De Begroting van Onderwijs DE,TUINBOUW IN ZEEUWS-VLAANDEREN BREIDT ZICH UIT Het huis zonder sleutel De toestand van Koning George WEK DE GAL IN UW LEVER OP Uil Je Srovïncie De Winterdienstregeling der Spoorwegen TERNEUZEN—HULST VERDWIJNT BENDE-ACTIVITEIT OP WEST-JAVA Tu'nbouwtentoonstelling te Terneuzen SPORTNIEUWS AgcnJt TERNEUZEN. NOORDERLICHT Getuige inlAmerikaans proces weige I <e gettigen De Gasperi voor het Amerikaanse congres NIEUWVLIET. SLUTSKTL. i'l DAMMEN. DUIVENSPORT. ta de memorie van toelichting •p de begroting van Onderwijs, Koristen en Wetenschappen deelt de minister o-a. mede, dat in ver- iband met de financiële omstan digheden ernstig is gestreefd naar beperking der uitgaven. By de zorgen van de dag om aange legenheden van materiële aard mogen echter de geestelijke be langen niet uit het oog worden verloren, in het bijzonder de be langen, van jeugd en toekomst. De raming voor het dienstjaar 1952 komt tot een bedrag, dat ongeveer 60 millioen hoger ligt dan de toegestane bedragen voor 1951- In het afgelopen zittingsjaar Èeeft de minister de nota betref fende de onderwijsvoorzieningen ingediend. Indien de denkbeel den, welke deze nota's omtrent een geleidelijke (re)organisatie van ons onderwijs bevatten, niet op te grote bezwaren stuiten, zal hij de indiening bij de Staten- Seneraal van de wetsvoorstellen welke een verwezenlijking daar van beogen, bevorderen. Een regeling tot toekenning aan onderwijzers bij het lager onderwijs van gratificaties bij ambtsjubilea zal binnenkort tot stand komen. Voor de overige takken van onderwijs kon de toe kenning van deze gratificaties evenals voor de rijksambtenaren bij circulaire worden geregeld. De minister heeft aan aanvang gemaakt met de bestudering van het probleem van de uitzonder lijk begaafde leerlingen. Op zijn verzoek hebben de inspecteurs van het lager onderwijs een aan tal leerlingen van 12 a 13 jaar opgegeven, die als uitzonderlijk begaafd werden aangemerkt. Deze leerlingen zijn door de psy chotechnische bureau's getest. Voor zover deze leerlingen ook .door deze bureau's als uitzonder lijk begaafd worden aangemerkt zou de minister hen, zo daaraan behoefte bestaat, financieel wil len helpen. Een ontwerp van wet inzake de bescherming van leerlingen tegen besmettelijke ziekten (t.b.c. wet) ter vervanging van de thans vigerende regeling is aan zijn de partement gereed gekomen. Het zal zo spoedig mogelijk worden ingediend. De minister zal de indiening bevorderen van een wetsvoorstel betreffende een wijziging van het wetsbesluit van 20 November 1945 inzake de heffing van schoolgeld voor het lager onder wijs ter verlichting van de grote gezinnen. Een wetsontwerp betreffende een nieuwe beheersvorm van de openbare school, waaromtrent met voorstanders van dat onder wijs overleg is gepleegd, wordt voorbereid. De pacificatiege dachte en het karakter van de openbare school als overheids- school zullen in het ontwerp vol ledig worden gehandhaafd. Een gewijzigde verlofregeling voor de onderwijzers, overeen komstig die, welke voor de rijks ambtenaren geldt, alsmede een regeling tot uitkering van smar- tegeld aan de nabestaanden der onderwijzers, zullen een wijzi ging der Lager Onderwijswet 1920 nodig maken. In voorbereiding zijn wijzigin gen van de eindexamen-regle menten voor de H.B-S—en A en B en van het examenprogramma voor middelbare akten. Het ligt in de bedoeling van de minister bijzondere aandacht te besteden aan het leerlingenstel sel. De raming van de uitgaven voor de afdeling lager onderwijs vertoont een stijging met 29.692.508. De post „bijdragen in het be lang van het onderwijs aan schipperskinderen" is verhoogd tot ƒ1.016.900. Verhoging van het maximum- steurhedrag per kind per week van 5 tot 7 is dringend nood zakelijk. Hiervoor is nodig een bedrag van rond 250.000. Het nijverheidsonderwijs trekt in den lande grote belangstelling. Zowel de vele aanvragen tot op richting en instandhouding van scholen als de toeneming van het aantal leerlingen getuigen daar van. Blijkens de ingediende schoolbegrotingen verwachten de schoolbesturen zowel voor het jongens- als voor het meisjes- nijverheidsonderwijs in 1952 nog een toeneming van 5 10 °/o ten opzichte van de schoolbezetting op 1 Januari 1951. Het bedrag dat is uitgetrokken voor de stichitng huishoudelijke voorlichting ten plattelande, is lager dan voor 1951 is toegestaan, n.l. ƒ70.000,in plaats van 140.000,—. Daarbij is rekening gehouden met de omstandigheid, dat de toeneming van het aantal scholen ten plattelande, die soortgelijke cursussen in haar rayon geven of kunnen geven, de behoefte aan cursussen uitgaande van de voornoemde stichting zul len doen afnemen. HEDEN: TERNEUZENLuxor Theater, 8 uur: Biosc. „De onsterfelijke sergeant". Hotel Rotterdam, 2.30 4.30 uur en 810 uur: Herfst- modeshow. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Biosc. „Gewetensstrijd. IJ salt morgens „kiplekker* uit bed springen. Bke dag moet uw lever een liter'fa» ifen uw ingewanden doen stromen, anner» verteert uw voedsel niet, het bederft, w raakt verstopt, wordt huraeu rigen Boom. Neem rie plantaardige CAR TEK 3 LEVERPILLETJES om die liter gal «o te wekken en uw spijsvertering en ■stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Sen plantaardig zacht middel, onover- itroffen om de gal te doen stromen. Vst Carter's Leverpilletjes In een Dinsdagavond te Londen uitgegeven officieel bulletin wordt medegedeeld dat koning George IV een goede dag heeft gehad. Hij was in staat wat te eten. Het bulletin was ondertekend door dezelfde vijf geneesheren, die ook de vorige vier bulletins heb ben getekend. Volgens een gepubliceerd offi cieel bulletin heeft de Eng lse ko ning weer een rustige nacht go- had en blijven zijn krachten toene men. Het bulletin was getekend door 5 dokters, onder wie de chirurg, die de operatie heeft verricht. Een afschrift van het bulletin werd als gewoonlijk weer aan het hek van Buckingham Palace bevestigd. De 5 behandelende geneesheren wachten thans het resultaat af van het laboratorium-onderzoek dat Zondag na de operatie werd begonnen. 's Konings chirurg had gisteren een aanrijding met een andere auto, toen hij het paleis verliet- De spatborden en koplampen van beide wagens werden ver nield. De bestuurders kwamen er zonder letsel af. Een van de voornaamste zor gen van de geneesheren aan wier hoede koning George is toever trouwd, is, na te gaan of de ziekte, over het juiste karakter waarvan nog steeds het stilzwij gen wordt bewaard en die de operatieve ingreep noodzakelijk maakte, zich uitbreidt. Hoewel na een operatie als die welke de En gelse koning heeft ondergaan, langdurige bedrust geboden is, is het mogelijk dat koning Geor ge eerder lichte oefeningen mag doen dan normaal het geval is, omdat zijn bloedsomloop goed moet blijven functionnerea, ten- Ere-lid der Harmonie. Het verslag der bijeenkomst, waar aan de heer A. I. B. Schirris, de oud-directeur der Harmonie, de Koninklijke onderscheiding werd uitgereikt, is tot onze spijt niet vol ledig geweest. De voorzitter van de Harmonie, daar dit blad een gids is voor de parochianen betreffende de kerke lijke plechtigheden ter plaatse. Schieting. De handboogmij. „De Brug" or: ganiseerde op de liggende wip bij W. Faas een schieting. Daar er op deze kamp 40 kg pa ling verschoten werd, bestond er zowel by de Zeeuwse- als bij de S? heeerie^eiSe fe^A^s ^a^sc^rs grTte anim^o en ?evenf hft ere-UdmShap van heerste er Zondagmiddag aan de Gisteravond was in ons land a^n de Noordelijke hemel zeer duidelijk Noorderlicht waar te nemen. Het begon om 19.30 uur en om 22.36 uur was het belangrijk sterker ge worden. Hoewel Noorderlicht meestal een paar keer per jaar in ons land Is waar te nemen, was het gister avond toch wel bijzonder duidelijk. Het Meteorologisch Instituut te De Bilt berichtte aan het A. N. P., dat er de laatste dagen ook sterke magnetische storingen in Noord- West-Europa worden waargeno men, die het radioverkeer met ver schillende gebieden belemmeren. einde complicaties in het been, waaraan hij twee jaar geleden is geopereerd, te voorkomen. Er is nog steeds niet oekend gemaakt, of de gehele aangetaste long van de koning is weggeno men of slechts een deei ervan. Een van de behandelende ge neesheren is de bekende Engelse röntgenoloog Dr. George Cor di ner. Aan de hand van zijn foto's zullen de specialisten «cunnen op maken, of de wond heeit, de toe stand van het hart bevredigend is en of de gezonde long behoor lijk functionneert. Maandag is de Hertog van Windsor uit Parijs te Londen aangekomen- Hij braent een be zoek aan zijn moeder, koningin Mary. Onder de vele persoonlijkhe den, die Maandag een bezoek hebben gebracht aan Bucking ham Palace, bevonden zich di plomatieke vertegenwoordigers uit vele landen. Reeds enige tijd was te New York een proces gaande tegen achttien Leden der Amerikaanse politie, die werden beschuldigd van het aannemen van steek penningen. De voornaamste ge tuige was zekere Harry Gross, een beroepswedder. Het is in de Amerikaanse staat New York verboden het wedden als beroep uit te oefenen. Gross bad een syndicaat voor .iet af sluiten van weddenschappen ge vormd, waarmede hij twintig millioen dollar per jaar verdien de. De openbare aanklager had gesteld dat hij de achttien poli tiemannen één millioe,, dollar per jaar betaalde, opdat zij hem ongemoeid zouden laten. Gross had zijn getuigems reeds aangevangen. Hij had de recht bank beschreven hoe hij was be gonnen politiemannen om te ko pen. Doch plotseling weigerde hij elk verder getuigenis, „ook al zou hij duizend jaar gevangenis straf krijgen". De reden schijnt te zijn, dat het gezin van Gross bedreigd is, indien hij verder zou getuigen. Hij is nu wegens „ge ringschatting van het hof" tot zestig maanden gevangenisstraf tn 15.000 dollar boete veroor deeld. De achttien politiemannen moesten buiten vervolging wor den gesteld tevens net ere-uamaatsin.ip v«n «rezelliee drukte De eer- SU1T,UC, ,i ons plaatselijk muziekcorps aange-a pr^j btorf op^luiskib Het was Y?°,rad Amerlka' Groenland boden'. n„ omidt heeft er de' E. Lambert, die vogel en vis wist X bU uitgesproken dat, Ms S ^mocCToen *°Lwacht en A' de Ridder Wij maken gaarne melding van deze dubbele eervolle onderschei ding, omdat er uit blijkt, hoezeer de verdiensten en de capaciteiten van de heer Schirris allerwegen worden gewaardeerd. AXEL. De Italiaanse minister-presi dent, Alcide de Gasperi, heeft in het Amerikaanse congres een rede gehouden, waarin hij de V. - - - S. om hulp verzocht om het vol- collecte ten bate van de gen(je mogelijk te maken: t.b.c.-bestrijding heeft 485,26 op- Vermindering van de werk- gebracht. Door een beschikking i. Verminaering van ae went van hogerhand was de mogelyk- loosheid in Italië. held geschapen voor dit doel ook 2. Toeneming van de emigra- reeds aan de circulatie onttrokken tie uit Italië. De Collecte T.B.C.-be«trüding. hier ter plaatse gehouden munten te offeren. In bovenstaand totaal was voor een bedrag van 87,61 van deze specie begrepen, zodat blijkbaar velen de gelegenheid hebben benut hun vroegere vergeetachtigheid of onoplettendheid goed te maken. Vogelpest. Zoals bekend hebben in de week van 15 tot 22 Sept. enige kooplie den uit Brabant hier met kippen gevent, die ziek waren. Thans is gebleken dat al deze kippen door vogelpest zijn aangetast. Alle kip pen zijn in beslag genomen en ver nietigd. Het betreft hier meer dan 100 kippen. „De Sint YVillebrordusklok' Onze parochie is verrijkt met een blad, waarin net katholiek kerk nieuws wekelijks wordt opgeno men. Dit blad dat speciaal een kerkblad is, verschijnt reeds ge ruime tijd in de parochies Terneu- zen, Sas van Gent en Westdorpe. Gezien het grote belang van dit blad twijfelt men er niet aan dat ook de verspreiding in onze plaats opgang zal vinden. Voor de pa rochie is dit een goede verbetering, 3. Gelijktijdige uitvoering va- de programma's voor sociale her vorming en bewapening in Italië- 4. Herziening van het Italiaan se vredesverdrag. 5. Oplossing van de kwestie Triëst in deze zin, dat het vrije gebied van Triëst aan Italië wordt gegeven. Verder verklaarde De Gasperi, dat een verenigd Europa in staat zou zijn voor zijn eigen verdedi ging te zorgen. LAAT DE PREMIER ME MAAR ONTSLAAN De Wafdistische min. van Ju stitie Afcdel el Tawil Pasja, die door premier Nalias Pasja is belast met het ministerie van Vervoer, heeft 12 uur na de re organisatie van het kabinet verklaard dat 'hij er op staat minister van Justitie te blij ven. ,,Ik weiger af te treden. Laat de premier me maar ontslaan" zei hij. in de nieuwe reisgids, die Zon dag 7 October van kracht wordt ■en waarmede de winterdienstrege ling wordt ingevoerd, zal de rei ziger het eerst opvallen, dat boven een aantal tabellen is opgenomen de vermelding: „Alleen geldig tot nadere aankondiging''. Dit houdt •verband met het in de loop van de winter in electrische exploitatie nemen van het baanvak Amers foortZwolle. De uit het nieuwste in lichte Aleur geschilderde getrokken ■doorgangsmaterieel samengestelde treinen zullen hun intrede doen op de baanvakken Amsterdam HaarlemRotterdam (de „oude 2yn") richting Eindhoven (Maas tricht) en Zwolle'Nijmegen Roermond. Vooral op laatstge noemde ljjn zal deze verbetering ■met instemming worden begroet. De reizigerstreindienst tussen Terneuzen en Hulst wordt per 7 October gestaakt. De Belgische spoorwegen zullen sen dienst bleven onderhouden tossen Hulst en De Klinge (St. Niklaas). De beslissing van de re gering over dit staken van de rei- trein Den Haag H S vertrek 7.52 Dordrecht aankomst 8.31 zal gaan stoppen te Rotterdam beurs Feijenoord en Barendrecht en moet daarom na 7 October iets vroeger vertrekken. De trein Dordrecht vertrek 8.46 —Rotterdam D P, tot nu toe al leen 's Maandags, zal nu alle werkdagen van Dordrerht af gaan rijden en steeds doorgaan naar Den Haag, dus ook Zaterdags. Het militaire commando van West-Java deelt mede, dat Zon dag de kazerne te Dajeuhkolot beschoten is door een bende, waarvan de sterkte en leiding niet bekend zijn. De beschietin gen werden 's nachts herhaald' De bende rukte op uit Tjigade en uit.N.O. richting van de Tjita rum, vermoedelijk om de hulp troepen op weg naar Temburawi te beletten hun doel te bereiken. Een bende van" naar schatting vijfhonderd man onder leiding van de kapiteins Bosch en Smit heeft volgens het communiqué Zondagavond van acht tot twaalf uur een aanval gedaan op Lam- burawi en wel uit vier richtin gen, namelijk westelijk van Dja- lan Tjagak, Pasir Pogor, oostelijk van Gn. Manik via kp. Wanir uit de richting van de kampong As- tena en van pasir Pogor vla de kampong Limus. Daar werd Pa- beluntan als opstellingsplaats ge kozen. Om kwart over elf kwam een compagnie uit Tjipari de aange vallenen te hulp met het resul taat, dat de bende zich terugtrok naar de Gunung Klotok, onder weg nog 46 huizen «wee mos keeën in de as leggend in de kampongs Lemburawi, Djalant- jagak en Limus. De aanval heeft vele slachtoffers ten gevolge ge had: Een lid der dessawacht is letterlijk afgeslacht („didemb lih")tien dessabewoners, onder wie een Chinees, zijn gedood, een hunner is verbrand- Het aantal slachtoffers onder de aanvallers is onbekend. De Apri leed geen verliezen- log de fruitteelt in Zeeuws-Vlaan- deren een grote vlucht heeft geno men en zich nog voortdurend uit breidt, is algemeen bekend. Naast de landbouw heeft de tuinbouw m Zeeuws-Vlanderen zich een naam verworven door de pracht-kwaliteit fruit, dat onze fruitkwekers weten te telen. Geen wonder dan ook. dat de Coöperatieve Vruchtenveiling te Terneuzen zich mag verheugen in een krachtige bloei, getuige de bouw van haar nieuw veilingsge bouw aan de Kerkhoflaan daar het oude veilingsgeoouw aan de mid- denkanaalarm niet meer voldeed aan de eisen des tyds en uitbrei ding aldaar niet mogelyk bleek. Nu het nieuwe V eilingsgebouw reeds enige tijd in gebruik is, geno men achten de Zeeuws-Vlaamse kwekers en het bestuur van de Vruchtenveiling de tijd gekomen om door het houden van een Tuinbouw tentoonstelling meer bekendheid te geven aan de producten van onze tuinbouwbe drijven en de bewoners van Zeeuws-Vlaanderen in staat te stellen door een bezoek aan de tentoonstelling met eigen ogen te D.t «den de laatste wereMoor- bewondering over dit fruit niet on der stoelen of banken stak, doch luidop zeide: „Ik wist niet, dat in Zeeuws-Vlaanderen zulk prachtig fruit werd gekweekt Gelukkig is de tyd, dat het fruit van de Zeeuws-Vlaamse bodem om ons natuurlijk achterland, België, te bereiken, eerst de omslachtige reis over de Schelde moest maken om via Wernhout België binnen te komen, thans voorbij en kan on9 fruit, dank zij de krachtige steun van de Kamer van Koophandel voor Zeeuws-Vlaanderen, thans rechtstreeks via Sas van Gent en Zelzate België binnenrijden en vindt ons kwaliteitsfruit gerede aftrek bij onze Zuiderburen. Dat door déze rechtstreekse-ver zending naar België, waarbij dan in de eerste plaats worden ge noemd Gent en Ostende, de trans portkosten aanzienlijk zijn ge daald, behoeft geen betoog, even min behoeft vermeld te worden dat fruit, dat des namiddags de vei ling gepasseerd heeft, reeds de volgende morgen op de markten en in de fruitwinkels van de grote steden in België te koop wordt aangeboden, en de vraag naar het Zeeuws-Vlaamse fruit neemt, dank zij de zorgen en de strenge selec tie op de Vruchtenveiling te Ter neuzen, voortdurend toe. Dit alles stemt tot grote voldoe- vraag naar het Zeeuws-Vlaamse fruit kunnen voldoen, het beslist noodzakelijk, ja zelfs een levens kwestie voor haar is, dat zy moet kunnen beschikken over de gehele teelt van de bedrijven, waa. door de exporteurs en importeurs net door hen benodigde kwantum vol ledig kunnen aankopen. Het feit doet zich n.l. voor, dat nog veel leden-telers de opbrengst van hun bedrijven aan derden heb ben verpacht, zodat dit fruit met aan de eigen veiling wordt aange voerd, althans de veiling hierover niet de beschikking krijgt, waar door het beschikbare kwantum ten ITALIË EN DE VER. NATIES. Naar van welingelichte zijde verluidt, heeft Acheson, de Ame rikaanse min. van Buitenlandse Zaken, de Italiaanse eerste minis ter De Gasperi de verzekering ge geven, dat de regering der V. S. alles ln het werk zal stellen, Ita lië, in weerwil van Russische te genkanting, in de V. N. opgeno men te krijgen. Acheson zou zulks Maandag- ave Lid hebben, beloofd. PARIJSE SLAGERSSTAKING GEËINDIGD De Parrjse slagersstaking is ten einde. De slagers hebben gecapi tuleerd voor de „operatie-bief stuk" van de regering die ten ver- aging van de vleesprijzen beoogd- Na het abbattoir van La Vilet- te, 't voornaamste van Parijs, btj- la een week in feite te hebben ge boycot, hebben de boeren weer 'n aanzienlijke hoeveelheid vee ge zonden. DE MOEILIJKHEDEN MET BROMFIETSERS De Commissaris der Koningen in Utrecht he ft bij aanschrijving de aandacht van de burgemeester» er op gevestigd, dat het de be stuurders van bromfietsen krach tens art. 63 van het wegenver keersreglement verboden is rij wielpaden, aangeduid door het be kende blauwe bord met de witte letters, te berijden met grotore snelheid dam 20 km per uur en dut voorts rijwielpaden, aangege ven met het rertitaoekige zwarte bord met het witte opschrift „Rij wielpad'', door bedoelde bestuur ders slechts mogen worden bere den met uitgeschakeld, motor. Aangezien het de Commissaris is gebleken, dat naleving van de ze voorschriften wellicht door on wetendheid veel te wensen over laat, heeft hij de burgemeesters verzocht op de door hen geschikt geachte wijze de ingezetenen met ae voorschriften bekend te maliën cn naleving daarvan door een nauwlettend politietoezicht te be verderen. aanschouwen welk een prachtpro- duct onze Zeeuws-Vlaamse bodem voortbrengt. Vrijdag 28 en Zaterdag 29 Sept. stelling geopend^? zijn! mogenning en is voor het Veilingsbestuur dus naar waarheid belangrijke da- "+'"««inn= nm nn de meeslaeen gen voor de Zeeuws-Vlaamse tuin bouw worden genoemd en wh ra den alle bewoners, zowel uit Oost als West Zeeuws-Vlaanderen aan, deze zeldzame gelegenheid om ons fruit in alle pracht te gaan bewon deren, niet te verzuimen. Hen zal het gaan als de bewo ner van boven de Moerdijk, die toen hij op de Provinciale boot een vrachtauto volgeladen met het Zeeuws-Vlaamse fruit en op de een stimulans om op de ingeslagen weg voort te bouwen. Zou uit het bovenstaande de con clusie getrokken worden, dat thans voor de Vruchtenveiling in Z. Vlaanderen niets meer te wensen overbleef en zij de volle steun en waardering van haar leden geniet, blijkt de practijk toch anders te Niet alle kwekers beseffen, dat wil een veiling aan haar doei be antwoorden en aan de toenemende door EARL DERR BIGGERS Vertaling van P. Oreille. 84) (Nadruk verboden.) „Wie heeft die bezorgd?" „Kan niet zeggen. Het werden gevonden op vloer in hall dicht bij grote voordeur." „Wie heeft hem gevonden?" „Kamaikui." „O juist Kamaikui." ,JOTU.S -Ik haar zeggen hem leggen -zievnuiienst kwam af nadat de in uw slaapkamer, zigerstilenst Kwam Kamaikui de persoon, iKnnenlandse reisgids ter perse was. Hetgeen hierover is opgeno men, geldt dus niet. Lichtgekleurde treinen op de oude lijn. Het belangrijkste nieuws voor het Westen is het verschijnen van de lichtgekleurde rijtuigen op de oude lijn A'damHaarlemDen HaagRotterdam. Tussen Rotterdam D P en Maassluis (Hoek van Holland) werd de dienst gewijzigd, verso berd en aangevuld. De forensen- Heeft die hem bracht, gezien?" „Niemand heeft hem zien. Nie mand er bij." „In orde", zei John Quincy. Hij bracht een uur door op de lanai, echt op zijn gemak met zijn pijp en het ochtendblad. Om on geveer hall elf haalde hij de klei ne auto uit de garage en reed naar het bureau Ha liet en Chan hadden een be spreking met de rechter, werd hem gezegd. Hij ging zitten wachten, en na enkele minuten werd hij bij hen geroepen. Toen hij het kantoor van de rechter be trad, zag hij de drie mannen somber rond de schrijftafel zit ten. „Ik geloof dat ik ook speurder ben", verklaarde hij. Greene keek snel op. „Iets nieuws ontdekt?" „Dat juist niet", bekende John Quincy. „Maar gisteravond wan delde ik met een jongedame door de Kalakaua Avenue, en toen loste iemand een paar schoten op mij uit de struiken. En bij mijn thuiskomst lag deze brief op mij te wachten." Hij overhandigde het epistel aan Hallet, die het met blijkbare afschuw las en toen doorgaf aan de rechter. „Daar komen we niets verder mee", zei de kapitein. „Ik zou er wat al te ver mee kunnen komen, als Ik niet op pas", antwoordde John Quincy, „Maar ik ben er nogal trots op Het lijkt er wel wat op of mijn speurderswerk doel treft." „Mogelijk", zei Hallet onver schillig. Greene legde de brief op zijn schrijftafel. „Ik raad u aan een revolver te dragen. Niet ambte lijk, natuurlijk." „Onzin, ik ben niet bang", zei John Quincy. „Ik ben er tame- zei Hal- lijk goed achter, wie me dat ding gestuurd heeft" „Zo?" zei Greene. „Ja. Een vriend van kapitein Hallet, Dick Kaohla." „Wat bedoelt u met een vriend van mij", stoof Hallet op. „Wel, u hebt hem laatst, op die avond, nogal teer behandeld." „Ik wist wat ik deed" -"i T- let brommend. „Dat hoop ik. Maar als hii op een mooie avond een kogel door mij heen jaagt, neem ik u dat kwalijk." „O, u loopt geen gevaar", ant woordde Hallet. „Alleen een lafaard schrijft anonieme brie ven." „Ja, en alleen een lafaard schiet uit een hinderlaag. Maar dat wil nog niet zeggen, dat hij niet goed mikt" Hallet nam de brief op. „Die houd Ik. Hij kan als bewijs die nen." „Zeker", gaf John Quincy toe. „U hebt nog niet al te veel bewij zen, naar mijn mening." „Zo?" knorde Hallet. „We heb ben anders een nogal belangrijke ontdekking gedaan met die Cor- sioan sigaret." „O, ik zeg ook niet, dat Char lie niet deugt", glimlachte John Quincy. „Ik was bij hem toen hij dat uitwerkte". Er verscheen een man in uni- from aan de deur. „Egan en zijn dochter en kapitein Cope", kon- digd hij Greene aan. „Wilt u hen nu ontvangen, meneer?" „Laat hen binnenkomen'beval de rechter. „Ik zou graag blijven, als u er niets op tegen hebt", stelde John Quincy voor. „O, zeker, blijft u", antwoordde Greene. „Zonder u zouden we niet vooruitkomen". De politieagent bracht Egan bij de deur en de eigenaar van het Rif en Palmhotel trad het ver trek binnen. Zijn gezicht was strak en bleek; de lange belege ring van het gezag begon op hem in te werken. Maar nog blonk er een koppig licht in zijn ogen. Achter hem kwam Carlota, Iris en mooi, vol nieuw vertrouwen. Kapitein Cope volgde, slank cn fier, een man van macht en vas- te wil. „Dit is de rechter, geloof ik? zei hij. „Ah meneer Winterslip, waar ik ga, vind lk u". (Wordt vervolgd.) zeerste daalt en exporteurs èn importeurs genoodzaakt worden ook op andere vellingen aan te kopen. Het is nu eenmaal zo, dat juist grote partyen kwaliteits-fruit be tere pryzen maken dan kleine par tijtjes. Eendrachtige samenwerking en organisatie doen dus de afzetmo- gelijkheden toenemen, en dit is toch in het belang van de telers zelf. Hierby komt dat by de tegen woordige hoge fruitprijzen en de goede exportvooruitzichten de telers, die hun product reeds tevo ren verpacht hebben, zich een gro te schadepost op de hals hebben gehaald en tevens hun eigen vei- ingsvereniging afbreuk doen. Wat er op de tentoon stelling te zien is. Ieder die meeleeft, zal ongetwij feld aandacht schenken aan het geen uit eigen streek ten toon wordt gesteld. A Aan de kwaliteit van het fruit kan men de achtergrond zien, n.l. de behandeling en kunde van de kweker, de kennis en onvermoeide arbeid om kwaliteitsfruit te telen en te leveren. Prachtbedrijven liggen hier in Zeeuws-Vlaanderen, welker vruch ten Vrydag en Zaterdag keurig ver pakt uitgestald komen te liggen. Zowel het fruit uit Oost- als uit West Zeeuws-Vlaanderen is ver- genwoordigd. Ook zullen de verschillende soor- rachtige ver- PRODUCTIEPROEVEN NED. AARDOUEMAATSCI VPPU De Ned. Aardoliemaatschapptj is begonnen met productieproeven ter. N. van Ootmarsum in de ge meente Tubbergen. De boortoren Tubbergen IV, die daar staat, heeft gas aangeboord op een diepte van ongeveer 1450 meter. Het gas is aangestoken en de vlam is op grote afstand zicht baar. Na verloop van enkele we ken zal men zich een oordeel kun nen vormen over de omvang van het gasreservoir. Op enkele honderden meters af stand van deze boring heeft een Duitse maatschappij ook reeds met succes naar aardgas geboord. De boortoren Tubbergen staat op ongeveer 100 meter van de Duitse grens. MGR. HANSSEN NAAR AUSTRALIË EN Nw.-ZEELAND in opura.nt van Liet Nederland se episcopaat en om zich te lateB voorlichten omtrent de geestelij ke aspecten en mogelijkheden van emigratie, zal mgr. dr. Hanasen, bisschop coadjutor van Roermond, binnenkort een bezoek brengen aan Nieuw-Zeeland en Australië. In 1950 bracht dr. Haussen voor ditzelfde doel reeds een bezoek aan Canada. Eerste overwinning van Keiler. Keiler heeft Maandagavond in de 14e partij om de wereldtitel dammen voor de eerste maal een overwinning behaald. Na 67 zet ten gaf Roozenburg de partij op. De stand is thans: Roozenburg 15 punten en Keiler 13 punten. „De Vrede" Sas van Gent Wedvlucht uit Moescroen. Snel heid 1ste duif 1542,6 meten 1 J Maes, Sluiskil; 2. F. Thfjs, Zandstraat; 3. R. Geirnaert; 4. G. Begyn; 5. C. v. Hecke; 6, 7. H- Marquinie, allen Sas van Gent; 8, 9. Th. Goethals, Westdorpe; lOJt- Cappaert, Sas van Gent. tegenwoordigd. Ook zullen de ten groenten met hun prach kleurschakeringen het geheel fraaien. Voorts zyn tabrieken van De- strtjdingsmiddelen goed vertegen woordigd en machineriën betref fende de tuinbouw, sproei werk tui gen, waaronder de nevelspuit, enz. Op het terrein wordt ook ge demonstreerd. Boomkwekers en aardbeiplant- kwekers zullen hun producten zó uitstallen, dat men het planten in ernstige overweging gaat nemen. Er is ook een stand van kunstmest. 23 gept 1951. Snelheid eerste dull Het laboratorium Zeelans Proef- 1646 meter. tuin is mede vertegenwoordigd, 1 g v. Grol; 2, 7. J. Maas; 3. terwijl „Diksap" uit Swalmen (L.) vermeulen-Verduyn; 4. Jn. v. Gtte; gratis tapt. 5. Mz. Faas; 6. L. v. d. Wege; 8. Veel belangstelling zal er ook Dierkx-Hartog9. M. Quaars; W zyn voor de Zeeuw-Vlaamse Tuin- g pjeters. bouwfilm, die op bepaalde uren in de afmynzaal zal worden vertoond. „Vrije Vlucht", Saspot- Zonder overdrijving kan gezegd Zondag worden, dat er te aanschouwen zal Wedvlucht ui Arras op^Zonoag zyn, welke grote vordenngen de ^fepL lSei. bneineia eerste u tuinbouw in Zeeuws-Vlanderen, ge- 1552 meter Huygh; 3. steund door d» L/i^rnelis 2 P Huygn „Nog Sneller", Breshens. Wedvlucht uit Arras op Zondag ling wordt dus een ste aanbevolen. 1 Wever: 10. E. Steyaert.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2