BINNENLANDS NIEUWS Terry en Berry in de bril van Sultan Sar REA kingen Het gebrek aan woningen WAT BRENGT DE RADIO? Het Stille-Oceaan verdrag ste leger Post voor naar Nederland terugkerende militairen De broodvergiftiging in Frankrijk Wolprijzen in Zuid-Afrika lager dan het|vorig seizoen Tentoonstelling Nederlandsch Trekpaard te 's-Hertogenbosch Tomaten-export naar Engeland stopgezet Storm in Mexico Oppositie in Japan tegen het vredesverdrag Bericht van Dr. Schacht Het Suez-kanaal De ratificatie van het plan Schuman Schoolbestuur leent zelf dering van het F. U. C. officieren Amerika naar e Brussel op onder op onder Sept. 6 5.58 19.18 12.14 20.31 7 5.59 19.16 13.42 20.58 8 6.01 19.14 15.06 21.39 9 6.03 19.11 16.16 22.39 10 6.04 19.09 17.08 23.58 11 6.06 19.07 17.43 indse militaire auacné te Brussel Gedurende de reis van de naar Nederland terugkerende militai ren van het Nederlandse detache ment Ver. Naties, moeten de voor hen bestemde brieven uiterlijk 4 en 14 September in Nederland worden gepost: De uitreiking zal geschieden in de tussenhavens. Het adres moet de volgende gegevens bevatten: rang, naam en voorletters, leger. nummer „N. D. V. N." op thuis reis naar Nederland. Amsterdam- Scbiphol-militair. De aanduiding Napo mag niet meer in het adres worden opgeno men. De namen van de vermoede lijke tussenhavens en die van het troepenschip vermeld. mogen niet worden Franse toxicologen onderzoeken, of het brood, waardoor een aantal personen te Pont Saint Esprit vergiftigd werd, andere gifstoffen bevatte dan moederkoren. Alle slachtoffers hebben name lijk van lange broden (beguettes) gegeten, die gebakken worden in een temperatuur, die ver boven de 60 graden ligt. Moederkoren verliest door een temperatuur van meer dan 60 graden zijn schadelijke uitwer king. Op de eerste wolveiling van dit seizoen, die gisteren te Kaap stad gehouden werd, waren de wolprijzen ruim 50 procent lager dan die van het vorige seizoen. De prijs voor fijne wolsoorten was 78 pence per pond, terwijl het hoogtepunt van het vorig seizoen 160 pence per pond was. Een vooraanstaande wolmake. laar zeide: „De prijsdaling is gro ter dan wij verwacht hadden, maar 't was duidelijk, dat deze op basis van de prijzen in Australië 'belangrijk zou zijn, vergeleken met verleden jaar. In feite zijn wij met de nieuwe prijzen vrijwel op dezelfde basis gekomen als Australië". Gisterenavond is tijdens een offi ciële ontvangst ten stadhuize de 19e nationale tentoonstelling van de Kon. Ned. vereniging „HET Ne- derlandsche Trekpaard" geopend. De burgemeester van Den Bosch, mr H. J. M. Loeff, heeft tijdens de ze ontvangst door de gemeente, waar het hoofdbestuur van „Het Nederlandsche Trekpaard en ge nodigden uit Engeland, Frankrijk, België en Nederland aanwezig wa ren, de zilveren medaille van het gemeentelijk veemarktbedrijf uit gereikt aan de algemeen secretaris der vereniging, de heer L. A. Be"" uit 's Gravenhage. Wegens het feit, dat dit jaar voor de tiende maal deze tentoon stelling van koudbloedpaarden te Den Bosch wordt gehouden, heeft de gemeente een zilveren schaal al9 een der prijzen beschikbaar ge steld. De voorzitter van „Het Neder landsche Trekpaard", Jhr J. van Vredenburch heeft de gemeente 's Hertogenbosch dank gebracht voor de belangstelling die zij altijd voor de vereniging heeft getoond. De tentoonstelling, die wordt ge houden in de veemarkthallen, duurt tot 5 September. H.M. de Koningin zal de show, die op de laatste dag wordt gehou den, bijwonen. De tijdelijke hervatting van de tomatenexport naar Engeland is ran korte duur geweest. Met in gang van vandaag kunnen uitvoer- niachtigingen voor tomaten niet meer worden afgegeven, zo verne men wij van de zijde van het minis terie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Alleen de gis teren voor verzending gereed ge maakte partijen kunnen nog voor export naar Engeland worden be stemd. WOENSDAG 5 SEPT. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws 7.15 Gram.; 7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gram. 9.30 Waterstanden; 10.00 Boekbe, spreking; 10.05 Morgenwijding 1-0.20 Gram.; 10.35 Voor de vrouw 11.00 Gram.; 12.00 Orgel; 12.30 Mededelingen; 12.39 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Orkest; 14.00 Catf serie; 14.15 Gram.; 15.00 Koor 15.20 Piano; 15.30 Voor de zie ken; 16.00 Voor de jeugd; 17.30 Lachte muz.; 17.45 Regeringsuit zending; 18.00 Nieuws; 18.15 Va na; 18.20 Actualiteiten; 18.35 Lichte muziek; 19.00 Causerie 19.15 Gram.; 19.30 Voor de jeugd 20.00 Nieuws; 20.05 Pol. commen. taar; 20.15 Causerie; 20.35 Hoor spel; 21.45 Opera; 23.00 Nieuws 113.15 Orgel; 23.35 Gram. HILVERSUM n: 7.00 Nieuws 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gram 7.45 Gebed; 8.00 Nws.; 8.15 Gram 9.00 Voor de zieken; 9.30 Gram. 10.30 Morgendienst; 11.00 Piano 11.30 Gram.; 12.30 Mededelingen 12.33 Ensemble; 13.00 Nieuws; 13.15 Reportage; 13.20 Lichte mu ziek; 13.50 Gram.; 14.45 Voor de meisjes; 15.00 Piano; 15.25 Gram.; 15.45 Kwartet; 16.15 Voor de kin deren; 17.20 Orkest; 18.00 Koor; 18.30 Lichte muziek; 19.00 Nws.; 19.15 Causerie; 19.30 Gram.; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Gram.; 20.10 Orkest; 21.00 Causerie; 21.20 Orkest; 21.55 Gram.; 22.05 Zang; 22.45 Gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Septet; 23.35 Gram. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Mededelingen; 12.33 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Zang; 13.45 Gram.; 14.15 Kamermuziek; 15.00 Gram.; 17.00 Nieuws-, 17.10 Lich te gram.; 17.30 Voordracht; 17.45 Gram.; 17.50 Boekbespreking; 18.00 Voordracht; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Koor; 19.50 Causerie; 20.00 Ork.; 21.00 Actualiteiten; 21.15 Ethni- sche muziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Kamermuziek; 23.00 Nieuws; 23.05 Dansmuziek. Tengevolge van de stormen en overstromingen in de laatste twee weken in Mexico is het aantal do den gestegen tot tenminste 263. Men verwacht echter, dat het ge tal der doden nog sterk zal sti.i- gen als de reddingspatrouilles doorgedrongen zijn in het woeste gebied tussen de Golf van Mexico en de Sierra Madre. Piloten, die over dit gebied zijn gevlogen mel den over afstanden van kilome ters geen tekenen van leven te hebben gezien, hoewel hier kleine steden en dorpen liggen. De overstromingen tengevolge van de buitengewoon zware regenval beginnen pas nu af te nemen. Op een massavergadering in Tokio, georganiseerd door de Ja panse .nationale raad voor de be vordering van de vrede" is een re solutie aangenomen waarin een onbewapend Japan wordt geëist. Op de vergadering, bijgewoond door ongeveer 40.600 personen, waren leden van verschillende re. ligieuze organisaties en arbeiders groeperingen. Het gezang van de internationale" vermengde zich met het geloei van 3 heilige koei en, die speciaal voor deze gele genheid uit India waren gebracht. Na de vergadering werd een de monstratiemars gehouden. Voor de zesde maal sinds de be vrijding vroeg het Nederlands in stituut voor de publieke opinie aan vele mannen en vrouwen uit alle delen van het land: „Ondervindt U persoonlijk moeilijkheden door het gebrek aan woningen" In Aug. 1946 waren er 33 proc. In April 1947 waren er 36 proc. In Aug. 1948 waren er 31 proc. In Januari 1950 waren er 26 proc. In Juni 1950 waren er 25 proc. en thans 24 proc. met woningmoeilijkheden. Van elke4 personen, die men ontmoet, is er dus 1 die met wo ningmoeilijkheden te kampen heeft. Ten opzichte van vorig jaar is de woningnood niet groter, maar ook niet minder geworden. Ten opzichte van de jaren 1946 1948 is er echter vooruitgang. Toen vond het Nipo dat één op de 3 mensen met woningnood te kampen had. Htet Nipo heeft ook gevraagd: „Wat vindt U: wordt de woning nood erger of minder erg". De resultaten zijn: Erger 36 proc. Minder 34 proc. Hetzelfde 21 proc. Geen antwoord 9 proc. Er zijn dus op het ogenblik on geveer evenveel mensen, die een toeneming als die een verminde ring van de woningnood verwach. ten. In dit opzicht ziet de toekomst volgens het publiek er slechter uit dan een jaar geleden. Toen zeide 29 procent van het publiek, dat de woningnood afneemt en 19 pro cent dat de woningnood nog steeds toeneemt. Er waren toen meer mensen, die afneming van de woningnood constateerden. Vooral de jongeren hebben per soonlijk met woningmoeilijkheden te kampen. Het Nipo vond in de groep 113 tot 25 jaar 34 procent persoonlijk moeilijkheden onder vinden door het gebrek aan wo ningen. Onder de groep van 35 tot 65- jarigen ondervond één op de vijf ondervraagden moeilijkheden door het gebrek aan woningen. Onder de mensen die 65 jaar en ouder zijn, had 6 procent met woning, moeilijkheden te kampen. Het blad „Welt am Sonntag" bericht, dat Dr. Hjalmar Schacht uit Djakarta in een brief aan kennissen in Duitsland heeft ge schreven, „dat hij het gevoel had in het paradijs te zijn. Al leen de engelen ontbreken". Dr. Schacht is volgens de be richten voornemens zich na een verblijf van twee maanden in Indonesië naar India te begeven en vandaar naar Teheran. Hij wordt omstreeks Kerstmis in Duitsland terug verwacht. (De engelen in het paradijs blijven voor rekening van Dr. Schacht. Red.) De politieke commissie van de Arabische Liga heeft verklaard, dat zij geheel en al aan de kant van Egypte staat bij het geschil over het Suez-kanaal. Zij is voor meer samenwerking tussen de Arabische landen bij het boyct>t(ten van Israël, In het bij zonder waar het er om gaat te voorkomen, dat er olie naar dat land wordt vervoerd. Voor de ratificatie van de overeenkomst inzake het plan- Schuman was aanvankelijk als streefdatum 17 October vastge steld, zes maanden na de onder tekening van de overeenkomst te Parijs op 18 April 1951. Deze datum zal niet kunnen worden gehandhaafd, daar de parlementen dit verdrag tot op richting van de Europese ge meenschap voor kolen en staal nog moeten goedkeuren. Zo wordt, gelijk bekend is, dit in ons land op 5 September in de afdelingen van de Tweede Ka mer onderzocht. In artikel 99 van het verdrag wordt bepaald, dat, wanneer zes maanden na de on dertekening de betrokken rege ringen het verdrag nog niet heb ben geratificeerd, de regeringen der zes aan het plan-Schuman deelnemende landen zich dienen te i'oeramen over de te nemen maatregelen. Naar wij vernemen zal er voor dit uitstel geen nieuwe conferen tie der ministers van Buiten landse Zaken noodzakelijk zijn. Alleen in het geval, dat zich bij de goedkeuring door de parle menten moeilijkheden zouden voordoen, zou zulks het geval zijn. Wanneer het alleen een ver traging betreft, zal dit uitstel middels een briefwisseling tus sen de ministers van Buiten landse Zaken der betreffende lan den kunnen worden geregeld. Het ligt in de bedoeling, dat de bijeenkomst van de interimcom missie, die deze maand moest worden uitgesteld, in October te houden. Het is waarschijnlijk dat dit in Den Haag zal gebeuren. MARTINIQUE DOOR CYCLOON GETEISTERD. Maandagmorgen is het zuiden van het eiland Martinique (W- Indië) en de omgeving van Fort de France door een cycloon, die zich met een snelheid van onge veer 180 km. per uur in westelij. ke richting bewoog, geteisterd. De wervelwind ging verge zeld van hagelbuien. Bomen werden ontworteld, huizen ver nield en beschadigd en hoogspan- nings- en telefoonkabels ver nield. In het bijzonder de bana- nenaanplantingen hebben zwaar geleden. Tot dusver zijn nog geen be richten binnengekomen, die mei. ding maken van slachtoffers. Het zou de zwaarste ramp zijn, die in de laatste twintig jaar het ei land heeft getroffen. .Op 280 km ten N. van Curacao passeerde deze tropische cycloon in zuidwestelijke richting. Op de Benedenwindse eilanden worden slechts storingen in het weer verwacht. Nu de financiële moeilijkheden, waarmede als de meeste andere gemeenten ook Apeldoorn heeft te kampen, de bouw van een aan tal lagere scholen voorlopig on mogelijk hebben gemaakt, heeft het bestuur der Gereformeerde schoolvereniging „Groen van Prinsterer" aldaar een nieuwe weg gezocht en gevonden. Het heeft n.l. zelf een geldlening aan gegaan tot een bedrag van 120.000 om daarmede de bouw te financieren. De gemeenteraad heeft een voorstel aangenomen, om de ge meente garant te doen zijn voor betaling van rente en aflossing, zoals door de geldgever als con ditie was gesteld. Omdat de be dongen rente 4 Va c/< was en dus het maximum, door het rijk aan de gemeenten voorgeschreven met Vz overschreed, is een zo danige oplossing aanvaard, dat hel schoolbestuur de contante waarde van dit half procent, zijn de een bedrag van 6691. bij de geldgever zal storten, alvorens de lening definitief wordt aange gaan. De te betalen rente wordt dan op 4 gesteld. Verwacht wordt, dat de bouv, binnenkort zal kunnen beginnen. EL BILT GEEFT „HOGER" WEERBERICHT. Het hoofdbestuur van de ver eniging voor experimenteel ra dio-onderzoek in Nederland deelt ons het volgende mede: Nog in dit jaar zal het K.N.I.L. te De Bilt per radio dagelijks de weersgesteldheid in de hogere luchtlagen bekend maken. Dit ten gerieve van de radio-ama teurs, die dan bij hun zender rekening kunnen houden met eventuële storingen- KOSTGANGER MISHANDELDE TWEE VROUWEN. In een portiek aan de Nieuwe- weg te Groningen werden' Zon dagmorgen in alle vroegte twee vrouwen aangetroffen, te weten de 33-jarige S. V. en de eveneens 33-jarige M. B. uit de Oudeweg, die door een kostganger, de 61- jarige E. M. met een bijl waren mishandeld. Hevig gillend waren zij uit het huis gevlogen, terwijl de kostganger schreeuwde: „Ik zal jullie vermoorden". De vrouwen moesten onmid dellijk naar een ziekenhuis wor den overgebracht. Eerstgenoemde had een kaakfractuur opgelopen. De andere had een schedelfrac tuur en kon nog niet worden verhoord. De kostganger, die waarschijnlijk onder de invloed van sterke drank verkeerde, is door de recherche gearresteerd. ONGEVAL BIJ DEMONTEREN VAN SEINGRANAAT. De sergeant-majoor K. van G., die met verlof thuis was, was Maandagmorgen in het schuur tje achter zijn huis te Zeist be zig een mortier-seingranaat uit elkaar te halen, zulks ter voor bereiding van zijn instructie. Bij het demonteren maakte hij ge bruik van bankschroef en schroevendraaier. Op een gegeven ogenblik ont brandde de kardoes. De sergeant majoor liep verwondingen op aan gezicht en -banden en werd in het militair hospitaal te Utrecht op genomen. De Kon. marechaussée stelt een onderzoek in. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, heeft bij de ondertekening van 't verdrag tussen de Ver. Staten, Australië en Nieuw-Zeeland ver klaard, dat het verdrag „de sterke banden en de doeleinden, die reeds bestaan, in woorden neerlegt". Hij zeide, dat het verdrag be doeld was om de vrijheid te bewa ren en agressie te weerstaan. „Dit pact is volledig in overeen stemming met de doeleinden en beginselen van bet handvest der V. N. Samen met het verdrag voor wederzijdse verdediging tus sen de Ver. Staten en de Philippij- nen en de regelingen tussen de Ver. Staten en Japan na het slui ten van het vredesverdrag hopen wij dit pact te maken tot de grondslag voor de vrede in het Stille-Oceaangebied", aldus Ache son. De Nieuw-Zeelandse ambassa deur in de Ver. Staten, Sir Carl Berendsen, verklaarde, dat het verdrag niet beperkt was tot de partijen alleen: het voorzag in nauw en voortdurend overleg met anderen, „die dezelfde belangen hebben of in hetzelfde gevaar ver keren". De Australische ambassadeur, Percy Spender, zei, dat bet ver drag ,,de eerste stap in de opbouw van de bolwerken van de vrijheid" in het Stille-Oceaangebied bete kent. Reuters correspondent Wilson schrijft, dat Nieuw-Zeeland en Australië het verdrag voorname lijk beschouwen als een barriëre tegen het herstel van een Japans imperium en als een beveiligin; tegen de in het vredesverdrag aan Japan toegestane herbewapening. Zonder dit verdrag zouden de ze landen wellicht hebben gewei gerd 't door de Ver. Staten voor gestelde verdrag te ondertekenen. De Ver. Staten beweren, dat Japan geen bedreiging meer zal vormen en zij bescbouwen het thans gesloten verdrag met Australië en Nieuw-Zeeland in de eerste plaats als een middel om de defensie van een nieuw gebied in de Stille Oceaan te versterken. In het verdrag worden de on dertekenaars verplicht tot „een politiek van oplossing van inter- rationale geschillen met vreedza me middelen, van gezamenlijke en afzonderlijke ontwikkeling van hun vermogen om agressie te weerstaan en van overleg ingeval van een agressieve bedreiging". EMIGRANTEN-VLUCHTEN NAAR CANADA. Deze maand zullen wederom enige vluchten met emigranten door de K.L.M. naar Canada (Montreal) worden gemaakt. Vastgesteld zijn reeds vluchten op 5, 10 en 20 September. De da ta van andere emigrantenvluch- ten naar Canada in deze maand zullen nog worden vastgesteld. EEN KORTE VREUGDE. Zaterdagmiddag wist één der gevangenen van de rijkswerkin richting te Hoorn in een onbe waakt ogenblik te ontsnappen. De man had zich op een zolder verstopt, wist toen de aandacht van de buitenwacht was afgeleid over een muur te klimmen en zwom tenslotte een gracht over. Eenmaal in vrijheid zette hij koers in zuidelijke richting. In een huisje bij een volkstuintje in Amsterdam-Noord vond hij een oud pak, dat hij wisselde met zijn gevangeniskleren, en Zondag wilde hij de reis naar zuidelijker gebieden voortzetten. Zijn ont snapping was inmiddels bekend geworden en een oplettend agent van politie ontdekte hem bij de Tolhuispont. Enkele ogenblikken later zat de man weer vast, nu op het politiebureau Mosplein. Gisteren is hij terug naar Hoorn gebracht. GOED AFGELOPEN. Op de onbewaakte van flikker lichten voorziene overweg te Tweelo in de spoorlijn Meppel Leeuwarden is gisteren de be stuurder van een truck met op legger bijna het slachtoffer ge worden van een aanrijding, met een trein. De bestuurder, J. de B. uit On- derdendam (Gr.), naderde uit de richting Ruinerwold de overweg. Bij de overweg werden werk zaamheden aan de bestrating uitgevoerd. Vermoedelijk is De B. daardoor afgeleid. Hij merkte de uit Leeuwarden komende trein pas op, toen hij reeds op de overweg was. Hij gooide snel het stuur om. De locomotief met tender en de eerste twee wagons reden langs de truck, doch de derde spoorwagen raak te de auto bij de motorkap. Won der boven wonder liep het onge. luk zonder persoonlijk letsel af. De auto werd beschadigd. De trein stopte maar kon met geringe vertraging doorrijden. KOLENTREIN ONTSPOORD. Drie wagons van een met cokes geladen trein, die op weg was van Lutterade naar Luxemburg, zijn bij het binnenkomen van het emplacement te Maastricht ont spoord. Het gevolg hiervan was dat men de passagiers tussen Maastricht en Meersen per bus moest vervoeren. KIND VIEL VAN 18 METER. Een ongeval met een verras sende afloop deed zich gisteren in Rotterdam voor. Op een acht. tien meter hoog dak was een moeder bezig de was op te han gen. Plotseling viel haar vijfja rig zoontje, dat zij bij zich had, van het dak. Vijf meter lager hangende waslijnen stuitten de vaart wel enigszins, doch verhin derden de verdere val in 'n tuin tje niet. Het ergste vrezend, snel de de moeder naar beneden. Daar vond zij het ventje met builen en schrammen liggen. Snel werd de knaap naar het zie. kenhuis gebracht, waar men tot de ontdekking kwam, dat hij geen verder letsel had opgelo pen, maar dat hem toch iets scheelde, nlwaterpokken. Zodoende kwam het ziekenhuis toch nog van pas. MOTORRIJDER BIJ AANRIJDING GEDOOD. Om half elf gistermorgen is de 42-jarige motorrijder C. M. van Z., een bekend chrysantenkwe ker uit de Kwakel bij Aalsmeer, in volle vaart tegen een vracht auto, die vanaf een dicht porij- laan van een boerderij aan de Vuurlijn de openbare weg op reed, gebotst. De man vader van tien kinderen was op slag dood. BRAND IN VISSERSSCHIP. nacht van Zaterdag op op de „Sch. 112", die l Wie is deze grote man, die hier boven in een boom zit, met ijzeren ketenen aan de knoestige takken en gesmeed? Het is sultan Sar, de goede vorst, door zijn verraderlijke groot, vizier en diens bende opgepakt en weggesleept, nadat deze eerst de kieren van de sultan en vap zijn gevolg had doorzocht naar de hei lige bril van de vroegere eerste sultan Omar Abdoel. Sultan Sar was juist in een droevig gepeins verzonken, toen de vriendelijke tonen, die uit de drijvende minaret opstegen, hem bereikten. „Maar dat is de Sirdar, mijn goede vriend en trouwe helder", riep sultan Sar verheugd uit" „en bet. geluid komt nader. Misschien weet hij mijn verblijfplaats. Ik zal hem in ieder geval een teken geven, dat hij zal begrijpen". Sultan Sar opende zijn snuif doos, trok enige zijner gekrulde baardharen strak, legde die over de doos, spande ze als Jnaren en tokkelde daarop zijn lievelingslied. In de Zondag is in de haven van Scheveningen lag, brand uitgebroken. Het schip is van de boeg tot aan de machi nekamer toe, uitgebrand. De brandweer van Den Haag was spoedig ter plaatse- Met gasmaskers drong zij het vooron der binnen en vond daar de wacht van het schip, de heer J. van der Toorn uit Scheveningen in deerniswekkende toestand. De man is onmiddellijk naar het zie kenhuis overgebracht. Men vreest voor zijn leven. De oorzaak van de brand is vermoedelijk dat de wacht in slaap is gevallen met een bran dende sigaret tussen de vingers, waardoor zijn kleren en de naaste omgeving vlam zouden hebben gevat. De eigenaar van de „Sch. 112" is de heer C. Zuurmond uit Sche veningen. SLACHTOFFER MOORD AANSLAG OVERLEDEN. De 55-jarige toonkunstenaar P. Z. uit Den Haag, die Woensdag avond j.l. door een vroegere vriend van zijn zoon in zijn wo ning aan de Helderstraat werd neergeschoten, is Maandagmor gen om half tien in het zieken huis Zuidwal aan de bekomen verwondingen overleden. Zoals men zich zal herinneren heeft de dader, de 31-jarige electricien J. B. uit Den Haag, na de moord aanslag zelfmoord gepleegd. „DE GROETEN VAN KARL". „De groeten van Karl... eh...". „Karl Mueller?" „Ja, van Karl Mueller". Zo ongeveer verliep het ge sprek tussen de 25-jarige Rotter damse chauffeur A. J. S„ die echter deze Mueller in het geheel niet kende, en een jongedame, die in Hillegersberg bij Rotterdam woonde. Deze chauffeur maakte er zijn beroep van om ex-N.S.B.- ers en vrouwen, die omgang met Duitsers hadden gehad, de groe ten van dezen over te brengen. Eerst scharrelde hij de adressen op en bij de mensen gekomen diste hij ze een verhaaltje op. Dan vertelde hij bijv. dat zijn auto panne had en hier kreeg hij een maaltijd, daar wat geld en elders onderdak. In Hillegersberg ver trouwde men het zaakje niet en hij werd aan de_ praat gehouden totdat de gewaarschuwde politie kwam, die hem inrekende. Het bleek, dat hij op deze wijze 200 personen de groeten had overgebracht en steeds sprak de man Duits of Nederlands met een Duits accent. In Amsterdam werden 75 mensen het slachtoffer en verder heeft hij in Alkmaar, Groningen, Leeuwarden, Deven ter, Apeldoorn, Arnhem, Nijme gen, Utrecht, Maastricht, Venlo, Haarlem, Den Haag, Schevenin gen, Zaandam, Zutphen, Zand- voort, Eindhoven en Rotterdam gewerkt. Ook opereerde hij in Duitsland, België, Frankrijk en Italië. ies: 5 regels 75 cent; it 12 ct.minimum p« r nummer, of: Adres cent meer t 's namiddags 2 uur r. Zaterdags 11 uur sche bevelhebber ge il over „een schen- neutrale zone op 19 (krachten der V. N. al niets te maken tl uw verwrongen op- wijzigt iets aan de fei lt in mijn brief van 22 naar voren heb ge Leerde verbindmgsoffi- naa~ Kaesong ''ie le antwoorden van Joy odschappen van gene- l en deze overhandigd, tweede antwoord zegt in uw vele onbeheer- ngen wijzigt de con_ ik in mijn schrijven mber vermeldde. Lou- t zetten beschuldigin- t feiten om. Uit een derzoek is gebleken, gen van het comman- L geen lichtfakkels in i zone van Kaesong •gelaten". sk van het Korea- ïement. spronkelijke detache- Saties is op 29 Aug. naar Nederland ver- naking van Radio ing heeft verklaard, woord van het opper- er. Naties op de com- beschuldigingen in- erde schendingen van gebied van Kaesong Justus onbevredigend t. e radio eiste generaal ovendien een verzeke- dergelijke incidenten uden herhalen. Verder le bestraffing van de lelijke piloten. otter van het Britse an vakverenigingen fred Roberts, beeft op idering van dit vak- klaard dat hij de be- «litiek van de rege- eisen tot loonsverho- vermijden waren, •ing van de kosten iderhoud was van es_ mg. Wilde stakingen e schade kunnen ver- i Spaanse officieren ;ort voor een verblijf nden naar Amerika >m daar studie te ma- gebruik van moderne s en wapens voor de acht, dat Spanje wa- nerika zal ontvangen. nnming is bereikt op tn gemeenschappelijk hulpbronnen en be- wederzijdse hulp op van de opleiding, ijn maatregelen ge- beveiliging van de ;n. Ook op het ge- luchtverdediging zal kt worden. iog hierop zullen de aanden in de Belgi- van bezet Duitsland ppelijke troepenma- tatsvinden. een programma op- r de aanleg van ge- elijke oefenterreinen, s overeenstemming ke de oprichting van jrdedigingsschool te e en een schietbaan Ier. Hij verklaarde verder, dat de Sowjet-Unie 500 ton papier had beloofd en dat 70 ton reeds wa ren aangekomen. Radio-Teheran deelde nog me de, dat Perzië de tweede Septem ber zal beschouwen als de datum van inwerking treden van de ope- i uc,pv i x uuvi uu hcci n. oiajk^ri" kamp, lid van de Tweede Kamer, en de heer A. Hofman, directeur van het centraal bureau diaco nieën der gereformeerde kerken in Nederland, te Utrecht. Een tiental gereformeerde diaconieën uit verschillende plaatsen is reeds lid van de stichtingsraad. Er kan echter geen vooruit gang gemaakt worden als het Japanse volk en zijn buren in de Stille Oceaan niet beschermd worden tegen de dreiging van agressie doch en tezelfdertijd voor le Oceaan, zo vervolgde de pre sident, wordt aangetast door de generaal MacArthur en zijn op volger generaal Ridgway". Amerika, zo vervolgde Tru man, respecteerde de onafhanke lijke landen in het Stille-Oceaan gebied en Azië. Het wenste met ideze landen samen te werken als met gelijkwaardige partners löCT-stonuen van ae militaire ixe- derlands-Belgische conventie en waaraan ook Luxemburg deel nam, hadden tot essentieel doel de verdediging van de drie landen te coördineren om zo goed en zo economisch mogelijk aan hun in ternationale verplichtingen te kunnen voldoen. De Nederlandse militaire atta ché, kolonel van de generale staf P. Forbes Wel?, J:- sede'f Nov. 1947 aan de ambassade te Brus sel is verbonden, zal binnenkort n nieuwe functie in Nederland aan vaarden.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 3