De Perzische Olie DE OORLOG IN KOREA Geen compromis mogelijk! Smokkelhandel tiert welig in Zeeuws-Vlaanderen Verklaring van Adenauer MAANDAG 17 SEPTEMBER 1951. 7e Jaargang No. 1834. In een Radiorede tot het Perzische volk verklaarde premier Mossadeq Zondagavond, dat hij en zijn regering geen compromis in het oliegeschil met Engeland zullen aanvaarden, zolang zij de steun van het volk en het parlement hebben. Mossadeq zei o.m.: „De sjah heeft mijn regering benoemd met de steun van het gehele volk om de nationalisatie van onze olie-industrie tot een goed einde te brengen". ROOK-KflTER ....zult U nooit krijqen, als U de zo milde Boston Virqinia rookt. VOOR 35.000 AAN ROOMBOTER NAAR BELGIE GESMOKKELD. Verklaring van Ridgway Pond Sterling devalueert niet Chinese troepen rukken Lhasa binnen WEERSVERWACHTING HOOGWATER. op onder op onder Sept. 17 6.16 18.53 19.11 8.42 18 6.18 18.50 19.25 10.03 19 6.19 18.48 19.42 11.23 20 6.21 18.46 20.06 12.41 Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nèi 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwc iaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent Ajhi k. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. Vv/h Firma P. J. van de Sande, 1 emeuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.minimum pei advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur „Sommige volkeren menen, dat lij het lot van een natie achter gesloten deuren kunnen bepalen. Dit is een grote vergissing. Er zal in Perzië geen plaats meer zijn voor intriges. De grote mo gendheden moeten tenslotte in zien, dat zij met een volwassen natie te doen hebben, die nooit mee accoord zal gaan een object van exploitatie te zijn". „De huidige regering is sterk en bewust van haar plichten. Voor degenen, die de regering niet willen gehoorzamen, is geen plaats in onze gemeenschap. U kunt er van overtuigd zijn, dat, zolang deze regering zeker is van de steun van het volk en het parlement, geen macht er In zal slagen door een compromis of soortgelijke methodes de voor malige 15 rits-Iraan.se oliemaat schappij weer op te richten. Daarom verzoek ik u allen, dichtbij of veraf, u er van te weerhouden bijeenkomsten bij te wonen en het werk te onderbre ken, daar de regering het meest gesteund wordt door uw werk", aldus premier Mossadeq in zijn rede tot het Perzische volk. Het Perzische ultimatum Volgens kringen, die in nauw verband staan met premier Mos sadeq, beschouwt hij zijn bedrei ging om Britse technici uit Per zië uit te wijzen als de onderhan. delingen niet worden hervat, meer a\s een voorstel dan een ultimatum. Mossadeq zou Harriman in een het ultimatum begeleidend schrijven hebben verzocht op nieuw te bemiddelen en hebben verklaard, dat Perzië de huidige stand van zaken niet zou kunnen dulden. Een vergoeding, geba seerd op de bezittingen en aan delen van de Brits-Iraanse olie maatschappij, zou in de brief zijn voorgesteld, doch de vergoeding zou „niet veel meer dan 10 mil- lioen pond sterling bedragen". Voorts wenste Perzië niet, dat de Britten de Perzische olie verhan delen, in het bijzonder niet in het dollargebied. De Britten dienden slechts in hun eigen behoeften te voorzien. Britse zeestrijdkrachten in de Perzische Golf. Zaterdag heeft de Britse krui ser „Mauritius" bij Abadan de kruiser „Euryalus" afgelost. Gedurende het weekeinde zul- ien drie torpedobootjagers de Siat-el-Arab opvaren naar Basra. Zfj lossen daar drie andere mari ne vaartuigen af, die zich weer bij de Middellandse -zeevloot zul. len voegen. Afscheid van Grady Zaterdag barstte Mossadeq in tranen uit, toen hij afscheid nam van de Amerikaanse ambassa deur, Dr Henry Grady, die Dinsdag a.s. uit Perzië zal ver trekken. Mossadeq was diep ont roerd door „het verlies van een van Perüe's beste vrienden". Een woordvoerder van de Ame. rikaanse ambassade heeft ver klaard, dat gedurende het bezoek van Grady aan Mossadeq, dat 40 minuten duurde, niet gesproken is over staatszaken of de olie kwestie. Perzische tegenmaatregel opgeheven. V olgens op het Britse ministe rie van Buitenlandse Zaken uit Teheran ontvangen berichten heelt Perzie het verbod van con- versie van sterlings in rails door de Brits-Iraaanse oliemaatschap pij opgeheven. Naar verluidt had de Perzische regering dit verbod vroeger in de week afgekondigd als tegen maatregel na het Britse besluit om bijzondere faciliteiten voor de conversie van Perzische ster- lingtegoeden in dollars en het ko pen van bepaalde schaarse goe deren in Engeland op te heffen. Reuter tekent hierbij aan, dat de Anglo-Iranian gewoonlijk on geveer een millioen pond sterling per maand in rails omzet om de lonen van Perzische employe's uit te betalen en ter bestrijding van de onkosten van de Britse staf in Perzië. Intrekking van de conversiefaciliteiten zou het op de lange duur voor de maat schappij onmogelijk maken zulks verder te doen. Nieuwe bemiddeling.? Harriman heeft de Perzische premier Dr Mossadeq een per soonlijk schrijven gezonden. Dit is een nieuwe poging van Tru- inans persoonlijke vertegenwoor diger om tot een regeling van liet Perzische oliegeschil te ko. men. De inhoud van Harrimans schrijven is nog niet bekend ge maakt. Van welingelichte zijde wordt te Washington vernomen dat Harriman Mossadeqs voor de Britse regering bestemde „ultimatum" nog niet heeft door gezonden. In officiële Ameri kaanse kringen hoopt men nog steeds dat een oplossing voor het Perzische oliegeschil zal kun nen worden gevonden. Perzisch protest. Londense bladen meldden Za terdag dat het Perzische ministe rie van Buitenlandse Zaken de ambassadeur van Perzië bij het Witte Huis opdracht heeft gege ven te protesteren tegen het be spreken van het Perzische olie geschil op de te Washington ge houden conferentie der Britse, Franse en Amerikaanse minis ters van Buitenlandse Zaken. De ambassadeur zou zijn opgedra gen ter kennis van de Ameri kaanse regering te brengen dat Perzië elke beslissing hierom trent, die zou zijn genomen zon der dat het op de besprekingen was vertegenwoordigd, als nul en gener waarde zal beschouwen. Perzië verkoopt olieproducten. Radio-Teheran heeft Zaterdag avond omgeroepen dat Perzië en Afghanistan een overeenkomst hebben gesloten over de levering van Perzische olieproducten aan laatstgenoemd land. Dit is de eerste overeenkomst van dien aard die door Perzië, na de na- tionalitie der „Anglo-Iranian", is gesloten. Perzië zal Afghanistan 30,000 ton geraffineerde olieproducten, 7000 ton olie voor verbrandings doeleinden en 400.000 liter vlieg- tuigbenzine leveren. Hiermede is de juistheid van de nog niet of ficiële berichten van Donderdag j.l. over deze transactie beves tigd. De olieproducten zullen in de Perzische grensstad Islam Gala ter beschikking van Afgha nistan worden gesteld. De koop som toedraagt drie en een half millioen dollar. De Afghaanse regering heeft, direct na het afsluiten der trans actie, een missie naar Perzië ge zonden. De missie is door pre mier Dr Mossadeq ontvangen, die uiting gaf aan zijn waardering voor de aankoop van Afghani stan van Perzische olieproducten. De koop werd Donderdag j.l. ge sloten. De Perzische oppositie boycot weer een Kamerbijeenkomst. De oppisitie-afgevaardigden hebben Zondag opnieuw een bij eenkomst van de Perzische Ka mer geboycot. Daar het quorum niet aanwezig was, werd de ver gadering verdaagd. Sedert het geschil over de olie kwestie is een aantal vergade ringen geboycot. Op elf Septem ber maakten de oppositie-afge vaardigden geen gebruik van „de laatste gelegenheid", die premier Mossadeq hun gaf om over zijn „ultimatum" aan En geland te stemmen. Volgens onbevestigde berich ten te Teheran heeft Harriman Mossadeq megedeeld, dat hij het Perzische „ultimatum" aan En geland zal doorgeven en dat hij hoopt, dat de oliebesprekingen spoedig hervat zullen worden. Staatsgreep? .Mossadeq heeft de politie en het leger opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar be richten over 'n dreigende staats greep tegen zijn regering. H. M. KONINGIN JULIANA BEZOEKT WAGENINGEN. Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Landbouwhoge school, bracht H. M. de Koningin Vrijdag een bezoek aan Wagenin- gen. De 7-jarige Micheline Klein, die tijdens de bezetting in het oncentratiekamp Vught werd geboren, biedt H. M. de Koningin bloemen aan. Links de Rector Magnificus van de Landbouwhoge school, Prof. Dr. H. J. C. Tendele, rechts de burgemeester van Wageningen, Mr M. de Niet. Dat Zeeuws-Vlaanderen voor smokkelaars in roomboter een ge liefd operatieterrein is, is de laat ste dagen weer duidelijk geble ken. De douane te Ciinge achter haalde 200 kg, de rijkspolitie te Oostburg in samenwerking met douane en C.C.D. 1000 kg en thans vernemen wij dat de doua ne te Zuiddorpe 600 kg roomboter in beslag heeft genomen. serauto in beslag met niet min der dan 1300 kg van dit Neder landse kwaliteitsproduct. En dan spreken wij nog niet eens over de talrijke kleinere hoeveelheden die schier dagelijks aan de grens worden geconfiskeerd. 't Is dus een drukke bedoening in deze vettigheid. En geen won der, want er valt in verband met Enkele maanden geleden nam het prijsverschil tussen Nederland de douane te Zuiddorpe een pant- Generaal Ridgway, de geallieerde opperbevelhebber, heeft Zaterdag het Japanse volk medegedeeld, er zeker van te zijn, dat het zich zal scharen aan de zijde van de vrije volken en niet de communistische weg zal op gaan, die leidt naar „verderf en slavernij". De vrije landen, aldus Ridgway. hadden hun vertrouwen in Japan bevestigd. Het vredesverdrag was de eerste stap om Japan weer ge- ljjkgerechtigheid te geven. Het was nu de tijd om zo ver mogelijk vooruit te zien op de weg naar een positief doel. Het zou geen gemak kelijke weg zijn, doch wel een weg die vele vooruitzichten bood. Ridgway sprak zijn volledig ver trouwen uit, dat de Japanners, on der leiding van hun vrij gekozen vertegenwoordigers, de komende jaren door de weg zouden gaan, die z\j de laatste zes jaar hadden ge volgd. De Japanners hadden de eerste grondslagen voor een nieu we, democratische en vrije gemeen schap uit de verwoesting van de oorlog gelegd en zodoende zeer veel bijgedragen tot de kracht en solidariteit van alle vrije volken. De ondertekening van het Japan se vredesverdrag noemde Ridgway een gebeurtenis van „diepe beteke nis voor de volken van Japan en de V.S. Hij verwachtte, dat de rati ficatie van het verdrag t.z.t. dooi de vereiste meerderheid van de 48 landen zal geschieden. Noordkoreaaiis legerbericht. Radio-Moskou heeft de tekst van het jongste communiqué der Noordkoreaanse legerleiding om geroepen. Hierin wordt gezegd dat „eenheden van het volksle ger in de centrale frontsector zware verliezen hebben toege bracht aan de derde en 25ste Amerikaanse divisie infanterie. De vijand trok, na drie dagen heftige aanvallen te hebben uit gevoerd, terug. Hij liet duizen den doden op het slagveld ach ter". Voorts wordt nog gemeld, dat de Verbondenen in de oostelijke frontsector reserves hebben aan gevoerd. Oook zouden drie gealli eerde vliegtuigen door luchtdoel artillerie der communisten om laag zijn geschoten. Radio-Peking verklaarde Zon dag dat Zuidkoreaanse militairen de neutrale zone van Kaesong 4 maal zouden hebben geschonden, namelijk twee maal op 12 entwee keer op 13 dezer. De Zuidkorea- nen zouden met machinegeweren en geweren in de richting van Kaesong hebben geschoten. Hevige gevechten. Een woordvoerder van het Achtste Amerikaanse leger heeft Zondag te Tokio medegedeeld dat de Verbonden troepen Zater dag in de oostelijke frontsector hetoben gepoogd de Chinezen uit heuvelstellingen te verdrijven. De communisten boden hardnek kige tegenstand. Er ontwikkel den zich hevige gevechten van man-tegen-man. In de centrale en westelijke frontsectoren was weinig con tact met de tegenstander. Zondag werd op kleinere schaal gestre den. De Verbonden luchtmacht ver leende de grondstrijdkrachten over het gehele front tactische steun. Zij werd echter gehinderd door mist en laag hangende wol ken. De „Jutlandia" gearriveerd. In de Lekhaven te Rotterdam arriveerde Zaterdagmorgen om kwart voor twaalf het 8.457 ton metende Deense hospitaalschip ..Jutlandia", met aan boord vier Nederlandse gewonde vrijwilli gers van het Ned. detachement V. N. en 7 gewonde Belgische vrijwilligers. Gevolgen van de oorlog. Ongeveer 1 millioen Zuidkore aanse burgers zijn in de eerste 15 maanden van de strijd op Ko en België een aardige cent te ver dienen. Deze zucht naar geldelijk gewin is echter de Terneuzense winkelier A. F., die door de doua ne reeds geruime tijd ernstig van botersmokkel op grote schaal werd verdacht, noodlottig gewor den. Een dezer dagen, vóór dat de douane kon ingrijpen, glipte hij bij Overslag met een bestelauto vol roomboter over de grens. Toen hij dit de volgende dag weer wilde proberen liep hij echter in de door de douane van Zuiddorpe opgezette val. De buit bestond uit 24 pakken van 25 kg, in totaal 600 kg room boter. Ook de bestelauto die voor de fraude werd gebezigd, werd in beslaggenomen. Bij het nader ingestelde onder zoek bleek de graanhandelaar J. de B. uit Hulst medeplichtig aan deze botersmokkel. Aangezien het aanvankelijk mei de bekente nissen niet erg wilde vlotten, werden beiden enkele dagen te Terneuzen in verzekering gesteld HET CIRCUS MIKKENIE IN BELGIE. De Belgische politie heeft Za terdag zeven leden van het Ne derlandse Circus Mikkenie te Ar- lon, nabij de grens met 'Luxem burg aangehouden. De nationali teit der aangehoudenen is: een Nederlander, een Tsjech en vijf Duitsers. Een politie-funetionaris ver- klaarde dat de papieren der aan gehoudenen niet in orde waren bevonden. Hij wilde geen namen noemen. Het Circus Mikkenie heeft kort geleden voorstellingen gegeven in Luxemburg. Het is de bedoe ling dat het, alvorens gedurende de winter te worden gesloten, nog voorstellingen te Namen zal geven. Geruchten over devaluatie wor den niet meer tegen gesproken- In verantwoordelijke kringen te Londen achtte men Zaterdag de overal fn de wereld in omloop zijnde geruchten over een deva luatie van het pond sterling be lachelijk. Een bericht uit het Ver re Oosten, dat het pond sterling dit weekend gedevalueerd zou worden van de tegenwoordige waarde van 2,80 dollar tot 2,40 dollar, werd volkomen nonsens genoemd. Er werd geen officiële tegen spraak gegeven, daar de Britse minister van financiën bepaald heeft, dat noch hij noch enige an dere functionaris voortaan eniger lei verklaring zal afleggen over de valutapolitiek of over de ren tevoet. De enige reden daarvoor is, dat het ministerie van Finan ciën, wanneer het begon met een gerucht tegen te spreken, voort zou moeten blijven gaan met het tegenspreken van geruchten. ZAL DE DUITSE MARK EEN STERKE VALUTA WORDEN? Hooggeplaatste Amerikaanse, Britse en Duitse financiële dea kundigen in West-Duitsland' ge loven, dat door de wijziging in. de status van West-Duitsland de Duitse mark mogelijk tot een zeer sterke valuta in West-Euro pa zal worden, vooral ten opzich te van' het pond sterling. Deze deskundigen zeggen, dat wan- wanneer West-Duitsland een bol werk tegen oostelijke agressie moet worden, er .in Duitsland meer marken besteed moeten worden dan West-Duitsland zelf zich kan veroorloven. Het res tant der marken zal dan met dollars of andere valuta gekocht moeten worden. MAURICE PETSCHE OVERLEDEN. Maurice Petsche, Frans minis, ter van Staat en oud-minister van Financiën, is Zondag op 55- jarige leeftijd in zijn woning te Parijs overleden. Hij was al eni ge tijd ziek. Petsche was onafhankelijk lid van de nationale vergadering- In 1948 werd hij minister van Fi nanciën. Hij bleef dit tot de laat ste algemene verkiezing, waarna hij op 31 Juli 1951 met de vor ming van een regering werd be last. In de nationale vergadering kreeg hij echter geen voldoende meerderheid. Petsche was doctor in de rechten. ZADEN OOGST 1952 MET f5 PER 100 KG VERHOOGD. De minister van Landbouw heeft, ter bevordering van de teelt van olievlas voor de oogst 1952 een garantieprijs olievlas- zaad vastgesteld, welke 5 pet 100 kg hoger ligt, dan voor de oogst 1951 het geval is geweest. De nieuwe garantieprijs voor olievlaszaad, welke 65 per 100 kg bedraagt, maakt het boven dien mogelijk dat het onderzoek naar de Dractische waarde van dit product onder gunstige om standigheden kan worden voort gezet. rea om het leven gekomen. Dit z°dat zij in alle eenzaamheid eens verklaarde de Zuidkoreaanse mi nister van Sociale Zaken. Boven dien hadden 8 millioen burgers verwondingen opgelopen of oor logsschade geleden. Van de bijna 5V2 millioen vluchtelingen, die over het land zwierven, waren 2 millioen naar hun verwoeste of zwaar beschadigde en geplun derde woningen teruggekeerd. Naar schatting waren 600.00 wo ningen vernield. Radio-Peking heeft Vrijdag om. geroepen dat eenheden van het Chinese communistische volks leger de Tibetaanse hoofdstad Lhasa zijn binnengerukt. rustig over hun ongeoorloofd be drijf konden nadenken. Dit heeft tot resultaat gehad dat zij thans Volledig hebben bekend, waarbij o.m. kwam vast te staan, dat zij tot dusver ongeveer 8000 kg roomboter i dat is dus voor een waarde van ongeveer 35.000 naar België hebben gesmokkeld. Tegen beide personen is proces verbaal opgemaakt, terwijl de bestelauto tegen borgstelling is 'vrijgelaten. OVERSTROMINGEN IN PERZIE. Tengevolge van overstromin gen zijn ongeveer honderd in woners van het dorpje Utsar, in Noordperzische provincie Gilan, om het leven gekomen. Een dui zendtal huizen is vernield. De overstromingen waren een ge volg van zware regenval. In een persgesprek heeft bonds kanselier Adenauer gezegd, dat de beoogde overeenkomsten tus sen West-Duitsland en de drie be zettende mogendheden nog dit jaar zullen worden gesloten. De bondsrepubliek zou aan de ko mende conferentie van vier op voet van gelijkheid deelnemen. De westelijke mogendheden had den een duidelijke streep onder het verleden gezet. In de Euro pese strijdmacht zouden de Duit sers op gelijke voorwaarden wor den opgenomen. Als een bijzonder belangrijk resultaat van de conferentie te Washington ziet de bondskanse lier het feit, dat „Duitsland niet meer object van de geallieerde politiek is of kan worden". Bij de besluiten van Washington ont brak thans de bepaling die tot dusver de grootste belemmering op de weg naar souvereiniteit was, n.l. dat de geallieerden te allen tijde de aan Duitsland ver leende rechten konden intrekken. De wegwijzers staan op de Ver enigde Naties gericht, aldus de bondskanselier, die daaraan toe voegde, dat de huidige toestand te vergelijken is met die van 1926, voordat Duitsland toetrad tot de Volkenbond. De Westduitse kanselier dr. Kon rad Adenauer legde te Bad Ems de volgende verklaring af: „Het is een goed bericht. De besluiten van de drie ministers openen de deur voor nieuwe onderhandelingen, die het Duitse volk de werkelijke vrijheid teruggeven. Door de besluiten ge ven de ministers het Duitse volk veiligheid en Europa de vrede". Adenauer begon onmiddellijk be sprekingen met hoge functionaris sen van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken. De leider der Westduitse sociaal democraten, dr Kurt Schumacher, gaf nog geen commentaar op het communiqué van Washington. Vice-kanselier Blücher verklaar de: „De bewoordingen van het communiqué tonen aan, dat de Westelijke geallieerden een goede basis willen scheppen voor de toe komstige regeling van de weder zijdse verhoudingen". In kringen, welke in nauw con tact staan met de Oostenrijkse re gering, zijn de besluiten van Wa shington met grote voldoening ont vangen. Een woordvoerder van de Oos tenrijkse regering volkspartij, die de grootste fractie in het parlement heeft, zeide te hopen, dat het aan bod van de Westelijke geallieerden aan West-Duitsland ook een stap voorwaarts zou betekenen naar een Oostenrijks verdrag. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. Koel. Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Overwe gend matige wind tussen West en Noord-West. Koel weer. DINSDAG 18 SEPTEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.21 3.56 4.36 4.46 n.m. 3.37 4.12 4.52 5.02 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1