DE WINKELSLUITINGSWET TERNEUZENSE GEMEENTERAAD OP REIS UIT DE PROVINCIE Koninklijke onderscheiding voor de heer Schirris Moot <U Neem IVOROL: uitnemend goed! KERKDIENSTEN FRANSE REGERING LIJDT NEDERLAAG TWEEDE KAMER 3ttL AXEL RETR AN CHEMENT. Schoondüke: 7 uur Avondgebed. sJtiïfSitio™» Dl. f. schol Griekenland en Turkije IJZENDIJKE. ZAAMSLAG. Door de krachtig KONING GEORGE MOET GEOPEREERD WORDEN Express LiverpoolLonden ontspoord In de vergadering van de Twee de Kamer is Vrijdagmiddag de be handeling van de winkelsluitings wet voortgezet. De minister zonder portefeuille, de heer Albregts, beantwoordt de gemaakte opmerkingen. Wat de Zondagssluiting aan gaat, meent spr. dat een uitzon dering voor bloemen niet in de wet behoort te worden opgeno men. De mening van de heer Zandt, waarvoor de minister respect heeft, wordt niet door de grote meerderheid der bevolking gedeeld. Het is spr. met duidelijk waarom de heer Bachg ten aan zien van de halve-dagsluiting de algemene maatregel van bestuur wü laten vervallen. Door de voor gestelde regeling kan men komen tot een landelijke branchegewijze regeling. Er is ook gelegenheid voor een locale regeling. Verscheidene argumenten plei ten voor facultatiefstelling van een halve-dagsluiting. Op het platteland is niets gebleken van gen behoefte aan een halve-dag- sluiting. De facultatieve regeling is het meest in overeenstemming met de wensen, die er bestaan bi het bedrijfsleven, de werknemers en de consumenten. Wat de voorgestelde verrui ming der avondsluiting betreft zegt de minister meer te gevoe ten voor de oorspronkelijk gepro jecteerde regeling, zodat geen uit zonderingen voor sigarenwinkels enz. worden gemaakt. De minister verklaart een we kelijkse koopavond zeer op prijs ie stellen. Een andere vraag is op welke dag deze moet vallen. Van de koopavond verwacht hij een nuttig effect. Een verplichte vacantierege- ling, zoals de heer Wage naar wil, gaat de minister te ver. Het lijkt hem redelijk, dat de markt- en straathandel enige compensatie krijgt voor de facili teiten, die aan de gevestigde win kelier worden verleend, zoals de mogelijkheid om klanten, die in de winkel zijn, af te helpen tot half zeven en de mogelijkheid om tot zes uur automaten bij te vul- len. De algemene beraadslagingen worden hierop gesloten. De heer Wagenaar (C.P.N.) licht een amendement toe, dat be oogt de mogelijkheid tot het in stellen van een z.g. koopavond uit het wetsontwerp te verwijderen. Het ontwerp bevat een bepa ling, dat het verbod van sluiting om 18 uur niet geldt van 18 tot 19 uur ten aanzien van winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak rookwaren worden verkocht. De heer Bachg (K.V.P.) licht een amendement toe beogende het verbod te doen gelden uitslui tend voor zover betreft de ver verkoop van de waren of het ver- ning van een beroep of bedrijf zijn bestemd. De heer Wagenaar (C.P.N.) licht een amendement toe om de bepaling dwingend voor te schrij ven. De heer Bachg (K.V.P.) verde digt een amendement om de be voegdheid inzake halve-dagslui ting te leggen bij de plaatselijke overheid. De minister laat de beslissing aan de Kamer over. Het amendement Wagenaar wordt bij zitten en opstaan ver worpen. Op gelijke wijze wordt het amendement-Bachg aangenomen Art. 5 luidt: 1. De gemeenteraad kan bepa len, dat het verboden is winkels, waarin een door hem aan te wij zen bedrijf wordt uitgeoefend voor het publiek geopend te heb ben gedurende een door hem aan te wijzen tijdsruimte van ten hoogste twaalf werkdagen of twee door hem aan te wijzen tijdsruimten, ieder van ten hoog ste zes werkdagen, per jaar. 2. De in het vorige lid bedoel Uw Naam worde geheiligd, Uw koninkrijk kome. Matth. 6 9, 10. Hoe dikwijls hebben wij deze eerste bede van het Onze V ader horen bidden of wellicht zelf ge beden, zonder dat de diepe zin yan 't geen wij vroegen tot ons bewustzijn ernstig is doorgedron gen. Wij vragen toch feitelijk dit, dat de Naam van God boven alles heilig zij voor ons en voor allen, en de ere moge ontvangen ook door ons. Wij bidden toch dit, dat alles wat zich verzet tegen de wil van God, worde nedergeworpen. Dat de dag moge aanbreken, waarop Zijn wil en wet geheel de onze mogen zijn. En er is nog zoveel om ons heen, in die grote maatschappij van naamchristenen, maar even zeer in het hart van ons, die ons oprechte belijders des Heren wil len noemen, zoveel dat niet weten wil van de wil van God. Daar is nog zoveel in ons eigen leven, en in dat van onze kring en van onze vrienden, dat ook anders is dan het moest zijn. Onze drijfveren zijn vaak zo onheilig. Onze bedoelingen zo zelfzuchtig. Wij rekenen soms zo helemaal niet met Zijn wil, en Zijn eer. Hij mag in naam onze Koning zijn, zover wij ons naar Hem noemen en de naam gaarne dragen. Maar onze Koning in de waarachtige zin, als Degene, Wiens wil te doen onze spijze en Wiens eer onze blijdschap is, is Hij. helaas! nog veel te weinig. Mag Uw naam maar eer B [ontvangen, "t Ga ons kwaad, of 't ga °m>oed Dit alleen is ons verlangen. Trouwe Vader, wat Gij doet. Richten van de werkzaamheden, dg tijdsruimten mogen niet voor welke beslissend zijn voor het ka- ille wjnkeis, waarin het aan te rakter van de betrokken winkels. bedrijf wordt uitgeoefend, Hierdoor wordt teruggekeerd tot de tekst van het vorige ontwerp van wet. Voorts verdedigt de heer Bachg een amendement dat bedoelt de gemeenteraad armslag te geven voor de aanwijzing van de meest doelmatige koopavond. De raad zal volgens dit amendement een werkdag per week kunnen aan wijzen, doch dit mag niet de Za terdag zijn. I Verleden week heeft de ge- De heer Cornelissen (V.V.D.) Imeenteraad van Terneuzen een verklaart zijn stem te zullen ge- studjereis gemaakt naar Ooster ven aan het amendement-Bachg hout (jj.-Br.). ,,om te, redden wat er nog te red- oosterhout is een gemeente den is". -t met 21.000 inwoners, die zich De heer Schilthius (Arb.) heelt vooraj na de oorlog sterk aan het bezwaar tegen het eerste amen- uitbreiden is door een toenemen- dement-Bachg. Z.i. moet de si - industrialisatie. Werkten vóór ting om 18 uur zoveel mogelijk dg oorlog een 1000 man in de in- worden gehandhaafd. dustrie in eigen gemeente, ter- De heer Cornelissen „j er tQen grote werkloosheid verdedigt nog 5®n mnendement I a th£ms werken meer dan 400o om te komen tot een vuhedige ge- de indugtrie lijkstelling van de markt- en f geheel of gedeeltelijk dezelfde zijn. Het tweede lid van art. 5 wil de heer Schmal doen lezen als volgt: De krachtens het vorige lid aan gewezen tijdsruimten mogen niet voor alle betrokken winkels ge heel of gedeeltelijk dezelfde zijn. Dit amendement wordt overge nomen. Een amendement-Zandt (S.G.) om het onmogelijk te maken, dat de gemeenteraad uitzonderingen kan toestaan voor wat betreft het sluiten der winkels op Zondag wordt verworpen met 37 stem men tegen 20 stemmen; vóór S. G., A.R. en C.H. De heer Zandt (S.G.) wil ver der door een amendement onthef fing van de winkelsluiting op Zondag onmogelijk maken. De heer Bachg (K.V.P.) wil ont heffing verlenen voor verkoop van schilderijen of boeken op ten toonstellingen van cultureel ka rakter, waartoe hij een amende ment indient. De minister ontraadt het amen dement-Zandt. Het wordt verwor pen met 39 tegen 20 stemmen. Vóór: S.G., C.H. en A.R.; tegen P.v.d.A., K.V.P., C.P.N. en V.V.D. Het amendement-Bachg wordt verworpen met» 32 tegen 27 stem men. Vóór: K.V.P., C.P.N. en V.V.D. Het wetsontwerp wordt z.h.s. goedgekeurd. De C.P.N. krijgt aantekening, dat zij geacht wil worden te hebben tegengestemd. Bij een examen te Geslaagd. dezer dagen gehouden 's-I-Iertogenbosch voor detailhandelaar in aardappelen, groenten en fruit, slaagde de heer R. J. Scheele te Axel. Voorlichtingsavond gerepalrieerden. Dinsdagavond zal op het raad huis een bijeenkomst worden ge houden, die onder leiding staat van de inspecteur van de inspec tie Zeeland van de dienst voor Maatschappelijke Zorg van het departement van Binnenlandse Zaken, waarop alle in Axel wo nende gerepatrieerden zijn uitge nodigd om met hun echtgenoten aanwezig te zijn. Op deze vergadering zal aan de gerepatrieerden in de meest uit gebreide zin des wcords op alle terrein voorlichting worden ver strekt. Meerdere ter zake kundige personen zullen daartoe aanwe zig zijn. Burgemeester Van Oeve ren spoort de vele in Axel geves tigde gerepatrieerden aan deze voor hen zo belangrijke vergade ring niet te verzuimen. Botsing. Een Nederlandse en een Belgi sche auto kwamen op de markt te Retranchement in botsing- Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Wel was de Bel gische wagen beschadigd. Grenspalen. De grensafbakening in de om geving van Retranchement was laatste jaren niet erg duidelijk. De paal in de Zwinmonding spoelde van zijn plaats en in het natuurreservaat zelf raakten ze voor een groot deel onder het slib. Ze krijgen thans een goede beurt en zullen voortaan weer, zoals het goede grenspalen be taamt, het mijn en het dijn aan wijzen. Blijft het grenskantoor open? Het was aan het grenskantoor te Retranchement deze zomer de meeste dagen zeer druk- De er varing heeft geleerd, dat ook na 30 September, de datum waarop deze post voor het toeristenver keer gesloten wordt, zowel van Nederlandse als van Belgische zijde, prijs gesteld wordt op pas sage langs dit kantoor. Naar we vernemen, worden dan ook po gingen in het werk gesteld om ook na genoemde datum deze grenspost open te houden. straathandel en handel te water met betrekking tot het tijdstip, waarop de werkzaamheid^ op werkdagen dienen te eindigen: met het gevestigde winkelbedrijf Deze gemeente heeft een 70 ha bos en recreatieterrein. Een pracht natuurbad met „strand", voetbal-, tennis- en hockeyvel den, een km koersbaan voor de et nei.gF^^^^^'^lp^'^ wielersorinters; een terrein voor paaien,port staat nog op he, Bachg inzake terugkeer tot de tekst 'van een vorig ontwerp Met het amendement-Wage naar is spr. het niet eens. Het amendement-Cornelissen wordt verworpen met 49 tegen 11 stemmen. Vóór: V.V.D. en C.P.N.; tegen de andere fracties. Het amendement Bachg inzake de avondsluiting wordt aangeno men met 40 tegen 22 stemmen programma. Door een persleiding staat het bad in verbinding met de sport velden, die 's zomers op deze ma nier bevochtigd worden. De ex ploitatie wordt dan niet belast met het regelmatig besproeien, s Winters wordt het bad omge zet in een schaatsbaan, welke re gelmatig van de sportvelden door de persleiding water ontvangt. Vóór V.V.D., A.R., K.V.P., C.H. en om de banen spiegelglad te hou- <4 Ci tegen P.v.d.A., C.P.N. en de den. j heren Cornelissen en Vonk beiden De gemeente biedt op onder wijsgebied van kleuterschool tot technisch onderwijs alles wat een snel uitbreidende gemeente be hoeft- Zo is de voedingsbodem aanwezig voor de aantrekking van nieuwe industrie. Op een maquette werd onze gemeenteraad aanschouwelijk Het^tweede amendement-Bachg I voorgesteld welke plannen reeds wordt z h s aangenomen. verwezenlijkt waren en welke Tn art 4 wordt vastgelegd, dat nog op uitvoering wachten, bii alsemene maatregel van be- Het Wilhelminakanaal, dat een stuur kan worden bepaald, dat open zeeverbinding heeft en op het verboden is winkels, waarin kosten der gemeente belangrijk 1 X A «f Tti V.V.D., Dassen en Van der Ploeg beiden K.V.P. Het amendement-Wagenaar om de koopavond te laten vervallen, wordt verworpen met 56 stem men tegen 5 stemmen, die der CPN en de heer Cornelissen (V.V.D.) voerd door de nestor van de ge meenteraad, de heer Colsen, die nog in 1905 als soldaat de bevol king van het toen 5000 inwoners tellende dorp had mogen bedan ken voor het gastvrije onthaal dat Oosterhout toen de troepen had bereid. Het arme dorp Oos terhout van 1905 is thans uitge groeid tot een nijvere industrie- gemeente. De heer Colsen was getroffen door de totale verande ring die de gemeente heeft on dergaan. Al de deelnemers, zowel de leden van de raad als de dames die deze leerrijke reis hebben meegemaakt, hebben in onge dwongen samenzijn een pracht- dag gehad. De dames hebben nu meer inzicht gekregen, waarvoor zij hun mannen zo menige avond moeten afstaan. Een beter begrip is zeker nu bij hen ontstaan wel ke geweldige problemen in han den van de gemeenteraad liggen, welke kansen een gemeente heeft met een gunstig klimaat, doch ook met hoeveel draden de gemeentelijke overheid door de centrale overheid met zijn ver scheidene diensten omgeven wordt, waardoor regeren, ook voor een gemeentelijke overheid die niet bij de pakken neerzit, de nodige durf, tact en inzicht in de toekomst vereist. Na deze leerrijke excursie keerde het gezelschap in de beste stemming huiswaarts. De heer Colsen dankte de bur gemeester voor het uitstapje naar deze nijvere gemeente, welke voor onze gemeente zo'n schat van gegevens herbergt. Oosterhout heeft de volle dank van onze gemeenteraad verdiend- een bij die maatregel aan te wij zen bedrijf wordt uitgeoefend, voor het publiek geopend te hebben op Maandag vóór 13 uur; op Maandag, Dinsdag of Woensdag na 13 uur, dan wel op Zaterdag na 13 uur, doch dit al leen voor zover betreft winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak waren worden verkocht, die voor gebruik of verbruik in de uitoefe- ZATERDAG 22 SEPTEMBER. Ned. Herv. Kerk. ZONDAG 23 SEPTEMBER. 1. in uur Ds P. j. Pennmgs (Voorb. H. Avondmaal); 2.30 uur Ds. P. J. Pennings Hoek" 10 uur en 2.30 uur us. v «nntimsse aaLf0 uur Eerw. heer J. Stoffels, Cand. t. d. H. Dienst te H®stfUriÓ.30 uur Ds. J. Homan Ph^pineD°2l0 uur Ds Joh. W. ten, van Terneuzen Sluiskil: 10 uur Ds. Joh W.Sta renburg; 2.30 uur Ds. G. Jansma van Zaamslag. r 9.30 uur Eerw. heer G Vlaar De twaalf ministers van Bui tenlandse Zaken van de Noord- Atlantische organisatie hebben Donderdag eenstemmig zich uit gesproken voor de toelating van Griekenland en Turkije tot de N.A.T.O. Men verwacht dat het desbe treffende protocol tegen het be gin van het volgende jaar door de verschillende regeringen en parlementen zal zijn bekrachtigd Dit zal betekenen, dat onge veer 750.000 man aan de Noord- Atlantische strijdkrachten zal worden toegevoegd. De toelating van genoemde lan den wordt beschouwd als het meest concrete resultaat van de conferentie. Een volgende stap ten aanzien van de verdediging van het Mid den-Oosten zou zijn het instellen van een opperbevel voor dit ge bied, waarin naar men verwacht de Britten een belangrijke rol zullen spelen. Britse functionarissen hebben kortelings ook een defensieraad voor het Midden-Oosten voorge steld. Als een gebaar van eensgezind beid werd de resolutie voorge steld en gesteund door de Deense en de Noorse minister van Bui tenlandse Zaken. Op voorstel van de Nederland se delegatie werd tot uitdrukking gebracht, dat Griekenland en Turkije niet tot de organisatie moeten worden toegelaten, vóór dat alle volksvertegenwoordigin gen van de 12 leden het betrok ken protocol hebben bekrachtigd, Gud-oppcrwachtmeester J. van Bortel overlederi. In de ouderdom van 72 jaren overleed de heer J. van Bortel, gepensionneerd opperwachtmees ter der Kon. Marechaussée. De overledene werd in 1913 aange steld als opperwachtmeester te Nieuw-Namen. In December 1918 werd hij overgeplaatst als bri gade-commandant te IJzendijke- Gedurende een 13-tal jaren heeft hij zich alhier vele vrienden ver worven. Op 31 December 1931 heeft hij de dienst met pensioen verlaten. Aanrijding. Op het kruispunt Verlengde MolenstraatTivoli had een aan rijding plaats. Een grote vracht wagen met aanhangwagen van de Z.H.B. kwam met de luxe-auto van bakker Sturm in aanraking. Het linker spatbord van de per sonenauto werd geheel afgerukt. De chauffeur kwam er met de schrik af. De politie heeft de zaak in onderzoek. Ongeval op boerderij. Donderdagmiddag had bij de landbouwer D. de Winter nabij de Poonhaven een ongeval plaats. De knecht van de landbouwer, David de Jonge, was op het stop- pelland met een cultivator bezig het land te bewerken. Op een gegeven ogenblik kwam de trek ker achterover te vallen op de cultivator, waardoor de knecht onder de tractor bekneld raakte. De landbouwer met zijn perso neel en enige mensen die aan de nieuwe weg werkten, waren on middellijk ter plaatse om De Jonge uit zijn benarde positie te bevrijden. Dr. Hartman verleende de eer ste hulp, waarbij bleek dat De Jonge een bekkenfractuur had bekomen. Per ziekenauto is de getroffene naar het ziekenhuis te Terneuzen overgebracht. (Advertentie). genezende en regenererende wer king van P u r o 1, blijft de huid gezond, zuiver, rimpelvrij. zacht, mooi en Ondanks het verzet van premier Pléven heeft de Franse nationale vergadering met 410 tegen 203 stemmen een voorstel van de so cialisten om de lonen automatisch aan de kosten voor het levenson derhoud te koppelen aanvaard. Voor stemden de Gaullisten, communisten, socialisten (niet in de regering vertegenwoordigt) en de volksrepublikeinen, die wel deel van de regering uitmaken. Het voorstel houdt in, dat tel kens wanneer de index van de kosten voor het levensonderhoud 5 procent of meer stijgt, het vast gestelde minimumloon met eenzelf de percentage verhoogd zal wor den, dus het stelsel van de glij dende loonschaal. Pléven was tegen het voorstel gekant. De verschillende sprekers voor de regering hadden gezegd, dat Frankrijk hierdoor „de glibbe rige helling van versnelde inflatie werd afgeduwd". Terneuzen 2.30 H Heijboer, van Zaamslag, uur Ds. J. Scholten. OA ,„lr DS- heer C. H. Heij 2.30 uur Eerw, Aarctenburg10.30 uur Ds. L. S. Sterna ter Muiden: 11 uur Ds. M. N. Schrale. ^5 Rocre 9.30 uur Ds. C. Doeiu. IJzendijke: 4 uur Ds. L. Doorn. Zufdfzanded; 10 uur Ds. H. Kuijlman Bed. H. Avondmaal. Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: 10.15 uur Ds. Nolthe- nius. Gereformeerde Kerk. Hoek: 10 uur en 2.30 uur ^Cand, W. K. H. Pouwels, van dingen. Terneuzen: Geen opgave. Zaamslag: 9.30 en 2.30 uur Ds. J .J. Ritzema. Gereformeerde Kerk (Onderh. art. 31 D.K.O.). Hoek: Geen opgave. Terneuzen: 9 uur Ds. v. d. Jagt, 5 uur Ds. Ten Hove. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur leesdienst. Geref. Gemeente. Hoek: 9.30 uur en 2 uur leesdienst. Terneuzen: 9.30 u., 2 u. en 6 uui Ds. Aangeenbrug. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30 u., 2 u. en 6 uur Ds. A. de Reuver. heer C. Biervliet: van Groede. Breskens: 10 uur Eerw Blomaart, Cand. t. d. H. Dienst te Kloethige; 6.30 uur Ds. J. H. van Beusekom. p w ten Cadzand: 6 uur Ds. A. C. w. ten Groede": 9.30 uur Ds H. C. P. M. Wiebosch, van Biervliet. Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. H. van StBKrSu1s?™' uur Ds. L. S. Blom Nieuwvliet10 -««• Ds. J. v. d. Oostburg: 10 uur Ds. W. J. Four- Retranchement: 10 uur Ds. A. C. ;Scte)ondijkea.te9.30 uur Ds. M. J. W. M. N. Schrale Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. Rooms-Katholieke Kerk. Axel: 7.30 en 10 u. H.H. Missen. Clinge' 7, 8.30 en 10 u. H. Misse Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10.30 u. H.H. Philippine7, 8.30 en 10 u. H.H. SluisMR1 7, 8.30 en IC u. H.H. Missen. Sas van Gent: 7, 3.30 en 10 u. H.H. Missen. Zandstraat: 7.30 Missen. Terneuzen Missen. Westdorpe: Missen. Zuiddorpe: Missen. en 10 u. H.H. 7, 8.30 en 10 u. H.H. 7, 8.30 en 10 u. H.H. 7.30 en 10 u. H.H. Leger des lïeils. Terneuzen, 7 u., 10 u. en 7.30 uur Samenkomsten. en wordt verbreed, geeft de gemeente gelegenheid nog veler lei industrieën aan te trekken. De burgemeester deelde nog mede, dat speciaal getracht wordt in dustrieën aan te trekken die ge heel verschillend van elkaar zijn, om bij eventueel overslaan van de conjunctuur niet op eenmaal voor grote werkloosheid ge plaatst te worden. Het is toch niet denkbaar, dat elke fabriek in dezelfde mate onder een cri sis te lijden zou krijgen. Om enige voorbeelden te noemen: in Oosterhout zijn een grote weve rij, een cartonnagefabriek, een papierfabriek, afdeling van Phi lips, fabriek van Jamin. De laat ste jaren wordt bij uitgifte van terrein voor de fabrieken de voorwaarde gesteld dat deze door een gazon moeten worden om geven zijn. De omgeving is hier door zodanig verzorgd, dat nie mand aan een fabriekswijk zou denken. Met het grote geboorteover schot en de overvloed van ar beidskrachten uit de verschei dene dorpen uit de omgeving is er nog steeds plaats voor uit breiding. Het gemeentehuis is thans ge vestigd in een van de drie slot jes, die de tand des tijds hadden getrotseerd. Een pracht schilderij van de Koningin, door een gees telijke gewrocht, waarvoor de Koningin had geposeerd, versier de de raadszaal. Een ander onbe taalbaar schilderij, dat drie eeuwen op zolder had gelegen en vergeten was, was thans geres taureerd. Het geheel gaf een grootse indruk. Onze gemeenteraad had in de burgemeester van Oosterhout een geleider die op een open manier van voorlichting diende. Zijn edelachtbare was thans 19 jaar hier burgemeester. Hij liet Ter neuzen volop meegroeien met zijn gemeente. Aan de lunch werd hij het eerst hartelijk be dankt door onze burgemeester, die wees op het zo leerzame: een snel uitbreidende gemeente eens met eigen ogen, met de gemeen teraadsleden samen, te kunnen opnemen om zo de nodige verge lijkingen te treffen met eigen gemeente, met zoveel zelfde pro blemen. Hij dankte de burge meester voor de grote bereidwil ligheid en de gemeente Ooster hout voor de gastvrije ontvangst. Daarna werd het woord ge De heer A. I. B. Schirris, oud- dering ligt voor al hetgeen deze directeur van de „Harmonie Ter neuzen" kreeg gisterenavond de zilveren medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau op de borst gespeld door burgemeester Teilegen. In tegenwoordigheid van het bestuur der Harmonie, werkende leden en genodigden, spelde de burgemeester de heer Schirris, die zichtbaar ontroerd was bij dit huldebetoon, het ereteken op, na welke handeling een hartelijk ap plaus volgde. Nadat de heer c. L. de Smidt, voorzitter der Harmonie, de aan wezigen welkom had geheten sprak burgemeester Teilegen de heer Schirris toe. Vele malen, zo zei spr., roept mijn ambt me om handelingen als hedenavond te verrichten. De woorden die dan gesproken wor den, zijn langzamerhand cliche- verhalen geworden. De toespraak die ik nu houd, is evenwel van een bijzondere aard, omdat daar in omlijnd moet worden, welke grote betekenis aan de uitreiking van deze onderscheiding moet worden toegekend. Bij hetgeen de heer Schirris in zo'n lange periode in dienst der Harmonie heeft verricht, ben ik nog „een klein kind", zo zei spr. De heer Schirris heeft zijn werk verricht met een enthousiasme dat bewondering afdwingt. Alleen de veteranen in het corpsleven kunnen de juiste waarde schat ten van de moeite, die de oud-di recteur zich heeft getroost voor de resultaten die we steeds kon den vaststellen. Temeer dwingen deze prestaties bewondering af, als we nagaan dat het werk van de heer Schirris een „bij-bezig heid" was De heer Schirris had veel te maken met het leven der Terneu- zense gemeenschap en heeft zijn volle energie daaraan gegeven. Daarom verheugde het de bur gemeester, dat het H.M. de Ko ningin had behaagd «ie heer Schir ris de genoemde onderscheiding toe te kennen, waarin de waar- deed. De heer Schirris dankte allen voor de eer, hem gebracht. Hij zeide nog niet „der jaren zat te zijn" en hoopte nog lang dit ere teken te mogen dragen. Het speet de heer Schirris dat zijn vrouw, die naast hem al die jaren zijn leven voor de muziek heeft mee gemaakt, wegens ziekte niet aan wezig kon zijn en hij sprak ook namens haar dankwoorden. De voorzitter der Harmonie, de heer De Smidt, braent daarna in welgekozen bewoordingen de ge lukwensen der muziekverenigin gen over. De voorzitter beantwoordend zeide de heer Schirris o.m.: 1951 is een slecht jaar en een goed jaar voor me. Een siecht. omdat ik door vele omstandigheden ver plicht ben de dirigeerstok neer te leggen. Elke dag stel ik weer uit de materialen te doen verhuizen naar het verenigingslokaal. Want nu is mijn leven leeg evenals rm.in kast leeg zal zijn, wanneer alles overgebracht is. En het is een goed jaar omdat me de eer te beurt viel deze onderscheiding uit de handen van de burgemeester te mogen ontvangen". De aanwezigen bleven nog een uurtje bijeen, waarbij meer dan een heildronk werd uitgebracht op de heer Schirris Ook wij wensen de heer Schir ris van harte geluk met deze ko ninklijke onderscheiding, die het bewijs levert hoezeer de verdien sten van de oud-directeur in wijde kring worden gewaardeerd. Ruim 32 jaar lang directeur te zijn van een bloeiend muziek korps, is waarlijk geen sinecure. De muziek heeft de heer Schirris in het bloed gezeten van kinds been af. Tussen zijn drukke be sognes in heeft hij in die reeks van jaren nog tijd gevonden tot studie. De heer Schirris wilde im mers niet alleen directeur zijn; hij wilde in de eerste plaats een vak kundige leider zijn. Vandaar dat hem er veel aangelegen was ge diplomeerd directeur te zijn. Na ruim 4 jaar les te hebben gekre gen van de bekende muziek-pae- dagoog M. C. van de Roovaert be haalde de heer Schirris het diplo ma „Harmonie", „Directie" en „Instrumentatie". De koninklijke onderscheiding is dus wèl verdiend. Moge het de heer Schirris gegeven zijn haar lang te dragen. Hij heeft reden om er trots op te zijn. Hij draagt haar met ere'. Franse schoolwet vap kracht geworden. Enkele uren, nadat de Franse raad der republikeinen een gewij zigde versie van de schoolwet had aangenomen, heeft de nationale vergadering het wetsontwerp in zijn oorspronkelijke vorm in twee de lezing met 378 tegen 236 stem men aangenomen. Het ontwerp is hiermee wet ge worden. De „Raad der Republiek" (de Franse Senaat) heeft het reeds door de nationale vergadering aanvaarde wetsontwerp, dat voor ziet in subsidie voor de particu liere katholieke scholen in Frank rijk. met 123 tegen 119 stemmen goedgekeurd. Er bestaat echter verschil van mening tussen beide vertegen woordigende lichamen over de wijze van verkrijging der midde len om de subsidies te kunnen betalen. De nationale vergade ring wil hiervoor de omzetbelas ting verhogen, terwijl de raad der republiek verlaging der rege ringsuitgaven wenst, behalve die voor openbaar welzijn en onder wijs. De voorgestelde subsidies zullen de Franse staat jaarlijks vijftien milliard francs kosten. Het wetsontwerp gaat nu terug naar de nationale vergadering, dat het in tweede lezing zal be handelen. Officieel is in Londen bekend gemaakt dat koning George een operatie zal moeten ondergaan. In een bulletin wordt gezegd, dat de toestand van zijn long re den geeft tot bezorgdheid. „Ge zien de structuurveranderingen, waarvan in het laatste bulletin melding is gemaakt, hebben wij Zijne Majesteit, aangeraden in de naaste toekomst een operatie te ondergaan. De koning heeft deze raad aanvaard", aldus het bulle- Tevens is bekendgemaakt, dat prinses Elizabeth er. de hertog van Edinburgh niet Dinsdag a.s. per schip naar Canada zullen ver trekken. Zij hopen later met een vliegtuig de reis te maken en toch op 2 October in Quebec aan te komen. Naar verluidt zal de operatie in het Buckinghampaleis worden uitgevoerd. Na de operatie zou den de geneesheren hun mening kenbaar maken over de voorge nomen reis van koning George in 1952 naar Australië en Nieuw- Zeeland. Een Londense longspecialist verklaarde Vrijdagavond, dat het feit, dat de dokters een operatie in de naaste toekomst hebben aanbevolen, er op wijst, dat de toestand zeer ernstig is. Een an dere specialist zei, dat de door de dokters over de koning gegeven inlichtingen nog zo vaag zijn, dat Verschillende wagons van de expres-trein Liverpool-Londen zyo Vrijdag b« RU£by ontspoord. Nader wordt gemeld, dat de lo comotief en alle 15 wagons uit de rails liepen. Reservetreinen en red dingsploegen begaven zich naar 't terrein van de ramp. Honderden meters rails werden verwrongen en telegraafpalen be schadigd. Volgens de eerste berichten zijn 20 personen om 'het leven geko men. De meeste gewonden hadden sm: wenden, kneuzingen of een shock. De machinist en de stoiker bleven ongedeerd. Volgens een woordvoerder van de spoorwegen begon de ontspo ring, toen de trein een 500 meter lange tunnel binnenreed. De rails in de tunnel werd ontzet. Toen de trein uit de tunnel kwam, kantel den de locomotief en 10 wagons van de spoorwegdijk af. In de trein bevonden zich 700 personen. Later verklaarden politie en ambulance-personeel, dat het aantal doden niet zo groot was als men aanvankelijk vreesde. Er zijn thans acht lijken ge borgen. Het aantal gewonden neemt echter toe. Vrijdagmiddag was dit aantal 45- Spoorwegbeambten deelden mee, dat de trein ongeveer honderd km per uur reed. Volgens de laatste berichten zijn minstens elf personen om het leven gekomen en vijftig ge wond. Onder de doden bevindt zich een Amerikaans militair. De overige doden waren Eritten. Tengevolge van overstromingen in Boven-Assam zijn ongeveer 10.000 personen van do buitenwe reld afgesneden. 500 stuks vee ver- zêifs ëërrmedicus niet kan weten, dronken en de schade wordt ge- wat er precies aan de hand is. schat op

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2