lit! «Ie Srcvincae SCHC de Britse verkiezingen Het huis zonder sleutel ur «44J Bij d Woens rook-kpiter in de nieuwe zalen van Grand Hotel Rotterdam INI Ft TEHUIS VOOK OUDEN VAN DAGEN OP NOORD-BEVELAND. TERNEUZEN. AXEL. BRESKENS IERSEKE. KAPELLE. BIERVLIET OOSTBURG. Nu de oostotv siqaret er is, kunt U rustiqde ene na de andere roken,zonder er last van te hebben. DE PUBLIEKE OPINIE over MIDDELBURG. VLISSINGEN. SLUISKIL. VREEMDE TALEN PER GRAMOFOON ONTPLOFFING IN ITALIAANS STADJE. SPECIAAL ALKALIVRIJ VOOR WOL JLsgetsd** AMERIK. BASES IN FRANKRIJK EN BELGIE. mijnramp in OOST-DUITSLAND. prijzen. Kaarten aan de zaak verkrijgbaar a 1,50, Noordstraat 83, Telefoon 2378. mcl in de r PRIMA ZWAR ook n Lange Kerkstra «8066600»»»»»»»»»»: HET MISDEELDE KIND. Teneinde de jeugd een juist beeld te geven van de zorgen, welke het misdeelde kind in ons land omrin gen, heeft het Nederlands comité voor Kinderpostzegels de diverse scholen in Zeeuws-Vlaanderen een gratis filmvoorstelling aangeboden. De hoofdfilm is: „Die anderen", waarin de minister van Onderwijs een voorwoord spreekt. Op Noord-Beveland bestaan plan nen om een tehuis voor bejaarden te bouwen. Het zal waarschijnlijk worden neergezet te Kortgene en plaats bieden aan 31 personen die Éinancieel onafhankelijk zijn. De to tale bouwkosten van het tehuis worden geraamd op 275.000. Het zal zonder rijkssteun worden neer gezet. De financiering zal waar schijnlijk geschieden door middel van hypotheken en een obligatie lening. reden van bestaan heeft. Maan- de muziekvereniging de Kon. Har dag en Dinsdag was de Markt om i mome op het Burgemeester Ver- lt-5 _i nlankenle n te Driewegen een con- OE AFSLUITDIJK VAN BRAAKMAN. DE Met de uitvoering van de werken tot indijking van de Braakman, waarmede in 1951 een aanvang werd gemaakt door het bouwen van de uitwateringssluizen, zal in 1952 worden voortgegaan door het leggen van de afsluitdijk met bij komende werken. Een som van 3.500.000 is daartoe in het aange vraagde bedrag van 5.900.000 be grepen, zo deelt minister Wemmers mede in de memorie van toelich ting op de reeds ingediende rijks begroting voor 1952 van het depar tement van Verkeer en Water staat. De Kermis is weer voorbij. De Terneuzense kermisweek is lit jaar een slappe vertoning ge weest. Alleen de Zaterdag is wat boven de depressie uitgekomen. Tussen acht en tien uur was het de laatste kermisdag ongewoon druk op de Markt, zodat er op sommige plaatsen geen door- Romen aan was. De verschillende attracties kon den de drukte af en toe niet ver werken. Toch zal deze éne avond de tien uur al zowat uitgestorven en was er slechts in een enkele dansgelegenheid, nog wat volk bijeen. De kermis zal haar eigen dood wel sterven, menen sommi gen, en zij willen er daarom meteen maar een eind aan ma ken. Zo'n maatregel ware echter te rigoureus en te ingrijpend. Wij zouden meer voelen voor een kortere kermis, bijv. van Woens dag tot en met Zaterdag. Voor wie met alle geweld de kermis wil handhaven, zijn die vier da- 'en, dunkt ons, lang genoeg. En dan zou het tenslotte aardig zijn eens na te gaan of de September maand wei de geëigende tijd is voor de Terneuzense kermis. Het succes van het zomerfeest heeft laten zien, dat Juni of Juli lang geen slechte maanden zijn om een „foor" te organiseren... Drukbezochte arbeidersvrouwen vergadering. Het afgelopen weekend had in het R.K. Gezellenhuis een welbe- zette bijeenkomst plaats van bij de K.A.V. aangesloten arbeidersvrou wen en belangstellenden. Als spreekster op deze vergadering trad op mej. Kessels uit Breda die tevens presidente is van de K.A.V. in het Diocees-Breda. De diverse sociale instellingen, zoals sanatoria, rust- en ziekenhui zen met al wat daarmede samen hangt, werden door haar onder grote aandacht van de aanwezigen behandeld. Na de causerie volgde een gezel lig samenzijn. De Kath. arbeidersvrouwenver. telt hier ter plaatse thans ongeveer 100 leden. 111U111V vyj_» iiv-l, plankeplein te Driewegen een con cert, dat door de slechte weersom standigheden al verschillende ma len was uitgesteld. Voor dit concert bestond zowel uit Driewegen als uit Biervliet veel belangstelling. De Kon. Harmonie maakte na afloop nog een rondgang door Driewegen. De verkeerssituatie in de Dorpsstraat. Hoewel het nieuwe rijwielpad aan de rechterzijde van de Dorps straat sedert enige dagen is open gesteld, maken nog vele wielrij ders, rijdende van het Spuiplein in de richting Schoondijke, ondanks de geplaatste rijwielborden, ge bruik van de betonnen verkeers weg, hetgeen door het intensief verkeer op deze weg niet van ge vaar ontbloot is. Dit vindt waarschijnlijk zijn oor zaak in het feit, dat de voetgan gers bij voorkeur gebruik maken van het rijwielpad in plaats van het aan de beide zijden van de straat liggend trottoir. Zolang het aan de linkerzijde van Dorpsstraat geprojecteerde rijwielpad nog met gereed is, moeten de wielrijders in beide richtingen van het thans opengestelde rijwielpad gebruik maken en dienen de voetgangers dit fietspad dus geheel vrij te hou den. Het parool moet zijn de beton weg voor het snelverkeer, de rij wielpaden voor de wielrijders en de trottoirs voor de voetgangers nalen 9% et.; 13.703 kg export-gar nalen 1.330.20; 528 kg bin- nenl. garnalen 9720 ct. Pseudo-vogelpest. BÜ pluimvee van de heer B. N. alhier is pseudo-vogelpest geconsta teerd. Deze had veertien dagen ge leden kippen gekocht in Noord- Brabant. De gehele pluimveestapel is afgemaakt. Stroom viel uit. Zaterdagmorgen heeft een drag line bij het uitbaggeren van een watergang onder de gemeente Ka- pelle een 50.000 volt bovengrondse hoogspanningsdraad geraakt, welke op de laagste plaats zeven meter boven de grond hangt. Hierdoor werd geheel Schouwen-Duiveland en Tholen gedurende ongeveer een uur van electrische stroom versto ken. Genoemde eilanden ontvangen n.l. via de verbinding Roosendaal- Goes stroom uit Brabant. Men heeft echter de oude ver binding via Oud-Vossemeer, welke als reserve aanwezig was, weer in kunnen schakelen. De drie personen, die zich in de machine bevonden, bleven onge deerd. slapte van de eerste vijf dagen niet goedgemaakt hebben en net zou ons dan ook niet verwonde ren indien volgend jaar tal van IV-ll 1J1U1V.11 »v<ibv-i»u exploitanten wegbleven. Het is in deze kermisweek dui delijk te merken geweest, hoe „duur" het geld is geworden. Onze veranderde tijd, met zijn gelegenheden tot vermaak op allerlei gebied, onze tijd van rei zen en trekken, winkelweken en zomerfeesten, van films en we kelijkse dansavondjes maakt de kermis tot een instelling, die haar tijd heeft gehad. En velen vragen zich af, of een volle week kermis in onze dagen nog wel Dorpsvergadering Op verzoek van burgemeester A P Kostense van Biervliet kwam in Café Van de Sande de burgerij in groten getale op om van gedachten te wisselen over de huldiging van de Kon. Harmonie van Biervliet in verband met haar 110-jarig be staan. Nu de Kon. Harmonie de laatste jaren zoveel successen heeft geoogst, werd het wenselijk geacht, dat de burgerij haar waardering voor dit kranige corps uitspreekt. Er werd een huldigingscomité samengesteld, waarin ook de diver se plaatselijke verenigingen zitting hebben. Hierin namen zitting: v. d. Velde, M. Moggré, Cam. Calon, A. Versluijs, J. den Oude, M. Maas, Em. v. d. Water. Ed. Doens (Drie wegen), Mevr. Pieters, Mevr. An- thonisse, A. Hack en K. Jansen, Het comité zal de verdere feeste lijkheden voorbereiden en voor het organiseren hiervan een beroep doen op de burgerij. Concert. Onder grote belangstelling gaf Concert. Als slotstuk van de winkelweek, die uitstekend is geslaagd, gaf het tamboer- en pijpercorps Juliana een concert. Direct na afloop van de wielerkoers maakte het corps een rondgang door de gemeente, die veel volk nog geruime tijd in Oostburg hield. In keurig mars tempo trok het corps door de stra- Anderhalf jaar geleden, op 23 Maand Februari 1950, werden in Enge land algemene verkiezingen ge houden. De Labour party behaal de toen een zeer geringe meer derheid. Op de Labour stemden toen 46.1% van alle kiezers, op de Conservatieven 43.4% en op de Liberalen en andere partijen samen 10.5%. Conservatieven Labour Juni, 1951: 48% 41% Juli, 1951: 49% 39% Aug. 1951: 50.5% 38% Op de Liberalen stemden 10.5% op de overige partijen 1%. In al le leeftijdsgroepen vinden we een meerderheid voor de Conser- Tot het einde van het jaar 1950 bleef de Labour party in de opi- nie-peilingen va.n het B.i.a.w. een'voorsprong behouden op Üe Conservatieven van 2 a 3%. Pas in December 1950 scheen de mening van het Engelse volk te veranderen. Toen peilde het Britse instituut voor opinie-on derzoek voor het eerst sinds de /erkiezingen van 19o0 een Con servatieve „meerderheid La bour 43%, Conservatieven 46%. Deze Conservatieve „meerder heid" werd in begin .1951 zelfs zeer groot. In alle peilingen tot eind Mei 1951 van het B.I.P.O. behaalde de partij van Churchill meer dan 50%, de arbeiders-par tij minder dan 40% van alle stem- mfn Juni begon de Labour parity weer iets van haar achterstand in te halen, maar in Juli en Augustus verloor ze weer alles, wat ze in Juni had gewonnen. vatieven, ook bij de jonge men sen beneden de 30 jaar. Alles bijeengenomen, zou er dus, ware er een verkiezing, in Augustus gehouden, een aanzien lijke Conservatieve meerderheid geweest zijn. Hoe de uitslag van de verkie zingen op 25 October er uit zal zien acht het B.I.P.O. thans nog niet te zeggen. Er kan nog van alles gebeuren. Poging tot diefstal. Tijdens het surveilleren aan de haven constateerde de rijkspolitie dat een tweetal onbevoegden een bezoek bracht aan het opslagter rein van de firma Polak. Bij aanhouding bleken het twee woonwagenbewoners te zijn die be- zig waren zich een hoeveelheid oud ijzer toe te eigenen. Tegen beiden werd proces-verbaal opgemaakt. Diefstal zakken graan. Door de rijkspolitie is als ver dacht van diefstal van zakken graan toebehorende aan de coöpe ratieve aankoopvereniging alhier aangehouden zekere N. uit Bres kens, die in dienst was van genoem de vereniging. Na verhoor bekende N. de diefstal te hebben gepleegd Vismijn. In de week van 16—22 Sept. wer den aan de vismijn alhier aange voerd t 3157 kg bot 67—16 ct.; 1285 kg scharren 6719 ct.; 716 kg schol 60—27 ct.; 574 kg tong ƒ2.07— 1.35; 4 kg tarbot 1.19; 15 kg rog 39—33 ct.; 950 kg wijting 31—16 ct.; 50 kg onverkochte vis 9% ct.; 36.998 kg onverkochte drogerij gar- ten. Vooral de jeugd gaf acte de présence. 's Avonds gaf het tamboer- en pijpercorps een concert op de markt, waarvoor veel belangstel ling bestond. Na de pauze werd het concert besloten met een taptoe, die ruim een half uur duurde. De heer Raes, de voorzitter van de winkeliersvereniging, dankte de tamboers en pijpers voor het prach tige concert, en verder allen die hadden medegewerkt om van de winkelweek een succes te maken. Ook tijdens het concert zorgde de Oostburgse Hermandad, tijdens de wielerkoers versterkt met de rijks politie, voor een ordelijk verloop van het geheel. Streekplan Walcheren. Gedep. Staten van Zeeland, hebben de leden der Prov. Staten die vreesden, dat hun autonomie zou worden aangetast, als bij de landbouw, die vreesde, dat vast stelling van het streekplan zijn oorspronkelijk ontwerp zou neer komen op het vaststellen van vestigingseien voor de landbouw op Walcheren. Bij de vaststelling van het definitief ontwerp, dat nu door de Prov. Staten behan deld en goedgekeurd moet wor den, is rekening gehouden met deze bezwaren. Aan de gemeentelijke autono mie zal het worden overgelaten om uit te maken of industrieves tiging binnen de bebouwde kom kan worden toegelaten. Een com missie, zoals door de Stichting voor de Landbouw was gevraagd, zal er toe bijdragen, dat elke ge dachte aan vestigingseisen voor de landbouw wordt voorkomen. Slechts één der door de vaste commissie voorgestelde wijzigin gen kon geen genade vinden in de ogen der Gedeputeerden, n.l. het door de gemeente Koude- kerke gevraagde prijsgeven van een gedeelte van het waterwin gebied der waterleidingmaat; schappij Midden-Zeeland. Zij gronden deze afwijzing van het door Koudekerke gevraagde ad vies van het rijksdrinkwaterinsti- tuut en zijn tot de conclusie ge komen, dat de belangen van de drinkwatervoorziening het win nen van die van het recreatie oord Dishoek (gemeente Koude kerke), dat verplaatst zal moeten worden. Tegen het eerste ontwerp- streekplan waren 106 bezwaar schriften ingediend, Veer Kortgene-Wolfaartsdijk. Gedep. Staten van Zeeland heb ben aan de leden der Prov. Sta ten een voorstel doen toekomen om opdracht te geven voor de bouw van een nieuw veerschip ten behoeve van 't veer Kortgene- Wolfaartsdijk. Zij vragen voor deze bouw een crediet van f 410.000. Het stijgend vervoer, vooral van auto's, maakt nieuwe voor zieningen dringend nodig. Voor gesteld wordt te besluiten totMe bouw van een veerschip» dat een totale lengte zal hebben van 40 m en een breedte van 12 meter. Om de kosten te drukken, zou in dit schip de motorinstallatie ge bruikt kunnen worden van het in 1945 aangekochte schip „Prinses Irene", dat alleen passagiers kan vervoeren en voor normale veer diensten daarom^ ongeschikt is. Deze installatie verkeert nog in uitstekende staat. Met het oog op de schaarste van scheeps- bouwstaal is aan Ged. Staten de verzekering gegeven, dat de bouw voor de zomer van i952 kan zijn voltooid, mits spoedig, omtrent -dt zeer goed is afgelopen. Daar men ter plaatse een kabel had gelegd, was mej. L. druk bezig haar stoep je van het overbodige zand te ont doen Gehurkt op de straatweg werd door haar het zand uit de goot geschept. De bestuurder van een bestelauto van de heer v. C. uit Axel kwam achteruitgereden en kon de ijverige huisvrouw niet zien. Ook het slachtoffer had niet het minst vermoeden, dat er een auto op haar afkwam, met het ge volg, dat zij onder de auto terecht kwam. Het liep voor haar gelukkig nog goed af; slechts een bezeerde schouder en rug had zij opgelopen. Vochtige woningen. De invloed van de oorlogs-inun- datie op de woningvoorraad van Vlissingen doet zich nog steeds gel den Ruim honderd woningen van de „Vereniging tot verbetering van de volkshuisvesting", liggende in het voormalige inundatie-gebied, werden ernstig beschadigd, doch in 1946 hersteld. Deze woningen zyn thans echter nog zó vochtig, dat het overgrote deel onbewoonbaar is Er worden thans proeven geno men om die woningen vochtvrij te maken. Ofschoon het resultaat dei- proeven eerst in April 1952 zal kun nen worden beoordeeld, wensen B. en W thans reeds een voorschot uit 's Rijks kas aan te vragen, op dat bij een gunstige uitslag ter stond met de behandeling kan wor den begonnen. Met inbegrip van de grond worden de kosten geraamd op ongeveer 164.000. het definitieve ontwerp toegezon den voor het streekplan Walche ren, zoals dit door de vaste com 1 vil) iiUCHO tut n -1 missie van de provinciale plano logische dienst is voorbereid. Tegen 't oorspronkelijk ontwerp was ernstige oppositie gerezen zowel bij de gemeentebesturen de'opdracht wordt beslist. Lectuurvoorziening In Zeeland. Uit een in het begin van dit jaar verschenen rapport van de stichting Zeeland voor maatschap pelijk en cultureel werk bleek, dat de lectuurvoorziening der Zeeuwse bevolking te wensen overlaat. Daar Ged. Staten menen, dat de provincie hier een aanvullende taak heeft te vervullen, stellen zij de Prov. Staten voor een subsidie regeling te treffen. Om het werk eer wisselbibliotheken op het plat teland te bevorderen, willen Ged. Staten een bijdrage verlenen van f 225 voor een zending van lOOi boeken en voorts willen zij een jaarlijkse bijdrage verlenen van ten hoogste 5 cent per boek voor andere, niet-conrmerciële biblio theken, dit alles onder bepaalde voorwaarden. Goed afgelopen, In de Vinkenstraat had Vrijdag middag een aanrijding plaats, die (Advertentie). Het is een onbetwistbaar feit, dat een langdurig verblijf in het betrokken vreemde land de beste methode is om een vreemde taal te leren spreken en te verstaan. Daar dit voor weinigen is weg gelegd, heeft men naar andere methoden gezocht en deze gevon den. Eén hiervan is de Linguapho- ne-methode. Om deze methode meerdere bekendheid te geven is thans van 26 tot en met 29 Sep tember op de Markt in Terneuzen een demonstratiewagen gestation- neerd, waar de Heer en Mevouw Kartog van het Linguaphone In stituut te Amsterdam belangstel lenden inlichten over de Lin- guaphone-methode. I Een geweldige ontploffing heeft Zondagavond een gebouw in Femignano, een stadje nabij Pesaro, „als een kaartenhuis in een doen storten. Men vreest, dat er veel slachtoffers zijn te be treuren. In het gebouw had zich een aan tal communisten op de tweede verdieping verzameld voor een bijeenkomst, die deel uitmaakt van een in het gehele land ge voerde campagne tot vergroting van de oplage van het communis tische blad „Unita". In het ka der van deze campagne werd een feestavond gegeven. Onge veer honderd personen dansten op het dak van het gebouw van twee verdiepingen, dat als graan- opslagplaats was verhuurd. Oog getuigen verklaarden, dat de ont ploffing zich gelijkvloers en tij dens het hoogtepunt van de feestvreugde voordeed. Het dak stortte in, waardoor de meeste aanwezigen onder het puin be graven werden. Politieversterkin- gen en brandweerlieden uit ae omliggende steden en dorpen helpen bij het reddingswerk. Volgens A.F.P. zijn twee perso nen om het leven gekomen en ongeveer dertig gewond. Het staat nog niet vast, of het hier een bomaanslag betreft. wat. De textielvakman neemt geen risico met alkalivrij, dat „geschikt is vow_aUesjm_nog_ Hij Weet: het overvette en satijnzachte Echfalon-sop houdt de wol in staat van nieuw. door EARL DERJt BIGGERS Vertaling van P. Oreille. 82) (Nadruk verboden.) HEDEN TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Ptnky". Lokaal „Bethel", 7-30 uur: Evaragelisatiesamenkomst. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater, 8 uur: Biosc. ,,De onsterfelijke Sergeant". AXEL: Café „De Vlasbloem", 3 uur: Openbare verkoping van café „De Vlasbloem", een ga rage en een huis met erf. „Och, jawel", antwoordde John Quincy zonder geestdrift. „Weet u, ik voel dat de zaken een gun stige keer voor u nemen." „Dat voel ik óók", zei ze. „Als we dat eens gingen vie ren?", stelde hij voor. „Laten we uitgaan, een proefje nemen van het nachtleven. Ik heb méér dan genoeg van 't politiebureau. Wat doen de mensen hier 'savonds. Bioscoop?" ,Op het ogenblik gaat iedereen kijken naar de bloeiende cereus, de nachtbloem. Daar is het nu de tijd voor." „Dat wordt een grootse avond lachte John Quincy. „Naar bloe men gaan kijken. Nu, vooruit maar. Gaat u mee?" „Natuurlijk." Zij gaf haar be velen aan de klerk en kwam toen bij hem. „Ik kan wel even de auto gaan halen," stelde hij voor. „Wel neen," glimlachte ze. „Ik weet zeker, dat ik nooit een auto zal bezitten en het kon me wei eens ontevreden maken om er in te rijden. De tram is mijn rijtuig wat leuk. Daar ontmoet je zul ke interessante mensen in." Op de stenen muren rond het voorplein van het Oahu College spreidde zich de sneeuwwitte pracht van de vreemde bloem, die alleen in zomernachten bloeit. John Quincy was maar heel lauw geweest bij de aanvang van de tocht, maar nu zag hij zijn dwa ling in. Want hier was zeldzame schoonheid, die iemand de adem benam. Er was een dichte menig te kijkers; zij gingen mee in de stoet. Het meisje was prettig ge zelschap, ze was vrolijk en praat te levendig. Niet over Shaw en musea, dat was waar, maar het was een opgewekt, menselijk ge sprek, dat John Quincy graag hoorde. Hij haalde haar over om mee naar de stad te gaan en roomijs te eten, en het was tien uur, toen zij op het strand terugkwamen. Zij stapten uit de tram bij een halte op enige afstand van het Rif en Palmhotel en liepen er langzaam heen. Rechts van het trottoir was dicht gebladerte, bij na ondoordringbaar. De avond was kalm; de straatlantaarns ga ven een helder licht; de gepla veide straat blonk wit in de mane schijn. John Quincy vertelde van zijn thuis. „Ik denk, dat je het er prettig zou vinden. Het is oud en..." Uit het gebladerte terzijde van hen klonk een revolverschot en John Quincy hoorde een kogel langs zijn hoofd fluiten. Weer een kogel. Het meisje gaf een ver schrikt gilletje. John Quincy draaide zich om en stortte zich in de struiken. Scherpe takken staken hem in het gezicht. Hij stond stil; hij kon het meisje niet alleen laten. Hij ging weer naar haar toe. „Wat betekende dat?", vroeg hij verbaasd. In verwondering staar de hij naar het vredig schouw spel vóór hem. „Ik ik weet het niet." Zij nam zijn arm. „Kom gauw ,Wees niet bang," zei hij gerust stellend. „Niet voor mezelf," antwoordde zij. Zij liepen door naar het hotel, zeer verbaasd. Maar toen zij er binnen traden, hadden zij iets an ders om aan te denken. Kapitein Cope stond bij de lessenaar en kwam hen dadelijk tegemoet „Juffrouw Egan, geloof ik? Zo Winterslip, hoe gaat het?" Hij wendde zich weer tot het meisje. „Ik heb hier een kamer genomen, als u er niets op tegen hebt." L 4 „O. volstrekt met," bracht hij uit. „Ik heb vanmorgen met uw va der gesproken. Ik wist van deze moeilijkheden niets af vóór ik al aan boord was op weg naar de Fanning eilanden. Ik ben zodra ik kon teruggekomen." „Teruggekomen?" Zij staar de hem aan. „Ja. Teruggekomen om hem te helpen." „Dat is heel vriendelijk van u zei het meisje. „Maar ik begrijp met... O, neen, natuurlijk begrijpt u het niet." De kapitein keek glim lachend op haar neer. „Kijk eens, Jim is mijn jongere broer. Jij bent mijn nichtje en je naam is Car- lota Maria Cope. Ik geloof, dat ik Jim overgehaald heb om nu eindelijk te erkennen, dat hij een der onzen is." De donkere ogen van het meisje werden groot. ik vind u een erg aardige oom," zei ze eindelijk. „Werkelijk?" De kapitein boog. „Daar streef ik naar," voegde hij er bij. John Quincy kwam naar voren. „Excuseer," zei hij. „Ik ben bang dat ik hier te veel ben. Goeden nacht, kapitein." „Goedennacht, mijn jongen, antwoordde Cope. Volgens de „Washington Post" is na lange onderhandelingen een overeenkomst bereikt om in het kader van het Atlantische pact bijna 30 bases voor straal- jagers in België en Frankrijk op te richten. De bases zouden be antwoorden aan een te Ottawa aanvaarde standaard. (Wordt vervolgd.) Een Oostduitse scheikundige heeft in een Zaterdag te Frank fort ontvangen brief medege deeld dat bij een ontploffing in de grootste potasmi.in in Oost- Duitsland, die zich nabij Werni- gerode, in de Harz bevindt, nun- stens 22 mijnwerkers om het le ven zijn gekomen. De ontploffing vond plaats op acht honderd meter onder de grond. Het onge luk zou aan nalatigheid van de inwendige leiding der mijn zijn te wijten, die geen voorzorgs maatregelen nam toen een mijn werker meldde dat zijn dimj' verscheidene malen uitging, het geen op de aanwezigheid van miingas duidt. Na de ontploffing verklaarde de mijndirectie dat het ongeluk was veroorzaakt door een mijnwerker, die een lucifer zou hebben aangestoken. Het geweld van de ontploffing was zo hevig, dat de gehele om geving van de mijn schudde (te Stuttgart is inderdaad kortgele den een dergelijke schok waarge- n°De 'scheikundige deelde voorts mede dat deze mijnramp in Oost- Duitsland geheim is gehouden.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2