere voedingsmidde len (melk, gerookte paling enz. enz.) epidemieën kan verwekken. De oester ontwikkelt zich bij voorkeur in brak water met een zoutgehalte van ongeveer 3 De Ierseke-bank en het overige gedeelte van de Oosterschelde is voor Nederland de ideale broed plaats. Daar bevinden zich de no dige natuur- en zaai-percelen. Verder moet een oesterverblijf ook nog over een soort van „ma gazijn" beschikken, waarin een voldoende voorraad volgroeide oesters kan worden bewaard om aan de dagelijkse vraag van de kleinhandel te voldoen. Dit zijn de „oesterputten", binnendijks ge legen, die met elk getijde van vers water worden voorzien. Maar om deze cultuurplaatsen heen heeft zich een gehele bevol king, die van deze tak van indus trie leeft, gevestigd. En als in het een of andere dorp typhus uit breekt, bestaat daarmede de kans dat het water en vervolgens de oesters worden besmet. Maar ook dan nog behoeft er geen infectie van de mens op te treden. Want onderzoekingen hebben aange toond, dat levende oesters die experimenteel met ziektekiemen zijn besmet, zelf in staat zijn deze zeer snel te verleren. Na 6 dagen is er van de meest virulente ty- phusbaeillen geen spoor meer te vinden. De Dienst der Volks gezondheid beperkt daarom haar hygiënische controle niet alleen tot de oesterputten, maar strekt die ook uit over al de andere mo gelijkheden, waar besmetting kan plaats vinden, dus b.v. de wijze van verpakking en verzending, het ijs dat hij het bewaren wordt gebruikt, de bedrijven waar de oesters geopend en verkocht wor den (bacillendragers!) enz. enz. Uit dit alles zal blijken, dat oes terliefhebbers zich nooit en te nimmer bezorgd behoeven te ma ken. Oesters op zichzelf kunnen nooit schadelijk zijn. Het zijn al leen maar de mensen die, hetzij door hun sehrokkigheid, hetzij door hun gebrek aan hygiëne, in staat zijn er een schadelijk pro duct van te maken. Maar is er wel iets op aarde waarmede dit niet het geval is? Dr P. H. van der HOOG. Onder de vissersbevolking te Scheveningen heerst op 't ogen blik bezorgdheid over het be manningsprobleem van de vis sersvloot. Men heeft in de laat ste jaren met veel moeilijkheden te kampen, bij het krijgen van geschoold personeel. Een ingrijpende verandering zal er moeten komen om aan dit steeds toenemende tekort het hoofd te kunnen bieden. Dit is niet gemakkelijk en baart veel zorgen. Een der eerste vereisten is de opleiding van jeugdige vis- cers voor de visserij- Op elke logger varen vijf jonge vissers onder de rang van matroos- Wan neer bij het beëindigen der ha ringteelt, dat is ongeveer 15 Dec. de loggers „afsnijden" worden deze jonge ménsen evenals de andere opvarenden ontslagen. De jongere opvarenden zijn dan tot ongeveer Mei werkeloos, voor zover zij niet aan de trawlvisse- rij deelnemen. Het is echter maar een gedeelte der vloot, dat de wintervisserij uitoefent. De jonge mensen, die des win ters niet varen, moeten een be trekking zoeken aan de wal. Lukt dit niet, dan zijn zij tot Mei tot nietsdoen gedoemd. Vele jonge varensgezellen zoeken een plaats op coasters, evenals vele mon teurs. Aan monteurs is dan ook een nijpend gebrek. Half December worden de be manningen ontslagen. Ze komen dan in de overbruggingssteun en de D.U-W- in plaats van te werk gesteld te worden in eigen vak. Zoals het tot op heden gaat, v/ordt in visserskringen gevreesd dat het visserijbedrijf moeilijk heden zal ondervinden, door ge brek aan bevaren personeel. De Aardappelen, het enige onge- rantsoeneerd volksvoedsel in Tsjecho-Slowakije, is Maandag gerantsoeneerd. Volgens „Rude Pravo" is men tot rantsoenering overgegaan, „omdat anders de vijanden van het socialisme de aardappelen, die overvloedig aan wezig zijn aan de varkens voeren". Tijdens het afgelopen week einde zijn in Zwitserland bij het beoefenen van een bergsport 7 personen, onder wie een meisje, om het leven gekomen. Uit Boucicault-ziekenhuis van Parijs is voor het eerst een tele visie-uitzending in kleuren gege ven van een operatie. Meer dan 800 chirurgen konden in de aula de operatie volgen. De opereren de chirurg gaf uitleg door middel van een microfoon in z'n masker. Volgens een Engelse dokter, verbonden aan het instituut te Salisbury, dat onderzoekingen verricht naar de oorzaken van verkoudheid, hebben proeven uit gewezen, dat natte voeten, voch tige kleren en tocht de mensen geen verkoudheid bezorgen, zelfs niet indien zij een geringe hoe veelheid van het virus, dat de verkoudheid veroorzaakt, krijgen toegediend. Twee vissers hebben op het eiland Goeam in de Stille Oceaan vier Japanse soldaten, die de laatste zeven jaar op het eiland vertoefd hebben, slapend op het strand aangetroffen. Toen de Japanners ontwaakten, vluchtten drie hunner het oer woud in. De vierde vertelde, dat hij en zijn metgezellen wisten, dat de oorlog voorbij was. Zij wa ren echter bevreesd om naar huis terug te keren. De Japanner zeide, dat nog vier van zijn land genoten ergens in een grot op het eiland woonden. schippers der loggers hebben de grootste moeilijkheden om een complete bemanning voor hun schip samen te stellen. Reeds ligt een logger in de haven tot stil liggen gedoemd door gebrek aan vakkundige gezellen. Het ergste probleem is echtei de jeugd. Volgens deskundigen uit het visserijbedrijf zou de vis- serijschool in Nederland ten ach ter ziin. Jongeren, die voor de visserij bestemd zijn, behoren, naar men meent, van hun 12de jaar af verplicht te zijn de visse rij school te bezoeken en in de visserij te worden opgeleid. Ware dit zo altijd geweest, dan hadden wij nu geen zeelieden van 50 jaar en ouder, die nog in de school banken zitten, aldus deze des kundigen. Noodzakelijk wordt ook geacht een opleidingsschip voor opleiding van jeugdige vis sers onder leiding van een vak kundig vissersman. Wel is er een schip voor visserij-onderzoek, doch niet voor vakopleiding. Wil men de jeugd vasthouden voor de visserij, dan moeten deze per sonen van December tot Mei in hun eigen vak tewerk worden gesteld en tevens onderricht wor den in het visserijbedrijf, zo meent men in Scheveningen. Dit geldt ook voor de oudere vis sers. WINKELIERSTER TE BRUSSEL OVERVALLEN. Een brutale overval is deze week op klaarlichte dag ge pleegd in de winkel van de 35- jarige Josette Somborn te Brus sel. Omstreeks 5 uur 's namiddags kwamen twee onbekenden in de winkel. Mevr. Somborn bevond zich alleen in het huis. Een der onbekenden haalde 'n pistool te voorschijn en richtte het wapen op de winkelierster, terwijl hij haar geld eiste. De andere aanrander doorsnuffelde de toonbanklade en roofde een bedrag van 1500 fr. en een brie ventas. De dieven bonden mevr. Som born op een stoel, knoopten een das voor haar ogen en staken haar een prop in de mond. Hierna vluchtten zij langs een achterdeur. Mevr. Sombron slaagde er na enige tijd in de prop te verwijde ren en kon om hulp roepen. Bu ren snelden toe, doch moesten een ruit breken, om langs een venster naar binnen te klauteren, daar de aanranders de voordeur op slot hadden gedraaid. PLASTIC VLIEGTUIGEN? Ingenieurs in dienst van de „British Aircraft Establisshment", een Britse overheidsinstelling, hebben verklaard, dat het zeer goed mogelijk is, dat binnenkort een plastic vliegtuig zal worden geconstrueerd, dat de helft zal kosten van de toestellen, die thans worden gebruikt. MOORDAANSLAG TE ARNHEM. De 36-jarige W. heeft voor zijn woning in de Wielakkerstraat in Arnhem zijn vrouw 7 steken toe gebracht met een mes, waarvan vier in de rug en drie in de borst Onmiddellijk daarna ging hij naar het politiebureau om zich aan te geven. De vrouw werd naar het gemeenteziekenhuis ge bracht. Haar toestand is niet levensgevaarlijk. Er was de laat ste tijd al herhaaldelijk ruzie tussen man en vrouw, zodat de vrouw haar intrek elders nam. W. had de bedoeling de verhou ding weer in orde te brengen, maar na een woordewisseling trok hij zijn mes en stak hij zijn vrouw. In vroeger jaren heeft hij ook al eens handelingen verricht die in strijd waren met de wet. De Arnhemse recherche heeft dit geval in onderzoek, waaroij men uitgaat van een poging tot moord. EOERDERIJ AFGEBRAND. Gistermorgen, omstreeks tien uur is brand uitgebroken op de zolder van de boerderij van de heer H. te Rolde in de buurt schap 't Woold, gemeente Win terswijk. Het vuur tastte de gro te voorraad hooi en rogge aan, zodat de boerderij in een mini mum van tijd in lichterlaaie stond. Buren konden het groot- Volgens berichten uit de Sow- jet-zone van Duitsland is de re gering van Grotewohl bezig met de voorbereiding van een am nestie voor allen, die wegens po litieke en economische vergrijpen veroordeeld zijn. In politieke kringen, te Berlijn verwacht men, dat dit bericht officieel bevestigd zal worden. Een dergelijke am nestie zou als een belangrijke concessie van de regering-Grote- wohl met het oog op voorberei dende besprekingen over alge mene verkiezingen in geheel Duitsland beschouwd worden. ste gedeelte van de inboedel van het benedenhuis alsmede enkele varkens bijtijds in veiligheid brengen. De brandweer was spoedig aanwezig en bestreed het vuur door aansluiting van slan gen op de tankwagen en op een nabijgelegen kolk. Men kon niet verhinderen, dat de boerderij ge heel uitbrandde. Alleen de mu ren bleven staan. Een aan de boerderij grenzende schuur kon door nathouden worden gered- De oorzaak is vermoedelijk kortsluiting. VRACHTWAGEN IN SLOOT. Op de rijksweg tussen Ede en De Klomp gebeurde Dinsdag avond een merkwaardig onge val, dat weliswaar geen doden of gewonden eiste, maar een enor me ravage en een langdurige verkeersopstopping tengevolge had. Een zware vrachtauto met aan hangwagen van de N.V. Janssens vervoerbedrijf uit Venlo, was komende van Maastricht op weg naar Amsterdam met een lading van pl.m. 16 ton aardewerk, die verzegeld was, omdat zij voor export bestemd was. Enkele honderden meters voor het verkeersplein bij De Klomp raakte de zware voertuigencom binatie van de rechte weg af, ontwortelde een tweetal bomen en belandde daarna in de berm- sloot. De bestuurder kroop ongedeerd uit de cabine. De vrachtauto werd zwaar gehavend evenals de lading, doch de omvang der scha de kon nog niet vastgesteld wor den met het oog op de verzege ling. Het verkeer in beide rich tingen ondervond grote stagnatie- DOOR ELECT III SGHE TREES- GEGREPEN EN (GED OOID De 64-jarige los-arbcider T. W. uil Woerden is gisterei (moren om streek; 11 uur onder de gemeente Moordrecht onder een uit Gouda komende electrische trein geko men en gedood. Hij stak voor een hem achterop rijdende trein de lijn over. „Hebben wij ze allemaal ge raakt?" vroeg de grootvizier en roverhoofdman Joessoef zich ver wonderd af, „dat zou te mooi zijn om waar te zijn. Waar zijn die vle gels?" vroeg hij aan zijn mannen. ,,Die zijn al lang kopje onder", antwoordde Halef, die er geen be nul van had, dat wat hij zei maar al te waar was alleen anders dan hij dacht. „Ik vertrouw het nog niet hele maal", zei de grootvizier, „neem dat rietbosje eens onder vuur". Dat gebeurde. Een hagel van kogels werd op het rietbosje, dat onze vrienden juist hadden verlaten, afgevuurd. Wanneer Terry en Berry met hun gezelschap daar nog een mi nuut langer waren gebleven, was dit verhaal op een sombere ma nier geëindigd. Maar nu liep het anders af. Door het geluid van de schoten in het rechte spoor gehouden, zwommen de vrientden snel onder water door en recht op het vlag- geschip van de grootvizier af. De rovers schoten nu wild in al le richtingen. Met de scherpe zin voor gevaar, die de Oosterling eigen is, voelden zij dat er iets mis ging. Maar zij wisten niet van welke kant de dreiging kwam Na een afwezigheid van ruim 7 jaar keerde de Duitse herdershond „Kazan" Dinsdag naar zijtn mees ter terug, uitgehongerd en afge mat, doch vrolijk. De eigenaar en de inwoners van Roermond vragen zich, af waar „Kazan" verborgen heeft gezeten, sinds hij tijdens de winter va/n '44 meegenomen werd door een Duits soldaat. 9% AANHANGWAGEN MET INITIATIEF Gisterenmorgen omstreeks 8 uur is te Amsterdam de aanhang wagen van een vrachtauto uit Tilburg op „eigen initiatief" een. huisje binnen gegaan. De oorzaak was het breken van de koppeling tussen beide wagens. De materiële schade wqg groot. De aanhangwagen was n.l. geladen met blikafval en viel na de bot sing om. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. In de barak voor besmettelijke ziekten te Leeuwarden zijn 2 pa tiëntjes, die lijdende zijn aan kin derverlamming, hoewel in lichte mate, opgenomen. „E.M.M.", Temeueen. Prijsvlucht uit Quivrairi op 22 Sept. j.l. Snelheid 1ste duif 1153.77 m. 1 en 5. M- Klaassen, Hpék; 2 en 10. Jac. Wisse; 3. J. Seheele; 4. P. Verberkmoes; 6. F. Verhelst; 7. C. L. v. d. Hooft; 8. C. de Kra ker; 9. P. v. Hoeve. Steeds Sneller", IJzejidjjke. Prijsvlucht uit Arras. Oiï&e dui ven. 1 en 7 H. Steenaert; 2 A. Su- vvijn; 3 Iz. Ocké; 4 en 5 A. van der Meulen; 6 A. Pijcke; 8 J. du Préz. Jcbge duiven. 1 L. Jaumotte; 2, 6 en; 7 W. van der Slikke; 3 en S Tz. Ocké; 4 A. Pijcke; 5 A. de Smet; 9 A. Suwijn; 10 M. Not- schale. toffe* rt VRIJDAG 28 SEPT. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.; 7,50 Een woord vooi d<> dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gram.; 9.30 Waterstanden; 10.00 Cause rie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Gram.; 10.30 Voor de vrouvn; 10.45 Koor; 11.05 Causerie; 11.25'Orgel: 12.00 Dansmuz.; 12.30 Mededelin gen; 12.33 Gram.; 12.45',jïport; 13.00 Nws.; 13.15 Gram.; 13.20 Orkest; 14.00 Voor de vrouw- 14.20 Ork.15.00 Boekbespreking: 15.20 Ork.; 16.00 Gram.; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Piano- 17.20 Causerie; 18.00 Nws.; 18.15 Feli citaties; 18.45 Denk om de. bocht'* 19.00 Piano; 19.10 Causerie; 19.30 Causerie; 19.50 Berichten; 20.00 Nws.; 20.05 Boekbespreking. 20.15 Gram.; 20.30 Beneiux; 20.40 Causerie; 21.00 Verzoekprogram- ma; 21.45 Overzicht; 22'.0<J Amu- fementsmuz.; 22.25 Causerie; 22.40 Causerie; 22.45 Geb„d; 23.ÜU Nws.; 23.15 Causerie; 23.3Q Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws: 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Ork.; 9.00 Voor de vrouw; 9.35 Schoolradio- 9.45 Gram.; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Viool; 12.00 Angelus; 12.02 Voor de school; 12.30 Mededelingen; 1^..33 Ork.12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws.; 13.20 Actualiteiten; 13.25 Orgel; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Schoolradio; 14.20 Zang: 14.45 Gram.; 15.00 Voor de scho len; 15.30 Ork.; 16.00 Voor de zie ken; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Koor; 17.45 Gram.; 18.18 Cause rie; 18.30 Amusementsmuziek; 18.52 Actualiteiten; 19.00 Nieuws; 19.15 Regeringsuitzending; 19.35 Dichte muziek; 19.48 Causerie; 19.56 Gram.; 20.00 Nws.20.05 De gewone man; 20.12 Opera; 20.45 Actualiteiten; 21.15 Klankbeeld; 22.15 Causerie; 22.45 Gebea- 23.00 Nws.; 23.15 Sport; 23.20 Lichte muz.,- 23.35 Amusementsmuziek. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Ork.' 12.50 Koersen; 12.55 Ork.; 13.00 Nws.; 13.15 Orgel; 14.00 Kamer muziek; 14.45 Gram.; 15.30 Klas sieke muz. 16.15 Gram.; 17.00 Nws.17.10 Lichte muz. - 18.00 Causerie; 18.30 Voor de soldaten- 19.00 Nws.; 19.30 Causerie- 20.00 Film; 20.15 Ork.; 21.05 Kunst- 22.00 Nws.; 22.15 Jazzmuz.; 22.45 Gram.; 23.00 Nws.; 23.05 Gram.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 3