Oefening Counterthrust De Gaszinker door de Schelde Het huis zender sleutel aan Drukte de Eendrachtpolder Waarde van raketten betrekkelijk De Amerik. luchtmacht Kordaat optreden van vrouwelijke arts en de F uropese defensie De Nederlandse soldaat is populair in Duitsland De toestand "yan'de Engelse Koning De wolprijzen De graanproductie in de Sowjet-Unie Massaproductie van atoomwapens Arbeidsonrust in Engeland Radiorede van Schumacher Maakt sport de mannen uithuizig Grote overstromingen en hm gersnood in China Paniek in Mexico Kardinaal Mindszeniy De Noord-Atlantische gemee clap Ruim een millioen Italiaanse ambtenaren in staking Laatste Keiëse gezinnen uit „Lunetten" vertrokken Groot aantal slachtoffers bij ramp met het Franse landingsvaartuig De Nederlandse soldaten, die deelnemen aan de oefening „Counterthrust" op de Lunebur- gerheide in Duitsland zijn popu lair bij de bevolking geworden- Dinsdagavond hebben wij een •nderhoud gehad met Herman Meyer, burgemeester van het plaatsje Dorverden, dat sedert het begin van de oefening het strategische punt is geweest, dat -door de Nederlanders moest wor den verdedigd. Het wisselde reeds twee keer van „bezetter", maar is thans weer in handen van de Nederlanders. Burgemeester Meyer is best te spreken over het optreden en de manier van „oorlogvoeren" van de Nederlanders. Het land de aardappeloogst is juist achter de rug en overal worden oogstfees ten gevierd wordt zoveel mo- gehfk ontzien, en zelfs in het heetst van het gevecht trachten de Nederlandse manschappen zo min mogelijk te beschadigen. De Duitsers stellen dat zeer op prijs- Boos alleen zijn zij op de tanks, die wel eens wat fors optreden en niet aarzelen, wanneer de camouflage dat eist een serie bo men om te duwen. Dinsdag moest een tankcommandant zijn kanon plotseling naar links laten zwaai- In een Dinsdagavond te Lon den uitgegeven bulletin, dat door negen dokters was ondertekend, vs verklaard, dat koning George is aangeraden in Londen te blij ven voor verdere behandeling, aangezien uit onderzoekingen structuurveranderingen in zijn longen zijn gebleken. Sedert Juni j.l. heeft de koning last van een longaandoening. Een deskundige heeft Reuter medegedeeld, dat 't bulletin zo danig is opgesteld, dat het zelfs voor deskundigen weinig zeggend is: structuurveranderingen in de longen kunnen zowel ernstig zijn als weinig betekenis hebben. Koningin Elizabeth heeft on verwacht haar verblijf te Balmo ral (Schotland) afgebroken en is aaar Londen gevlogen. Dinsdag middag heeft koningin Mary (de moeder van de koning) zich naar Buckinghampaleis begeven, waar zij anderhalf uur bleef. Na haar heeft de koning premier Attlee in audiëntie ontvangen. Dinsdagavond vlogen prinses Elizabeth en de hertog van Edin burgh naar Londen om hun reis naar Canada verder voor te be reiden. en omdat er aanvallende Fransen werden gesignaleerd en toen stond een lantaarnpaal in de weg die prompt sneuvelde. Maar bij dergelijke makkelijk herstelbare schade blijft het over het algemeen en schade door de oefening ontstaan wordt vergoed mits hiervan binnen 24 uur aan gifte wordt gedaan. Vooral het feit, dat de Neder landse soldaten zich gemakkelijk verstaanbaar kunnen maken het plat Duits dat in deze streek wordt gesproken lijkt op dialec ten die in de Nederlandse grens streken worden gesproken, ver eenvoudigt het contact met de bevolking. En heel wat Neder landse soldaten hebben, ondanks het feit, dat zij geen marken heb ben gekregen, al een Duits bier tje gedronken, aangeboden door een Duitser. Het sigarettenrant- soen (10 per dag bij de voeding) helpt daaraan mee. Toch kan men bij die „gezelli ge praatjes" voor vreemde ver rassingen komen te staan, die de smaak van het bier wel eens be derven. De verslaggever had de volgende ervaring. Bij een oogst feest kwam hij aan een tafeltje te zitten bij een jongeman, die vol enthousiasme over Nederland sprak. Toen gevraagd werd of hij er was geweest bleek de man en kele jaren S.S.-bewaker in Sche- veningen te zijn geweest. En nu de mening van Hermann Meyer over de Nederlandse sol daat. „Hij vecht goed, maar deze oefeningen missen de „schwung die de Duitse oefeningen altijd kenmerkten. Es ist nicht schnei- dig". Overigens voelt Hermann Meyer zich zeer verwant met de Nederlanders. Deze grote blonde jongens zijn hem sympathieker dan de kleine kwieke Fransen zo zegt hij. „Wij zijn toch immers van het zelfde ras." En hoe reageert de Nederland se soldaat op dit alles? „De bevolking is vriendelijk en wij kunnen best met haar op schieten, maar ik .kijk iedere dag uit of ik mijn fiets, die ze in 1944 meenamen, kan terugvinden" zei een lange blonde jongen, en onze indruk is dat hij de mening weergaf van alle 7000. ATTLEE KONDIGT ALGEMENE VERKIEZINGEN AAN Premier Attlee heeft Woens dagavond via de B.C.C. na het nieuws van negen uur medege deeld, dat op 25 October a.s. al gemene verkiezingen zullen wor den gehouden. Het Parlement zal op 4 Octo: ber worden bijeengeroepen en op 5 October ontbonden. Na de ver kiezingen zal het parlement op 31 October weer bijeen komen en op Dinsdag 6 November zal ko ning George het zittingsjaar plechtig openen. In overeenstemming met de prijsbeweging op de wolveilingen in de Engelse dominions vertoon den de prijzen op de te Londen gehouden wolveiling een daling. Merinowol was naar raming 30 tot 35 procent goedkoper dan op de wolveiling, die in Juli te Lon den is gehouden. De wolhandel van toet Europese vasteland kocht met meer vertrouwen dan Brad- ford, doch over het algemeen was de stemming voorzichtig. Op de wolmarkt te Adelaide waren de prijzen naar raming 15 tot 20 procent lager dan in Augus tus. Zij bleven echter in overeen stemming met het prijspeil van de andere Australische wolcentra. Aansluitend op de werkzaamhe den, die in het begin dezer maand nabij Baarland ten uitvoer zijn ge legd, is gisterenmorgen even voor bij de Griete in de Eendracht-pol- der een aanvang gemaakt met het leggen van de gaszinker door de Westersehelde van de Zeeuws- Vlaamse wal uit. Zoals bekend liggen de buizen, die van de Bevelandse wal bi) Baar land de Schelde zijn ingetrokken, op een zandplaat verankerd om met de buisleidingen uit Zeeuws Vlaanderen tot één geheel te wor den verbonden, waarna ze, een maal ingegraven, gereed zijn om het gas van de cokesfabriek te Sluiskil naar Zuid-Beveland en Walcheren te voeren. Het geheel is een werk van gigantische afme tingen, dat in technische kringen met meer dan gewone belangstel ling is gevolgd, daar het de eerste (De ^Pravda" en de „Izvestia", wijden hoofdartikelen aan de 5de verjaardag van het besluit van de Raad van Ministers van de Sow- jet-Unie en van de centrale com missie van de communistische par tij der Sowjet-Unie betreffende maatregelen tot uitroeiing van schendingen der bepalingen met betrekking tot agrarische kartels op de collectieve boerderijen. In het artikel van de Pravda wordt meegedeeld, dat in 1950 de bruto graanproductie 7,6 milliard poeds bedroeg en dat daarmede toet gestelde doel voor het einde van het 5-jarenplan werd over troffen. De democratische Senator Brien McMahon, voorzitter van de Con grescommissie voor atoomenergie, heeft voorgesteld over te gaan tot massaproductie van atoomwa pens. Het leggen van dc nadruk op dit soort wapens zou de Ameri kaanse belastingbetaler jaarlijks 30 milliard dollar besparen. Bij massaproductie zouden de kosten varl een atoombom kunnen worden teruggebracht tot minder dan die van een tank. Hij drong er op aan, dat jaar lijks 6 milliard dollar wordt be steed aan de uitrusting van een deel van leger, marine en lucht macht met atoomwapens. Daardoor zou het voor Rusland onmogelijk worden „de vrije we reld aan te vallen". keer was, dat een dergelijk werk over de bodem van de zee werd uit gevoerd. Nadat reeds enige weken lang de voorbereidende werkzaamheden aan de wal de nodige bedrijvigheid in die stille hoek van de Eendracht polder hadden gebracht, was men gisteren zo ver gevórderd, dat de eerste buisleiding te water kon worden gelaten. Circa 10 uur be gonnen de sleepboten te trekken en ondanks het minder gunstige weer hadden de werkzaamheden een vlot verloop. Er woei een ste vige bries uit het Noord-Westen en de sleepboten dansten op de witte schuimkoppen van het woelige Scheldewater. Een paar felle regenvlagen striemden ons op de hoge dijk in het gelaat en deden ons een goed heenkomen zoeken naar het bene- dendijkse „oppertje". „Nee, dan waren de weersom standigheden in het begin van Sep tember bfj Baarland beter", zei een der arbeiders ons, die aan de vei lige kant van de dijk zijn „twaalf uurtje" naar binnen zat te spelen. Toch was de aannemer, de heer E. W. Smit uit Nijmegen, met wie we een kort onderhoud mochten hebben, niet ontevreden over de gang van zaken. „Het verloopt al les naar wens", verzekerde hjj ons. Gisteren is de eerste buis gelegd en vandaag zou de tweede volgen, die ook reeds gereed lag en zich als een monsterachtig lange slang door het bouwland van de landbou wer De Koeijer voort, kronkelde tot aan de dijk heel in de verte Op Dinsdag 2 October, zo deelde de heer Smit ons nog mede, zal de laatste verbinding worden gelegd. Ter gelegenheid van deze voor Zee land zo belangrijke gebeurtenis is de heer Smit voornemens op die dag een groot aantal autoriteiten uit te nodigen. Een grote tent zal daartoe bij de hoeve van de heer De Koeijer verrijzen en de enthou siaste wijze, waarop de heer Smit dit aankondigde, wettigt het ver moeden, dat de vele genodigden die dag een speciale ontvangst ten deel zal vallen. Wij willen hopen, dat de verdere werkzaamheden een vlot verloop mogen hebben en dat de heer Smit met dit grote werk de eer zal wegdragen, die hij on getwijfeld verdient. De 2e October zal ons hopelijk de gelegenheid bieden nog eens uit voerig op enige technische en eco nomische kanten van dit reusach tige werk terug te kcmen. fn Manchester hebben 2500 havenarbeiders aangekondigd, dat zij zullen staken. Op het ogenblik liggen in Manchester 22 schepen. De arbeiders proteste ren tegen het schorsen van 29 mannen, die overwerk weiger den. Men vreest moeilijkheden bij de genationaliseerde spoorwe gen als gevolg van het vastlopen der besprekingen tussen vakver enigingsleiders en de spoorweg- raad van de regering over loon eisen. De bonden eisen een jaar lijkse verhoging van 180 millioen gulden voor 450.000 man en wil len het regeringsaanbod van 95 millioen gulden niet aanvaarden- De bond van kleermakers en arbeiders in de kledingindustrie heeft een loonsverhoging van 12 cent per uur geëist voor zijn 130.000 leden, voor het merendeel vrouwen. In midden Engeland hebben 300 bouwkundige tekenaars het werk neergelegd- Zij zeggen, dat hun werkgevers het hun onmogelijk maken van werkkring te veran deren. In Edinburgh (Schotland) sta ken 1200 man van de stadsreini ging en van het personeel der ■apenbare verlichting, omdat zij de loonstoeslagen onvoldoende achten. Dt. Kurt Schumacher, leider van de sociaal-democratische oppositie in West-Duits land, heeft in een ■radio-rede evenals kanselier )\de- nauer het voorstel van de Oost Duitse premier Grotevvohl tot het Écuden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland afgewezen. In tegenstelling tot de kanselier heeft hij echter het te Washington door de 3 Westelijke ministers aan Buitenlandse Zaken bereikte accoord over West-Duitsland af gekeurd. De ministers, zo zei hij, hebben ander elkaar besloten de Franse politiek te steunen zonder het Duitse volk te raadplegen. Het plan-Schuman en het plan-Pléven waren bedoeld om de Duitsers on der Franse overheersing te bren gen en tweederangs Europeanen" van hen te maken. Wat de verkiezingen betreft zei dr. Schumacher dat men zou kun- aen beginnen met een proef te ne men in Berlijn. Daar zouden op korte termijn en ander toezicht van de 4 bezettende mogendheden verkiezingen moge lijk zijn om de eenheid van deze Stad te herstellen. De Russen zouden b(j zulke ver kiezingen kunnen laten blijken wat zij van plan zijn ouder vrije verkiezingen te verstaan. Een halve eeuw geleden werd er nog betrekkelijk weinig aan sport gedaan. Was de man van 1901 huiselij ker dan die van 1951? Hij was misschien wel meer in huis dan de man van thans, die zelf sport beoefent of naar sportgebeurte nissen gaat kijken, maar wij ge loven zeker niet dat sport een nadelige invloed op het gezins leven heeft, integendeel. Denkt U b-v. maar eens aan de gezellige voetbaluitzendingen in het winterseizoen. Het hele gezin zit genoeglijk bij de radio en na afloop van de wedstrijd worden de spannend ste spelmomenten besproken on der het genot van een geurig kopje Niemeijer's Gala-Thee. Dè Thee voor sportliefhebbers, zo geurig en verkwikkend- „Hoeveel Niemeijer's Waarde- punten hebt U al gespaard?" wordt belangstellend aan Moeder gevraagd. Want dat is Moeder's sport: sparen voor dat prachtige ,Safira"-tafelbestek. En geen wonder, het is zo solide en vlek- vrij, rioor-en-door! Hebt U nog geen geïllustreerde geschenkenlijst? Eén briefkaart aan Niemeijer, Groningen en U krijgt er gratis een toegezonden. (Adv.) In Noortl-Ohina zijn uitgestrekte gebieden door overstromingen ge teisterd. Er dreigt nu hongersnood te ko men. Dertig millioen boeren heb ben de nadelige gevolgen der over stromingen ondervonden. De oogst is geheel of gedeeltelijk veploren gegaan. De Chinese communistische pers heeft gemeld dat de regering te Belking 100.000 tonnen levens middelen in de getroffen gebieden heeft doen verdelen. Een gebied ter oppervlakte van 130.000 ha moest geheel worden ontruimd. In Aug. j.l. heeft de Gele rivier (de Hoang-Ho) ongeveer 700.000 ha land overstroomd. De Hoang- Ho en de Jang-tse-Kiang blijven stijgen, zodat nog meer overstro mingen zijn te verwachten. Naar schatting wordt de oogst van 5 millioen ha land bedreigd door overstromingen, grotd droog te en insecten. In de provincie Sjantoeng zijn 170.000 man bezig met 't herstel len van de door de Gele rivier doorbroken dijken. Voorts zijn 100.000 boeren, arbeiders en solda ten aan 't werk gezet om de dij ken van de Tsjien-Li, die ten Z-- W. van Hanko stroomt, te ver- Sterken. In N.- zowel als in Z.-China heterst in uitgestrekte gebiedien grote droogte. Een journalist meldt dat de inwoners van een streek in de provincie Kwangsi zich met gras en bladeren moet voeden. De Vikingraket, die de Ameri kanen hebben afgeschoten, heeft de practische vraag actueel ge maakt, welke waarde men aan zo'n projectiel moet hechten. Zijn prestaties waren werkelijk indrukwekkend. Meer dan 200 kilometer hoogte bereikte de raket en wel met een snelheid van 6.500 kilometer per uur; dat is viermaal zo snel als de krach tigste straaljager van dit ogen blik. Het ding woog vijf ton; on derweg verloor het aan brand stof het grootste gedeelte van dit gewicht, doch de raket kwam toch met een oorverdovende klap weer op de aarde terecht, twee- en twintig kilometer verwijderd van zijn startplaats. Willen wij trachten na te gaan, welk nut deze raketten hebben, dan dienen wij daarmee twee vragen te beantwoorden. 1. Heeft de raket een practische waarde voor de luchtmachten van deze tijd? 2. Welke ontwikkeling voorziet men van de raket in de toe komst? De eerste vraag moet negatief worden beantwoord. De raket heeft weinig belang voor een luchtmacht uit onze dagen. Snel heid is een betrekkelijk begrip. De jachtvliegtuigen van vandaag zijn al bijna te snel geworden voor een practische oorlogvoe ring. Een ouderwets luchtge vecht is er niet mee mogelijk. Het moment, dat een vijandelijk vliegtuig in de vuurbaan van de aanvaller komt, is een fractie van een seconde. Men moet een ongehoorde verspilling aan mu nitie betrachten om een treffer te plaatsen en dat betekent, dat de jager een groot deel van zijn nuttige draaglast aan munitie moet opofferen in plaats van ex tra brandstof te kunnen meene men om langer in de lucht te blijven. Om dit euvel op te van gen heeft men de zelf-doelzoe- kende projectielen uitgevonden, kleine raketachtige torpedo's met een radarinstrument in de top, die door het vliegtuig ge lanceerd worden in de richting van de vijandelijke vliegtuigen. Deze projectielen exploderen dan in de directe nabijheid van de doelen met een maximaal „nut tig" effect. De grote raket, welke als op volger van de V2 moet worden beschouwd', heeft men nog te weinig bestuurbaar (met radar) voor de lange afstand en te wei nig richtbaar voor de korte af stand kunnen maken. Het Duit se offensief tegen Antwerpen met V2's had weinig practische waarde, hoogstens een demorali serende voor de burgerij. Sinds dien heeft men de richtbaarheid niet belangrijk kunnen opvoeren. De Russen zijn in deze techniek wellicht verder gevorderd dan de Amerikanen, doch ook zij kun nen niet zoveel profijt van dit wapen trekken, omdat het be trekkelijk statisch blijft en moei lijk tot een mobiele artilleristi- sohe eenheid kan worden ge vormd. Voor de toekomst houdt de raket een geheel andere be lofte in. Het ziet er naar uit, dal men over een jaar of twintig wel een luchtmacht zal kunnen afschaf fen en geheel vervangen door het raket wapen. Men moet er tegen die tijd in geslaagd zijn een atoomenergiek raket te con strueren, dat een afstand van 10.000 kilometer in een zuivere Functionarissen van het Ameri kaanse ministerie van Defensie hebbenl te Washington meege deeld, dat de plannen vpn de Ame rikaanse luchtmacht om het be langrijkste deel van d<e voor de verdediging van West-Europa no dige tactische luchtmacht te ver schaffen niet volgens het opge stelde tijdschema ten uitvoer kon den worden gelegd tengevolge van vertragingen in het inrichten van luchtbases. Volgens berichten van het hoofd kwartier van de NATO in Europa beoogt men de huidige tactische luchtmacht van de Ver. Staten in Europa tegen de zomer van het volgende jaar te verdrievoudigen. Functionarissen te Washington zeiden, dat het thans voor steun aan de grondtroelpen van de NA TO beschikbare aantal vliegtuigen geheim was. Het is echter hekend, dat de luchtstrijdkrachten van de Atlan tische organisatie in aantal verre de mindere zijn van de Russische luchtmacht, welke op 19.000 vliegtuigen wordt geschat. Autoriteiten van de Amerikaan se luchtmacht gaven toe, dat de sterkte van de tactische lucht macht, w.o. jachtvliegtuigen en vliegtuigen voor troepenvervoer, voor nauwe samenwerking met 't landleger een van de zwakste punten vormt in de West-Europe- se verdediging. De Amerikaanse luchtmacht zou gaarne een bespoediging zien van de aanleg van vliegvelden en de uitbreiding van de bestaande ba- es in Europa, vooral in Frank rijk. Men heeft echter oog voor de moeilijkheden., zoals de verdeling van de kosten en het verlies van vruchtbare bouwgrond. Een ander belangrijk probleem, diat zich naar men verwacht zal voordoen is een gebrek aan per soneel. Er zijn berichten^ dat er enige moeilijkheden zijn b(j het krijgen van de geschikte mensen uit Engeland, Frankrijk en de lage landen voor het bemannen en ver zorgen van de vliegtuigen van de Noord-Atlantische luchtmacht. Bij een paniek in een cabaret in een voorstad van Mexico zijti tien vrouwen en vier mannen doodge trapt of gestikt. Ongeveer 60 per sonen werden gewond. De paniek ontstond, doordat iemand een stuk vuurwerk door het raam wierp. De papieren dé cors vatten vlam en de menigte, die aangeschoten, was, drong zich in een onbeschrijfelijke verwarring naar de uitgangen. Inmiddels bekommerde zich nie mand om het brandje, dat gemak kelijk geblust had kunnen worden. Het cabaret-gebouw werd tenslot te geheel in de as gelegd. Rooms katholieke kerkelijke functionarissen te Wenen hebben verklaard, dat de hoge kerkelijke autoriteiten van Hongarije hun uiterste best doen om te voorko men, dat kardinaal Mindszenty „tengevolge van slechte behande ling in de gevangenis" sterft. De kardinaal, die in Februari 1949 wegens verraad" tot levens lang werd veroordeeld, bevond zich in een staat van lichamelijke en geestelijke uitputting. Hij waa lange perioden buiten bewustzijn. De Hongaarse autoriteiten, zo verklaart men, hadden de kardi naal thans alle faciliteiten ver leend, die zouden kunnen bijdra gen tot z(jn herstel. In een te Ottawa gehouden ra dio-rede hoeft de Amerikaanse minister van Buitenlamdse Zaken, Acheson verklaard, dat de Noord- Atlantische gemeenschap" de grootste dwaasheid in de geschie denis zal begaan, als zij tevreden zal zijn met 'n krachtsinspanning oi> liet gebied van de defensie, welke niet overeenkomstig is pret de geweldige dreiging die thans boven ons hapgf'. Het Noord-Atlantische verdrag was echter meer dan een defen sieve regeling. Het geelft de wil van de leden weer om niet alleen, hun vrijheid te beveiligen maar ook te streven naar een toeneimen- Woensdagochtend zijn ruim een millioen Italiaanse ambtenaren, werkzaam bij het verkeerswezen en de P.T.T voor 24 uur in sta king gegaan. Aan de staking, die tevoren was aangekondigd, wordt door leden: der Italiaanse christen-democrati sche, socialistische en communis- tiche vakverenigingen deelgeno men. De ambtenaren achten de door de regering voorgestelde loons verhogingen onvoldoende. De rege ling wilde niet meer geven uit vrees inflatie in de hand te wer ken. De autoriteiten hadden een beroep op de ambtenaren: gedaan aan het werk te blijven, doch deze wilden hier geen gevolg aan ge ven. Spoor-, tram- en busdiensten liggen stil, brieven en telegram men worden niet afgeleverd. De staking van gemeentelijke bus- en tramemployé's in het ge hele land, die heden zou worden gehouden is afgelast. De staking van Woensdag heeft geen betrekking op hoge staats- functionarissen, administratief spoorwegpersoneel, hoogleraren en onderwijspersoneel aan de hoge scholen. baan kan afleggen. De verniet!-1 de vervulling hiervan", aldus - - Acheson. gende last, welke men in die pro jectielen zal kunnen concentre ren, moet dan zo formidabel worden, dat een luchtmacht niet ■meer nodig zal zijn. Wat de ont wikkeling van de raket in die richting betreft schijnen de Ame rikanen het al ver gebracht te hebben. Zij beseffen evenwel goed, dat dit een project voor de lange baan is zonder enige prac tische betekenis voor vandaag. In dit kader moet men het expe riment met de Viking dan ook zien, als een proef met een gro te wetenschappelijke betekenis. Hij noemde in dit verband arti kel 2 van het verdrag, waarin de vastbeslotenheid van de leden wordt uitgedrukt om hun vrije in stellingen te versterken, d» voor waarden voor stabiliteit en het algemeen welzijn te bevorderen en waar mogelijk economische sa menwerking aan te moedigen". „Dit is ons eerste doel, dat wij tezamen zullen kunnen bereiken op groiiü van de samenwerking, die thans wordt gevestigd", aldus de Amerikaanse minister van Bui- tenlande Zaken. 'Gisteren zijn uit het Ambonnese woonoord „Lunetten" te Vught de laatste 10 KeiëSe gezinnen ver trokken en overgebracht naar een var. de beide woonoorden in Wes- terbork. Zoals men zich zal herinneren was de aanwezigheid van Keiëse gezinnen aanleiding tot de onge regeldheden van enkele weken ge leden in 't woonoord „Lunetten". Het vertrek geschiedde ordelijk en rustig, nadat in de loop van, Zondag de Ambonnese gezinnen hierover waren ingelicht. De po litie had voorzorgsmaatregelen ge troffen. De afgelopen week zijn door een groot aantal Ambonnezen in to taal 60 krissen, klewangs en mes sen bij de politie ingeleverd. Dezie wapens werden aangegeven, nadat de politie een verzoek daartoe cot de kampbevolking had gericht. In het woonoord is een medede ling opgehangen, waarin wordt gewezen op de verplichting vuur wapenen en munitie in te leveren. Men deelde cms nog mee, dat het onderzoek naar de hoofdschuldi ge (n) van de vechtpartij van en kele weken geleden nog voort duurt. Het wordt bemoeilijkt dooi' het feit, dat verschillende betrok kenen thans ia andere woonoorden verblijven. Van de zijde van het Franse .leger is Dinsdag bevestigd, dat "tengevolge van het op een mijn lopen van een Frans marinelan dingsvaartuig, 68 soldaten en rrferine-mannen van de strijd krachten der Franse unie wor den vermist, terwijl 56 anderen werden gewond. Men meent dat de vermisten door verdrinking om het leven zijn gekomen. De meeste slachtoffers zijn Viethna- mezen. Van de Fransen werden 7 soldaten gedood, terwijl zeven anderen worden vermist. De mijn is, volgens de Franse leger- autoriteiten, door opstandelingen van de Viefmirih gelegd. Een vrouwelijke arts uit Est land heeft onlangs de bewondering van de New Yorkers opgewekt toen zij zich vrijwillig aanbood om met behulp van een hijskraan in een afvalwater-tank af te dalen om aan twee gewonde arbeiders eerste hulp te verlenen. door EARL DERR BIGGERS Vertaling van P. Oreille 79) (Nadruk-verboden) John Quincy verbaasde zich hog oneindig meer, toen zij de tabakswinkel uitkwamen na een kort onderhoud met de bediende. Nu jubelde Chan. „Wij komen weer vooruit! U hoort wat hij ons vertelt. Sigaret uit blikje van Brade en zusje uit Egan's koker zijn van gelijke in houd, beide Turkse tabak. Stomp je gevonden bij de deur zijn Vir ginia. Ook overblijfsel door mij ontvangen uit de hartelijke hand van kapitein Arthur Temple Cope!" „Het gaat mijn begrip te bo ven", antwoordde John Quincy. „Allemachtig dat maakt Egan vrij. Groot nieuws voor Carlota. Ik ga 't haar dadelijk vertellen" „O neen neen", protesteerde Clian. „Alstublieft, laat dat ge lukkig ogenblik wachten. Geef U voor het heden alleen over aan stilzwijgen. Voor wij kapi tein Cope om verklaring vragen, bespieden wij al zijn bewegin gen- Veel kan worden geopen baard door hen, die niets ver moeden. Ik ga naar bureau om schikkingen te treffen „Maar die man is op en top een heer", riep John Quincy. .Kapitein van de Britse Admira liteit. Wat u zich voorstelt is on mogelijk." Chan schudde het hoofd. „On mogelijk voor u, maar hier in het maanlicht op het kruispunt in de Stille Zuidzee niet. Vijf en twin tig jaar van mijn leven zijn ver teerd op Hawaii, en ik ben vele malen getuige ervan geweest, dat het onmogelijke zich voordeed en geschiedde." XVII. Nachtleven in Honolulu. De Maandag bracht geen nieu we onthullingen, en John Quincy bracht een rusteloze dag door. Verscheidene keren belde hij Chan op, maar de speurder was altijd uit. Honolulu was, naar het avond blad rnelddej vol verlangen- Niet zoals John Quincy met verba zing hoorde, naar aanleiding van het geval Winterslip. Een Ameri kaanse vloot had juist de haven van San Pedro verlaten, met be stemming Hawaii. Dit was de jaarlijkse kruistocht van de oor logsschepen, overvloeiend van toekomstige kapiteins en admi raals. Zij zouden verscheidene dagen in de haven van Honolulu vertoeven en een reeks van fees telijkheden was op komst di ners, bals, zwemfeesten bij maan licht. John Quincy had Barbara de hele dag niet gezien; zij was niet verschenen aan het ontbijt en de lunch had zij met een vriendin op het strand gebruikt. Aan het diner ontmoetten zij elkaar en zij leek hem vermoeider en bleker dan ooit. Zij sprak over de komst van de oorlogsschepen. „Dat is altijd zo heerlijk", zei ze pein zend. „Dan is de hele stad let terlijk yol knappe jongens in uniform. Ik wil niet, dat je alle feestelijkheden misloopt, John Quincy. Je- maakt Honolulu niet op zijn best mee." „Och, dat is wel in orde", ver zekerde John Quincy haar. Zij schudde het hoofd. „Dat vind ik niet. Kijk eens, we zijn hier geen slaven van de conven tie. Zal ik je eens een paar uit nodigingen bezorgen wat denkt 'u ervan, nicht Minerva?" „Ik ben een oude vrouw", zei juffrouw Minerva. „Volgens de opvatting van deze generatie, kan het best, denk ik. Maar het is niet het gedrag, dat ik goed keurend kan aanzien. In mijn tijd „Maak je niet ongerust, Bar bara", zei John Quincy. „Partijen zijn niets voor mij. Van oude vrouwen gesproken, ik ben zelf een oud man dertig op mijn volgende verjaardag. Met een pijp en pantoffels bij de haard of bij de electrische waaier dat is al wat ik van het leven vraag." Zij glimlachte en sprak er niet meer over. Na het eten volgde zij John Quincy op de lanai- „Ik wou graag, dat je iets voor me deed begon zij. „Al wat je maar zegt." „Ga eens praten met meneer Brade en zeg me wat hij wil." „Maar ik dacht, dat Jenni- son zei John Quincy. „Neen, ik heb het hem niet gevraagd", antwoordde zij. Een lang ogenblik zweeg zij. „Ik moet het je zeggen ik trouw niet met Jennison." (Wordt vervolgd Dr. Lubov Elias, een tenger ge bouwd vrouwtje, is een jaar gele den in gezelschap van haar man en 16-jarige dochter in de Ver. Staten aangekomen na vele jaren in een kamp voor ontheemden in Duitsland doorgebracht te hebben. Thans is zij als arts verbonden aan 't Noorse hospitaal te Brook lyn. Toen onlangs 2 werklieden het ongeluk hadden in een betonnen afvalwater-tank naar beneden te storten belde de politie het zieken huis op om medische hulp. De bei de mensen waren zo ernstig ge wond dat hun leven in gevaar zou worden gebracht indien zij zonder meer uit de tank naar boven ge bracht werden. Dr. Elias bood zich vrijwillig voor dit werk aan. Toen zij op die plaats van 't ongeluk verscheen keek zij in de 13 meter diepe tanlk en vroeg of er een kraan beschik baar was om haar in de tank neer te laten. Er bleek een kraan beschikbaar te zijn waarvan de platte laadbak evenwel nauwelijks een meter breed was. Dr. EJias zeide dat dit geen bezwaar was en dat de gewonden onmiddellijk me dische zorg nodig badden. Zij en een politieagent werden in de tank neergelaten, waar zij de zwaar ge wonde mannen verbond. Toen aij. de politieagent en de 2 gewonden weer naar boven werden gebracht was dr. Elias nog bezig hun won den te Verbinden. Later werd er in het ziekenhuis op gewezen dat het prompte op treden en de grote bekwaamheid van dr. Elias de 2 mannen het le ven gered hadden.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2