Sprookje van óe Souóen Sleets soeró w DE TROONREDE RADIOREDE PERZIE Werkloosheid in de wereld WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1951. 7e Jaargang No. 1836. van Morrison Dinsdagmiddag te 1 uur heeft Hare Majesteit de Koningin in de verenigde vergadering der Staten- Generaal de volgende troonrede uitgesproken: Samenzwering tegen het Perzische vorstenhuis? WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. Frankering bi.i Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Né 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwa mal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent DE VRIJE ZEEUW Reeds in de vroege ochtend maakte de Haagse burgerij zich op voor 't jaarlijks terugkerend hoogtepunt in het staatkundige leven van ons land, dat ook een hoogtepunt is voor de Hage naars: Prinsjesdag. De vlaggen werden ontrold en uitgestoken, de borst getooid met het oranje of het rood-wit-blauw en met dui zenden trokken de vaders, moe ders en kinderen naar de binnen stad, waar eerst vele uren later Koningin en Prins zich van het paleis Noordeinde naar het Bin nenhof zouden -begeven in een plechtige en feestelijke stoet. Vele uren tevoren was de bin nenstad voor het rijverkeer af gesloten. Daar vochten de dui zenden om een plaatsje, waar zij een kans zouden hebben de gou den koets of een glimpje er van op te vangen. Handwagens, lad ders, stoelen en alles wat maar even de gelegenheid gaf boven de hoofden van de omstaanders uit te komen, waren aangesleept door de duizenden, die geen plaatsje hadden voor de ramen of op de tribunes langs de route, die de koninklijke stoet zou vol gen. Ter weerszijden voor de colon- naden vormden de cadetten der Kon. Mil. Academie uit Breda een erewacht. Ter rechterzijde van de ingang stond het muziek korps van het regiment Johan- Willem-Friso opgesteld, ter lin kerzijde de vaandelwaeht met het vaandel van de K.N.A. De wacht vóór het paleis was betrokken door de marechaussée. Om kwart voor één reden de rijtuigen voor en nadat allen daarin hadden plaatsgenomen volgde kort voor één uur de gou den koets met acht paarden be spannen, die met een keurige en correcte zwaai juist voor de in gang van het paleis stopte. Onder groot gejuich kwam dan het ogenblik, waarnaar allen zo lang hadden uitgezien. Koningin Juliana nam plaats in de koets. Zij was gekleed in 'n lang pastel- kleurig toilet met bijpassend kapje, in een heel zacht zee groene kleur. Prins Bernhard nam naast Haar plaats, gekleed in het gala-uniform van de gre nadiers. Het trieste weer ten spijt is het sprookje van de gouden koets op Prinsjesdag 1951 opnieuw werkelijkheid geworden. Spiegeltjes en kleine telescoop- jes waren veelvuldig voorhanden voor hen, die het niet verder dan de zesde, elfde, of zelfs 20ste rij langs Kneuterdijk, Voorhout, Tournooiveld en Korte Vijver berg had kunnen brengen. Achter de stramme militaire erewachten langs de route en op het eivolle Binnenhof deinden mensenmassa's en parapluies op en neer. Slechts weinig mensen vielen flauw, dank zij de frisse wind. En zo kwam het uur van énen, toen er als het ware een golvend schokje door de mensen massa's ging: de Koningin komt. Door de juichende mensenmas sa's langs de route reed de schit terende stoet geëscorteerd door garderegimenten en rijkspolitie. Om 14 minuten over één stopte de gouden koets, die was vooraf gegaan door zes hofrijtuigen met dignitarissen voor de kleurige loper van de Ridderzaal. De Prins, met hoffelijk gebaar, hielp de Koningin uitstappen terwijl het Wilhlemus plechtig over het eeuwenoude regeringscentrum zweefde. H. M. neigde voor het vaandel van de erewacht der ma riniers en schreed vervolgens de bordestrappen van de Ridder zaal op. Om 17 minuten over éen ving zij met het voorlezen van de troonrede aan, welke rede voor het eerst in de ge schiedenis via luidsprekers door duizenden aanwezigen op het Binnenhof kon worden gevolgd. Nadat de Koningin om 8 mi nuten over half twee Haar rede had beëindigd, begon het aan rijden der koetsen en om kwart vóór twee verscheen zij weer op het bordes van de Ridderzaal, terwijl opnieuw het Wilhelmus werd gespeeld. Een deel van het publiek zong mee. Andere juich ten haar uit volle borst toe. Enige minuten later reed de schitterende stoet, die dit jaar door vele honderden buitenlan ders werd gadegeslagen, weer van het Binnenhof weg, toege- lubeld door de massa's langs de route, om omstreeks twee uur het paleis Noordeinde weer te bereiken. Het sprookje van de gouden koets in 1951 behoorde daarmede weer tot het verleden. DE RIJTOER. Df Koningin in haar gouden Koets met haar schitterend escorte Ïnn5 jj de >fote aantrekke- i;L„i va? Prinsjesdag, waarvoor l,.?/ï !Zen,den Nederlanders en ook n*T ers naar Den Haag stro- !"nn Vmaarvals alle Pracht en praal i ic „T.Lf Suwspel achter de rug wordt „de Koningin" voor de Hagenaars weer „onze Koningin". Dan stromen in de middag tien duizenden naar de route der tra ditionele rijtoer door een deel van de residentie. Dat is Prinsjesdag met de Prinsessen, dan wordt Prinsjesdag eerst recht gezellig. Ook gisteren klompten grote mas sa's mensen voor het paleis Noord einde en overal langs de straten samen. De Haagse politieruiters vorm den het escorte voor de koninklijke familie, die zich ondanks kleine sproeibuitjes in een open calèche liet rijden. De Koningin vertoonde zich nau welijks op het paleisbordes, of ie dereen rondom hief een juichend „Oranje Boven" aan. De Koningin, gekleed in een pa relgrijze chinchilla-bontmantel met ijsblauw kapje, Prins Bern hard in donkerblauwe generaals uniform en de Prinsessen Beatrix en Irene, die lichtgrijze bontjasjes droegen, wuifden vrolijk naar de menigte. Om tien voor vier vertrok de koninklijke calèche, door 4 zwar te paarden getrokken, van het paleis. In het smalle Noordeinde klonk het gejuich óórverdóvend bij het passeren van de stoet. In de Laan van Meerdervoort werd bij het gemeentelijke verzorgings huis voor ouden van dagen even gestopt. Hier werden bloemen aan geboden door een 93-jarige dame. Op het Paul Krügerplein werd op nieuw gestopt voor het in ont vangst nemen van een tweede bloemenhulde, ditmaal door een jongedame uit de Transvaalbuurt. Hier blies de Transvaalharmonie uit volle borst. Op het bordes van het knusse oude stadhuisje van de residentie stond burgemeester Mr F. M. A. Schokking om de Landsvrouwe te begroeten. Van de Groenmarkt naar het paleis terug door de nau we Hoogstraat moest bijna stap voets worden gereden. Propvol was het nog voor het paleis toen de Koningin, de Prins en de Prinsessen na hun zes km lange rijtoer uit de calèche stap ten. Toen kwam de gezelligheid pas los. Nauwelijks waren de rijtuigen weggereden, of de politie liet de af zettingen schieten. Daar begon de traditionele stormloop op het paleis. In een oogwenk was het voorplein tot aan „de steentjes" volgestroomd en toen begon een zo uitnodigend gezang „Oranje Boven" en hoera-geroep, dat de Koningin besloot nog even op het balcon te komen. Zelf opende zij de vleugeldeuren en even later voeg den de Prins en de Prinsesjes zich bij haar. Een minuut lang konden de Ha genaars toen eens gezellig uitzin gen en juichen naar hun wuivende koninklijke familie. Nadien ging men door de feestelijk vlaggende stad huistoe. Kl L Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pet advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het MaandagnummerZaterdags 11 uur De Britse 'minister van Buiten landse Zaken, Morrison, heeft in een te Ottawa gehouden radiorede lol het Canadese volk verklaard, dat het Westen niet stilzwijgend aan „de dreiging van de grote le gers en de destructieve denkbeel den van het imperialisme van Moskou" kan voorbijgaan. Hoewel hij niet geloofde, dat oorlog onvermijdelijk was, was het juist, dat de Noordatlantisehe ge meenschap zich gereed maakte de oorlogsdreiging' het hoofd te bie den en deze te overwinnen, aldus Morrison. ,;Wij moeten het zaad van de oorlog' uitroeien door onze ver plichtingen jegens onze medemen sen te erkennen en na te komen. Wij moeten streven naar recht vaardigheid binnen de naties en tussen de volkeren onderling", zo zei de Britse minister. Door de ernst van de toestand moest de Britse regering de last van de herbewapening voor het Britse volk vergroten, waardoor het economische herstel werd ver traagd. „Voor de komende 3 jaar zullen we 15.000 millioen dollar voor de defensie uitgeven. Op het hoogtepunt van dit program zul len wij 13 procent van al hetgeen wij produceren zowel in goederen als in diensten, voor dit doel ge bruiken". Volgens Morrison zouden de be sprekingen te Ottawa niet gemak kelijk zijn. De leden van de NATO zouden wegen en middelen moeten ;nden om de kracht van ieder land zo op te bouwen, dat het be lang van ieder het meest was ge baat en de lasten zou goed moge lijk waren verdeeld. De Noordat lantisehe organisatie moest vol gens Morrison niet alleen gericht zijn op het verschaffen van gewa pende veiligheid, maar ook op het streven naar algemene welvaart en tevredenheid. Morrison zei voorts, dat de NA- TO-landen wellicht het te Colom bo door de landen van het Britse/ Gemenebest opgestelde plan om de levensstandaard van de 550 millioen mensen van Z. O.-Azië te verhogen, zouden kunnen volgen. Leden der Staten-Generaal, Weer ligt een jaar achter ons van scherpe tegenstellingen in de wereld en van toenemende zorgen van ons volk. De internatio nale spanningen duren voort en werken ongunstig in op de eco nomische en sociale verhoudingen. Geestelijke zowel als mate riële waarden worden bedreigd. Daartegenover zijn echter ook bemoedigende verschijnselen waar te nemen. Het besef wint veld, dat voor de bescherming van vrede, vrijheid en welvaart een nauwe internationale samen werking geboden is, waarbij staten en volkeren zich bereid moeten tonen collectief offers te brengen. De strijdkrachten der Verenig de Naties hebben in Korea het hoofd geboden aan agressie en bewezen, dat een politiek van geweld niet straffeloos kan worden voortgezet. Met trots denk ik aan onze landszonen, die deelnemen aan de vervulling van deze gemeenschappelijke taak. Het Neder landse detachement, waarvan ook strijders uit Suriname deel uit maken, heeft zich bijzonder onderscheiden, maar ook smartelijke verliezen geleden. Eerbiedige dankbaarheid zijn wij verschuldigd aan wie vielen. Ingrijpende defensiemaatregelen, ook in regionaal verband, zijn nodig gebleken en komen tot stand allereerst in het kader van het Noord-Atlantisch verdrag. De vorderingen, die gemaakt zijn met de opbouw van een gemeenschappelijk defensiestelsel geven goede hoop, dat voldoende paraatheid, die kan bijdragen tot het voorkomen van een nieuwe wereldramp, tijdig kan worden bereikt. Ook aan de burgerlijke verdediging wordt volle aandacht geschon ken. De samenwerking, zowel in Atlantisch als in Europees verband, zal ook worden gericht op het waarborgen van een redelijk wel vaartspeil en op de geleidelijke verhoging daarvan en zal ook op cultureel gebied de volkeren nader tot elkaar kunnen brengen. Een eerste belangrijk voorbeeld van functionele integratie is het 18 April j.l. te Parijs ondertekend verdrag tot oprichting van de Europese gemeenschap voor kolen en staal. Aan de spoedige behandeling van het voorstel, dat daaromtrent bij de Staten-Gene raal aanhangig is gemaakt, hecht de regering grote waarde. Het beëindigen van de staat van oorlog met Duitsland en het tot standkomen van het vredesverdrag met Japan openen de weg deze landen op voet van gelijkheid in de gemeenschap der volkeren te doen medewerken. De regering van de republiek Indonesië heeft verzocht overleg te plegen over wijziging van de ter ronde tafel conferentie gesloten overeenkomsten. Zij heeft daarbij doen blijken, dat zij de samen werking met Nederland niet wenst te verbreken, maar veeleer meent, dat de belangen van beide landen door een samenwerking op een andere basis dan de bestaande op betere wijze kunnen worden gediend. Hoewel de regering betreurt, dat thans dit overleg over verbin tenissen, die nog zo kort geleden zijn tot stand gekomen, wordt gevraagd, hdopt zij, dat een gezamenlijke bestudering van dit vraagstuk, waarbij het belang van een goede samenwerking op de voorgrond moet staan, tot een voor beide partijen bevredigende oplossing kan leiden. Het ten vorigen jare uitgesproken vertrouwen, dat de handels betrekkingen tussen Nederland en Indonesië zich in toenemende mate zullen blijven ontplooien, is in vervulling gegaan. Grote waardering verdienen de moed en de volharding, die door Nederlandse werkers in Indonesië, in het bijzonder op onder nemingen, worden betoond bij hun arbeid, die veelal in zeer moei lijke omstandigheden wordt verricht. De ongunstige situatie, ontstaan als gevolg van het conflict in Korea, dat tot sterke stijging van de prijzen der grondstoffen heeft geleid, heeft belemmerend gewerkt op de voortgang van de liberalisatie van de handel. Aanvankelijk is Nederland daarin voorgegaan, maar tengevolge van hoge invoerrechten elders en van het inkoopbeleid in landen, waar de staatshandel een grote plaats inneemt, zag het zijn uitvoer niet in dezelfde mate werke lijk vrij worden als zijn invoer. Bovendien werd de ruilvoet aan zienlijk slechter. Onder deze omstandigheden kon ons land voor lopig niet overgaan tot verhoging van het liberalisatiepercentage in de Europese betalingsunie van 60 tot 75 pet. Ook in Benelux- verband moesten enige maatregelen van tijdelijke aard worden overeengekomen. Tijdens de jongste ministersconferentie is ge streefd naar een constructieve oplossing. Vertrouwd mag worden, dat ons land binnen afzienbare tijd op verstevigde basis zijn bij drage aan verdere vrijmaking van de Europese handel zal kunnen leveren. Voor het verkrijgen van evenwicht in de betalingsbalans waren voorts, zoals in de regeringsverklaring van Maart in uitzicht werd gesteld, maatregelen nodig tot beperking van consumptie en in vesteringen. Naast deze op zichzelf negatieve methode dient het positieve element te staan van actieve bevordering van verdere verhoging van de productie en van de uitvoer op agrarisch zowel als industrieel gebied. Alleen langs deze weg immers kan op lan gere termijn zonder aantasting van het levenspeil der bevolking een meer stabiele situatie worden bereikt. De volle medewerking van heel ons volk is hierbij dringend geboden. De werkgelegenheid heeft zich in het afgelopen jaar in liet alge meen op een bevredigend peil gehandhaafd. Vooral de industrie heeft hierin een groot aandeel gehad. De terwille van uitvoer- en werkgelegenheid noodzakelijke investeringen zullen dan ook mo gelijk moeten blijven. In enkele bedrijfstakken, waar de afzet tijdelijk was toegenomen, is enige teruggang merkbaar. De rege ring ziet er echter scherp op toe, dat geen algemene verlaging van het niveau der bedrijvigheid plaats vindt, ook door bij het geven van militaire opdrachten met dit grote belang rekening te houden. Voor gebieden waar structurele tekorten aan werkgelegenheid be staan zullen aan de Staten-Generaal soortgelijke voorstellen wor den aangeboden als het reeds aanvaarde ontwerp betreffende het ontwikkelingsplan voor Z.O. Drenthe. De algemene prijsontwikkeling is de laatste maanden van dien aard. dat, zolang de huidige omstandigheden voortduren, geen grond bestaat voor verdergaand ingrijpen op dit gebied. Wel zal het toezicht op de ontwikkeling van het binnenlandse prijsniveau onverzwakt worden gehandhaafd. Dat in de totale kosten van het levensonderhoud sinds April een zekere stabilisatie is ingetreden, komt aan de rust in het bedrijfsleven ten goede. De middenstand heeft echter gedurende de afgelopen maanden een moeilijke tijd doorgemaakt, terwijl ook thans nog in vele bedrijven, in het bij zonder door stagnatie van de afzet bij sterk gestegen inkoopprij zen. ernstige liquiditeitsmoeilijkheden worden ondervonden. Het grillige prijsverloop, dat in het bijzonder voor duurzame consump tiegoederen gedurende de afgelopen maanden viel waar te nemen, heeft het risico in het bedrijfsleven in het algemeen en in de detail handel niet in de laatste plaats sterk doen toenemen. De regering gaat in overleg met het betrokken bedrijfsleven na. welke maat regelen, gegeven de algemene financieel-economische politiek, kunnen worden genomen teneinde aan de liquiditeitsmoeilijk heden in de middenstand zoveel mogelijk het hoofd te bieden. Een ontwerp van een nieuwe vestigingswet, waarin rekening is gehouden met de bezwaren, die in en buiten de middenstands kringen tegen de wet van 1937 bestaan, zal nog in dit jaar aan de Staten-Generaal worden aangeboden. Het verheugt de legering, dat in bepaalde sectoren van het bedrijfsleven plannen zijn voorbereid om te komen tot publiek rechtelijke organen en dat de sociaal-economische raad deze voor bereiding krachtig steunt. Het zal voor organische verhoudingen in de Nederlandse volkshuishouding van grote betekenis zijn als in de naaste toekomst bedrijfs- en productschappen tot ontwikke ling komen, ook in die delen van het bedrijfsleven waar de voor bereidende werkzaamheden thans nog niet zijn aangevangen. Dat de begroting voor het jaar 1952 niet alleen sluitend is, maar zelfs in een dekking van een deel der uitgaven van de kapitaal- dienst door middelen van de gewone dienst voorziet, moet onder de huidige omstandigheden als het voldoen aan een gebiedende eis worden gezien. Militaire werken zijn niet rendabel. De staats schuld is reeds abnormaal hoog. Bovendien is het wenselijk de krappe kapitaalmarkt zoveel mogelijk voor dringende behoeften van de lagere publiekrechtelijke lichamen en van het particuliere bedrijfsleven te reserveren. Geschiedde zulks niet, dan zou niet alleen de financiering van primaire belangen als de bouw van woningen en scholen en de industrialisatie in gevaar komen, maar zou bovendien het herstel van het monetaire evenwicht worden bemoeilijkt. De bijdrage, die van ons land in het kader van de militaire inspanning van de Westerse wereld wordt verwacht, stelt zware eisen aan de schatkist en noopt tot beperking van uit gaven, die onder normale omstandigheden als wenselijk zouden worden beschouwd. Hoe groot echter ook de offers zijn, welke ons volk bereid is hiervoor te brengen, vast staat dat in het bij zonder met het oog op de betalingsbalans de verdere uitvoering van het militaire vierjarenplan zonder buitenlandse financiële hulp bezwaarlijk zou zijn te volbrengen. Waar grote krachtsinspanning wordt gevraagd voor de ver dediging van onze beschaving zullen ook de geestelijke waarden zelf levend moeten worden gehouden. Dit geldt in het bijzonder voor de jeugd, die ook in deze verwarde tijd haar vertrouwen in de toekomst niet mag verliezen. Vernieuwing van ons onderwijs stelsel dient met bekwame spoed te worden bevorderd. De voor zieningen, die in een algemene nota hierover zijn geschetst, zullen nader worden ontwikkeld en in wettelijke regelingen worden be lichaamd. Met het oog op de toegenomen betekenis van de techniek in onze beschaving zullen meer dan voorheen de algemene vorming, de bevordering van de handvaardigheid en het technisch onderwijs nauwlettende zorg vereisen. Aan de wetenschap zal bijzondere aandacht worden geschonken, ook om de internationale positie van ons land te versterken. Bevordering van hetgeen kan strekken tot bescherming van het hoge goed der rechtshandhaving heeft de bijzondere aandacht der regering. Op sociaal terrein is het nauwe contact tussen de over heid en de organisaties van werkgevers en arbeiders, dat sinds de bevrijding zo goede vruchten heeft gedragen, ook dit jaar van betekenis geweest. De sociaal-economische raad heeft op verzoek van de regering advies uitgebracht over de economische gevolgen van de invoering der werkloosheidswet. Dit advies is thans in overweging. De or ganisatie van de uitvoering dezer wet zal worden vergemakkelijkt indien het ontwerp reorganisatiewet sociale verzekering, dat bij de Staten-Generaal aanhangig is, spoedig tot stand zal kunnen komen. In verband met de snelle bevolkingsgroei is naast de industria lisatie toeneming van de emigratie zeer gewenst. Zij vertoont reeds een sterk stijgende lijn. Met het oog daarop dient de org?/ nisatie van de emigratie te worden verbeterd, mede door regeling van de samenwerking tussen het rijk en daartoe geëigende maat schappelijke organisaties. Een daartoe strekkend wetsontwerp is bij de Staten-Generaal ingediend. Het streven van de regering is er op gericht de noodwet ouder domsvoorziening te vervangen door een wettelijke verzekering. De regering hoopt eerlang een voorontwerp dienaangaande om advies naar de sociaal-economische raad te zenden. Een voorontwerp ziekenfondswet is reeds bij die raad aanhangig gemaakt. Ook overigens heeft de zorg voor de volksgezondheid bijzondere aandacht. In het algemeen blijft deze zich gunstig ont wikkelen. Ten aanzien van voorzieningen in de sector van het verkeer en de waterstaat dwingen de tijdsomstandigheden tot verdere beper king van investeringen, die nog uitstel gedogen. Naast de uitge breide normale arbeid op deze gebieden vinden echter ook belang rijke nieuwe werken, als b.v. de drooglegging van de Oosterpolder, voortgang. Ook de omvang der bouwbedrijvigheid ondervindt de terugslag van de noodzaak om investeringen te beperken. In het bouwpro- gram voor het komende jaar is gerekend op de bouw van 40.000 woningen. Het zal van het grootste belang zijn indien binnen het kader der financieringsmogelijkheden het aantal kan worden op gevoerd. Dit onderstreept de noodzakelijkheid om te blijven stre ven naar verdere verlaging van de bouwkosten en om een zo groot mogelijk aantal woningen als duplex-woningen in te richten ten einde met de beperkte middelen, die ter beschikking staan, een hoger nuttig effect te bereiken. Aangaande de voorbereiding van het overleg voor de vestiging van de nieuwe rechtsorde van het koninkrijk heeft de Nederlandse regering contact opgenomen met de landsregeringen van Suri name en de Nederlandse Antillen. Voor dit overleg zal een confe rentie worden bijeengeroepen zo spoedig als een deugdelijke voor bereiding dit toelaat. In de Nederlandse Antillen is de interimregeling in werking ge treden, alsook de eilandenregeling, waardoor de eilandgebieden zelfstandigheid verkrijgen ten aanzien van de verzorging van eigen locale aangelegenheden. Aan de opstelling van een ontwik kelingsplan voor Suriname wordt met voortvarendheid gewerkt. Het stemt tot voldoening, dat met de uitvoering van de plannen tot inpoldering van een gedeelte van het kustgebied van het dis trict Nickerie zomede met de uitvoering van de projecten van het welvaartsfonds goede vorderingen worden gemaakt. Uit hoofde van zijn verantwoordelijkheid voor Nieuw-Guinea zal Nederland zijn plichten nakomen ten aanzien van de geestelijke en materiële verheffing en de politieke ontwikkeling der bevolking. Üok dit jaar wacht u een uitgebreide taak. Naast de reeds aan hangige en in uitzicht gestelde wetsontwerpen, de veeleisende be- grotingsarbeid en de internationale vraagstukken, waarmede de Staten-Generaal meer dan vroeger in aanraking komen, zal een herziening van de grondwet, zij het van beperkte strekking, uw aandacht vragen. Gij zult bij uw werk staan voor menige moei lijke beslissing, omdat velerlei belangen zijn af te wegen, die in deze tijdsomstandigheden niet alle kunnen worden behartigd op de wijze, die ons lief zou zijn. Veel ook wordt gevraagd van heel ons volk, veel aan persoon lijke en financiële lasten, veel tevens aan bereidheid tot nieuwe krachtsinspanning. Ik doe daarvoor een dringend beroep op de eensgezindheid der natie. Als onze democratie zich in haar bestuursorganen en vertegen woordigende lichamen krachtig, besluitvaardig en rechtvaardig toont, als in ons volk een ieder naar vermogen medewerkt aan het beschermen van de vrede en het handhaven van de vrijheid, aan het versterken van onze geestelijke krachten en aan de verstevi ging van onze economie en de verbetering van onze sociale ver houdingen, mogen wij de toekomst met vertrouwen tegemoet zien. Met de bede, dat God uw arbeid en ons volk moge zegenen, ver klaar ik deze zitting van de Staten-Generaal voor geopend. In een overzicht van het inter nationaal arbeidsbureau over de werkloosheid in de verschillende landen der wereld tussen Juni van het vorig jaar en van dit jaar wordt medegedeeld, dat de werkloosheidscijfers in de mees te landen ter wereld, uitgezon derd in Noorwegen, Denemar ken, Israël, India en Porto Rico een sterke daling te zien hebben gegeven. Zwitserland heeft met een vermindering van 73 procent van het aantal geregistreerde werkloozen in die periode de lei ding, daarna komt Finland mef een vermindering van 64 pro cent. Verdere verminderings percentages, die in het overzicht genoemd worden zijn: de Ver- Staten 42 het Saargebied 36 Engeland 31 Frankrijk 26 Oostenrijk 18 c/c, België 14 West-Duitsland 14 Ier land 5% en Nederland 5%. Israël gaf de grootste toeneming der werkloosheid te zien met 25 gevolgd door Noorwegen met 24 Denemarken 6 Porto Rico met 5 en India met 2 Blijkens de door het bureau gepubliceerde cijfers is het aan tal werklozen in de landen, waar op de cijfers betrekking hebben, in totaal met ruim 2 millioen verminderd. In Nieuw-Zeeland is bijna de volledig mogelijke werkgelegenheid bereikt. In-Juni 1950 waren er daar 77 ge registreerde werklozen tegen in Juni j.l. 60. Hoessein Maki van (le Perzisch» nationale olieraad heeft verklaard, dat het „ultimatum" aan Enge land, dat Harriman heeft gewei gerd naar Londen te zenden, voor het einde van deze week, „wat ook gebeuren mag" door de Perzische ambassadeur te Londen zal worden overhandigd. Vijftien dagen later zouden de Perzen een begin maken met het overnemen van de raffina derij te Abadan van de nog aan wezige 370 Britten, aldus Maki. Hij zei, dat Dr Riza Allah, een van de hoge employé's van de ,,An- glo-Iranian", door de Perzische raad is aangewezen om het beheer van de raffinaderij over te nemen, wanneer de Britse bedrijfsleider Ross vertrekt. Voorts had Dinsdag morgen Mossadeq met de sjah ge sproken over Harrimans weigering om het „ultimatum" door te stu ren. Men verwacht, dat Perzië Za terdag Harriman zal antwoorden. Voorts deelde Maki mede, dat Perzische ingenieurs oliebronnen die door de Britten bij de evacua tie van het olieveld Aga-Djari wa ren gesloten, hadden heropend. Ru we olie stroomde weer door de pijpleidingen naar Bandar-Masjoer. (ongeveer 300.000 gallons per dag) om de Perzische arbeiders zo lang mogelijk aan het werk te houden. Het zou nog veertien dagen duren om de voorraadtanks ter plaatse te vullen. Dinsdag heeft de Perzische rege ring een raad van economische deskundigen aangesteld om de fi nanciële crisis te behandelen. De raad zal gevormd worden door af gevaardigden van het ministerie van Financiën en de nationale bank en vijf niet genoemde econo mische deskundigen. Voorts heeft Mossadeq Dinsdag bevel gegeven alle tegoeden van de regering en gemeenten bij de Brit se bank van Iran en het Midden- Oosten onmiddellijk op te nemen. Maandagavond heeft het kabinet besloten de bank te verbieden za ken in buitenlandse valuta te doen, doch de bank is hiervan nog niet officieel in kennis gesteld en be handelt de zaken als gewoonlijk. Van gewoonlijk betrouwbare zijde is Dinsdag te Teheran ver nomen dat de Perzische autori teiten Dinsdag de voormalige premier Ali Motaardi hebben ge arresteerd, zulks in verband met een beweerde samenzwering te gen het Perzische vorstenhuis. Zoals gemeld, heeft Dr. Fate- mi medegedeeld dat het kabinet heeft besloten enige gewezen collega's van de vermoorde vroe gere premier generaal Razmara te arresteren, zulks onder ver denking van in hetzelfde complot te zijn betrokken. Een hunner is reeds gearresteerd. Reeds gearresteerd zijn gene raal Sartipcateh, voormalig hoofd van de Perzische geheime politie en generaal Eaghai. Laatstge noemde was hoofd van de Perzi sche politie, toen Dr. Mossadeq premier werd. Hij is door Mos sadeq ontslagen. Voorts wordt vernomen dat ook de voormalige minister van Arbeid, Khonari, wegens hoog verraad wordt gezocht. Hij schijnt zich echter schuil te hou den. Van dezelfde, gewoonlijk be trouwbare zijde wordt vernomen dat de politie ook verscheidene parlementsleden wil arresteren. Zij wil er zich echter niet over uitlaten of dit leden van de op positie zijn. Van de zijde der regering wil de men op deze berichten géén commentaar geven. Zij worden echter bevestigd door medede lingen uit kringen, die in nauwe verbinding staan met de Perzi sche ministeries van Justitie en Binnenlandse Zaken en met de politieleiding. Gouverneur ontslagen. De gouverneur van Perzie's noordelijke provincie Azerbei- djan, die aan de Sowjet-Unie grenst, is door premier Mossa deq van zijn functie entheven. Er wordt geen reden hiervoor opge geven, maar in politieke kringen wordt gezegd, dat de gouverneur onlangs sterke kritiek op de poli tiek v,an Mossadeq heeft geoe fend. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdagoch tend tot Woensdagavond. Buiig en vrij koud. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien, voox-al in het Noorden van het land. Matige tot vrij krachtige Noordwestelijke wind. Vrij koud. ZON. EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder 19 6.19 18.48 19.42 11.23 20 6.21 18.46 20.06 12.41 21 6.22 18.43 20.38 13.54 22 6.24 18.41 21.22 14.57 DONDERDAG 20 SEPTEMBER. v.m. n.m. Breskens 4.34 4.50 Terneuzen 5.09 5.25 Hansweert 5.49 6.05 Walsoorden 5.59 6.15

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1