De wensen van het Duitse vakverbond RECHTSZAKEN u:i Je 3 rovincic HEUSS twee jaar bondspresident De strijd tegen de tuberculose in de Verenigde Staten Dienstbode vindt kostbare schat A.N.W.B. verzoekt herstel van de stoepen in Wouw OVERVAL GEPLEEGD OM BRUILOFT TE KUNNEN BETALEN BEPALINGEN TEN AANZIEN VAN DE PSEUDO-VOGELPEST. TERNEUZEN. AXEL. GOES. .WATERLANDKERKJE. IJZENDIJKE. ZAAMSLAG. SLUISKIL. ZUIDZANDE. De sociale spanningen in de West-Duitse bondsrepubliek zijn aiet verminderd, sedert bonds kanselier Dr. Adenauer enkele weken geleden de ongeduldig ge worden leiding van het vakver bond tot besprekingen uitno digde. Bij dit initiatief van de kanse lier heeft de wens voorgezeten de liberaal voelende elementen van zijn. regering voorlopig uit te schakelen bij het debat over de algemene klacht van het vak verbond als zouden lang in uit zicht gestelde sociale hervor mingen door de overheid worden gesaboteerd of verminderd. De liberale zijde der regering heeft er echter blijk van gegeven van zulk een uitschakeling niet ge diend te zijn. Zij heeft haar actie tegen de toenemende invloed van de D.G-B. versterkt nadat de kanselier de liberale opwin ding over vermoede toezeggin gen aan dit orgaan min of meer heeft weten te sussen. Dit heeft weer argwaan gewekt aan de zijde der vakbondleiders, die twijfel zijn gaan koesteren aan de oprechtheid van Adenauers toezeggingen dan wel aan zijn kansen om deze waar te maken. In deze sfeer van argwaan zijn deze week de besprekingen tus sen Dr. Adenauer en Chr. Fette, de president van de D.G.B., her vat. Van de zijde van het vak verbond heeft men er geen twij fel aan laten bestaan, dat het wantrouwen niet misplaatst was. Men heeft er met nadruk op ge wezen, dat conclusies kunnen worden getrokken uit de ver schillen in toonaard van de offi ciële communiqué's der bespre kingen. Was er na de eerste dis cussie sprake van „een vriend schappelijke atmosfeer", bij de tweede daalde men af tot „een atmosfeer van begrip". Bij belangrijke vraagstukken, zoals dat van de uitbreiding der medezeggenschap, bleek de over brugging der tegenstellingen „met het oog op de tegenstreven de elementen in de regerings coalitie" niet zo gemakkelijk. Uit de Dusseldorpse centrale van het vakverbond wordt weer een drei gende toon aangeslagen. Een samenwerking met de kan selier acht het verbond in de toekomst nog slechts mogelijk, „wanneer de regering niet slechts bereid is te onderhandelen, doch ook eerlijk tracht aan de recht matige eisen van het vakverbond tegemoet te komen". Nu tegelijk de dreiging is her haald de vertegenwoordiger van de D.G.B. uit alle overheidsorga nen terug te trekken, kan er moeilijk twijfel aan bestaan of Dr. Adenauer is bij zijn pogingen om het vakverbond voor zijn politiek te winnen in een moei lijk parket geraakt. Slechts een politiek van uit stel kan een toespitsing der ver houdingen verhinderen. De libe- rajp partij bereid zich bij zulk uitstel neer te leggen, daar zij het zich, wil zij de liberale trekken der economie gehand haafd zien, niet kan permitteren de coalitie te verlaten. Het vak verbond daarentegen heeft min der reden om de dingen tot rust te laten komen, ook wanneer men afziet van de acute zorgen die in de loonstakingen van landarbeiders en metaalarbeiders tot uiting zijn gekomen- Met de aanbiedingen van Dr. Adenauer tot vorming van een federale economische raad, van een per soonlijke adviesraad en van een D-G.B.-vertegenwoordiger in het min. van Economische Zaken heeft het vakverbond zich dan ook geenszins tevreden laten stellen. Zo blijft de vakbond er op staan, dat ook de kamers van koophandel van eenzijdige on dernemersorganen worden her vormd tot paritaire lichamen. Ook de toespelingen van Dr. Ade nauer op het sociale program van Ahlen, door zijn partij aan vaard op 3 Febr. 1947, heeft het vakverbond niet als een wissel op de toekomst willen aanvaar den. Dit program kwam de so- cialisatiewensen van het vakver bond een eindweegs tegemoet en eiste voor de grote industrieën een „gemeinwirtschaftsliche Ord- nung", die er op neer zou komen dat openbare lichamen, coöpera ties en arbeiders tezamen de meerderheid der aandelen zou den bezitten. Men heeft het pro gram geruime tijd op de lange baan geschoven, doch Adenauer heeft er zich nooit van gedistan- cieerd, ook al is het uiteraard een steen des aanstoots voor zijn coalitiegenoten geweest. Het is geen toeval, dat het vakverbond, waarin ook de Christelijke arbeiders zijn geor ganiseerd, de sociale spanningen juist ten top drijft, nu de bonds regering toch al zovele zorgen heeft, die verband houden met de overgang naar de status van partner in het Atlantische bestel. Bij de negatieve houding van de parlementaire oppositie moet de regering zich voor haar belang rijkste internationale stappen de ruggesteun van de zes millioen werkers tellende bond verwer ven. Voor die ruggesteun wil het vakverbond zich het volle pond laten betalen, niet alleen door de kanselier doch evenzeer door de geallieerden. De jongste actie van het verbond heeft zich immers gekeerd tegen de nog altijd on der geallieerde verantwoordelijk heid staande nieuwe organisatie der kolen- en staalindustrie. De D.G.B. heeft zich voorts met volle kracht aangesloten bij de Duitse protesten tegen de ophef fing van de centrale kolenver- koop, een kwestie waarover -aan Duitse zijde bij alle groepen overeenstemming van inzicht be staat. Het vakverbond heeft verklaard, dat zijn goedkeuring van het plan-Schuman van „een verstandige regeling" van de kolenverkoop afhankelijk is. Door de agressieve houding van het vakverbond zijn in de laatste tijd ook weer stemmen opgegaan, die een afsplitsing van de niet socialistische arbeiders uit de organisatie in het geding brengen. De Katholieke arbei dersbond heeft bepaalde bezwa ren tegen een overheersing van socialistische inzichten in de or ganisatie, doch zij is van mening dat deze binnen het verbond zelf kunnen worden uitgevochten. Splitsingstendenzen van bete kenis zijn er niet en tijdens het jongste beraad heeft ook Dr. Adenauer zich uitdrukkelijk voor de handhaving van de eenheids- bond uitgesproken. Vóór hem hadden de sociale commissies van de Christelijke partij, in hoofdzaak bestaande uit vakbondleiders, reeds het zelfde gedaan. (Advertentie) Verleden week vond de dienst bode van Mevrouw de J. te U„ tijdens de najaarsschoonmaak, bij het opruimen van een kast een doos met papiersnippers. Toen zij de inhoud echter eens nader on derzocht, bleek het een groot aantal waardepunten van Nie meijer's Koffie en Thee te zijn. Mevrouw de J. die hier al maanden tevergeefs naar had ge zocht, was de koning te rijk! Ge lukkig dat Niemeijer's waarde punten steeds geldig blijven. Het was een respectabel aan tal, want Mevrouw de J. gebruikt zoals alle verstandige huis vrouwen steeds die heerlijke Niemeijer's Koffie en Thee. Fluks werden de bonnen ver zonden naar Niemeijer, Gronin gen, cn binnen enkele dagen bracht de post een doos met prachtig „Safira"-tafelbestek. Dank zij de schoonmaak en dank zij Niemeijer's Koffie en Thee! was Mevrouw de J. nu geheel zonder kosten in het be zit gekomen van de prachtige „Safira" vorken en lepels, vlek- vrij door en door. Een wijze raad: geniet van Niemeijer's Koffie en Thee en. bewaar de waardepunten zorg vuldig! Bij een explosie op een schip, dat in de haven van Philadelphia werd hersteld, zijn enige arbeiders gewond, van wie sommigen ern stig. De explosie deed zich voor, nadat in het voorruim brand was uitgebroken, waarvan de oorzaak niet bekend is. In het Noordoostelijke deel van Sardinië is een ernstige ty- phus-epidemie uitgebroken. Er worden 79 gevallen gemeld. Een persoon is overleden. ECONOMISCHE POLITIE - RECHTER TE MIDDELBURG. -Dinsdag stonden voor de Econo mische Politierechter te Middel burg terecht R. A. R. uit Dender- monde (B.) en A. P. van E. uit Terneuzen wegens het smokkelen van boter. Van E. kocht in opdracht van R. boter, welke door laatstge noemde over de grens werd ge smokkeld. Op deze manier waren enkele honderden kilo's boter clandestien over de grens ge bracht. De tweede maal ging het echter mis en boter en vrachtauto werden in beslag genomen. Beide verdachten bekenden. De Officier van Justitie eiste tegen R. een gevangenisstraf voor de tijd van 5 maanden met aftrek van voorarrest en met verbeurd verklaring van de inbeslaggeno- men boter en vrachtauto. Van E. boorde 2 maanden gevangenisstraf tegen zich eisen. De uitspraak luiddeR. 3 maan den gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, verbeurdverkla- ling van de inbeslaggenomen bo ter en teruggave van de inbeslag genomen auto. Van E. werd ver oordeeld tot 1 maand gevangenis straf. De 20-jarige H. M. Hl A. P. uit Hulst werd verdacht van het smokkelen van een 8-tal kalveren te Clinge op 14 Juli 1951. In een luxe auto, waaruit de achterbank was verwijderd, zouden deze over de grens zijn gebracht. Even na de grenspaal geraakte verdachte met de auto in de sloot, waarna hij alles in de steek liet. P. zeide niet in het bezit te zijn van een auto, waarop een getuige Het gebrek aan belangstelling der Duitse bevolking voor het staatsleven der bondsrepubliek en het gemis aan vertrouwen in de politici in het algemeen wer den nog eens in het licht gesteld ter gelegenheid van de herden king van de tweede jaardag van de keuze van Prof. Heuss tot bondspresident. De jaardag is tot de eerste na- Reeds jaren is de traverse door Wouw van de rijksweg Breda— Bergen op Zoom een bron van er gernis en gevaar voor het zeer drukke verkeer. De weg vernauwt zich in Wouw aanzienlijk, zodat niet alleen zeer langzaam moet worden gereden, doch ook dikwijls plotseling moet worden uitgeweken. Daarbij ziet de weggebruiker zich dan veelal genoodzaakt de stoepen voor de huizen op te rijden. Deze zijn door tanks zwaar beschadigd en nog steeds niet hersteld, aldus de A. N.W.B. Wel wordt er op het ogen blik gewerkt aan de omlegging van deze rijksweg om Wouw heen, doch gezien de toestand van 's lands financiën, is het de vraag of het gereedkomen van deze rondweg spoedig een feit zal zijn. De A.N.W.B. heeft zich thans tot Ged. Staten gewend met het verzoek de gemeente Wouw in staat te stellen de stoepen spoe dig te herstellen, opdat het gevaar op deze traverse kan worden ver minderd en de capaciteit ver groot. oorlogse nationale feetsdag ver heven, doch er was in de bonds hoofdstad gisteren niets van eni ge feeststemming te bemerken- De vlaggentooi beperkte zich tot de officiële gebouwen en bij het parlementsgebouw was hoege naamd geen belangstelling voor de plechtige zitting van de bonds dag, waarbij ook de bondspresi dent en vertegenwoordigers van het diplomatieke corps aanwezig waren. De zaal was met 23 vlaggen van alle Duitse landen, ook die der Sow jet-zone versierd en de kan selier Dr. Adenauer noemde op nieuw de hereniging van alle Duitse gouwen als eis, die nooit zou worden opgegeven. Adenauer verklaarde: „De westelijke wereld, die de mede werking van Duitsland aan de verdediging van vrede en vrij heid wil, moet zich ervan bewust zijn, dat slechts een waarlijk vrij volk van ganser harte zijn ge hele kracht geeft". Ook de bondskanselier sloot zich in zijn korte rede aan bij de algemene klacht, dat de jonge staat „nog niet diep genoeg in de harten van alle Duitsers is ver ankerd". Hij verweerde zich in zijn rede tegen hen, die bij het werk aan de vooruitgang van Duitsland afzijdig blijven of er zelfs honend tegenover staan". Ook de Tüeringse professor Spranger moest in een rede over de politieke ontwikkeling in Duitsland de klacht uiten: „Zo blijft het helaas vooreerst in Duitsland bij het oude Duitse beeld: Veel begaafdheid, veel goede beroepsprestaties, veel ge degenheid van karkter, doch dis- tanciëring van de openbare aan gelegenheden. kwam vertellen dat de wagen wel degelijk van verdachte was, ter wijl een andere getuige had ge holpen met het inladen der kalve ren. 6 Weken gevangenisstraf met aftrek eiste de Officier van Justi tie tegen P. Uitspraak: 5 weken met aftrek voorarrest en onmid dellijke invrijheidstelling. Bij visitatie in de kommiezen- wacht te Hulst bleek M. C. T., echtgenote van P. BI B. te De Kiinge (B.) in haar zakdoek 4 bankbiljetten van 1000 verbor gen te hebben. Zij werd bij verstek veroordeeld tot 1 maand gevange nisstraf met verbeurdverklaring van het inbeslaggenomen geld. De 69-jarige E. de C., landbou wer te Westdorpe, liet op zijn erf kunstmest, die bestemd was om over de grens te verdwijnen, over laden. Dit kostte hem 50 of 10 da gen hechtenis met verbeurdver klaring van de kar, waarop de kunstmest was overgeladen. TWEE JAAR GEËIST WEGENS VAESE DOLLARBILJETTEN Twee jaar met aftrek van 4 der bijna 15 maanden voorarrest eiste de proc.-generaal hij het Amster damse gerechtshof tegen de 29- jarige F. den I. uit Utrecht, die erkende de beschikking te hebben gehad over valse dollarbiljetten met het oogmerk deze uit te ge ven. I De rechtbank had deze verdach te, voor wie als beroep werd op gegeven fabrikant van attractie- spelen twee jaar zonder aftrek opgelegd. Bij dit proces had Den I. hard nekkig zijn onschuld volgehouden toen hij toch werd veroordeeld, legde hij enkele uren na de uit spraak een bekentenis af en te kende hoger beroep aan ,,in de hoop een lichtere straf te krijgen" Als getuige a charge werd ge hoord zijn voormalige kameraad J. B., een 30-jarige lasser uit Utrecht, die voor hetzelfde feit tot een jaar en 8 maanden werd veroordeeld. Uit diens verklaringen bleek, dat beiden in België voor 20.000 francs ruim 1200 valse dollars hebben gekocht in biljetten van ieder 20 dot Har, zodat zij per dollar ongeveer 16 francs (een derde van de normale prijs voor een echte dollar) betaalden. Ruim 400 dol lars betaalden zij met deze valse biljetten in Antwerpen voor een transactie aan een zekere mevr. Z. Met de overige biljetten reis den zij naar Utrecht. Daarna gin gen zij naar Duitsland en namen de valse dollars opnieuw mede. Voorzover ter zitting duidelijk werd namen zij .bij deze grensover schrijdingen 2 meisjes mede, die betiteld werden met de namen: Marie Thèrése en Paulette. Deze meisjes smokkelden de biljetten voor hen over de grens. Terugkomend werd het viertal wegens redenen, die ter zitting niet uit de doeken werden gedaan, gearresteerd. De resterende valse biljetten spoelden zij bij die gele genheid in een toilet weg. Uitspraak 25 September. Op 2 Juni van dit jaar werd in Vroomshoop een bejaard echtpaar overvallen en de dader van deze overval, de 30-jarige Vroomshoop- se chauffeur J. A. M., hoorde een jaar gevangenisstraf tegen zich eisen voor de Almelose rechtbank. Bij de behandeling van de zaak bleek, dat de dader uit geldnood zijn daad had bedreven. Zijn brui loft was boven zijn financiële krachten gegaan en om uit de zorgen te komen had hij het plan netje van een overval uitgedacht. In het nachtelijk duister van de 2e Juni had hij aan de ruiten van de boerderij van de familie Hans man getikt en het echtpaar ver zocht naar buiten te komen om bem de weg te wijzen. Toen men daaraan niet voldeed, had hij ge dreigd de boerderij in brand te steken. De 69-jarige landbouwer open de daarop de deux en er ontstond een hevige worsteling. Het resul taat was, dat M. liet hazenpad moest kiezen. Verdachte legde een volledige bekentenis af. Uitspraak over 14 dagen. DE VERKOPERS VAN HET BESMET PLUIMVEE TE BRESKENS GEARRESTEERD. Het mocht de rijkspolitie te Breskens Woensdag gelukken de pluimveehandelaren te arresteren die gedurende de eerste dagen van deze week in tal van gemeen ten in Zeeuws-Vlaanderen zich hebben schuldig gemaakt aan overtreding van de Veewet door het verkopen van kippen, die lij dende waren aan de zeer besmet telijke pseudo-vogelpest, tengevol ge waarvan onder het pluimvee van de gedupeerde kopers de pseudo-vogelpest is uitgebroken. Het zijn de 4 gebrs. K„ wonen de te Rucphen en Etten (N.-Br.). De vrachtauto met een viertal kratten, waarin zich nog 20 kip pen bevonden, zijn ifi beslag ge nomen. Na verhoor zijn de gebrs. K. op vrije voeten gesteld en zullen zij zich te zijner tijd voor de rechter hebben te verantwoorden. In verband met de te Terneuzen en omgeving geconstateerde ge vallen van pseudo-vogelpest is het noodzakelijk dat het publiek met verschillende bepalingen dienaan gaande op de hoogte wordt ge bracht. 1. Bepaald kan worden, dat pluimvee voorbehoedend wordt behandeld. Ieder wie zulks aan gaat, is verplicht aan de uitvoe ring daarvan mede te werken. 2. Wanneer pluimvee ver schijnselen van een besmettelijke ziekte vertoont, is de eigenaar, houder of hoeder verplicht daar van terstond kennis te geven aan de burgemeester van de gemeen te, waar het pluimvee zich be vindt. 3. Ieder, die zulks aangaat, fs daarna verplicht te handelen, zo als hem wordt opgedragen en zijn volle medewerking te verlenen aan de bevolen of genomen maat regelen. 4. Wanneer kentekenen van besmetting zijn geplaatst, is het verboden deze weg te nemen of te verwijderen, te beschadigen, onleesbaar te maken of te vernie tigen. 5. Als een kenteken is ge plaatst, is het verboden van dat terrein of gebouw naar elders te vervoeren: vogels, eieren, veren, dons, melk, hooi en andere vee- en pluimveevoeder, stro, touw, koedekken, voederverpak kingsmiddelen, niet-ontsmette huiden, wol, stalgereedschap en verpakkingsmiddelen voor vogels, eieren of konijnen, als mede mest en alle andere af val. En naar die gebouwen of ter reinen mogen niet worden ver voerd: vogels. 6. Het is verboden ziek of ver dacht vee (ook pluimvee) te ver voeren, te koop aan te bieden, te verkopen of af te leveren. 7. Het is verboden zonder ver gunning vogels te behandelen met levende entstoffen, welke aanlei ding kunnen geven tot het optre den of verspreiden van pseudo- vogelpest. 8. Het houden van keuringen of tentoonstellingen van pluim vee, alsmede het op soortgelijke wijze bijeenbrengen van pluimvee is in het gehele Rijk verboden. 9. In het grensgebied gelden voorts nog verschillende aanvul lende bepalingen. Zo is daar b.v. alle vervoer van pluimvee verboden. Het is voor het drukke scheep vaartverkeer AntwerpenDor drecht van groot belang, dat naast de Zuid Vlije deze vaarweg opnieuw is ontstaan. Men kan nu langs 2 kanten varen en ofschoon het nieuwe vaarwater nog niet buitengewoon diep is, is het voor de binnenvaart toch een behoor lijke geul, waar bij laag water 3 meter water wordt gepeild. De nieuw betonde geul kreeg ook nu weer de naam Noordergat. Uitbreiding van de pseudo- vogelpest. In de loop van Woensdag zijn in onze gemeente wederom een tweetal nieuwe gevallen van pseudo-vogelpest geconstateerd. Benoemd. Met ingang van 1 September is aan de Landbouwhuishoudschool alhier tot onderwijzer in de tuin- bouwvakken benoemd de heer P. Jansen, alhier. Plan West. Talrijke een- en tweegezinswo ningen werden de laatste weken in plan-West betrokken. Ook de electrische straatverlichting kwam in deze woonwijk gereed en brandde Dinsdagavond voor het eerst, hetgeen voor velen een re den was om een wandeling door deze nieuwe Axelse woonwijk te maken. Ver. van vogelliefhebbers. Alhier is in oprichting 'n vereni ging van vogelliefhebbers. Reeds hebben 15 personen uit Axel hun lidmaatschap toegezegd, alsook enige liefhebbers uit Terneuzen, Zaamslag en Sluiskil. De definitieve oprichtingsbijeen komst wordt a.s. Dinsdag gehou den, waarvoor verwezen wordt naar de hiervoor te plaatsen ad vertentie. Bloetnen- en lichtweek. Burgemeester Ten Kate heeft ten stadhuize, in tegenwoordig heid van de raad en genodigden uit de handel en de middenstand de bloemen- en lichtweek ge opend. B. en W. namen het initiatief tot deze bloemen- en lichtweek, welke beoogt de handel in Goes te bevorderen docr het organiseren van attracties en de aandacht wil vestigen op deze stad als woon- en handelscentrum. Een comité, genaamd G.O.E.S. (gezamenlijk overleg en samen werking) volvoerde de plannen. De bolwerken rondom de stad zijn herschapen in een grote sprook- jestuin, door middel van lampen, schijnwerpers en versierde fontei nen. Het stadhuis en de Maria Magdalenakerk baden in een zee van floodlight. De oude Patriciërs woningen aan de kade zijn ver licht en ook de kade zelf is met bloemen en licht versierd. Een van de grootste attracties is een spoortreintje dat door de stad rijdt en de vermoeide bezoe kers rondvoert door verlicht en versierd Goes. In de kelder van het stadhuis is een „wondertuin" ingericht, waarin met lichtgeven de verf sprookjes zijn uitgebeeld. De straten daveren van muziek, harmonie- en fanfarekorpsen trekken rond en ook een draai orgel is niet vergeten. De middenstandsverenigingen hebben een winkelweek met étala ge-wedstrijden georganiseerd. Een dergelijke actie zal ieder jaar her haald worden. teerd. Het slachtoffer had tijdens de worsteling, die er ontstond en waarbij de dader gebruik maakte van een hamer, diens bril stukge slagen, waardoor hij een brille- glas verloor. Dit is hem noodlot tig geworden. Dank zij het speurwerk van de rijkspolitie en het signalement, dat het slachtoffer had opgege ven, heeft men met het gevonden glas inlichtingen ingewonnen bij een opticiën en kon vrij spoedig de verdachte worden opgespoord. De dader, de 25-jarige v. d. O. uit Hulst, werd op zijn werk te Sluis kil gearresteerd en heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. Hij had zijn slachtoffer met hamer slagen zodanig bewerkt, dat over brenging naar het ziekenhuis in Hulst noodzakelijk was. Ongeval. Het elfjarig dochtertje van de familie De Nood reed met haar rijwiel tegen de persinriohting van een dorscombinatie op. Met een zware hersenbloeding is het ongelukkige meisje naar het zie kenhuis overgebracht. Haar toestand baart zorg. Winkelruit vernield. In de nacht van Maandag op Dinsdag werd de winkelruit van de heer E. de B. vernield. Het corpus delicti, in dit geval een stormlantaarn werd in de étalage aangetroffen. De IJzendijkse rijkspolitie is door haar vlug op treden er in geslaagd de daderes, zekere De H., afkomstig uit Brus sel, te Terneuzen te pakken te krijgen. Zij is naar IJzendijke overgebracht en heeft een beken tenis afgelegd. De drijfveer is enkel baldadigheid geweest. Ze was met een Belgische automo bilist aan het fuiven geweest en had bij een opgebroken weg een lantaarn weggenomen, waarmede zij de winkelruit vernielde. Uit de étalage werd niets vermist. Muziekvereniging „De Volharding". Dinsdagavond had een alge mene vergadering plaats van de muziekvereniging „De Volhar ding". De waarnemend voorzit ter, de heer J. J. Wisse, heette de aanwezigen welkom. Het jaar verslag van de penningmeester gaf aan inkomsten 1718,53 te zien en aan uitgaven 1701,43, zodat het batig saldo ƒ17,10 be droeg. Het saldo van het instrumen tenfonds bedroeg op 1 Sept. ƒ201,70. De begroting voor 1951 sluit met 'n nadelig saldo van 487,90. De secretaris de heer Dieleman deelde mede dat 4 bestuursver gaderingen zijn gehouden en 2 algemene vergaderingen. Er werden 2 uitvoeringen en 2 concerten gegeven. Voorts zijn de buurtschappen bezocht en is de herdenking in Hoek bijge woond. Na het bedanken van de diri gent treedt de heer J. Meijers uit Sas van Gent sinds 11 Juli als dirigent op. De trekking van de verloting ten behoeve van het instrumen tenfonds zal in de loop van de volgende maand plaats vinden. Verder zal getracht worden een bazar te organiseren. De 11e December 1941 was een historische dag voor het kleine dorp Tyler in de staat Minneso ta. In feite was het eigenlijk niet alleen een grote dag voor die staat maar voor heel Ame rika, want op die dag ging in het dorpje Tijier de vlag uit, omdat de streek waarin het gelegen is de eerste in het land was, waar men de gevreesde ziekte tuber culose had bedwongen. Bijna 20 jaar geleden was men in Minnesota begonnen melk- en slachtvee op tuberculose te tes ten en die dieren te vernietigen die positief reageren. Men wilde een certificaat van het Ameri kaanse bureau voor de veeteelt hebben, dat er in de staat geen tuberculose voorkwam. Er ging 10 jaar overheen en het kostte heel wat moeite, voordat de laat ste stréek in de staat aan de ver eisten voldeed, n.l. dat minder dan een V2 °/o van al het vee po sitief reageerde. Toen men de tubercuolse een maal onder controle had, drong de gedachte zich op, een soort gelijke methode te gebruiken bij de bestrijding van de tuberculo se bij de mens. Na vele discussies in medische kringen, werden er bepaalde normen vastgelegd en besloot men ook certificaten voor een bestrijding van deze vorm uit te reiken. Om voor een dergelijk certifi caat dat door het Medische Ge nootschap en de dienst voor de volksgezondheid werd uitgereikt, in aanmerking te komen moet een gemeente gedurende vijf jaar een gemiddeld tuberculose sterf tecijfer van minder dan 10 per 100.000 inwoners hebben. Verder dient 90 °/o van de leerlingen uit de hoogste klasse van de middel bare scholen onderzocht te zijn. Het is moeilijk om aan boven staande eisen te voldoen, doch het feit dat 17 districten hierin geslaagd zijn en nog vele andere reeds een heel eind op de goede weg zijn, bewijst wat er met een goed controleprogramma kan v/orden bereikt. Meer dan de helft van alle districten in Min nesota heeft een tuberculose- sterftecijfer van 15 of minder; het zal dan ook wel niet zo erg moeilijk zijn het sterftecijfer tot 10 'terug te brengen. BELGISCH-NEDERLANDSE SAMENWERKING OP RADAR- GEBIED. Belgische en Nederlandse ra darspecialisten zyn in de afgelo pen weken samengekomen te Brussel om gemeenschappelijk het vraagstuk te bestuderen van de toepassing van aan de vaste wal opgestelde radarstations ter bevordering van de veilige navi gatie op de Schelde. Het overleg heeft geleid tot de conclusie, dat het vraaggstuk van de toepassing van radar voor de Westerschelde en de haven van Antwerpen niet kan worden op gelost zonder een wetenschap- peliik en technisch onderzoek van de nautische eisen en de radar-technische mogelijkheden in verband met de plaatselijke omstandigheden. Als resultaat hiervan heeft men besloten alle wetenschappe lijke technische hulpmiddelen, kennis en ervaring samen te voe gen in een Belgisch-Nederlands syndicaat ter bestudering van de toepassing van radar voor de na vigatie op de Schelde. Het syn dicaat staat onder een gecombi neerde Belgische-Nederlandse leiding. De Nederlandse deelneming staat onder leiding van de heer J. M. F- A. van Dijk, directeur van het „Nederlandsch radar proefstation" te Noordwijk aan Zee. HET „NOORDERGAT" IS ER WEER. verbinding tussen het De Krammer en het Volkerak werd de laatste jaren gevormd door de zogenaamde Zuid Vlije. De vroegere verbinding „het Noordergat" was langzamerhand te droog geworden en de beton ning werd toen verlegd naar de Zuid Vlije. Thans heeft zich de toestand ter plaatse opnieuw gewijzigd en ten N. van de Zuid Vlije heeft zich weer een nieuwe geul ge vormd, die deze week opnieuw is betond, omdat ze weer goed be vaarbaar is. Raadsleden moesten pootjebaden. Gisteravond ontlastte zich bo ven Goes een hevige wolkbreuk. Verschillende stadsdelen kwamen onder water te staan. Zeer erg was het op de Grote Markt, waar voor het stadhuis minstens 20 cm water stond. Het was zodoende voor de raadsleden onmogelijk om op tijd te komen voor de raadszitting. Velen vermanden zich echter en trokken op het droge gedeel te van de markt schoenen en sokken uit en waadden door het water naar het stadhuis. Tijdens de wolkbreuk, verge zeld van onweer is een groot ge deelte van de stad overstroomd. Behalve dat vele kelders onder zijn gelopen, stond in de kamers van sommige huizen het water wel 30 cm hoog. De schade, die de bevolking heeft geleden, is niet gering. Het ergst waren wel de ouden van dagen in het tehuis aan de Oude Vismarkt er aan toe, toen het water de kamers binnenstroomde. De brandweer begon met het weg pompen van dit overtollige water. De feestelijkheden van de Goese licht- en bloemenweek vielen letterlijk in het water, daar het gehele marktplein in één meer was veranderd. Tengevolge van de riolerings werkzaamheden, die op het ogenblik in Goes worden ver richt, konden de riolen de water massa's niet verwerken. Hier door was de overstroming onver mijdelijk. Mosselzaadvangst valt tegen De mosselzaadvisserij, die gis teren -begon, was voor vele vis sers min of meer teleurstellend. Over het algemeen zijn de hoe veelheden die tot heden zijn ont dekt, niet groot. Dader van laffe overval ge grepen. De dader van de laffe overval die Vrijdagavond tussen Clinge en Hulst is gepleegd op mej. van D. uit Nieuw-Namen, is gearres Paarden op hol. Woensdagmorgen omstreeks 11 uur, toen de landbouwer K. van A., met zijn 2 paarden en wagen van zijn akker aan de Axelsestraat huiswaarts keerde, schrokken de paarden van een bij de kom werkende scharenslijper, waardoor de paarden op hol sloe- gen. De wagen reed over een hoop straatkeien langs de weg en kwam in de kom van het dorp door een tuin, waar hout en paaltjes het moesten ontgelden. De voerman werd van de wagen geslingerd en kwam in de tuin terecht. Een eind verder kwgm de wagen tot staan, daar deze terecht kwam tegen de stenen palen van de tuin. Daar de zwing was gebroken en de paar den zich vrij voelden, holden deze de Axelsestraat en de Rozema rijnstraat door in de richting van hun tehuis, waar zij aan het hek van de weide tot stilstand kwa men en door een toeschouwer gevat werden en op stal gezet. Van A. bekwam letsel aan de schouders, overigens liep alles zonder verdere ongelukken af. Gevonden voorwerpen. Een pak Laalzakken, postbur. Rijkspolitie', muntbiljet van 2,50, Dieleman, Reuzeniiïoek C 5; zak mes, Fraeijenbove, Axelsestraat A 133aa; huissleutel, De Pooter, Axelsestraat A 132a. Ontploffing, Toen de landbouwer A. M. alhier Dinsdagmorgen vroeg naar de achter het huis liggende kookkeet ging, de deur daarvan opende en een lucifer aanstreek om het bu- ta.-gasstel aan te steken, had een geweldige ontploffing plaats. M. werd door de luchtdruk naar buiten geworpen en bekwam ten gevolge van een optredende steek vlam verschillende brandwonden- Do keet liep veel materiële scha de op. Het leek alsof een granaat in de nabijheid was ontploft- De oorzaak is waarschijnlijk een lek in de betreffende buta-gasleiding geweest.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2