Grootste gaszinker ter wereld door de Schelde DE STRIJD IN KOREA De Japanse vredesconferentie HEROPENING OLIEBESPREKINGEN? Militaire besprekingen Werk van gigantische afmetingen Grote overwinning voor Het Achtste leger Toespraak van President Truman WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1951. 7e Jaargang No. 1824. X Gistermorgen is bij laag tij een begin gemaakt met het leggen van de grootste gaszinker ter wereld. Twee grote en drie kleine sleepboten en 140 man van de wal hebben een stalen gaspijp van 1250 meter in ongeveer VA u. tijds van de wal bij Baarland in de richting Zeeuws-Vlaanderen gesleept. Dit was de eerste keer, dat een dergelijk werk over de bodem van de zee werd uitgevoerd. WEERSVERWACHTING HOOGWATER. Inhalen van verzuimde dagen op 24 en 31 December Thitssen contra Westerling Ter gelegenheid van de conferentie over het Japan se vredesverdrag heeft president Truman onder meer gezegd: „Het verdrag, dat thans voor ons ligt biedt meer dan gelegenheid tot onderhandeling over de vrede. Het biedt ons de kans tot vredesdaden. Deze conferentie zal degenen aanwijzen, die vrede wensen te sluiten en degenen, die vrede wensen te voorkomen degenen, die wensen een einde aan de oorlog te maken, en degenen, die de oorlog wensen voort te zetten." Gereformeerde bouwcorporatie voor bejaarden Jaarvergadering van het T. U. C. Spaanse officieren naar Amerika van de Beneluxlanden te Brussel Nederlandse militaire attaché te Brussel Frankering bij Abonnement: Ter neuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Lösse nummers 7 cent DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 centi iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pei advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer-: Zaterdags 11 uur De totale lengte van de gasbuis zal 4% km zijn. Er zullen drie etalen leidingen worden gelegd, zodat men 6 dagen zal moeten werken. Drie dagen van de kant vul Zui<I-BeveIand en drie d^gen van Zeeuws-Vlaanderen onder de Griete. Vo r het werk bestond zeer grote belangstelling van techni sche zijde omdat men in sommiee ingenieurskringen niet vil geloven, dat het mogelijk zou zyn een der gelijke lengte aan gelaste gaspij- pen in zee te slepen. Het werk ging zeer vlot en om- str<- elf was men al zover, .i kon worden afgelost. De rontgentechnische dienst van Overschie was aanwezig om de nieuwe lassen te controleren. Het gehele werk wordt uitgevoerd door het aannemersbedrijf en han delsmaatschappij E. W. Smit uit Nijmegen. Ir. H. Hofman van het Nederlands technisch bureau voor de ontwikkeling van de industrie uit Den Hiaag, die de technische leiding van het leggen der pijpen heeft en ook de geophisische voor bereidingen maakte, toonde zich zeer tevreden over het welslagen van deze eerste „trek". Prof. Van Itterson) voorzitter van het centrale comité voor de Nederlandse gasvoorziening, ings- nieurs van rijk en provinciale wa terstaat, van b-et directoraat ge neraal voor de energievoorziening en van de centrale dienst van de rijkswaterstaat waren bij het leg gen van de eerste pijp aanwezig. Toen omstreeks kwart over tien de gigantische slang zich in beweging zette hielden velen hun hart vast, hoewel de meeste aanwezigen ervan overtuigd wa ren, dat het experiment zou sla gen. Om half twaalf was de pijp in 't water en sleepboten gaven sto ten op de stoomfluit om aan de vreugde der aanwezigen uiting te geven. Groot was de spanning, toen men om tien uur met het leggen van de grootste gaszinker ter wereld van de punt van Baarland naar de Griete begon. Nimmer nog werd een dergelijke techniek, het slepen van gelaste stalen buizen van 1250 meter lengte, toegepast. Zelfs prof. dr F. K. Th. van Itter- son, voorzitter van de commissie voor gasvoorziening in Nederland, was ietwat nerveus. Hij was niet weg te slaan van de kruin van de zeedijk, hoewel een stevige, koude zeewind en het gebagger in de zware klei het verblijf daar niet aangenaam maakte. Omdat deze geleerde slecht ter been is, liet men een gemakkelijke fauteuil voor hem aanrukken. Sleepboten van Muller. Voor de kust lagen twee zware sleepboten van H. Schless uit Dordt onder stoom, omzwermd door drie lichtere slepers van de firma Mul ler uit Terneuzen, een politieboot en een scheepje van de rijkswater staat. De trossen werden met een roeibootje op de slikken gebracht en daarna door tientallen arbeiders naar de stelling getrokken, die aan de buitenzijde van de dijk voor het afglijden van de buis was gebouwd Aan de binnenzijde van de dijk lag e" een dergelbke stelling de neus van de j.z5Ó meter lange eer ste buis, die verder met enige gro te bochten het land inkronkelde. De segmenten dezer tien cm dikke buis werden met stalen manchet ten aan elkaar gelast. Het geheel werd met een laag bitumen omge ven en daaromheen werd van lat ten en bandijzer een glpmantel ge legd. Voor de zes stukken buizen van 1250 meter elk aan de Beve- landse kant werden 200 km aan latten gebruikt en 37 ton staat. Radiogesprekken vlogen heen en weer, naar de schepen in de Schel de, welker machtige machines de zuiging van afnemend getij ge makkelijk weerstonden; naar de mannen met de „walkie-talkies" („kletsmachientjes" noemen ze dit in de polder), die langs de pijplijn stonden opgesteld. En tenslotte was alles klaar. De eerste trek kon be ginnen. Van een klei-en dakje. „Eerst een stukje proeftrekken", vond ir H. Hofman, die de leiding van het geheel had. En daar ging het voor de nog wat ongelovige ogen van de toeschouwers. Eén me ter, twee, drie, vierklets, stop pen! Veel bijzqnders was er niet aan de hand, maar de aangespan nen sleper lag een beetje uit de koers en trok de kabel van de rol len. Bijstomen, bijtrekken en wrik ken om het zaakje weer gezond te krijgen en een kwartiertje later gleed de gigantische lange hout- omsloten stalen slang, als kostte hel geen moeite, over de kruin van de dijk. Zegevierend stoomde de sleper op, stopte even toen de punt van de buis het slik voor het eerst raakte, bepaalde nogmaals koers en trok toen weer aan. Dan ging het weer voorwaarts van een leien en van een klei-en dakje. De gehele slang lag op sta len rollen, die vrolijk meewielden onder het krakende hout. Meter na meter rolde door de rem op de dijk met een topsnelheid van ruim vier km per uur. Weldra werd de medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. Iets warmer. Aanvankelijk veel bewolking maar later ook opklaringen. Overwegend droog weer. Matige tot vrij krachtige Zuidelijke wind Iets warmer. mannen, die met zware touwen die staart in bedwang moesten houden. Deze staart vertoonde neiging tol lustig „kwispelen", wellief omdat het zo goed ging. Bij de stelling achter de dijk werd op radiografisch bt" el ge stopt. Voorzichtig werd toen bijge- u i:ken en op de centimeter nauw keurig kwam de staart van de eer ste buis voor de kop van de twee de te liggen. Tientallen arbeiders waren tijdens het slepen van de eerste buis al bezie geweest de tweede in de r'/uon te leggen. Met behulp van een aan werden de stukken aan elkaar gezet en reeds rend het middaguur sisten de las apparaten om de verbinding te leggen. De röntgenciog/sche dienst uit Overschie nam feto s van de las, ontwikkelde en controleerde snel en daarna kon de las met bitumen en hout worden ommanteld. Om vier uur, opnieuw bij laag water, trok de sleepboot, terwijl de vier andere slepers ter eventuele assistentie bijlagen, opnieuw aan de tros. En weer gleed een stuk stalen buis van 1250 meter soepel als een rubberslang over de dijk in de grijze golven van de Schelde. Gejuich weerklonk voor de aan nemer, de heer E. W. Smit, en voor ir Hofman, die met ingenieurs van de centrale studiedienst van de rijkswaterstaat, van het directo- raatgeneraal voor de energievoor ziening, van de Zeeuwse waterstaat er. met vele anderen deze nieuwe techniek voor het leggen van een gaszinker op grote afstand heeft uitgekiend. Ondertussen werd de kop van de eerste thans 2500 meter lange buis aan boeien vastgelegd op eén zand plaat in het midden van de Schel de. In de komende dagen zullen, telkens op 100 meter afstand, nog twee evenwijdig lopende buizen van 2500 meter lengte naar de zand plaat worden gesleept. Binnen kor te tijd hoopt men dan van de Grie te drie stukken van 2000 meter elk naar de zandplaat te trekken. Daar worden de buizen gehecht en ten slotte ingegraven. Loopt alles, zo als het gisteren liep, dan zal vóór eind September een drieledige pers gasleiding de kusten van Beveland er. Zeeuws-Vlaanderen (4,5 km) verbinden. En hierdoor zal dan binnen af zienbare tijd het cokesovengas van Sluiskil de keukens van de Beve- landse en Walcherse huismoeders Bij beschikking van 28 Aug. j.l. van de staatssecretaris van So ciale Zaken (arbeid) is een alge mene vergunning van de arbeids inspectie vastgelegd voor het in halen van verzuimde uren wan neer ondernemingen op Maandag 24 December en/of Maandag 31 December a.s. wensen te sluiten. Voor het inhalen van deze ver- et-uren uitsluitend op de eer ste 5 werkdagen der week mag per dag niet meer dan 1 uur lan ger arbeid boven de normale da- gelijkte Werktijd werden verricht. Deze extra.arbci dient in een tijdvak van ten tio.gste 4 achter eenvolgende weker, te worden vol bracht, met dien verstande, dat voor elk der bovengenoemde ver zuimdagen zulk een tijdvak is ge steld. De grenzen, waar binnen deze twee perioden die ook mo gen aaneensluiten moeten lig gen, zijn 1 Sept. 1951 en 1 April 1952. Ten aanzien van de extra-arbeid door jeugdige en vrouwelijke werknemers te verrichten, dient voorts rekening te worden gehou den met de voor hen geldende be palingen in de Arbeidswet. De te volgen inhaalregeling moet worden bekend gemaakt aan de betrokken werknemers, het districtshoofd van de arbeidsin spectie en aan de burgemeester der gemeente, waarin de onderne ming is gelegen. man met de rode vlag aan de staart en de ovens van enkele fabrieken van de buis zichtbaar; bij hem vierl bereiken. De Haagse rechtbank zal op 1 October vonnis wijzen in de zaak, die John Thiessen Jr uit 's Gra- venhage aanhangig heeft ge maakt tegen Westerling. Zoals bekend is Westerling door eiser gedagvaard, omdat hij zich naar diens oordeel beledi gend over hem had uitgelaten. Dinsdagochtend hebben troepen der Geallieerden wederom sterke communistische tegenaanvallen aan het centrale front afgeslagen. Ten N. van Janggoe werden de Verbondenen, na twee vergeefse nogingen van de communisten, iets teruggedrongen. Zij slaagden er evenwel, na een vastberaden te genaanval in, de Noordelijken tot minder dan enkele honderden me ters van hun uitgangsstellingen terug te drijven. Grcte overwinning voor het Achtste leger. Het hoofdkwartier der V. N. te Tokio maakt bekend, dat het 8ste leger bij de jongste gevechten aan Liet Oost-centrale front een grote overwinning heeft behaald. De verliezen van de tegenstan der worden op 2000 man geschat. Verbonden troepen hebben belang rijke bevoorradingscentra ver overd, aldus deze bekendmaking. Voorbereiding voor ieen nieuw offensief in Korea? De inlichtingendienst van de V. N. meldt, dat zich op het ogen blik veel Kaukasische troepen bij de gevechtszone in Nocd-Korea bevinden. Er zjjn aanwijzingen, at de communisten zich gereed maken voor een nieuw offensief, aldus officieren van deze dienst. In Mandsjoerije had zich een Kauka sische luchtmacht van 1000 vlieg tuigen samengetrokken, waarvoor Oost-Europese staten en ook O. Duitsland bijdragen hebben gele. verd. Sinds de lente zijn afdelingen van deze Kaukasische strijdkrach ten, die als vrijwilligers worden aangeduid en begin 1951 naar het heet officieel in Mandsjoerije wer den samengesteld, Korea binnen getrokken. Buiten het samentrekken van r.ieuwe afdelingen dezer strijd macht ziet het hoofdkwartier in de aanwezigheid van een 40 Chi nese communistische en Noordko- reaanse divisies bij de tiuidige ge- vechtslinie een aanwijzing van 'n mogelijk nieuw offensief van de tegenstander. Eerder genoemde vrijwilligers zijn afkomstig uit de Oost-Euro pese staten en Oost-Duitsland. De inlichtingendienst der V. N. noemt deze blijkbaar Kaukasisch om daarmee aan te duiden, dat het niet.Aziaten of blanken zijn een rasonderscheiding, die in de Ver. Staten gebruikelijk is. Volgens de beve lebber van het achtste leger, gen' i tal Van Fleet, heeft de gealliecle aanval de mogelijkheid van een nieuw of fensief uit materieel oogpunt ver minderd. Sinds 18 Augustus had den drie Amerikaanse divisies en Zuidkoreaanse troepen gestreden om een reeks zwaar verdedigde bergruggen en bergsti eken. Het leger van de tegenstander, een Chinees korps en grote onderde len van drie Noot reaanse korpsen, telde 83.000 Wederom tegenspraak van Vice-adminaal Joy. Vice-admiraal Joy heeft blijkens een publicatie van het commando der V. N. geantwoord op een der drie jongste berichten van de DONDERDAG 6 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 4.29 4.49 Terneuzen 5.04 5.24 Hansweert 5.44 6.04 Walsoorden 5.54 6.14 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN op onder op onder Sept. 6 5.58 19.18 12.14 20.31 7 5.59 19.16 13.42 20.58 8 6.01 19.14 15.06 21.39 9 6.03 19.11 16.16 22.39 10 6.04 19.09 17.08 23.58 11 6.06 19.07 17.43 Hoessein Fatemi, assistent van premier Mossadeq, heeft Dinsdag te Teheran verklaard, dat Perzië zal trachten de oliebesprekingen met de Britten te heropenen „door de Perzische voorstellen te her-interpreteren". De voorstellen waren tevoren door de Britten verworpen. Fatemi verklaarde voorts, dat de regering in principe de ver koop van olie naar de op de Sow- jet-Unie georiënteerde landen had goedgekeurd. Mossadeq zal de opnieuw ge ïnterpreteerde" voorstellen Za terdag met de senaat bespreken. Zondag zou hij ze op een openba re bijeenkomst indienen bij de Kamer. „Wij zijn er zeker van, dat de Britten, indien zij van goe den wille aijn, deze poging niet zullen afwijzen en dat de bespre kingen zullen worden heropend, aldus Fatemi. Hij deelde voorts mede, dat Tsjecho-Slowakije verzocht heeft om de onmiddellijke levering van 500.000 ton en 2.500.000 daarna. Polen had 700.000 ton gevraagd. Hij zei, dat Perzië's financiële toestand niet toeliet, dat het op het ogenblik olietankschepen kon kopen. De premier zou de valsheid van de beschuldiging, dat hij geen plannen had, weerleggen. De Perzische plannen rijpen thans, zo besloot hij. Fatemi heeft volgens radio-Te- heran verklaard, dat Perzië in staat is 31.000 ton olieproducten aan Afghanistan te leveren. Dit land had hierom verzocht. Deze levering kon geschieden uit de voorraad. Hij verklaarde verder, dat de Sowjet-Unie 500 ton papier had beloofd en dat 70 ton reeds wa ren aangekomen. Radio-Teheran deelde nog me de, dat Perzië de tweede Septem ber zal beschouwen als de datum van inwerking treden van de ope raties der nationale oliemaat schappij. „Zondag j.l., de dag waarop de buitenlandse employé's de plaats van hun werk verlieten, zal wor den beschouwd als de datum van het in werking treden van de ope raties der nationale oliemaat schappij", aldus de verklaring, die vervat was in een rondschrij ven aan de staf van de maat schappij. De radio meldde, dat Perzië plannen heeft voor verscheidene projecten op de olievelden, waar onder de aanleg van een vliegveld te Abadan en nieuwe accomoda te voor functionarissen en arbei ders. Bij Kon. Besl. is toegelaten de stichting .Gereformeerde bouw corporatie voor bejaarden", ge vestigd te Utrecht. De stichting stelt zich ten doel in het belang van de verbetering van de volks huisvesting in Nederland werk zaam te zijn. In het bijzonder zal zij zich bezig houden met het voorzien in de huisvesting van de bejaarden van Gereformeerde levensbeschouwing. Zij tracht o.m. haar doel te bereiken door het verkrijgen van bouwterrein, woningen en tehuizen, het stich ten van nieuwe woningen en te huizen en het verstrekken van voorschotten onder hypothecair verband aan derden. De stichting is in het leven ge roepen door de heer A. Stapel kamp, lid van de Tweede Kamer, en de heer A. Hofman, directeur van het centraal bureau diaco nieën der gereformeerde kerken in Nederland, te Utrecht. Een tiental gereformeerde diaconieën uit verschillende plaatsen is reeds lid van de stichtingsraad. De president zeide van oordeel te zijn, dat het verdrag door de genen gesteund zou worden, die eerlijk wensten de spanning in de wereld te verminderen. De vredesconferentie te San Francisco vormde een grote stap naar de vrede in de Stille Oce aan. „Er zijn echter nog meer stappen, die gedaan moeten wor den. De belangrijkste is vrede en veiligheid in Korea te bewerk stelligen. „Met Japan teruggekeerd op zijn plaats in de familie der na ties en met een Koreaans volk verenigd en vrij in veiligheid, dient het mogelijk te zijn een weg te vinden om de andere pro blemen, die de vrede in de Stille Oceaan bedreigen, op te lossen". De Verenigde Staten hadden bij vele gelegenheden de wens te kennen gegeven om met andere regeringen de mogelijkheden daartoe te onderzoeken. Er wa ren vele wegen, indien men zulks oprecht wenste. President Truman sprak lovend over de Japanners, die, zo zeide hij, zich volledig aan de termen van de overgave hadden gehou den. Japan verschilde zeer veel met het land van zes jaar gele den. Dit betekende echter niet, dat de lei schoon was. Amerika had Pearl Harbour en Bataan nog niet vergeten en vele aanwe zige landen hadden dergelijke herinneringen, die niet zo gemak kelijk uitgewist konden worden. „Het nieuwe Japan zal de wereld niet geheel en al vriendelijk en vertrouwend tegenover zich vin den. Het zal moeten blijven wer ken om de vriendschap en het vertrouwen van andere volken in de toekomst te winnen". De grondslagen van een vreed. zame toekomst waren echter ge legd. Thans moet gewerkt wor den aan het herstel van de nor male betrekkingen tussen Japan en de rest van de wereld. Het door de conferentie te be spreken vredesverdrag was het resultaat van lange en geduldige onderhandelingen. Er kan echter geen vooruit gang gemaakt worden als het Japanse volk en zijn buren in de Stille Oceaan niet beschermd worden tegen de dreiging van agressie doch en tezelfdertijd voor le Oceaan, zo vervolgde de pre sident, wordt aangetast door de communistische bevelhebber ge neraal Nam II over „een schen ding var. de neutrale zone op 19 Augustus". De strijdkrachten der V. N. hadden totaal niets te manen dit incident. Niets in uw verwrongen op merkingen wijzigt iets aan de fei ten, die ik in mijn brief van 22 Augustus naar voren heb ge bracht". Een geallieerde verbindingsoffi cier heeft 'vw naar Kaesong be geven met de antwoorden van Joy op de 3 boodschappen van gene raal Nam II en deze overhandigd. In tiet tweede antwoord zegt Joy: „Niets in uw vele onbeheer ste verklaringen wijzigt de con clusies, die ik in mijn schrijven van 2 September vermeldde. Lou ter woorden zetten beschuldigin gen niet in feiten om. Uit een grondig onderzioek is gebleken, dat vliegtuigen van het comman do der V. N. geen lichtfakkels in de neutrale zone van Kaesong hebben neergelaten". Vertrek van het Korea- detachement. Het oorspronkelijke detache ment Ver. Naties is op 29 Aug. uit Japan naar Nederland ver trokken. Bekendmaking van Radio- Peking. Radio-Peking heeft verklaard, dat het antwoord van het opper bevel der Ver. Naties op de com munistische beschuldigingen in zake geallieerde schendingen van Ihet neutrale gebied van Kaesong op 29 Augustus onbevredigend was geweest. Volgens de radio eiste generaal Nam II bovendien een verzeke ring, dat dergelijke incidenten zich niet zouden herhalen. Verder eiste hij de bestraffing van de verantwoordelijke piloten. „rechtstreekse agressie in Ko rea" en de dreiging van nieuwe gewapende aanvallen. De Ame rikaanse bedoeling bij het sluiten van de vrede was er op gericht Japan te beschermen tegen agressie doch ertezelfdertijd voor te zorgen, dat Japan zelf niet de veiligheid van andere landen in gevaar zou brengen. President Truman achtte het gerechtvaardigd om hier van een goed vredesverdrag te spreken. Het hield rekening met de „voor. naamste wensen en uiteindelijke belangen van alle deelnemers", en het was eerlijk voor overwin naar en overwonnene. „Meer dan dat echter betekent het feit, dat het vredesverdrag daadwerkelijk zal functioneren en niet het zaad van een nieuwe oorlog in het zicht bergt. Het is een verdrag van de verzoening dat in de toekomst kijkt en niet naar het verleden." Het voorzag in de verdere voor uitgang van het Japanse volk. Om dit te bereiken diende Japan onder de beginselen van de Ver enigde Naties en onder de be scherming der wederzijdse ver plichtingen der leden van de Verenigde Naties gebracht te worden. Japan diende voorts zo spoedig mogelijk deel te nemen aan de maatregelen voor het handhaven van de vrede in de Stille Oceaan. De defensiestrijd krachten, welke door Japan in het leven geroepen zouden wor den, zouden geassocieerd moeten worden met die der andere lan den. De Japanse veiligheid zou niet alleen afhangen van de Ja panse strijdkrachten „doch van de met elkaar verbonden veilig heidsovereenkomsten van en met andere landen". De Japanse bij drage zou geen offensieve bedrei. ging vormen. Amerikaanse strijdkrachten zouden voorlopig in Japan blij ven „als bijdrage tot de handha ving van de internationale vrede en Japans defensie". President Truman ibracht verder hulde aan de „buitengewone leiderschap van generaal MacArthur en zijn op volger generaal Ridgway". Amerika, zo vervolgde Tru man, respecteerde de onafhanke lijke landen in het Stille-Oceaan- gebied en Azië. Het wenste met •deze landen samen te werken als met gelijkwaardige partners en hen te helpen hun industrie en landbouw te ontwikkelen. Er was reeds vooruitgang te zien het uitroeien van mala ria, het bouwen van scholen en het opleiden van onderwijzers alsmede het verbouwen van meer voedsel en het stichten van in dustrieën. Als deze landen vrij en in vrede konden werken lagen er gewel dig grote mogelijkheden in de toekomst. Amerika was van oor deel, dat Japan bereid was aan deze gemeenschap deel te ne men. Amerika zag met vreugde de bijdrage, „die Japan met zijn rijke cultuur en zijn toewijding aan de vrede" zou kunnen geven. De president zeide verder, dat de door de oorlog verscheurde ban den slechts langzaam in al hun geledingen hersteld konden wor den. Hij vergeleek deze met een verbroken intercommunale tele foonlijn, die geduldig gesplitst moest worden alvorens men haar geheel kon herstellen. Een blij vende vrede kon slechts stap voor stap bereikt worden, aldus de president. De voorzitter van het Britse congres van vakverenigingen (T.U.C.), Alfred Roberts, heeft op de jaarvergadering van dit vak verbond verklaard dat hij de be wapeningspolitiek van de rege ring steunt. Hij zei dat eisen tot loonsverho ging niet te vermijden waren. Vermindering van de kosten van levensonderhoud was van es sentieel belang. Wilde stakingen zouden grote schade kunnen ver oorzaken. Een groep Spaanse officieren zal binnenkort voor een verblijf van 6 maanden naar Amerika vertrekken om daar studie te ma ken van het gebruik van moderne pantserauto's en wapens voor de infanterie. Men verwacht, dat Spanje wa pens van Amerika zal ontvangen. De chefs van de generale sta ven van de Beneluxlanden zijn Dinsdagmorgen bijeen geweest ir. het kabinet van de Belgische minister van Landsverdediging. Na deze vergadering komen de 3 ministers van Landsverdediging bijeen, waarna aan het einde van de middag een voltallige vergade- ting wordt gehouden. Op de agenda van deze bespre kingen komt de coördinatie van de militaire inspanning van de drie landen voor. Dit overleg is de voortzetting van dergelijke besprekingen, die op 3 Juli in Den Haag werden ge houden. Na afloop van de besprekingen, die gisteren door de chefs van de generale staven van de Benelux landen en door de ministers van Defensie van deze drie landen te Brussel zijn gehouden, is een communiqué uitgegeven, waarin o.m. wordt gezegd: De besprekingen, die in het ka der stonden van de militaire Ne derlands-Belgische conventie en waaraan ook Luxemburg deel nam, hadden tot essentieel doel de verdediging van de drie landen te coördineren om zo goed en zo economisch mogelijk aan hun in ternationale verplichtingen te kunnen voldoen. Overeenstemming is bereikt op het gebied van gemeenschappelijk gebruik der hulpbronnen en be treffende de wederzijdse hulp op het gebied van de opleiding. Eveneens zijn maatregelen ge troffen ter beveiliging van de grensgebieden. Ook op het ge bied van de luchtverdediging zal samengewerkt worden. Met het oog hierop zullen de komende maanden in de Belgi sche sector van bezet Duitsland gemeenschappelijke troepenma noeuvres plaatsvinden. Tevens is een programma op gesteld voor de aanleg van ge meenschappelijke oefenterreinen. Tenslotte is overeenstemming bereikt inzake de oprichting van een luchtverdedigingsschool te Lombartzijde en een schietbaan te Den Helder. De Nederlandse militaire atta ché, kolonel van de generale staf P. Forbes Wels, J;- sede-t Nov. 1947 aan de ambassade t'e Brus sel is verbonden, zal binnenkort n nieuwe functie in Nederland aan vaarden.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1