Schrijven van H.M. de Koningin aan President Truman Uraniummijnen van Jachymof Nederlandse mijnwerkers naar België en Groenland KOREA Het internationale vluchtelingen-probleem Minister In 'tVeld over financiering woningbouw HEL VOOR POLITIEKE GEVANGENEN Tsjechische vluchteling vertelt: vroegere nazi's ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1951. 7e Jaargang No. 1839. Naar het A.N.P. verneemt heeft H. M. de Konin gin door tussenkomst van haar ambassadeur te Washington een persoonlijk schrijven doen overhan digen aan de president der Verenigde Staten, waarin zij haar bezorgheid uitspreekt over het internationale vluchtelingen-probleem en om een initiatief verzoekt teneinde „deze zieke plek uit het lichaam der mens heid te snijden, waarin het anders een dreigend poli tiek gevaar zou blijven vormen". Middensfand adresseert over ouderdomsverzekering Russen regeren met hulp van De waarheid omtrent het slavenwerk in de Tsje- eho-Slowaakse uraniummijnen is thans uit de doeken gedaan door een jonge Tsjech, een van het handje vol, dat er in slaagde naar West-Europa te ontvluch ten. Zijn naam aangenomen na zijn aankomst in Londen is John Bradley. Hij is een jonge man, maar hij heeft in de laatste drie jaren genoeg erva ring opgedaan om er zijn gehele verdere leven op te kunnen teren. Bradley was secretaris van een Katho lieke studentenvereniging in de Moravische stad Brno. Bij de tweede studentenzuivering in 1949 werd hij gearresteerd en naar de Pancras-gevangenis in Praag overgebracht. BEROEP BI,J PRIVY COUNCIL AANGETEKEND IN DE ZAAK BERTHA HERTOGH. WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè. 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwa .aai Per week 37 cent Losse nummers 7 cent DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cetfê; iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pet advertentip 1.80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adm Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 mar Voor hei MaandagnummerZaterdags 11 uut Dr. J. H. van Royen, die dit schrijven aan president Truman overhandigde, deelde daarbij me de, dat de Nederlandse regering besloten heeft opnieuw 100 200 oude en gebrekkige vluchtelingen in Nederland toe te laten. Evenals bij vorige gelegenhe den zal deze onderbrenging die- Xjgn te geschieden met medewer king van kérkgênootschappért e.d. waarover het overleg nog gaande is. De regering is echter bereid deze toelating terstond te bevorderen. President Truman ging accoord met de publicatie van deze brief, welke als volgt luidt: „Mijnheer de president, In deze na-oorlogse jaren heb ik veel nagedacht over het steeds moeilijker wordende probleem van de vluchtelingen van huis en haard verdreven in alle delen van de wereld. De oorzaken van deze onrust barende situatie buiten beschou wing latend, ben ik diep begaan met de noden dezer vluchtelingen en ontheemden en vooral met het lot van die moeilijke gevallen die nog lange tijd verzorging en on derhoud nodig zullen hebben. Ik ben mij ten volle bewust van het prachtige en bewonderens waardige werk, dat in de loop van deze jaren is verricht en van de resultaten die bereikt zijn door de U.N.R.A., de I.R.O., de kerken en door particuliere organisaties. In al deze inspanningen heeft het Amerikaanse volk het grootste aandeel genomen, zowel wat be treft de terbeschikkingstelling van werkers, als de verschaffing van middelen. Wij in Nederland proberen ook ons aandeel te leve ren, niettegenstaande ons eigen, ernstig overbevolkingsprobleem. De I.R.O. beëindigt thans haar taak. De Verenigde Naties hebben een hoge commissaris benoemd om te voorzien in de internatio nale bescherming van grote groe pen vluchtelingen, maar bescher ming is niet voldoende. Een in ternationaal apparaat is opge richt voor de Koreaanse en de Arabische vluchtelingen, maar elders ontbreken zulke organen. Er is geen waarborg dat grote groepen vluchtelingen ook die materiële steun zal worden ver- Op grond van dc algemene so ciaal-economische ontwikkeling, nadat het rapport-Van Rhijn over de herziening van de sociale ver zekering werd uitgebracht en van wege de onderscheidene meningen, welke over het vraagstuk van, de ouderdomsverzekering thans blij ken te bestaan, zou het wenselijk zijn, de gehele problematiek van de ouderdomsverzekering aan de soeiaal-economische raad m vrije bestudering te geven, zonder deze raad aan advies over een bepaald project te binden. Dit is de strekking van een ge zamenlijk adres, dat door dé mid denstandsbonden, de Kath. Ned. Middenstandsbond, de Chr. Mid denstandsbond, de Ned. Kath. Middenstandsbond en het Ned. Verbond van Middenstandsvereni gingen, aan de Raad van Ministers is gezonden. De middenstandsbonden achten het noodzakelijk, dat door dé S.E. R. niet alleen een advies wordt uitgebracht, hetwelk sléchts de grondslagen voor de toekomstige ouderdomsverzekering zal omvat ten, maar dat door defee raad een volledige wet-tekst zal worden ge produceerd. -Door de samenstelling en het karakter van de S.E.R. kan dan verkregen worden, dat deze wet tekst gedragen wordt door de overtuigende instemming van het gehele Nederlandse volk. Getzien het gemis aan eenstem migheid ten aanzien van de uit- cindelijke vorm dér ouderdoms verzekering, is volgens het adres het gevaar niet denkbeeldig, dat een andére dan de in dit adres voorgestelde procedure tot voor grote bevolkingsgroepen onbevre digende resultaten zal leiden. leend, die zij hard nodig hebben. Evenmin is het zeker, dat de noodzakelijke maatregelen zullen worden genomen om het mogelijk te maken dat die vluchtelingen, die men niet in andere landen kan herplaatsen, in het land waar zij thans verblijven geassimileerd worden. \%ar de vrije landen reeds overbelast zijn met politieke, mi litaire en economische problemen van iedere dag, zou het vluchte lingen-vraagstuk op de achter grond kunnen raken. Maar u zult het met mij eens zijn dat politieke kwesties op de gevaarlijkste wij ze kunnen worden toegespitst door de ontevredenheid en onrust van millioenen die talrijk genoeg zijn om een groot land te bevol ken. Daarom leg ik u dit pro bleem voor in al zijn urgentie de tijd. Ik zou u willen vragen het initiatief te willen nemen voor een nieuwe aanpak om deze zie ke plek uit het lichaam der mens heid te snijden, waarin het anders een dreigend, politiek gevaar zal blijven vormen. Dit kan, naar mijn mening, al leen worden bereikt door deze mensen te verlossen van hun ge voel van onvrede en mislukking en hen zodoende te helpen hun onafhankelijkheid en zelfrespect te herwinnen. Ik geloof dat de beste wijze om hen te helpen is, hen op te nemen in het economi sche leven opdat zij in staat ra ken de verantwoordelijkheid te dragen voor degenen die van hen afhankelijk zijn. De assimilatie der vluchtelin gen moet het doel zijn. In veel ge vallen zal dat verdere materiële hulp vereisen, maar zoals u met mij eens zult zijn die hulp kan slechts doeltreffend zijn wan neer zij wordt gegeven in een christelijke geest van onderlinge verantwoordelijkheid en liefde. Slechts dan zal de enkeling voe len, dat voldoende aandacht wordt geschonken aan zijn moeilijkhe den in haar verschillende aspec ten, en dat het geheel van zijn fundamentele mensenrechten, zo als die door de Verenigde Naties zijn afgekondigd, tot een levende voor vandaag en voor de komen- werkelijkheid wordt. Ik geloof dat wij slechts in die geest een oplos sing zullen kunnen vinden voor dit en alle andere grote proble men der mensheid. Zij die in nood verkeren moe ten om het eens zo uit te druk ken bezien worden met de ogen van de maatschappelijke werker. Te vaak worden de vluch telingen slechts benaderd uit een oogpunt van hun waarde als ar beidsfactor. Voor zover zij niet tot werk in staat zijn, worden zij als een last beschouwd. Wij mo gen evenwel niet over het hoofd zien, dat er ouden van dagen zijn en zieken, gebrekkigèn en kinde ren. Evenmin mogen wij omstan digheden toelaten waardoor ge zinnen uiteen worden gerukt. Zo lang zulke dingen gebeuren moet de wereld hun vijandig toeschij nen. Dit zal hen diep verbitteren en allen leerden wij de les hoe zeer verbitterde mensen geneigd raken totalitaire ideologieën aan te hangen. Bij hulpverlening is qualiteit nog belangrijker dan quantiteit en, zoals altijd, kan ook hier de geneeswijze slechts tot resultaat leiden, indien die wordt toegepast in een geest van eerbied voor de vrijheid van iedere mens en ieder volk, aangezien slechts zulk een vrijheid hen in staat kan stellen deel te nemen in de opbouw van een gezonde wereld. Omdat ik weet hoe zwaar de last is die drukt op de schouders van de president van de Verenig de Staten, heb ik geaarzeld u te benaderen. Ik weet evenwel dat u er niet slechts het politieke be lang van ziet, maar dat u óók het menselijk begrip en het geloof hebt, die nodig zijn om deze vraagstukken aan te vatten. w.g. JULIANA R." De personeelsdiensten van de Staatsmijnen en van de particu liere mijnen in Limburg maken zich ernstig bezorgd over de vlucht van ondergrondse mijnwer kers naar de kolenbekkens In het land van Luik. Sinds ongeveer drie jaar werven de Belgische mijnen regelmatig mijnwerkers in Nederland. De eerste acties leverden de Belgische mijnen ongeveer 500 man personeel op. Op het ogen blik is echter een nieuwe grote wervingscampagne van de Belgi sche mijnen op toeren gekomen tengevolge waarvan reeds meer dan 100 arbeiders van de Lim- Op minstens zes plaatsen in de burgse mijnen naar het Belgische industrie-gebied zijn overgegaan, omgeving van Heerlen hebben de Belgische mijnen vaste wervings adressen en in een café te Heer len worden iedere Zondag bijeen komsten -belegd ter voorlichting van mijnwerkers, die in België willen gaan werken. De materiële voordelen van het werk in de Belgische mijnen zijn vele. Lonen van 100 tot 200 gulden kunnen door houwers worden verdiend. De kinderbij slagregeling is veel progressie ver dan de Nederlandse. Niettemin is de rechtspositie van de Nederlandse arbeiders in de Belgische mijnen onzekerder. Garanties voor de toekomst ont breken. De Nederlandse mijn werkersorganisaties, vooral de Nederlandse Katholieke Mijn- werkersbond zijn tegen deze wer ving gekant. Men kan er echter in de practijk weinig tegen be ginnen, omdat een verdrag van 1933 zowel België als Nederland de vrijheid laat in de twee landen arbeidskrachten te werven. De gevolgen van de werving door de Belgische mijnen zullen zijn, dat het toch reeds onder bezette kolenfront nog zwakker bezet wordt en dat het tekort aan ondergrondse mijnwerkers steeds nijpender gevoeld zal worden. De Staatsmijnen trachten de arbeids- vlucht naar België tegen te gaan door de arbeiders, die in wonin gen van de mijnen wonen en die in België gaan werken, de huur van deze mijnwoningen op te zeggen, omdat de mijnwoningen bestemd zijn voor het eigen per soneel. Het tekort aan ondergrondse mijnwerkers zullen de Staatsmij nen trachten op te heffen door zelf een wervingscampagne te beginnen in het N. O. van ons land. Men hoopt een duizendtal nieuwe ondergronders te winnen voor het werk in de Limburgse mijnen. Ondertussen is echter in de vlucht naar het buitenland een geheel nieuw element aan 't licht gekomen. In de Limburgse mijnstreek is een Deense firma bezig arbeiders te werven voor werk in de mijnen op Groenland. Enige mijnwerkers zouden reeds een contract hebben gete kend voor de Deense firma, die op Groenland mijnen exploiteert. Noch de Staatsmijnen noch an dere instanties hebben tot nu toe kunnen ontdekken, wie deze wer vingsagent is. Men bestempelt het vertrek van Limburgse mijnwerkers naar Groenland als een fantastische onderneming. De betrokken mijnwerkers is echter zeer hoge lonen geboden en zij zullen binnenkort via Dene marken naar Groenland kunnen vertrekken. Het is mogelijk, dat de zoge naamde Groenland-affaire een nieuwe serieuze poging is om Nederlandse mijnwerkers voor 't buitenland te interesseren. Het is echter in dit stadium eveneens mogelijk, dat de mijnwerkers die het Groenland-contract hebben getekend, zijn beetgenomen. De details van het contract zijn ech ter zo nauwkeurig duur van de arbeidsovereenkomst 8 maan den, loon 1000 per maand, eer ste kleding vrij, vertrek per 1 October dat de personeelsdien sten van verschillende mijnen voor een raadsel staan. De politie is van mening, dat de zaak in elk geval een onder zoek waard is en mei dit onder zoek is inmiddels een begin ge maakt. Mansoer Adabi, de Mohamme daanse onderwijzer, wiens huwe lijk met Bertha Hertogh ongel dig werd verklaard, heeft te Sin gapore medegedeeld, dat bij de Privy Council" beroep is aange tekend tegen de uitspraak van het hooggerechtshof te Singapo re. Hij zeide, dat hij hiervan per telegram op de hoogte was ge steld en voegde hieraan toe: „Ik ben erg blij". (De „PrivyCoun cil" of Kroonraad te Londen is de hoogste beroepsinstantie voor koloniale zaken). Vrijdag rukten drie uit ge vechtwagens bestaande geallieer de divisies in het W.-gedeelte der centrale Koreaanse frontsec tor op. Waarnemers te Tokio achten het mogelijk dat dit de inleiding zal vormen tot de eer ste grote tankslag van de Ko reaanse oorlog. Zware, middel bare en lichte tanks namen aan de door infanterie gesteunde ac tie deel. De Chinezen hebben in de laatste tijd in dit gebied op agressieve wijze patrouille ge lopen. In het Oostelijke gedeelte van de centrale frontsector en aan het Oost-Koreaanse front zijn de Verbondenen in de bergen in he vige gevechten met de commu nisten gewikkeld. Donderdag is ten Z. van Koemsong hevig ge vochten. Geallieerde patrouilles baanden zich een weg door fel verdedigende communisten. De communisten voeren tegenaan vallen uit, doch zij moesten uit eindelijk terugtrekken, nadat vele hunner waren gesneuveld. De communisten ten N. van- Janggoe bieden heftige tegen stand. In het gebied is reeds de gehele week fel gevochten. De communisten hebben zich hier ingegraven en de Verbondenen wisten hen niet uit hun stellingen te verdrijven. Deze posities der Noordelijken worden beschouwd als de sleutelstellingen van hun gehele verdedigende stelsel in het oostelijke gedeelte van e centra le frontsector. Radio-Peking meldde dat com munistische troepen in de Oost- lijke frontsector „uit strategische overwegingen beurtelings opruk ken en terugtrekken". In September zijn „aanzienlijke versterkingen voor de Chinese vrijwilligers uit China naar het Koreaanse front vertrokken". Hieronder bevinden zich motor- transporttroepen uit Kanton, per soneel van de militaire genees kundige dienst en eenheden voor het herstellen van motorvoertui gen, die afkomstig zijn uit Tsing- tao. Het hoofdkwartier in Korea van de vijfde Amerikaanse lucht- machtgroep meldt dat het ver keer langs de voornaamste be voorradingswegen der commu nisten in de nacht van Donderdag op Vrijdag aanzienlijk was. Ge allieerde vliegtuigen hebben bij nachtelijke aanvallen acht loco motieven, zeventig spoorwegwa gons en bijna de helft van de waargenomen 1200 voertuigen vernield of beschadigd. Vrijdag hebben geallieerde vliegtuigen zeven tanks van de tegenstander vernietigd en twee tanks beschadigd gedurende de grootste pantseraanval van de Koreaanse oorlog, die in de „ijzerendriehoek" aan het centra le front werd uitgevoerd. Vliegers voerden een aanval uit met napalmbommen, waardoor 2 tanks werden vernietigd en de ca mouflage van andere tanks in brand vloog. Daarna werden met bommen vijf andere tanks vernie- verschilt van het door de Duit tigd en twee tanks beschadigd, 'sers in hun concentratiekampen Bradley klaagt niet over de rechters, die hem tot twee jaar dwangarbeid veroordeelden. Door hen werd hij beleefd behandeld, zo vertelde hij op een persconfe rentie. Maar hij wordt nog al tijd woedend, wanneer hij denkt aan de behandeling in de ura- nium-mijnen, waarheen hij uit de Pancras-gevangenis werd ge bracht. In het bijzonder is hij ge beten op sommige mede-gevan genen, die in de mijnen een ware terreur uitoefenen om „punten" te verzamelen, nodig voor een verhoging van de betaling of pro motie. Het leven in een Tsjechische uraniummijn, volgens de schilde ring van de gevluchte student, ziet er als volgt uit: Tsjecho-Slowaijke's rijkste ura- niumlagen liggen in de driehoek Karlavy-V ary-Mirianske-Lazne- Jachymov, maar nieuwe vond sten zijn gedaan in het bekende kolendistrict van Usti en Teplice in Nrd.-West-Bohemen. Uranium geniet prioriteit boven ijzer en kolen. Materiaal, dat oorspron kelijk voor de ijzer- en kolenmij nen was bestemd, is ijlings ge schikt gemaakt voor het winnen van uranium en naar het gebied van Usti en Teplice gebracht. Volgens de beste schattingen worden uit de nieuwe mijnen ongeveer 30 mijnwagens uranium per uur naar boven gebracht. De dagelijkse productie in het ge bied van Jachynov alleen wordt op 50 ton erts van hoog gehalte getaxeerd. In theorie zijn de uraniummij nen een Tsjecho-Slowaakse ge nationaliseerde industrie, maar in feite staan zij onder Russisch beheer. De gehele technische- en veiligheidsstaf bestaat uit Rus sen. Ir. Kasarenko is directeur- generaal van de mijnen, Dr. Lit- wonovv is almachtig heerser in het gehele gebied, waar de mij nen liggen en Dr. Garbisin is hoofd van de laboratoria. Zelfs de geneesheer-directeur is een Rus. Allen krijgen hun orders direct uit Moskou. De zeven belangrijkste mijnen liggen in de nabijheid van de weg van Jachynov naar Aber- tam. Sommige daarvan dragen schone namen als Bratrstvi (Broederschap) en Rovnest (Ge lijkheid). Alle zijn verbonden met een net van kampen voor de dwangarbeiders, waarvan het grootste Vykmanov is met onge veer 5000 inwoners. Bradley werkte in Rovnest, een typische combinatie van ura niummijn en slavenkamp. Het ge bruikelijke veiligheidssysteem omvat een dubbele, electrische geladen prikkeldraadversperring, met machinegeweren en zoek lichten uitgeruste wachttorens en politiehonden. Het kamp en de mijn vormen een zichzelf bedrui pende gemeenschap met een eigen electrische centrale, kanto ren, eantines, barakken enz. De gevangenen slapen op stro en zijn onvoldoende beschermd tegen regen. De sanitaire verzorging is absoluut onvoldoende. Er is slechts één toilet voor elke 150 gevangenen. Het voedsel bestaat in hoofdzaak uit aardappelen en suikerbieten en af en toe wat paardenvlees. Soms slagen de gevangenen er in, hun rantsoe nen aan te vullen met in de zwarte handel gekochte levens middelen. Als gevolg van de ondervoe ding en regelmatig voorkomende ongelukken is het sterftecijfer in de kampen zeer hoog. Gemiddeld gebeuren er in elk van de kam pen twee ongelukken per dag. Ook eist het voortdurend werken met radio-actieve materialen een hoge tol. De gevangenen dragen een kampuniform en hun hoofden zijn geschoren. Zij staan onder een streng regime, dat weinig toegepaste. Elk kamp heeft „zelfbestuur", samengesteld uit gevangenen met de langste straf fen, in hoofdzaak vroegere nazi collaborateurs, die bij de Russi sche meesters in de gunst trach ten te komen door hun mede gevangenen zo slecht mogelijk te behandelen. In Rovnost is de voorzitter van het zelfbestuur Jan Holy, tijdens de oorlog lid van de Gestapo in Brno. „Werken is een eer" is de leuze, die men overal in de kampen ziet aangebracht. En de leiding houdt zich daaraan, zeven dagen per week. Elke dag is als de vorige: reveille om 4.45 uur, begin van het werk om 5.20 uur, einde van het werk om 17 uur, met daar tussen een pauze van 40 minuten voor het middagmaal en een uur voor het appèl. Om 17 uur wordt het tweede maal uitgereikt en van 18 tot 21 uur volgt dan de politieke cur sus. Lichten uit om 23 uur. De gevangenen komen uit alle rangen en standen van de maat schappij. In Rovnost zitten hoge ambtenaren van het vorige regi me, professoren, parlements leden, advocaten en leiders van- drie ondergrondse bewegingen, die onlangs werden opgerold. Naast de gevangenen werken geschoolde mijnwerkers, maar het harde en gevaarlijke werk wordt door de dwangarbeidets gedaan. Zodra er een uranium- laag wordt gevonden, trekt men de dwangarbeiders terug; de Russen komen ter inspectie en betrouwbare partijleden, Jn hoofdzaak stootarbeiders, nemen de plaats der politieke gevange nen in. Dit is een garantie tegen sabotage en vertraging van de arbeid. Een aantal vrou welijke sorteerders is ook in de- mijnen werkzaam, voornamelijk jonge meisjes, die door hoge lonen zijn aangelokt. De meerderheid van de kamp bewoners bestaat uit politieke gevangenen, van wie 20 procent gewezen nazi's zijn. Ongeveer 5 proeent zijn gewone misdadigers. Minister J. in 't Veld heeft tij dens een persconferentie vragen over de woningbouw en de finan ciering daarvan beantwoord. Hij verklaarde zich bijv. nader over zijn uitlatingen, dat het Neder landse volk minder moet roken, snoepen en drinken om besparin gen hi de woningbouw te kunnen beleggen. „Als ik 150 millioen gulden meer kon krijgen", aldus de mi nister, kwamen we in 1952 wel aan een voldoend aantal wonin gen. Nu we minder moeten bou wen, omdat we niet voldoende kapitaal kunnen krijgen, wordt moord en brand geschreeuwd. Maar men vergeet, dat deze toe stand reeds geruime tijd geleden is aangekondigd. Op de tegenwerping, dat bespa ring op de niet-noodzakelijke con sumptie werkloosheid in die ver- zorgings-industrieën zou veroor zaken en tot verminderde inkom sten aan belastingen en accijn zen zou leiden, antwoordde de minister: „Wij moeten kiezen of delen". Wat is belangrijker, wo ningbouw of niet-noodzakelijke consumptie? Wat is erger, werk loosheid in de bouwvakken of in de betrokken industrieën?" De minister wil niet naar bevoog ding van ons volk toe, maar naar opvoeding tot burgerzin en be grip. Teruggang van inkomsten is te compenseren met verhoging van accijnzen. Voorts zou op de viezen bespaard kunnen worden. Besprekingen in de niet-nood zakelijke consumptieve sector worden door de minister slechts geïllustreerd met roken, snoepen en drinken. Er zijn vele andere zaken, als bijv. het als luxe aan schaffen van bromfietsen, waar op kan worden bezuinigd. Hij ziet dit besparen en het beleggen in 4 percents woningbouwleningen, zoals die in Groningen en Leeu warden worden uitgeschreven, als de enige weg om de huizen- voorraad te vergroten. Het alter natief, de weg der inflatie, wijst hij met kracht van de hand. nieuwe huurverhoging zou ern stige spanningen in het sociale bestel veroorzaken. Naar loons verhoging kan men niet toe, om dat onze positie dank zij ons lage kostenpeil met zwakke produc ten op de wereldmarkt tamelijk goed is. Worden de lonen ver hoogd, dan stijgt het kostenpeil met onoverzienbare gevolgen voor onze handelsbalans. De minister was wat teleurge steld, dat op het aanvullingswet je op de wederopbouwwet nog steeds geen voorlopig verslag van de Tweede Kamer versche nen is. Met behulp van die aan vulling zal het mogelijk zijn alle mogelijke eisen van plaatselijke bouwverordeningen te normali seren, waaruit naar zijn mening aanzienlijke besparingen kunnen worden verworven. Hij zeide voorts, dat wij niet aan huurpolitiek op lange ter mijn zullen kunnen ontkomen, waarbij voorop moet worden ge steld, dat in de toekomst even wicht tussen bouwkosten en hu ren zal moeten bestaan. De minister zeide tenslotte, dal een tijdelijke teruggang in bei woningbomvprogramma wel <hv aangenaam, doch niet al te ver ontrustend moet worden gezien. Wij zijn aan het einde van dif jaar 25.000 woningen vóór op het oorspronkelijke programma- Door vermindering tot 40.000 woningen over 1952 wordt die voorsprong verkleind. Tot ram pen behoeft deze vermindering, zo die tijdelijk blijft, niet te leiden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Overwegend zonnig. Overwegend zonnig weer met iets hogere temperaturen dan gis teren. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Oost en Gevraagd werd of de krapheid zuid aan opdrachten in de bouwnij- verheid, langs de weg van concur rentie tot verlaging van de bouw kosten zou kunnen leiden. De minister is van mening, dat van deze omstandigheid wel enig soulaas kan komen. Naar zijn mening hebben de prijzen van grondstoffen ongeveer hun top bereikt. Ten aanzien van het „bouwen in vrije tijd" werd op gemerkt, dat „alle kleine beetjes helpen". Doorlopend zal moeten worden gestreefd naar bezuinigingen bij de bouw, liefst in algemene zin. Minister In 't Veld ziet geen heil in huurverhoging en afro ming hiervan met bijv. 20% ten behoeve van de financiering. De totale huuropbrengst bedraagt ongeveer 600 millioen per jaar. Hiervan zou dus 120 millioen per jaar kunnen komen. Maar, zo zeide de minister. ZON. EN -MAANSTANDEN. ZON MAAN 22 23 24 25 op onder op onder 6.24 18.41 21.22 14.57 6.26 18.39 22.19 15.46 6.27 18.36 23.27 16.23'. 6.29 18.34 1649 ZONDAG 23 SEPTEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.41 7.16 7.56 8.06 n.m. 7.95 7.40 8.20 8.30 MAANDAG 24 SEPTEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.45 8.20 9.00 9.10 n.m. 8.27 9.02 9.42 9.52

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1