Zal de olie de oorlogsfakkel ontsteken? Boodschappen van generaal Nam II d" malum Mossadeq zal Engeland een ultimatum stellen Opening zesde internationale Jaarbeurs te Gent Afnemende strijd aan het Koreaanse front Een bewogen redding anciële lering De Perzische eerste minister, Mohammed Mossa deq, heeft Zondag de Perzische Kamer meegedeeld, dat hij Engeland een ultimatum zal stellen, zonder de motie van vertrouwen waarom hij de Kamer had ver zocht. Er kon niet gestemd worden omdat het quotum van 78 leden niet aanwezig was. Mossadeq verklaarde, dat indien Engeland de be sprekingen over het oliegeschil niet binnen 15 dagen na overhandiging van het ultimatum zou hervatten, de achtergebleven 350 Britse technici in Abadan uit Perzië zouden worden gewezen. WEERSVERWACHTING Verlaat Grady Perzië Steeds meer- rokers qaan overop6o$tou. M omdat zij van deze werkelijk gi milde siqaret beslist géén last I kunnen hebben. HOOGWATER. op onder op onder Sept. °P onder op onder Frankering bïj abonnement: Temeuzen. Irtrecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Bedactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Tel- 2510 Na 5 uur Tel. 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 4,55 per kwartaal- Per week 37 cent. Losse nummers 7 cent DE VRIJE ZEEUW MAANDAG 10 SEPTEMBER 1951. 7e Jaargang No. 1828. Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertentlea E regels 75 ct.; iedere regel meer 15 ct. Vermelding onder nummer Eu reau van dit Blad 15 cent meei Inzending advertenties tot éea namiddags 2 uur. Advertentieprijs per mm 12 ct minimum per advertentie 1,8C, Militairen en politie bewaakten het parlementsgebouw toen Mossa deq zich tot de Kamer richtte. Het was de tweede keer in vier dagen, dat hij de Kamer had bijeengeroe pen voor deze moeilijke kwestie. De eerste keer, Donderdag j.l., kon de vergadering niet doorgaan omdat het vereiste quorum hier voor 67 leden niet aanwezig was. Zondag waren er wèl genoeg leden voor een vergadering aan wezig, doch er was geen quorum voor een stemming. Mossadeq opende zijn rede met tp zeggen, dat alle Europese lan den met name Engeland het Oosten in slavernij wilden houden en wilden uitbuiten. Vóórdat Mossadeq het woord nam maakte de voorzitter een brief be kend, getekend door een aantal af gevaardigden van de oppositie, die verklaarden, de vergadering - met te kunen bijwonen „zolang de hui dige atmosfeer van intimidatie voortduurde." Men gelooft, dat er ongeveer 14 handtekeningen onder de brief stonden. Mossadeq antwoordde met be vreesd te zijn voor de oppositie. Hij zou niet aftreden. Vervolgens richtte hij zich tegen de critiek, dat zijn politiek in strijd was met die van de Sjah en zeide, dat de minister van het Hof, oud premier Hoessein Ala, bang was voor Britse parachutisten. Hij was ook bang, dat het land een repu bliek zou worden. Mossadeq verze kerde, dat de Sjah geen vrees be hoefde te koesteren, dat hij, Mossa deq, het huidige regiem in een re publiek zou veranderen, daar hij trouw aan zijn Sjah gezworen had. Mossadeq vervolgde, dat hij En geland via Harriman, de persoon lijke vertegenwoordiger van presi dent Truman, zou doen weten, dat, indien de Engelsen de besprekingen niet zouden hervatten, de Britse technici te Abadan het land uitge zet zouden worden. Fel ageerde de Perzische premier tegen de missie van Stokes, de Brit se grootzegelbewaarder, die in Per zië tal van onderhandelingen heeft gevoerd. Mossadeq verklaarde, dat Stokes begin Augustus met „ande re" bedoelingen in Perzië arriveerr de dan uit zijn later aangenomen houding bleek. Sommige Perzen hadden Stokes echter gesmeekt dat Engeland Perzië niet zou loslaten. Hierdoor werd Stokes in z'n hou ding gestijfd, aldus Mossadeq. „Om dat sommige van onze landgenoten Stokes vertelden, dat z'n acht voor stellen te edelmoedig waren, trok hij ze in." Mossadeq zeide zijn plaats te wil len inruimen voor een nieuwe pre mier indien dit naar zijn mening in het belang van het land zou zijn. Het was niet in het voordeel van Engeland, Perzië tot capitulatie te dwingen door economische moei lijkheden te scheppen. Iemand, die medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. Zonnig en vrij warm. In het Oosten van het land hier en daar ochtendmist. Overi gens droog en zonnig weer met een matige Oostelijke wind en vrij warm. machtiger was dan Engeland, wachtte op een dergelijke kans. Zolang er Britse technici in Aba dan zouden blijven, zouden de Per zen de raffinaderijen niet op kun nen brengen en ook geen olie kun nen verkopen. Tenslotte verklaarde Mossadeq, dat Perzië bereid was de „voorma lige oliemaatschappij" schadeloos te stellen op basis van het aan delenkapitaal van die maatschap pij. Nadat Mossadeq had gesproken ging de Kamer uiteen. Zij zal Don derdag weer in buitengewone ver gadering bijeenkomen. Buiten het parlementsgebouw ageerden verscheidene regerings afgevaardigden luidkeels tegen af wezige afgevaardigden van de op positie. Aan de voorzitter van de Kamer werd gevraagd de namen bekend te maken van alle afwezige afge vaardigden, zodat het land zou te weten komen, wie de „verraders" zijn. Een woordvoerder van de Perzi sche regering heeft verklaard, dat het ultimatum van Mossadeq Dins dag aan Averell Harriman zal worden overgemaakt. Het zal niet rechtstreeks aan Groot-Brittannië worden gezonden, aldus de woord voerder. De assistent van Mossadeq, Hoes sein Fatemi, verklaarde tegenover journalisten, dat als de oppositie afgevaardigden verschijnen op de speciale zitting van de madjlis van Dinsdag en zij er in slagen de meer derheid te behalen, dit niet verzon den zal worden. De Perzische regering heeft de oppositie-afgevaardigden veertig uur de tijd gegeven om hun afkeu ring kenbaar te maken. Hoessein Fatemi verklaarde voorts, dat Tsjecho-Slowakjje had aangeboden olie van Perzië te ko pen en in een schrijven had ver klaard bereid te zijn in Teheran een afgevaardigde te benoemen om over een contract te onderhande len. In politieke kringen in Teheran gelooft men, dat de oppositie niet zal proberen op de zitting van Dinsdag de meerderheid tegen het ultimatum achter zich te krijgen. Zij weet, dat zij deze meerderheid niet kan behalen en dat de enige manier om Mossadeqs plannen te dwarsbomen is uit het parlement weg te blijven, zodat het quorum niet aanwezig is, aldus deze krin gen. Naar verluidt zal de Britse am bassadeur, Sir Francis Shepherd, vandaag de Britse nota, waarin Perzië wordt medegedeeld, dat En geland de besprekingen als „afge broken" en niet als „uitgesteld" be schouwt, aan de Perzische minister van Buitenlandse Zaken, Kazemi, overhandigen. De Tsjecho-Slowaken willen on middellijk 500.000 ton olie kopen en later 2 millioen ton, aldus Fate mi. Zij zouden bereid zijn zelf de benodigde tankschepen beschik baar te stellen. Fatemi voegde hieraan toe, dat de Perzische olieraad te Abadan gemachtigd is alle contracten voor olieverkoop te tekenen, die hij wen selijk acht. Naar van bevoegde zijde wordt vernomen zal de Amerikaanse ambassadeur in Teheran, Dr Henry Grady, zestien September Perzië verlaten. Zijn missie wordt als beëindigd beschouwd. Grady zal zich naar Duitsland be geven, waar zijn kinderen ver blijven. (Adv.) Zaterdagmorgen werd in het Flo- raliapaleis in het park te Gent de zesde Internationale Jaarbeurs der Vlaanderen onder grote belangstel ling door de heer Clément Mor- raye, voorzitter van het tentoon stellingscomité, geopend. Aan het slot van zijn welkomst woord richtte spreker zich tot de aanwezige autoriteiten en vroeg hun met aandrang te ijveren voor de verwezenlijking van een nieuwe sluis te Terneuzen. de stalen long van Gent. Hij legde er bijzondere nadruk op, dat het lot van hon- DE ONDERTEKENING VAN HET JAPANSE VREDES VERDRAG. Om 18.12 uur (Ned. tijd) begon de plechtige ondertekening van het Japanse vredesverdrag. Acht-en-veertig landen en Japan zetten hun handtekening in het operagebouw te San Francisco. De Sowjet-Unie, Polen en Tsje- cho-Slowakije waren niet bij de ondertekening aanwezig. De plechtigheid duurde 63 minu ten. De Japanse premier Sjigeroe Josjida tekende als laatste. De an dere landen hielden de alfabetische volgorde aan; Argentinië was num mer één. De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken dr Ahmad Subard- jo werd stormachtig toegejuicht toen hij zijn handtekening zette. Hij had de instructie zulks te doen pas de vorige dag van zijn regering ontvangen. De conferentie eindigde officieel om 19.54 uur Ned. tijd. De conferentie werd door Ache- son gesloten. Behalve het vredesverdrag te kende Japan twee verklaringen waarin het zich bereid verklaart zich te houden aan een aantal in ternationale conventies en de com missie voor geallieerde oorlogsgra ven erkent. Het verdrag moet door de Japan se rijksdag en een meerderheid van de 14 sleutellanden uit de commis sie voor het Verre Oosten worden geratificeerd alvorens het van kracht wordt. Het zal in geen geval in werking treden vóórdat het door de Ver enigde Staten is geratificeerd. DINSDAG 11 SEPTEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.42 10.17 10.57 11.07 n.m. 10.32 11.07 11.47 11.57 ZON. EN MAANSTANDEN. ZON MAAN 10 6.04 19.09 17.08 23.58 13 6.09 19.02 13.24 3.01 14 6.11 19.00 18.37 4.31 15 6.12 18.58 18.49 5.57 Het opperbevel van de V.N. heeft Zondag nog twee boodschappen ontvangen van generaal Nam II, waarin de jongste antwoorden op communistische protesten tegen „schendingen" van de neutrale zo ne van Kaesong" als „geheel onbe vredigend" worden gekenschetst. Radio Peking critiseerde opnieuw het voorstel van generaal Ridgway om over een andere plaats voor het voeren van de wapenstilstandsbe sprekingen te onderhandelen. Het voorstel was een „geallieerde val strik". Bovendien beschuldigde de Chinese omroep geallieerde vlieg tuigen van nieuwe schendingen van de neutrale zone. Sinds 6 Sep tember zouden 23 vliegtuigen der V.N. over de zone gevlogen hebben. Er waren sedert 1 September 100 geallieerde vliegtuigen boven het gebied geweest. De uitzending van radio Peking schonk meer aan dacht aan het Japanse vredesver drag dan aan de toestand in Ko rea. Het voorstel van Ridgway. Radio-Peking heeft Zaterdag ochtend voor het eerst gewaagd van generaal Ridgway's voorstel om de wapenstilstandsbesprekingen in plaats van in Kaesong op een andere neutrale plaats te voeren. Onder aanhaling van een commu nistische correspondent te Kaesong zeide de Chinese omroep, dat het voorstel niet anders dan een „slink se methode om alle verantwoorde lijkheid voor de schending van de neutrale zone op de schouders der communisten af te schuiven". Van officiële communistische zij de is nog niet geantwoord op de boodschap van Ridgway. Afnemende strijd aan het front. De strijd aan het front schijnt volgens de laatste berichten af te nemen. Nachtelijke aanvallen van de Noordelijken op geallieerde stel lingen ten Oosten van Koemhwa in de Oostelijke sector van het cen trale front en aan het Oostelijke front werden afgeslagen. Deze aan vallen waren overigens veel gerin ger van omvang dan de door tanks gesteunde proefaanvallen, die de communisten de afgelopen week in het Westen ondernamen. Geallieerde vliegtuigen waren Zaterdag zeer actief. Zeven Noor delijke tanks zouden zijn vernield of beschadigd. Meer dan 730 Noor delijke voertuigen werden aange vallen. Hiervan werden er ten min ste 166 getroffen. Volgens een overzicht van de vijfde luchtmacht van de activiteit in de afgelopen week zijn in die week vier Migs in luchtgevechten met Amerikaanse en Australische straalvliegtuigen boven Noord- West-Korea neergeschoten. In dezelfde periode gingen vijf geallieerde vliegtuigen verloren door Noordelijk afweervuur. De vijfde luchtmacht heeft Zon dag bekend gemaakt, dat ten min ste twee straaljagers van het type Mig Zondagmiddag Zuid-Oostelijk van Sinoeidjoe werden vernietigd. De twee Migs werden vernietigd in een luchtgevecht van 25 minu ten tussen 28 Amerikaanse Sabre- str aal jagers en 70 Migs. Een derde Mig werd beschadigd. Alle Sabres keerden behouden terug, aldus het communiqué van de vijfde lucht macht. Landingen van mariniers. De Britse admiraliteit heeft Zon dag bekend gemaakt, dat mariniers twee nieuwe landingen achter de vijandelijke linies op de Westkust van Korea hebben uitgevoerd. De mariniers (van de Britse krui ser „Ceylon" en het Nieuw-Zee- landse fregat „Rotoiti") ontmoet ten zwaar mortiervuur. Een mari nier kwam om het leven en ver scheidene anderen werden gewond. Zij vernietigden een vijandelijke post en doodden een aantal tegen standers met brenguns en handgra naten, aldus de bekendmaking van de admiraliteit. Gevangenneming van 2 Zuid- Koreanen. Het Chinese persbureau „Nieuw China" heeft Zaterdagochtend ge meld, dat de Noordelijken in Ko rea twee Zuid-Koreanen gevangen genomen hebben, die bekend heb ben, de neutrale zone van Kaesong te zijn binnengekomen en Chinese militairen aldaar te hebben gedood. Op 1 September werd een lid van een Zuidkoreaanse verkennings groep door de Noordelijke militaire politie gevangen genomen. Hij had bekend vier keer de neutrale zone op onwettige wijze te zijn binnen gekomen en te hebben deelgeno men aan het vermoorden van Chi nese militaire politiemannen op 30 Augustus. De tweede gevangene werd op 3 September gegrepen. Hjj maakte deel uit van een groep van 10 gewapende Zuid-Koreanen die in de buurt van Wontong even bui ten de neutrale zone met Noorde lijke troepen in botsing kwamen. Bij dit treffen sneuvelden vier Zuid-Koreanen. Laatstgenoemde gevangene had bekend een Noor delijke politie-agent in de neutrale zone te hebben gedood. Dementi van Tass. Het Sowjetrussische persbureau Tass heeft de berichten over de aanwezigheid in Korea van grote troepencontingenten uit de Kom- informlanden tegengesproken. Tass noemt de berichten „vals van het begin tot het eind". Zij wa ren bedoeld om de wereldopinie om de tuin te leiden. MINISTER STIKKER LICHTELIJK ONWEL. Minister Stikker heeft de Vrij dagavond-vergadering van de conferentie van San Francisco niet bijgewoond, omdat hij, zo deelde baron Van Ittersum mede. een galsteenaanval had. De mi nister bleef op zijn kamer en be gaf zich vroeg ter ruste. De persvertegenwoordiging van de Nederlandse delegatie deelde mede, dat de minister buitenge woon vermoeid was. Hij was zon der te rusten van de Parijse con ferentie over de Europese econo mische samenwerking naar San Francisco gekomen. derdduizenden arbeiders van de bouw van deze sluis afhangt en dat de tot standkoming ervan een doel treffend wapen zou zijn tegen de zorgwekkende werkloosheid in Vlaanderen en de oprichting van nieuwe industrieën zou bevorderen. Aan deze herfstjaarbeurs, die niet minder dan 48.000 vierkante meter in beslag neemt, nemen 18 landen met inzendingen deel. De bouw van een nieuwe zeeslui* te Terneuzen, de stalen long van Vlaanderen. Op deze grootse Belgische jaar beurs werden tegelijkertijd vier speciale tentoonstellingen inge richt, n.l. de drukkunst en aanver wante nijverheden, de burgerlijke bouwkunde, een internationale perstentoonstelling en „Nym- phaea's derde Wonderwereld". Verder bevat zij vier voorname afdelingen, n.l. een koloniale, een afdeling van het leger, een sociale en een technische tektielafdeling. Een oproep voor een nieuwe sluis te Terneuzen. De burgemeester van Gent, de heer E. Claeys, betuigde in zijn re de de dank van de bewoners van Gent aan het bestuur van de jaar beurs, die hij het beste wapen noemde in de tegenwoordige eco nomische strijd, die door alle lan den ter wereld moet worden ge voerd. Hij wees er op hoe de Gent se textiel- en metaalnijverheid de vruchten plukt van een gunstige conjunctuur. Duizenden Gentenaars zijn even wel bevreesd voor het voortbe staan van hun haven, die geen pas sende toegang tot de zee meer heeft. Spr. vestigde de bijzondere aandacht van de aanwezigen op het feit, dat de ondergang van de ha ven van Gent onmetelijke schade zou berokkenen aan geheel België. De minister van Economische Zaken, de heer A. Coppé, die de officiële openingsrede uitsprak, bracht het bestuur van de jaar beurs de gelukwensen van de rege ring over. Hij wees er verder op dat deze Belgische herfstjaarbeurs er een is van Europese draagwijd te, die medewerkte aan de verste viging van de internationale econo mische betrekkingen. Tenslotte gaf hij de verzekering, dat de oproep voor een spoedige bouw van een nieuwe zeesluis te Temeuzen, die ieder jaar luider weergalmt, ook ieder jaar haar uiteindelijke uitvoering naderbij komt en wellicht al spoedig haar beslag zal krijgen. PRIJSVERLAGING LICHTPETROLEUM. In de staatscourant van 7 Sep tember is gepubliceerd de priis- beschikking licht-petroleum 1951 No. 2, op grond waarvan de prij. zen voor licht-petroleum met een halve cent per liter worden ver laagd. Deze verlaging is mogelijk feworden door het vervallen van e omzetbelasting van dit artikel per 1 September. TWEE REDDERS OVERLEDEN. Te Viterbo, een plaatsje benoor den Rome, kwamen twee personen om het leven toen zij een landbou wer wilden redden, die bewuste loos in een put lag. Twee andere redders moesten naar een ziekenhuis worden ge bracht. Toen de 50-jarige Alfredo Lupa- telli in de buurt van zijn boerderij een put groef, werd hij plots be dwelmd. De man kon nog om hulp roepen, alvorens in zwijm te vallen. Zijn 21-jarige zoon kwam toege sneld, daalde in de put af, bond zijn vader aan een touw en liet hem door zijn moeder en zuster naar bo ventrekken, om dan op zijn beurt in bezwijming te vallen. Een buurman Giuseppe Corradi- ni, liet zich toen afzakken en kon de jonge man een touw om het middel binden. Toen men het lichaam tot bij de opening van de put had getrokken, brak het touw en Giuseppe, die zich nog op de bo dem bevond werd door het vallend lichaam bewusteloos geslagen. De broer van Giuseppe, Benito, liet zich niettegenstaande het ge vaar eveneens naar beneden zak ken, om eveneens het bewustzijn te verliezen. Een uur later brachten brand weerlieden. voorzien van gasmas kers, de lijken van zoon Lupatelli en Giuseppe Corradini naar boven. De landbouwer en Benito werden naar het ziekenhuis overgebracht. LUCHTPOST VOOR NIEUWGUINEA. Met een vliegtuig, dat op Woensdag 12 September a.s. van Schiphol vertrekt, kan luchtpost correspondentie voor Nw.-Guinea worden meegegeven. Het verdient aanlbeveling de stukken niet later dan 11 Sep- etmber a.s. om 12 ter post te be. zorgen. MOTIE IN HET INDONESISCHE PARLEMENT. In het Indonesische parlement werd een motie ingediend, die de regering vraagt op haar besluit inzake ondertekening van het vre desverdrag met Japan terug te komen. Bij de stemming verlieten de meeste partijen de zaal, zodat geen beslissing kon worden geno men. VERHOGING BEURTVAARTTARIEF. Nadat kortgeleden de spoor- en wegvervoertarieven reeds zijn verhoogd, heeft thans ook de beurtvaart toestemming verkre gen om haar tarieven te verho gen. Blijkens de zesde wijziging prijzenibeschikking beurtvaart 1948, gepubliceerd in de Ned. staatscourant van 4 Sept. j.l. is de toeslag van 5%, welke mocht worden berekend op de tarieven van het gewijzigde beurtvaartta. rief 1948, met ingang van 5 Sep tember 1951 gewijzigd in een toe- LEGERKAMP BIJ STEENWIJK IN AANBOUW. Op de heide nabij het Drentse plaatsje Kattenkote is een begin gemaakt met de bouw van een groot militair kamp. Zoals be kend zal dit kamp in Februari 1952 gereed moeten zijn, waarna het onderdak zal verlenen aan 3000 militairen- In een verbluffend snel tempo is met het voorbereidende werk begonnen. In het Steenwijker Diep arri veren schepen met materialen, die met grote vrachtauto's naar het bouwterrein worden ver voerd. Van de weg Wapserveen Havelte af komt een grote inrit naar het werkterrein. Hier zul len de legergebouwen, cantines en garages verrijzen. In totaal zijn reeds dertig vrachtauto's en een aantal bulldozers en graaf machines voor het verrichten van grondwerkzaamheden in be drijf. Voor de uitvoering van dit mil- lioenenwerk is een combinatie gevormd, de N.V. Midden-Neder land. Men verwacht dat ongeveer 800 a 1000 werklieden bij de bouw worden betrokken. Er is grote vraag ontstaan naar vakbekwa me timmerlieden, opperlieden, sjouwers en grondwerkers. Op de beschikbare arbeidskrachten van Steenwijk is een beroep gedaan- In de omgeving worden pensions voor de arbeidskrachten gezocht- Volgens een radiobericht is de motor van een Amerikaans vliegtuig ten Z. van Groenland in brand gevlogen. De beman ning heeft het toestel per para chute verlaten. ;s: 5 regels 75 cent; L2 ct.; minimum pei nummer, of: Adre* ent meer 's namiddags 2 uur Zaterdags 11 uur ■r dit punt zou uit spraak van de raad, de liquidatie van cm1 in nood" bete- ■ken", aldus de zegs. leze ereraad zijn be ft overschreden ".Op heeft de raad schrif- in uitspraak kermis tevens machtiging )r pulblicatie van de Dezelfde dag nog estuur van „Helpt od" telegrafisch me- t het hiermede niet gaan. Desniettegen- ïblicatie van de uit- ied. •aad zich niet heeft de hem verleende voelt de stichting n in nood" zich niet spraak gebonden en itatieve werk voort- eliswaar schond En- e opheffing een ver uit zou geen invloed che markt hebben, ing er voor gezorgd ivoer van essentiële zekerd was. De En- tregel versterkte erzische wil tot ver- :ou Grady tegenover verzekering hebben Amerika Perzië bin- ening van 25.000.000 ïkennen. Perzië had rhandelingen over ragen met landen telijke blok aange- tum is om half een jd aan de Perzische in Washington ge- overhandiging aan man. KSTE VAN DE AMSTERDAM'. de zijde der H.A.L. nen, betreft de ver een man op de erdam", de 36-jari- irman Kooi uit Rot- die ongehuwd was, Zaterdagnacht ver- vermoedelijk op een >00 mijl ten westen '-eilanden overboord erdronken. wie disciplinaire zouden worden ge lijken hebben de ■eken herhaaldelijk ;n aan het adres tdenen geuit. Vice- heeft alle beschul- ongegrond verwor- lie van Maandag. pen vaei de V. N. p 't westelijk front ndjin overgestoken. Ie front hebben zij n aanval „met be- tgevoerd. Deze ac- m geallieerde voor- r, hebben ten doel an de vijead in de en zware verliezen sette Hechts lichte e strijdkrachten, ingsofficier zei dat het centrale front n Pjonggang, haar kt. De vijand leed onderden verliezen. ZON. EN MAANSTANDEN. ZON MAAN Sept. 14 6.11 6.12 6.14 6.16 6.18 15 16 17 18 19.00 18.37 4.31 18.58 18.49 5.57 18.55 19.00 7.20 18.53 19.11 8.42 18.50 19.25 10.03 een pantserwagen van ae mare-.' chaussee door de straten moest patrouilleren. Rookbommen leg den een rookgordijn, terwijl links en rechts schoten knalden. Tegen half vijf hadden enkele verzets lieden het stadhuis bestormd en zich naar de klokketoren begeven waar de noodkok werd geluid. Hierna trad enige rust in, maar lui up net stauntus en tuiuere plaatsen aangeplakt. Hierin werd de arbeiders verzocht zich ook tegen de militaire macht te ver zeten. „Sla de witkoppige lief dezusters van de kaart. Ontzet Uw gearresteerde kameraden. Weg met de Kozakken". Een tweede pantserwagen van de marechaussee verscheen in de wei vai wagens naar nel pouneou- reau gebracht. Met allerlei pro jectielen, zoals bedorven eieren, rotte tomaten, onrijpe appels enz. werd daarna echter een aanval op de marechaussee ingezet, waar door om 12.30 uur weer de nood klok op het stadhuis luidde. Het verzet zakte kort daarna ineen. komen, het gebied van Kaesong zeer goed kan dienen voor het gestelde doel, n.l. „het streven om een eerlijke en redelijke wa penstilstandsovereenkomst te be reiken". Indien generaal Ridgway zich hieraan niet zou houden, zou er geen reden zijn om aan te nemen, „dat soortgelijke en zelfs ernsti- de maatschappijen meer geld verdienen dan ooit, zelfs nadat zij haar belastingen tegen de nieuwe hoge tarieven hebben be taald. De winsten zijn hoger dan in enig voorafgaand jaar, met uitzondering van het recordjaar 1950. Hij verdedigde de federale be groting en verklaarde, dat het Ite van de uitga- sie bestemd is. In jale jaar zijn voor 's voor nationale i 50 milliard dol- 0% van alle fede- ?een paard verlie- te gierig zijn een dat sterk genoeg te binden", aldus as trots op de be- hij had ingediend .et dat iemand zijn ipgeeft om te kla- legrotingen". „In dien de mensen op deze manier niet af en toe stoom zouden kun nen afblazen, zouden zij mis schien ontploffen". De helft van het plezier dat wij hebben omdat wij burger zijn van dit land, ligt hierin, dat wij kunnen klagen over de manier waarop onze federale, staats- en plaatselijke overheden werken.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1