Tien Engelse vissers gered V\I M IIJKSPISTSPAAIIANI Bij de BUI Brandt SLOPERIJ VI BINNENLANDS NIEUWS Het huis zender sleutel w nil Kleine Adver Persconferentie van Gromyko De lonen en prijzen in Frankrijk Van Sprang 162,- VOETB FOTO-KI Verklaring van Minister Liefiinck Amerikaans soldaat in Berlijn omgekomen Nieuwe K.L.M.-luchtlijnen Joegoslavische reactie op de kwestie-Triëst ONDERAARDS GEWELF TE DELFT GEVONDEN. wen Een diepgrondwoeler Hei bladeren van geverfde muren Milton Katz over de resultaten van het plan-Marshall Centrale verwarming Uit voorraad leverbaar Generaal-Electric Oliebranders Nadat vorige v klasse het startsct voor seizoen 1951 morgen het corr volle toeren te dra de 2e, 3e en 4e kl lagere afdelingen getrainde spele: het kampioenschai Het kampioens klinkt nog zo onwt af, nu Zondagmidc ste klappen (en zullen vallen. Ook met een schone lei dus allen evenvc titel, er zullen hc gingen zijn wier verder reiken dan houden in de klas; thans uitkomt. W schrijven denken nieuwe Zeeuwse t Middelburg en met Goes en Vlis! gedeeld in de sterl se A, waarin ook c de le klassers Bai uitkomen. Het zal Zeeuwse tweede k rentree een stri; „to be or not to bi inspanning van al de bezetting vai plaats mogelijk zij De in het vorigi 3e klasse D en Zeeuwse derde kl; METO, Nieuw-Bor ondergebracht in Zeeuws-Vlaamse heeft deze indelin kelijkheid gewoni alleen zal het spe. kunnen worden, o meesters der divei door de minder ve Ier een batig sale ken. Het zal ons Axel dit seizoen e gaat spelen of da een bescheiden pis lijst tevreden zal In de vierde kit dels van enkele cl waardige klasse treffen we als r Handig en opvom zó in Uw zak Lichtsterkte len sluiter voor 1/2 sec. en tijdopnarr bouwd flitscontac1 6X9 cm- 89,— Verkrijgbaar bij: Verkrijgbaar Noordstraat G het beste voor Uv zoals: Haardbloki Kachelblok Aanmaakhi is en blij Telef. 2252 - TE1 Van 1—5 regels Iedere regel mee (Maximaal 8 reg Brieven: Bureav Blad 15 cent met Woensdagavond om kwart voor tien kwam het Italiaanse s.s. „Maria Bibolini" aan de Engelse Oostkust ten Z.O. van Newcastle in aanvaring met de Britse trei- ler „Aucuba" (Grimsby 117). De Italiaan nam de uit tien koppen bestaande bemanning aan boord en zette koers naar Rotterdam, waar het schip Za terdag met de geredden arriveer de. De Engelsen waren ver heugd, dat de aanvaring van hun schip met de Italiaan zo goed was afgelopen, dat zij allen het leven er hadden afgebracht. De schepen voeren naar elkaar toe, zo vertelde de stuurman, en wij meenden voorrang te hebben. Steeds dichter kwamen de vaar tuigen bij elkaar en een botsing scheen onvermijdelijk. De „Aucu ba" gooide het roer om en de schepen botsten met de zijkanten tegen elkaar. De schroef van het lege en dus hoog liggende Ita liaanse schip kliefde de scheeps wand van de vissersboot. Er wer den gaten in geslagen, aldus de stuurman, die op dat ogenblik op de brug stond, en na een ogen blikje stond het water al op de stookplaat. De bemanning dacht, dat het nogal meegevallen was. Men wil. de het nog even aanzien, want om kwart over tien zou het sleepnet worden ingehaald. Door de slag van de schroef in de scheepswand werden de opva renden wakker, behalve Scott, die wacht aan dek had. Allen kwamen naar lboven in de kleren» die zij op dat ogenblik aan had den en men wilde de sloep gaan bemannen en dan te strijken. Enige mannen klommen erin, maar plotseling knapte de takel en de boot plofte weer op het dek. Geprobeerd werd de red dingboot overboord te krijgen, maar alle pogingen waren vruch teloos. Het water stond inmiddels op de vloeren van de hutten en even later begon het achterdek onder te lopen, zodat de vissers naar 't patrijspoort keek, zag hij lichten - van de vissersboot doven. De volgende morgen was er niets meer te zien, toen het Italiaanse schip de omtrek afzocht. De kapitein vertelde ons later nog, dat het schip, dat eigendom is van de Grimsby Industries verzekerd is. „Het was een oud, maar een zeer goed schip". Toen hij na de aanvaring aan dek kwam, zag hij de mast breken en de antenne was stuk, zodat er niet meer geseind kon worden. Omdat zijn schip met een sleep net voer, aldus meende de kapi tein, was het moeilijk manoeu. vreerbaar. Een visserboot heeft daarom altijd voorrang, was des kapiteins oordeel. Niets is gered, ook de scheepspapieren niet. De „Aucuba" voer met acht lichten, zo besloot de schipper. voordek gingen. „Het was toen een zaak: „Ieder voor zich". Vier man, zo vervolgde de stuurman, bleven op dek, maar de rest sprong te water, mede omdat men bang was, dat de lichtdyna- mo de geest zou geven, want het was die avond pikdonker. Aan boord van het Italiaanse schip werd een sloep gestreken en eerst werden toen de zes man uit het water opgepikt en vervolgens de 4 overblijvers van de „Aucu. ba" afgehaald. Op de „Maria Bibolini" werden de tien mannen liefderijk opge nomen en een cognacje deed ze spoedig weer op hun verhaal ko men. „Wij hebben ongeveer tien minuten in het water gelegen", vertelde de stuurman verder. Ze kregen kleren en een rokertje en wat ze stellig nooit zullen ver geten: Macaroni. „Wij lusten ons hele leven geen macaroni meer" zo verklaarden zij in koor, „maar de bemanning is zeer goed voor ons geweest' „Ja", zei de kok, „mijn pijp, die 69 jaar oud is, heb ik gelukkig gered en trots toonde hij zijn neuswarmertje. „En ik dan zei de stuurman lachend en hij liet zijn tandeloze mond zien, „mijn gebit bleef op het schip achter, maar ik zwom rond met m'n pet nog op". Toen de stuurman aan boord van het Italiaanse schip uit de Agcn^i HEDEN TERNEUZEN: Luxor Theater, 8 uur: Biosc. „Geen plaats voor Jenny". Lokaal Bethel, 7.30 uur: Evangelisatie. MORGEN: TERNEUZENLuxor Theater, 8 uur: Biosc. ,,De tragedie van een grote liefde". Pro Rege, 7.30 uur: Evangelisatie. ZAAMSLAG: Verenigingsge bouw, 19.30 uur: Algem. Ver gadering Muziekv. „De Vol harding". De Nederlandse minister van Financiën, prof. dr P. Lieftinck, is per vliegtuig uit Amsterdam te New York aangekomen om de ver gaderingen van het internationale monetaire fonds en de wereldbank te Washington bij te wonen. In een interview verklaarde minister Liei- tinck het volgende: „Waar het om gaat, is de verdeling van de finan ciële last onzer militaire inspannin gen die eerlijk en billijk zouden moeten geschieden naar ieders draagkracht". Op de vraag, welk land zijn aan deel zou kunnen leveren, antwoord de minister Lieftinck: „Mijns in ziens hebben wij ons deel reeds be taald. Wij hebben onze militaire begroting, die een derde van ons jaarlijks inkomen beloopt geweldig verhoogdOp de vraag» of N eder- land nog meer kon doen, antwoord de de minister: „Neen, wij zijn aan de grens". AARTSBISSCHOP STEPENAC. Volgens een telefonisch bericht van de correspondent van de „Neue Züricher Zeitung" is de Joego-Sla- vische regering van plan Aartsbis schop Stepinac van Zagreb, die in 1946 tot 16 jaar gevangenisstraf is veroordeeld, uit de gevangenis te laten. De bewegingsvrijheid van de Aartsbisschop zou echter beperkt blijven. Hij zou een klooster toe gewezen krijgen als verblijfplaats. Het betreft hier een „concessie aan de openbare mening van het Westen," aldus het blad. Andrei Gromyko, de Russische plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken, heeft te San Francisco op een persconferentie verklaard, dat een vredesrege- geling in het Verre-Oosten onmo gelijk is zonder de deelneming van de Sowjet-Unie aan het vre desverdrag met Japan. Hij noemde het huidige ver drag „een ontwerp voor n nieu we oorlog". Hij zei dat Rusland „in zijn plicht tekort zou schie ten als het degenen, die zulk een vredesverdrag opleggen, niet waarschuwde dat zij verantwoor delijk zijn voor de gevolgen." „Het Brits-Amerikaan se ver. drag" bereidde de weg voor een nieuwe oorlog en een herleving van het Japanse militarisme. De volksrepubliek China die niet was uitgenodigd en kleine lan den als Nicaragua wel, zou dit niet vergeten en wel weten hoe zij haar belangen moest bescher men. John Foster Dulles noemde hi] „een doorgewinterde oorlogssto- ker." De persconferentie van Gro myko was nog aan de gang, toen de afgevaardigden van de 49 landen zich reeds verzameld had. den voor de ondertekening van het vredesverdrag. De 300 verslaggevers, die Gro myko vragen stelden, werden hoe langer hoe rustelozer, terwijl Gromijko's antwoorden steeds langer werden. Tenslotte riep één verslagge ver uit: „Waarom riep u ons ei genlijk hier? U hebt niets nieuws verteld". Een ander riep: „U wilt ons al leen maar hier houden." Daarop renden alle journalisten naar de deur om op tijd te zijn voor de ondertekeningsplechtigheid in t operagebouw. De Amerikaanse militaire auto riteiten heben meegedeeld, dat een Amerikaanse soldaat, op wie Don derdag aan de sectorgrens door Oostduitse politie was geschoten, aan de opgelopen verwonding over leden is. Volgens de Amerikaanse lezing maakte de soldaat met zijn auto een verkeerde manoeuvre, waardoor hij een verkeerspaal, juist over de sectorgrens in het Sowjet-gedeelte, omver reed. Hij had, vermoedelijk door de schok bevangen, niet snel genoeg gehoor gegeven aan de oproep van de Oostberlijnse politie om de auto te verlaten. Hierop was in de auto geschoten. De gewonde soldaat was in een auto van de Oostduitse politie weg gebracht. De soldaat overleed in een Sowjetrussisch hospitaal. De Sowjet-autoriteiten hebben tegenover de Amerikaanse com mandant hun leedwezen over het incident betuigd. In een brief wordt gezegd, dat de Oostberlijnse politie man hangende het onderzoek in arrest is gesteld. De Franse regering heeft met ingang van Maandag het nationale minimumloon, de gezinstoeslagen en de ouderdomspensioenen ver hoogd en tegelijkertijd een verho ging van de prijzen van kolen, elec- triciteit en staal aangekondigd. Het nationale minimumloon wordt voor Parijs en de andere gro te steden verhoogd van 87 tot 100 francs per uur en voor de provincie in gelijke mate. Deze maatregel houdt niet in, dat de lopende loon- contracten tussen de vakbonden en de werkgevers herzien moeten wor den, doch tot dusverre werd verho ging van het minimumloon steeds gevolgd door aanpassing van de looncontracten. De gezinstoeslagen worden in overeenkomstige mate verhoogd als het minimumloon. De pensioe nen en andere uitkeringen aan de economisch zwakken zullen 15 hoger worden. Een Franse arbeider, die 45 uur per week werkt zal thans niet min der dan 20.000 francs per maand mogen verdienen. Bovendien heeft hij recht op vergoeding van reis kosten tot een bedrag van 800 fres per maand. De prijs van kolen zal met 800 francs per metrieke ton aan de mijn stpgen, hetgeen neerkomt op een stijging van de kleinhandels prijs met circa 10 De prijzen van briketten zullen echter met niet meer dan 5 mogen stijgen. De verhoging van de kolenprijs vloeit voort uit de gestegen kosten van geïmporteerde kolen en de nieuwe loonschaal. De nieuwe prijzen voor staal en electriciteit werden nog niet bekend gemaakt, doch de re gering deelde mede, dat deze pru- zen zullen worden berekend op ba sis van de nieuwe loonschaal en de hogere prijs van kolen. De Franse regering heeft voorts medegedeeld, dat zij de strijd tegen ongeoorloofd hoge prijzen met grotere kracht zal voortzetten. Zaterdagmiddag heeft de rege ring, naar het Agence France Pres- se meldt, de in spoedzitting bijeen geroepen nationale prijscommissie, waarin vertegenwoordigers van de werkgevers, werknemers, verbrui kers en technici zitting hebben, mededeling gedaan van de prijsver hogingen, waartoe zij heeft beslo ten, en die behalve op kolen, staal en electriciteit ook op cement, alu minium, kunstmest en zwavelzu ren betrekking hebben. De verte genwoordigers van het socialisti sche vakverbond. De vertegen- woordigers van het socialistische vakverbond de „Force ouvriere van het communistische georien- teerde vakverbond de C.G.T., van het Christelijke vakverbond en van het verbond van leidinggevend per soneel hebben geweigerd zich over de voorgestelde prijsverhogingen uit te spreken en verklaard, dat zij zich uit de nationale prijscommissie zullen terugtrekken. AmsterdamTokio en AmsterdamSydney. Naar wij vernemen zal de K.L.M. begin December twee nieuwe lucht lijnen openen en wel op Japan en op Australië. De dienst op de lijn Amsterdam Tokio wordt eenmaal per week uitgevoerd. Gevlogen wordt van Amsterdam via Bangkok naar To kio. De lijn AmsterdamSydney wordt eveneens een keer in de week bevlogen. De route loopt van Amsterdam via Biak (Nieuw Gui nea) naar Sydney. Beide diensten zullen worden uit gevoerd met Lockheed „Constella tion" toestellen. De K.L.M. heeft nog nimmer een luchtlijn op Japan gehad. Vóór de oorlog in het Verre Oosten onder hield de toen bestaande Koninklijke Ned. Indische Luchtvaartmaat schappij, de K.N.I.L.M., van Bata via uit een dienst op Sydney. De gehele lijn Amsterdam—Sydney werd toen door K.L.M. en K.N.I.L. M. gezamenlijk uitgevoerd. Het tra ject AmsterdamBatavia werd toen gevlogen door de K.L.M. De voor Australië bestemde passagiers stapten toen in Batavia over in een toestel van de K.N.I.L.M. dat hun verder bracht. PRIJSVERHOGING AUTO'S De Amerikaanse regering heeft de fabrikanten van auto's toe stemming gegeven de prijzen van nieuwe automobielen met 5 tot procent te verhogen. Zij deelde mee, dat later wel licht nieuwe prijsverhogingen worden toegestaan. Over het bericht uit Londen, dat de regeringen van Italië en Joego Slavië zich bereid hebben ver klaard onderling de kwestie-Triëst te bespreken, is men te Belgrado gematigd optimistisch. Naar ver luidt zullen de onderhandelingen langs de normale diplomatieke weg worden gevoerd. Het optimisme te Belgrado wordt getemperd door de vrees, dat de propagandacampag ne van de Italiaanse Irrendentisten met betrekking tot Triëst het voor de Italianen misschien moeilijk zal maken hun eisen zodanig te mati gen, dat zjj voor Joego-Slavië aan vaardbaar zijn. Joego-Slavië heeft te kennen ge geven, dat het een „redelijke en uitvoerbare oplossing" van het probleem wil aanvaarden, die min of meer op de huidige status quo berust, n.l. dat met enkele kleine correcties de thans door Joego-Sla vië bezette zone „B" naar Joego- Slavië gaat en de zone ,,A" met de havenstad Triëst naar Italië. Tot dusver hebben de Italianen vastgehouden aan de verklaring van 1948 van Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten, volgens welke het gehele vrije gebied van Triëst aan Italië diende te komen. Joego-Slavië heeft zijn aanspra ken op de stad Triëst inmiddels la ten varen. .JOEGOSLAVISCHE PROTEST- NOTA AAN ITALIË. De gerering van Tito heeft Za terdag bij Italië geprotesteerd tegen wat genoemd wordt een propagandacampagne tegen Joe- go-Slavie, die gevoerd wordt door pers, radio en zelfs door rege. ringspersonen. In de nota wordt gezegd dat de campagne ver scherpt is als gevolg van geruch ten over een mogelijke herzie ning van het Italiaanse vredes verdrag en in verband met Triëst. Joego-Slavië doet een beroep op de Italiaanse regering „haar houding te wijzigen" in het be lang van het bereiken van over eenstemming over de onopgelos te kwesties tussen biede landen. TWEE DODEN BIJ MOTORONGELUK. Op de Deventerstraatweg te Apeldoorn is Zaterdagmiddag om streeks 5 uur de 19-jarige motor rijder H. van der Scheur uit Apel doorn met zijn motor tegen een boom gereden. Hij was op slag dood evenals zijn duopassagier, de 22-jarige J. Wijnand. De motor rijder met grote snelheid en vloog uit de bocht. AUTO NAAR MAAT. De „Reus van Rotterdam", Henk Rijnhout, is op het ogenblik in Antwerpen. Rijnhout is n.l. 2,40 m lang en een „gewichtig" man: hij weegt 230 kg. Een rijschool in Rotterdam heeft hem onlangs, met reclame-doelein den, gratis auto-rijles gegeven, een fabriek van bromfietsen deed hem uit reclame-oogpunt een bromfiets cadeau. Vermoed wordt dat een der in Antwerpen gevestigde auto-mon tage-fabrieken deze Rotterdammer als reclameman wil gebruiken. Bij rioleringswerkzaamheden op de Oude Delft te Delft heeft men de ingang ontdekt van een onder aards gewelf. Werklieden zijn be gonnen de modder uit het gewelf te verwijderen en men tracht met behulp van een Lichtinstallatie en electrisch licht het mogelijk te ma ken het einde van de gang te vin den. Men is reeds een vijftig meter gevorderd, doch een eind is nog niet zien. BRUTALE INBRAAK. In de nacht van Vrijdag op Za terdag werd ingebroken in de bakkerij van Houtsma te Vollen- hove. Door het opschuiven van een raam wist(en) deinbreker(s) zich toegang te verschaffen tot de woonkamer en de winkel. Dit is gebeurd tussen 23 uur en 3 uur, toen de bakker lag te sla pen. Tegen 7 uur in de morgen werd het pas ontdekt, toen de vrouw van de bakker in de ka. mer kwam en bemerkte, dat alles over hoop was gehaald.^ Ook in ïl registraties waren zeer flauw. Men heeft daarvoor niet kunnen nagaan waar het epicentrum zich moet hebben bevonden. In het Eifelgebergte ontwaakten velen door drie duidelijk te voelen- schokken. Er is geen schade ge meld. Reuter tekent hierbij aan, dat in het Eifelgebergte, dat een oud vul kanisch gebergte is, vaak aardbe vingen voorkomen. Ook aardschok in België. In de nacht van Vrijdag op Za terdag is in België tegen midder nacht een aardschok gevoeld. De schok werd te 0 uur 7 minuten in het observatorium geregistreerd. Het epicentrum lag in het Oosten, op een afstand van naar schatting 100 km van Brussel. De schok was iets heviger dan de aardbeving van enkele maanden geleden, doch duurde zeer kort. Men meldt dat een van de naalden van een registreer-apparaat is ge sprongen. Mqahardt's ZtiiwtikUttea hripm II M o-rnhna. de winkel was terdege huis ge houden. Aan geldmiddelen werd voor 3000 meegenomen. Tot nu toe ontbreekt nog ieder spoor van dader (s). Hetonderzoek door de rijkspolitie is in volle gang. ENGELSE BOM GEVONDEN, Toen enige werklieden een sleuf groeven in het Oranje-Nas. saukwartier te Huizen voor de aanleg van een gasleiding stoot ten zij op een voorwerp, dat op een granaat leek. De via de poli tiepost aan de rijksweg gewaar schuwde hulpverleningsdienst uit Bameveld stelde een onderzoek in, waarbij bleek dat een Engelse bom was,' met een gewicht van 250 Engelse ponden. De niet ont. plofte en nog gevaarlijke bom werd ter plaatse gedemonteerd. Voor de werklieden mag het een gelukkige omstandigheid ge noemd worden, dat de bom schuin in de grond lag, zodat zij t slaghoedje niet konden raken. AARDSCHOK IN LIMBURG. Om 6 minuten over twaalf Zater dagnacht is in een zeer groot deel van Limburg een aardschok waar genomen. De schok duurde min stens een minuut lang. In geheel Zuid- en midden Limburg en in de nabij gelegen grensgebieden werd hij gevoeld. De seismograaf van het geologisch bureau te Heerlen heeft de aardschok geregistreerd. Op de trommel van de seismograaf ver toonde de curve een plotselinge uitwerking. Blijkens de curve wer den eerst enkele lichte schokjes ge voeld, die werden gevolgd door een flinke beving, die ruim 1 minuut duurde. Het epicentrum van de aardschok kon tot nu toe nog niet worden medegedeeld. Te Keulen werd de schok eveneens geregis treerd. Naar wij van de zijde van het K.N.M.I. te Bilt vernamen, is daar in de afgelopen nacht om 12 minu ter na middernacht een aardschok geregistreerd. De schok is ook op getekend in het station van het K.N.M.I. te Witteveen. De beide Op de stand van de rjjksnijver- heidsdienst zal tijdens de jaarbeurs- dagen te Utrecht een nieuwe vin ding op het gebied van landbouw machines te zien zijn. Gedemon streerd zal worden de diepgrond woeler, welke is uitgevonden door de 21-jarige landbouwerszoon J. Bevers uit Gemert, terwijl zijn 28- jarige vriend, de fijnbankwerker G. Willemsen het model construeer de. Het betreft een roterende onder- gronder voor het loswoelen van de onder de ploegvoor gelegen aard lagen. Door een bijzondere con structie is de uitvinder erin ge slaagd de weerstand onder de grond tot een minimum te beper ken, waardoor de arbeidsprestatie aanmerkelijk kon worden opge voerd. De diepgrondwoeler, welke zowel met als zonder ploeg kan worden gebruikt, is rechtstreeks met de tractormotor verbonden. Bij de eerste proefnemingen werden gunstige resultaten bereikt, welke tot een verdere ontwikkeling aan leiding hebben gegeven. Het nieu we type breekt de aardlagen, heeft een grote werkdiepte en kan op eenvoudige wijze op verschillende diepten worden afgesteld. Reeds ge ruime tijd geleden is octrooi aan gevraagd. De nieuwe vinding zal onder de naam „Bewi-diepgrond- woeler" in de handel worden ge bracht. door EARL DERR BIGGERS Vertaling van P. Oreille 70) Nadruk verboden. „Ik weet niet goed te begin nen. Mijn vader verdween uit Engeland in de zeventiger jaren, en liet mijn moeder en mij on verzorgd achter. Lange tijd hoor den wij niets van hem, toen kwamen er brieven uit verschil lende delen van Australië en de Zuidzee. Brieven met geld erin, geld dat wij hard nodig hadden. Later heb ik vernomen, dat hij slavenhandelaar geworden was. God weet, dat het niet iets is, om trots op te zijn, maar te zijnen gunste wil ik aanvoeren, dat hij zijn vrouw en zijn jongen niet aan hun lot overliet. In de tachtiger jaren bereikte ons de tijding, dat hij gestorven was. Hij stierf aan boord van de „Maagd van Shiloh" en werd be graven door Dan Winterslip, zijn eerste officier. Wij aanvaardden het feit, dat hij dood was, het feit, dat er geen brieven en geen geld meer kwamen, en wij be gonnen de oude strijd weer. Een half jaar later ontvingen wij van een vriend van mijn vader in Sidney, ook een kapitein, een zeer verbazingwekkende brief. Deze brief meldde, dat, naar de schrijver zeker wist, mijn vader heel wat geld in zijn hut aan boord had gehad. Hij had geen zaken gedaan met banken, in plaats daarvan had hij een ster ke geldkist van ohiahout laten rraken. De man, die ons schreef, deelde mee, dat hij gezien had, wat er in was, juwelen en een grote hoeveelheid goud. Mijn vader had hem ook verscheidene groen leren zakken laten zien met gouden munten uit verschil lende landen- Hij schatte, dat er bijna twintigduizend pond ge weest moest zijn. Dan Winterslip zo stond er in de brief, had de „Maagd van Shiloh" terugge bracht naar Sydney en aan de autoriteiten mijn vaders kleren en enkele kleine bezittingen overgedragen, benevens een schrale tien pond aan geld. Ver der had hij niets genoemd. Hij en de enige andere blanke aan boord van de „Maagd van Shi loh", een Ier, Hagin genaamd, waren dadelijk naar Hawaii ver trokken. De vriend van mijn va der raadde ons aan een onmid dellijk onderzoek te laten instel len. „Wel, heren" Brade keek rond in de kring van belangstel lende gezichten „wat konden wij doen? Mijn moeder en ik wa ren in zorgelijke omstandighe den. Wij hadden geen geld voor advocaten om een zaak duizen den mijlen ver weg voor ons te bepleiten. Wel deden wij onder zoek door bemiddeling van een familielid in Sydney, maar dat hielp niets. Er werd enige tijd over gepraat, maar ook dat hield op, en de zaak werd vergeten. Maar ik ik heb dit alles nooit vergeten. Dan Winterslip vestigde zich hier en het ging hem goed. Hij bouwde op de grondvesten van het geld dat hij vond in mijn va ders hut, een fortuin dat Hono lulu in bewondering bracht. En terwijl hij vooruit kwam, ver hongerden wij bijna. Mijn moe der stierf, maar ik was er nog- Jaren lang is het mijn droom ge weest hem te laten boeten. Het is mij niet buitengewoon voor de wind gegaan, maar ik heb ge spaard, geschraapt. Nu heb ik het geld voor het proces. Vier maanden geleden nam ik ontslag uit mijn betrekking in Indië en ging naar Honolulu. Ik ging naar Sydney de vriend van mijn vader is dood, maar ik heb zijn brief. Ik heb de verkla ring van anderen, die wisten van dat geld van de ohiahouten kist. Ik kwam hier gereed om nu Dan Winterslip het hoofd te bie den. Maar zover kwam het niet. Zoals u weet, heren" de hand van Brade beefde enigszins, toen hij zijn sigaret neerlegde iemand heeft mij van dat voor recht beroofd. Een onbekende hand rukte van mijn pad de man, die ik meer dan veertig jaar heb ££6hctclt«" „U kwam Zaterdag vóór een week hier aan", zei Hallet, na een poosje, ,,'s Zondagsavonds kwam Kaohla u opzoeken- Bood hij u de kist aan?" „Ja", antwoordde Brade. „Hij had een telegram gekregen van zijn vriend en dacht de kist Dins dags te hebben. Ik beloofde hem vijfduizend dollar er voor, een som, die ik Winterslip dacht te laten betalen. Kaohla vertelde mij ook, dat Hagin woont op een ranch, in een afgelegen gedeelte van Mani. Dat verklaart mijn reis daarheen onder een an dere naam, want ik wilde niet dat Winterslip mijn bewegingen volgen zou. Ik twijfelde niet of hij bespiedde mij." (Wordt vervolgd.) Een jonge Amerikaanse otider- zoeker heeft ontdekt, wat de oor zaak er van is dat geverfde mu ren bladderen. Na een lange studie is Cart Brown tot de conclusie gekomen, dat deze oorzaak moet worden ge zocht in de aanwezigheid van vocht in de spouw. Daar dit vocht niet kan verdampen en een uitweg door de muur moet zoeken, komt bet onder de verf en veroorzaakt blazen. Als er echter dunne aluminium- buisjes in de muur worden gemet seld die in de spouw uitkomen, kan de lucht beter circuleren en hoopt zich in de spouw geen vocht op. De buisjes zijn aan de ene kant van een roostertje voorzien, waar door wordt voorkomen dat insec ten in de spouw komen en aan de andere kant van een aantal spon ningen om de lucht in de spouw toe te laten. De doorsnee bedraagt ongeveer 2 cm. Voor een eensge zinswoning heeft men ongeveer 25 tot 50 van dergelijke buisjes no dig, die op de scheiding tussen de begane grond en eerste verdieping worden ingemetseld. De jonge uitvinder maakt in eigen fabriek reeds 65.000 van de ze buisjes per maand en is voor nemens de productie uit te brei den. Zij worden in de handel ge bracht door Corn wal Co, een in Cleveland gevestigde onderne ming. Milton Katz, die gedurende drie jaren in Europa de leiding heeft gehad van de E.C.A. in de Verenig de Staten teruggekeerd in de over tuiging, dat het werk van het plan- Marshall goed is uitgevoerd. In een interview bij zijn aankomst zeide hij: „Wij begonnen met de bedoe ling het werk in vier jaar te vol tooien en hadden de kosten op 17 milliard dollars geraamd. Ik ben van mening, dat thans het werk voor het plan-Marshall als zodanig klaar is. W\j hebben dus het werk van 4 jaren in 3 jaren gedaan, ter wijl de kosten 12 milliard dollars bedroegen en er is thans een Euro pa, dat in staat is zijn verdediging te organiseren". Thans wacht een geheel nieuwe taak, die van hulp verlening bij de militaire paraat heid van Europa. Katz was van mening, dat dit werk ten dele be ter door economische dan door mi litaire hulp kan geschieden. r Te koop: lichte b tel, zuivere wol, i en zwarte Mantel (beide maat 40). Te bevragen: Nieuwediepstraat 36, Ter- neuzen. Te koop: twee 1-pers. Ledi kanten met bedden. Te be vragen: Chrysantstraat 24, Terneuzen. Te koop: nieuw Herenrij wiel. Adres: Bureau van dit blad. Antimagn. Schokvrij Waterdicht 94,

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2