Boodschap van de Noordelijken Motie West-Duitse van socialisten De Belgische Congo Het Perzische oliegeschil Minister In 'tVeld opent sluis te Oude Tonge De Europese staalproductie initiatief. «c., igSffiSJWïSS EÏÏJf UIT INDONESIË WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1951. 7e Jaargang No. 1842. Vergadering der verbindingsofficieren afgebroken DE KLEINHANDELS PRIJZEN IN BELGIE. ZENDING KLOMPEN NAAR DE V. S. Koningin onverwachts in Rijksmuseum WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. op onder op onder 26 6.30 18.32 0.40 17.08 27 6.32 18.29 1.57 17.23 28 6.34 18.27 3.13 17.35 29 6.35 18.25 4.30 17.45 30 6.37 18.22 5.48 17.56 SPEGULATIES OVER MOGELIJK RUSSISCH LANDBOUWPRIJS INDEXCIJFERS. Een vorstelijke gilt! Agitatie van Duitse oud-strijders SPAAK IS ZIEK. NIEUW DOUANE KANTOOR IN BELGIE. F e Griekse zetelverdeling DE BRITSE GEWAPENDE MACHT. Japanse koopvaardijvloot weer actief I Prof. Jongbloed construeert een kunstmatig hart- en longsysteem EISENHOWER EN DE AMERIKAANSE HULP AAN EUROPA. CONFERENTIE OVER EEN WERELDREGERING. Israël steli gten (roepen (er beschikking Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Ni 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwa. èaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cerrtj iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pm advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 ut» Voor het MaandagnummerZaterdags 11 uur Aan de vergadering van Dins- van de verbindingsofficieren kwam plotseling een einde toen de Noordkoreaanse kolonel Tsjang boos de kamer verliet. Hij had tevoren de suggestie af gewezen dat de verbindingsoffi cieren bevoegd moesten zijn te spreken over do voorwaarden voor hervatting der bestandsbe sprekingen. Er is geen afspraak gemaakt voor een volgende vergadering. De vooruitzichten voor een her vatting van de bestandsbesprekim- gen zijn thans slechter dan ooit, ao verklaren politieke en militaire waarnemers te Tokio. De Noordelijken willen over fljpts anders spreken dan over het tijdstip van hervatting der bespre kingen te Kaesong, terwijl gene raal Ridgway er op staat de con ferentie op een andere plaats voort te zetten. Boodschap van de Noordelijken. Ba een Dinsdagmorgen vroeg te Londen opgevangen bericht van het Chinese persbureau „Nieuw- Otoina" wordt de inhoud bekend gemaakt van een boodschap van de Noordelijken aan de Verbonde nen. Naar verluidt zou dit de bood schap betreffen welke de Noorde lijke verbindingsofficieren Maan dagavond te Pan Moen Djon aan de verbindingsofficieren van do V. N. hebben overhandigd. In de Noordelijke boodschap, welke was ondertekend door de leider van de Noordelijke delega tie, generaal Nam II, wordt ge zegd, dat het vraagstuk betreffen de het handhaven van de neutra liteit van het gebied van Kaesong moet worden gehandeld door de instantie, die op de eerste byeen, komst na bet hervatten van de wapenstilstandsbesprekingen moét worden opgericht. Nader wordt gemeld, dat de boodschap niet door Nam II, doch door de voornaamste Noordelijke Het indexcijfer der kleinhandels prijzen in België zal, naar ver wacht wordt, voor de maand Sep tember een stijging met 1,7 punt te den geven tot 417 (Juli 415,6, Aug. 115,3). Hiermee is men gevaarlijk dicht het indexcijfer 419 genaderd, dat op grond van de in de meeste industrieën getroffen collectieve arbeidsovereenkomsten automa tisch een nieuwe loonronde zou in luiden. Er zijn evenwel tekenen, die erop wjjzen, dat het niet zover zal komen en aangenomen wordt, dat de seizoenstqgingen van de landbouwproducten, zoals eieren en boter, worden gecompenseerd door een daling in de textielindus trie. Opmerkeiyk is in dit verband dat deze daling der textielprljzen zolang op zich laat wachten in Bel gië. Van een prijzenslag is tot nu toe nimmer sprake geweest en de in de winkels genoteerde prijzen zijn nagenoeg dezelfde als een jaar geleden. De prijs van een in con fectie gemaakt herencostuum, dat vóór de gebeurtenissen in Korea fr. 2600 tot fr. 2900 bedroeg, schom melt thans nog steeds tussen de fr. 3200 en fr. 3600. De textielhan delaren blijken thans te hebben besloten hun goederen op basis van de vervangingswaarde te gaan verkopen, hetgeen een verlaging der textielprljzen met 10 pfocent zou betekenen. Ook de schoenen industrie zou voornemens zijn haar voorraden tegen lagere prijzen te liquideren. Het Belgische publiek neemt intussen een afwachtende houding aan en de middenstand klaagt over het gebrek aan koop lust. verbindingsofficier, kolonel Tsjang Tsjoeng San was ondertekend. Kol. Tsjang stelde voor. dat de delegaties niet de verbindings officieren van beide partijen haar besprekingen te Kaesong zouden hervatten op Dinsdagmor gen 10 uur. Wanneer hij vóór de ze tijd geen bevestigend antwoord van de Verbondenen had ontvan gen, was hij bereid om 10 uur een onderhoud te hebben met de ver bindingsofficieren van de Verbon denen onder leiding van kolonel Andrew Kinney, aan wie de bood schap was gericht. Er zou echter dan slechts over het tijdstip voor het hervatten van de wapenstilstandsbesprekingen zelf worden gesproken. Geallieerde uitnodiging aan do Noordelijken. De leider van do verbijadings- groep der V. N. heeft de Noorde lijken Dinsdagavond in een bood schap laten weten,, dat hij bereid is zijn Noordelijke collega heden- ochtend te 10 uur te ontmoeten voor oen bespreking over hervat ting van de waponstilstandson- óerhandelïngen. Het aanbod van de leider van de Geallieerde verbindieig-sgroep werd gedaan op instructie van generaal Ridgway, nadat Dinsdagochtend de besprekingen tussen de verbin dingsofficieren van beide partijen door de Noordelijken waren afge broken. Vijf Noordelijke straaljagers neergeschoten. Tti het grootste luchtgevecht van de Koreaanse oorlog tot dusver zijn 5 Noordelijke straaljagers neergeschoten en 5 beschadigd. Dit is meegederid door de 5de Amerikaanse luchtmachtgroep. Alle Geallieerde toestellen keer den terug op hun basis. Het gevecht duurde 35 minuten. R A DIO-REPORTAGE IIK. MS. VAN GALEN In het radioprogramma van de N.C.R.V. op Donderdag 27 Sept. zal de Nederlandse oorlogscorres pondent In Korea, Alfred van Sprarig, een, reportage verzorgen, welke onlangs weid opgenomen aan boord van Hr. Ms. torpedo- fcootjager ,,Van Galen". Deze uitzending zal via Hilver sum n tussen 21.05 en 21.15 zijn te beluisteren. Op de in de maanden Mei en Juni van het vorige iaar te Philadelphia gehouden „Holland Fair" was de Nederlandse klompenindustrie met een stand vertegenwoordigd, wel ke van Amerikaanse zqde zeer veel belangstelling heeft ondervon den. Het is toen o.a. mogelijk ge weest een contract af te sluiten voor de levering van 25.000 paar klompen, welke in September 1950 zijn geleverd. Dezelfde afnemer heeft dit jaar een nieuwe order geplaatst voor 75.000 paar klom pen, welke één dezer dagen in zijn geheel zal zijn afgeleverd. H. M. Koningin Juliana heeft Maandagavond onverwacht een bezoek gebracht aan de tentoon stelling Bourgondische pracht in het Rijksmuseum te Amsterdam. Zij was vergezeld van haar par ticuliere secretaresse, mevr. Smit- Avis en werd op de tentoonstel ling rondgeleid door dr. A. F. E van Schendel, waarnemend hoofd directeur van het museum. Ook burgemeester Am. J. d'Ail- ly van Amsterdam was bij dit be zoek aanwezig. Van kwart over 9 tot 11 uur be zichtigde de Koningin de tentoon stelling, die tot dusver slechts twee maal per week -des avonds was geopend. Deze avond was gereserveerd vöf»i een speciaal bezoek van het Koninklijk Oudheidkundig Genoot schap. In totaal hebben 80.000 bezoe kers de tentoonstelling bezocht, siflds zij 2 maanden geleden werd geopend. Van de sneltrein Turyn-Rome zjjn de locomotief en twee wagons van de rails gelopen en in een ra vijn gereden. Drie personen zqn gewond. Men neemt aan, dat de spoordam ten gevolge van zware regens verzakt was. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. Later enige regen. Vrij veel bewolking met later enige regen, eerst in het westen van het land. Meest matige wind uit zuidelijke richtingen. Iets lagere temperaturen dan gister. DONDERDAG 27 SEPTEMBER. v.m. n.m. Breskens 11.25 11.44 Terneuzen 12.19 Hansweert 0.40 12.59 Walsoorden 0.50 1.09 ZON. EN MAANSTANDEN. ZON MAAN De soc.-democratische partij in W.-Duitsland heeft bij het parle ment een motie ingediend, volgens welke verkiezingen in geheel Duitsland onder internationaal toezicht „dringend noodzakelijk" worden geacht. Er zou een assemblee voor het gehele land moeten worden geko zen met bevoegdheid een grond wet op te stellen, wetten aan te nemen en een regering te vormen. De socialisten verzoeken de re gering zich met alle 4 bezettende mogendheden in verbinding te stellen om de verzekering te krij gen dat de verkiezingen vrjj en geheim zouden blijven. In de motie wordt herhaald, dat de sociaal-democraten er voor stander van zjjn, dat als inleiding tot de verwezenlijking van de een heid van Duitsland vrijé verkiezin gen in alle 4 sectoren van Berlijn worden gehouden. De parlementscommissie voor aangelegenheden betreffende ge heel Duitsland heeft besloten de soc.-democratische motie in studie te nemen evenals een resolutie van de vrije democraten en een plan van uitgeweken juristen en amb tenaren teneinde te pogen een gemeenschappelijk standpunt vast te stellen. In de commissie zjjn de voornaamste partijen vertegen woordigd. De christen-democraten', die de grootste regeringspartij vormen, hebben geen motie ingediend. Dr. Hermann Ehlcrs, de chris ten- democratische voorzitter van de Bondsdag, heeft evenwel aan gedrongen op nauwkeurige over weging van de O.-Duitse voorstel len. Van de zijde der vrije democra ten is eveneens gepleit voor be- In de Internationale pers wordt thans gespeculeerd over de moge lijkheid van een nieuw initiatief van Sowjet-Russisehe zijde ten aanzien van de hangende proble men tussen West en Oost, en spe ciaal met betrekking tot de een making van Duitsland. Zo vraagt Andrë Fontaine in „Le Monde" zich af, of „de reserve, om niet te zeggen de passiviteit van pojvjet-Russische buitenlandse politiek in de laatste weken, se dert het initiatief van Malik ten aanzien van Korea, misschien be schouwd moet worden als de in leiding tot nieuwe initiatieven Fontaine stelt mét name als mo gelijkheid, dat de Russen opnieuw een conferentie van de grote vier zullen voorstellen, althans hervat ting van de besprekingen dei- plaatsvervangers in het Palais Ro se te Parijs. Een dergelijke verwachting is ook geuit door de correspondent te Bonn van het te Hamburg ver schijnende weekblad „Die Welt am Sonntag". Volgens deze correspon dent zou een Russisch voorstel tot een conferentie van de grote vier te Berlijn, in aanwezigheid van Stalin, niet onmogelijk zijn. Ook de te Berlijn verschijnende onder westelijk toezicht staande „Tagesspiegel" acht een nieuw Russisch voorstel voor een confe rentie van vier mogelijk. sprekingen met „werkelijk demo cratisch verkozen" vertegenwoor digers van Oost-Duitsland. De uitgeweken juristen en amb tenaren, die zich aaneengesloten hebben tot de „groep van König- stein", hebben een rapport overge legd over de procedure voor ver kiezingen in geheel Duitsland. Met het oog op de omvangrijke arbeid in het vooruitzicht heeft de commissie van de Bondsdag voor gesteld het algemene debat over de O.-Duitse voorstellen Vrijdag in plaats van Donderdag te hou den. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek steeg het land- bouwprjjsindexclifer (basis 1946'/ 1947 - 1947/1948 100) van 116 in Juli tot 119 in Augustus 1951 (3 Het prijsindexcijfer van de akker bouwproducten daalde van 152 tot 144 (5 De lagere prijzen van de eerste partijen rogge en gerst en van de nieuwe oogst waren oorzaak van een daling, welke slechts gedeeltelijk door de hogere tarweprys te niet werd gedaan. In de sector der veeteeltproduc ten steeg het prijsindexcijfer, voor namelijk onder invloed van de ho gere melkprijs, welke als gevolg van de hogere kaasprijzen kon worden uitbetaald, van 102 tot 109 (7 Slechts het indexcijfer voor rundvlees geeft een daling te zien. Door de verhoogde prijs van en kele meststoffen liep het prijsin dexcijfer voor de groep meststof fen op van 135 tot 136. Half millioen van Kon. Ned. Petroleunimy. voor bevol kingsonderzoek op t.b.c. Het bedrag van 500.000,- dat door de Koninkl. Nederl. Petro- leummij., ter gelegenheid van haar jubileum in 1950 ter beschikking is gesteld van hei hoofdbestuur van 't Nederlandschè Roode Kruis voor de bestrijding van de tuber culose in Nederland, is op voorstel van de daarvoor gevormde com missie besteed voor de bevordering van het bevolkingsonderzoek op tuberculose: Een bedrag-van ƒ325.000,- werd ter. beschikking- gesteld van de Ne derlandse centrale vereniging tot bestrijding van de tuberculose ten behoeve van de aanschaffing van röhtgenapparaten voor dit doel. Een bedrag van 25.000,- is ter beschikking gesteld van het Ne- derlandsche Roode Kruis ten be hoeve van de indirecte bestrijding der tuberculose (t.w. het welfare- werk van het Nederlandsche Roo de Kruis zulks volgens de bedoe lingen van de schenkers). De overige 150.000,- waren ge reserveerd als subsidie voor een revalidatiesanatorium voor oog- tuberculose, hetwelk gevestigd zal worden in het gerestaureerde bui ten „Beerschoten." te De Bilt. De commissie, die het Neder landsche Roode Kruis voor de be steding der gelden heeft geadvi seerd bestond o.m. uit: Prof. Dr. W. Bronkhorst, Dr. H. R. Gerbran- dy en Dr. M. K. Heynsius v. d. Berg. De N.V. Koninkl. Nederl. Petro- leummij. heeft het advies der com missie aanvaard. Gisteren heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting, Mr. Dr. J. In. 't Veld, onder grote belangstelling in Oude- Tonge op het eiland Goeree en Overflakkee de herstelde keer sluis officieel geopend- Voormalige Duitse valscherm jagers hebben in Hamburg een bijeenkomst gehouden, waar het rumoerig is toegegaan. Talrijke eud-S.S.-ers namen er aan deel. Ex-obersturmfiihrer Harald Milde deed een beroep op alle organisaties van Duitse oud-strij ders zich te verenigen „om met succes tussenbeide te komen voor de bevrijding van gewezen leden van de Wehrmacht, en S-S--ers in het bijzonder, die nog in de westelijke landen gevangen zit ten". Nadat Milde had medegedeeld, dat het „Hamburger Abendblatt" had geweigerd, het overlijden van een S.S.-er in een Britse ge vangenis te vermelden, werd het blad door zijn toehoorders hevig aangevallen. Verscheidene aan wezige journalisten werden be ledigd. Otto Laun, president van de hulpactie voor oud-valscherm jagers, oogstte grote bijval, toen hij naar aanleiding van de me dedeling, dat geen enkele nog in Nederland vastgehouden Duitse krijgsgevangene de doodstraf meer zou krijgen, opmerkte: „Wij hebben het geweten van de Nederlanders kunnen wakker schudden en hun de ogen ge opend voor recht en onrecht." Deze sluis is kort vóór de ca pitulatie door de Duitsers opge blazen, waardoor een zwakke plek ontstond in de waterkering van het eiland- Nadat de minis ter voor een aantal schepen de sluisdeuren had opengesteld, verenigde het gezelschap zich m het plaatselijk verenigingsge bouw. Minister In 't Veld feliciteerde Oude-Tonge met het herstel van deze sluis, die tot stand is geko men dank zij overleg en Paul Henri Spaak, voorzitter van de Assemblée van de Raad1, van Europa, is Maandag in eefc ziekenhuis te Hamburg opgeno men. Volgens zijn secretaris heeft Spaak nog hoge koorts. Zijn toestand was evenwel niefc ernstig. Op 1 Octo-ber zal te VeldwezeÜ een internationaal douanekan toor worden geopend, teneinde zoveel mogelijk de formaliteiten, uede bij het passeren van de Belgisch- samenwerking met autoriteiten, Nederlandse grens te vereenvou- die blijk gaven gevoel te bezit- digen en te bespoedigen, ten voor de eisen, die o^k een De opening van het nieuwe kleine gemeenschap stelt. Deze kantoor zal geschieden in het bij- kleine gemeenschappen zijn van zijn van hoge ambtenaren en. veel belang voor ons volle, aldus burgerlijke autoriteiten der beide de minister. landen. Van de 256 zetels in het Griek se parlement -is de zetelverdeling als volgt: Papagos's partij der nationale concentratie 112. Piastiras' progressieve coalitie 74. Venizelos' liberale partij 57. Tsaldaris' volkspartij 2. De (linksel partij der verenigde democraten 10. Boerenpartij 1. „De Nieuwe Gids" maakt ge wag van een incident op de kolo niale studiedagen, welke tijdens het .jongste weekeinde als besluit van de jaarbeurs van Vlaanderen te Gent werden gehouden. De heer A. G. Aukes, secreta ris van het Nederlandse Afrika- instituut te Rotterdam, had in zijn lezing gesproken over de taak van het komende verenigde Europa in Afrika. Met de uitvoering van de eco nomische en sociale ontwikke- lingprogramma's, die de West- Europese koloniale landen heb ben uitgewerkt, aldus de heer Aukes, zijn enorme bedragen ge moeid en het is de vraag, of ue moederlanden deze kapitalerr kunr.en opbrengen. West-Europa zal Afrika tot ontwikkeling moeten brengen, nu gebleken is, dat het Ameri- De Perzische oppositieleider D ja mul Imami, heeft er by pre mier Mossadeq op aangedrongen een vaste houding tegenover de Engelsen aan te netnen, doch te zelfdertijd het oog te houden op het communisme. HU verklaarde in het parliament, dat Efigeiand In I'erzië hetzelfde trachtte te doen als elders. Het parlement, dat voor de tweede maal in 2 dagen het quo rum met 82 aanwezige leden be reikte, ging vervolgens over tot een algemeen del-at. De Britse minister van Finan ciën, Hugh Gaitskell, heeft op een persconferentie na zfln terugkeer uit Noord-Amerika verklaard, dat Engeland binenkort 900.000 man onder de wapens zal hebben. Een van de tien personen uit het „ac tieve leven" zou in de wapen- en uitrustingsindustrie werken of on der de wapens zijn. Engeland had reeds vier volledig geoefende divisies op het vaste land van Europa. Binnenkort zou een nieuwe divisie gereed zijn. Engeland bouwde zjjn strijd krachten op volgens de verplich tingen die het op zich genomen had. De doeltreffendheid en de ge vechtskracht werden zo veel mo gelijk ontwikkeld. Maandagavond besprak het ka binet de aanbevelingen van de oUecommlsaie volgens welke de technici aangezegd zou moeten worden te vertrekken. Er werd evenwel geen besluit g toornen. n» Britse technici moeten I'erzië verlaten. De Perzische regering heeft be volen, dat de resterende 850 Brit se- olletechnlci in Z.-Perzië het land vóór volgende Week Donder dag moeten verlaten. Premier Mossadeq is van oor deel, dat de besprekingen met En geland geheel zjjn doodgelopen Het (Britse personeel kan niet overgaan naar de nationale Per zische oliemaatschappij. Premier Mossadeq heeft dit be sluit genomen daar hij van oor deel is dat hij de olie-industrie niet met andere technici op gang kan brengen zolang d.e Engelsen ih Perzië zijn, aldus waarnemers. Hoessein Fatemi, de assistent van de premier, heeft meegedeeld dat de Perzische functionarissen te A bad an is opgedragen ,,zo vriendelijk en gastvrij mogelijk" te zijn bij de uitvoering van het uit- wijzingsbesluit. kaanse „punt vier-program" niet blijkt te vlotten. Het is een taak, die de krachten van de afzonder lijke staten te bóven gaat en zij moet door onderlinge samenwer king onder de Westeuropese mo gendheden tot een goed einde worden gebracht. De gouverneur-generaal van de Belgische Congo, de heer Jlin gers, aldus het blad, heeft de neer Aukes op categorische wijze van antwoord gediend. Hu zei dat de Congo op het ogenblik te veel kapitaal heeft. De gouver neur-generaal legde vooral de na druk op het feit, dat de Belgische kolonie tot nu toe de bewijzen heeft geleverd voor „een vooruit strevende koloniale politiek". In de Congo zijn de vestiging, de invoer en de beleggingen vrij, aldus de heer Jungers. „Wij voe ren in de Congo eer. politiek van geleidelijke assimilatie der in- t-nceiS on het óog". Er kan geen sprake zijn van een internatio naal administratief beheer over het gebied van de Congo. Slechts op cultureel gebied zou een nau were samenwerking tot stand kunnen komen". Te Gent, zo besluit de Nieuwe- Gids, werd dit incident druk be sproken. Sommige kringen zijn van oordeel, dat de gouverneur- generaal In het bijzonder „de drij verijen In bepaalde Internationale kringen" heeft willen brandmer ken,. De economische commissie voor Europa van de Verenigde Naties heeft gisteren te Genève mede gedeeld, dat Engeland het enige Europese land is, dat de staal productie in de eerste 6 maan den van dit jaar in vergelijking met 1950 niet heeft vergroot. Ter wijl de Britse productie stabiel is gebleven in vergelijking met het vorig jaar, meldt de E.C.A. dat ieder ander land, waarvoor cijfers beschikbaar zijn, de pro ductie aanzienlijk heeft vergroot. De totale Europese staalpro ductie steeg met ongeveer 10 ®/o in vergelijking met het vorige jaar. De stijgende tendens is vooral merkbaar in België, Dene marken, Luxemburg, het Saarge- bied en Italië, waar de productie ongeveer 25 ®/o groter was dan het vorige jaar. De staalproductie is in de eer ste 6 maanden van 1951 het meest gestegen in: België tot 2-514.000 ton of een stijging met 33 °/o; het Saargebied tot 1-264.000 ton of 33 Italië tot 1.458.000 ton of 23 Luxemburg 1.509.000 tor, of 23 Van dè kleinere productielan den steeg de productie in Finland met 34 ®/o tot 69.000 ton, in Triëst met 51 ®/o tot 29.000 ton en in Denemarken met 25 ®/o tot 77.000 ton- Alles wijst er op, dat de Japan se koopvaardijvloot een snelle we dergeboorte beleeft. Na een onderbreking van 10 jaar heeft de snelle Japanse vracht boot de „Asakan-Maru" (10.000 tende vaart op New York her vat. Vijf schepen van dezelfde ton nage en snelheid zijn door de Mit sui-maatschappij in dienst geno men. Japan heeft voorts de vaart op Kaapstad hervat; begin volgend jaar zullen de „America-Maru" en de Africa-Maru" (beide De Britse productie bedroeg 8.284.000 ton, hetgeen onveran derd is in vergelijking met de eerste 6 maanden van het vorige jaar. De productie in West- Duitsland, de grootste producent na Engeland, steeg met 6 ®/o tot 6.442.000 ton. Het enige Oosteuropese land, waarvoor geraamde cijfers be schikbaar zijn, is Polen, waar de productie steeg met naar raming 8 tot 1.357.000 ton- Prof. Dr. J. Jongbloed, hoofd leraar aan de Utrechtse universi teit, is erin geslaagd een kunst matig hart- en longsysteem te con strueren. Hierdoor wordt het mo gelijk het hart bloedleeg te maken en de patiënt via de apparatuur verder te laten leven, terwijl de chrirurg de hartoperatie verricht. Een dierenbehandeling, gehouden in het physiologisch laboratorium te Utrecht is geslaagd. Thans wordt het kunstmatige hart- en longsysteém, dat bij een Biltse fabriek is vervaardigd dooi Prof. Jongbloed gedemonstreerd op het internationaal chirurgisch congres, dat op het ogenblik aan de Parqse Sorbonnen wordt gehötr- den. De vinding van Prof. Jong bloed kan van grote betekenis voor de medische wetenschap zijn. Nog Vrydag zeide Prof. P-nm bij zijn inauguratie te Leiden „de constructie van een kunsthart, dat de taak van het natuurhart enige tijd zou kunnen overnemen, zou een enorme vooruitgang beteke nen". Naar Richards, voorzitter van. de Amerikaanse huiscommissie voor Buitenlandse Zaken, heeft medegedeeld, heeft generaal Ei senhower tegenover hem ver- klaard tegenstander te zijn van onderbonden op Zuid-Afrika. Eisenhower had op de vraag of het belangrijker was Ameri kaanse wapens voor de Europese landen te zenden of economische hulp te geven om de landen in staat te stellen sommige der mi litaire goederen zelf te produce reft, geantwoord dat beide kwes ties van even groot belang waren. Gisterenmorgen is te Londen de tweede vergadering gehouden van de parlementaire conferentie over een wereldregering. De conferentie wordt bijge woond door 300 gedelegeerden uit 22 landen. Het doel is een handvest voor een wereldrege ring'op te stellen. Er is gesproken over een reso lutie, volgens welke de regerin gen bijeen zullen komen om te onderhandelen over middelen om honger, analphabetisme, onder voeding en ziekte te bannen. Een wereldregering zou deze taak op zich moeten nemen. De directeur van de K.L.M., Dr Plesman, riep de conferentie o>m het hoofd te bieden aan de „uit daging van de atoomenergie". Over vijftien jaar, zo zeide hij, zou de atoomenergie in dienst zijn gesteld van de mensheid. Al le vervoermiddelen, ook de lucht vaart zou atoomenergie gebrui ken. Dr Plesman stelde de instel ling van eèn internationale be groting voor, waaraan ieder land zou bhdragën.- Sir Richard Acland (Brits La- bour-parleméntslid) verklaarde, De vluchtelingen, die met een trein uit Tsjeeho-Slowakqe naar Beieren reden, zullen zich als groep in Canada mogen vestigen. HET VERBLIJF VAN DE VISSERS OP BROWSE De Australische minister van Luchtvaart, heeft de berichten, dat niet geïdentificeerde personen het eilandje Browse, 180 km ten N. W. van Broome in West- Australië hadden bezet, bevestigd. 'Hij zeide: „Het gouvernementdat negentien rijke landen een is nog niet zeker van hun nationa- zesde van het aardoppervlak in liteit of plarjnen, doch wij zijn vanbeslag nemen en twee-derden mening, dat zij geen kwaad in het het wereldinkomen genieten, schild voe -en zti schónen on vis- Vl.lftien onvoldoende ontwikkel- p de landen met een bevolking van vangst te zrjn en ik zou hun nieu helft van een wereldbevolking wdlen beschouwen als personen,1 genoten slechts een twaalfde van die zich bljjvend op Australisch grondgebied vestigen". AMOK TE BALIK PAPAN Bij een geval van amok te Ba tik Papan werd de Nederlandse employé van de B.P.M., A. M. G. Staf, gedood, terwijl de Nederlan ders L. van Wagtendonk en W. de Weijer gewond werden. De toestand van de heer Wag tendonk is ernstig. het wereldinkomen. De strijd tegen de armoede diende gevoerd te worden door de instelling van een coöperatieve wereldbeweging waaraan de onvoldoende ont wikkelde landen naast de welva rende landen dienden deel te ne men. Een Italiaanse gedelegeerde stelde voor, dat men bij parle- irrenisverkiezingen slechts can- didaten zou kiezen, die voorstan der van een stelsel ener wereld regering waren. Israël heeft de Ver. Naties mee gedeeld, dat het wegens „de Ara bische weigering" om vredesver dragen te sluiten niet in staat is troepen ter beschikking te stellen van de Ver, Naties by eventuele agressie in de toekomst. In het Israëlische antwoord wordt voorts gezegd, dat een es sentieel aspect" van de huidige toestand wordt gevormd door de officiële verklaringen der Arabi sche regeringen, dat zij zich nog in staat van oorlog met Israël achten. De Israëlische strijdkrachten zijn daarom geheel r.odig voor d, verdediging ven liet land. WEGWIJZERS KKI.90EN ANDERE KROON Op A.N.W.B.-wegwijzers, dia nieuw geplaatst of herschllderd worden, zullen in plaats van het gevleugelde wiel, dat thans by al le wegwijzers de paal bekroont, vignetten niet liet A.N.W.B.-em- bieem worden bevestigd. De A.N.W.B. liecft dit besluit uit zuinigheidsoverwegingen ge nomen en is tevens van het stand punt uitgegaan dat het gevleugel de wiel een te algemeen symbool is, zodat vervanging door het A.N- W.B.-cmbleem blauw met witte letters wenselijk was, da-ar de A.N.W.B. toch de bond is die de wegwijzers pianist. Alle wegwijzers, die hiervoor in aanmerking komen, zullen dus te zijner tijd het nieuwe embleem krijgen.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1