Bezorgdheid na hei Vredesverdrag met Japan Handel in Blanke Slavinnen? De oefening „Counterthrust" Korea Het sprookje van de Gouden Koets Met een slachtoffer op ivegnaat België? AANVAL IS DE BESTE VERDEDIGING Het pas gesloten vredesverdrag met Japan heeft in Amerika een zeker triomfantelijk gevoel teweeg gebracht, waaraan de persstemmen met min of meer gepast zelfbewustzijn uiting geven. Niettemin is de ongerustheid niet weggenomen en de ingewijden weten, dat de verantwoordelijke Amerikaanse krin gen met bezorgdheid de ontwikkeling der gebeurte nissen in en om de Stille Oceaan blijven gadeslaan. Dapper meisje uit Leerdam speelt haar rol voortreffelijk De Leerdamse politie heeft in samenwerking met de Terneuzense recherche alhier wegens schaking gearresteerd de 61-jarige C. de W. en diens handlan ger de schippersknecht S., beiden uit Dordrecht. Mogelijk zullen beiden nog andere zaken ten laste worden gelegd. WEERSVERWACHTING HOOGWATER. op 19.11 19.25 19.42 20.06 onder 8.42 10.03 11.23 12.41 Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè. 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwa .aal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1951. 7e Jaargang No. 1833. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.minimum p« advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adre« Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer Zaterdags 11 uur Het is niet enkel een gade slaan, men is nu eenmaal tot po litiek handelen gedwongen en het is moeilijk om de gevolgen hier van met enige zekerheid te voor zien. Inmiddels komen nieuwe figuren naar voren. Generaal Marshall is afgetre den, en men zegt, dat zijn op volger Robert A. Lovett, de voet sporen van de grand old man Marshall, zal drukken. Zal er dan niets veranderen? Men ver wacht dat John Foster Dulles, de bouwmeester van het verdrag met Japan, nu de eerste na-oor- logse gezant van de Ver. Staten in Japan zal worden. En in de plaats van Dean Acheson zal de nieuwe figuur W. Avelt Ham man, die als „de grote onderhan delaar" in Perzië de aandacht der wereld trok, op de voorgrond treden. Nieuwe figuren, maar, zo wordt men niet moede, en met een weinig te veel nadruk, te verklaren, de oude beproefde po litiek zal worden voortgezet. GEIEN JAPANS GEVAAR? Het vredesverdrag met Japan wordt gekenmerkt door een grote mildheid en toegevendheid. Dat is stellig een wijze politiek, die overigens door de noodzake lijkheid geboden is. Want Japan, dat misschien in oppervlakte twaalf maal zo groot is als Nederland heeft op het ogenblik 84 millioen inwoners. Maar meer dan de helft van het Japanse grondgebied bestaat uit onvrucht bare gebieden, bergstreken zo kaal als de spreekwoordelijke kikker. Er is van Japan dus niet \eel te plukken, ook al heeft men de meest gerechtvaardigde aanspraken op schadeloosstelling Doordat men Japan een belang rijk aantal eilanden heeft afge nomen en diverse steunpunten in de Stille Oceaan, wordt aan dit land, tenminste voorlopig, de springplank onder de voet weg getrokken, waaraan het de mo gelijkheid ontleende om zi jn men- Stille Oceaan of naar het Chi- naar de Zuidelijke gebieden iin de senoverschot naar Z.-Oost-Azië, nese continent over te brengen. De vrees voor een herleving van het Japanse imperialisme, één der grote argumenten uit het arsenaal van de Russen en van de Rode Chinezen, heeft in de Aziatische wereld weinig vat meer op de geesten. Deze mening werd nog kort geleden in de New-Yorkse pers o.a. door de bekende Azië-kenner Owen I.attimore met grote diudelijkheid toegelicht. Noch tans blijft er bezorgdheid bestaan en twijfel aan de duurzame be trouwbaarheid van de Japanse bondgenoot. RESTAURATIE IN JAPAN. Met tamelijk gemengde gevoe lens neemt de openbare mening hier in Amerika namelijk kennis van de rehabiliteit en de terug keer in de vroegere ambten van talloze Japanse autoriteiten, die tot voor kort wegens hun milita ristische of hypernationalistische opvattingen en connecties uit het Japanse openbare leven uitge schakeld waren. Natuurlijk zijn deze lieden niet in staat om de hele, vaak alleen maar uiterlijke, „demicratisering" van Japan on gedaan te maken, maar men maakt zich hieromtrent toch Wei nig illusies. Men geeft de juist heid toe van wat de „Nippon Ti mes", het grote dagblad, dat in Tokio verschijnt, verklaarde, na melijk, dat deze elementen „stel lig alle democratiseringsmaat- regelen en besluiten die ze zonder een internationale uit barsting van ontzetting te ris keren, ku nnen liquideren, onge daan zullen maken". Als men de stemming peilt van de staatslieden en publicisten in de Ver. Staten, dan is het duide lijk, dat ze wel degelijk rekenen met de taaie strijd van de Japan, ners om de verloren posities terug te winnen en het is van belang in dit verband ook eens te luisteren naar de stemmen, van Australië, Nieuw-Zeeland en Magazine", waarin deze invloed bewerking te zenden, die dan als afgewerkte goederen naar de Fhilippijnen zouden terugke ren... DE WEERKLANK AUSTRALIë. In Canberra en in Wellington echter, de hoofdsteden der be langrijkste partners van de Ver. Stateii in de Stille Oceaan, Australië en Nieuw-Zeeland, is men er weliswaar zeker van, dat de Ver. Staten hen in een komen de oorlog en <lat zou stellig 'n wereldoorlog zijn zullen ver dedigen. Maar ze maken zich zorgen over de hoeveelheid van de ter beschikking staande krachten en over de snelheid, waarmee deze naast de eigen Australische krachten zouden kunnen optreden. En ze achten Japan in die komende strijd geen betrouwbare bondgenoot. Ze wensen tegenover Oost-Azië een andere politiek en hun zienswijze werd kortgeleden door de Supre me Court Justice, opperrech ter William O. Douglas tref fend tot uiting gebracht in het Amerikaanse tijdschrift „Look de Fhilippijnen, die merkwaardig overeenstemmen met wat er el ders en met name ook in ons land te berde werd gebracht. De Philippijnen hebben acht millioen dollar schadeloosstelling van Japan gevraagd, maar er schijnt niet veel mogelijkheid dat ze iets zullen krijgen. Ze denken zich echter op andere wijze te kunnen compenseren door grondstoffen naar Japan ter rijke Amerikaan vaststelde, dat er „in Azië geen door het com munisme gedirigeerde revolutie behoeft te zijn of te komen, als wij juist optreden; de brandende gevoelens van de Aziatische re volutie putten namelijk hun krachten uit programma's wel ker historische bron niet in Rus land, maar inde eigen vrij heidlievende tradities van de Ver. enigde Staten gelegen is!" C. de W. heeft in bladen, die in Den Bosch en in Middelburg ver schijnen, advertenties geplaatst van de volgende inhoud: „Gelder se dames vragen net meisje, niet beneden 17 jaar. Tijdens verhui zing 5,per dag. Ouderloos meisje kan als dochter worden aangenomen". De brieven waren onder nummer en werden afge haald door De W„ die beter be kend is als „Sjef de leugenaar". Op deze manier is hij in contact gekomen met verschillende goed gelovige werkzoekende meisjes. Tot zijn slachtoffers behoorden Elke derde Dinsdag- in Septem ber beleeft geheel Nederland (en speciaal Den Haag) het traditio nele feest van de opening der Staten-Generaal. Dit jaar valt die dag op de 18e September en vele Hagenaars kijken die ochtend met een on derzoekende blik naar de lucht in de hoop, dat regen en wind een dagje vacantie nemen. Voor dag en dauw trekken dui zenden Nederlanders per trein of per auto naar Den Haag om zich van een goede plaats te ver zekeren. Ballonnenverkopers, zuurtjes- en haringventers maken goede zaken, terwijl muzikanten hun beste stukken ten gehore brengen. Er is geen Hagenaar of hij heeft enkele malen in zijn leven de opening van de gecombineer de zitting der Eerste en Tweede Kamer meegemaakt, terwijl het voor vele Nederlanders uit ver der gelegen gedeelten van het land tot een van de hoogtepun ten in hun leven behoort de gou- cl£J} hoets gezien te hebben. v ri'tuig: flonkerend van goud en kristal, is een symbool gewor den voor Nederland. Een sym bool, dat nauw verbonden is aan medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Aanwakkerende wind. Zwaar bewolkt met regen voor al m het Westen van het land. Aanwakkerende wind uit Zuide lijke richting, later ruimend naar Zuid-West. Weinig veranderin" in temperatuur. ZONDAG 16 SEPTEMBER. v.m. n.m. Breskens 2.04 2.16 Terneuzen 2.39 2.51 Hansweert 3.19 3.31 Walsoorden 3.29 3.41 MAANDAG 17 SEPTEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.39 3.14 3.54 4.04 n.m. 2.54 3.29 4.09 4.19 ZON. EN MAANSTANDEN. ZON op onder Sept. 17 6.16 18 6.18 19 6.19 20 6.21 MAAN 18.53 18.50 18.48 18.46 vorstin en regering. Slechts bij hoge uitzonderingen maakt de koningin gebruik van dit voer tuig, dat een halve eeuw geleden door de bevolking van Amster dam werd geschonken. Slechts in Amsterdam en Den Haag,, de zetel der regering, wordt de gou. den koets door het vorstelijk ge zin gebruikt. De grootste drukte concen treert zich bij het paleis aan het Noordeinde, waar de Koningin en de Prins instappen en bij de eeuwenoude Ridderzaal, waar de opening van de Staten-Generaal plaats vindt. Maar ook langs de route, die elk jaar dezelfde is, moet men er vlug bij zijn om een plaatsje te vinden. Verhuurders van kisten, trappen en bakfietsen verdienen dan weer een centje, want de rij toeschouwers is zo dik, dat da achterste rijen onmogelijk iets kunnen zien, wanneer zij niet op een verhoging staan. Op deze dag herleeft iets van de oude glorie van praal en pracht, die de vorige eeuwen kenmerkten bij grote gebeurte nissen. De gala-uniformen der generaals te paard, het geflonker der galasabels, het prachtige tuig, waarin de 8 ravenzwarte paarden voor de gouden koets lopen en de kleurige kledij der hofdignitarissen dwingt allerwe gen (bewondering af. De troon rede, door de koningin uitge sproken, wordt door de radio uit gezonden en zij, die in de onmo gelijkheid verkeren persoonlijk het „sprookje" te aanschouwen, zitten thuis om de luidspreker geschaard teneinde geen woord te missen van de koninklijke woorden. Luisterposten langs de gehele route en in de troon zaal houden de thuisblijvers op de hoogte van hetgeen in het vorstelijke 's-Gravenhage ge beurt. 's Middags volgt steeds (in een eenvoudige koets) 'n rijtoer door de stad, terwijl de avond is ge vuld met het traditionele „Prins. jesdag"-concert door het Resi dentie-orkest (om reden van technische aard wordt dit con cert dit jaar echter reeds op Zaterdag 15 September gege ven). Op het Plein, het centrum der regeringsgebouwen, wordt 's avonds als afsluiting der fees telijkheden een militaire taptoe geblazen. Nog lang blijft het daarna in Den Haag rumoerig met de vele feestgangers, die slechts node kunnen scheiden van „Prinsjes dag". Wccrselo is ecu klein boeren dorp je in de omgeving van Olden- znal, een dorpje dat wel nimmer in de militaire historie vian ons land zou zijn genoemdj ware het niet, dat de staf van de 31e regi mentsgevechtsgroep er een nacht had doorgebracht en het had be stemd tot een v.an de belangrijke vóór-concentratieplaatsen van de ze gevechtseenheid. De jeugd van het dorpje heeft dc ogen uitgekeken en zich ver baasd over alle wonderlijke zaken, die in de tientallen voertuigen iangs de stille landweg waren op geborgen. Een gevechtseenheid, zoals de 31e regimentsgevechts groep, is volkomen „selfsuppor ting" zelfs het nodige water voor drinken en wassen wordt meege voerd, al moet worden toegegeven dat wassen bij de waterwagen des morgens om 4 uur niet eenvoudig is. De spreekwoordelijke netheid van de Nederlandse soldaat over wint echter alle moeilijkheden. Om kwart over 5 begon de motor van de 3-tonneri waarin de pers een piaats had gevonden, te ronken en kort daarna sloeg hij de weg Liaar de grens in. Het schuchtere licht van de nieuwe dag begon schaduwen te tekenen op het nogj slapende land, toen de Nederlandse militaire voertuigen bij de grens kwamen en de invasie :'o Duitsland begon. Dc eerste slaperige Duitser, die tegen het Nederlandse khaki knipoogde, heeft misschien aan de Meidagen van 1940 gedacht, toen op ditzelfde punt een inval werd gedaan uit de andere lichting en minder vreedzaam. Pantser-generaal directe chef. Kol. B. M. P. van Griethuijsen, commandant van de 31e regi mentsgevechtsgroep, heeft grote ervaring op het gebied van inter nationale militaire samenwerking. Gedurende 2 ja-ar was hij werk zaam bij de staf te Fontainebleau, waar hij o.m. voerzitter is ge weest van de „planning-staf voor West-Europa". Maarschalk Mont gomery en generaal De Lattre de Tassigny waren daar zijn chefs. In Duitsland zal de Nederlandse gevechtseenheid onder zijn com- mrndo worden gevoegd bij de ze vende Britse pantserdivisie onder commando van gen.-majoor Johns. De Nederlanders worden gebruikt om, mochten de troepen van rood- lcnd de moed hebben een aanval op blauwland te doen, samen met de Britse tanks een grote tegen aanval in to zetten. Het zal onze jengens niet gemakkelijk worden gemaakt. De inlichtingendienst heeft gewaarschuwd voor de vijfde colonne en voor parachutisten. Ter bestrijding van beide zijn alle Nederlandse voertuigen uitge rust met lichte mitrailleurs, zodat de vijand er op kan rekenen' warm to worden ontvangen. Wat zullen deze oefeningen de Nederlandse legerleiding moeten leren? In de eerste plaats of de gevechtswaarde van de lichting 1950-11, waartoe de manschappen van dit regimentsgevechtsgroep behoren, groot is, met andere woorden of de opleiding, die de soldaten hebben gekregen, voldoet. Andere zaken, die de volle aan dacht zullen verkrijgen zijn: het functioneren van de veldpost en de interne verbindingen. De voeding van de troep was op het ogenblik, dat wij dit schrijven, al in Duitsland. Slechts de „verse waar", het fruit, de groenten, de melk, worden dagelijks uit Neder land aangevoerd. De grote vraag zal zijn of de rantsoenen, die zijn uitgedacht voor dit „veldleger", voldoen en of het mogelijk is het volume geringer te maken, zon der dat de voedingswaarde ver mindert. De politieke en militaire waarde van deze internationale oefening wordt lioog aangeslagen. Generaal Eisenhower, maar schalk Montgomery, generaal ■Juin en ook generaal Hasselman zullen in de loop van de oefening een kijkje komen nemen en wan neer de manoeuvres op de Liinen- burgerheide ten einde zijn, zal de 31e regimentsgevechtsgroep met een doorgaan naar het Zuiden om deel te nemen aan een aansluiten de Franse oefening. De Nederlandse eenheid zal ten Zuiden van Frankfurt op eigen kracht te Rijn overtrekken, zelf een brug slaan en daarna Sclïaf- fenburg veroveren. De verbindingen tussen de troe pen van diverse nationaliteit vor men nog altijd een grote moeilijk heid. De legers van de Westeuro- pese landen bestaan grotendeels uit reservepersoneel, dat door tie duur van de opleiding geen gele genheid heeft een andere taal te leren. Als dit zou moeten gebeu ren, zou de duur van de opleidjig nog eens zo lang worden. Intern, gebruiken de troepen van de di verse Westeuropese landen dus de eigen taal en daarom zin bij sa menwerking over een weer liaisonofficieren ingedeeld, die als vertalers optreden. Het goed functioneren van deze lialsondiensten is voor de snelheid en soepelheid, waarmede de troe pen optreden, va.n het hoogste be lang. Een belangrijk onderdeel van de komende oefeningen zal aan dit probleem zijn gewijd, wamt eer. vechtend soldaat moet gediri geerd worden en nauw kunnen sa menwerken mét zijn wapenbroe ders. Dat kan alleen, als men el kaar goed kan verstacp. Een leger maakt plannen. Een leger is een bedriif met een aparte afdeling, die zich bezighoudt met het maken van plannen. Iede re actie, iedere beweging wordt te voren tot op de minuut nauwkeu rig berekend en op papier gesteld, maar helaas er zijn altijd omstan digheden, die roet in het eten gooi en. Dergelijke omstandigheden de den zich Donderdag voor, toen de 31ste regimentstroep de Neder landsDuitse grens was gepas seerd en met een gemiddelde snel heid van 25 km oprukte naar Nien- burg. Alles ging goed tot Sulingen, ruim 30 km van Nienburg af. De lange Nederlandse colonne, be staande uit auto's vol met goedge mutste soldaten, bevond zich al op de hoofdweg naar Nienburg, toen plotseling een kleine jeep met twee soldaten met de bekende rode pet ten van de Britse militaire politie verscheen. De colonne moest een zijweg op en kwam na een paar kilometer tot stilstand, ietwat in de knoop. Het bleek, dat een nog veel grotere Britse colonne, samen gesteld uit onderdelen van Engelse veld- en luchtdoelartillerie, over dezelfde weg naar Nienburg moest. De Britten hadden voorrang en de Nederlandse soldaten konden de zachte berm van de weg opzoeken voor een hazenslaapje. Het door trekken van de Britse colonne kost te bijna drie uur en in plaats van in de middag hun voorlopige leger plaats te bereiken, kwam de Neder landse gevechtsgroep hier pas te gen het vallen van de duisternis aan. Het was kermis in Nienburg, maar wij hebben er geen Neder landse soldaat gezien. De conclu sie, die hieruit te trekken valt is, dat zij te lang zijn opgehouden met het opzetten van hun tentenkamp om nog tijd en lust over te houden de 12 kilometer, die Nienburg en het Nederlandse kamp scheiden, te lopen. Jammer voor onze soldaten, want Nienburg is een vriendelijk stadje, dat eerder de indruk maakt een Engels dan een Duits provin ciestadje te z(jn. De talrijke Engel se militaire bureaux, die er zijn ge vestigd, kunnen hieraan natuurlijk wel schuld zijn. De Duitse bevolking neemt de manoeuvres kalm op. Men zou kun nen zeggen zonder enige interesse, maar dat is waarschijnlijk een te oppervlakkige conclusie. De solda ten worden vriendelijk ontvangen en men is geneigd een praatje te maken. Overigens zal er weinig ge legenheid bestaan voor de Neder landse soldaten om contact te on derhouden met de bevolking, want vandaag zullen de eerste gevech ten reeds beginnen. De verbonden troepen zijn Vrij dag- langs het gehele front lang zaam verder opgetrokken, waar bij hevige tegenstand werd ont moet, vooral aan het oostelijk front. Aan het centrale front ten N. van Koemhwa schijnen de Noor delijken hun hoofdmacht te heb ben teruggetrokken. Volgens het communiqué van de vijfde luchtmacht hebben nachtbommenwerpers Donder dagnacht ruim 100 spoorwagons en 5 locomotieven vernietigd. Vliegers meldden, dat het spoor wegverkeer in Noord-Korea is toegenomen, doch dat er minder voertuigen op de wegen zijh waargenomen. Volgens opgave van geallieerde vliegers zijn 288 van de 550 aangevallen voertui gen beschadigd of vernietigd. AANVAL OP PJONGJANG. Volgens een te Londen ontvan gen bericht van het officiële Rus sische persbureau Tass hebben Donderdag bij daglicht elf Ame rikaanse vliegende forten, bege leid door 17 straaljagers, de Nrd.-Koreaanse hoofdstad Pjong jang gebombardeerd. De bom men werden van grote hoogte geworpen en maakten veel slachtoffers onder de burgers, al dus het persbureau. „JUTLANDIA" UIT SOUTH AMPTON VERTROKKEN. Vrijdag is in Southampton het 8.457 ton metende Deense hospi taalschip „Jutlandia" aangeko men, waar 43 in Korea gewonde Britse soldaten van boord zullen gaan. Later op de dag is de „Jutlan dia" met nog 4 Nederlandse en 7 Belgische gewonden aan boord naar Rotterdam vertrokken. o.a. een onderwijzeres uit Eindho ven en een 14-jarig meisje uit Dordt. Door de durf van een Leerdams meisje is de politie van Leerdam er thans in geslaagd om De W., die al geruime tijd o.a. door de politie van Bergen op Zoom, Eind hoven en Dordrecht in de gaten werd gehouden, het plegen van een strafbaar feit in de schoenen te leggen. Het contact wordt gelegd Het Leerdamse meisje, dat be zoek van Sjef had gekregen, vat te argwaan op en mengde de po litie in de zaak. Zij werd bereid gevonden, het spelletje voort te zetten en heeft, hoewel angstig, dit dapper volgehouden. Tijdens een tweede bezoek van Sjef aan haar woning had het meisje, dat de zaak toen al niet helemaal vertrouwde, wat kort gedaan te gen de .vertrouweling van de da mes", die in een introductiebrief een „eenvoudig, doch welbe spraakt man" werd genoemd. Zij ontving toen van de „dames" een schriftelijke reprimande met het advies hun „zaakwaarnemer en vertrouweling niet zo snibbig te behandelen". „Waar vind je een man met een edeler karakter?", aldus de brief. Het meisje had De W., die zich zelf aandiende als schipper, „opa" genoemd. Ook dit deugde niet: „Als het nu nog oom was ge weest". „Hij is nog zo recht als een kaars en loopt als een haas^ schreven de „Gelderse dames", alias C. de W„ die al de corres pondentie van de dames zelf fabriekte. In He fuik wordt opengesteld. overleg met de politie schreef het meisje toen een be rouwvolle brief. Het „Lieve Oom pje" tippelde erin. Er kwam een telegram, alles was vergeven en het meisje werd uitgenodigd voor een kennismaking met de „da mes". Zij diende daarvoor naar Bergen op Zoom te komen. Ver gezeld door enkele politiemannen in burger begaf zij zich hierheen. Maar de „dames" waren naar Ter neuzen. Daar kwam toen tegen de avond de ontknoping. Het meisje vond dit plotseling vertrek der dames naar Terneu zen helemaal niet vreemd en in de trein en boot zorgde zij door onbezorgde gesprekken er voor dat De W. niet veel aandacht kon schenken aan de medepassagiers, waaronder de inspecteur en een rechercheur der Leerdamse poli tie, die het paartje goed in het oog hield. Aankomst te Terneuzen. Bij de aankomst te Terneuzen met de boot van kwart over één begaf De W. zich met zijn nichtje naar een der alhier gevestigde logementen om van hieruit de dames Dellenburg op te zoeken. Het „nichtje" gaf echter aan haar oom te kennen, dat zij daar niet wenste te overnachten, waar op De W. in een hotel ter plaatse twee kamers bestelde. Na het middagmaal te hebben gebruikt ging het tweetal in de stad wandelen en werden enige café's bezocht, voortdurend ge schaduwd door de rechercheur uit Leerdam. Ondertussen had de Leerdamse inspecteur zich in verbinding ge steld met zijn Terneuzense colle ga die twee rechercheurs der ge meentepolitie te zijner beschik king stelde. Het net wordt gespannen. Oompje vertelde zijn nichtje, dat hij nog een vriend verwachtte die met de boot van kwart over zeven zou arriveren. Hij stelde voor zijn vriend bij aankomst van de boot te gaan afhalen, waarin zijn gewillig „slachtoffer" na tuurlijk toestemde, geheel in overeenstemming met de haar door de politie gegeven opdracht. Toen zij echter aan de aanleg plaats van de boot arriveerden, was de boot al aangekomen en waren de passagiers vertrokken. De handlanger arriveert. Inderdaad bevond zich onder de passagiers de handlanger van De W., de schippersknecht S., die met DeW. te Dordrecht in het zelfde kosthuis domicilie heeft. S„ onbewust van Ie aanwezig heid van de inspecteur uit Leer dam en de Terneuzense recher cheurs, stapte welgemoed van de boot en, daar hij de verwachte verwelkoming door zijn vriend miste, ging hij regelrecht naar het eerst genoemde logement. Daar werd hem echter medege deeld dat DeW. met zijn nichtje naar een hotel in de stad waren vertrokken. Ondertussen zetten De W. en het meisje hun wandeling voort, waar het „slachtoffer" echter niet veel voor voelde, doch toen zij begon te merken, dat oompje enigszins argwaan begon te koes teren, stemde zij in het voortzet ten van de wandeling toe. Daar zich een onweersbui ont lastte schuilden zij in een portiek van een der woningen in de Westkolkstraat om na de regen bui de richting van het wandel park in te sl^an. De recherche grijpt in. Toen DeW. met zijn nichtje nabij1 „Panorama" aan het begin van het wandelpark was gekomen, begon het weer te re genen en waren zij genoodzaakt te schuilen. Voortdurend bleef de Leerdam se rechercheur met zijn Terneu zense collega's in de nabijheid, gereed om in te grijpen, zodra het meisje het met de recherche afgesproken sein zou geven als zij dit onvermijdelijk achtte. Het duurde niet lang of De W. noodzaakte haar het afgespro ken sein te slaken en direct snel de de Leerdamse rechercheur toe en gaf zijn Terneuzense collega's, die zich wat verder bevonden om eventuële ontsnapping van De W te voorkomen, met een schot in de lucht te kennen, dat het einde van het bedrijf gekomen was en toegegrepen werd. Het spel is uit. De W., volkomen verrast. liet zich gemakkelijk arresteren en werd ogenblikkelijk naar een cel in het politiebureau alhier over gebracht. Het zal voor het: dapper Leerdams meisje een hele opluchting zijn geweest, dat zij haar niet benijdenswaardige rol niet verder behoefde te spelen al zal zij na de emoties van de dag wel geen welverdiende nachtrust hebben genoten. Ook de handlanger gearresteerd. De inspecteur en rechercheur uit Leerdam hadden, daar zij niet deze vroegtijdige ontknoping hadden verwacht, tijdig zorg ge dragen, dat, in overleg met de hotelhouder, aan beide zijden van de voor het „slachtoffer" be stelde kamer, eveneens een ka mer voor hen gereserveerd was om op alle mogelijke gebeurte nissen voorbereid te zijn. In de loop van de avond ver scheen de handlanger S. in het hotel en na informatie of zijn makker met diens nichtje ka mers hadden besteld, waarop hij een bevestiging ontving, besprak hij eveneens logies. Ook S. genoot echter het genoe gen van 'n speciale bewaking. Hoewel hij 't wel vreemd moet hebben gevonden dat ziin mak ker met het meisje niet versche nen, begaf hij zich ter ruste. Zodra het voorlopig onderzoek van De W. ten einde was, begaf de recherche zich naar het hotel en werd S. gesommeerd de deur van zijn slaapkamer te openen. Evenals zijn makker De W. zag hij in, dat het spel ten einde was; de schandelijke opzet was mislukt. Zonder verzet verhuisde ook hij naar een minder comfor tabel nachtverblijf. Vermoed wordt dat De W. en S. met hun „slachtoffer" op weg waren naar België. Dank zij het flink gedrag van het Leerdams meisje en het voor treffelijk werk der recherche is een eind gekomen aan het misda dig opzet van de beide gevaarlij ke individuën, die in de loop van Donderdag onder zorgvuldige be waking op transport zijn gesteld naar Dordrecht, waar de Justitie wel zal zorgen dat DeW. en zijn handlanger S. hun gerechte straf niet zullen ontlopen. OPROEP VAN DE POLITIE. In verband met het bovenstaan de verzoekt de inspecteur van po litie te Leerdam zo spoedig moge lijk in kennis te worden gebracht met de dames Dellenburg, die aan C. de Wagenaar, een z.g. schipper, opdracht zouden hebben gegeven om per advertentie meis jes te engageren. C. de W. be weert namelijk tegenover de poli tie, dat deze dames, wier identi teit de politie niet kan achterha len, naar Nijmegen zouden ver huizen. Zij zouden thans met va cantie zijn in een van de vier Zeeuwse plaatsen Middelburg, Vlissingen. Goes of Zierikzee.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1