UU de s DE RADIO? Japanse Vredesverdrag De werkloosheid in Augustus iva én Het huis zonder sleutel Wat brengt Mr ROEM over het De vergadering van het Uniehof te Djakarta JORDANIË en EGYPTE revincie Geen contact met guerillastrijders Nederlandse vliegers aan boord van Britse vliegkampschepen HOEVEEL K ADI O-H I ST ERA AKS TELT NEDERLAND? Een gorilla liep over het strand Brand in olietanken De Paardenfokkerij in Nederland GASLEIDING VOOR DE HELFT GEREED. TERNEUZEN. GOES. HULST. SLUISKIL. SPECIAAL ALKALIVRIJ VOOR ZIJDE HOEK. West-Duitsland en de luchtvaart om Mu- INDONESIE: iDe delegatie van het comité tot uitdrukking van de volkswil", die met instemming van de auto riteiten was afgevaardigd naar 't binnenland van Celebes, om de leider van de uitgeweken guerilla strijders, Kahar Muzakkar, te be wegen tot een vreedzame rege ling, blijkt zelfs niet te zijn ge slaagd in zijn pogingen zakkar te ontmoeten. Makassar wacht thans in een gespannen sfeer op de gebeurte nissen in verband met de „ge- eigende maatregelen", die door de regering zijn aangekondigd indien aan haar ultimatum met een ter mijn van 5 dagen geen gevolg zou worden gegeven. De troepencommandant op Ce lebes, kol. Kawilarang, deelde me de, 'dat er kleine vuurcontacten zijn geweest met de voormalige guerilla-strijders, waarbij deze zich steeds snel terugtrokken. Nabij het gebied dat grenst aan de schuilgebieden van Muzakkars volgelingen zou thans reeds een aantal kampongs door de bevol king zijn verlaten. Het aantal aanmeldingen van Muzakkars volgelingen is niet groot geweest, aldus kol. Kawilarang, die thans, samen met gouverneur Sudiro naar Djakarta is vertrokken voor overleg met de regering. „De Waarheid" jaal in Indone sië verboden worden. Van officiële zijde is meegedeeld, dat binnenkort in het Staatsblad, een besluit zal worden gepubli ceerd, waarbij het Nederlandse communistische dagblad „De Waarheid" in Indonesië verboden wordt. Volgens een mededelng van of ficiële zijde wordt deze maatregel genomen omdat in het blad de laatste tijd artikelen voorkomen, welke „tegen Indonesië" zijn ge richt. Twee Bfritse schepen aange houden. Van officiële zijde is bevestigd, dat te Tandjong Priok twee onder Britse vlag varende schepen zijn aangehouden. Met deze schepen werd rubber en koffie gesmokkeld. Het gou vernement te Singapore heeft over de aanhouding stappen on dernomen bij de Indonesische re gering. In de Donderdag gehouden zit ting van het Uniehof te Djakar ta heeft de regeringsadvocaat voor Indonesië het standpunt van Indonesië gesteld tegenover de door Mr De Grooth Dinsdag gegeven uiteenzetting van het Nederlandse standpunt. Mr Sudiman kwam tot de con clusie, dat er als gevolg van het in werking stellen van de alge. mene oorlogs-ongevallenregeling en rehabilitatieregeling niet een subjectief recht is ontstaan en dat alleen die financiële schuld, die vóór of tijdens de overdracht der souvereiniteit deel uitmaak te van de toenmalige schuld van Indonesië, door Indonesië dient te worden betaald binnen 't raam van de intrene overneming van schulden. Mr Sudiman betoogde, dat de souvereiniteits-ovlerdracht een absolute overdracht was, dus ook met overdraging van het recht om een eigen beleid te volgen en de zaken volgens eigen inzicht te regelen. De Indonesische re gering, aldus pleiter, is derhalve De Jordaanse Kamer van Af gevaardigden heeft een resolutie aangenomen, waarin zij de hou-' ding van Egypte ten aanzien van de resolutie van de Veiligheids raad onderschrijft. De resolutie van de Veiligheidsraad, die Egyp te wegens de beperkingen in het Suezkanaal veroordeelt, wordt een inbreuk op de rechten van Egypte tot zelfverdediging ge noemd. Aan de najaarsoefeningen van de Britse thuisvloot zullen twee squadrons van de Nederlandse Marine Luchtvaartdienst deelne men, die tijdelijk voor praktische oefeningen in Gr.-Brittannië zijn gestationneerd. De vliegers zullen hiertoe wor den ingescheept op de Britse vliegkampschepen Indomitable en Theseus. De najaarsoefeningen, die toil begin December duren, worden gehouden in de Schotse wateren, de Z. W. ingang van Het Kanaal, de Atlantische Oceaan en in de buurt van Gibraltar. mf( alleen gelbonden aan internatio. nale rechtsregelingen die kunnen zijn vastgelegd in overeenkom sten tussen twee of meer landen. Deze regelingen kunnen de vorm hebben van usantiële regelingen of van bepaalde overeenkomsten, die een zekere machtsbeperking voor de betrokken landen inhou den. Het is duidelijk, aldus Mr Sudiman, dat zulke beperkingen duidelijk en concreet moeten zijn. Met betrekking tot de onderha vige kwestie zeide pleiter, dat in de overeenkomsten tussen Ne derland en Indonesië deze beper kende vorm telkens kan worden teruggevonden. Op het tijdstip van de souvereiniteits-overdracht werd bepaald, voor hoe lang de diverse machtsbeperkingen zou den gelden. Met betrekking tot de algeme ne oorlogs-ongevallenregeling en rehabilitatieregeling stelde Mr Sudiman, dat dit zulke bijzondere overeenkomsten waren, zodat dus het tijdstip van de beëindi ging der machtsbeperking niet was bepaald. De Nederlandse re gering zoekt nu in artikel 4 van de overgangsovereenkomst krach tige argumenten om het stand- puntpunt te verdedigen, dat uit keringen uithoofde van de alge mene oorlogs-ongevallenregeling en de rehabilitatieregeling, niet ten tijde van de overdracht der souvereiniteit zouden eindigen. Dit standpunt werd door Mr Su diman bestreden, omdat daar door afbreuk zou worden gedaan aan het recht van Indonesië om wetten te herzien of te wijzigen. De overgangsovereenkomst kan geen argumenten opleveren om de macht van Indonesië tot wijzi ging van wetten te ontkennen. Op deze gronden betoogde plei ter dat de Indonesische regeling het juridische recht heeft om uitkeringen, die aanwijsbaar zijn geworden na 1 Januari 1950, bui. ten haar aansprakelijkheid te stellen, Het aantal aangegeven radio ontvangtoestellen in Nederland bedroeg op 1 Sept. 1.578.788 tegen 1.570.750 op 1 Augustus. Op 1 Augustus waren er 476.969 aangeslotenen op tiet rijksradio- distributienet tegen 477.523 op 1 Juli. (Advertentie) er was echter geen gevaar. Een strandstoel maakte de Indruk van een Gorilla en die hollende mensen waren gewoon aan het voetballen. Die straaljager was niet anders dan een zeemeeuw. Zó zagen zijln vacantie-foto's eruit. Nu hij een Philips Mitscamera heeft gekocht, mislukt er geen enkele meer, want de bediening is uiterst eenvoudig. Overdag de mooiste opnamen zon der flitslamp en 's avonds of bin nensbuis even brillante snaphots met flitslicht. Te Avonmouth (Gloucestershi re) zijn na een ontploffing negen olietanks, die ongeveer 60.000 liter olie bevatten, in brand ge vlogen. De vlammen stegen tientallen en tientallen meters boven de tanks uit en de gehele stad werd met een dichte rookwolk bedekt. Op het terrein bevinden zich 30 grote tanks. Tankschepen in de haven en een met hout gela den boot lagen gereed om bij ge vaar zee te kiezen. Naar men meent zijn twee per. sonen gedood. De bureaux in het gebied zijn geëvacueerd. De brand breidde zich tot 16 tanks uit. Een hoeveelheid van 150.000 ton olie brandde, zonder dat de brandweer iets kon uit richten. De wind wakkerde het vuur aan. Vijf uur na het uitbre ken van de brand verzocht de brandweer om nog honderd brandslangen. De brand wordt naast de zorg voor de motortractie de grootste in Engeland in vre destijd genoemd. Een persoon wordt vermist. De minister van Landbouw, de heer Mansholt, heeft in 't Casino te Dien Bosch aan een maaltijd ter gelegenheid van de 19e Nationale tentoonstelling „Het Nederlandse Trekpaard" meegedeeld, dat de voormalige Nederlandse landbouW- attacbé in Hongarije, Dr. Ir. B. J. B. Groeneveld, zal worden belast met de zorg voor de Nederlandse paardenfokkerij Dit bericht werd met luide in stemming van de zijde der fok kers van het koudbloed begroet. De minister was van oordeel dat in de landbouwbedrijven meer steun aan de trekpaardenfokkerij gewenst is. Tevens deelde de minister mee, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd de heer R. Maze Sencier, inspecteur-generaal en chef du service des haras (staatsstoeterij- en van Frankrijk) te benoemen tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. NjVNNO SJOERD MEINDERS 15 OP 22 SEPTEMBER TERUG. De ouders van Nanno Sjoerd Meinders, die het proces in Bre men hebben bijgewoond, zijn in Assen teruggekeerd. De 8-jarige jongen zal door mevr. Ullner worden terugge bracht. Hij wordt op 15 of 22 Sep tember in Assen verwacht. ZATERDAG 8 SEPT. Het Japanse volk moet weer in staat worden gesteld als een vry volk te leven en met andere volkeren samen te werken. Zo lang de gevoelens van het Japan se volk nog worden onderdrukt, zal het een uitweg zoeken, des noods met geweld, aldus ver klaarde de voormalige minister van Buitenlandse Zaken, Mr Roem, in een onderhoud met Aneta. Mr Roem zeide dat een derge lijke toestand een gevaar vormt voor de wereldvrede. Na te heb ben verklaard een voorstander te zijn van een bilateraal vredes- Gedurende de maand Augustus steeg het aantal bij de arbeidsbu- reaux ingeschreven mannelijke werklozen van 62.056 tot 71.339, t w 53.727 geheel werklozen (vo rige maand 45.262), 17.280 D.U.W. arbeiders (16.477) en 332 perso nen met volledig wachtgeld (317 In tegenstelling met het vorig iaar is in de maand Augustus het aantal werklozen thans gestegen. Hierbij mag echter niet worden vergeten, dat in 1950 het grotere aanbod op de arbeidsmarkt een verschijnsel dat zich in Augustus altijd voordoet werd opgevan gen door een vergrote vraag naar arbeidskrachten als gevolg van de in die tijd toegenomen inter nationale spanningen. Ook in vroegere jaren viel een stijging van het werkloosheidscijfer in Augustus te constateren, mede als gevolg van het inschrijven van een groot aantal jongelieden die hun schoolopleiding hebben beëindigd. De beperking van het bouwvo lume en de financieringsmoeiiijk- heden waarin verschillende ge meenten verkeren hadden een be langrijke invloed op de werkloos heid in de bouwbedrijven, welke van 7.390 tot 9.684 toenam. De afloop der werkzaamheden in enige seizoenbedrijven, zoals de landbouw, de conservenindus- trie en de suikerrafinaderijen ver oorzaakte een toeneming van de werkloosheid onder de losse ar beiders. In de textiel, en de con- fectie-industrie deden de afzet- moeilijkheden de werkloosheid stijgen. De landbouw ondervond de in vloed van de minder gunstige weersomstandigheden in Augus tus. De graanoogst werd hierdoor vertraagd en ook met de aardap peloogst kon men eerst later be ginnen. De vraag naar mannelijk per soneel daalde van 20.611 tot 16.699. Het aantal werklozen bedroeg eind Aug. 1950, eind Juli 19ol, en eind Augustus 1951 resp. 759, 754 en 944 in de provincie Zee land. Dat is per 1000 manl. be roepsbeoefenaren 11. De relatieve werkloosheid was het hoogst in Drente met 46 en Groningen en Noord-Brabant met 34. het laagst is Zeeland met 11 verdrag met Japan, zeide Mr Roem: „Wij kunnen begrijpen, dat de geallieerden nu de we. reld is verdeeld in een Oosters en een Westers blok hun poli tiek ten aanzien van Japan base. ren op hun overwinning in de tweede wereldoorlog en hun hui. dige strategische positie. Daaren tegen zal men begrijpen, dat er andere landen zijn, die zoals Indonesië op grond van hun geschiedenis en hun politieke si tuatie de kwestie van de toekom stige betrekkingen met Japan geheel anders bezien". Mr Roem verklaarde, dat daar. om Indonesië en Japan hun be trekkingen zelf moeten regelen. Hij voegde hier aan toe, dat dit geen inbreuk doet op hetgeen in San Francisco plaats vindt. Bo vendien bestaat door het volgen van een eigen weg de mogelijk heid om alsnog herstelbetalingen van Japan te eisen. „Deze eigen weg te volgen is in overeenstemming met onze politiek en kan bovendien leiden tot een nauwe samenwerking met andere Aziatische landen zo als Birma en India, ofschoon mis schien wat de details betreft ver schillen van mening bestaan". Mr Roem verklaarde tenslotte, dat het ondertekenen van het vredesverdrag met Japan het lot van Indonesië afhankelijk maakt van de internationale si tuatie, die telkens weer wordt be- invloed door de geschillen tussen de twee kampen, waarin de we reld is verdeeld. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.; 7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws-; 8.15 Gram.; 8.25 Orgel; 8.40 Gram.; 9.30 Wa terstanden; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de ar beiders; 11.30 Piano; 12.00 Gram.; 12.'30 Mededelingen; 12.33 Accor deon; 13.00 Nieuws; 13.15 Orkest; .45 Gram.; 14.00 Voor de jeugd; 14.20 Korps; 14.40 Koor; 15.00 Bbekbespreking; 15.15 Lichte muziek; 15.45 Causerie; 16.00 Ca baret; 16.30 Sport; 16.45 Orkest; 7.30 Voor de jeugd; 18.00 Nws, 18.15 Varia; 18.20 Koor; 18.40 Gram.; 19.00 Staalkaart; 19.30 Causerie; 19.55 Causerie; 20.00 Nreuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Tiroolse muziek; 20.45 Causerie 21.00 Gram.; 21.10 Commentaar I.25 Amusementsmuziek; 21.55 Hoorspel; 22.15 Dansmuziek 23.00 Nieuws; ,23.15 Gram.; 23.30 Orgel; 23.45 Gram. HILVERSUM n: 7.00 Nieuws 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gram 7.45 Gebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.55 Hoogmis; 10.15 Lieh tc gram.; 11.00 Voor de zieken II.45 Gram.; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; 12.30 Mededelingen; 12 33 Gram.; 12.55 'Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Lichte muziek; 14.00 Voor de jeugd; 14 20 Gram.; 14.40 Voor de amateurs; 15.15 Kroniek; 15.50 Orkest; 16.20 Cau serie; 16.30 Causerie; 17.00 Voor de jeugd- 18.00 Film; 18.15 Cau serie; 18.25 Septet; 18.40 Rege ringsuitzending; 19.00 Nieuws; 19.15 Causerie; 19.21 Actualitei ten; 19.27 Orkest; 19.52 Week overzicht; 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man; 20.12 Gram.; 20.15 Lichtbaken; 20.40 Voor de heren; 21.00 Gev. programma-, 21.513 Causerie; 22.00 Ork.; 22.30 Wij luiden de Zondag in; 23.00 Nieuws; 23.15 Esperanto; 23.22 Gram. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 15.00 Accordeon; 15.15 Gram.; 15.30 Accordeon; 15.45 Gram.; 16.00 Kwartet; 16.20 Gram.; 17.00 Nws.; 17.1-0 Gram.; 17.30 Orgel; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gram.; 20.00 Ork.; 21.00 Actualiteiten; 21.15 Opera; 22.00 Nieuws; 22.15 Verzoekpro gramma; 23.00 Nieuws; 23.05 Gram. In drie dagen tijds is, geheel volgens schema, het eerste deel van de drievoudige gasleiding tussen Zeeuws-Vlaanderen en Zuid-Beveland gelegd. Drie stuk ken stalen buis van ieder 2% km liggen thans aan de Baar- landse dijk en op een zandplaat in het midden van de Schelde verankerd. Het trekken van de buizen van Zeeuws-Vlaanderen uit zal over enige weken plaats vinden. Het werk met de „noordelijke" buizen werd door goed weer be gunstigd. Het trekken van het eerste buissegment vergde ver leden Dinsdag ruim anderhalf uur. Aan het laatste stuk van 1250 meter, waarmee men giste ren om zes uur Ibegon te slepen, lag reeds veertien minuten later op zijn plaats. Middenstands-Handelscursus Nu de vacantietijd ten einde is heeft gisteravond de officieel er kende Middenstands-Handelscur- sus zijn deuren geopend en zijn rUg(jeni{en aan de door hen ge het middenstandsexamen hebben voorbereid, waarvoor het bestuur zijn erkentelijkheid betuigt. Spr. hoopte dat de cursisten met voldoening op het genoten handelsonderwijs zullen terugzien en zij bij eventueel verder stu deren, hetzelfde succes zullen weten te behalen. Hierna feliciteerde de directeur de heer De Pauw de oud-cursis ten met het behaalde midden standsdiploma en wees hij op de prettige sfeer die steeds op de lessen had geheerst, waardoor 'n band was ontstaan tussen lera ren en cursisten, die er niet wei nig toe heeft medegewerkt dat het volgen van de cursus niet een corvee doch een lust was. Het zo groot succes van het vo rige cursusjaar is mede hieraan te danken, want het is in de loop der jaren wel duidelijk geworden dat de vereiste kennis niet komt aanwaaien en de toekomstige middenstander zich wel terdege op het examen algemene handels kennis moet voorbereiden. Spr. is er van overtuigd, dat de vriendschappelijke voorbereiding op de a.s. levenstaak de cursis ten met voldoening zal doen te de lessen aangevangen. Het is een goede traditie gewor den dat de cursisten die dit jaar het Middenstandsdiploma hebben verworven op de openingsdag van de nieuwe cursus nog eens in het vertrouwde leslokaal samen komen om afscheid te nemen van de leraren en 't bestuur van deze zo nuttige onderwijsinstelling. Na een inleidend woord van de directeur, de heer A. C de Pauw, sprak de voorzitter, de heer H. Ribbens, de gediplomeerden toe en feliciteerde hen met het ver worven middenstandsdiploma, dat voor hun verder leven van zo'n grote waarde is, want het is de sleutel die de deur van menig middenstandsbedrijf kan openen Met grote voldoening heeft het bestuur kennis genomen van het buitengewoon fraai resultaat dat ook dit jaar weer is verkregen. Niet minder dan 80 van de cur sisten namen met succes deel aan het deze zomer gehouden midden standsexamen, welk percentage vèr boven het algemeen landsge middelde uitkomt. Hierbij komt nog dat vermoedelijk het percen tage van de behaalde cijfers nóg hoger komt te liggen. Ware het niet dat een der cursisten van het recht op vrijstelling voor een der I examenvakken had gebruik ge maakt, en hem voor dit vak regle mentair slechts een 6 was toege kend, zo zou deze cursist hoogst waarschijnlijk dit jaar met de eer zijn gaan strijken dat hem van regeringswege een prijs werd toe gekend als zijnde de candidaat die in 1951 'met de beste cijfers het middenstandsdiploma verwierf. Dit algemeen resultaat van de ze cursus is niet alleen te danken aan de toewijding waarmede de cursisten de lessen hebben ge volgd, maar ook aan de wijze waarop de leerkrachten hen op volgde cursus. Onder het nuttigen van een versnapering volgde nog een zeer geanimeerde gedachtenwisseling, waarbij de heer Minnebo er op wees, dat nog teveel jongelui blijkbaar niet voldoende door drongen zijn van het voorrecht dat Terneuzen heeft in het bezit te zijn van een officieel erkende handelscursus, waarbij het onder ling contact tussen leraren en cursisten een waarborg is voor het verwerven van het midden standsdiploma. Tot slot sprak de heer D. van den Ouden namens de gediplo meerde cursisten woorden van dank aan het bestuur, die deze handelscursus heeft opgericht, en speciaal aan de leraren, die door de wijze waarop zij de cursisten op het examen voorbereidden maakten dat allen met grote waardering zullen terugzien op de tijd op deze cursus doorgebracht Namens de cursisten bood hij de leraren een geschenk aan, dat weliswaar niet is van blijvende waarde als het behaalde diploma doch uiting geeft van de waar dering der cursisten voor het ge noten handelsonderwijs. derden inwoners sloegen het schouwspel gade. Vervolgens werden de toeschouwers bezigge houden met gramofoonmuziek, o.a. een opname van Snip en Snap over de was, en enkele films. Daar het schitterend weer was, kwam alles zeer tot zijn recht. Hoek heeft zeer genoten van hetgeen deze avond is aan geboden. Botersmokkel. Dezer dagen hebben de ambte naren der invoerrechten en accijn zen te Clinge 200 kg roomboter in beslag genomen. De boter werd met een auto tot bil de grens gebracht om door het véld frauduleus te worden uitge voerd. Braiidweeroefening op de Cokesfabriek. De brandweercorpsen uit de kanaalzone hebben een grote brandweeroefening gehouden op de cokesfabriek alhier, die bijzon der goed geslaagd mag hetén. Als terrein van de brand werd het centrum genomen van de kanaal zone en wel bij een van de vitaal ste bedrijven, de cokesfabriek. Het was Woensdagavond 7.30 uur een grote alarmoefening om de paraatheid te toetsen van de bedrijfs- en de verenigde brand weercorpsen. De algehele leiding berustte bij de heer Kortus van de rijksbrandweerinspectie, terwijl de verdere leiding bestond bij de bedrijfsingenieur der A.C.Z.C., de heer Van Altena, en de plaatselij ke commandant van de Sluiskilse brandweer. De oefening is bijzonder ge slaagd temeer daar binnen 15 mi nuten na het eerste alarm 2 blus- eenheden op het terrein waren en binnen de 30 min. 4 bluseenheden plus bedrijfsbrandweer om de strijd aan te binden met de rode haan. Het ligt in de bedoeling in de toekomst meer van dergelijke oefeningen te houden, daar door deze oefeningen de paraatheid en routine worden verhoogd. Onze plaatselijke brandweer met aan het hoofd haar onvermoeide commandant de heer Vermeulen Sr heeft bewezen dat zij bij grote branden haar mannetje weet te staan. Aan het einde van de oefening dankte de heer Kortus de vrijwil lige brandweer voor de medewer king in deze en in het bijzonder voor de vrije tijd die zij voor het algemeen belang opofferen. De heer Van Altena sloot zich ceheel bii deze woorden aan en i j:a: a r* *7 r* en Overijsel met 14 werklozen per Qe textielfabrikant zegt1 alkalwrij betekent hiet, geschikt voor alles en nog wat 1.000 mannelijke beroepsbeoefe naren, terwijl het rijksgemiddelde 23 bedroeg tegen 20 op 31 Juli ].l. Het aantal werkloze vrouwen steeg van 5883 tot 7688, de vraag naar vrouwelijk personeel daelde pjeem een sopje van speciaal alkalivrije Vivalon-vlokken voor ruisende zij en prachtige kleuren. van 12.728 tot 11.185. door EARL DERR B1GGERS Vertaling van P. Oreille Nadruk verboden. •\cgentla HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater, 8 uur: Biosc. „Geen plaats voor Jenny". MORGEN: TERNEUIZEN: Luxor Theater, 8 uur: Biosc. „Geen plaats voor Jenny". Concertgebouw, 8 uur: Biosc. „Madame Pimpernel". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. nis". Vrouwengevange- 68) je, Charlie?" ,Wie verwacht vroeg Mayberry. „Wij tasten rond", zei Chan. .Mogelijk meneer Brade op deze boot." „Brade!" Mayberry sprong op „Niet heel zeker", waarschuw de Chan. „Slechts iets dat wij veronderstellen. Indien juist, stel u nederig voor te volgen naar bureau. Mogelijk zou u nieuws kunnen vangen." John Quincy en Chan gingen naar de loopplank toen de pas sagiers er afkwamen. Er waren er niet veel. Een paar zakenlui van het eiland, enkele toeristen, enige Japanners in westerse kle ding, met veel plichtsplegingen ontvangen door him vrienden aan de wal een vreemde groep diep buigend voor elkaar- John Quincy keek er belangstellend naar, toen Ohan zijn arm aan raakte. Een lange, gebogen Engelsman kwam de loopplank af. Men kon Thomas Macan Brade gemakke lijk herkennen in de menigte. Hij droeg een witte helm. Onder de hemel van Hawaii zijn helmen niet nodig; dit was klaarblijke lijk een overblijfsel uit Indische dagen. Chan kwam naar voren. „Meneer Brade?" De man had een vermoeide blik. Hij schrikte zenuwachtig op. „J-ja", aarzelde hij. „Ik ben speurder Chan van de politie in Honolulu. U zult mij grote eer aandoen door mij naar het bureau te vergezellen, alstu blieft-" Brade staarde hem aan, en schudde toen het hoofd. „Dat is beslist onmogelijk", zei hij. „Pardon, het zijn onvermijde lijk", zei Chan. „Ik ik keer juist terug van een reis", bracht hij er tegen in. „Mijn vrouw zal zich ongerust maken. Ik moet haar spreken en dan „Spijt verschroeit mij", kweel de Chan. „Maar plicht blijft plicht. Des chefs woorden zijn wet. Merk u nederig op, dat wij waardevolle tijd verspillen." „Moet ik daaruit opmaken, dat u mij arresteert?" stoof Brade op. „De gedachte is ongerijmd", verzekerde Chan. „Maar de ka pitein verwacht In spanning uw verklaring. U zult zeker deze kant uit moeten. Excuseer een ogenblik. Ik stel u voor mijn mooie vriend, meneer John Quincy Winterslip uit Boston." Bij het noemen van deze naam keerde Brade zich om en keek John Quincy met grote belang stelling aan. „Heel goed", zei hij, ik ga mee." Zij gingen de straat op; Brade droeg een kleine handkoffer. De aankomstdrukte was al geluwd. Honolulu zou weer spoedig de ge wone avondkalmte genieten. Toen zij aan het bureau kwa men, leken Hallet en de rechter in zeer goed humeur- Kaohla zat hopeloos en verslagen in een hoek; John Quincy zag met een oogopslag, dat de jongen zijn ge heim had moeten prijsgeven. „Stel u meneer Brade voor zei Chan. „Aha!" riep Hallet. „We zijn blij u te zien, meneer Brade. Wij werden aardig ongerust over u," „Werkelijk, meneer", zei Bra de, „ik kan niet begrijpen - „Ga zitten", beval Hallet. De man zonk neer op een stoel. Ook hij zag er hopeloos en verslagen uit. Deze man had een loopbaan van zes en dertig jaar onder de [gloeiende Indische zon achter de rug. Niet alleen zijn snor, zijn hele wezen „hing neer in droeve I stemming". Toch, nu en dan, merkte John Quincy op, kwam er leven in hem, een ogenblik van zelfhandhaving en uitdaging. ,Waar is u geweest?" vroeg Hallet. „Ik heb een der andere eilan den bezocht, Mani." ,U ging er gepasseerde Dins dag heen?" „Ja. Met dezelfde boot, die mij terugbracht." ,Uw naam kwam niet voor op de passagierslijst", zei Hallet. ,Neen. Ik ging onder een an dere naam. Ik had er reden voor." „Werkelijk?" Er kwam leven in hem. „Waar- n ben ki hier?" Hij wendde zich tot de rechter. „Misschien wilt u mij dat vertellen?" Greene knikte tegen de speur der. „Kapitein Hallet zal u in lichten", zei hij. „Dat zal ik zeker", verklaarde Hallet. „Zoals u misschien weet, is Dan Winterslip vermoord." Brade's fletse ogen gingen naar John Quincy. „Ja", zei hij. „In Hilo las ik het in een courant." „U wist het nog niet, toen u Dinsdagmorgen vertrok?" „Neen. Ik ging weg, zonder een courant in te zien." Politiemannen gewond bij het opmaken van proces-verbaal. Twee wachtmeesters der rijks politie J. G. en M. K. uit Middel burg en de bestuurder A. W. van een bestelauto van de firma Bis- choff uit Vlissingen zijn Donder dagmorgen ernstig gewond in het ziekenhuis te Middelburg opgeno men na een ongeval. De rijkspolitie had de bestuur der van de bestelwagen gesom meerd te stoppen daar het achter licht van diens wagen niet brand de, en haar eigen wagen achter de bestelwagen rechts van de weg geparkeerd. Juist toen de politiemannen, tus sen de beide wagens in staande, proces-verbaal opmaakten, reed een zware truck uit Kapelle, be stuurd door J. W. uit Wolphaarts- dijk op de politiewagen in met het gevolg, dat de drie personen ernstig gewond werden. Een ziekenauto uit Bergen op Zoom (in Goes had men na her haaldelijk telefonische oproepen geen gehoor gekregen) vervoer de de slachtoffers naar het zie kenhuis te Middelburg. (Wordt vervolgd.) namens de directie der A.C.Z.C. dankte hij de commandanten en manschappen voor hun medewer king en activiteit, de hoop uit sprekend dat voor het bedrijf nooit een beroep op de brandweer zou moeten worden gedaan, maar als het nodig was dan was hij, ge zien deze geslaagde oefening, ver zekerd volkomen op de brand weercorpsen te kunnen rekenen. Met deze oefening is bewezen dat dag en nacht op deze mensen kan worden gerekend. Deze oefening werd tevens bijgewoond door de commandanten van Oost Zeeuws Vlaanderen. Ter lading. Het Deense stoomschip „Ninna Dan" neemt momenteel aan de cokesfabriek een lading cokes in. O.K.B. In het bestuur van de biljart club O.K.B. gevestigd bij O. Stockman werden gekozen de he ren D. Mobach (voorzitter), P. Gelderland .(secretaris) en O. Stockman (penningmeester). Ge zien het groot aantal leden werd besloten in 2 afdelingen te spelen, waarvoor een beker en een me daille zal worden beschikbaar ge steld. Ook wordt overwogen om uit té komen tegen andere clubs. Persil op bezoek. Hoek werd deze week verrast door een grote geluidswagen van de Persilmaatschappij te Jutfaas. Ei' bestond grote belangstelling van de jeugd juist met het uit gaan der school, zodat een hele optocht door de straten van Hoek trok. 's Avonds tussen 7 en 8 uur was er gelegenheid voor de win keliers om kennis te maken met de vertegenwoordiger van deze fabriek in een grote salonwagen. De verschillende wasartikelen passeerden hier de revue en ook de grote filmcabine en appara ten, welke men meevoerde, wer den bezichtigd. Om ruim 8 uur begon de reclameavond met een inleidend woord van de vertegen woordiger, de heer Cornelisse uit Souburg. Later werd een grote attractie wagen met een groot pak Persil in werking gezet, verlicht door een vijftal schijnwerpers, waaruit duizenden bellen kwamen en de lucht ingingen. Het was een sprookjesachtig gezicht, dat bi, jong en oud bijzonder in de smaak viel. De belangstelling groeide steeds aan en tal van hon- Naar van de zijde van het Duit se ministerie wordt vernomen, is in dit ministerie thans een specia le afdeling luchtvaart ingericht. tZii staat onder leiding van Dr. Knipfer, die vroeger werkzaam was in het Pruisische ministerie Luchtvaart en later in het rijksluchtvaartmimsterie van Goering. Knipfer Is in 1944 even wel bij de nazi's in ongenade ge vallen. Hij heeft na de capitulatie de leiding gehad van de arbeids gemeenschap van Duitse verkeers- luchthavens, de enige Duitse luchtvaartorganisatie, die tot nu toe door de Geallieerden werd toe gestaan. De nieuwe afdeling van het mi nisterie zal vooreerst de herkrij ging van de souvereiniteit op het gebied van de luchtvaart nastre ven. Naar men verklaarde kan eei*' in een later stadium aan de bom»' van een eigen Duitse luchtvloot worden gedacht, waardoor thans de middelen ontbreken.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2