Het aangezicht van Groot-Brittannië „Helpt Ambon in nood De 57e Jaarbeurs geopend ölümac Hel Perzische ultimalum Het dagelijks leven en het festival ERKENT BESLISSING NIET Overschreed ereraad zijn bevoegdheid Opwindende oefening van marechaussee te Harderwijk Noordelijk antwoord aan Generaal Ridgway Truman over de financiële politiek van zijn Regering KIESPIJN! WOENSSDAG 12 SEPTEMBER 1951. 7e Jaargang No. 1830. WEERS VERW ACHTIN G HOOGWATER. Twee gearresteerde Russische militairen uitgeleverd li Joy betuigt spijt over beschieting neutrale zone Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nd 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 centj iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 et.; minimum pet advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adre» Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur De toerist, die in de loop van dit seizoen Engeland, en met name Londen, heeft bezocht, zal er een indruk van hebben mede genomen welke niet geheel en al als maatgevend beschouwd kan worden voor de normale levens omstandigheden- Voor degene, die gemeend had te komen in een land van behoefte, ^speciaal wat de voedselvoorziening aangaat, moet hetgeen hem in de goede hotels geboden werd, een alles zins aangename ontnuchtering zijn geweest. De toerist in het Verenigd Ko ninkrijk komt niet te kort, aldus menen de Nederlandse journalis ten, die enkele weken de gast van de Britse regering zijn geweest, wel te mogen vaststellen. Er mag dan al weinig vleeskost op het menu prijken en slechts een schaars eitje worden geserveerd, maar met gevogelte, vooral kui kens en vis wordt dit tekort ruimschoots aangevuld. De eier- schaarste staat natuurlijk met de grote slachting noder de kuikens in nauw verband. Van de Britse huismoeder, voor wie het inkomen van het gezin de begrenzing der mogelijkheden vormt, kan men een minder op getogen geluid vernemen. Een aanzienlijk en onevenredig groot deel van haar weekgeld moet worden geofferd in het bijzonder aan groente en fruit. Ook het ge rantsoeneerde vlees is niet goed koop. Koffie is niet gerantsoe neerd doch dit valt juist te ver klaren uit het feit, dat de Britten over het algemeen thee- en geen koffiedrinkers zijn. De sigaar is in Engeland een vrijwel onbetaalbare luxe en de prijs van sigaretten is gemiddeld zeker tweemaal zo hoog als in Nederland. De prijzen van de textielgoe- deren in de étalages geven bij vergelijking met die in Nederland geen ongunstig beeld. Schoen werk ligt iets hoger. De Neder landse dames, die nylonkousen reeds als een normale levensbe hoefte zijn gaan beschouwen en dit product vrij in de winkels kunnen kopen, doet het vreemd aan te horen, dat in Engeland moeilijk nylons te krijgen zijn- Bij dit alles houde men als ach tergrond in het oog, dat de Brit ten het thans zonder Amerikaan se dollars trachten te stellen. Overigens trekke men niet de conclusie, dat de levensomstan digheden in het Verenigd Ko- niarijk „slecht" zouden zijn. Men aanschouwe slechts de opmerke lijk vele televisie-antennes, die juist in de woonwijken van ar beiders en middenstand de daken „sieren". De prijs van een televisie-toe- stel is enkele goedkopere mer ken daargelaten daar de no minale tegenwaarde in de vreem de valuta gerekend, ongeveer ge lijk aan die van het Nederlandse product. Natuurlijk is het ook hier het systeem van koop op af betaling, dat voor velen de aan schaffing van een dergelijk duur apparaat mogelijk maakt. In dit verband kan gerefereerd worden aan een ons van bevoeg de zijde gedane verzekering, dat volgens de mening onder vak bondleiders de levensstandaard van de Britse arbeider thans aanzienlijk hoger is dan voor de oorlog. Hierbij moet niet alleen gezien worden naar de ontwikke ling in de verhouding tussen in dex van nominale lonen en prij- zen de loonindex blijkt name lijk minder te zijn opgelopen dan die van de prijzen doch ook rekening worden gehouden met de nieuwe sociale voorzieningen zo als het oorspronkelijk van lord Beveridge stammende systeem van nationale verzekering van medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag morgen tot Woensdagavond. Ochtendmist. Aanvankelijk op de meeste plaatsen mist. Later op de dag veranderlijke bewolking met slechts hier en daar een regen- of onweersbui. Aanvankelijk zwakke, later matige wind uit zuidelijke richtingen. Vrij warm. DONDERDAG 13 SEPTEMBER wieg-tot-graf, aldus werd nader aangeduid. „FESTIVAL OF BRITAIN" Dit voert met een zijsprong naar een ander onderwerp, dat mede de grond vormt voor de in leidende opmerking van deze al gemene schets: het „Festival of Britain", de grote factor die in dit seizoen de aanblik van Lon den vooral beïnvloed heeft- Dit festival was oorspronkelijk opge zet als feestelijk sluitstuk voor de na-oorlogse krachtsinspanning waardoor de nationale welstand volgens de gedane berekening weer op peil zou zijn gebracht. De herbewapening, opgevat naar aanleiding van de toespitsing der internationale verhoudingen in de laatste jaren en de ontbran ding van de strijd in Korea, gaf echter een onverwachte draai aan de economische ontwikke ling, waardoor de oorspronkelijke betekenis van het festival in het gedrang kwam. Getuigen van het nationale ka rakter van het festival zijn voor de toerist de in bruiloftstrant versierde dorpjes hier en daar in de „binnenlanden", waar plaat selijke evenementen in festival- verband worden georganiseerd. Het zwaartepunt van de festival viering ligt overigens met name in Londen, waar reeds ruim zes en een half millioen mensen de tentoonstelling aan de Zuidkant van de Theems, tussen Westmin ster- en Waterloo-bridge, hebben bezocht en waar in de verderop gelegen Battersea Gardens avond aan avond kermis in grootse stijl wordt gehouden. Eind September zal de „exhibition" definitief worden gesloten. In bevoegde kringen acht men het succes, voorzover dit in cij fers kan worden berekend, niet geheel overeenkomstig de ver wachtingen. Degenen die in Londen iets dachten te zullen zien zoals de wereldtentoonstelling te Brussel van vóór de oorlog, werden te leurgesteld. Sommigen achtten het karakter van de tentoonstel ling ietwat tweeslachtig: niet uit gesproken Brits en niet wereld omvattend. Een trekpleister van de ten toonstelling is het televisiege bouw, waar de Britse vorderin gen op het gebied van dit nieuw ste „speelgoed" voor het publiek worden getoond. Bij binnenkomst van de hall der telecinema ziet men zichzelf, tussen de anderen, op het scherm van een gewone T.V.-ontvanger. De meesten rea geren op dezelfde wijze met een lach en gebaar van verrassing- De droge Britse humor viert vooral hoogtii in het paviljoen van de „Leeuw en de Eenhoorn" waar a-rationele dingen als het ontwerp voor een „rookverma- lingsmachine" de aandacht vra gen. Van architectonisch en decora tief gezichtspunt bezien maakt de exhibition voorzeker een impo sante indruk. Dit geldt evenzeer voor de pleasure gardens in Bat tersea, het festival-vermaakcen- trum dat voorlopig tot November in bedrijf zal worden gehouden. Van dit lunapark heeft men een waar droomland gemaakt met massale, prachtige verlichtings effecten. Ook hier heeft de En gelse humor zich uitgeleefd in wonderlijke bouwsels en figuren, welke niet verklaard doch alleen maar spontaan gewaardeerd kunnen worden en waardoor men een bizarre sfeer wist te schep pen. Over de toekomstige bestem ming van de gebouwen der ten toonstelling uitgezonderd de als permanent concertgebouw op getrokken „Royal Festival Hall" is nog geen beslissing geno men. Het Londens gemeentebe stuur overweegt herplaatsing van de „Dome of Discovery" op de plaats van het Crystal Palace. Verder is er een plan om voor te stellen, het terrein van de hui dige tentoonstelling in te richten voor hefschroefvlegtuigen, die de verbinding tussen de vliegvelden aan de rand van Londen en het centrum van de stad zouden, moe ten verzorgen. war53 Deze jonge vrouw vindt het geen kunst, maar je moet het weten: Veilig wast U, indien U speciaal alkalivrij wast. Speciaal alkalivrij voor wol is Echfalon en speciaal alkalivrij voor zijde is Vivalon (Adv.) De beide Sowjet-Russische mi litairen, die Maandagavond na een opwindende jacht in West- Berlijn gearresteerd werden, zijn Dinsdag aan de Sowjet-Russische autoriteiten uitgeleverd. De officier en zijn chauffeur, die beschonken waren, werden - door de West-Duitse politie en Ameri kaanse militaire politie gearres teerd, omdat zij de openbare vei ligheid in gevaar brachten. Het bestuur van de stichting „Helpt Ambon in nood" heeft de beslissing van de ereraad, die o.m. tot taak had de punten van geschil tussen de stichting „Door de eeuwen trouw" en „Helpt Am- bon in nood" tot een oplossing te brengen niet erkend. De ereraad heeft in zijn uit spraak van 9 Aug. j.l. de stich ting „Helpt Ambon in nood" ver. zocht haar werkzaamheden te staken. Zoals bekend bestond er tus sen beide stichtingen diepgaand meningsverschil. Een ereraad zou streven naar een oplossing van de controverse tussen beide partijen. Op 8 Mei deed de ere raad een brief uitgaan naar de stichtingen, waarin werd ver zocht om een uitdrukkelijke ver klaring, dat de partijen zich aan de komende beslissing van de raad zouden houden, ook wan neer deze uitspraak zou inhou den, dat een van de partijen haar werkzaamheden in enig verenigings- of stichtingsver- band moest staken. Daarmee heeft de stichting „Helpt Ambon in nood" zich niet kunnen verenigen. Zij heeft de raad geantwoord, dat zij voorbe houd wenste te maken ten aan zien van dit bijzondere punt, daar zij een charitatieve stichting is, die niet anders bedoelt dan hulp te bieden aan Ambonnezen, die daarvoor in aanmerking komen. Op een persconferentie deelde de zegsman van het bestuur me de, dat de ereraad op dit schrij ven verder niet heeft gereageerd. Het bestuur had aangenomen, dat de ereraad van deze medede ling nota had genomen en de competentie van de ereraad zich dus niet over dit punt zou uit strekken. „Bij de uitspraak van de raad, die in feite de liquidatie van „Helpt Ambon in nood" bete kent, is gebleken", aldus de zegs. man „Dat deze ereraad zijn be- voegheid heeft overschreden ".Op 29 Augustus heeft de raad schrif telijk van zijn uitspraak kennis gegeven en tevens machtiging gevraagd voor publicatie van de uitspraak. Dezelfde dag nog heeft het bestuur van „Helpt Ambon in nood" telegrafisch me degedeeld, dat het hiermede niet aceoord kon gaan. Desniettegen staande is publicatie van de uit spraak geschied. Nu de ereraad zich niet heeft gehouden aan de hem verleende bevoegdheid, voelt de stichting „Helpt Ambon in nood" zich niet door zijn uitspraak gebonden en zal haar charitatieve werk voort zetten. Met meer ceremonieel dan ge woonlijk is gisterenmorgen te Utrecht de 57ste jaarbeurs ge opend. Normaal is deze plechtig heid niet luisterrijk. Zij bestaat in het openen van loketten voor de kaartverkoop, van de hekken en deuren, die toegang geven tot de hallen op het Vredenburg en de terreinen op Croeselaaci. Gistermorgen was dat wel enigs zins anders, omdat de aanwezig heid in Utrecht van het harmo nie-orkest van de Franse spoor wegen uit Tours er toe leidde, dat deze band enige welluidende feest klanken aan het geroezemoes van de eerste zakelijkheid heeft toe gevoegd. Op het bordes van het jaar beursgebouw gaven Mr. W. H. Fockema Andreae, voorziter van de raad van beheer, Mr. J. Mi- lius, directeur van de jaarbeurs en Jhr. Mr. C. J. A. de Ranitz, burgemeester van Utrecht, van hun belangstelling blijk. Inmiddels waren binnen de mu ren de zaken al begonnen. Dit had nogal wat voeten in de aarde ge- volgens de beste Nederlandse tra dities. Een gestadige stroom be zoekers werd door de hallen op het Vredenburg en door de Croe- selaan opgenomen. Nog voor de ontvangstruimte voor de buitenlandse bezoekers was geopend, meldde de eerste buitenlander zich reeds. Het was de heer D. S. Grady uit Sitting- bourne (Kent) Engeland. Deze is geen onbekende in Nederland. (Adv.) Vlak na de bevrijding Ibezocht hij ons land met een regeringsop dracht. Hij stelde in die dagen een onderzoek in naar de agra rische omstandigheden in het be vrijde gebied van Nederland en vertegenwoordigt thans een fir- Hongarije brengt meubelen, zil- vleren artikelen, bekledingsstof- fen, aardewerk, poppen en speel goederen. had omdat tal van standhouders Ima voor bestrijdings- en ont- TSJECHOSLOWAAKSE MACHINIST MET TREIN EN AL OVER DE GRENS. Een Tsjechoslowaakse machi nist is gisteren, met trein en al naar Beieren uitgeweken. Spoorwegbeambten te Selb (Beieren) verklaarden telefo nisch tegenover Reuter, dat de machinist alle verbindingen van de noodrem in het treinstel on klaar had gemaakt en met een snelheid van ongeveer negentig kilometer langs de controlepost aan de grens was gereden. Er waren 100 passagiers in de trein benevens het gezin van de machi nist. De trein was afkomstig van Praag. De trein bestond uit drie passa. giersrij tuigen en een goederen wagen. Ongeveer 80 passagiers hadden verzocht terug te mogen. De passagiers werden aan een onderzoek onderworpen. gistermorgen vroeg nog niet ge reed waren. Zij hadden de mede deling van de technische dienst vaa de jaarbeurs dat er Maandag niet mocht worden gewerkt over het hoofd gezien. Er is zodoende vlak voor de opening nog heel wat getimmerd en gerangschikt, maar om negen uur stond alles er keu rig bij. Buiten was de laatste hand gelegd aan de park-architectuur Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.45 0.20 1.— 1.10 n.m. 12.08 12.43 1.23 1.33 ZON. EN MAANSTANDEN. ZON MAAN Sept °P on<ier °P onder 14 '6.11 6.12 6.14 6.16 6.18 15 16 17 18 19.00 18.58 18.55 18.53 18.50 18.37 18.49 19.00 19.11 19.25 4.31 5.57 7.20 8.42 10.03 Te Harderwijk verscheen tegen Maandagochtend twaalf uur een aantal jongelui in de straten, voor het grootste gedeelte gekleed in overalls. Zij poogden de bevolking op te wekken mede te werken aan „de staking". Al spoedig ver schenen de marechaussees uit Apeldoorn met de helm op en het geweer in de handen. Enkele rad draaiers werden gearresteerd. Tegen het middaguur laaide het veizet overal in de stad op. Op het stadhuis en andere plaatsen waren biljetten aangeplakt, met leuzen als „tegen het kapitalis me" en „steun aan de arbeiders- regering". Ook de gemeentepoli tie verleende assistentie. Met de motor met zijspan werden dege nen, die door de marechaussee waren gearresteerd, naar het po litiebureau gebracht. Allengs waren er meer mare chaussees verschenen om 't „ver zet" de kop in te drukken. De op roerkraaiers (verklede mare chaussees pleegden overal verzet en meestal waren drie mare chaussees nodig om één arrestant te boeien, terwijl een ander er met het geweer van een mare chaussee vandoor ging. Later werd het verzet zo algemeen, dat een pantserwagen van de mare chaussee door de straten moest patrouilleren. Rookbommen leg den een rookgordijn, terwijl links en rechts schoten knalden. Tegen half vijf hadden enkele verzets lieden het stadhuis bestormd en zich naar de klokketoren begeven waar de noodkok werd geluid. Hierna trad enige rust in, maar tegen de avond werden overal demonstraties gehouden, die door de marechaussee weer uiteenge jaagd werden. Was het in de middag vooral op de markt onrustig, tegen de avond verplaatste een en ander zich naar de vismarkt. Toen daar het verzet was gebroken, brak op het kerkplein de herrie weer los. Zo ging Harderwijk onder het knallen der schoten de nacht te gemoet, zeer tot genoegen van de Harderwijker jeugd, die levendige belangstelling had voor deze op windende oefening van de mare chaussee en de „oproerkraaiers" in benarde ogenblikken graag een handje hielpen. Officieren van de marechaussee sloegen het verloop van de oefe ning gade. Half Harderwijk was op de been. De „opstand" bedwongen. De militaire oefening in Har derwijk is ten einde en de rust isi in het stadje teruggekeerd. In de nacht werden „overvallen" ge daan op het kamp der marechaus see buiten de stad, op het politie' bureau, op het station en op de kazerne der marechaussee. Giste ren werd weer een hieuw bulle tin op het stadhuis en andere plaatsen aangeplakt. Hierin werd de arbeiders verzocht zich ook tegen de militaire macht te ver zeten. „Sla de witkoppige lief dezusters van de kaart. Ontzet Uw gearresteerde kameraden. Weg met de Kozakken". Een tweede pantserwagen van de marechaussee verscheen in de ineen. smettingsmiddelen. „De Neder landse producten hebben een goede naam in Engeland", zo zei hij. Indonesië, België, Duitsland, Oostenrijk, Tunis en Hongarije nemen het landenpaviljoen op het Vredenburg geheel in beslag. Duitsland, Tunis en Indonesië (het laatste land 'in samenwer king met de rubberstichting in Delft) bepalen zich tot het geven van voorlichting. België, Oosten rijk en Hongarije stelden volle dig ingerichte verkoopstands sa men. Indonesië concentreert zich op deze beurs voor een belangrijk deel op twee van haar belangrijk ste producten: rubber en thee. In een grote stand in het lan den paviljoen zullen vijf firmas haar producten tentoonstellen en* wel op het gebied van rubber laarzen en schoenen, isolatiemate riaal, modelpoppen voor het ver vaardigen van damesjaponnen, verlichtingsglas, verpakkingsma teriaal, huishoudelijk glaswerk en sigarettenpapier. In de Belgische afdeling wordt voorlichting gegeven over de Belgische handel en industrie. Dinsdag hebben de afgevaar digden van de Perzische opposi tie geen gebruik gemaakt van de hun door premier Mossadeq ge boden „laatste gelegenheid" om een speciale vergadering van het parlement te laten bijeenroepen. Dr. Mossadeq had voorgesteld, dat op de speciale vergadering gestemd zou worden over het re geringsbeleid. In Perzische regeringskringen is verklaard, dat Perzië zou pro testeren tegen de mogelijkheid, dat Engeland de Perzische saldi in Londen ten bedrage van 14 millioen pond sterling zal blokke ren. Onlangs heeft het Perzische parlement besloten deze saldi, die deel uitmaken van de dekking voor een uitgifte van bankpapier om de huidige financiële crisis te verminderen, op te nemen. Naar een woordvoerder van de Perzische regering heeft ver klaard, zal het ultimatum aan de oliecommissie worden voorgelegd alvorens het aan Averell Harri- man te overhandigen. De rege ring zou echter niet ingaan op eventuele voorstellen tot verlen ging van de termijn van 15 dagen. De spreker zeide, dat Perzië in Londen „slechts 10 millioen pond" bezat. Het Britse besluit om ver schillende financiële faciliteiten voor Perzië op te heffen bedoelde niets anders dan een economische druk op Iran te leggen, opdat het land de Britse voorstellen zou aannemen. Weliswaar schond En geland met de opheffing een ver drag. Het besluit zou geen invloed op de Perzische markt hebben, daar de regering er voor gezorgd had, dat de invoer van essentiële goederen verzekerd was. De En gelse maatregel versterkte slechts „de Perzische wil tot ver zet". Bovendien zou Grady tegenover Mossadeq de verzekering hebben gegeven, dat Amerika Perzië bin nenkort een lening van 25.000.000 dollar zou toekennen. Perzië had voorts onderhandelingen over clearingsverdragen met landen van het Oostelijke blok aange knoopt. Het ultimatum is om half een Teheraanse tijd aan de Perzische ambassadeur in Washington ge seind voor overhandiging aan Averell Harriman. DE VERMISTE VAN DE NIEUW AMSTERDAM". Naar van de zijde der H.A.L. wordt vernomen, betreft de ver missing van een man op de „Nieuw Amsterdam", de 36-jari- ge olieman Herman Kooi uit Rot terdam. Kooi, die ongehuwd was, wordt sinds Zaterdagnacht ver mist en is vermoedelijk op een hoogte van 600 mijl ten westen van de Scilly-eilanden overboord gevallen en verdronken. Milnhtriit'riKTwpBnpo»!»" (Adv.) straten. Maandag waren hier en daar de straten opgebroken om een barricade te mr.ken. „Opge schoten jongens" hielpen 'n hand je mee. Toen de marechaussee verscheen, werd zij met een regen van steen en straatklinkers ont vangen. Het werd zo realistisch, dat militairen en burgers in het ziekenhuis moesten worden opge nomen. Met overvalwagens werd tenslotte de „opstand" bedwongen en de arrestanten werden in de overvalwagens naar het politiebu reau gebracht. Met allerlei pro jectielen, zoals bedorven eieren, rotte tomaten, onrijpe appels enz. werd daarna echter een aanval op de marechaussee ingezet, waar door om 12.30 uur weer de nood klok op het stadhuis luidde. Het verzet zakte kort daarna De generaals Kim il Soeng (Noord-Korea) en Peng te-Hoeai (China) hebben in een brief aan generaal Ridgway het voorstel om een nieuwe plaats van sa menkomst vast te stellen, onaan vaardbaar genoemd. Zulks is me degedeeld in een te Londen ont vangen bericht van het Chinese persbureau „Nieuw-China". In de brief vragen de generaals zich af: „Is er een neutrale zone in de wereld, als de luchtmacht niet tot de gewapende strijd krachten behoort, die zich van vijandelijke daden moeten ont houden". De brief behandelt de „verschil lende provocatieve incidenten, in het gebied van Kaesong, uitge lokt door Verbondenen" en spreekt van „uw ernstige ver antwoordelijkheid voor deze in cidenten". Sinds de instelling van de zone op 14 Juli hadden de toe stellen der Verbondenen nooit nagelaten op geringe hoogte over het gebied te vliegen. Tus- 17 en 30 Augustus was het lucht ruim 31 maal geschonden en tussen 1 en 8 September 139 X. De Verbondenen hadden nooit een bevredigd antwoord op de herhaalde Noordelijke protesten gegeven. De Noordelijken verklaren ten slotte, dat indien de Verbondenen zich ernstig met de „provoceren de incidenten" bezig houden en verzekeren, dat „de schendingen van de neutraliteitsovereen- komst inzake 't gebied van Kae song" niet meer zullen voorko komen, het gebied van Kaesong zeer goed kan dienen voor het gestelde doel, n.l. „het streven om een eerlijke en redelijke wa penstilstandsovereenkomst te be reiken". Indien generaal Ridgway zich hieraan niet zou houden, zou er geen reden zijn om aan te nemen, „dat soortgelijke en zelfs ernsti ger provocaties niet meer zullen voorkomen". De brief eist, dat een eind wordt gemaakt aan „de voortdu rende schendingen", daar dit „de enige manier is om de onderhan delingen te kunnen hervatten op normale voet en op basis van ge lijkheid". Joy betuigt spijt over beschie ting van neutrale zone. Vice-admiraal Joy heeft giste ren toegegeven dat een vliegtuig van V. N. Maandag de neutrale zone van Kaesong heeft bescho ten. Hij heeft hierover zijn spijt betuigd aan de communisten. Het incident berustte op een vergissing van de betrokken pi loot, tegen wie disciplinaire maatregelen zouden worden ge nomen. De Noordelijken hebben de laatste drie weken herhaaldelijk beschuldigingen aan het adres van de Verbondenen geuit. Vice- admiraal Joy heeft alle beschul digingen als ongegrond verwor pen, behalve die van Maandag. Aanvalstroepen van de V. N. zijn gisteren op 't westelijk front in Korea de Imdjin overgestoken. Op het centrale front hebben zij met succes een aanval „met be perkt doel" uitgevoerd. Deze ac ties, aldus een geallieerde voor- lichtingsofficier, hebben ten doel de plannen van de vijend in de war te sturen en zware verliezen toe te brengen. Men ontmoette slechts lichte communistische strijdkrachten. De voorlichtingsofficier zei dat het offensief op het centrale front Hen iZ.-W. van Pjonggang, haar doel had bereikt. De vijend leed verscheidene honderden verliezen. President Truman heeft giste ren bij de opening van het nieu we gebouw, waarin de accoun tantsafdeling van de Amerikaan se rekenkamer is gevestigd, ver klaard dat de V. S. er economisch sterker voorstaan dan ooit tevo ren. Hij noemde geruchten, dat de regering de weg naar het ban kroet zou hebben ingeslagen, leugens. Zij, die het verhaal van een mogelijk bankroet verspreiden, trachtten de „kiezers vrees aan te jagen", aldus Truman. De president verklaarde, dat de maatschappijen meer geld verdienen dan ooit, zelfs nadat zij haar belastingen tegen de nieuwe hoge tarieven hebben be taald. De winsten zijn hoger dan in enig voorafgaand jaar, met uitzondering van het recordjaar 1950. Hij verdedigde de federale be groting en verklaarde, dat het grootste gedeelte van de uitga ven voor defensie bestemd is. In het huidige fiscale jaar zijn voor de programma's voor nationale veiligheid bijna 50 milliard dol lars nodig of 70% van alle fede rale uitgaven. „Wij willen geen paard verlie zen omdat we te gierig zijn een touw te kopen, dat sterk genoeg is om het vast te binden", aldus Truman. Hij was trots op de be grotingen, die hij had ingediend doch „ik wil niet dat iemand zijn aloude recht opgeeft om te kla gen over de begrotingen". „In dien de mensen op deze manier niet af en toe stoom zouden kun nen afblazen, zouden zij mis schien ontploffen". De helft van het plezier dat wij hebben omdat wij burger zijn van dit land, ligt hierin, dat wij kunnen klagen over de manier waarop onze federale, staats- en plaatselijke overheden werken.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1