ONDERZOCHT OP AARDSTRALEN DE UITGEWEKEN TREIN Rede X BINNENLANDS NIEUWS et huis zonder sleutel van Paul van Zeeland Diergaarde Blijdorp LEZERS DIE SCHRIJVEN Sluiting zitting Skaten-Generaal AgcnJa REDDINGBOOT VAN LEMMER 14 UUR IN TOUW. RAT noch MUIS In de diergaarde „Blijdorp" ie Rotterdam lieeft men een onder- zoek ingesteld naar de aanwezig heid van z.g. „aardstralen" en de invloed, welke hiervan zou kun- tien uii gaan op de levende have, die in deze diergaarde is ver zameld. Wanneer er bepaalde omstan digheden zouden zijn, die het leven, het fokken enz. van de kostbare dierenverzameling in ongunstige zin zouden beïnvloe den, dan wil de directie deze zo veel mogelijk wegnemen of tegengaan. Het onderzoek van de wichelroedelopers en de af schermingen, die worden aange bracht. zullen moeten uitwijzen, of er gezondheidschadende in vloeden bestonden, welke kun nen worden geneutraliseerd. De onderzoekingen onder lei ding van de heer J. G. Mieremet, oprichter van het eerste Ned. bureau voor wichelroede-onder zoek. werden gedaan door de wichelroedeloper van dit bureau, de heer Damen. De onderzoekers stelden in de vele paviljoens en hokken der dieren de aanwezigheid van „wa. terbanen" en „aardgasbanen vast. In liet algemeen was er geen sprake van een „zware" be straling. In een paar gevallen sloeg de roede echter krachtig uit. Op een aantal plaatsen waar bestralingen werden geconsta teerd, hadden zich wel gevallen van sterfte, ziekte en bepaalde afwijkingen in het dierenleven voorgedaan. Men kon echter niet positief zeggen, dat deze het gevolg waren van de aanwezig heid van „aardstralen". De mo gelijke invloed valt in de meeste gevallen moeilijk vast te stellen, omdat de dieren het grootste ge deelte van het jaar buiten ver blijven en niet op een vaste plaats in de hokken staan. De directeur van de diergaarde de heer F. Siewertsz van Reese ma. gaf na 't onderzoek opdracht tot 't plaatsen van enige poverni- apparaten, waarmee de heer Mieremet de schadelijke werking' van de „aardstralengeheel of gedeeltelijk zegt te kunnen neu traliseren. Wanneer dit gebeurd is, zullen de deskundigen na ver. loop van tijd kunnen nagaan, of er met deze afscherming resul taten werden bereikt. „DANIëL IN DE LEEUWEN KUIL". De wichelroede-experts bega ven zich niet als de bezoekers vóór de paviljoens en hokken, maar erin en er achter. Men drong tot in de „keuken" van de diergaarde door. Zo zagen we de sterk op zijn taak geconcentreer. de roede-loper als een „Daniël in de leeuwenkuil", ook al waren de trotse dieren buiten zichtbaar op hun „qui vive". Het begon bij de apen. In de nauwe gang tussen de buiten verblijven en de nachthokken verstijfden de bezoekers bijna van schrik. Het leek er even op, of een V 1 tot ontploffing kwam; we werden gerustgesteld: de grote chimpansé buiten had enig gedruis gehoord en beantwoord de dat met hevige aanvallen op de zwaar vergrendelde en ver sterkte ijzeren deur. Bij „Thomesvaer en Pieternel" twee kleine aapjes, die gearmd in hun buitenhok dansten, werd in hun nachthok de eerste „wa; terbaan" vastgesteld. Ook bij Jimmy en zijn vrouw Semo, twee volwassen chimpansé's, was zulks het geval. In het grote gebouw der olifan ten sloeg de roede in het midden vak sterk uit. Hier namen enige tijd geleden twee olifanten Willy en Nelly afscheid van het leven. In eén geval werd dit toegeschreven aan een te hoog eiwitgehalte door het eten van teveel droog gras. In een der stallen van de Wa- toesi-runderen, die veel buiten staan, sloeg de roede in de stal en op de plaats daarvóór sterk uit. „Aardgas", zei de roede loper Het geval wil. dat zich in die stal juist een Watoesi be, vindt, die geheel kaal is. Men kan niet verklaren, waarom het dier geen haren meer krijgt. Hier heeft men een kans om te zien, of de afscherming het dier weer in het bezit van haren zal stellen. Men zou er ook de „kap per van Eén bij kunnen halen was de opmerking van de heer Mieremet. -■ De sterkste reactie gaf de roe de aan in een der stallen van de rendieren: „Dat is sterk", zei een der oppassers. Er bleken hier rendieren in verloop van tijd te zijn gestorven. Een maagperfo ratie en een verzwering werden in twee gevallen als oorzaken ge noemd. In het grote paviljoen van de giraffen bleek het middenvak zwaar bestraald te zijn. De banen strekten zich ook uit tot een ge deelte van de rechts en links ge legen vakken. Hier stierven in korte tijd twee dieren, die resp. 1% en 3 jaar in de diergaarde waren. Opmerkelijk vond men het gedrag van de struisvogels, die vaak in een deel van het laat ste vak werden geplaatst. De die. ren gingen altijd naar het niet „bestraalde" deel aan de buiten zijde en niet naar het „bestraal de" gedeelte aan de binnenmu- ren. Ook de ijsberen werd een merk waardige' ervaring opgedaan. Door de nachthokken liep vol gens de roedeloper een smalle waterbaan. Op de cementen vloer ligt juist in dat gedeelte een zware balkenlaag. De ijsbe ren gaan echter niet daarop lig gen, maar op de cementen vloer ernaast, hetgeen men in de dier gaarde niet kon verklaren. In 2 stallen van de bizons constateer de de heer Damen een „aardgas- baan". „Toevallig", merkte de oppasser op, „de bizons in deze stallen zijn zeer dun in de mest In nog enige stallen werden meer of minder sterke „aardstra len" waargenomen, zoals in een leeuwenhoek en in een stal van een kameel. De merkwaardigste reactie was tenslotte die, welke de wichelroe. de aangaf in een der bijgebou wen, waar zich o.m. een keuken, slagerij en garage bevinden. Hier stelde de roedeloper een sterke „aardgasbaan" vast. „Hier zijn geen dieren", werd opgemerkt. Maar wel -mensen", was Itet ant woord. Het bleek, dat de inspec teur der dieren boven de garage woont. Mijn dochter slaapt juist boven de baan en heeft asthma, waar maar geen verbetering in te krijgen is. zo deelde de inspec teur mee. De onderzoekers brengen haar asthma nu in verband met de HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater, S uur: Biosc. Vrou.wen zonder eer". Concertgebouw, 8 uur: Biosc. „Gereserveerde ka mers". MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater, 8 uur: Biosc. „De Ooievaars club". Concertgebouw, 8 juur: Biosc. „Gereserveerde ka mers". AXEL: Café F. Verstraeten, 3 uur: Publieke verkoping van een woonhuis met aanbehoren en erf. aanwezigheid van de „aardgas- baan". Ook hier zal men na de afscherming kunnen zien of in haar toestand verbetering zal komen. De wetenschap staat hier voor een onopgelost vraagstuk. Er zullen nog zeer vele jaren nodig zijn, vóór de wetenschap zich over de '„aardstralen en de afscherming zal kunnen uit spreken. „Maar wij gaan verder", zo merkten de wichelroede-experts op. „Er worden telkens resulta ten bereikt, ook al zijn die nog niet wetenschappelijk te verkla ren. Een ieder heeft er belang bij, dat schadelijke invloeden op het leven van mens. dier en plant worden weggenomen. De toekomst zal leren, of er in de diergaarde Blijdorp met dit onderzoek en de afscherming iets zal worden bereikt. PAKJES VOOR MILITAIREN IN KOREA. Gedurende het tijdvak van 24 September tot en met 6 October a.s. kunnen weer luchtpostpakket jes, mits deze niet aangetekend zijn, tot een maximum gewicht van 500 gram worden verzonden aan de militairen, behorende tot het Ne derlandse detachement Verenigde Naties in Korea en wei tegen beta ling van het normale tarief (zonder luchtrecht). Deze mogelijkheid be staat niet voor pakjes, bestemd voor de opvarenden van Hr. Ms. „Van Galen". De Tsjechoslowaakse regering heeft een communiqué uitgege ven over het uitwijken van een Tsjechoslowaakse trein met be dienend personeel en passagiers naar West-Duitsland. De inhoud ervan werd Zaterdagavond door radio-Praag bekend gemaakt. In het communiqué wordt o.m. gezegd dat „Tsjechoslowaakse burgers in een sneltrein door een bende terroristen, onder leiding van een Amerikaanse agent wer den overvallen". „Twee dagen en twee nachten lang" aldus het communiqué, „bevonden de Tsje chen zich in de trein. Amerikaan se militairen en burgers oefenden op allerlei manieren druk op hen uit om hen te bewegen in West- Duitsland te blijven. Docji, zoals het fiere 'burgers van een volks democratie- betaamt, weigerden de Tsjechen de gehele eerste dag zelfs de levensmiddelen der Ame rikanen. Doch laatstgenoemden hielden aan; onze staatsburgers werden in een kamp in West-Duitsland ondergebracht. Zij kregen geen bed om op te slapen en ook ande re gemakken werden hen onthou den. De Amerikanen boden hun sigaretten aan en lieten doorsche meren dat, indien zij slechts wil- Op de openingsbijeenkomst van de Noord-Atlantische Raad heeft de voorzitter, de Belg Paul van Zeeland, de ministers van Bui tenlandse Zaken, Defensie en Fi-„ aanciën van de twaalf landen van het Noord-Atlantische Pact, ■die gedurende een week bespre kingen zullen voeren, toegespro ken. Hij drong aan op een snel „her stel van het bewapeningseven- wicht" tussen Oost en West en zei: „Het dreigende gevaar be seffend gevoelen wij, dat het cri- tieke ogenblik nadert, waarop de schalen van het noodlot onher roepelijk zullen doorslaan naar vrede of oorlog- Daarom letten wij voortdurend op de tekortko mingen en de reusachtige taak, die nog volbracht moet worden." Van Zeeland zei, dat de plan nen, die het Noord-Atlantische bondgenootschap had voorbereid zeer nauwkeurig waren berekend met het oog op de te vullen hia ten. Het verdrag had nog lang niet zijn doel bereikt, doch het zou niet juist zijn het reeds be reikte te onderschatten. Hij bracht hulde aan de Amerikaan se en Canadese bijdrage, maar zei, dat de eigen bijdrage van Europa niet licht geschat moest worden. „Als tye er rekening mee hou den, dat deze bijdrage werd ge leverd door volken, die het volle gewicht van de laatste oorlog ge dragen hebben en van wie de meesten leden onder de lichame lijke en morele uitputting van de bezetting, dan moeten we om eerlijk te zijn erkennen, dat de beslistheid, de levenskracht en het herstellingsvermogen van deze Europese volken vruchten gaan afwerpen, aldus van Zee land. Hij zei voorts, dat de enige ma nier om een oorlog te voorkomen 5s agressie onmogelijk te maken door een evenwicht in de bewape ning te bereiken, waardoor 'n aan val geen succes zou kunnen hebben en nutteloos zou zijn. Het is de plicht van de verbondenen om dit evenwicht te bereiken, en vooral om het op tijd te bereiken, aldus Van Zeeland. „Meer dan ooit zijn wij er van overtuigd, dat de gedragslijn waar over wij het eens zijn geworden, de juiste en de noodzakelijke is. Laat de belangrijkheid van onze taak ons niet blind maken voor het feit, dat die taak is en zal blijven een prachtige opdracht, omdat als wij slagen, wij alles gewonnen zullen hebben wat van belang is voor de bescherming van onze haard en de vrede in de wereld". T.B.C.-BESTRIJDING is volgens iedere Nederlander uitermate noodzakelijk voor het behoud van onze volksgezondheid. Óm het werk, dat de Christelijke Sanatoria en D.E.L. doen, in stand te houden, is er veel geld nodig. Met het geld dat door giften, dona ties en contributies binnenkomt, kunnen alle patiënten niet gehol pen worden. Dit jaar nu houden de Christelij ke Sanatoria en D.E.L. bovendien een gezamenlijke collecte. Hierdoor vrezen wij, dat de op brengst voor elk der samenwerken de instellingen kleiner zal worden. Aan ons allen nu de taak om mede te werken om deze gezamenlpke collecte zo goed mogelijk te doen slaeen Ook het „OUDE GELD", dat voor U geen waarde meer heeft, kunt U nü benutten. Dit heeft voor ons cle volle waarde! De bij deze collecte betrokken instellingen zijn: „Sonnevanck" en „Zonnegloren", twee Protestants- Christelijke sanatoria, die echter niet alleen hun deuren openen voor Protestanten, maar voor een ieder. I.P.S (Interkerkelijk Protestant se Stichting Zuid-Nederlands Sana torium), een sanatorium in oprich ting, dat beoogt voor Protestanten in Zuid-Nederland een eigen sana torium te worden, waar zij in een hun passende omgeving verpleegd kunnen worden, hetgeen de rust kuur ten goede zal komen. D.E.L., het Fonds tot bestrijding der Tuberculose „Draagt Elkan ders Lasten" (het t.b.c.-fonds van de Christelijke vakbeweging), dat zijn leden steunt, die in hun gezin met deze gevreesde ziekte in aan raking komen. Maakt deze collecte dus tot een succes Het Centraal Comité voor T.B.C.-bestrjjding. De minister van Binnenlandse Zaken, mr. Van Maarseveen, heeft Zaterdagmiddag 3 uur, daartoe ge machtigd door H.M. de Koningin, de zitting der Staten-Generaal ge sloten. De voorzitter der Eerste Kamei mr. Jonkman, presideerde de ver gadering in het Tweede-Kamerge bouw en benoemde tot leden der commissie van in- en uitgeleide van de minister de leden Wende- laar en Kievit van de Eerste Ka mer en Terpstra, Hofstra, Schmal en Koersen van de Tweede Kamer. De heer Van Maarseveen arri veerde van het paleis Noordeinde in een gala-berliner, bespannen met twee paarden en geëscorteerd door rijkspolitie voor en achter het rij tuig. Nadat hij de zaal was binnen getreden hield hij de volgende pg^g Het heeft Hare Majesteit de Ko ningin behaagd, mij op te dragen de huidige zitting van de Staten- Generaal in haar naam te sluiten. Het thans verstreken zittingsjaar heeft zeer merkbaar onder de in vloed gestaan van de alom heer sende onzekerheid en onrust en van de hindernissen en dreigingen van velerlei aard, die onze pogin gen om de weg naar een betere toekomst in te slaan, bemoeilijken. Soanningen en sterke meningsver schilten zijn bij het overleg tussen regering en Staten-Generaal aan de dag getreden en hebben tot een kabinetscrisis en een langdurige stilstand in de werkzaamheden der Staten-Generaal geleid. Dank zij echter een gemeenschappelijke in spanning van regering en Staten- Generaal is de aldus ontstane ach terstand weer teniet gedaan. De handelingen der beide Kamers leggen getuigenis af van de ge wichtige onderwerpen, die uw aan dacht vroegen en van de omvang rijke arbeid, door u, leden der sta- ten-Generaal, verricht. De verhoog de militaire inspanning, door de in ternationale omstandigheden ge vorderd, noopte tot het treffen van maatregelen, die op het levenspeil en de welvaartsmogelijkheden van ons volk een ongunstige invloed hebben. Het besef, dat de Staten- Generaal, zich van hun verant woordelijkheid bewust, na rijp be raad hun medewerking verleenden aan de door de regering noodzake lijk geoordeelde maatregelen, maakt voor het Nederlandse volk het dragen van de gevraagde offers ongetwijfeld lichter. De omvangrijke, door de Staten Generaal verrichte arbeid, heelt ongewoon hoge eisen gesteld aan uw werkkracht. Door velen uwer zijn persoonlijke offers gebracht, waarvoor grote erkentelijkheid past. De Koningin heeft nuj opgedra gen u voor de betoonde ijver cn toewijding dank te zeggen. In naam van de Koningin ver klaar ik deze zitting van de Staten- Generaal te zijn gesloten". Nadat de minister was uitgeleide gedaan en de commissie in de zaal was teruggekeerd werd de vergade ring gesloten den blijven, er in West-Duitsland goede betrekkingen door hen zou den kunnen worden vervuld, doch alle Amerikaanse verleidingspo gingen waren vruchteloos, ook al hadden zij in de eerste plaats minderjarige passagiers ten doel wit", aldus het communiqué der communistische autoriteiten te Praag. Persconferentie van de ont vluchte Tsjechoslowaakse machinist. De twee hoofdpersonen van de „vrijheidstrein", de machinist Ja- roslav Konovalinka en zijn kame raad Karei Druka, hebben Zater dag een persconferentie gehou den, waarbij nog 20 andere Tsje chen aanwezig waren, die samen met hen hun land zijn ontvlucht. De beide mannen verklaarden, dat zij reeds weken door de Tsje chische geheime politie werden geschaduwd en dat zij twee dagen na de datum van hun vlucht zou den worden aangehouden. Konvalinka zei verder, dat zij verleden Zondag gewaarschuwd werden dat zij de daaropvolgende Donderdag zouden worden aange houden en dat zij er reeds vier maanden aan dachten te vluch ten. Konvalinka zeide, dat hij er aanvankelijk aan gedacht had al leen met zijn gezin te vluchten op zijn locomotief, doch dat hij be sloten had met een gehele trein over de grens te rijden, omdat ve len de wens hadden te kennen ge geven samen met hen het land te verlaten. „Ik ben heel normaal uif, Praag vertrokken. Onderweg stapten de lieden, die in het complot waren betrokken als gewone reizigers op de trein. Na Eber Cheb hielden wij, als naar gewoonte, maar drie wagons over. Van daar begon de laatste étappe van onze vlucht naar Asch. Konvalinka zei verder, dat hij in het verleden actief had gehol pen bij het over de grens brengen van politieke vluchtelingen. Druksa verklaarde, dat hij in November 1949 door de Tsjecho slowaakse politie was gearres teerd, maar na vijf maanden weer aan het werk mocht gaan. Ernstig ongeluk bij vliegdemonstratie in de V.S. Tijdens vlieg demonstraties, wel ke Zaterdag te Elagler, in de Amerikaanse staat Colorado, wer den gehouden, is een ernstig on geluk gebeurd. Een klein éénmo- torig vliegtuig stortte bij het ver richten van toeren van een hoog te van minder dan dertig meter omlaag en kwam tussen de toe schouwers terecht. Het vliegtuig kwam niet direct tot stilstand, doch vervolgde zijn weg door de toeschouwers, reed door geparkeerde auto's, om ten slotte tegen een ambulance op te botsen. De ambulance was in ge reedheid gehouden voor het ge val zich ongelukken zouden voor doen. Er bevond zich een vrouw in, die ter plaatse werd gedood. Tenminste twintig personen zijn om het leven gekomen, ter wijl even veel anderen werden gewond, waarvan enkelen ernstig. De kreten der gewonden en het wanhopige roepen van moeders, die naar hun kinderen zochten, droegen er, volgens ooggetuigen, toe bij om het geheel tot een nachtmerrie te maken. Alle ziekenhuisinrichtingen van het slechts bijna acht honderd in woners tellende dorpje Flagler werden onverwijld in beslag ge- nomen. Boeren hielpen met vrachtwagens de gewonden ver- voeren. Uit naburige plaatsen re- i den ziekenauto's met spoed naar de plaats des onheils. Dokters en verpleegsters uit de omgeving I van Flagler werden opgeroepen om zo spoedig mogelijk hulp te verlenen. PRIJSVERLAGING VAN PAPPEN EN YOGHURT. In verband met de afschaffing van de omzetbelasting en yoghurt heeft het bedrijfschap voor zuivel met ingang van 16 September 1951 de voor deze producten gel dende maximum-consumenten prijzen verlaagd. Melkyoghurt. ondermelkyoghurt, alsmede met gestandaardiseerde melk bereide rijstepap, bloempap en haver moutpap worden twee cents per liter (zowel los als In flessen) in prijs verlaagd. Karnemelkse bloempap en gortpap worden één cent per liter goedkoper. ONTSLAGEN IN DE TEXTIELINDUSTRIE. De N.V. Wolweverijen en verve rijen J. ten Bos t.e Almelo heeft het voornemen de normale werkweek tot de helft in te krimpen. Deze maatregel betreft het merendeel van het personeel in de appretuur, de spinnerij en de v/everij. Men heeft nog geen officiële goedkeu ring voor dit ontslag gekregen. Het textiel veredelingsbedrpf Palthe te Almelo heeft met ingang van 29 September 40 arbeiders ont slagen in verband met slapte en reorganisatie van het bedrijf. RIJWIELHANDEL TE SILVOLDE UITGEBRAND. Vermoedelijk door het omval len van een brandend petroleum stel brak Zaterdagmiddag te 3 uur brand uit te Silvolde in de rijwielhandel van L.Jansen. De brandweren van Silvolde en Ter- borgh, die direct ter plaatse wa ren, konden niet voorkomen, dat het grote pand vrijwel geheel uitbrandde. De schade welke vrij aanzienlijk is, wordt slechts voof een klein gedeelte door verzeke ring gedekt. Vrijdagavond kwam telefonisch bericht in Lemmer, dat op het IJs- selmeer een schip in nood zat. De reddingboot „Hilda" ging dmect naar zee en vond op 14 km afstano an Lemmer een motorschip m nood. Dit motorschip ming", schipper H. G. Pa]™n ^a Monnikendam, en seiaden met steenkool voor Lemmer, lag voor anker tengevolge van motorstoring. N^veef moeite gelukte het verbin- De trekking van de Haak-in loterij voor het Koningin Wilhel- minafonds ten behoeve van de kan kerbestrijding is vastgesteld op 28 September a.s. ontsnapt aan hef onweerstaanbare door EARL DERR B1GGERS Vertaling van P. Oreille 76) Nadruk verboden. „Kom even binnen, meneer Winterslip", zei ze. John Quincy aarzelde. Hij bracht deze dame niet graag een bezoek, maar hij durfde niet on beleefd zijn. Hij stapte binnen en ging voorzichtig zitten, gereed om te vluchten. „Ik moet mij haas ten voor het diner", verklaarde hij- „Diner? Wilt u een cocktail?" „Dank u. Ik ben geheelonthou der." „U wilt liever hier niet zijn", zei ze wat bitter. „Ik zal u niet langer ophouden. Ik wil alleen maar weten schieten die dom koppen ginds op het bureau al op of niet?" „De politie", glimlachte John Quincy. „Ze schijnen wel vorde ringen te maken. Maar het gaat langzaam heel langzaam-" „Dat vertel ik aan de hele we reld. En ik moet hier maar blij ven tot zij er iemand voor laten opdraaien. Prettig vooruitzicht, nietwaar?" „Is meneer Leatherbee nog bij u?" vroeg John Quincy. „Wat bedoelt u daarmee, of hij nog bij me is?" stoof ze op- „Excuseer. Is hij nog in de stad?" Natuurlijk is hij nog in de stad. Ze laten hem ook niet gaan- Maar over hem maak ik me niet ongerust. Ik heb zelf verdriet ge noeg. Ik wil naar huis." Met een hoofdbeweging naar een courant op de tafel ging zij voort: „Ik heb net gezien, dat er wat nieuws geopend is. Veel lui van de troe pen zijn daar nu, ze werken als paarden, repeteren dag en nacht, tobben er zich ziek over hoe lang ze het uithouden zullen. Of ik ze beniJd! Ik was haast gaan jan ken toen u voorbij ging." „U komt daar ook wel weer terug", troostte John Quincy- „Dat zult u zien! Dan houd ik iedereen op straat aan en zeg dat ik nooit meer weg wil." John Quincy stond op. ..Vertel die vogelverschrikker Hallet dat hij voortmaakt", drong zij aan. „Ik zal het hem vertellen", be loofde hij. „En kom me nu en dan eens opzoeken", voegde zij er ernstig bij.-„Wij Oosterlingen moet wat bij elkaar blijven hier." „Ja zeker", antwoordde John Quincy. „Goedenavond". Toen hij weer over hei. strand liep, dacht hij aan naar met medelijden. Het verhaal, dat zij en Leatherbee gedaan hadden, kon best geheel gelogen zijn; maar toch, het menselijke in haar deed een beroep op hem en haar heimwee trof zijn hart. I.ater op de avond kwam John Quincy in onberispelijke smoking beneden voor het diner en in de woonkamer ontmoette hij Amos. Het magere gezicht van neef Amos was witter dan ooit, hij leek lusteloos. Zijn haat was hem ontroofd; het leven had zijn geur verloren. Aan het diner ging het niet bijzonder vrolijk toe- Barbara scheen nu alle bijzonderheden van het onderzoek van de politie te willen weten, en het was aan John Quincy om haar in te lich ten. Met tegenzin kwam hij ein delijk aan het verhaal van Brade. Zij luisterde zwijgend toe. Na het eten gingen zij en John Quin cy in de tuin op een bank zitten tegenover het water. „Het spijt me vreselijk, dat ik zen waar hij je dat van Brade vertellen vroeg geweest is._ moest", zei John Quincy zacht ..Maar het leek noodzakelijk." ..Natuurlijk", gaf zij toe. „Arm vadertje! Hij was zwak zwak Vergeef cn vergeet", opperde John Quincy. „De mens is het prdouct van zijn omgeving.Hij vroeg zich af, waar hij dat ooit tevoren gehoord had. „Je vader draagt niet helemaal de schuld." „Je bent heel erg vriendelijk, John Quincy", zei ze. „Neen dat meen ik", prote steerde hij'. „Stel het je nu eens voor. De eenzame oceaan, rijk dom voor het grijpen aan zijn voeten, niemand, die het zag of ervan wist." Zij schudde het hoofd. „Maar het was onrecht, onrecht. Arme Erade. Ik moet het voor hem goed maken zoveel ik kan- Ik zal Harry vragen om morgen met hem te gaan praten „Ik zou willen zeggen", viel John Quincy in, „wat je ook voor Brade doet, moet niet gedaan worden, voor de man, die je va der vermoord heeft, gevonden is." Zij staarde hem aan. „Wat! Je denkt tocli niet, dat Brade „Ik weet het niet. Niemand weet het. Brade kan niet bewij- Dinsdagmorgen (Wordt vervolgd.) ding met de reddingboot te krijgen, die het schip op sleeptouw naar Lemmer nam en binnen bracht. Toen de reddingboot nog op weg ,j naar Lemmer was met „De onder neming" kwam een tweede bericht, dat bij Enkhuizen bij het Enkhui- zer zand ook een schip in moeilijk heden was. Direct ging de „Hilda' weer naar zee, doch zocht drie uren tevergeefs naar het schip, dat ver moedelijk reeds hulp had gekregen. De „Hilda" keerde Zaterdagmorgen weer in de haven van Lemmer te rug na veertien uren in actie te zijn geweest. Vader Tsjetveroekhine pleit voor zijn Zoon „Het is onmogelijk, dat een man met een zelfbeheersing ais mijn zoon moorden zou hebben gepleegd en zich het leven zou hebben benomen zonder dat hier toe een reden zou zijn geweest". Aldus heeft de vader van Tsjet- veroekhine, de man die enkele da gen geleden in een vergadering van de Belgische staten van Bra bant een drietal personen neer schoot, op een door hem belegde 1 persconferentie verklaard. „Hij heeft ongeluk gehad met zelf moord te plegen, want hij had moeten blijven leven om uitleg van zijn daad te geven". Vader Tsjetveroekhine vertel de, dat hij zelf na de Russische revolutie was uitgeweken en zich in België had gevestigd. Zijn zoon Boris studeerde te Brussel, waai' hij zijn ingenieurs-diploma cum laude behaalde. Hij werd leraar aan het instituut voor brouwerij en en mouterijen te Brussel en verrichtte daarnaast wetenschap pelijk werk. Boris schreef zijn va der, toen deze te Antibes in Zuid- Frankrijk verbleef, herhaaldelijk brieven, waarin hij erover klaag de. dat hij steeds overwerk moest verrichten, waarvoor hij niets be taald kreeg. Ook zou men ge tracht hebben hem in het insti tuut te winnen voor zaakjes, die het daglicht niet konden verdra- sen. Een en ander zou geleid hebben tot zijn indisciplinaire houding tegenover de leiding van het w- stituut. Vader Tsjetveroekhine herinnerde eraan, dat de zaak be handeld werd door de beheers raad van het instituut en uitein delijk werd voorgelegd aan de permanente gedeputeerden van Brabant, waar het drama zich af speelde. Boris heeft zijn vader Woens dagmiddag verlaten en was, naai het zeggen van deze, buitenge woon kalm en beheerst. Naar thans is gebleken heeft Boris bij na twee buisjes kalmerende mid delen ingenomen. Volgens vader Tsjetveroekhine moet zijn zoon, toen hij afscheid nam, reeds de twee pistolen in zijn actetas hebben gehad. ,.Ik ben om zes uur thuis", zo zeide hij, „want vanavond komen er vrienden", Men kent het verdere verloop. Boris, die Belgisch kampioen pis toolschieten was en werd uitver koren om België op de Olympi sche Spelen te Helsinki te verte genwoordigen, haalde op zeker ogenblik tijdens de behandelir, van zijn zaak door de gedeputeei den de twee pistolen te voorschip en schoot de leden van de raad van beheer van het instituut waar hij als leraar werkzaam was, neer om daarna een einde te maken aan zijn eigen leven. Nadat hij de beide pistolen had leeggeschoten, had hij nieuwe pa troonhouders ingezet. Niet min- der dan 29 lege hulsen zijn door de politie gevonden. Elk aei slachtoffers is als het ware dooi- zeefd met kogels.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2