Vulkanische krachten Larderello-vallei Op de bromfiets in Herfst en Winter Sowjet-nota Luchtmachtoefening „Cirrus Terry en Berry in de bril van Sultan Sar Hst huis zonder sleutel in Kleding moet afdoende beschutten voor Frankrijk over West-Daitsland WAT BRENGT DE RADIO? TWEEDE BLAD Donderdag 13 September 1951 7e Jaargang No. 1831 Verklaring van Mayer Smaldeel 5 naar de Middellandse Zee Nederlandse boler naar Canada DE AUSTRALISCHE WOLVEILINGEN Militair komplot tegen Koning Talal Zwavelwinning uit afvalgassen Publicisi der Poolse regering vermoord Papieraciie bracht 55.000 gld op Prins Aschwin in het huwelijk getreden 99 DUIVENSPORT. Veevoeding in nieuwe banen Directeur fotobemiddelingsbureau gearresteerd Israël beschuldigt Syrië van schending der gedemilitariseerde zone DE VRIJE ZEEUW Olie, steenkool en vallend wa ter zijn wel de machtigste diena ren van de twintigste eeuwse- mens. Maar in Italië in de vrucht bare Larderello-valvei, heeft men een nieuwe, geweldige krachtbron weten aan te boren en dienstbaar te maken aan de mensheid. Daar staat n.l. de enige centrale ter wereld, waar vulkanische stoom wordt gebruikt voor het opwek ken van elctriciteit. De Laarderello-vallei, gelegen ongeveer 60 km ten Z. van Flo rence in de provincie Toscane, ligt op een onderaardse vulkaan, die zich uitstrekt over een opper vlakte van ruim 100 vierkante km. Hier vindt men de natuur nog in al haar oerkracht. Geysers spuiten er woest omhoog en in donkere poelen sist en borrelt een kokende massa water en modder. Zij vormen de uitlaten van enor me reservoirs oververhitte stoom, die diep onder de aardkorst lig gen. Deze reservoirs ontstaan door het regenwater, dat door de poreuze bodem naar beneden zakt en door het hete lava wordt om gezet in oververhitte stoom. "Green gemakkelijk Werk. De gehele vallei is bezaaid met boortorens en voor de argeloze bezoeker is het, alsof hij terecht is gekomen op een uitgestrekt olieterrein. Het zijn Italiaanse in genieurs geweest, die op het idee kwamen de stoomreservoirs aan te boren en de gloeiende hete stoom te gebruiken voor het aan drijven van dynamo's. Het aanbo ren van de reservoirs is geen ge makkelijk werk. De stoom, die via de leiding een uitweg heeft ge vonden, spuit vaak met een snel heid van 500 meter per seconde naar boven. Dan beeft en siddert de aarde en de ontsnappende stoom veroorzaakt een oorverdo vend lawaai, dat weerkaatst tegen de wanden van de vallei. Het is de machtige stem van de onder aardse vulkaan Als een. Inktvis. De Larderell'o-centrale spreidt als een inktvis zijn tentakels uit over de vallei. Een warnet van hoogspanningsdraden en pijplei dingen verbindt de boortorens met do krachtstations, de trans formatoren en de condensatieto- rens. De Duitsers hebben bij hun te rugtocht in 1944 de installaties volkomen vernield. Mïaar na de bevrijding heeft men de electri- sche centrale mede met finan- René Mayer, de Franse minis ter van Financiën, heeft in Washington verklaard, dat I rankrijk om meer Amerikaanse steun in 1952, voornamelijk voor de campagne tegen de communis ten in Indo-Chma, zal verzoeken Mayer had een speciale pers conferentie .belegd om de Franse economische en financiële politiek uiteen te zetten. Hij zeide, dat de herbewapening een van de drie hoofdpunten was van het pro gram voor 1952. Desgevraagd antwoordde hij, niet te weten hoeveel Frankrijk nodig zou hebben en ook niet of de gro tere steun in de vorm van geld dan wel uitrusting zou worden moeten verCeend. Het oefensmaldeel 5 der Kon. Marine, onder bevel van comman deur F. T. Burghard en bestaande uit Hr Mis lichte kruiser „Tromp1 Hr Ms fregatten Dubois", „De Zeeuw" en „Van Zijll" en Hr Ms onderzeeboten „Tjjgerhaai" en „Zeehond", 2ai binnenkort ver trekken voor een oefenreis naar e Middellandse Zee, die tot eind October zal duren. De bovenwaterschepen vertrek- en heden en de onderzeeboten op h - eP Waar zich de mogef.ijk- heia daartoe voordoet, zal ook met schepen van buitenlandse ma nnes worden geoefend. Het ligt in de bedoeling de ha vens van Malta, Napels en TunL aan te doen. Vijfhonderd ton Nederlandse boter zal op contract naar Cana da worden geleverd. Zoals men weet stelde dit land een inschrijving open, omdat men bestaand en komend tekort niet geheel kon of wilde laten dekken door traditionele leveranciers als ieuw Zeeland. Dit hield mede verband met de daar geldende prijzen. 6 Hoewel Nederland een optie voor extra leverantie boven de 500 ton kon krijgen, is deze niet anvaard omdat men hier naar uic bevoegde kring wordt vemo- "y1}.' deZe extra leverantie waar- Diet zou kunnen hono- „°°k Deneniarken zal, zoals end, aan Canada leveren. ciële steun van het Marshall plan niet alleen hersteld, maar ook belangr:jk uitgebreid of ver beterd. Op het ogenblik levert de Larderello-centrale ruim 2 mil liard kilowatt-uur per dog. Dat is ongeveer 13 procent van de gehele Italiaanse electriciteitsproductie. Uit de vallei komt niet alleen kostbare stroom voor de indu strieën en 't transportwezen, maar bovendien een aantal waardevolle chemicaliën. Wanneer de stoom is gebruikt om de machtige dyna mo's aan te drijven, wordt hij in condensatietorens weer omgezet in water, dat chemicalieën zoals borax en ammonium-carbonaat bevat. De chemische industrie in de vallei is de enige leverancier ter wereld van natuurlijk boor- zuur. Het is dan ook begrijpelijk, dat de Italianen trots zijn op hun unieke installaties in de Larde rello-vallei. Op de wolveiling te Mlelboume daalden de prijzen voor beste me rino wol gisteren voor de derde achtereenvolgende dag. De prijs voor beste kwaliteit me- linowol daalde zelfs met 5 procent en middelmatige en mindere kwa liteit met 2 y2 procent. Voor ande re soorten bestond echter een vastere tendens. Op de veilingen te Sydney, wa ren de prijzen ongeveer dezelfde als Maandag. Volgens het Egyptische blad „El T".isri" is coor de Jordaanse premier, Tewfik Pasja en Glubb Pasja een militair complot tegen de tegenwoordige koning, Tatal, ontdekt en onschadelijk gemaakt. De Hasjemietische lijfwacht zou het parlement omsingelen en de leden dwingen Emir Naef tot ko ning uit te roepen. Een aantal hoogwaardigheidsbekleders zou aan het complot mede-schuldig zijn. De chef van het protocol is inmiddels ontslagen. Anderzijds verklaart het blad, dat het hier geen werkelijk complot zou kun nen gelden doch slechts een ma noeuvre van de premier en Glubb Pasja om de nieuwe koning, die 6 September in Jordanië arri veerde, hun trouw te betuigen. Amerikaanse chemici zijn er in geslaagd een naar rotte eieren rie kend gas, dat ontstaat in afval van olieraffinage om te zetten in een zuivere vorm van zwavel, hetgeen het tegenwoordige zwavelaanbod in de Verenigde Staten met 500.000 ton per jaar zal vergroten, zo werd ter kennis gebracht van de Ameri can Chemical Society. Dr Donald Othmer en dr Robert Aries van het polytechnische instituut te Brook lyn zeggen in een rapport, dat uit gebracht werd op de bijeenkomst ter gelegenheid van het diamanten jubileum der organisatie, dat zjj de zwavel hebben gewonnen door een voudig het onaangenaam riekende afval onder speciale controleerbare omstandigheden te verbranden. Zij zeggen, dat jaarlijks voor de Ame rikaanse industrie in de naaste toe komst meer dan 500.000 ton uit dit gasachtige bijproduct van de petro leumindustrie vervaardigde zwavel beschikbaar zullen komen. Kadio-Warschau heeft Woens dag omgeroepen dat Stefan Mar- tyka, „lid van de voorlichtings afdeling van radio-Warschau en een van Polens vooraanstaande dramaturgen", door „fascistische bandieten" is vermoord. Er werd niet medegedeeld wanneer en on der welke omstandigheden de moord is gepleegd. Marthyka had de leiding van de muziekafdeling van het pro paganda-bureau van radio-War schau, hij hield ook radio-toe spraken, waarin hij, naar radio- Warschau mededeelde, „de oor logsstokers en de vijanden van de Poolse volksrepubliek aan viel.'' Dinsdagavond werd in de grootste schouwburg van War schau 'n herdenkingsbijeenkomst voor wijlen Martyka gehouden. Het is gebleken dat het berij den van een bromfiets bij velen diie zich hierop onvoldoende had den gekleed, aanleiding tot ziek tegevallen heeft gegeven. Nu de herfst weer voor de deur (Staat, meent de Toeristenbond A.N.W.B. dan ook, mede naar aanleiding van verzoeken welke de Bond van medische zijde ont ving, een waarschuwing te moe ten laten horen. Daar de bromfietser constant met een grote snelheid pleegt Visjinsky heeft Dinsdag Jean Brionvai, zaakgelastigde op de Franse ambassade ontvangen, aan wie hij een nota van 11 bladzijden betreffende West-Duitsland heeft overhandigd. In verantwoordelijke kringen te Parijs beschouwt men de nota als een mogelijke poging om overeen stemming over de Westduitse vraagstukken op de driemogend- hedenconferentie te Washington te verhinderen. De nota is in feite een herha ling van de schriftelijke vertogen, welke de Sowjet-Unie op 15 Dec. 1950 en 20 Januari 1951 tot Frankrjjk heeft gericht en waarin zij de aandacht der FYanse rege ring vestigde op ,,het gevaar ener Westduitse herbewapening", wel ke volgens het Kremlin door de plannen, opgesteld door Schurnan en Pléven, in de hand wordt ge werkt. Het Kremlin vestigt er opnieuw de aandacht op dat Frankrijk, door aid js te handelen, „in strijd komt met de geest van het Frans- Russische verdrag", waaraan wordt toegevoegd dat „de Sowjet- russische regering de gevolgen van deze Franse politiek niet over het hoofd kan zien". De Russische regering meent dat deze gevolgen zijn, „het in de hand werken van een herleving van het Duitse militarisme en het aangaan van een militair bondge- Met enige plechtigheid Is Dins dag ln het gebouw van het Ned. kankerinstituut te A'dam een bedrag van ruim 55000 overhan digd aan de voorzitter van de propagandacommissie van het in stituut. Dit bedrag was verzameld tij dens de landelijke actie voor het inzamelen van oud papier en lom pen, georganiseerd in samenwer king met de beide ondervakgroe pen „groothandel lompen en oud papier" en „opkopers van lompen en oud papier". Per circulaire was aan het be gin van dit jaar aan ali.e Neder landse gemeenten en tal van be drijven, bedrijfjes en instanties verzocht oud papier en lompen af te staan aan het kankerlnstituut. De handelaren in deze goederen hadden toegezegd de giften te ver zamelen en de prijs, die zij anders voor deze lompen zouden betalen, aan het kankerinstituut af te staan. Zeer nauwgezet hebben de ban de aren zich van deze taak ge kweten. Niet zelden berekenden ril een prijs die ruim naar boven v as afgerond om de opbrengst zo hoog rr.ogeljk te maken. Het departement van Economi sche Zaken, het departement van Onderwijs en de schoolkinderen verleenden btf deze actie alle me dewerking. Een bedrag van 60.000 (enke le posten moeten nog binnen ko men) zal waarsch:jni.ijk worden bereikt. Nadat de enveloppe met het geld was overhandigd, sprak mr. Chr. Baron de Vos van Steen wijk, voorzitter van de propaganda commissie, hartelijke woorden van dank. nootschap met de agressieve W. Duitse krachten." De Sowjet-regering acht het on vermijdelijk de Franse regering opnieuw te waarschuwen toot haar verantwoordelijkheid voor de toestand, welke hierdoor wordt geschapen en de gevolgen, welke deze kan hebben. Dinsdag is te Londen in Caxton Hall het huwelijk voltrokken tus sen prins Aschwin en mevrouw Simone Louise Watzdorf. Prins Bernhard en prinses Arm gard waren bij de huwelijksvol trekking, die een strikt besloten karakter droeg, aanwezig. In de veronderstelling dBt W.- Europa bloot staat aan een aanval van een agressor, wiens strijd krachten worden gesteund door een aanzienlijke luchtmacht, Is 'n lucht oefening ontworpen, die ten doel heeft het luchtoffensief van de „vijand" met geëigende tegen maatregelen tegemoet te treden. Deze oefening voor de lucht machten der landen, aangesloten bij het Noord-Atlantische pact, zal de naam „Cirrus" dragen. Zij begint op 28 Sept. en ein digt op 30 Sept. Cirrus zal de der de internationale luchtoefening worden, voor de genoemde landen, die zich uitstrekt over geheel W.- Europa. De opperbevelhebber van de ge allieerde luchtstrijdkrachten in centraal-Europa, de luit.-generaal van de Amerikaanse luchtmacht Lauris Norstad, die de leiding van de oefening zal hebben, verklaar de, dat aan „Cirrus" zal worden deelgenomen door luchtmacht eenheden van de volgende landen: de Ver. Staten van Amerika, En geland, Frankrijk, België, Neder land, Denemarken, Noorwegen en Italië. „Cirrus" is bedoeld om de voortdurende groeiende macht in de lucht boven W.-Europa, die zich ontwikkelt onder opperste leiding van generaal Eisenhowers hoofdkwartier aan de tand te voelen. Het voornaamste oogmerk van deze oefening is, het commando- en controle-systeem van alle luchtmacht- en luchtafweerorga- nisaties in W.-Europa zo realis tisch mogelijk te oefenen, waarbij speciaal de nadruk zal worden ge legd op voorzieningen voor weder kerige steun. Het geïntegreerde controle- en meldingssysteem, voor bet obser veren van vijandelijke vliegtuigen en het doorgeven van waarschu wingen, zal een belangrijke rol spelen bij de uitwisseling van in formaties en het overgeven van jachtvliegtuigen tussen de diverse verdedigende luchtmachten op het continent en tussen deze en die van Engeland. De ineengrij pende pogingen van de nationale luchtverdedigings- organisaties en hun rol in deze oefening, alsmede het optreden van de tactische luchtstrijdkrach ten, zowel wat betreft hun defen sieve als faun offensieve onder steuningsoperaties, zullen nauw verbonden zijn met de activiteit van de luchtdoelartillerie. Ten aanzien van verschillende hoofdkwartieren en lagere com mando-organen zullen proeven ge nomen worden in zake snelle ver plaatsing en hernieuwde ontplooi ing van activiteit onder condities die de oorlogsomstandigheden be naderen. Generaal Norstad voegde hier nog aan toe, dat „D-dag" (28 September) van de oefening de inleiding zal zijn van acties zowel bij dag als bij nacht. „De Eendracht", Terneuzen. Prijsvlucht uit Arras. Snelheid le duif 1033 meter. 1 en 2 J. Dieleman; 3 en 4 P. Riemens; 5 en 6 J. Klaassen; 7 C. de Rijcke; 8 J. Hamelink; 9 A. Dieleman; 10 L. Mechielse. Ringetjesvlucht. 1 J. Dieleman; 2 en 6 J. Hame link; 3 A. Dieleman; 4 P. Kegels; 5 H. Koch Zn; 7 en 10 A. Die leman; 8 P. de Ruijter; 9 P. Rie mens. •rif 'Het duurde niet lang of de een voudige boten waren gereed voor de tocht. Kan men zich een steviger boot wensen dan een stuk boomstam? Een massief stuk hout kan on mogelijk zinken en varen doet het altijd. Toen de vloot aldus gereed was gekomen, gaf de sultan het teken cm te vertrekken. Berry werd tot kapitein van zijn hoot benoemd, terwijl Terry het schip van de Sirdar bestuurde. „Nu zullen de heren er van lus- ten!" riep de Sirdar. En hij zwaaide zo verwoed met een formidabel kromzwaard dat Terry moeite had de hoorn in evenwicht te houden. Langzaam zette de vloot zich in beweging. „Wrj moeten stil naderen, dan kunnen wij hen misschien verras sen", zei Hassan, die voorstander was van een voorzichtige krijgs kunst, „want zij beschikken over een grote overmacht". te rijden dan de „gewone" fietser en daarbij stilzit, heeft hrj van regen en koude veel sneller last. Wil men zijn kostbare gezond heid sparen, dan zal men door het kiezen van warme, winddichte kleding hiermede rekening dienen te houden. De ervaring heeft ove rigens geleerd, dat zelfs speciale motorkleding ia het koude jaar getijde op de bromfiets niet ge heel voldoet. De motorrijder is n.l. gewend de panden van zijn leren jas tussen benzinetank en knieën te klemmen, waardoor een goede winddichte afsluiting ontstaat. Op de bromfiets ontbreekt deze mogelijkheid echter uiteraard. En speciaal het voortdurende op waaien van de jas kan bij koude en nattigheid de bromfietser, die zich niet zoals de fietser door ge stadige trapbewegingeta warm houdt, heel wat narigheid bezor gen. Verschillende inventieve da mes lossen dit probleem op, door een uit een oude regenjas ver vaardigd „voorschot" over haar mantel te binden. De Nederlandse industrie be steedt overigens zo deelt de A.N.W.B. mede reeds aandacht aan deze vraagstukken en brengt zelfs al speciale bromfietskleditag in de handel. Onder auspiciën van het Neder lands genootschap voor landbouw wetenschappen en het Nederlands instituut van landbouwkundige ingenieurs is Maandag in de hulp aula van de landbouw-hogeschool te Wageningen een cursus be gonnen over het onderwerp „Vee voeding ifci nieuw banen". Het programma is ontworpen door een werkeommissie onder voorzitterschap van Dr. Ir. H. J. Frankena. Het doel van deze cursus is de ambtenaren van de landbouw voorlichtingsdiensten en het land bouwonderwijs op de hoogte te brengen van de laatste onderzoe kingen en ervaringen op het ge bied van de (aan de omstandig heden aangepaste) veevoeding. Behalve aan de voederproduc ten en het veevoedingsonderzoek zal vooral aandacht worden ge schonken aan de verwerking van Qc voedermiddelen. Ook wordt gesproken over een doelmatig op gezette voorlichting in zake de veevoeding. Tot slot zullen de vooruitzichten op het gebied van de krachtvoervoorziening worden behandeld. De politie van Duisburg heeft een uitgebreide organisatie voor de verspreiding van vals geld, die maandenlang in Duis burg en omliggende steden valse biljetten van 100 mark in omloop heeft gebracht, onschadelijk ge maakt. Twintig personen, waaronder de hoofddader en een aantal vrou wen, zjjn in hechtenis genomen. Tachtig gulden per week bood de 45-jarige Amsterdammer C. F. in een annonce in een plaatselijk blad te Zaandam aan een foto graaf, aan een vertegenwoordiger en aan een administratrice, wan neer zij in dienst zouden willen treden van zijn fotobemiddelings bureau. Daar hadden 25 Zaankanters oren naar. Tijdens het bezoek, vertelde de directeur er bij, dat zij een be drag van 500 als borg moesten storten, omdat het verantwoorde lijk werk was. Bij 2 sollicitanten bad hij succes. Een jongeman, wiens vader vroeger een fotozaak had bezeten, zou vertegenwoordi ger worden. F. bezocht deze jongeman aan diens eigen woning. Hij zeide hem een salaris van 80 en bovendien 10 representatiekosten toe. Op het moment, dat F. zou vertrek ken deelde hij mee, dat hij voor 'rt andere employé nog wat meubel tjes zou kopen, die de werknemer met f 5 per week zou afbetalen. Aangezien de nieuwe vertegen woordiger nog wat tweedehands meubelen had staan, werden deze aan de directeur verkocht. Daar voor betaalde de directeur 100 van de 500, die hij net ontvan gen had. Van een betrekking als vertegenwoordiger kwam echter niets. Het andere slachtoffer was een inwoner van Krommenie, die echter bij het bezoek slechts 30 af stond. Zaterdag werd F. in Zaandam door de politie gearresteerd. Een dame had gereflecteerd op de post van de administratrice, waarvoor F. nu de 500 waar borgsom kwam halen. Deze solli citante had echter van te voren de recherche gewaarschuwd. Toen F. de woning binnentrad ont waarde hij een electriciën, die er aan het werk was. Even later entpopte deze electriciën zich als een rechercheur, die F. op heter daad betrapte. Volgens mededeling van de Zaandamse politie bezit F. een zwaar strafblad. De Israëlische delegatie bij de Ver. Naties heeft bij het secreta riaat-generaal der organisatie documenten overgelegd, waaruit zou blijken dat eenheden van het geregelde Syrische leger in Mei j.l. in de gedemilitariseerde zone in Palestina hebben ge opereerd en wel vooral in het omstreden gebied der Hoeleh- moerassen. Onder de documenten bevindt zich een exemplaar van een nummer der Syrische staats courant, waarin een aantal Syri sche militairen is vermeld we gens het ontvangen van onder scheidingen voor hun aandeel in militaire operaties. De Israëlische regering deed haar documenten vergezeld gaan van een mededeling, waarin zij zegt zich het recht voor te be houden deze aangelegenheid „op het daarvoor geëigende tijdstip in de Veiligheidsraad ter sprake te brengen." V RIJDAG 14 SEPT. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.; 7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gram.; 9 30 Waterstanden; 10.00 Cause rie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Gram.; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Zang; 11.05 Causerie; 11.25 Orgel; 12.00 Orkest; 12.30 Mede delingen; 12.33 Gram.; 12.45 Sport; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.20 Orgel; 14.00 Kookpraatje; 14.20 Koor; 15.10 Voordracht; door EARL DERR BIGGERS Vertaling van P. Oreille 73) Nadruk verboden. „Egan heeft het gedaan", viel Hallet koppig in. „Al wat ik nog te weten nodig heb, is dat hij zijn bekentenis doet en die krijg ik eruit. Ik heb wel middelen." „Ik feliciteer u met uw kapi tale stommiteit", riep John Quin- cy. „Goedenavond." Hij ging de straat op, met Chan naast zich. „U wordt gedeeltelijk verteerd door woede", zei de Chinees- „Stel u nederig voor, dat u af koelt. Kalme hoofden nodig." „Maar wat stond er dan in het briefje? Waarom wou hij ons dat niet vertellen?" „Als de tijd gekomen is, weten wij dat. Kapitein eerlijk man. Wees geduldig." „Maar wij raken helemaal in de war", sprak John Quincy tegen. „Wie heeft neef Dan ver moord? We schieten niets op." „Zo heel waar", gaf Chan toe. „Meerdere gegevens leiden ons tot de tegenwoordigheid van on beweeglijke stenen muur. Wij «.wenken, zoeken weer een ander pad." „Dat doen we zeker", ant woordde John Quincy. „Daar komt mijn tram- Goedennacht." Pas toen de tram halverwege Waikiki was, dacht hij aan Sala- dine. Saladine, neerhurkend on der het raam van het Rif en Palmhotel. Wat beduidde dat? Maar Saladine was een komische figuur, een lispelende gebitzoe ker in de beweeglijke wateren van Waikiki. Maar zelfs deze nederige werkzaamheden ver dienden misschien nader onder zocht te worden. XVI. De terugkeer van kapitein Cope. Na het ontbijt 's Zondagsmor gens volgde John Quincy juf frouw Minerva naar de lanai. Het zag er buiten keurig uit, want de tuinjongen was de vo rige avond nog laat bezig ge weest om het grasveld te ver zorgen met dezelfde degelijke liefde, die een huisvrouw aan de dag zou leggen voor een kostbaar Oosters tapijt. Barbara was niet aan het ont bijt gekomen en John Quincy had deze gelegenheid aangegre pen om zijn tante de terugkeer van Brade mee te delen, en zijn verhaal van Dan's diefstal aan boord van de „Maagd van Shi- loh" te vertellen. Nu stak hij een sigaret op en staarde peinzend over het water in de verte. „Kom, kom, je kijkt zo ern stig", zei juffrouw Minerva. „Je zit zeker aan die arme Dan te denken." 5 „Vergeef en vergeet. Geen van ons heeft Dan ooit voor een hei lige aangezien." „Een heilige! Verre van dat! Hij was een heel gewoon „Doet er niet toe", viel zijn tante scherp in. „Bedenk, John Quincy, de mens is een product van zijn omgeving. En de verzoe king moet groot geweest zijn. Stel je Dan eens voor aan boord in dat enerverende klimaat, rijk dom aan zijn voeten en geen ziel in het gezicht, die er rechten op liet gelden. Kwalijk verkregen goed, dat is waar. Zelfs jij „Zelfs ik", zei John Quincy streng, „zou bedacht hebben, dat ik een Winterslip was. Ik heb er nooit van gedroomd, dat ik het zou beleven om u verontschuldi ging te horen aanbieden voor zulk gedrag." Zij lachte. „Je weet, wat er ge zegd wordt van blanke vrouwen, die naar de tropen gaan. Eerst verliezen zij haar teint, dan haar tanden, en ten slotte haar zede lijk gevoel." Zij aarzelde. „Ik ben de laatste tijd veel bij de tand arts geweest", voegde zij er bij. John Quincy was geërgerd. „Ik raad u aan zo gauw mogelijk naar huis te gaan", zei hij. „Wanneer ga jij?" „O, heel gauw." „Dat zeggen we allemaal. Ik bedoel, terug naar Boston." „Natuurlijk." „En San Francisco?" „O, dat is van de baan. Ik heb het Agatha voorgesteld, maar ik weet zeker, dat ze er niet van horen wil. En ik begin te denken, dat ze volkomen gelijk heeft." Zijn tante stond op. „Gaat u nu maar naar de kerk", zei John Quincy streng- „Ja, ik ga al", zei ze glimla chend. „Ik wou je nog zeggen, dat Amos vanavond hier komt eten, en het beste is, dat hij de Brade-geschiedenis van ons hoort, liever dan in verminkte vorm. Barbara moet het ook horen. Als het waar blijkt, be hoort de familie iets voor Brade te doen." (Wordt vervolgd.) 15.30 Dansmuziek; 16.00 Gram.; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Piano; 17.20 Causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.45 Denk om de bocht; 19.00 Piano; 19.10 Cau serie; 19.30 Causerie; 19.50 Be richten; 20.00 Nieuws; 20.05 Cau serie; 20.15 Gram.; 20.30 Cause rie; 20.40 Causerie; 21.00 Ver zoekprogramma; 21.45 Overzicht; 22.00 Lichte muziek; 22.25 Cau serie; 22.40 Causerie; 23.00 Nws.* 23.15 Sport; 23.25 Orkest. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gram.; 7.45 Gebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 9.35 School radio; 9.45 Gram.; 10.25 Piano; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Koor; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; 12.30 Mededelingen; 12.33 Gram.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Actualiteiten; 13.25 Orkest; 13.45 Voor delmouw; 14.00 Schoolradio; 14.20 Piano; 15.10 Gram.; 16.00 Voor de zieken17.00 Voor de jeugd; 17.15 Koor; 17.45 Politie- kapel; 18.18 Causerie; 18.22 Lich te gram.; 18.30 Amusementsmuz. 18.52 Vraaggesprek; 19.00 Nws,; 19.15 Regeringsuitzending19.35 Lichte muziek; 19.48 Causerie; 19.56 Gram.; 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man; 20.12 Orkest; 21.10 Brabants halfuur; 21.40 Re cital; 21.55 Causerie; 22.10 Actua liteiten; 22.17 Harp;'22.35 Klank beeld; 22.45 Gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Amusementsmuziek; 23.35 Lichte muziek. BRUSSEL VI.12.00 Gram. 12.30 Weerbericht; 12.34 Orkest- 13.00 Nieuws; 13.15 Orgel; 14.00 Kamermuziek; 14.45 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Lichte muziek; 18.00 Gram.18.10 Causerie18.20 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Film; 19.50 Causerie; 20.00 Film; 20.15 Ork.; 22.00 Nieuws; 22.15'jazzmuziek; 22.45 Orgel; 23.00 Nieuws; 23.05 Romantische muziek; 23.35 Gram.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 5