Generaal Marshall afgetreden „WAAROM AZIË ONS HAAT" De meiaalstaking in Hessen Perzisch ultimatum verzonden De strijd in Korea als minister van defensie geeft Pearl Buck haar visie in „Look Pauselijke encycliek Schietpartij in de Prov. Staten van Belgisch Brabant TWEE DODEN DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1951. 7e Jaargang No. 1831. De tegenwoordige plaatsvervangende Amerikaan se minister van Defensie Robert A. Lovett zal gene raal Marshall opvolgen. Marshall, die 70 jaar oud is en een jaar geleden tot minister van Defensie werd benoemd, is om „per soonlijke redenen" afgetreden. VERKLARING VAN SENATOR McMAHON. Finse regering afgeiredu 99 WEERS VERW ACHTIN G HOOGWATER. De Amerikaanse graanoogsten Het Perzische ultimatum is Woensdag naar Was hington gezonden ter doorzending naar Londen door tussenkomst van Harriman, aldus heeft de Perzische minister-president Mossadeq verklaard. RESTAURATIE „De aanbidding van 't lam". Japan en het defensie verdrag met de V. S. Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nd 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pet advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 luis Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Marshall, de soldaat-staatsman, was een five-star general". In de tweede wereldoorlog was hij staf chef van het leger. Later werd hij minister van Buitenlandse Zaken. Hij ontwierp het naar hem ge noemde „plan-Marshall". Na de dood van de minister van Defensie Louis Johnson, ongeveer een jaar geleden, werd hij diens opvolger, als eerste beroepsmili tair, die deze post sinds 1916 be kleedde. Marshall was toen reeds op non-actief gegaan. Generaal Marshall deelde zelf het nieuws over zijn aftreden me de op een persconferentie van het ministerie van Defensie. Hij ver bood publicatie, vóórdat het Wit te Huis het nieuws bekend zou maken. President Truman aanvaardde het ontslag „met grote tegenzin", doch liet het onmiddellijk ingaan. William C. Foster, administra teur van de E.C.A., is door de pre sident aangewezen als opvolger van Robert Lovett als ondermi nister. Lovett is 56 jaar oud en een in tiem vriend van Marshall. Minister Marshall zeide op de persconferentie: „Toen ik mijn functie op mij nam, was het mijn bedoeling deze tot 30 Juli te be kleden". Hij had erin toegestemd op zijn post te blijven tot het eind van deze zomer en tot het gereed komen van een rapport van een speciale commissie voor het doen van aanbevelingen omtrent een basis-politiek voor de militaire opleiding. De brief, waarin de generaal ontslag vraagt, was één Septem ber gedateerd. In zijn aanvaar ding van het ontslag bracht presi dent de generaal, die hij reeds „een van de grootste generaals aller tijden en een van de meest vooraanstaande patriotten van het land" had genoemd, wederom hulde. Een adjudant verklaarde na de verklaring van Marshall op de persconferentie, dat de gezond heidstoestand van de generaal niet de „beslissende factor" voor zijn besluit vormde. De president zeide verder nog: „In feite heeft geen man ooit zijn land met meer vaderlandsliefde gediend dan gij". „Ik heb vele malen in het openbaar en in be sloten kring melding gemaakt van de diensten, die gij in uw lan ge loopbaan als regeringsdienaar, het land hebt bewezen. Thans wil ik in het bijzonder melding ma ken van de geweldige vooruit gang, welke onder uw leiding is gemaakt ten aanzien van het mi litaire program, voor de omvang der strijdkrachten zowel als voor de productie. Dit heeft onze de fensieve kracht in hoge mate ver sterkt". „Namens ons land wens ik tegenover u mijn diepe per soonlijke waardering te betuigen voor de wijze raad en de onwan kelbare steun, die gij mij in deze dagen der beproeving hebt gege ven". In bevoegde kringen verklaart men, dat het aftreden van Mar shall geen verandering in de poli tiek met zich zal brengen. Mar shall, zo verklaart men, wordt vervangen door een oude vriend, die zijn opvattingen volledig deelt. Men neemt aan, aldus Reuter, dat de mutaties tengevolge zullen hebben, dat krachtiger druk op Truman wordt uitgeoefend om het ministerie van Buitenlandse Zaken onder een „meer populair gezag dan dat van Acheson" te plaatsen. President wenst Ache son niet te vervangen, omdat hij, nu Acheson steeds weer hevig wordt gecritiseerd, een „kame raad" niet in de steek wil laten. Mocht de critiek een tijd zwijgen, dan acht men het mogelijk, dat hij Acheson nog vóór de congres verkiezing in 1952 zal vervangen. Een woordvoerder van de Ne derlandse regering in Den Haag noemde het nieuws van generaal Marshalls ontslag als minister van Defensie der Verenigde Sta ten een volkomen verrassing. Men betreurt het heengaan van deze bekwame bewindsman en vraagt zich af, waarom hij dit be sluit juist op dit moment neemt, nu er belangrijke beslissingen op internationaal militair gebied ge nomen moeten worden. Men neemt nochtans aan, dat door dit ontslag het beleid geen verande ringen zal ondergaan, aangezien Lovett uit dezelfde „school" komt. Senator Brien McMahon, voor zitter van de gemende Congres commissie voor atoomenergie, zeide Woensdag op een perscon ferentie, dat de vernietigings kracht van de Amerikaanse voor raad atoomwapens „fantantisch" was. Hij was van mening, dat de V. S. „opmerkelijke vorderingen" hadden gemaakt in de ontwikke ling van atoomwapens. De sena tor vertelde een en ander aan verslaggevers na afloop van een toesloten bijeenkomst van decom- missie met leden van de Ameri kaanse commissie voor atoom energie. EERSTE TELEVISIE UITZENDING UIT BUSSUM. Hoewel de voorbereidingen in de Bussumse televisiestudio nog geregeld worden voortgezet is gisteren de eerste uitzending uit deze studio tot stand gekomen. Deze uitzending kan als eerste officiële uitzending worden be schouwd. In samenwerking met de P.T.T. heeft Philips Dinsdag middag via de straalzender naar Lopik twee filmpjes uitgezonden, een film van de Staatsmijnen en de opleidingsfilm van de K.L.M. Zowel het geluid als het oeeld waren goed, hoewel natuurlijk de filmpjes zo nu en dan onder broken moesten worden voor technische proeven. Door ver- scheidenen houders van televisie toestellen is de uitzending in het Gooi uitstekend ontvangen. De Finse coalitie-regering, waarin de agrariërs de leiding hadden, is Woensdagmiddag af getreden. Dit aftreden houdt geen poli tieke crisis in, doch wil het kabi net de mogelijkheid geven van een hervorming na de algemene verkiezingen van Juli. Bij deze verkiezingen verdreven de so ciaal-democraten de agrariërs van de eerste plaats in het par lement. De agrariërs zijn daar thans op een na de sterkste par tij, gevolgd door de volksdemo craten, en combinatie van com munisten en linkse socialisten. Ondanks deze lichte verschui ving in de sterkte der partijen verwacht men, dat Kekkonen aan het hoofd zal staan van een nieuwe coalitie, waarover de par tijen reeds besprekingen hebben gevoerd. De thans reeds drie weken durende staking van metaal arbeiders in Hessen neemt nog steeds scherpere vormen aan. Deze weerspiegelen zich in het dreigement van de vakbond van metaalbewerkers om overplaat sing van stakende arbeiders naar elders in Duitsland of zelfs naar het buitenland te bevorderen. Deze aankondiging volgt op de mededeling van de ondernemers, dat de staking door annulering van exportopdrachten langdurige gevolgen zou kunnen hebben en ontslag van arbeiders nodig zou kunnen maken. Het aantal sta kers bedraagt thans 80.000 en be langrijke exportbedrijven als de Opel-automobielfabriek en de Henschel locomotievenfabriek zijn stilgelegd. De staking heeft er thans ook toe geleid, dat de onderhandelin gen tussen de federatie der vak bonden en het centrale werk geversverbond die onlangs wer den hervat, weer zijn afgebroken. Het vakverbond weigert deze besprekingen, onder meer over het algemene loonpeil, voort te zetten zolang het conflict in Hes sen niet is geëindigd. Daarentegen had het werk geversverbond een voortzetting In een encycliek aan alle bis schoppen en prelaten van de R.- Katholieke kerk roept Paus Pius de XII alle Christenen ter wereld °P"Samen onder één vlag te strijden tegen de aanvallen van de duivelse vijand". niet met afschuw en haat de wreedheid, waarmee de vijanden van God in vele lan den alles wat goddelijk en chris- ltIJ ls dreigen uit te roeien", aldus de Paus in de encycliek, die is uitgegeven ter gelegenheid van medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Warm. In de ochtend hier en daar mist. Wisselend bewolkt met plaatse lijke enkele regen- en onweers buien. Tot matig of vrij krachtig toenemende wind uit Zuidelijke richtingen. Warm weer. DONDERDAG 13 SEPTEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.45 0.20 1.— 1.10 n.m. 12.08 12.43 1.23 1.33 ZON- EN MAANSTANDEN. MAAN op onder ZON op onder Sept. 15 6.12 16 6.14 17 6.16 18.58 18.55 18.53 18.49 19.00 19.11 eo-oi SS'GT 0S'8I 8T"9 5.57 7.20 8.42 81 de 1500ste jaardag van het conci lie van Chaloedon. „Tegen deze verenigde benden kunnen al degenen, die door de doop gehouden zijn de strijd van Christus te strijden, niet ver deeld en gescheiden blijven". In het concilie van Chaloedon definieerden de bisschoppen van de kerk de tweeledige natuur van Christus: menselijk en goddelijk. Deze uitspraak leidde er toe, dat de Kopten, Armeniërs en Syrische Jacobieten zich van Rome afscheidden. In hun ker ken schrijft men aan Christus één natuur toe, met twee wezens. De Paus doet in het bijzonder een beroep op deze kerken zich weer met Rome te verenigen. De Paus zeide: „De ketenen, martelingen en het bloed van al len bekend of onbekend, een menigte zonder getal die gele den hebben en nog lijden voor het behoud van hun deugd en het be lijden van het Christelijk geloof, roepen tot allen met een steeds dwingender stem om deze heilige eenheid der kerk tot stand te brengen". Het Vaticaan heeft deze ency cliek „Sempiternus Rex" van groot belang genoemd van histo risch, leerstellig en herderlijk standpuht bezien. In de zevendui zend woorden tellende encycliek wordt het wezen van Christus als volgt omschreven: „Christus heeft de ware en volmaakte men selijke natuur en de ware en vol maakte goddelijke natuur". De Paus heeft een beroep gedaan op de bisschoppen, tot wie zijn en cycliek is gericht, deze een zo groot mogelijke bekendheid te geven. van het contact gewenst om een nieuwe loonronde in geheel Duitsland te voorkomen. Ook het vakverbond heeft zich on langs bij monde van voorzitter Fette tegen een derde loonronde uitgesproken. Het acht evenwel loonsverhoging mogelijk in tal van bedrijven met een gunstige rentabiliteitsbasis, zoals de voor export werkende metaalfabrie- ken in Hessen. Dat in deze bedrij ven hogere lonen zouden kunnen worden uitgekeerd het geschil gaat om twaalf pfennig per uur wordt door de werkgevers niet bestreden. Zij zijn zelfs bereid een tijdelijke toeslag te betalen, hangende 'n algemene regeling. Een voldoen aan de eis van de vakbond zou naar de mening van de werkgevers echter de sluizen open zetten voor een algemene verhoging der lonen van in dustrie-arbeiders. Noodgedwongen zou daarop ook een loonsverhoging voor mijnwerkers en landarbeiders moeten volgen, die zonder verho ging van kolen- en levensmidde- lenprijzen niet mogelijk zou zijn. Reeds hebben de vakbonden 150 collectieve arbeidsovereen komsten opgezegd, die nagenoeg de gehele industrie omvatten. Ook minister Erhard heeft ver klaard, dat hij zich teweer zal stellen tegen vergaande looneisen van het vakverbond. Daar de partijen in Hessen arbitrage hebben afgewezen, rest voor de socialistische regering van het land, die met de stakers sympathiseert, slechts de moge lijkheid wettelijke voorzieningen te treffen om een gedwongen arbitrage mogelijk te maken. Zulk een procedure zou echter in strijd zijn met het algemene besluit, indertijd door werkgevers en vakverbond in Hattemheim genomen, waarbij staatsinmen ging in loongeschillen werd' af gekeurd. Woensdag hebben de stakers en de werkgevers er in toege stemd om afzonderlijk met de West-Duitse minister van arbeid, Storch, besprekingen te begin nen. Parlementsleden, die in verbin ding staan met de industrie in het Roergebied vrezen, dat de staking naar het Roergebied zal overslaan. AMERIKAANS VLIEGTUIG NEERGESTORT. Een grote stratocruiser van de Amerik. luchtvaartmaatschappij „United Airlines" is ten zuiden van San Francisco in de baai bij de San Mateo-brug neergestort. Be bekende Amerik. schrijfster Pearl Buck schrijft in het Ame rikaanse tijdschrift „Look" o.m.: Vroeger waren de Aziati sche volken onze vrienden. Nu haten zij ons. Uit elk deel van Azië zijn, verschrikkelijke woor den tegen ons geuit. Er zijn er onder ons, die zich hierover opwinden en zeggen: „Wat hebben wij niet voor hen gedaan- Wij hebben hen altijd geholpen, overal"Maar deze woede en wraakgevoelens zijn nutteloos. Wij kunnen niet een voudig onze schouders ophalen en zeggen, dat het ons koud laat of de Aziaten ons haten of niet, Azië vormt het grootste deel van de wereld. De Aziatische volken vormen de grootste volkeren- groep van de aarde. En in onze strijd tegen het communisme is het van het grootste belang, hoe deze mensen over ons denken Laten we ons daarom eens af vragen waarom ze ons haten Dat komt, omdat ze voelen, dat wij hen hebben bedrogen. De Aziaten voelen, dat wij ons tegenover hen hebben geplaatst. Wij hebben het ideaal vernietigd dat zij zich misschien van ons hadden gemaakt. De Amerikanen zijn vroeger ook de bewoners van een kolonie geweest, onderdanen van de Brit ten, die niet alleen Indië beza ten, Malakka en Birma, maar ook grote delen van China; die de zeeën controleerden, in de Chinese havens op wacht ston de en die oorlogen hebben ge voerd om de opium in China verkocht te krijgen. De Ameri kanen hebben dit soort dingen nooit gedaan. Voor alle volken van Azië was Amerika een repu bliek, een plaats, waar de men sen zichzelf regeerden en hun eigen regering kozen. Dat alles is veranderd en dat is niet gebeurd omdat er iets in de Amerikaanse aard is, dat de Aziaten haten- Over het algemeen mogen de Aziaten de Amerikanen liever dan de Europeanen. Neen, de bakens werden verzet tijdens de conferentie van San Francisco in 1945- Wat er toen gebeurde, werd duidelijk weergegeven door de „New York Times", in een arti Uit de jongste officiële oogst- rapporten in de Ver. Staten blijkt, dat met uitzondering voor voor- jaarstarwe de voornaamste oog sten dit jaar vermoedelijk kleiner zullen zijn dan die van 1950. Hiet officiële oogstrapport beves tigt tevens de reeds eerder geuite veronderstelling, dat voor het eerst sinds 1943 de totale tarwe- productie beneden de 1 milliard bushels zal blijven. De productie van alle tarwe wordt thans ge raamd op 99,1 millioen bushels te gen vorig jaar 1.026,8 millioen bushels. De maisoogst wordt ge raamd op 99,1 millioen bushels te- of ongeveer 165 millioen bushels minder dan bij de eerte raming voor dit seizoen. De haveroogst wordt geraamd op 1378 millioen bushels tegen 1393 millioen een maand geleden en een oogst van 1.465,1 millioen bushels in 1950. Woensdagmiddag heeft, tijdens de zitting van de provinciale sta ten van Belgisch Brabant, een leraar aan een provinciaal insti tuut voor onderwijs, tegen wie een voorstel tot ontslag wegens wangedrag was ingediend, zijn revolver getrokken en geschoten op verschillende leden van de sta ten. Een hunner werd daarbij ge dood. Twee der leden werden zeer ernstig gewond en moesten naar het ziekenhuis worden overge bracht. De dader heeft de revolver op zichzelf gericht en zelfmoord ge pleegd. De vergadering zou Tchetce- roukine, professor aan het cen trum voor onderwijs en onder zoek der voedselindustrieën ho ren, tegen wie een voorstel van afzetting wegens tuchteloosheid was ingediend door de centrale administratieve commissie van deze provinciale inrichting. Tchetceroukine had tegen dit voorstel beroep aangetekend bij de staten en werd bijgestaan door twee advocaten. Na uitleg te hebben verschaft en zonder te wachten op de uit spraak van de staten, trok Tchet ceroukine plotseling een revol ver en vuurde op de heren Sterckx, onderdirecteur van voornoemd centrum, Van Laer, directeur van het centrum en Erbrand, directeur van het tech nisch onderwijs der provincie Brabant. Sterckx werd gedood, terwijl Van Laer en Ertbrand zwaar ge wond werden en naar het zieken huis moesten worden gebracht. Tchetceroukine vuurde boven dien in de richting van andere leden zonder hen te raken en pleegde daarna zelfmoord door zich een kogel door het hoofd te jagen. De gouverneur van Brabant heeft tegenover de journalisten bijzonderheden verstrekt over het voorval. Tchetceroukine, een genaturaliseerde Rus, had in to taal 28 schoten gelost. Toen Tchetceroukine tot Sterckx zei: „Ik geef u vijf se conden om uw beslissing in te trekken", verklaarde deze aan de gouverneur: „Ik trek niets in'. Hierop zei Tchetceroukine: „Ik heb onweerlegbare argumenten ik zal u het document tonen". Op dat ogenblik haalde hij twee re volvers te voorschijn en begon te vuren. kei, dat de volgende „kop" droeg: „De Verenigde Staten verzetten zich tegen de vrijheid der koloniale volken. De Ameri kanen stellen zich op één lijn met de Britten en Fransen tegen de onafhankelijkheidseisen" Wat er sindsdien gebeurde, is het onvermijdelijke gevolg van een geestesgesteldheid, van een politiek, die de waarachtige idee ën van ons volk verloochenen. Zo is maar al te duidelijk aan de dag getreden, dat wij ons niet van ganser harte achter het plan hebben geschaard, dat ten doel heeft de voedselvoorraden te verdelen over de hele wereld; een plan, dat met één slag een einde maakt aan het verouderde systeem van hulpverlening, dat ons zoveel geld kostte. In de plaats daarvan, zo hebben onze volksvertegenwoordigers ver klaard aan de wereld, zullen wij het voedsel als politiek wapen gaan gebruiken en dat is het nu wat wij hebben gedaan. Het communisme is niet zo be langrijk voor de Aziatische vol ken; de vrijheid is van primair belang, want zij zijn ervan over tuigd, dat de vrijheid hun een beter leven zal verschaffen. De vriiheid en de mogelijkheid een beter leven op te bouwen, dat is alles, wat Azië verlangt. Als het communisme deze beide voor waarden niet vervult, zal ook het communisme verworpen worden. Ik geloof niet, dat de Chinese sol daten op Korea alleen om het communisme strijden tegen ons. Zij vechten omdat ze geloven, dat wij de nieuwe imperialisten zijn dezelfde oude vrees, die Japan tot onze vijand maakte. Deze Chinezen vechten om ons van de Aziatische bodem, hun bodem, te verwijderen, aldus Pearl Buck. tieke dienst willen terugtrekken, doch bij het begin van de olie crisis verklaarde hij zich bereid tot September aan te blijven. Engeland neemt financiële In het ultimatum wordt geëist, dat Engeland de oliebesprekin gen binnen vijftien dagen hervat, anders zullen de verblijfsvergun ningen van de Engelse olieperso. neel van de olieraffinaderij te Abadan worden ingetrokken. Mossadeq heeft het ultimatum verzonden, hoewel de oppositie fractie van het parlement de zit ting, waarop een stemming over zijn politiek zou worden gehou den, had geboycot. De senaat heeft de minister-president ech ter zijn vertrouwen geschonken voor het ultimatum. GRADY AFGETREDEN. Henry F. Grady, de Amerikaan se ambassadeur in Perzië, heeft zijn ontslag gevraagd. Truman heeft het ontslag ,,met de groot ste tegenzin" aanvaard. Loy W. Henderson, de huidige Amerikaanse ambassadeur in India, is tot zijn opvolger be noemd. Chester Bowles, voorma lig gouverneur van Connecticut en administrateur voor de prij zen in de tweede wereldoorlog, volgt Henderson in India op. Grady had zich het begin van de zomer reeds uit de diploma- BARRICADES BIJ DE SOWJET SECTOR VAN BERLIJN. De Oostberlijnse autoriteiten hebben bij 63 van de 90 door- gangsposten tussen Oost- en West-Berlijn barricades opge richt, aldus maakt de Westber- lijnse politie bekend. In kringen der Westelijken gelooft men, dat de barricades ten doel hebben de controle van het verkeer over de sectorgrens door de Oostber lijnse politie doelmatiger te ma ken. Het herstel van het meester werk van de Gebroeders Van Eyck „de aanbidding van het lam" is bijna voltooid. Na over leg met nationale en internatio nale deskundigen zijn bepaalde kleuren en verschillende bescha digde delen schoongemaakt en opnieuw geschilderd en men hoopt, dat binnenkort het „veel luik" zijn plaats in de kathedraal van St. Bavo te Gent weer kan innemen. De restauratie is in Brussel uitgevoerd. In 1934 is het paneel „De rechtschapen rechters" gestolen en tot nu toe heeft men het niet kunnen opsporen. Een schilder, aan wie is opgedragen een copie van het gestolen paneel te ver vaardigen, is kort geleden naar Spanje vertrokken om een oude copie in een kapel in de omgeving van Irun te besturen. maatregelen. Het staken van de Perzische olieleverancies aan het sterling- gebied zal Engeland noodzaken jaarlijks 300 a 400 millioen dol- lar uit te geven in landen met harde valuta. Het verlies van de Perzische olie berokkent schade aan Engelands economie en de Engelse regering kan derhalve niet voortgaan met het verlenen van bijzondere financiële facili teiten aan een land, dat niet tot het sterling-gebied behoort, zo is door Engelse functionarissen ver klaard. Men voegde hieraan toe, dat Engelands maatregelen, die het Perzië onmogelijk maken ponden in dollars om te wisse len, geen schending betekenen van de Brits-Perzische financiële overeenkomst van October 1950, zoals door Perzische autoriteiten wordt beweerd. Amerikaanse geheime wapens in Korea? Dinsdagavond heeft de Amer. senator Ellender in een radio toespraak verzekerd, dat „bin nenkort in Korea nieuwe geheime wapenen zifllen worden ge bruikt". Ellender is lid van de begro tingscommissies van de senaat en heeft onlangs met verschei dene Amerikaanse militaire be velhebbers geheime besprekingen gevoerd. Electronisch ontstekingsapparaat voor projectielen. Een wapen, dat zo geheim was dat bijna niemand in Korea wist, hoe hij er mee moest omgaan, ls thans een van de belangrijke wa pens van de V.N. geworden. Dr. Louis Ridnour, een Ameri kaanse natuurkundige, had zich afgevraagd, waarom een speciaal electronisch ontstekingsapparaat dat in de tweede wereldoorlog werd ontwikkeld en een dodelijk wapen was gebleken bij de slag in de Ardennen, niet meer in Ko rea werd gebruikt. Dr. Ridenour zeide, dat een speciale missie in December van hef vorig jaar naar Korea was gegaan en daar tot de ontdekking was gekomen, dat het apparaat zo geheim werd gehouden, dat betrekkelijk weinig personen het gebruik ervan ken den. De missie bleef twee maan den om dit gebruik te demonstre ren. Thans gebruikt het leger 17 keer meer granaten met de ont steking dan voorheen. Ook de luchtmacht, die er tot dusver geen gebruik van had gemaakt, gebruikt nu honderden bommen met deze ontsteking, die het mo gelijk maakt, projectielen op en kele meters van hun doel tot ont ploffing te brengen. Hieronder volgt de volledige tekst van een verklaring, die Shigeru Yoshida, de Japanse pre mier die aan het hoofd stond van de Japanse delegatie te San Fran cisco, heeft afgelegd bij de on dertekening van het defensieve verdrag tussen Japan en de Ver- Staten. „I-Iet verheugt mij dat dit Ja pans-Amerikaanse verdrag deze middag gesloten is in aansluiting op de ondertekening van het Ja panse vredesverdrag. Dit verdrag stelt Japan in de gelegenheid opnieuw als gelijke oiTider gelijken zijn plaats tussen de souvereine volkeren in te ne men. Dit verzekert de veiligheid van het ongewapende „weerloze" Japan. Ik heb altijd de opvatting ge huldigd dat Japan als het weer vrij en onafhankelijk zou zijn geworden, de volle verantwoor delijkheid op zich zou moeten nemen voor de verdediging van die vrijheid en onafhankelijk heid. Helaas zijn wij nog niet ge reed om ons tegen een eventuële aanval te verdedigen en daarom verheugt het ons dat Amerika, dat beseft dat de veiligheid van Japan van essentieel belang is voor de veiligheid in het gebied van de Stille Ocaan en zelfs de gehele wereld, zich bereid heeft verklaard ons de nodige be scherming te verlenen door nog enige striidkrachten in en om Japan gestationeerd te houden om het gevaar voor communis tische agressie te bezwaren, dat zo dicht bij onze kusten reeds tot ernstige conflicten heeft geleid. Nu Japan zijn onafhankelijk heid heeft vei-kregen, zal het Ja panse volk ook zijn zelfvertrou wen terugkrijgen en weer fier en vaderlandslievend worden. Ons land krijgt weer nieuwe moed en energie om zijn deel aan de zaak dier collectieve veiligheid in het Verre Oosten op zich te nemen. Ik wil de Amerikaanse gede legeerden verzekeren, dat de Ja panse regering en het Japanse volk hun volle medewerking zul len verlenen bij de uitvoering van dit verdrag."

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1