De Engelse verkiezingen Penië: De oliekwestie KOREA BEVAN IN ACTIE Generaal Eisenhower AMERIKA BLIJFT OP HAAR HOEDE De nieuwe Antwerpse petroleumhaven VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1951 7e Jaargang No. 1838. Churchill over de a.s. verkiezingen bij het Nederlandse leger in Duitsland fSp iifire" verongelukt WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. lichamelijk gebrekkigen defileren voor de Koningin ZEEPOST De conferentie te Ottawa Afvalbeenderen kunnen waardevolle producten leveren Vragen van Kamerleden Persconferentie van Truman Frankering bij Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nü 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwt^ .aal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pe: advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uiar Voor het MaandagnummerZaterdags 11 uur Binnen 24 uur nadat Attlee de algemene verkiezingen in Enge land had aangekondigd, hebbe n de aanhangers van Aneurin E|evan n brochure uitgegeven, waarin zij eeu aanval doen op de defensiepo litiek van de Labour-regering. ®e brochure, ,,Oinze Weg", is gedrukt vóór de premier het be sluit nam tot het houden van ver kiezingen op 25 October. In het voorwoord zegt Bevan, dat de partij-eenheid zijn doel is. In zijn vroegere aanval, „De enige weg', had hij de eenheid niet in gevaar gebracht doch de partij ge activeerd. In het nieuwe geschrift wordt de regering er van beschul digd „de werkelijke gevaren te verdoezelen. Deze gevaren -waren gelegen in de armoede van de ten achter gebleven gebieden en de bewapeningswedloop, aangevuurd door onnodige vrees en hysterie' De tegenwoordige wereldsitua tie rechtvaardigde de eis tot ver mindering der bewapeningskosten volledig. De Britse begrotingsbe rekeningen voor een bewapening waren van begin tot einde on juist. Bevan en zijn medestanders Harold Wilson en John Freeman halen een verklaring van generaal Eisenhower aan, waar deze zegt, dat de Sowjetrussische gcwapen- dt dreigingen overdreven worden. Weliswaar, zo geven zij toe, „vormt de communistische kracht een formidabele bedreiging". De brochure doet een aanval op het Labour-bestuur wegens zijn steun aan het defensieprogram van 4.700.000.000 pond sterling. Harold Wilson, die „president of the Board Trade" was vóór zijn aftreden, zeide, dat cle Europese economie te gronde zou gaan aln er geen verandering kwam in de Amerikaanse theorie, dat het mo gelijk was „meer boter en meer kanonnen" te hebben. „De waanzin" van de Ameri kaanse actie om voorraden aan te leggen was voorb'j, doch er dreig de nog steeds gevaar voor West- Europa door een ongecontroleerde Amerikaanse inflatie tengevolge van een defensieprogram, dat was opgelegd aan een voor het meren deel niet beheerste burgerlijke economie. Tenzij de Atlantische herbewapening tot een „realistisch cijfer" zou worden teruggebracht, zou de wereldinflatie steeds groter vaart krijgen. De „Bevanisten" verklaren, dat de regering door hun critiek er toe gebracht was toe te geven, dat de Britse import de export overtrof en dat er een ernstig te kort aan dollar- en goudreserven zou komen. Voorts zo had men toegegeven, bestond er een tekort aan arbeidskracht waar het de Uitvoering van bewapeningsorders tietro:. Een mogelijk tekort aan brandstoffen zou de productie kunnen beïnvloeden. Door de herbewapening verlooi de Britse export grond aan de concurrenten op het vasteland. Duitsland bijv. deed zijn voer deel, terwijl de Britse export .ach teruit ging. Naar uit Londen wordt gemeld, zal het verkiezingsprogramma van d# Labour-partij o.m. ofmvatten Volledige steun aan het bewia- ■peningsprogramma (ten bedra ge van 47 milliard gulden in 3 jaar); verhoogde belastingen op grote, niet door .arbeid verkregen in komens; een (wereldplan voor hulp aan minder ontwikkelde landen; opheffen van monopolies; controle op prijzen en winsten en overheidscontrole op de distri butie van fruit, groente en vis. Be conservatieven zullen de na druk leggen op de noodzaak van grotere productie, met voorrang voor de herbewapening. Zij menen, dat inflatie en hoge kosten van levensonderhoud slechts kunnen worden tegengehouden door de in dustrie te bevrijden van enige der huidige beperkingen en zij zouden trachten het tekort aan woon- ruimte te bestrijden door 300.000 huizen per jaar te bouwen, dat is 100.000 meer dan tot op heden jaarlijks zijn gebouwd. Voorts hebben de conservatie ven beloofd de nationalisatie te niet te doen. Mogelijk zullen zij het huidige beheer van het weg vervoer verzachten, doch het is niet waarschijnlijk, dat zij de na tionalisatie van de Bank van En geland, de kolenmijnen, gas- en electriciteitsbedrijven, luchtvaart maatschappijen of radio- en tele graafverbindingen ongedaan zul len maken. Ook zullen zij de diensten van de nationale gezondheid en sociale verzekering niet wijzigen. Van 1 tot 5 October zou de La- bourpartij haar jaarlijkse confe rentie houden te Scarborough, waarschijnlijk zal de conferentie worden bekort en het programma ingrijpend gewijzigd om menings verschillen, die de partij kunnen dplitsen in regoringsaanhangers en aanhangers van (Bevan, te voorkomen. Zoals bekend bevindt zich een groot aantal ministers in 't bui tenland o.a. zijn Morrison, Gaitskell en Shinwell in Ottawa Zij zullen naar Engeland te rugkeren, zodra hun officiële be sprekingen zijn geëindigd. Voor hij zijn radio-rede uitsprak heeft Attlee aan Churchill en de liberale leider Davies schriftelijk het vaststellen van een datum voor algemene verkiezingen mee gedeeld. Het hoofd van de pers dienst van de conservatieve partij heeft meegedeeld, dat de organi satie op de komende verkiezingen is voorbereid. Hij zei, dat nog be slist zou moeten worden, of het jaarlijkse congres van de conser vatieve partij, dat op 10 October zou beginnen, zou doorgaan, doch het schijnt onwaarschijnlijk. Het is te verwachten, dat in de komende 37 dagen in Engeland 'n vinnige verkiezingsstrijd zal op laaien tussen de Labourpartij en de conservatieven. In het huidige parlement, dat op 23 Februari 1950 werd gekozen, behaalde Labour een meerderheid van slechts 7 zetels, de kleinste meerderheid in het Britse parle ment sedert 100 jaar. De samen stelling op het ogenblik is als volgt: Labour 313; conservatieven en aanhangers 296; liberalen 9; onaf- hsJakelijken 1 en Ierse nationalis ten 2. Eén labourafgevaardigde is onafhankelijk geworden; 3 zetels zijn op het ogenblik vacant. Attlee heeft het risico van nieu we verkiezingen genomen op een tijdstip, dat het prestige van zijn partij in het land geacht wordt tot een laagtepunt te zijn gedaald. De socialisten zijn onder elkaar verdeeld over de bewapening. De linkervleugel van de partij, geleid door oud-minister Aneurin Bevan, vindt dat de levensstandaard te sterk lijdt onder de grote uitgaven voor wapens. Voor de (komende winter bestaat het gevaar vajn een tekort aan brandstof. Vijf millioen georgani- seerden hebben loonsverhoging ge- eist. De communisten zullen bij de Britse verkiezingen in 25 distric ten candidaten stellen. De partij heeft haar aanhangers in de dis tricten, waar geen candidaat wordt gesteld, opgewekt op de candidaten van Labour te stem men. De leider van de Britse conser vatieven, Churchill, heeft naar aanleiding van bet bekendmaken van de datum voor de algemene verkiezingen verklaard, dat „het Britse volk thans de gelegenheid heeft een ndgering aan de macht te brengen, die haar uiterste begt zal doen de vele problemen in bin nen- en buitenland op te lossen zonder bevooroordeeld te zijn door voorrechten of gevelstigde heltin- gen en zander te zijn misleid door klassestrijd of leerstellige drog redenen". „De weg zal echter moeilijk zijn, maar als wij moedig een pe riode v&n een standvastig, ver draagzaam en vooruitstrevend be stuur beginnen is er geen reden waarom wij niet een betóre levens wijze hier zullen kunnen verzeke ren en eens weer volledig onze rol zullen spelen bij het bewaren van de vrede en vrijheid van de v.ereld", aldus Churchill. Sluiting van Britse consulaten in Perzië? De secretaris-generaal van de Perzische olieraad, Hoessein Ma- ki, heeft Woensdag aan Reuter medegedeeld, dat nationalistische afgevaardigden uit de Perzische Tweede Kamer druk uitoefenen op de Perzische regering om alle Britse consulaten in Perzië, be halve het consulaat-generaal te Teheran, te sluiten „als maatre gel tegen de Britse economische sancties". Maki gelooft, dat de regering dit verzoek zal inwilli gen. Hij zei, dat het niet de be doeling is de diplomatieke be trekkingen af te breken. Het Perzische ultimatum. Woensdagavond heeft het Per zische kabinet besloten het ver zoek van Harriman om de ver zending van het ultimatum naar Engeland uit te stellen, af te wij zen. Nadat het kabinet de brief van Harriman had besproken deelde vice-president Fatemi mede: „Wij zijn vastbesloten bij ons besluit të blijven de Britten vijftien da gen de tijd te geven om de be sprekingen te hervatten of an ders Perzië te verlaten". Hij zei, dat het kabinet Zater dag weer bijeen zou komen om andere punten van de brief van Harriman te bespreken, doch het ultimatum zou onmiddellijk verzonden worden Rusland verzoekt Perzië olie te leveren. Volgens een zegsman van het Perzische ministerie van Finan ciën heeft Rusland Perzië ver zocht olie te leveren. Ook wordt bericht, dat de Russische ambas sadeur te Teheran, een bezoek Een dode. Gistermiddag om half vier is een zgn. „Dual-Spitfire" van de L.S.K. in de start van de vlieg basis Soesterberg af veronge lukt. In het verongelukte toestel bevonden zich de reserve eerste luitenant-vlieger A. van Tien hoven uit Utrechten de kapitein- vlieger Jhr B. Sandberg uit Heemstede. De „Spitfire" kwam even bui ten het veld bij de Hertenlaan terecht. De inzittenden werden zwaar gewond aangetroffen en onmiddellijk naar het militaire ziekenhuis vervoerd. Tijdens het vervoer is de res. 1ste luit.-vlie- ger Van Tienhoven aan zijn ver wondingen bezweken. Hij was 26 jaar oud en gehuwd. De „Spitfire" is totaal vernield. aan premier Mossadeq zal bren gen alvorens met een maand ver lof naar Moskou te vertrekken. Waarnemers in de Perzische hoofdstad menen, dat z'n vertrek in verband staat met nieuwe Russisch-Perzische handelsbe sprekingen. Perzië heeft ge vraagd grote hoeveelheden Rus sische suiker, machines en rails te importeren in ruil voor eigen producten. Spion ter dood veroordeeld? Volgens niet-officiële berichten uit Teheran heeft een militair tribunaal de Rus Abdoellah Oz- bak wegens spionnage voor een vreemde mogendheid ter dood veroordeeld. Ozbak werd aan de Russisch- Perzische grens gegrepen terwijl hij in het bezit was van een ra diozender en andere zaken die op spionnage wezen". BEROEP BIJ „FRIVY COUNCIL" INZAKE BERTHA HERTOGH? Een vooraanstaand advocaat uit Pakistan, Syed Ahmed Ra- fique, heeft medegedeeld, dat waarschijnlijk de volgende maand bij de „Privy Council" een beroep zou worden ingesteld te gen de uitspraak van het hoog gerechtshof te Singapore, waar bij Bertha Hertogh aan haar ouders werd toegewezen. „Er zijn goede gronden voor een beroep", zo zeide hij. Rafique heeft van de advocaat van de „echtgenoot" van Bertha, Man soor Adabi, een dossier van deze zaak ontvangen om zijn mening te geven. „Indien men mij vraagt als verdediger in de „Privy Coun cil" op te treden, zal ik dit ver zoek zeker aanvaarden", zo zei hij, „doch het is nog te vroeg om in te gaan op de gronden van een beroep". medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagochtend tot Vrijdagavond. Rustig herfstweer. Vr(j koude ochtend met hier en daar nevel of mist. Droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden en dezelfde of iets hogere tempera turen dan gisteren. Overwegend zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. ZON. EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder 6.22 18.43 20.38 13.54 6.24 18.41 21.22 14.57 6.26 18.39 22.19 15.46 6.27 18.36 23.27 16.23 21 22 23 2f ZATERDAG 22 SEPTEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.54 6.29 7.09 7.19 n.m. 6.09 6.44 7.24 7.34 Generaal Eisenhower heeft Woensdagmiddag zijn driedaagse inspectietocht langs de onderdelen die deelnemen aan de oefening „Counterthrust", beëindigd. Voor zijn vertrek van het vliegveld Oelle verklaarde Clij het erg pret tig te hebben gevonden, dat hij 'n paar dagen van achter zijn bureau vandaan tiad kunnen komen „om cude vrienden weer eens te ont moeten". ,,Het deed mij goed", zo zeide hij, „om soldaten van zeven landen zo met elkaar te zien oefe ren. Hét moeten er echter nog meer worden. Onze eenheid moet hechter en sterker zijn dan de eenheid van de door dictators ge leide landen". De geest onder de troepen noem de de generaal voortreffelijk. 's Ochtends heeft generaal Eisenhower in gezelschap van de vice-luchtmaarscfaalk Sir HJarry Broadhurst einder meer nog het R.A.F.-vliegveld hij Wunstorf be zocht, waar op het ogenblik in verband met de oefening „Coun- terthrust" 16 Gloster „Meteors" va.n de L.S.K. zijn gestatiomneerd te weten het 328ste en 329ste squadron. Even voor generaal Eisenhower was luit.-gen. I. Aler, de chef van dd luchtmachtstaf, bij de Nederlandse squadrons gearri veerd. Gen. Eisenhower onderhield zich geruime tijd met de comman danten van beidd squadrons, de kapiteins Droste en Wansink. Met generaal Aler besprak hij de op touw van de Nederlandse lucht macht. Zijn woorden hielden steeds weer een aansporing in om toch vooral met spoed te werken aan de versterking van onze de fensie. Genelraal Eienhower zal deze aansporing zeker niet bedoeld heb ben als een verwijt aan het adres van de in Wunstorf gestationneer- de L.S.K.-mannen. Officieren van de R.A.F. verklaarden, dat het optreden van het 328ste en 329- ste squadron in de oefening „Counterthrust" eist, dat onze vliegers uit het goede hout zijn gesneden. In geoefendheid en in organisa tie is de Nederlandse luchtmacht zeker niet de mindere van de Belgische of Franse, zo meenden zij. De Nederlandse vliegers, die met hun Glosters voornamelijk ge traind zijn op de luchtverdediging, hebben zich zeer goed kunnen om schakelen op een andetre taak: de bestrijding van doelen op de grond. De vliegers hebben plezier in deze oefening. De verstandhouding met de Engelsen is uitstekend. „Wij worden gewoon als ere-gas- ten behandeld. Wij krijgen op drachten, waar we plezier in heb ben en als wij eens wat nodig he'bben, is de R.A.F. direct bereid om bij te springen". Met het grondpersoneel vormen de vliegers als het ware één fa milie. De mecaniciëns werken van 's morgens 4 uur tot 's avonds laat om de vliegtuigen in orde te houden. Hun enthousiasmel en hun medeleven met de oefening is gro ter dan die van sommige hulp diensten bij de 31ste regimentsge vechtsgroep, omdat zij op de hoog te worden gehouden van het ver loop van de oefening. „Wij weten waar het om gaat". De Nederlandse vliegers hebben aanzienlijke successen geboekt bij do bestrijding van vijandelijke doelen op de grond. In de elerste dagen hadden wij het niet moeilijk, zeiden zij. Evenals de vliégers van andere squadrons hebben wij toen geconstateerd, dat de infanterie, artillerie en vooral de taakonder delen op 't gebied van camouflage nog heel wat hebben te leren. Men is thans wel iets voorzich tiger geworden, maar volmaakt is de 'camouflage nog lang niet. In werkelijkheid zouden b.v. vele on derdelen zeer zward verliezen door luchtaanvallen hebben geleden, zo als zij daar dikwijls onvoldoende gecamoufleerd bij daglicht over open terrein terugtrokken. „Biauwland" is thans terugge trokken op een stelling, die onge veer van Hannover via het 8 km lange en 4 km brede Steirihuder- rneer naar de rivier de Wezer loopt. De Nederlandse 31ste regi mentsgevechtsgroep bezit het ge deelte tussen Wezer en Steinhu detoneer. Het comité voor lichamelijk ge brekkigen te Rotterdam heeft Donderdag een autotocht georga niseerd naar Zeist. Met de onge veer 100 auto's werd ook een be zoek gebracht aan paleis Soest- dijk, waar gedéfileerd werd voor H.M. de Koningin, die het voorbii- trekken van de stoet vanaf het bordes gadesloeg. Een deputatie van het comité werd aan H. M. voorgesteld en gaf de vorstin in lichtingen omtrent haar werk. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden: De data, waarop de correspon dentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Indonesië: m.s. Sibajak (8 Oct.) Nw.-Guinea: m-s. Blitar (18 Oct-) Antillen: m.s. Willemstad (2 Oct.) Suriname: s.s. Helicon (25 Sept.) Canada: s-s. Veendam (26 Sept.) Australië via Engeland: (22 Sept.) De conferentie van de Noord- atlantische Raad te Ottawa is ten einde. In een communiqué worden de volgende vijf belangrijke punten genoemd, waarover men het eens is geworden, n.l.: 1. De toelating van Grieken land en Turkije tot het Atlan tisch Pact. 2. De opbouw der strijdkrach ten tot een voldoend peil en de handhaving van een gezonde en stabiele economie. 3. De instelling van een tijdelij ke commissie tot bestudering van behoeften en hulpbronnen der Noordatlantische mogendheden en van de middelen om de kloof tussen beide factoren te over bruggen. 4. Het financieren van vlieg velden, verbindingen en andere installaties ter ondersteuning van de Noordatlantische strijdkrach ten in West-Europa. 5. De noodzakelijkheid vaker en regelmatiger te vergaderen. De Raad besloot voorts: a. De volgende bijeenkomst in November te Parijs te houden. b. Generaal Eisenhower uit te nodigen in November te Parijs persoonlijk verslag uit te bren gen over de staat der Europese Verdediging. c. Herziening van het Italiaanse vredesverdrag te overwegen. d. Een ministers-comité te vor men van Belgische, Canadese, Italiaanse, Nederlandse en Noor se afgevaardigden om voorberei dingen te treffen voor meer over leg over de buitenlandse politiek en nauwere samenwerking op economisch, financieel, cultureel en sociaal gebied. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, heeft na afloop van de conferen tie zijn waardering uitgesproken over de rol die vele vertegenwoor digers van kleine landen op de conferentie hebben gespeeld. Hij zei dat de N.A.T.O. zeer grote voortgang heeft gemaakt sinds zij twee jaar geleden werd opge richt. HjJt ministerie van Landbouw deelt het volgende mede: De sctiillenophalers te Rotter dam zijn in overleg r.iet het ge meentebestuur begonnen met het inzamelen van afvalbeenderen. Men hoopt zodoende tenminste 600 ton beenderen per jaar voor industriële verwerking beschik baar tel kunnen stellen. Een soort gelijke regeling is de vorige week in Amsterdam getroffen. Naar mag worden verwacht zal ook el ders in ons land binnen afzienba re tijd tot intensieve inzameling van beenderen (en van andetre waardevolle afvalstoffen) worden overgegaan. (Deze actie moet worden gezien om met het oog op de economische toclstand hier te lande, verspilling tegen te gaan. Deze actie kan alleen, slagen als alle hulsvrouwen meewerken. Denkt niet, dat een afgekookt soepbeentje waardeloos is. De in dustrie haalt er nog van alles uit. Daar is allereerst het heendetvet, dat voor technische doeleinden on misbaar is (elke 100 kg beenderen leveren circa 1 kg vet). Dan is- del gefabriceerde beenderlijm min stens even belangrijk, want hier door helpt de, papierindustrie ons ning, dat de onder 2 bedoelde vra- aan plakband, aan boekbinders- lijm, aan schuurpapier; de textiel industrie benut het in haar weve rijen, bij de katoendrukkerijen en in diei' tapijtfabrieken; de houtbe- werkingsindustrie gebruikt het in de meubelfabrieken. Men berekent, dat met mede werking van de huisvrouwen in ons land door een huis-aan-huis- inzamidling per jaar ongeveer 13 millioen kg beenderen kunnen worden verzameld. Uitgaande van deze hoeveelheid, wordt een productie van ruim life millioen gulden aan beendervet, 2% millioen gulden aan lijm en 2% millioen gulden aan ontlijmr} en nielt ontlijmd beendermeel en fosforzure kalk verkregen, in to taal dus 6% millioen gulden, hier bij rekening houdende met 't feit, dat hieruit gelatine met een rela tief hogere waarde kan worden gefabriceerd. De inzamelïtng van de afval- beentderen moet dan ook van groot belang worden beschouwd, aangezien de beenderverwejrkende industrieën tot nu toe genood zaakt zijn 40 proeent van hun grondstoffen aan te kopen in het buitenland, bqv. Argentinië, N. Afrika en Australië. Het Tweede Kamerlid de heer De Haas (K.V.P.) heeft aan de minis ter van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen schriftelijk de volgen de vragen gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat door de centrale commissie voor onderzoek van het Nederlandse volkseigen van de Koninklijke Ne derlandse Akademie van Weten schappen aan meisjes, die op het punt staan te huwen, vragen wor den voorgelegd, die bedoeld zijn om een prognose te maken van het vermoedelijk aantal geboorten in de naaste toekomst en om te we ten hoe ons volk over dit vraagstuk denkt? 2. Is het de minister bekend, dat de in deze vragenlijst onder nrs. 7 en 8 gestelde vragen als volgt lui den: 7. „Indien u het voor het zeg gen had, hoeveel kinderen zoudt u voor uw toekomsti ge gezin het meest ideaal vinden?" 8. „Hoopt u zo spoedig moge lijk kinderen te krijgen?" 3. Is het de minister bekend, dat het enquêteformulier wordt toege zonden in een dienstenveloppe van het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen met retour- enveloppe. die ook het hoofd „Dienst" draagt, waardoor vooral bij eenvoudige meisjes de indruk wordt gevestigd, dat zij verplicht zijn te antwoorden? 4. Is de minister niet van me- Het geallieerde hoofdkwartier te Tokio heeft medegedeeld dat voor de Oostkoreaanse haven Wonsan liggende oorlogsschepen der Verbondenen bevoorradings wegen en installaties der com munisten hevig bleven beschie ten. Zware bombardementen zijn uitgevoerd door van vliegdek schepen afkomstige vliegtuigen- Scheepsgeschut der Verbonde nen heeft aan de Koreaanse westkust batterijen beschoten, evenals ten N. van de Han Sa mengetrokken troepen der com munisten. 32 Amerikaanse „Sabre"-straal- jagers, die boven het gebied ten W- van Sinandjoe geallieerde jachtbommenwerpers vergezel den, zijn in gevecht geraakt met ongeveer vijftig „Mig"-straalja- gers der communisten. Twee Mig's werden beschadigd. De Verbondenen leden geen ver liezen. Volledig bewapende Ameri kaanse mariniers zijn met twaalf hefschroefvliegtuigen in Noord- Korea geland. Dit is de eerste maal dat de Verbondenen troe pen uit deze vliegtuigen hebben doen landen. De landing werd uitgevoerd op de top van een Noordkoreaanse heuvel, in het gezicht der stellingen verschan ste communistische infanterie. Toen het eerste hefschroef- vliegtuig zich boven de heuvel bevond, daalden de inzittende mariniers langs een touw naar omlaag en terwijl zij het lan- in orde brachten, andere hefschroef- boven de heuvel In totaal zijn 228 en ongeveer acht gen ontoelaatbaar zijn, daar zij de indruk wekken, dat de kinderzegen in het huwelijk enkel een kwestie is van menselijke berekening en willekeur, hetgeen kwetsend is voor de Christelijke levensovertuiging van een groot deel van ons volk? 5. Is de minister bereid de op stellers van deze enquête, die uit gaat van een onder zijn ministerie ressorterende instelling, op het on toelaatbare van de bedoelde vragen te wijzen? dingsterrein bleven de vliegtuigen rondvliegen, man troepen ton materiaal op de heuveltop geland. Generaal-majoor Thomas, be velhebber der eerste Amerikaan se divisie mariniers, zeide voor een toekomstige oorlog grote waarde te hechten aan het op deze wijze verplaatsen van troe pen. „Geef mij genoeg hefschroef vliegtuigen", zeide hij, „en ik laat in enkele uren een gehele divisie landen". Syngman Rhee over de besprekingen. De Zuidkoreaanse president, Syngman Rhee, heeft er Donder dag bij de Verenigde Naties op aangedrongen te dreigen de wa penstilstandsbesprekingen defi nitief af te breken, tenzij de Noordelijken binnen tien dagen er mee instemmen, dat de Chi nese strijdkrachten uit Korea worden teruggetrokken en de Noordkoreaanse legers ontwa pend. Zij zouden tevens moeten instemmen met verkiezingen on der toezicht van de V. N. President Truman heeft op zijn wekelijkse persconferentie ver klaard, dat de Verenigde Staten thans in hun betrekkingen met de Sowjet-Unie meer vertrouwen stellen in kracht dan in diploma tie. Reuter meldt nader, dat Tru man deze woorden niet zelf in de mond nam, doch dat een jour nalist vroeg, of eerder op de pers conferentie door Truman ge plaatste opmerkingen over de Sowjet-Unie inhielden, dat „wij Gisteren is de nieuwe petroleum haven te Antwerpen, 31 maanden nadat de voorzitter van de Belgi sche Kamer van Volksvertegen woordigers, Frans van Cauwe- laert, de eerste spade ia de grond slak, officieel in gebruik geno men. Het nieuwe havencomplex dat tot de modernste in Europa zal behoren, biedt ligplaats voor alle soorten zee- en binnenschepen, die de ru.we petroleum zullen aan- en de geraffineerde producten zullen afvoeren. D'e haven ligt aan goede ver keersaders en staat via 30 km nieuw aangelegde spoorwegen in verbinding met het spoorwegnet. Verleden week is reeds een En gels tankschip met 10.000 ton ru we olie, afkomstig uit Perzië, de nieuwe haven binnengelopen. De nieuwe haven is gelegen ten Z. vaa de Eerste Kruisschanssluis en het Hansadok, waarmee hij in ver binding staat door een 500 meter lange toegangsgeul. De petro leumhaven heeft een lengte van 650 meter en een breedte van 200 meter. De diepte is overal 11,75 meter. Inmiddels treft de' zo juist ge ïeeci gekomen raffinaderij van de Petrofina de laatste schikkingen om haar onderneming in bedrijf te stellen. Dc'ze raffinaderij beslaat een tererin van 150 ha, waarvoor een concessie werd verleend voor de duur van 80 jaar. Drie groepen tanks weirden hier gebouwd. De eerste omvat 9 reservoirs voor ruwe petroleum met een inhoud van elk 17.000 m3. Hierna volgen 35 opslagruimten voor de eind producten met een totale capaci teit. van 130.000 m3. Voor de tus- senproducten zijn tanks met een inhoud van 85.000 m3 beschikbaar. De Petrofina zal jaarlijks 1,3 mil lioen ton geraffineerde petroleum- producten kunnen leveren. Nog 'n tweede raffinaderij is in aanbouw, n.l. van de ,,Esso Standard Bel gium". Deze zal gelegen zijn tefn O. van de haven en zal 116 ha beslaan Tezamen zullen de nieuwe raffi naderijen jaarlijks 3 millioen ton geraffineerde olieproducten kun nen produceren. In de Belgische behoefte, welke op 2,7 millioen ten wordt geschat, zou aldus ge heel wórden voorzien. De Petrofina zal over 1000 me ter, de Esso ovdr 1300 meter aan- legkade voor zee- en binnensche pen beschikken. Daar het een hier voor België geheel niduw bedrijf betrof hebben de bij de Petrofina tewerkgestelde arbeiddrs een sta ge van 3 maanden moeten door maken in Frankrijk. Engeland en Duitsland. in de toekomst meer ons vertrou wen zullen stellen op kracht dstn op diplomatie in de betrekkingen met de Sowjet-Unie". Truman antwoordde hierop, dat dit ondei de huidige omstandigheden nood zakelijk is. hoewel hij er niet mee op heeft. De vraag van de jour nalist werd gesteld, nadat Tru man op de vraag of de V. S. over eenkomsten met de Sowjet-Unie zouden blijven nastreven, nu hij onlangs verklaard had, dat Sow- jet-overeenkomsten het papier, waarop zij geschreven werden, niet waard zijn, geantwoord had. Truman ging niet in op de vraag, of hij zich in 1952 als pre sident herkiesbaar zou stellen. Hij zei wel, dat hij verwachtte mee te zullen werken aan de op stelling van het programma van de democratische partij. Truman voorspelde een democratische overwinning in 1952 en verklaar de, dat de oppositie geen resul taten boekt en haar toevlucht heeft genomen tot verdraaiing der feiten en aantuigingen. THEORIE EN PRACTIJK. Op de politietentoonstelling, welke thans te Oostende wordt gehouden, hield 'n politiebeamb te dezer dagen een lezing over de wijze, waarop de politie diefstal len voorkomt en opspoort en hoe men dieven uit huis kan houden. Na afloop van deze uiteenzet ting kwam men tot de ontdek king, dat een revolver, een boek en een paar handschoenen waren ontvreemd van de tentoonstel ling. De artikelen werden gedra gen door een levensgrote póp, ge kleed in de uniform van de Ne derlandse marechaussee. AMERIKAANSE GELEERDE VERMIST. Milton Push, een 30-jarige Amerikaanse deskundige op elec- tronisch gebied, die aan een fa briek te Bethesda (Maryland) werkzaam is, waar geheim werk voor de defensie wordt verricht, wordt sinds Maandagmorgen vermist. De fabriek staat onder leiding van zijn zwager Donald Jacobs.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1