Nieuwe bijeenkomst der Verbindingsofficieren Rusland en de Waterstofbom Engels protest bij Perzië Het Italiaanse vredesverdrag Spionnage proces in Zweden DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1951. 7e Jaargang No. 1843. Inschakeling kleine bedrijven voor de defensie Rond de Britse verkiezingen De „Willem Barendsz" weer ter vangst Spoorwegongeluk in Stiermarken Pontecorvo met de leiding belast Minister Stikker naar Nederland vertrokken Verklaring van Acheson WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. Luchtvaartdeskundigen naar Washington Handelsverdragen met Perzië Tarwe-aanplant in de Ver. Staten Bijeenkomst van de Perzische Veiligheidsraad De Koloniale studiedagen te Gent Veiligheidsmaatregel van Truman Amerika en hei Oost-Duitse verkiezingsvoorslel Overleg van Koning Paul De toestand van Spaak Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kw£L /aal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 centj iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pcï advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur U/wi-jml i Emiorex'ii kort voor 10aan, of voor heden een nieuwe sa- J SX t» is een groep menkomst is bepaald. De voor- ,L. Vorhitn- lichtingsdienst van 't hoofdkwar- verbkulingsofficiereu der Verbon denen per heischroefvliegtuig uit het vooruitgeschoven kamp te Moensan vertrokken teneinde op nieuw een onderhond met c Noordelijke verbindingsofficieren te hebben. Waarnemers te Tokio geloven, dat de persoonlijke boodschap tri van generaal Ridgway van Dins dag om de impasse te overwinnen succes heeft gehad, la een verklaring naar aanleiding van het afbreken van de bespre kingen der verbindingsofficieren op Dinsdag deelde Radio-Peking mee, dat kol. Tsjang had voorge steld tiet onderhoud te beëindigen, daar het „doelloos was zolang de verbindingsofficier van de V. N. kol. Kinney geen antwoord kon geven op het Noordelijke voorstel om Woensdagmorgen de volledige wapenstilstandsbesprekingen te Kaesong te hervatten''. Volgens Radio-Peking had kol. Kinney zich hiermede accoord verklaard en waren de verbin dingsofficieren der Noordelijken vertrokken teneinde instructies van hogerhand af te wachten. Na een onderhoud van ongeveer 80 minuten met de Noordelijke verbindingsofficieren te Kaesong zijn de verbindingofficieren van de V. N. te Moenson teruggekeerd. Naar in een te Tokio uitgege ven communiqué over de jongste bijeenkomst wordt gezegd, hebben de communisten een vergadering van de afgevaardigden op 27 Sept. des morgens voorgesteld. HÜerop verklaarden de Gealli eerde verbindingsofficieren, op dracht te hebben, met de Noorde lijke verbindingsofficieren te spre ken over voorwaarden voor een hervatting van de wapenstil- standsonderhandelingen. De bespreking der verbindings officieren werd met wederzijds goedvinden verdaagd. Het communiqué geeft niet De Nederlandse ambachtsbe drijven en kleinere industrieën beschikken over een goed machi nepark of hebben althans een of meer waardevolle machines in hun bezit. Vooral in de hausse periode na de oorlog is hierin nog verbetering gebracht. De grote industrieën maken van deze we tenschap reeds lang gebruik door een gedeelte van hun productie uit te besteden bij de kleinere be drijven. Nu ons land zich een gro tere inspanning moet getroosten voor de productie ten behoeve der defensie is bij de regering het plan gerijpt zich ook meer direct tot deze kleinere bedrijven te wenden. De moeilijkheid blijft echter de juiste bedrijven te vin den en de werkzaamheden te co ördineren. Met het oog hierop heeft de Ne derlandse vereniging van onder nemers in het instrument- en ge- reedschapmakersbedrijf zich ge kend tot de staatssecretaris van oorlog. Een bespreking heeft tie mogelijkheid tot inschakeling van de kleinere bedrijven aangetoond. Van vele artikelen, welke nu nog moeten worden ingevoerd, kun nen de onderdelen in kleinere be drijven worden vervaardigd en later samengevoegd. Ook de pro ductie van reservedelen kan in deze bedrijven ter hand worden genomen. Bovengenoemde ver eniging heeft op zich genomen de krachtsinspanning van de kleine re bedrijven, ook voor zover zij geen lid van de vereniging zijn, te coördineren. tier te Tokio verklaarde, deze vraag niet te kunnen beantwoor den. DE GEVECHTEN. In het communiqué van het 8e leger wordt gezegd: „Ten N.-W. van Janggoe bieden de communisten sterke tegen stand. Iets verder naar het O', veroverden troepen der V. N. een strategisch belangrijke hoogte. De tegenstand van de vijand was hier matig, Ten Z.-O. van Pjonggang moest een Geallieerde patroille zich na een vuurgevecht van ze ven uur met een communistische compagnie terugtrekken. In de Westelijke sector werd ten N.-W. van Tsjorwon een aanval van ongeveer 200 communisten af geslagen. Van de overige sectoren wordt slechts lichte activiteit ge meld". Welingelichte politieke waarne mers in Gr.-Brittannië zijn van mening dat het karakter van de nieuwe regering die op 20 Octo ber wordt gekozen, zal worden be slist door het verloop van de stem ming voor de 47 voornaamste ze tels. Deze zetels zijn voor de partijen die in het kiesdistrict dat door hun afgevaardigden wordt vertegen woordigd een meerderheid hebben van niet minder dan 1000 stem men. In deze districten, waar de ver schillen zo klein zijn, zal de ver kiezingscampagne het hevigst zijn. Zeven zetels in het tegenwoordige parlement worden ingenomen door een meerderheid van minder dan 1000 stemmen. Zeven) en tachtig an dere, die waarschijnlijk bij de ko mende verkiezingen; een veer zul len laten, werden verkregen door een meerderheid van minder dan 2000. Deze zetels zijn nogal gelijk matig verdeeld over de twee grootste politieke partijen in Gr.- Brittannië. Socialisten bezetten er 41 en de conservatieven 39, ter wijl de liberalen de 7 overige bezet houden. De meesten van de 1386 candi dates zijn hun verkiezingscam pagne reeds begonnen. De Labour- partij heeft 583 candidaten en de liberalen 174. De liberale verteèenwoordiging is aanmerkelijk kleiner dan bij de laatste verkiezingen, toen de strijd ging om 475 zetels. De com munisten zullen komen met 25 candidaten. Luchtgevechten. Tachtig straaljagers van de Ver. Naties zijn Woensdag betrokken geweest in een drietal luchtge vechten1 tegen een tweevoudige overmacht van Noordelijke straal jagers. Volgens berichten werd 1 Noor delijke jager neergeschoten en 3 beschadigd. Van Geallieerde ver liezen werd geen melding ge maakt. Woensdagmiddag is de „Wil lem Barendsz", de drijvende traanfabriek van de Nederlandse maatschappij voor de walvis vaart, voor de zesde expeditie naar de Zuidelijke IJszee ver trokken. De minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoor ziening, de heer S. L. Mansholt, maakte de reis tot IJmuiden mee. Het schip, waarover ook dit maal kapitein I. J. Klijn het ge zag voert, vaart eerst naar Cura sao om stookolie in te nemen en zet vervolgens koers naar Kaap stad, \yaar evenals vorig jaar de 12 jagers gereed liggen, die de Willem Barendsz" naar het vanggebied vergezellen. In het voorseizoen wordt ge jaagd op potvissen, die de sperm- olie leveren. Het officiële vangst seizoen begint op 2 Januari 1952. Dan mag gejaagd worden op de baleinwalvissen, die de traan leveren. Over voorverkopen van de tra^n is nog niets bekend, doch naar men verwacht zal ook ditmaal de regering de gehele vangst afnemen- Het seizoen duurt tot 15 April, tenzij de in ternationaal vastgestelde maxi- mum-hoeveelheid van 16.000 wal viseenheden reeds vóór die da tum door de gezamenlijke expe dities der deelnemende landen is gevangen, hetgeen verleden jaar het geval is geweest en ook dit jaar waarschijnlijk wordt ge acht. In het vorige seizoen heeft de „Willem Barendsz" geprodu ceerd 91.369 barrels (15.228 ton) traan en 12.191 barrels (2032 ton) spermolie, tegen 77.377 barrels (12.896 ton) traan en 4957 barrels (826 ton) spermolie gedurende het seizoen 1949/1950. Dinsdagavond laat is op het Station van Langenwang in Stier marken (Oostenrijk) de sneltrein van WenenRome op een goede renwagen gelopen!. Negentien personen werden ge dood en velen ernstig gewond. De wagens van de sneltrein schoven in elkaar. De stoker kon pas na uren wer ken met eeif snijbrander uit de ca bine worden bevrijd. De goederen trein werd in de flank getroffen. Zeven doden zijn geïdentificeerd. Het zijn allen Italianen. Onder de verongelukten bevonden zich vijf vrouwen, op wie geen papieren zijn gevonden. De Oostenrijkse bondspresident, dr. Theodoor Koerner, is te Lan genwang aangekomen om zich persoonlijk van de toestand op de hoogte te stellen. Volgens berichten van ooggetui gen zijn de bestuurder van de ïheltrein en de stationchef van Langenwang aangehouden. Een der signalen stond ver keerd. Er was op het ogenblik var, de botsing bijna geen zicht door dikke mist. De 19 doden en 20 ernstig ge wonden zijn op enkele Oostenrij kers aa allen Italianen. ft Rusland schijnt voornemens te 1 Bevel van Stalin, zijn in Juli 1952 zijn eerste wa- p>it centrum is gesticht op be- terstofbom tot ontploffing te brengen. Be bom zou ontwikkeld zijn door Prof. Pontecorvo, de afvallige geleerde, die in Augus tus 1950 uit Groot-Brittannië is gevlucht. Een Engels blad „Intelligence Digest" dat beweert dat Rusland de eerste proefneming met de waterstofbom in Juli 1952 wil ondernemen, heeft zijn inlichtin gen ontvangen van vooraan staande personen achter het IJzeren Gordijn. Het blad verklaart, dat de zelfde personen hem in staat hebben gesteld te voorspellen, wanneer de Russen hun eerste atoomontploffing zouden hebben. Prof. Pontecorvo, die de bom voor de Russen zou hebben ver vaardigd, verdween verleden jaar, toen hij als ambtenaar van het Britse atoomlaboratorium te Harwell met verlof was. Prof. Pontecorvo heeft thans in het zuiden van Aziatisch Rus land de leiding over een proef nemingscentrum voor de water stofbom. vel van Stalin. Hoofddoel is te bepalen, hoe een waterstofbom het best tot ontploffing kan wor den gebracht. In April 1950 zou in Rusland een eerste proefneming hebben plaats gehad. Vervolgens is Pon tecorvo in Rusland aangekomen met nieuwe denkbeelden over atoombommen, de ontsteking van waterstofbommen en de vervaar diging van deze soort bommen voor militaire doeleinden- Zijn denkbeelden zouden zijn opgenomen in het Russische pro gramma en de grondslag vormen van het huidige plan. Stalin zou Pontecorvo tijd heb ben gegeven tot 1952 om zijn plan te voltooien. Op 9 April j.l. heeft de com missie voor de atoomkracht van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden verklaard, dat Ponte corvo, op één na, de gevaarlijkste spion uit de geschiedenis is. Hij kwam als zodanig na Dr. Klaus Fuchs, de Duitse geleerde, die thans een straf van 15 jaren uitzit wegens het verstrekken van Britse atoomgeheimen aan Rusland. Dr. Robert Milikan, die de No belprijs heeft gewonnen, heeft echter verklaard, dat het on waarschijnlijk is, dat een water stofbom tot ontploffing kan wor den gebracht, omdat hiervoor temperaturen en drukken nodig zijn, gelijk aan die van de zon. Hij was niet geestdriftig ge stemd aangaande het gebruik van atoomkracht in vredestijd, wegens de hoge kosten en het gebrek aan materiaal. Min. Stikker is Dinsdag op de Nieuw-Amsterdam naar Neder land vertrokken, na zijn bezoek aan San Francisco, Washington, en Ottawa. Hij verklaarde, dat hij zou wil len, dat de Europese problemen meer op lange termijn worden be zien. ,,In sommige gevallen is men in Nederland in het bijzonder in Europa in het algemeen van ge voelen, dat te veel aandacht wordt besteed an militaire problemen en niet genoeg aan Europa's sociale problemen", verklaarde de minis ter. De politie te Rome heeft mee gedeeld, dat zij een bende siga- rettensmokkelaars heeft opge rold. Zes Italianen en een Frans onderdaan werden gearresteerd. De groep, die haar hoofdkwar tier te Marseille had, kocht Ame rikaanse sigaretten te Tanger, waarna deze via afgelegen plaat sen aan de kust van Calabrië Italië werden binnengesmokkeld. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Overwegend droog. Overwegend droog met wisse lende bewolking en een matige Zuid-Westelijke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen dan gisteren. VRIJDAG 28 SEPTEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.10 0.45 1.25 1.35 n.m. 12.27 1.02 1.42 1.52 ZON. EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder 27 6.32 18.29 1.57 17.23 28 6.34 18.27 3.13 17.35 29 6.35 18.25 4.30 17.45 30 6.37 18.22 5.48 17.56 In een verklaring, uitgegeven in. Washington, Parijs en Londen zeggen de westelijke geallieerden dat zij bereid zijn „het Italiaanse vredesverdrag van 1947 in gun stige zin te overwegen. De drie regeringen zijn oereid beperkingen en achterstellingen op te heffen, voorzover zij be trekking hebben op de betrek kingen met Italië, achterhaald zijn door de huidige omstandig heden of invloed hebben op de Italiaanse capaciteit om zich te verdedigen. De regeringen zullen pogen Italië te doen toelaten tot de Verenigde Naties. De mede ondertekenaars van het verdrag worden verzocht soortgelijke maatregelen te treffen. De hoop wordt uitgesproken, dat deze stappen ruime steun zullen ge nieten. Het besluit tot bovenom schreven stap werd op de confe rentie van de ministers van Bui tenlandse Zaken te Washington genomen. De verklaring zegt verder, dat Italië in het laatste deel van de oorlog loyaal met de geallieerden heeft samengewerkt en zijn de mocratische instelling weer heeft ingevoerd. Italië had „in de geest van het handvest der Verenigde Naties die samenwerking aan de democratische landen verleend, welke onmisbaar is voor de soli dariteit van de vrije wereld". De heren A. P. Dekker, plaats vervangend directeur der rijks luchtvaartdienst en U. F. M. Del- laert, directeur van de luchtha ven Schiphol, zullen zich op 6 October naar Washington bege ven om een bijeenkomst bij te wonen, van experts op het ge bied van vliegveldverlichting. Een drietal verlichtingssyste men zal hier diepgaand worden besproken. Het verblijf in Wa shington zal omstreeks 10 dagen duren. President Truman heeft ter gelegenheid van de overdracht van vier ruiterstandbeelden door de Italiaanse premier De Gasperi verklaard dat, indien de Sov.jet- Unie zou voortgaan met Italië's toelating tot de Verenigde Naties tegen te gaan, andere wegen ge vonden dienden te worden om Italië in staat te stellen een volledige rol te spelen bij de handhaving van de beginselen van de Verenigde Naties". Amerika zou alles in het'werk stellen om de beperkingen en tenachterstellingen voor Italië dp te heffen. Tussen, Perzië en de Sow jet- Unie is een overeenkomst geslo ten voor de levering aan Perzië van 11.000 ton suiker. Er zullen nog meer leveringen volgen, op dat de Perzische suikervoorraad voor een jaar verzekerd is. Pakistan heeft Perzië om 80.000 ton petroleumproducten ver zocht. Het Perzische kabinet be studeert dit verzoek. Hot Amerikaanse ministerie van landbouw heeft bekend ge maakt, dat de landbouwers het volgend jaar waarschijnlijk 80 millioen acres met tarwe zullen bebouwen. Dat zou ongeveer 1,5 procent méér zijn dan het door het ministerie gestelde doel van 78-850.000 acres. „Nu de prijzen worden gesteund op minstens 2,17 dollar per bushel, zullen de boeren genoeg tarwe produceren om in de binnenlandse- en de exportbehoeften in 1952/53 te voorzien en ook een groter over schot aan het eind van het afzet jaar mogelijk maken", zo deelt het ministerie mede. Dc Britse ambassadeur te Tehe ran, Sir Francis Shepherd, lieeft bij de Perzische minister van Bui tenlandse Zaken geprotesteerd te gen het bevel tot uitwijzing van iiet Britse oliepersoneel te Abadan ten getale van 300 man. Het besluit om te protesteren is te Lonen genomen op een) kabi netsvergadering, waarop ook de stafchefs van Leger en Marine aanwezig waren. Engeland moet kiezen tussen het iaten uitwijzen van de technici en 't gebruik van troepen om hen te Abadan te kunnen houden. Er zal geen besluit worden genomen al vorens het antwoord op het laat ste protest is ontvangen. De Britse ambassadeur te Was hington heeft instructie ontvan gen de kwestie met de Ameri- kaaanse regering te bespreken, in het bijzonder met Harriman, die in het oliegeschil bemiddeld heeft. De nieuwe Amerikaanse ambas sadeur in Perzië, Loy Henderson, heeft een bezoek aan premier Mossadeq gebracht nog vóórdat hij zijn geloofsbrieven aan het Hof had aangeboden. Dit is niet ge bruikelijk. Ir. officiële Perzische kringen vertrouwt men, dat Engeland geen „agressieve" stappen zal doen om uitwijzing van het Britse personeel te voorkomen. Gemeld wordt ech ter, dat alle Perzische strijdkrach ten in het Zuiden in paraatheid worden gebracht. Mossadeq zal vandaag verslag aan het parlement uitbrengen. Hij zal mogelijk om een vertrou wensvotum vragen). De conservatieve eu' partijloze bladen in Engeland hebben zich uitgesproken tegen inwilliging van dc Perzische eis. Zij herinneren Attlee aan zijn belofte aan het parlement dat Engeland de olie velden niet geheel zou ontruimen. Daar de mogelijkheid bestaat dat binnenkort een nieuwe rege ring in Engeland aan de macht is, zal Attlee er misschien toe over gaan met de leiders der conserva tieven eni liberalen overleg te ple gen voordat het kabinet een be sluit neemt. In een verklaring van het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken wordt gezegd dat aan de Per zische regering is meegedeeld, dat zij ten volle verantwoordelijk is voor de gevolgen van de jongste Perzische maatregel, „die grote invloed moet hebben op de Brits- Perzische betrekkingen". Men) meent te weten, dat de Britse ministerraad heeft besloten Harriman, president Trumans speciale afgezant, te raadplegen, alvorens een stap te doen in ant woord op de jongste Perzische maatregel met betrekking tot het Britse personeel in het Z.-Perzi sche oliegebied. De Britse regering- lieeft de Het kabinet zal heden over de kwestie beraadslagen. Een Perzische regeringswoord voerder heeft verklaard, dat de regering het eens is met de even- tuële benoeming van een buiten lander als directeur van de raf finaderij van Abadan. Deze zou de verbinding tussen de directie van de nationale Perzische olie maatschappij en de technische bedrijven moeten verzekeren. Perzische oliemaatschappij werft dokters. De Perzische nationale oliemij heeft haar vertegenwoordigers in Oostenrijk en Duitsland gelast; 8 dokters vcor dc maatschappij te werven, zo is in een Perzische ra- d.o-r.itzending verklaard. Zij zullen op dezelfde voorwaar den in dienst genomen) worden als die welke bij de Anglo Iranian ig olden. VERKLARING VAN ACHESON. Be Amerikaanse minister van Euitepl. Zaken Acheson heeft Woensdag op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat het Perzische oliegeschil thans in een critiek stadium is gekomen. Acheson onderbrak zijn be sprekingen met de Britse ambas sadeur Franks en Trumans spe ciale raadgever Harriman om op zijn persconferentie te antwoor den op vragen over de jongste ontwikkelingen in Perzië. Hij had nog geen rapport ontvangen over de jongste beraadslagingen tussen de Perzische premier Dr. Mossadeq en de Amerikaanse ambassadeur Henderson- Hij kon daarom de berichten, volgens welke de Perzische regering de Verenigde Staten zou hebben verzocht te bemiddelen in het oliegeschil, niet bevestigen of tegenspreken. „De Verenigde Staten hebben getracht te helpen en zij zijn hiertoe ook in de toekomst be reid. Er is in samenhang met het Perzische oliegeschil gesproken over onze betrekkingen met de Eritse regering. De situatie heeft de volle aandacht van de Ameri kaanse regering", aldus Acheson. Woensdag is de Perzische vei ligheidsraad onder voorzitter schap van ministerpresident Mossadeq drie uur bijeen ge weest om te overleggen, welke veiligheidsmaatregelen genomen zouden moeten worden, indien Engelse troepen in Perzië zou den landen. De Perzische veiligheidsraad is samengesteld uit de minister-pre sident, de minister van Oorlog, de stafchefs en de politie- en ma rechaussee-commandanten. De raad besloot generaal Arfa naar Abadan te zenden met bevelen voor de bevelhebber van leger en vloot van Khoezistan. Deze bevelen dienen om leger en vloot tot waakzaamheid aan te zetten en het garnizoen te Abadan en de posten aan dé grens van Irak te versterken. Het A.N.P. heeft zich tot de heer Aukes, secr. van het Afrika- instituut gewend naar aanleiding van wat het Belgische blad „De Nieuwe Gids" schreef over „een incident" op de koloniale studie dagen te Gent. De heer Aukes, aan wie wij het bericht van De Nieuwe Gids voor legden, deelde mede, dat de strek king van zijn rede, die op Belgisch verzoek in de Nederlandse taal Yv erd tgehouden, niet ten volle kor worden begrepen door degenen, die deze taal in België niet mach tig zijn. Deze, w.o. de heer Jun- gers, warenj aangewezen op een ter plaatse gemaakt hoogst aan vechtbaar uittreksel in de Franse taal, hetgeen tot begripsverwar ringen aanleiding moest geven. Hij heeft aangedrongen op een samenwerking op wetenschappe lijk en practisch gebied ten voor dele van de ontwikkeling van Afrika in het algemeen. De op merking over een teveel aan ka pitaal is op wel zeer afdoende wijze weerlegd door het hoofd var, de E.C.A.-mssie voor België en de Congo, die de Marshall gelde» fourneert." Pres. Truman heeft een decreet ondertekend, volgens hetwelk aan regerirgs- en particuliere instan ties uit het oogpunt van militaire veiligheid een beperking worde op gelegd wat betreft inlichtingen, die „potentiële vijanden" zouden kunnen helpen. Dit decreet ging vergezeld van een verklaring, inhoudende, dat het enig doel van dit decreet is onthullingen te voorkomen, „die de veiligheid van de Ver. Staten kunnen schaden", en niet om in lichtingen tegen te houden, die niets te maken hebben met de na tionale veiligheid. Op overtreding staan geep straf fen en het decreet geldt niet voor hetgeen dagbladen, radio-stations of andere nieuws verbeidende in stellingen publiceren of omroepen. Functionarissen van het Ameri kaanse ministerie van Buitenland se Zaken hebben als hun mening te kennen gegeven, dat O.-Duits- land zijn verzoek om verkiezingen voor geheel Duitsland moet toe lichten, voordat W.-Duitsland toe stemt in het houden van voorbe reidende besprekingen. Men is te Washington algemeen van gevoelen, dat dit noodzakelijk is om te voorkomen, dat de be sprekingen in een propaganda- Strijd ontaarden. Genoemde functionarissen gelo ven er nog niet in, dat O.-Duits- land een internationale controle als garantie voor een geheime stemming, vrijheid van spreken en veiligheid van de enkeling bij een verkiezingsactie als voorwaarden voor 'n verkiezing zullen aanvaar den. Veldmaarschalk Papagos heeft koning Paul gisteren meegedeeld, dat c"e enige weg naar politieke stabiliteit voor Griekenland zou zijn, hem de opdracht te geven tot het vormen van een nieuwe re gering en vervolgens nieuwe al gemene verkiezingen te houden. Dit verklaarde Papagos na een onderhoud met koning Paul. Hij keus tussen terugtrekking van de had de koning verzocht, een rege- Britse staf en het inzetten', van ring van de „Griekse concerJtra- Britse troepen om het personeel tie" (de beweging van Papagos) te beschermen, aldus Reuter. i machtiging te verlenen om het Op de bijeenkomst van het ka- parlement te ontbinden en verkie- binet waren drie stafchefs van de zingen uit te schrijven volgens 'n strijdkrachten aanwezig. meerderheidheidsstelsel. Een woordvoerder van het mini sterie van Buitenlandse Zaken verklaarde na afloop van de bij eenkomst ,JJc Perzische regeringorder is Na Papagos, wiens beweging bij de jongste verkiezingen de mees te stemmen behaald, doch geen absolute meerderheid ontving ko ning Paul generaal Piastiras, lei een ernstige ontwikkeling, die met der van het progressief verbond, spoed wordt bestudeerd". de Epek. Van gewoonlijk welingelichte zijde is vernomen dat een onder officier van de Zweedse marine to Stockholm terecht heeft gestaan op beschuldiging van „het ter kenlnis van een Russische diplo maat brengen van geheime gege vens over de Zweedse militaire verdediging". De terechtzitting was geheim. De onderofficier zou de 42-jarige Ernst Hilding Andersson uit Stockholm zijn en de Rus, die hij militaire inlichtingen zou hebben verstrekt, zou een 25-jarige func tionaris zijn, genaamd Orlof. Paul Henri Spaak, die Maandag- in een ziekenhuis te Hamburg is opgenomen, zal daar nog 2 weken moeten blijven, zo is door een dei- behandelende geneesheren meege deeld. Spaak lijdt aan een vorm van longontsteking, doch er is geen reden tot bezorgdheid. De koorts is gedaald en zijn toestand is al iets verbeterd. Spaak heeft in Hamburg de ver gadering van de Duitse raad der Europese beweging bijgewoond. Orlof zou Andersson verscheide ne duizenden kronen hebben be taald voor de inlichtingen, die hij zou hebben ontvangen. Andersson wordt een intelligen te en hard werkende man ge noemd, die in zijn vrrje tijd voor ir.genieur studeerde. Van commu nistische sympathieën was nooit iets bekend. Door zijn werk op de marinebasis te Stockholm zou hij volgens de aanklacht grondige kennis bezitten omtrent vele Zweedse marine-geheimen. Het genoemde geval is het ernstigste dat zicli na de oorlog in Zweden heeft voorgedaan. Orlof spreekt vloeiend Zweed» en is reeds meer dan 2 jaar in Zweden. Zij naam komt niet voor op een officiële lijst van geaccrediteerde diplomaten. De zaak is tot later in de week verdaagd. Zweden eist terugroeping van Russische marine-officier. De Zweedse regering heeft het Kremlin verzocht een marine-of ficier, die behoort tot de staf van de Russische ambassade te Stock holm, onverwijld terug te roepen. Dit verzoek is gedaan i.v.m. het proces tegen een onder-officier der Zweedse marine. I

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1