De ontginning van 't Boertanger veen Persconferentie van Lovett UIT DE PROVINCIE \Jooc (U Mwuw Hetlhuis zonder sleutel I NIEUWE Turf voor stroomproductie RECHTSZAKEN VERANTWOORDE EMIGRATIE De toestand van de Britse Koning Volledige maaltijd in lucifersdoosje OPENING HET VAN NIEUW ZEELANDSE PARLEMENT TERNEUZEN. AXEL Mijn aanwinst xx- js\ BRESKENS VLISSINGEN. IJZENDIJKE. COMPLOT IN BIRMA ONTDEKT DE L0NDENSE HAVENSTAKING f,, Agenda DE INTREKKING DER TARIEFCONCESSIES De cultivering van het Duitse gedeelte van het Boertanger veen twee jaren geleden ter hand ge nomen, begint nu in sommige delen het eeuwenoude uiterlijk van dit grensland te wijzigen. Niet langer contrasteert overal langs de kaarsrechte grenslijn door het moerasgebied het bloei ende Nederlandse akkerland te gen de paarse heidevelden aan de Duitse zijde. Wanneer men bij de grenspaal op de Hasselberg staat ter hoog te van Ter Apel spreiden zich ook aan Duitse zijde vele hecta ren bouwland uit. Een nieuw dorp met ruime boerenhuizen is hier in aanbouw, een der vele nieuwe dorpen, die het veenge bied in de toekomst een geheel nieuw aanzien zullen moeten geven. Een paar duizend hectaren is de laatste jaren in het Boertan ger Veen ontgonnen als onder wordt een raffinaderij voor de Eemsland-olie gebouwd, die in 1953 gereed zal zijn en een capa citeit van een half millioen ton ten derde maakt de in het zui-1 per jaar zal hebben, delijke Eemsland snel ontwik kelde olie-industrie een ontslui ting van het moerasgebied nood zakelijk. De laatste grote werken tot het openleggen van het moeras gebied dateerden reeds uit de vo rige eeuw. Toen zijn het Dort- mund-Eemskanaal en het kleine kanalensysteem in het moeras gebied en de weinige wegen aan gelegd. Daarna heeft de Pruisi sche staat in 1924 de braaklig gende moerassen aangekocht en er vijftien kampen voor strafge- vangenen gevestigd, die in de nazi-jaren berucht zijn geworden. deel van een grootscheeps plan, dat ais „Eemsland-project" wordt aangeduid. Dit project omvat met alleen de rond 26.000 hectare staats- gronden langs de Nederlandse grens, doch daarnaast nog 60.000 hectare onontgonnen veengebied tangs de Eems en haar zijrivier tjes. De Westduitse federatie, de staat Nedersaksen en de dis- trictsbesturen in het Eemsland hebben tezamen de vennootschap „Eemsland" gesticht en daaraan de uitvoering van de afwate- rings-, ontginnings- en ontve- ningswerken opgedragen. Direc teur dezer vennootschap is de heer Lauenstein, die reeds als directeur van Brünings „Ost- iiilfe" heeft geleerd vele millioe- nen in de bodem te steken. De bevolking van het Eemsland, voor het vierde deel vluchtelingen uit het oosten die op toewijzing van een stuk bouwland wachten, hebben hem meteen tot „koning van het Eemsland" gepromo veerd. Voorlopig kan de heer Lauèhstein echter nog niet ko ninklijk de millioenen rondstrooi en, die de uitvoering der werken eisen. Hij heeft een tienjaren plan^ opgesteld, binnen hetwelk de Duitse grensstrook een „Ne derlands" uiterlijk zou moeten krijgen. Drie redenen zijn het in hoofd?aak geweest, die zoveel naast hebben doen zetten achter een landaanwinst, die voordien vrijwel verwaarloosd was gewor den: Ten eerste dringt de bevolkings druk in Westduitsland tot uit breiding van de bodemproductie; ten. tweede zjjii de Duitse auto riteiten wakker geschud door de indertijd door Nederland ge maakte aanspraken op '11 strook van de moerassen en wordt het gebied beschouwd als „in gevaar verkerend grensland" en MET REUZENPLOEGEN. Ook thans werken er nog straf- gevangenen in het veen, doch het grote project wordt geheel in gemechaniseerde vorm uitge voerd. Met reuzenploegen wordt de veenkorst tot meer dan een meter diepte omgewoeld en met het onderliggende zand ver mengd. „Ottomeyers" heten deze ploegen, die door vier stoomma chines worden voortgetrokken. De grootste ploegen, de „mam moets", ploegen tot 1.80 meter diepte. Met deze technische in stallaties zou het mogelijk zijn de veengronden in vijf jaren te cultiveren. Het tempo hangt ech ter af van de beschikbare geld middelen en het is niet bij bena dering te zeggen, of het tienja renplan kan worden uitgevoerd. De federatie als de belangrijkste geldgeefster heeft dit jaar haar toezegging om veertig millioen beschikbaar te stellen niet kun nen nakomen. Geldgebrek remt ook de indus triële ontwikkeling, die volgens de plannen met de afgraving van de hoogvenen gepaard zou moe ten gaan. Een sterke industriële opleving heeft in de laatste jaren het uiterste zuiden gekregen, doch dit is het gevolg van de oliewinning, die ook hier het uiterlijk van het land ingrijpend heeft veranderd. Juist ten N. van Lingen wordt langs het Dortmund-Eems-kanaal gewerkt aan het grootste indus triële project der streek. Daar VAN TURF TOT STROOM. Iets noordelijker bij Hezepe en Rüle zijn de grote machinale veenafgravingen sedert geruime tijd aan de gang. De gewonnen turf, voor zover niet gewild als export-artikel, wordt door elec- trische centrales in stroom omge zet De productie bedraagt daar thans vijftig tot zestig millioen K.W.U. per jaar en de turfvoor raden zijn voor minstens een hal ve eeuw toereikend. Een nog groter project bestaat voor de afgraving van de zeven tot acht meter dikke turflaag bi; Papenburg. Daar wil men een turfcentrale bouwen met een ca paciteit van honderd tot tweehon derd millioen K.W.U. Voorlopig ontbreken voor dit project nog de nodige middelen Wel heeft de federale kas dit voorjaar tien millioen voor het werk uitgetrokken, doch de kos ten zijn op 25 millioen begroot. Van Duitse zijde heeft men het balletje opgeworpen, dat Neder land zichzelf een dienst zou kun nen bewijzen door uit zijn tegoed aan geblokkeerde marken in de financiering deel te nemen. Men merkt hierbij op, dat met de be schikbare turfvoorraad een groot deel van Noordoost-Nederland ge durende meer dan een eeuw van stroom zou kunnen worden voor zien. In Emden zijn voorts plannen geopperd om een strocartonfa- briek te bouwen, die het stro zou kunnen verwerken, dat thans als grondstof naar Nederland wordt uitgevoerd. Ook dit plan zal voor lopig wel afstuiten op geldmoei- lijkheden. Het spreekt vanzelf, dat de cul tivering van het Eemsland ingrij pende aanwijzigingen op water staatkundig gebied tengevolge zal hebben. Naar van Duitse zijde werd verklaard, zullen deze wij zigingen voor Nederland geen ge volgen met zich brengen. Er be staat namelijk een verdrag tussen Nederland en Duitsland, dat be paalt dat Duitsland geen water naar Nederlands gebied zal af voeren. HOUDT UW OSTI UM SCHOON! De beste methode om uw pak schoon te houden is het goed te schrobben en in een bad te weken met uzelf nog in het costuum. Dit opzienbarend advies is gegeven door een zekere mister Guilfoyle Wil liams, hoofd van een textiel- laboratorium van een combi natie te Londen. Hij zeide iedere zes maanden deze methode toe te passen om zijn grijze pak een nieuw aan schijn te geven. Het proces eindigde met een douche. Daarna ging hij uit het bad, hing de jas zorgvuldig over een kleerhanger om te drogen en schrobde de broek op een houten tafel. In het bulletin van Woensaag over de toestand van de Engelse koning wordt gezegd, dat er in de komende tien dagen wellicht een periode van zekere ongerust heid zal heersen. Volger)een gisteren uitgegeven bulletin heeft koning George een minder rustige nacht gehad. Er wordt echter aan toegevoegd dat de algemene toestand van de koning goed is en vooruit Blijft gaan. (Advertentie). De moderne wetenschap staat voor niets en het behoeft dan ook niet uitgesloten te worden ge acht dat de geleerden in hun la- eoratoria er in zullen slagen alle voor ons levensonderhoud beno digde stoffen zodahig in tablet- vorm te concentreren, dat het middagmaal van ten heel gezin gemakkelijk mee zou zijn te ne men in een luciferdoosje. Gemakkelijk is dit misschien, maar aangenaam? Wat zou het leven saai zijn als geen heerlijke dingen meer onze smaak- en reukzenuwen streelden. Zo zoudt U bijvoorbeeld iniet graag het genot willen missen van Niemeijer's pittige Paars- merk-Koffie en geurige Gala- Thee. Eén en al geur en smaak! En U geniet dubbel van Nie meijer's Koffie en Thee, want op elk pakje bevindt zich eenj waarde bon voor het prachtige „Safira" tafelbestek, gegarandeerd vlek- vrij doorHen-door. Moch U!w kruidenier de ge- illustreerde cadeaulij st niet voor U hebben, dan zendt Niemeijer - Groningen U op aanvraag gaarne één toe. Nadia Goya heeft een nieuw wereldrecord vasten gevestigd door te Genua 62 dagen twee uur en 20 minuten zonder voedsel in een glazen kist door te brengen. Op zijn eerste persconferentie als minister van Defensie van Amerika heeft Robert Lovett de waarschuwing geuit, dat Ame rika niet de „overdreven voor stelling van zaken" moet aan vaarden, dat de ontwikkeling van nieuwe wapens zou leiden tot een goedkope of geheimzinnige methode om in de nabije toe komst oorlogen te winnen. Zo lang nieuwe wapens en een nieuwe militaire toepassing van atoomenergie niet te velde in gang gevonden hebben, hangt de nationale veiligheid bij een aan val nog af van de bestaande con ventionele wapens, aldus Lovett. Hij voegde er echter aan toe, dat er zowel in de verhalen over de ontwikkeling van nieuwe wapens als in de berichten over de voor uitgang van de atoomenergie ge noeg waarheid schuilt om aanlei ding te geven tot „een zeer opti mistische kijk op de mogelijk heid van verbetering der Ameri kaanse bewapening". De militaire autoriteiten heb ben met de actieve medewerking van de commissie voor de atoom energie „aanzienlijke vooruit gang" geboekt op het stuk van grote verscheidenheid van nieu we wapens. Ondanks de jongste ontwikkelingen is het vliegtuig nog steeds en zal het nog enige tijd blijven het doelmatigste mid del tot hef vervoeren van de nieuwe wapens, aldus Lovett. Een persbericht, dat de mili taire autoriteiten te Washington de dreiging van een wereldoorlog in de komende herfst of winter verdwenen achten, noemde Lo vett ongegrond. Hij verklaarde geen feiten te kennen, die deze verklaring zouden kunnen sta ven. Bij de opening van het Nieuw- Zeelandse parlemenjt heeft gou- vemeur-gen. lord Treyberg Woensdag te Wellington ver klaard, dat de regering van Nw.- Zeeland van plan is krachtiger op te treden tegen ondermijnende acties, die beogen kwaadwillig heid, ontevredenheid en klassen haat op te wekken." Volgens Treyberg was de rege ring er van overtuigd, dat commu- histische organisaties tot de jong ste havenstaking hadden aange zet. De voorgenomen maatregelen zouden de fundamentele principes van verzoening en .bemiddeling be schermen door te zorgen voor ver plichte geheime stemmingen over alle stakingsoproepen en door het onwettig verklaren vaa posten, al dus de gouverneur-generaal. Diefstal. De handelaar in oude metalen V. bemerkte Dinsdagmorgen, dat uit vaten, die in zijn bergplaats aan de Schuttershofweg stonden, een hoeveelheid lood en koper draad was verdwenen, terwijl aan de bergplaats geen sporen van braak te constateren was. Bij een door de politie ingesteld onderzoek bleek, dat zich aan de ze diefstal hadden schuldig ge maakt A. C. G. en C. v. d. B„ die bij genoemde handelaar tijdelijk in dienst waren. DE^ERTIEGEVALLEN VOOR i DE KRIJGSRAAD De krijgsraad te velde te Den Haag heeft een viertal gevaJen van Indië-desertie behandeld. De 21-jarige dpi. sold. K. M. uit Oostzaan, die in Sept. 1949 op aandringen van zijn moeder en meisje niet van inschepingsverlof is teruggekeerd, hoorde een ge- van^öisstraf van 9 maanden te- H.-t AmStérdam, 26 jaar, werd 8 maanden geëist met aftrek. M. de serteerde in October 1946 omdat hn ri&ar Indonesië moest, ofschoon hij nooit 'n opleiding als soldaat hau Ontvangen. Hjj werd eerst op 19 Juni 1951 door de marechaus see gearresteerd. Dër|' eis tegen de 26-jarige dpi sold.' TT. R. uit Amsterdam luidde 1 jaïdr met aftrek en ontslag uit de nrtlitaire dienst zonder ontzet- ting'-Uit de bevoegdheid om bij de gewstbende macht te dienen. R. is twéémaal gedeserteerd. Hij achtte zichpfaysiek niet geschikt om dienst' te doen in de tropen. Een herkeuring heeft hexn daarin la ter gelijk gegeven. Tegen de 24-jarige dpi. soldaat A. N.' R. uit Alkmaar werd 2 jaar met'Aftrek geëist. R. was even eens tweemaal gedeserteerd. Hi, hoordé een zwaardere straf tegen zich ëisen, omdat hij in de korte ijjd dat hij werkelijk dienst heeft gedaèen, kans heeft gezien een lan ge straflijst aan te leggen. Uitspraak. De krijgsraad veroordeelde K. M. tot één jaar met aftrek, H. M. tot zes maanden met aftrek en J. R. tot tien maanden eveneens met aftrek. De uitspraak in de zaak tegen A. N- R. werd aange houden voor het uitbrengen van een psychiatrisch onderzoek. ai Wie niet rijk is, moet slim zijn en zo af en toe dus eens in de couponnetjes gaan snuffelen. Tien tegen één, dat je dan een leuk en voordelig lapje op de kop kunt tikken, dat nu net pre cies bij het jurkje past, dat je zo graag een ander „gezicht zou willen geven. Behoor je tot de gelukkigen, die een goede greep E>.W. 86 A. 38 SS- 29 hebben gedaan, dan kun je wel licht ook plezier hebben van het hier afgebeelde patroontje. Het is eoht iets voor jonge figuur tjes: een kort bolerootje en een brede ingerimpelde ceintuur. Uit stekend geschikt om van een jurkje, dat een beetje gaat ver velen, een nieuwe „creatie" maken. U kunt hierbij op verschillende manieren te werk gaan. Ten eerste door van het japonnetje het schouderstuk af te knippen en er een zonnejurk met schou derbandjes van te maken. U ver bindt het rugpand van de bolero met de voorpandjes, waarbij U de rugschouders iets inhoudt, en werkt alle randen met schuin ge knipte repen stof af. De lengte van de ceintuur is de taillewijdte, de breedte 10 k 15 cm. U rimpelt de uiteinden tot 5 cm in, zet er een belegje tegen en voorziet ze van haken en ogen voor de slui- ting. De bolero kan ook op het jurkje gestikt worden. Door het pa troon eerst even op te rijgen, ziet U precies, hoeveel er van de jurk weggeknipt moet worden. In dit geval behoeft U alleen de hals- rand en de mouwtjes van binnen af te werken. De derde manier is alleen de mouwen van het japonnetje te verwijderen en de hals uit te knippen. De bolero wordt dan langs de halsrand met de jurk verbonden en even in de zij- en de schoudernaad gehecht. Heeft het japonnetje een wijde rok, dan kan het heel leuk staan om op enige afstand van de zoom een rand of enkele uitgeknipte motieven van de bolerostof te naaien. Wedden, dat het oude jurkje niet meer te herkennen is? Voorlichtingsavond gerepatrieerden Dinsdagavond is op de raads zaal voor de in Axel woonachtige gerepatrieerden een voorlich tingsavond gehouden, uitgaande van de inspectie „Zeeland" van de dienst voor Maatschappelijke Zorg van het ministerie van Bin nenlandse Zaken. Een vijf en twintigtal gerepa trieerden. de meesten vergezeld van hun dames, waren aanwezig, toen burgemeester Van Oeveren de bijeenkomst opende. De bur gemeester wees op het feit, dat dit geen officiële vergadering was, doch een soort bijeenkomst, waar de Indische Nederlanders onderling contacten konden leg gen en daarnaast hun moeilijkhe den ter tafel konden brengen, die door bij uitstek deskundigen ter plaatse konden worden be antwoord. Hij stelde aan de ver gadering voor mej. Kloevekorn, inspectrice C.C.K.P. uit Middel burg: mevr. Bijlaerd-Meve, in spectrice der cursussen voor nij verheidsonderwijs aan gerepatri eerden uit Den Haag en de heer De Jong, administrateur der ge repatrieerde woonoorden in Zee land. Mevr. Bijlaerd-Meve nam na de burgemeester het woord en gaf een uiteenzetting van de proble men der Nederlandse huisvrouw, waarbij zij o.a. deed uitkomen, dat de huisvrouw hier een veel moeilijker bestaan heeft dan in Indië, waar ieder beschikt over een baboe óf een djongos vrouwelijke en mannelijke bediende) óf over beide om haar het zwaardere werk uit handen te nemen. Spr. wees op haar 27- jarige Indonesische practijk en toonde met voorbeelden aan. hoe nuttig de cursussen zijn, inge steld van regeringswege voor gerepatrieerde dames. Zij drong er met klem op aan, dat de aan wezige dames zich zouden laten inschrijven voor de in de nabije 'toekomst te organiseren cursus sen. Deze serie bestaat o.a. uit: 1. cursus in baby- en kleuterver zorging; 2. brei- en verstelcursus; 3. patroon-, teken- en knipcursus; 4. huishoud- en kookcursus (deze laatste alleen theoretisch). Deze cursussen worden vermoedelijk ook in Axel georganiseerd en de deelneming is voor gerepatrieer den gratis. Het was al met al duidelijk, dat het de wens en de bedoeling der regering is deze Indische Nederlanders zo spoe dig mogelijk te doen assimileren. Hierna werd het woord gevoerd door mej. Kloevekorn, dié o.a. de aandacht vestigde op het organi seren van een soort particulier .spaarsysteem" voor de kolen- voorziening, waardoor grote uit gaven bij het begin van het win terseizoen voor de onmisbare huisbrand kunnen worden voor komen. Terwijl daarna de thee werd rondgediend, werd de gelegen heid geboden individuele moei lijkheden onder de aandacht te brengen, waarbij vooral de heer De Jong niet over gebrek aan be langstelling te klagen had. Burgemeester Van Oeveren sloot de bijeenkomst met een woord van dank aan de gerepa trieerden voor hun opkomst en aan de meer officiële personen voor hun voorlichting. Verbetering haven. Zoals dezer dagen werd gepu bliceerd, zijn op de begroting van Waterstaat voor 1952 ver scheidene bedragen uitgetrokken voor werken in de provincie Zee land. Hieronder komen voor een bedrag van ƒ750.000,— voor de haven van Breskens en 350.000 voor verbetering van de haven ingang. Het is ongetwijfeld toe te juichen, dat ook dit jaar weer een bedrag voor de Breskense haven werd uitgetrokken, al is het dan ook de vraag, of het bedrag van 750-000,- voldoende zal zijn om het noodzakelijke tempo te hand haven. Verleden jaar stond er een be drag van één millioen op de be groting, welk geld grotendeels wordt gebruikt voor het aan brengen van een stalen damwand aan de Oostzijde van de nieuwe haven. Binnenkort wordt het werk aanbesteed. De damwand is onlangs per schip gearriveerd en ligt bij de haven opgeslagen. Met smart wordt op dit werk gewacht, want eerder kan niet met de bouw van een nieuwe vis mijn begonnen worden, welke laatste voor Breskens van zulk groot belang is. In 1952 zal waarschijnlijk een groot deel van de 750.000,- wor den gebruikt om de wegzijde van de oude haven te verbeteren. Ook daar moet een damwand komen, die nodig is voor diverse Breskense zakenlieden om hun zakenpanden te bouwen. De Oostzijde van de midden havendam staat eveneens op het programma, maar dit zal wel moeten wachten tot een volgend jaar. De ƒ350.000,- bestemd voor verbetering van de haveningang, zal hopelijk voldoende zijn om de ingang afdoende te verbeteren. De goede samenwerking tussen gemeente en Rijkswaterstaat wettigt het vertrouwen, dat de verschillende verbeteringen spoe dig tot stand zullen komen. Hoofd Openb. Kleuterschool. B. en W. van Vlissingen heb ben de gemeenteraad een aanbe veling doen toekomen voor de benoeming van een hoofd der openbare kleuterschool aan de Jozef Israëlslaan aldaar. Op deze aanbeveling zijn geplaatst: 1 mej. E. J. Blondina te Middel burg en 2. mevr. J. E- de Kam Visser te Terneuzen. De najaarskermis. Zaterdag en Zondag zal weer de najaarskermis worden gehouden. In verschillende localiteiten zal gelegenheid tot dansen zijn. De Birmaanse minister van Defensie heeft in het parlement verklaard, dat de politie een complot heeft ontdekt, dat zich de omverwerping van de rege ring ten doel stelt. Groepen ondergrondse opstan delingen hadden zich verenigd. Zij werden gesteund door com munistische agenten. De regering, zo vervolgde de minister, verwachtte binnenkort meer wapens om de opstandelin gen te bestrijden. Mogelijk zou ook de militaire dienstplicht in gevoerd worden. Militaire voorzorgsmaatregelen en fondsen om de strijdkrachten uit te breiden waren nodig om de door de opstandelingen bezet te gebieden weer te bezetten, zo verklaarde de minister- Ongeveer 2000 havenarbeiders te Tilbury (een deel van de Lon- dense haven), hebben besloten heden, Donderdag hun staking te eindigen, hangende onderhande lingen. De staking heeft tien da gen geduurd. Men portesteerde tegen de aanwerving van extra havenarbeiders. De winkelweek, Traditiegetrouw zullen de win keiiers onzer gemeente weer bun winkelweek houden. Als datum is vastgesteld 20 tot 28 October. Evenals vorig jaar zal er bij de deelnemende winkeliers weer een uur gratis worden verkocht. Ook voor de kinderen zal er een gratis attractie ~i;n, warvoor! vele mooie prijzen; beschikbaar werden gesteld. MX5RGEN TERNEUZENGebouw Groen ten en Fruitveiling, Grote Tuinbouwtentoonstelling. Café Du Commerce, 2.30 uur: Vergadering ter oprich ting -van een afd. „Ons Be- langHo un Zi door EARL DERR BIGGERS Vertaling van P. Oreille. 85) Nadruk verboden- „U hebt toch geen bezwaar dat ik blijf?" vroeg John Quincy. „Volstrekt niet, mijn jongen. Onze zaak zal maar een ogenblik in beslag nemen." Hij wendde zich tot Greene. „Ter inleiding", ging hij voort, „ik ben kapitein Arthur Temple Cope van de Britse Admiraliteit, en deze heer hij maakte een beweging in de richting van Egan „is mijn broer." „Werkelijk?" zei Greene. „Zijn naam is toch Egan, meen ik." „Zijn naam is James Egan Cope", antwoordde de kapitein. „Hij heeft het Cope vele jaren geleden laten vallen om redenen, waar wij nu niet mee te maken hebben. Ik ben hier eenvoudig om te zeggen, dat u mijn broer vasthoudt onder het nietigste voorwendsel, dat ik nog ooit heb ontmoet in de loop van mijn nog al uitgestrekte reizen. Als het nodig is, stel ik u voor de beste advocaat, die Honululu oplevert, te nemen en hem vóór de avond vrij te krijgen. Maar ik geef u een laatste kans om hem vrij te laten en een engiszins pijnlij! openbaarmaking van die onzin, waar u zich mee bezig houdt, te vermijden." John Quincy keek naar Carlote Egan. Haar ogen straalden maar niet voor hem. Zij waren op haar oom gericht. Greene bloosde enigszins. „Goe de onbeschaamdheid is altijd het proberen waard, kapitein," zei hij. U geeft dus toe, dat het onbe schaamdheid van u waszei Cope snel. „Ik doelde op uw houding, me neer", antwoordde Greene. „O juist", zei Cope. „Als u er niets op tegen hebt, zal ik gaan zitten. Het komt mij voor, dat u twee dingen tegen Jim hebt- Het ene is, dat hij Winterslip op de avond vóór de moord bezocht heeft en nu weigert het doel van dat bezoek bekend te maken- Het andere is het stompje Corsican- sigaret, dat buiten de deur van Winterslip's woonkamer gevon den is." Greene schudde het hoofd. „Alleen het eerste", antwoordde hij. „De Corsican-sigaret is geen bewijs tegen Egan meer." Hij leunde plotseling over de schrijf tafel heen. „Mijn waarde kapi tein Cope, het is een bewijs tegen u." Cope hield zijn blik uit zonder een spier te vertrekken. „Waar lijk?" merkte hij op. John Quincy zag een blik van verbijstering en schrik in Car- lota's ogen. „Dat heb ik gezegd", ging Greene voort. „Ik ben zeer blij, dat u hier vanmorgen komt, me neer- Ik wenste met u te praten- Men heeft mij verteld, dat u een sterke antipathie tegen Dan Win terslip hebt laten uitkomen." „Best mogelijk. Die voelde ik in elk geval wel." „Waarom?" „Als adelborst op een Brits oorlogsschip was ik op de hoogte van Australische praatjes in de tachtiger jaren. Dan Winterslip had een slechte reputatie. Er gin gen geruchten met goede grond dat hij de geldkist van zijn dode kapitein op de „Maagd van Shi- loh" verduisterd had. Misschien zijn wij wat overdreven kieskeu rig, maar dit is iets, dat wij zee lui niet kunnen vergeten. Er wa ren nog meer vreemde daden in verband met zijn werk als sla venhaler. Ja, waarde heer, ik had een hartgrondige afkeer van Dan Winterslip, en als ik het nog niet Waarom? - Hoe? - Waarheen? Tienduizenden Nederlanders gaan emigreren. En nog eens tienduizenden denken erover hetzelfde te doen. Over de drie brandende vraagstukken: waar om emigreren, hoe emigreren, en eerder heb gezegd, dan zeg ik het nu." „U kwam gisteren een week geleden in Honolulu", ging Gree ne voort. „Op Maandagmiddag- U vertrok de volgende dag- Heeft u toevallig Dan Winterslip gedu rende die tijd een bezoek ge bracht?" „Neen." „Ja. Laat ik u vertellen, me neer, dat de Corsican-sigaretten in Egan's koker van Turkse ta bak waren. Het stompje, dat dicht bij de vermoorde is gevon den, is van Virginiatabak. Dat was ook het geval met de Corsi- cansigaret, die u onze speurder Charlie Chan gaf, verleden Zon- dagavond in het Alexander Young Hotel." Cope keek naar Chan en glim lachte. „Altijd speurder", zei hij. Dat komt er niets op aun!" riep Greene. „Ik vraag u een ver klaring." „De verklaring is heel eenvou dig", antwoordde Cope. „Ik was op het punt u die te geven, toen u dit dwaze kruisverhoor begon. De Corsicansigaret, die b,j de deur van Dan Winterslip is ge vonden, was natuurlijk van Vir ginia tabak- Ik rook geen ander soort." (Wordt vervolgd.) VOOR TSJECHO-SIX)WAKIJL DOOR DE VER. STATEN De Tsjechoslowaakse regering heeft een memorandum gezonden aan alle regeringen, die zjjn toe getreden tot de algemene over eenkomst voor tarieven) en handel (G.A.T.T.), waarin wordt gepro testeerd tegen het Amerikaanse besluit tot intrekking van alle ta riefconcessies aan Tsjecho-Slowa- kije. Daarin wordt dit besluit een „poging tot het bereiken van po litieke doelen door middel van eco nomische druk" genoemd. De Amerikaanse mededeling, dat de tariefconcessies zouden worden ingetrokken, werd gedaan na een gevangenneming te Praag \an de Amerikaanse journalist William Oatis. om emigieien, j waarheen emigreren, is di ingend deskundige voorlichting nodig. Drs- W. van der Mast van het Rijksarbeidsbureau te Groningen geeft deze voorlichting in dit boek op eenvoudige en gedocu menteerde wijze- Een overzicht wordt geboden van de emigratie-mogelijkheden naar Nieuw-Zeeland, Australië,' Canada, Zuid-Afrika, de Ver enigde Staten, Brazilië, Argenti nië en Frankrijk, nadat de auteur eerst de werkgelegenheid in ons eigen land, Ned. Nieuw-Guinea en Suriname onder de loupe heeft genomen. Het boek geeft cijfers en fei ten. Aan het emigratie-beginsel, de emigratie-roeping wijdt de auteur, die van een christelijke visie uitgaat, veel aandacht, als ook aan de geestelijke en kerke lijke situatie in de voornaamste immigratielanden. Een apart hoofdstuk handelt ov2' de taak der overheid en der emigratie-verenigingen. „Verantwoorde Emigratie" is een boek voor toekomstige emi granten en voor hen die vraag baak zijn in emigratie-aangele genheden. Dit geschrift zal allen interesseren, die -meeleven met het nationale gebeuren en van harte instemmen met het „emi gratie is volkszaak". De prijs bedraagt 3,90 gebon den en ƒ2,90 ingenaaid. WOONHUIS UITGEBRAND. Gisterenmiddag ontstond brand in het woonhuis met stalling van de weduwe Van Houten te Verre- heide, gem. Gemert. De dochter, die alleen thuis was, ontdekte de brand eerst toen het half met stro bedekte dak in lichterlaaie stond. De brandweer, die onmiddellijk met de nevelspuit uitrukte, kon geen hulp meer bieden. Huis, stalling, inventaris en meubilair gingen geheel verloren. De scha de loopt in de duizenden guldens en wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. KRAAN VERPLETTERT MACHINIST. Woensdag tegen het middag uur is op de N.V. Scheepsbouw- werf en machinefabriek „De Merwede" te Hardinxveld een on geluk gebeurd, waarbij de 48-ja rige kraanmachinist J. Schippers te Hardinxveld op slag werd ge dood. Een rijdende kraan, die een gewicht van drie ton kan torsen, was in gebruik voor het vervoer van materiaal naar de in aan bouw zijnde „Taimar". Door tot nu toe onbekende oorzaak is de kraan voorovergestort. De ma chinist is blijkbaar uit zijn cabine gesprongen, want hij werd onder het 18 ton zware gevaarte aan getroffen. Wonder boven wonder werden geen andere arbeiders getroffen. Het slachtoffer was gehuwd en werkte reeds lange tijd als kraanmachinist bij „De Merwede".

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2