Het „Verbond van Duitse soldaten" S-W- i A BINNENLANDS NIEUWS Stcclil Vooe dl KERKDIENSTEN Vreemde vogels voor Azië Maastrichtse notaris te Cherbourg gearresteerd dfai,f i Kerknieuws Wie zijn de nationale helden? Oproep van ex-kroonprlns Ruprecht Het vermiste Franse vliegtuig Vergiftiging in Italië STOPHOEST ik De vorming van een nieuwe Finse regering Amerikaanse escadrille in Alaska De beperkingen op de zuivelinvoer in Amerika OVERVAL OP CHAUFFEUR BERECHT. Mijn God zal mij horen. Micha 7 7. Kunnen wij dat Micha nazeg gen? Wij kunnen het alleen, als *oj welbewust God hebben leren kennen in de dagelijkse omgang onzer ziel met Hem. Als wij ge woon zijn al onze omstandigheden met Hem te bespreken. Wij belijden immers in een God te geloven, die gebeden ver hoort? Wij laten ons toch niet misleiden door wat het ongeloof zegt, dat God te groot en te hoog is, om zich met ons kleine leven te bemoeien? Wij laten ons dat geloof niet wegpraten, dat Hij, juist omdat Hij zo groot is, ook tot het klein ste kan afdalen. Wat wij groot noemen is immers evenzeer klein in Zijn ogen? Wij houden er immers aan vast. dat het Heilandswoord waarachtig is: Hij, die geen musje zonder Zijn wil laat om komen, vergeet ook u niet. Bidt en u zal gegeven worden. Als Micha zo vol vertrouwen verzekert: „Mijn God zal mij horen!" dan is dit in de volle ver zekerdheid, dat God zijn God is. Die staat zo teer en zo innig met hem in betrekking, dat Hij hem zelfs Ieren wil te bidden naar de goddelijke wil, om verzekerd te kunnen zijn, dat God hem de bede zal geven, die hij van Hem ge beden heeft. Hebben wij die God reeds ons hart gegeven? Dan wandelen wij in Zijn weg, die de weg der gehoorzaamheid is, die tot Micha's geloofsverzekerdheid leidt. Wanneer altijd, wanneer alleen Verhoort Gij onze smeekgebeên? Zodra ons hart ootmoedig, stil, Geen and're wil heeft dan Gods wil. nUit: „Nieuw Bijbels Dagboekje"). ZATERDAG 15 SEPTEMBER. Ned. Herv. Kerk. Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 16 SEPTEMBER. Axel: 10 uur Ds. J. H. van Beuse- kom, van Breskens (Jeugd dienst); 2.30 uur Ds. P. J. Pen- nings. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. D. A. ten Haaft. Hontenisse: 10 uur Eerw. heer L. P. W. Groenveld, van Zevenhui zen (Z.-H.). Hulst: 10.30 uur Ds. J. Homan. Philippine: 2.30 uur Ds. H. C. P. M. Wiebosch, van Biervliet. Sas van Gent: 10 uur Ds. Joh. W. Starrenburg, van Sluiskil. Sluiskil: 10 uur Ds. G. Jansma, van Zaamslag; 2.30 uur Ds. Joh. W. Starrenburg. Terneuzen: 9.30 uur Ds. Van Win terswijk van Grijpskerke; 2.30 u. Ds. P. A. v. d. Vlugt; 7 uur Ds. H. A. Visser, van Amsterdam. Jeugddienst. Driewegen: 5 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Eerw. heer C. H. Heijboer. Aardenburg: 10,30 uur Ds. L. S. Blom. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. M. N. Schrale. Biervliet: 9.30 uur Ds. H. C. P. M. Wiebosch. Breskens: 10 uur Ds. P. J. Pen- nings, van Axel; 6.30 uur Ds. J. K. van Beusekom. Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Groede: 9.30 uur Ds. C. B. Boere. Hoofdplaat: 2 uur Ds. W. B. Bergsma, van Waterlandkerkje. St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. v. d. Graaff. Oostburg: 10.30 u. Ds. W. J. Four- nier. Retranchement: 10 uur Eerw. heer Kuijn, Cand. t. d. H. D. Schoondijke: 9 uur Ds. W. J. Four- nier, van Oostburg. Sluis: 9.30 uur Ds. M. N. Schrale; 16 uur Jeugddienst. Bev. Wika O. dë Ronde. Voorganger Ds. L. S. Blom, van Aardenburg. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. tJzendijke: 10 uur Ds. L. Doorn. Zuidzande: 10 u. Ds. H. Kuijlman. Doopsgezinde gemeente. Aardenburg: 10.15 uur Ds. Nolthe- nius. Gereformeerde Kerk. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. J. Los, van Voorburg. Terneuzen: Geen opgave. Zaamslag 9.30 uur en 2.30 uur Ds. J. J. Ritsema. Evangelisatiedienst Othene. 7 uur Ds. J. J. Ritsema, van Zaam slag. Gereformeerde Kerk (Onderh. art. 81 D.K.O.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. Ten Hove, van Terneuzen. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. Kuiper, van Axel. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 en 2.30 uur lees dienst. Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30 u., 2 u. en 6 u. Ds. Aangeenbrug. Hoek: 9.30 uur en 2 uur leesdienst. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30 u., 2 u. en 6 u. Ds. A. de Reuver. Rooms-Katholieke Kerk. Axel: 7.30 en 10 u. H.H. Missen. Clinge: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen. Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10.30 u. H.H. Missen. Philippine: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen. Sluiskil: 7 u., 8.30 u. en 10 u. H.H. Missen. Sas van Gent: 7 u., 8.30 u. en 10 u. H.H. Missen. Zandstraat: 7.30 u. en 10 u. H.H. Missen. Terneuzen Missen. JVestdorpe: Missen. Juiddorpe: 7.30 u. en 10 u. H.H. Missen. Leger des Heils. Terneuzen: 7 u., 10 u. en 7.30 uur Samenkomsten. Het langdurige dispuut over een Duitse deelneming aan de verdedi ging van het Westen heeft in het laatste jaar ook de vroegere Duit se soldaten wakker geroepen. Ge neraals buiten dienst zijn Ijverig bezig hun vroegere troepen weer op kameraadschappelijke basis te groeperen. Anderen hadden reeds zich bezig gehouden met de behar tiging van zuiver materiële belan gen van de vroegere beroepsmili tairen. Uit de veelheid van oudstrijders- organisaties, die in het afgelopen jaar verrezen zijn, is thans een „Verbond van Duitse soldaten" ge vormd. Voorlopig telt de organi satie alles bijeen 150.000 leden. Wanneer de ontwikkeling ervan zowel door geallieerde instanties als ook door de West-Duitse rege ring en de politieke partijen met intense belangstelling wordt ge volgd, dan is dit een gevolg van het feit, dat het verbond mogelijk zal kunnen uitgroeien tot een or ganisatie, waaraan millioenen Duitsers hun steun geven. Er wordt reeds beweerd dat het ver bond de sterkste groepering in West-Duitsland na het vakverbond zou kunnen worden en daardoor een grote politieke invloed zou kunnen uitoefenen. Dit hangt af van de mate, waarin de Duitse soldaten nog vertrouwen stellen in hun vroegere generaals. Het verbond heeft zich weliswaar officieel boven de partij-politiek gesteld, doch de partijen zelf tonen een grote mate van toenadering, die in sommige kringen wordt ver klaard als poging om de soldaten- bond in een bepaalde richting te trekken. Vooreerst is het nog niet moge lijk een indruk te krijgen van de ontwikkeling, die het verbond zal nemen. Het heeft zich tot voldoe ning en geruststelling van rege ringskringen achter de huidige bondsrepubliek gesteld en zich ook verenigd met een militaire bijdrage onder gelijke voorwaarden als die, welke voor andere landen gelden. Bondspresident Heuss en vice- kanselier Blücher hehben zich ge haast, hun erkentelijkheid voor deze instelling uit te spreken. Daaruit blijkt hoezeer men in Bonn heeft gevreesd, dat de in de rijen van vele soldatenorganisaties aan wezige afkeer van Bonn de over hand zou krijgen. Hoe groot het gevaar daartoe was, is gebleken uit vele uitingen in recente bijeenkomsten van oud militairen. Op het ogenblik wordt de poli tieke discussie onder de soldaten in hoofdzaak gevoerd rond de vraag wie nu eigenlijk nationale helden zijn geweest: de eikenloof- dragers, die hun eed op Hitier tot de laatste ademtocht van het nazi rijk zijn trouw gebleven of de op standelingen van 20 Juli 1944. De regering heeft zwakke po gingen ondernomen om deze laat ste meer prestige te bezorgen, doch het is twijfelachtig, of zij met zulke pogingen in de rijen der oud soldaten succes zal hebben. De bezadigde zeventigjarige oud admiraal Hansen, die de soldaten- bond der beroepsmilitairen leidt, heeft zelfs gemeend bij minister Lehr zijn beklag te moeten maken over een bevoorrechting der aan hangers van 20 Juli bij de verde ling van staatsposten. De toeleg van het soldatenverbond schijnt veeleer te zullen worden eerherstel te bezorgen aan alle Duitse solda ten, die van de Waffen S.S. en de Sicherheitsdienst en van de wegens oorlogsmisdaden veroordeelden niet uitgesloten, dan wel eer te be dwang hebben trachten te ont wijzen aan hen die aan de nazi- komen. De stichting van het verbond heeft de soldateske opmars voor lopig gesplitst in vier groepen: 1. het „salonfahige" verbond, dat bereid is gebleken de Bonnse grondwet te erkennen; 2. de radicale groepen, die de eed aan Hitier gestand willen doen en/of met de Russen willen ageren 3. de „Heimkehrerbund", een organisatie van teruggekeerde krijgsgevangenen, welker politieke instelling duister is doch die pre tendeert voor de gewone soldaten te spreken, terwijl de overige bon den slechts officierskliekjes zouden zijn. De grondslag voor het verbond is gelegd door twee algemene bonden, waarbij zich een aantal groeperingen van oude legereen heden hebben aangesloten. De oudste en grootste was de „Bund von Verzorgungsberechtigder Wehrmachtsangehörigen". Zij is lange tijd een belangengemeen schap geweest van 80.000 beroeps militairen die slechts vocht voor pensioenen en wat dies meer zij. Leider is admiraal Hansen. In het laatste jaar is deze organisatie bui ten haar oorspronkelijke doel ge treden en heeft zij getracht zich op te werken tot centrale soldaten- bond. Daarbij stuit zij echter op de in Zuid-Duitsland ontstane „Schutzbund Deutscher Soldaten", een kleinere maar veel actievere groep, waarin ook de oude gene raals der Waffen S.S. invloed had den. Deze groep verrijkte de Duitse kiosken met een „Soldatenzei- tung", welker inhoud er niet toe bijdraagt de oud-soldaten er van te doordringen, dat zij hun dapper heid en energie aan een slechte zaak hebben besteed. Onlangs ver viel deze krant in de oude nazi- propaganda om de Polen de ver antwoording voor het uitbreken Voor het eerst sinds de omwen teling in 1918 heeft de ex-kroon prins van Beieren, Ruprecht, een cproep aaa het Beierse volk ge richt. Hij richt zich tot de mctiarchis- ten in alle partijen en politieke richtingen en dankt voor „het ge meenschappelijke streven van hen, die trouw aan het vaderland en, 't koningshuis zijn". Dit „cGzelfzuchtige en stand vastige streven" bewees dat brede kringen van het volk juist van 't koninkrijk de „ware ordening bo ven partijdige staatsleiding en echte democratie verwachtten". van de oorlog toe te schuiven. De Schutzbund staat onder leiding van generaal Krakau, een berg- jager. Al bestonden bij de groep- Hansen en bij vele andere oud officieren bedenkingen tegen de Schutzbund, toch is de federatie tot stand gekomen, waarbij men alle hoop heeft gesteld op de ge matigdheid, toegeschreven aan ge neraal Friessner, die tot president werd gekozen. Friessner behoorde eigenlijk tot de generaals, die het nut van het georganiseer niet in zagen, doch hij heeft tenslotte mee gedaan om de zaken niet in al te gevaarlijk spoor te laten lopen. Hoeveel kans daarop is, blijkt uit de namen van sommige der generaals, die mede aan het hoofd zijn gesteld. Daar zijn in de eerste plaats de generaals der Waffen S.S. Gille en Hausser. Het verbond heeft ook de Waffen S.S. in zijn gelederen toe gelaten en zich daardoor aangeslo ten bij de in officierskringen ge uite opvatting als zou ook de S.S. in hoofdzaak „ehrenhafte" Duitse soldaten omvat hebben. Aanvan kelijk hebben Gille en Hausser hun heil gezocht bij de eer3te soldateske gemeenschap, de bekende „Bruder- schaft". Deze is inmiddels gesplitst in twee groepen, waarvan de ene onder de S.S.-er Francke Grieksch verbindingen naar het oosten heeft en de andere onder BeekBroich- sitter in nationaal-socialistiseh vaarwater is geraakt. Dit laatste neemt niet weg, dat zij via de her groepering van de divisie „Gross Deutschland" toch nog verbin dingsdraden met het nieuwe ver bond heeft behouden. „Gross Deutschland" staat onder leiding van de tankgeneraal Hasso von Manteuffel. Deze heeft zich thans ook in de leiding van het verbond gewerkt. Hij verdedigde in circulaires aan zijn vroegere divisiegenoten de opvatting, dat Hitlers-oorlog moest worden ge zien als „de Duitse strijd voor een Europese oplossing". VERTREK Hr. Ms. „CERAM". Hr. Ms. mijnenveger „Ceram" die. zoals eerder gemeld, geruime tijd in de West zal verblijven, vertrekt Maandag 17 September 's middags 15.30 uur uit de haven van Nieuwediep. AANKOMST Hr. Ms. „TERNATE". Hr. Ms. mijnenveger „Ternate" op thuisreis uit Nederlands Nw.- Guinea, zal op Dinsdag 18 Sep tember 's morgens 9.20 uur de haven van Nieuwediep binnenlo pen en voor 10.00 uur afmeren. De marinierskapel der Konink lijke marine zal ter verwelko ming aanwezig zijn. Een Oostends weekblad meldt dat een van zijn medewerkers te Oostende een Belgisch lid van de bemanning van het jacht „Pre sident Robert" heeft ontmoet, welk vaartuig enkele weken ge leden aan de Belgische kust ge meerd lag. Deze zeeman heeft verklaard, dat alle Belgische leden van de bemanning het jacht hadden ver. laten wegens geschillen omtrent hun soldij. Hij voegde er aan toe, dat het jacht zich op het ogen blik te Cherbourg bevindt en dat de Nederlandse notaris V. Quaedvlieg zich nog steeds aan boord zou (bevinden, dit in tegen stelling met hetgeen enige tijd geleden was gemeld. De matroos zeiöe dat de notaris „de minister van Financiën van Robert Lom- bert" was. De notaris wyst gemachtigden aan De verdwenen notaris is door de officier van Justitie te Maas tricht gedagvaard om op 27 Sep tember te verschijnen in de raadskamer van de rechtbank aldaar. Blijkens een schrijven, door notaris Q. uit Cherbourg verzon den, heeft hij als zijn gemachtig den aangewezen; Mr Ch. van Op pen te Maastricht, J. L. Baas, ac countant te Maastricht en nota ris E. W. A. Schoenmaeekers te Meerssen. De officiële volmacht was 6 September in Cherbourg opge maakt en verzonden naar de heer J. L. Baas, die het stuk enige da gen geleden reeds heeft ontvan gen. Donderdag heeft hij het ter hand gesteld van Mr Van Oppen, die juist van vacantie terug kwam. Deze heeft afschriftenvan de volmacht toegezonden aan de officier van Justitie, de president van de rechtbank en de voorzit ter van de kamer van toezicht (instelling van notarissen). De volmacht heeft betrekking op het beheer van het privé-ver- mogen van notaris Q. Een. functionaris van de Franse luchtveiligheidsaienst, die het vliegveld van Aix-en-Provence als standplaats heeft, zeide, dat er slechts gerif.ige hoop bestaat op het aantreffen van overlevenden van het Franse passagiersvlieg tuig, dat op een vlucht tussen Perpignan en Oran met 36 passa giers en een bemanning van drie koppen aan boord werd vermist. De la-atste door het toestel op gevangen positie was tussen de Spaanse kust en de Balearen. Men tast in het duister omtrent de oorzaak van het Verdwijnen van het vliegtuig. Enig opzien in de Westerse wereld heeft de mysterieuze reis van het tankschip „Aster" ver wekt, v/aar zich aan boord Ne derlanders bevonden, die in Port Said op avontuurlijke wijze aan wal achter konden blijven, nadat zij geen voldoende opheldering konden verkrijgen met welke be stemming deze onder Panamese vlag varende Brit zee had geko zen. Aangezien het schip met vlieg- tuigbenzine was volgepompt, heeft de reis natuurlijk ook de belangstelling van luchtvaarders getrokken en inderdaad neemt de „Aster" een interessant aviatisch motiefje mee op haar geheimzin nige reis. Men moet namelijk weten, dat Roemenië vanouds een leveran cier van vliegtuigbenzine is ge weest. Een uitstekende kwaliteit met een hoog octaangehalte kwam uit de velden van Ploesti en het betekende dan ook een uitkomst voor de Luftwaffe, toen Kitler de beschikking over de in- jtallaties van de Astra Romana verkreeg. Nu hebben de Russen de ex ploitatie in handen gekregen en ook zii moeten daarmee wel bij zonder ingenomen zijn, aangezien in eigen land weinig hoogwaar dige benzine verkregen wordt. Vandaar ook, dat de Russen ge meenlijk op zulke slechte ben zine vlogen, dat de Britten en Amerikanen aan het Leningrad front hun eigen benzine meena men met het convooien om de Noord. Uit de verklaringen van opvarenden van de „Aster" is gebleken, dat in de Zwarte Zee een gehele onder Italiaanse vlag varende tankvloot daar in touw is om de Roemeense benzine naar Odessa te brengen. Dit transport geschiedt dus niet per trein, en aangezien de Russen blijkbaar nog steeds geen eigen tankvloot van voldoende capaciteit bezit ten om de olie en benzine te ver voeren, werken zij met buiten landse charters. Nu hebben Westerse waarne mers zich vaak afgevraagd van waar de vliegtuigbenzine komen moest voor de Chinese luchtvloot in Korea. Het is een feit, dat de, met communistische kentekenen vliegende jachtvliegtuigen slechts weinig in de lucht waren en dus niet veel brandstof verbruiken konden. Zij zullen dan ook vol doende gehad hebben aan de in de buurt van Wladiwostok opge slagen voorraden brandstof, wel ke dan waarschijnlijk via de Trans-Siberische spoorweg wer den aangevuld. Dat wij nu een aanwijzing hebben verkregen door de vaart van de „Aster" dat ook langs de zeeweg vlieg tuigbenzine naar Oost-Azië gaat, bewijst enkele veronderstellingen en wel: 1. De Amerikanen hebben ver moedens, dat de Russen gebruik makend van de betrekkelijke rustpauze gedurende de onder handelingen te Kaesong, een in drukwekkende macht van jacht vliegtuigen achter het Koreaanse front geconcentreerd hebben. Om deze vloot in actie te brengen en te houden is een krachtige aan voer van brandstoffen vereist en het is thans duidelijk, dat de Trans Siberische spoorwegen dit transport niet meer aan kunnen, vandaar dat van zeeschepen ge bruik gemaakt moet worden. 2. De Russische straaljagers van het thans befaamde MIG- type gebruiken geen vliegtuig benzine, doch een bijzondere brandstof. Dat thans Roemeense benzine naar het Oosten gaat is een aanwijzing, dat ook Russi sche bomvliegtuigen voor ge bruik in Korea zijn opgesteld. De Russen beschikken immers nog niet over in serie gebouwde straalbommenwerpers. 3. Dat Rusland zijn toevlucht heeft moeten nemen, tot dubieu ze Britse charterschepen, met alle risico's van publiciteit en spionnage, is een teken, dat er haast bij de zaken is. Blijkbaar moet er in het kader van het Koreaanse gebeuren met grote spoed een maximale militaire krachtsinspanning worden voor bereid. Tegen deze achtergrond groeit de indruk, dat de onder handelingen in Kaesong niet meer dan een afleiding zijn van een, veel groter spel, dat de Rus sen thans in Oost-Azië spelen willen. Vijftig arbeiders vali een fabriek te Sesto San Fiovanni zijn na het nuttigen van een middagmaaltijd in de cant'lie ziek geworden. Vijf en veertig arbeiders moes ten in zorgwekkende toestand in i:et ziekenhuis worden opgenomen. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Kinderen zijn er dol opt Geef ze STOPHOEST als ze hoesten e Voorkomen is beter dan genezenl STOPHOEST is gezond èn lekker Hoesten is hinder- lijk I STOPHOEST J verzacht direct die lastige keelkriebel. (KKer A z Zorg, dat U altijd 'n paar rolletjes in huis heeftl Met STOPHOEST is het hoesten snel verleerd en wie niet hoest, snoept graag i Turnhout* Belgié Urho Kekkonen, leider van de Finse Agrarische partij, heeft de opdracht tot vorming van een nieuwe coalitieregering aan vaard. Kekkonen, die minister president was in de coalitierege ring, die Woensdag aftrad, is de besprekingen met andere par tijen begonnen. Men verwacht, dat het nieuwe kabinet evenals het vorige voornamelijk uit agrariërs en sociaal-democraten zal bestaan. Na de jongste vliegtuigunge- lukken in de buurt van Alaska is daar een lucht-escadrille van de Amerikaanse vloot ingesteld, al dus heeft de onderminister voor de vloot, Whitehair, aan een democratisch lid van het congres Mitchell, meegedeeld. Een spe ciale commissie onderzoekt de vier ongevallen, waarbij 45 per sonen om het leven zijn gekomen. Whitehair deelde mede, dat de bijzonderheden van het onder zoek geheim moeten blij reu met het oog op de aard var. de opera ties der lucht-escadrille. De escadrille zou vermoedelijk worden gebruikt voor patrouille ren in het zeegebied tussen Alas ka en de Sowjet-Unie. 7, 8.30 en 10 u. H.H. 7, 8.30 en 10 u. H.H. NED. HERVORMDE KERK. Aangenomen naar Nisse: J. ^an Oyen. cand. te Breda. BRAND IN DE HOOFDSTAD. Bij een gistermiddag in een likeurstokerij aan de Bilderdijk- kade te Amsterdam uitgebroken en binnen een half uur bedwon gen brand is een man dermate ernstig gewond, dat hij naar het Wilhelminagasthuis moest wor den overgebracht. Van de stokerij is het voorge deelte geheel verwoest. Op de tweede verdieping was een schilder bezig met een open brander een wand af te branden- Plotseling deed zich een ontplof fing voor, waardoor het venster werd uiteengeslagen. De kleren van de man vatten vlam. In zijn verbijstering sprong hij door de vensteresten van twee hoog om laag- Ernstig gewond is de man naar 't ziekenhuis overgebracht. POOL VERMOORDT EX-VERLOOFDE. Dader pleegt zelfmoord. In de Laan van Liedekerke te Breda heeft zich Vrijdagmiddag een drama afgespeeld, waarbij de 21-jarige mej. J. van S. door haar vroegere verloofde, de 38- jarige Pool G., door een revol verschot is vermoord. De dader sloeg daarna de hand aan zich zelf door een schot in de linker slaap- Mej. van S. had enige tijd connectie met de dader, die bij de bevrijding van de stad was ingekwartierd in het gezin Van S. Sinds enige tijd was deze re latie verbroken en gedurende die tijd heeft G- alle mogelijke moei te gedaan weer met het meisje in contact te komen. Vrijdag middag kwam hij via de keuken deur opnieuw praten over zijn verbroken verloving. De moeder van het meisje stond hem te woord en gaf hem te verstaan, dat haar dochter er niet aan dacht de relatie met hem te her vatten. Daarop verliet hij de wo ning weer langs de achterzijde. Op dat moment kwam het meisje terug van haar ochtend werkzaamheden. De Pool tracht te een gesprek met haar te be ginnen. Toen het meisje daar niet op inging, greep hij zijn re volver, richtte die op haar en loste een schot, dat geen doel tref. Ook een tweede schot mis te. In paniek vluchtte het meisje naar het huis van haar buurman. Het raampje van de voordeur stond open, zodat zij gelegenheid had het slot aan de binnenkant open te trekken. G. zat haar ech ter kort op de hielen- Gelijk met het meisje stond hij in de voor deur. Staande op de drempel van de woning loste hij een derde schot, dat haar in het achter hoofd trof. Zij zakte stervend in elkaar en overleed kort daarna. De moordenaar richtte toen het wapen op zichzelf en joeg zich een kogel door de linkerslaap. Zijn lichaam viel door de ge opende deur naar buiten. Hij was op slag dood. De lijken zijn naar het ziekenhuis vervoerd. SCHIP OP IJSELMEER 4 GEZONKEN. Opvarenden gered. Vrijdagmiddag is op het IJsel- meer nabij Oosterleek het 370 ton grote schip „Albatros" uit Breda vergaan. Het schip werd gesleept door de sleepboot „Fe- co" en was op weg van Breda naar Delfzijl met een lading schuimaarde. Door tot nog toe onopgehelderde oorzaak begon het plotseling te zinken. De be manning, bestaande uit de schip per J. C. Corbeau en zijn knecht, werd door de sleepboot gered. ENGELSE STUDENT SPOORLOOS. De 30-jarige medische student Robert J. Goodman uit Black pool, Engeland, die zich enige dagen geleden als gast liet in schrijven in het gastenboek van het Friesch hotel te 's-Graven- hage, is spoorloos. Op 6 Septem ber j.l. arriveerde Goodman uit België in Den Haag en vond een onderdak in bovengenoemd hotel. Het was niet de eerste keer dat hij Nederland bezocht. In 1944 werd hij als vliegenier bo ven Nederland afgeschoten en na de oorlog bezocht hij Bunnik, bij Utrecht. Zondag j.l. verliet hij het hotel met de mededeling dat hij een fietstochtje wilde maken. Hij leende daartoe een fiets van een kennis van hem. Noch Good man, noch de fiets kwamen des avonds terug. De Haagse politie heeft thans de zaak in onderzoek doch acht thans nog geen reden aanwezig om zich ernstig ongerust te ma ken over het uitblijven van Goodman. Het is bekend, dat hij contact onderhield met het Nederlandse bureau voor buitenlandse studen ten, en dat hij voorts bevriend was-met een Haagse familie. ZUIDWOLDE LEENT VAN BURGERIJ. In navolging van de gemeente Groningen heeft thans ook het gemeentebestuur van de Drentse gemeente Zuidwolde een beroep gedaan op de gemeenschapszin van de burgerij. Zoals vele ande re Nederlandse gemeenten ziet Zuidwolde n.l. geen kans geld te lenen op de vrije markt voor noodzakelijke gemeentelijke ver beteringen en uitbreidingen van de woningbouw. Om nu toch te kunnen beschikken over een be drag van 200.000 noodzakelijk voor stratenaanleg en woning bouwplannen, heeft de raad een voorstel goedgekeurd om van de burgerij 200.000 te lenen tegen een rentevoet van 4%. De bur gemeester van Zuidwolde heeft verklaard, dat zulks dringend no dig is en dat dit kapitaal invloed kan hebben op het verkrijgen van een bouwvolume voor 10 wo ningen. TKXTIELSTAKIN G TE ALMELO. Te Almelo is bij de textielfa briek N.V. Hedeman Jr een sta king uitgebroken, welke het ge hele bedrijf dreigt stil te leggen. Acht en veertig tarief werksters hebben geen genoegen genomen met een z.g. rechttrekken van het tarief, waartoe de directie is overgegaan. Dit rechttrekken houdt een verlaging in, welke in vele gevallen neerkomt op meer dan tien procent. De verlaging, welke reeds eerder was overwo gen en toen was uitgesteld, zou Maandag a.s, worden doorge voerd. De arbeidsters hebben hierop niet gewacht en zijn in sta king gegaan. Het gevolg hiervan is, dat een afdeling geheel ont wricht is, zodat er voor een aan tal arbeiders geen werk meer is. Deze week zullen nog ongeveer vijftig arbeiders zonder werk ko men en indien de staking dei- meisjes langer aanhoudt, dreigt het gehele bedrijf te worden stil gelegd, waardoor vijfhonderd ar beiders op straat komen. De unie bonden hebben voorgesteld de verlaging uit te stellen, doch de directie wenste hierop niet in te gaan. De fabriekskern, die onder handelingen heeft gevoerd met de directie, is afgetreden. GELDSTUKKEN UIT 16e EEUW GEVONDEN. Arbeiders die bezig waren met het egaliseren van een terrein, hebben in de gemeente Doorn spijk een porseleinen kan met geldstukken gevonden daterende uit de 16e eeuw. Op de 82 geld stukken, waarvan 25 gouden, ko men beeltenissen van regerings personen uit die tijd voor, o.a. van Karei de Vijfde en Philips de Tweede. Geldstukken, die door de arbeiders waren meegenomen, zijn door de politie weer verza meld en in het gemeentehuis te Doornspijk gedeponeerd. Wat er met de vondst zal worden gedaan, is nog niet bekend. FIETSER VERDRONKEN Donderdagavond is de 42-jarige M. C. M. uit Geldrop met zijn fiets 'Xi het Eindhovense kanaal gereden en verdronken. Vermoe delijk is hij door de duisternis mis leid recht in het water gereden. Na een half uur dreggen slaag de de brandweer er in het lijk op ie halen. ERNSTIGE AANRIJDING. Vrijdagmiddag is op de Rozen gracht te Amsterdam een wagen van de gemeentetram in botsing gekomen met achtereenvolgens niet minder dan 4 vrachtauto's Het aantal persoonlijke onge lukken heeft zich beperkt tot één; de bestuurder van de tram is naar het Binnengasthuis over gebracht. Op het ogenblik van de aanrij ding stonden drie vrachtauto's bij het kruispunt Rozengracht/Prin sengracht. Van achteren naderde een tram van lijn 17 en vóór deze tram reed een vrachtauto. Naar de politie ons mededeelde heeft de chauffeur van deze vrachtauto op het ogenblik, dat de drie an dere vrachtwagens stilstonden, zijn wagen van de rails trachten af te rijden om achter deze auto's tot stilstand te komen. Het ach terdeel van de auto bleef bij deze manoeuvre echter op de tramrails staan en werd gegrepen door de tram. Dit geschiedde met zulk een kracht, dat de vrachtauto te gen de achterste stilstaande auto reed. Deze kwam weer terec ht op de daarvoor staande, die tenslot te op de voorste vrachtwagen van Van Gend en Loos werd gedrukt. Alle vrachtwagens werden ern stig beschadigd. Het voorbalcon van de tram werd ingedrukt, waardoor de bestuurder verwon dingen opliep aan gSlaat en be nen. Het tramverkeer ondervond een uur vertraging. De bank- en valutacommissie van de Amerikaanse senaat heeft de openbare „hearings" over hel wetsontwerp tot intrekking van de beperkingen op de zuivelin voer voortgezet. Vrijdag werd de secretaris van de nationale boe renbond, John Baker, gehoord. Deze zeide, dat de beperkingen op de zuivelinvoer „vergaande en nadelige gevolgen zouden hebben voor de Amerikaanse agrarische gemeenschap en op de nationale belangen van de Verenigde Staten in hun geheel". De beperkingen zijn onverstandig en onnodig, daar de bestaande wetten de Amerikaanse boer voldoende be scherming verlenen tegen oneer lijke concurrentie uit het buiten land. Ook Baker wees er op, dat de beperkingen andere landen zullen aanmoedigen eveneens be perkingen te leggen op de veel grotere hoeveelheid landbouwpro ducten, die in die landen uit de Verenigde Staten wordt inge voerd. Twee jaar gevangenisstraf is geëist tegen twee mannen, die op 26 Mei betrokken zijn geweest bij een overval op een taxichauf feur op de Hemkade in Zaandam. Het waren de 20-jarige schil der P. van D. uit Breda en de eveneens 20-jarige Amsterdam se monteur P. J. Z„ die zich op bedoelde ochtend vervoegden bij een garage in Amsterdam, waar zij informeerden, of het mogelijk was per taxi naar Zaandam ge bracht te worden. De Amster damse chauffeur A. Aalbers be stuurde de taxi, nadat hij had geïnformeerd of de jongeman nen over voldoende contanten beschikten om de rit te betalen. Toen de auto over het Noordzee kanaal de Hemkade had bereikt, kreeg de chauffeur enige harde klappen op het hoofd. Hij was versuft, doch bleek nog in staat om een vechtpartij te beginnen. Toen verdwenen de twee passa giers uit de auto en vluchtten in de richting van Velsen. Zij wer den later door de terreinpolitie van de hoogovens gearresteerd. De president meende, dat het vast was komen te staan, dat zij de bedoeling hadden gehad de chauffeur te beroven. De ver dachten verklaarden echter, dat zij alleen een gratis rit hadden willen maken. De officier van Justitie eiste tegen beiden twee jaar gevange nisstraf. De verdediger Van Z. meende dat alleen mishandeling bewezen was en niet de poging tot zware mishandeling en tot diefstal, zo als de dagvaarding vermeldde. De verdediger van D. pleitte vrijspraak omdat volgens hém niet is gebleken, dat er een po ging tot diefstal is geweest. De rechtbank zal op 27 Septem ber uitspraak doen.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2