MILUOENEN-NOTA AANGEBODEN - De plechtige opening der Staten-Generaa! £cJvfa£oiY Het huis zender sleutel Begrotingstekort van 26? millieen Hervatting onderhandelingen in Korea? De samenwerking in hei kader van hei verdrag van Brussel Vragen aan de Minister TWEEDE KAMER AFZETTINGEN EN EREWACHTEN. 115-jarige overleden in Tanganjika De Noordelijken in Korea hebben tegen vandaag een bijeenkomst van verbindingsofficieren over de wapenstilstandskwestie voorgesteld. De Verbonde nen zijn hiermee accoord gegaan en hebben ver klaard, dat verbindingsofficieren zouden samen komen te Pan moen Djon in de neutrale zone van Kaesong. Agenda Aanbieding rijksbegroting Hermans en Schermerhorn gaan heen -te j rum-alkativrij voor alles ennog «at nie den S PECIAA L ALKALIVRU VOOR WOL houd Uw wol als nieuw, de testing De Amerikaanse luchtmacht fl. M. de Koningen heeft gis teren voor de vierde maal. sinds rij de troon heeft bestegen, de ratting van de Staten-Generaal geopend met het uitspreken der troonrede. Daartoe heeft Hare Majesteit rich, vergezeld door Z. K. H. de Prins der Nederlanden, te één uur van het paleis aan het Noord einde langs de gebruikelijke weg en m de gouden koets naar de Ridderzaal begeven. De plechtigheid in de Ridder zaal is telken jare een hoogte punt in het staatkundig leven van ons land, een bijeenkomst, welke omgeven is door de luis- ler van het ceremonieel, dat er au eenmaal aan verbonden is. Maar hoe ruim deze schone zaal, midden in het huis van de natie, ook is, slechts betrekkelijk weni- gen buiten de honderdvijftig leden der Staten-Generaal valt de eer te beurt haar bij deze ge legenheid te betreden. Intussen is Prinsjesdag ook een hoogtepunt in het stedelijk leven van 's-Gravenhage. Niet gaarne zou men zich de gelegenheid la ten ontgaan om een glimp op te vangen van de luister van het ceremonieel, dat de feestelijke stoet kenmerkt. Voor de gelukkigen, die zich een staanplaats langs de weg hebben kunnen verschaffen, een zitplaats op een der tribunes of een kijkplaats achter een der vele vensters, is er veel te zien, een glorieuze stoet, waarvan de gouden koets met zijn kostbare last het middelpunt vormt. Het sprookje van de gouden koets leeft weer en het is altijd weer schoner dan het verhaal, dat ver teld werd door hen, die het ver leden jaar of daarvóór nog be- beleefd hebben. Daar zijn de keu rige uniformen van de garde- regimenten, waarbij zich dit jaar tevens voegt het gala-tenue der oeredenen van het corps rijks politie; daar is de feestelijke muziek en daar zijn de glanzend geborstelde paarden, de vele vlaggen die vreugde verkondi gen en de blijdschap van de dui zenden langs de weg, die hun Koningin komen toejuichen tij dens de luisterrijke gebeurtenis. Dat zijn niet alleen de Hage naars, die zich langs de weg heb ben opgesteld. Ook velen van buiten 's-Gravenhage zijn geko men om de Koningin in de gou den koets te zien. Onder hen bevindt zich ditmaal een grote groep Nederlanders uit Duits land. Maar voor het zover is krijgen de velen, die al bijtijds een plaatsje hebben verworven, al veel te zien. Het militaire ver toon en het innemen der opstel lingen voor de afzetting. Ten slotte wordt hun wachten be loond met het weerklinken van het eerste der minuutschoten, welke daveren van het ogenblik, dat Hare Majesteit het paleis verlaat tot het moment, dat zij het weer zal betreden. Voor de afzetting langs de door de koninklijke stoet te vol gen weg waren bestemd; een detachement ter sterkte van 100 man van de Koninklijke Marine, een detachement van 400 man van het regiment zware lucht doelartillerie „Rhenen", een de tachement van 400 man lucht vaartroepen, een detachement van 200 man van de Koninklijke Marechaussée en een detache ment van omstreeks 100 man van het regiment „Oranje-Gel derland". Op het Binnenhof waren o.a. plaatsen gereserveerd voor dra gers van de Militaire Willems orde en voor burgemeesters van gemeenten in Noord-Holland en Utrecht. IN DE RIDDERZAAL. Aan de ingang van de Ridder zaal waren aanwezig de chef van het militaire huis van H. M. de Koningin, vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, de gouver neur der residentie, generaal- majoor Ir. M. Tans, en de overige niet bij het escorte ingedeelde adjudanten van de marine, kapi tein ter zee C. W. Th. baron Van Boetzelaer en luitenant ter zee le klasse A. F. Eibers. In de zaal was een sobere ver siering met bloemen en planten aangebracht. Reeds vroegtijdig hadden zich hier velen met de leden der Staten-Generaal ver zameld. Men zag er het stem mige zwart der herenkleding naast het goud en zilver van ambtsgewaden, fleurige toiletten der dames en verscheidene uni formen. Tegenover de troon namen later hun plaatsen in leden van het kabinet, de staatssecretaris sen en de leden van de Raad van State. De voorzitter der verenigde vergadering der Staten-Generaal, Mr. J. A. Jonkman, benoemde in de commissie van in- en uitge leide de heren Wendelaar, voor zitter, Woudenberg, Van Velt- hoven en Van Walsum, allen leden der Eerste Kamer en mevr. FortanierDe Wit en de heren Terpstra, Hofstra, Maenen, Beer nink en De Graaf, allen leden der Tweede Kamer. Deze commissie begaf zich naar de ingang van het gebouw om H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins te ontvangen. Zodra de komst van Hare Majesteit was aangekondigd rezen allen van hun zetels op. De commissie geleidde de vorstelijke personen naar de troon. Zodra de Konin gin had plaats genomen sprak Zij de troonrede uit. Na de rede weerklonk een „leve de Koningin", dat door de aanwezigen werd overgenomen. De commissie deed H. M. en Z. K. H. hierop uitgeleide. Nadat de leden der commissie in de zaal waren teruggekeerd, werd de verenigde vergadering gesloten. Langs dezelfde weg ging de Koninklijke stoet terug naar het paleis. Van de leden van het kabinet waren afwezig de ministers Stik ker, Lieftinck, Staf en Van den Brink wegens verblijf in het bui tenland en minister Joekes, die vorige week een operatie heeft ondergaan. De kamerleden wa ren nagenoeg allen aanwezig. Mededeling is gedaan van een koninklijk besluit, waarbij Mr J. A. Jonkman voor deze zitting is benoemd tot voorzitter der Eerste Kamer. HET RIJKSARBEIDSBUREAU Hst lid der Tweede Kamer de heer Andriessen (K.V.P.) heeft aan de minister van Sociale Zaken de volgende vragen gesteld; 1. Wil de minister meedelen, of het waar is, dat er een ingrijpende reorganisatie van het rijksarbeids bureau zal plaats vinden? 2. Indien vraag 1 bevestigend moet worden beantwoord, is de minister dan bereid mede te delen a) waaruit deze reorganisatie zal staan b) op grond van welke overwegingen zij tot stand moest komen; c) of de bestaande ad viescommissie bij de gewestelijke arbeidsbureaux een taak behou den; d) of een doelmatig func- tionmeren van de gereorganiseer de dienst kan worden verwacht; e) of er tijdig en voldoende over leg is gepleegd met de daarvoor in aanmerking komende organen, ook die van het bedrijfsleven? 3. Is de minister bij een bevesti gende beantwoording van vraag 1 niet van oordeel, dat het wenselij Iter ware geweest met deze reor ganisatie te wachten, tot de Sta ten-Generaal hiervan kennis had den kunnen nemen om daarover eventueel met hem van gedachten te wisselen'? In Tanganjika is de vorige week een inboorling overleden, die naar schatting ouder dan 115 jaar is geworden. Hij was van middelbare leeftijd toen David Livingstone in Afrika kwam. Saidi Sepit, heeft tot zijn dood dagelijks een afstand van 29 km afgelegd. Ondanks zijn hoge leef tijd zag en hoorde hij nog uitste kend. Het is nog niet duidelijk of de Noordelijken de besprekingen wil len hervatten of slechts een nieuw protest willen indienen, aldus waar nemers. De Noordelijken stemden toe in generaal Ridgway's voorstel tot een bijeenkomst van verbin dingsofficieren, doch protesteerden tegelijk tegen het schenden van de neutrale zone bij Pan moen Dj011 door „drie soldaten van de Ver enigde Naties". Het communis tische antwoord is radiografisch naar het vooruitgeschoven kamp van de V.N. te Moensan gezonden. Door een mislukte landing op het vliegkampschip „Essex" zijn van een twee-motorig straal vliegtuig twee mannen gedood en vijftien gewond. Vijf mannen worden vermist. Het vliegtuig kwam niet tijdig tot staan en botste tegen een straalvliegtuig- Het vloog in brand en vier jagers verbrandden. Vier andere straal jagers werden zwaar beschadigd. Aan het schip zelf is geen ern stige schade toegebracht. Volgens het Noordkoreaanse communiqué werden aan de oost kust twee schepen der Verbonde nen tot zinken gebracht. Twee andere vaartuigen, die het eiland Kodje hadden beschoten, werden beschadigd. Maandag, aldus het communiqué, werden er zeven vliegtuigen neergeschoten. in de „slag om de heuvels" in midden-Korea twee krachtig versterkte heuvelstellingen op de communisten hebben veroverd. De communistische troepen hebben in dit gebied dagen lang hevige tegenaanvallen uitge voerd, deze zijn in de nacht van Maandag op Dinsdag definitief afgeslagen. Ridgway bij Hirohito. Generaal Ridgway, de opper bevelhebber in Japan, heeft een bezoek gebracht aan keizer Hi rohito in diens paleis. Dit was voor het eerst in de zes jaar van de bezetting dat een opperbevel hebber van de geallieerden een dergelijk bezoek bracht. Ridgway was vergezeld van zijn echtgeno te en de Amerikaanse ambassa deur William J. Sebald en echt genote. Het gezelschap kwam tegen lunchtijd bij het paleis aan en werd op de derde étage van het paleis door de keizer en de keizerin verwelkomd. De Tweede Kamer heeft giste ren te drie uur haar eerste open bare vergadering in het nieuwe zittingsjaar gehouden. De heer Kortenhorst presideer de. Hij deelde mede, dat de heren Hermans (CPN) en Schermer horn Arib.) ontslag als leden der Kamer hebben genomen. De minister-president de heer Drees, minister van financiën ad interim, heeft vervolgens de rijksbegroting voor 1952 aange boden. Hij merkte o.a. op, dat zoals reeds in de troonrede is medegedeeld, het beeld der ver houding van inkomsten en uit gaven niet ongunstig is. Dit is o.a. verkregen door zeer zware belastingdruk. Op beperking der uitgaven zal het streven ge richt moeten blijven. De Kamerbewaarder bracht hier na de met een oranjelint samen gebonden stukken naar het bu reau van de president. Daarna werd overgegaan tot 't opmaken van nominatie voor het voorzitterschap. Voor de eerste plaats werden uitgebracht 77 stemmen, waar van 75 op de heer Kortenhorst (KVP), 1 op mej. Klompé (KVP) en 3 (blanco. Voor de tweede plaats werden uitgebracht 81 stemmen, waar van 5 op de heer Burger (Arb.), 5 op de heer Terpstra (A.R.), 6 op de heer Schilthuis (Arb.), 1 op de heer Donker (Arb.), 1 op mevr. FortanierDe Wit, 1 op de heer Hofstra (Arb.) en 11 blanco. Voor de derde plaats werden uitgebracht 80 stemmen, waar van 74 op de heer Terpstra (A R.) en 6 -blanco. De nominatie zal dus luiden; Kortenhorst, 2 Burger, 3. HEDEN; TERNEUZEN: Luxor Theater, 8 uur; Biosc. „De Ooievaars club". Concertgebouw, 8 uur: Tem. Dilettanten Toneel met „Zand of klei". AXiEL: Het Centrum, 8 uur: Biosc. „Gereserveerde kamers". MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater, 8 uur: Biosc. „De Ooievaars club". Concertgetouw, 8 uur: Tern. Dilettanten Toneel met „Zand of klei". Minister Drees heeft Dinsdag middag de millioenen-noia aan de Tweede Kamer aangeboden. De thans aangeboden ontwerp begroting voor 1952 heeft be trekking op het tweede jaar van de vierjarige periode, waarin ons volk zich een extra zware inspan ning zal moeten getroosten voor zijn militaire bijdrage aan de verdediging van de Westerse we reld. Daarnaast zullen ook in de periode, waarvoor deze begro ting zal gelden, alle krachten on verminderd moeten zijn gericht op het sluitend maken van de be talingsbalans. Bij de samenstelling der begro ting heeft als richtsnoer gegol den, dat daarvan ondanks de zware druk van de militaire uit gaven geen invloeden mogen uit gaan, die het monetaire even wicht in gevaar zouden brengen Het begrotingsbeeld voor 1952 geeft een nadelig saldo aan van 267 millioen gulden. In tegenstelling met vorige jaren behoeft voor 1952 niet te worden gerekend met verdere uitgaven, die zijn te verwachten uit hoofde van wettelijke regelin gen, die op het moment van in diening der begroting nog niet tot stand zijn gekomen. De Minister maakt in dit ver band wel melding van een cre- dietverstrekking aan Nieuw- Guinea in 1952 van waarschijn lijk ƒ10 millioen, waarmede in de begrotingstukken nog geen rekening is gehouden en van de eventuele oprichting in 1952 van een pensioenfonds voor de opva renden van de Nederlandse koop vaardijvloot. De regering stelt zich n.l. voor een bijdrage ineens te verlenen tot een bedrag van ƒ70,3 millioen in de vorm van 3% pet. rentende staatsschuld. HET DEKKINGSPLAN DER BEGROTING. Het saldo van de gehele dienst geeft het bedrag aan, waarvoor dekking moet worden gevonden. Hiervoor komen in de eerste plaats in aanmerking de baten wegens inhaal van belasting- achterstand. Bij het ramen van de belastingsmiddelen der ont werpbegroting 1952 is in overeen stemming met de ten deze in vorige jaren gevolgde handel wijze geen rekening gehouden met de extra-baten, welke zullen voortvloeien uit het inhalen van achterstand irj de belasting heffing. Voor het overige zal het tekort op de gehele dienst door lenings- gelden moeten worden gedekt. Het tekort op de gehele dienst voor 1951, dat volgens de oor spronkelijke begroting 766 mil lioen bedroeg, werd ten tijde van de behandeling der jongste belas- tingontwerpen in de Staten- Generaal op ƒ735 millioen ge raamd. Op grond van nader be kend geworden gegevens moet dit thans worden gesteld op 836 millioen. Sedert dien is het begrotingste kort door verschillende oorzaken, zowel aan de uitgaven als aan de middelenzijde, beïnvloed. De voornaamste wijzigingen aan de uitgavenzijde der begro ting komen neer op een Verho ging van de uitgavencijfers met een bedrag van 713 millioen. Tegenover deze verhogingen staan een aantal verlagingen. Bij de berekening van het nadelig saldo van -het landbouw-egalisa- tiefonds voor 1951 ten tijde Van de regeringsverklaring in Maart werd dit begroot op 175 mill. Aan de hand van de thans gel dende wereldmarktprijzen kan dit bedrag worden teruggebracht tot 130 millioen, dus 45 mil lioen minder. Tenslotte moet in dit verband nog worden vermeld, dat de mili taire uitgaven weliswaar reeds bij de nota d.d. 19 April 1951 op 1500 mill, zijn gebracht, doch dat de daarbij toegepaste verde ling over de diensten een zeer voorlopige is geweest. Op grond van het inmiddels verkregen in zicht dient deze verdeling thans te worden herzien, zodat de ge wone dienst met ƒ207 millioen kan worden verlaagd en de bui tengewone dienst I en de buiten gewone dienst II met resp. 185 en ƒ18 millioen worden ver hoogd. 1951 1952 1951 1952 1.153,9 1.241,0 346,1 259,0 47,5 47,1 1,7 0,2 113,9 78,5 18,7 213,7 212,4 3,6 1,6 437,6 452,5 11,4 12,6 98,0 97,9 106,1 98,7 54,4 55,5 1)384,6 95,5 42,1 42,7 67,4 69,5 82,0 74,7 9,1 11,2 130,0 110,0 553,0 556,6 7,0 4,8 113,3 143,9 10,5 14,2 2) 503,3 381,0 3,3 3,0 159,7 174,5 2,5 46,0 82,7 87,6 562,9 561,4 233,0 226,9 90,0 90,0 176,0 133,0 Luchtaanvallen geallieerden. door de In een publicatie van het voor lichtingsbureau van generaal Ridgway wordt nogmaals ver klaard, dat het geallieerde hoofd kwartier bereid is zijn verbin dingsofficieren opdracht te geven met Noordelijke verbindingsoffi cieren in contact te treden „zo dra de Noordelijken een einde maken aan hun schorsing van de onderhandelingen". Voort wordt verklaard, dat „toefi de Noorde lijken 23 Augustus de onderhan delingen onderbraken", beide partijen op weg waren een over eenkomst over de neutraliteit van het gebied van Kaesong op 4e stellen. De verbindingsofficieren kon den overeenstemming over de voorwaarden bereiken, onder welke de wapenstilstandsbespre kingen konden worden hervat Inmiddels zetten de Verbonde nen hun aanvallen tegen de berg- stellingen ten N. van Janggoe voort. De Noordelijke weerstand toonde Maandag weinig inzin king. Volgens Reuter is overigens van het front weinig nieuws te melden. Een woordvoerder van het 8ste Amerikaanse leger heeft Dinsdag medegedeeld dat de Verbondenen De geallieerde luchtmacht heeft ook Dinsdag, ondanks een bewolkte hemel, de voornaamste poorwegverbindingen in Noord- Korea gebombardeerd. In West- Korea zijn de bevoorradings wegen der communisten op veer tien plaatsen aangevallen. Mari nejagers hebben belangrijke we gen ten Noord-Oosten van Koem- song aangevallen. 1. Terpstra. De vergadering is verdaagd tot Donderdagmiddag één uur. De organisatie van het verdrag van Brussel meldt „in de afgelo pen drie jaren is er een nauwe samenwerking geweest tussen de administratieve diensten van de vijf landen van het verdrag van Brussel: België, Frankrijk, Lu xemburg, Nederland en het Ver. Koninkrijk. Ongeveer 20 commissies, die sedert de ondertekening van het verdrag zijn ingesteld, komen geregeld bijeen. Zodoende komen niet alleen de hoofden van de betrokken officiële diensten, maar ook de specialisten en de technici van de problemen, die aan de commissies worden voor gelegd, met elkaar in contact. Voort wordt jaarlijks in één van de vijf landen voor de amb tenaren een stage (oefentijd) in gericht. Het doel hiervan is de samenwerking te vergemakkelij ken en aan de ambtenaren de ge legenheid te bieden de ontwikke ling van de openbare besturen der andere landen ter plaatse te bestuderen en deze besturen met elkander te vergelijken Dit jaar zal deze stage van 17 tot 30 September in België wor den gehouden. De afgevaardigden zullen in de eerste plaats de gezamenlijke ad ministratieve organisatie van de Beneluxlanden bestuderen en na gaan of beginselenverschillen deze tegenover de buitenlandse afgevaardigden worden uiteen gezet. Zo zullen de bijzondere wetgeving betreffende de in Ne derland op de zee veroverde ge bieden en de strijd tegen het water, het onderwerp van een volledige studie uitmaken. Voorts zullen het tweestaten- stelsel in België en in Luxem burg en de problemen, welke dit in het bijzonder voor de admini stratie en voor het onderwijs doet rijzen, grondig worden on derzocht. Onder de andere kwesties, die op het program van de stage zijn geplaatst, noemen wij de inrich ting van de vrije tijd van de ar beiders, de gewestelijke en plaat selijke administratie, de centra lisatie, het bestuur van de grote industriesteden, het belasting stelsel en de belastingcontrole en ten slotte, de problemen betref fende de ambtenaren van elk der drie landen. De afgevaardigden zullen twee dagen wijden aan het bezoek aan de haven van Antwerpen en aan de grote industriestad Charleroi. OVERZICHT VAN DE UITGAVEN (in millioenen guldens). defensie buitenlandse betrekkingen Indonesië en overz. rijksdelen politie en justitie voorzieningen terzake van onder wijs en cultuur waterstaat verkeer handel en nijverheid land- en tuinbouw, veeteelt en visserij subsidiebeleid via het landbouw- egalisatiefonds sociale voorzieningen, emigratie en volksgezondheid volkshuisvesting herstel oorlogsschade diensten van algemene aard niet-toegerekende uitgaven voor pensioenen en wachtgelden nationale schuld afschrijvingen uitkeringen aan het gemeente fonds wegens derving van on dernemersbelasting onverdeelde posten totaal 1) hieronder begrepen wegens kapitaaldeelneming Ned. Spoor wegen 290 mill. 2) hieronder begrepen een uitkering wegens oorlogsschade aan de Ned. Spoorwegen ƒ80 mill. Aan het slot van het hoofd stuk over de uitgaven in 1952 worden nog enige mededelingen gedaan inzake de uitgaven van de buitengewone dienst 2. Het hoge bedrag der uitgaven op de buitengewone dienst 2 ka- pitaaldienst) ad 843 millioen lijkt in een opmerkelijke tegen stelling te staan met de nood zakelijke investeringsbeperkin gen met name in de publieke sector. Dit bedrag van ƒ843 millioen komt voor 227 millioen voor rekening van aflossing van gevestigde schuld en langlopende credieten, waarvan 85 millioen wegens aflossing van schuld aan het buitenland. Voorts belopen de ramingen van de kapitaalsuitgaven ten laste van oorlog en marine teza men niet minder dan ƒ244 mil- lieon en ten laste van binnenland se zaken (burgerlijke verdedi ging) 15 millioen. Onder de kapitaalsuitgaven is voorts een post opgenomen van 39 millioen wegens ingetrokken en ter ontmunting bestemde munten. Van de nog resterende kapi taalsuitgaven ad 104 millioen is ƒ73,4 millioen bestemd voor de investeringen, welke rechts- streeks ten laste van de rijksbe groting komen. SLOTBESCHOUWIN G. In de slotbeschouwing van de millioenennota werkt de minister van financiën de gedachte uit. dat de rijksbegroting moet wor- Doe als de textielfabrikant, die het risico Kies de zekerheid van het overvette satijnzachte Echfalon-sop en van uc inoviiij»»i „4. Nederlandse volk thans verkeert, Tevens maakt hij daarin enkele opmerkingen over de plaats, die door 78) EX-VERLOOFDE MET DOLK GESTOKEN. Maandagavond heeft de 20- jarige P. uit Steenwijkerwold in het dorpje Ens zijn ex-verloofde, een 20-jarig meisje, met een dolk aangevallen, omdat zij haar ver loving met hem had verbroken. De jongen wachtte het meisje met een dolk gewapend op en toen zij passeerde, stak hij met de dolk naar haar gezicht. Op het hulpgeroep kwamen omwo nenden toegesneld, die het meis je beschermden. Met een wond in het gezicht werd zij in een ziekenhuis te Kampen opgeno men. P. werd in het politiebureau te Emmeloord opgesloten. De naam van het slachtoffer is mej. S. Fokkens uit Groningen. De dader, die door het dolle heen was, deed van zijn aanslag een vergeefse poging de hand aan zichzelf te slaan. EARL DERR B1GGERS Vertaling van P. Oreille (Nadruk verboden). ,Is het mogelijk, dat u meneer Winterslip kende?" hield de speurder aan. „Ik ik kende hem opper vlakkig. Maar dat was vele jaren geleden." Chan stond op. „Nederig ver giffenis vragend, dat ik zo kort moet zijn", zei hij, en toen tot John Quincy: „Het belang van onze aangelegenheid dringt „Natuurlijk', stemde John Quin cy toe. „Tot ziens, kapitein." Verbaasd volgde hij Chan naar buiten. „Wat voor aangelegen heid begon, en hield toen op- Chan doofde zorgvuldig zijn si garet tegen de stenen muur van het hotel, en toen stak hij het stompje in zijn zak. „U zult zien", beloofde hij. „Eerst bezoeken wij politiebu reau. En terwijl wij daarheen rei zen, zult u zo vriendelijk zijn alle bekende feiten betreffende kapi tein Cope te verhalen John Quincy vertelde van zijn eerste ontmoeting met Cope in San Francisco, en herhaalde het gesprek, voor zover hij het zich herinneren kon. „Uiting van warme antipathie tegen Dan Winterslip waren niet te verbergen?" vroeg £han. „Die kwam duidelijk uit Cha- lie. In elk geval hield hij niet van neef Dan. Maar wat „Onmiddellijk vertrok hij daar na naar Hawaii excuseer de onderbreking. Wil het gelukkig toeval, dat u de datum van zijn aankomst hier kent?" „Zeker. Ik zag hem in het Alexander Young Hotel, verleden Dinsdagavond, toen ik je daar zocht. Hij had toen haast om naar de Fanning Eilanden te gaan, en hij vertelde, dat hij daags tevo ren 's middags binnengekomen was „Maandagmiddag, om het in duidelijk licht te zeggen." „Ja Maandagmiddag. Maar Charlie waar stuur je toch op aan?" „Rondtasten", glimlachte Chan „Zoeken de waarheid te grijpen in mijn gloeiende handen." Zij liepen zwijgend voort naar het bureau, waar Chan voorging naar de ledige kamer van Hallet- Hij maakte direct de brandkast open. Uit een la nam hij ver scheidene kleine voorwerpen, die hij op de tafel legde. „Eigendommen meneer Jim Egan", kondigde hij aan, en leg de een gevlekte zilveren koker voor John Quincy neer. „Open deze wat vindt u? Corsican sigaretten." Hb zette er iets naast. „Elikje gevonden in ka mer van meneer Brade. Open dat ook. U vindt weer Corsican siga- rGttöii." Hij haalde een enveloppe uit zijn zak, nam er een stompje uit en legde dat ook op de tafel. Stuk gevonden buiten de deur van Dan Winterslip's verblijf" lichtte hij in. „Ook weer Corsi leeszaal lusteloos te lezen. In Australische courant treft mijn oog advertentiegesprek over Cor sican sigaret. Het worden ge maakt op twee onderscheiden manieren, één étiquette op busje 222, bevat Turkse tabak. Merk gevoelen. can. Met diepe rimpels in zijn voor hoofd nam hij een tweede stomp je uit zijn zak en legde het op enige afstand van de andere voorwerpen. „Sigaret zoeven aangeboden met innemende gast vrijheid door kapitein Arthur Temple Cope. Kijk nauwkeurig en neem waar: weer merk Cor sican!" „Grote hemel!" riep John Quin- Cy. „Kan het zijn, dat u vertrouwd ii, met deze Corsicans?" „Volstrekt niet." „Met mij het gelukkiger ge steld. Deze namiddag vóór ik ging zwemmen zat ik in de openbare 4.747,0 4.407,3 1.229,0 843,2 men in het instrumentarium, dat de overheid ter beschikking staat om de beoogde doeleinden te ver wezenlijken. De militaire lasten en de oplos sing van het betalingsbalanspro bleem dwingen tot een vermin dering van de gezamenlijke be stedingen in de civiele sector. Onder de bestaande omstandig heden kan men 't kernprobleem van de Nederlandse economie aldus formuleren, dat de totale niet-militaire consumptie en in vesteringen tot een zodanig ni veau zullen moeten worden teruggedrongen, dat zij tezamen met de noodzakelijk geachte uit gaven voor de verdediging en de aflossing op buitenlandse schuld de nationale productie niet meer overtreffen dan de door het bui tenland verstrekte hulp be draagt. De minister knoopt hier enige beschouwingen aan vast over de monetaire ontwikkeling in Ne derland in het algemeen. Hij con stateert, dat een aantal inflatoi re krachten, die in het verleden werkzaam zijn geweest, aan be tekenis hebben ingeboet. Dit be tekent evenwel nog niet, dat de tegenwoordige monetaire toe stand geen gevaren in zich draagt. In verschillende opzichten blij ven nog onzekerheden bestaan, zoals een verdere achteruitgang van de ruilvoet, de afzetmogelijk heden bij de export en de even tuele ontwikkeling van inflatoire krachten in het binnenland. De consequentie, die daaruit voor de rijksfinanciën voortvloeit, is deze, dat een voortdurende criti- sche' beoordeling van het begro- tings- en met name van het uit gavenbeleid geboden blijft. Ondanks de onzekere elemen ten, welke de toekomst in zich draagt, hoopt de regering, dat de door haar getroffen maatregelen voldoende zullen blijken om uit eindelijk het beoogde evenwicht in de Nederlandse volkshuishou ding te bewerkstelligen. Mocht zij evenwel in haar ver wachting worden teleurgesteld, dan zal zij, zoals reeds bij her haling in uitzicht is gesteld, niet aarzelen maatregelen van meer directe aard toe te passen, die op korte termijn hun werking doen op, 222 op blikje van Brade. An der étiquette 444 gemaakt van Virginia-tabak. Is het dat u zo knap is het verschil te weten tus sen Virginia tabak en Turkse? „Nu, ik geloof wel begon John Quincy. Ik hetzelfde, maar geloven is nu niet genoeg. Het gewicht zijn ernstig. Wij zullen mening van kenner vragen. Vereer mij met een reis naar sigarenmagazijn." Hij nam een sigaret uit het blikje van Brade, deed die in een enveloppe, waarop hij iets schreef, toen deed hij hetzelfde met een uit Egan's koker. De twee stompjes werden op een dergelijke manier apart gehou den. Zwijgend gingen zij naar buiten. John Quincy verbaasde zich over de wending van de zaak, en vertelde zichzelf dat het een dwaas idee was. Maar het gezicht van Chan stond ernstig, zijn ogen waren wijd open wak ker- (Wordt vervolgd). De regering is zich bewust, dat daarmede een duurzame oplos sing niet kan worden bereikt Toch kunnen zij noodzakelijk blijken ter overbrugging van een moeilijke periode, met name on een te ver gaande aantasting van de deviezenreserves tegen te gaan en aldus te voorkomen, aai zo diep ingrijpende consequen ties zouden moeten worden aan vaard, dat de desiderata der rege ringspolitiek, het bereiken var evenwicht met gelijktijdige re» lijke verdeling der lasten, nit meer kunnen worden verwez" lijkt. Admiraal Feschteler heeft me" degedeeld, dat de Amerikaan» marine thans twee typen vlieg tuigen heeft, die van een vlieg dekschip met een atoombom kunnen opstijgen. Personeel van luchtmacht en marine is reeas het omgaan met atoombommen geoefend.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2