Waarom Teheran mislukte Grote militaire actie te wachten? State Department over het vredesverdrag met Japan Productieverhoging IEA (ingen te leger moet uit agrarische sector komen (Door W. N. EWER). De mislukking van de onderhandelingen in Tehe ran is zeer te betreuren. De gevolgen zullen nóg be treurenswaardiger zijn. Maar achteraf gezien schijnt het hele verloop wel onvermijdelijk te zijn geweest. De Perzische regering heeft namelijk van de aanvang af de werkelijkheid der situatie niet onder het oog gezien. WEERSVERWACHTING HOOGWATER. De toestand in Teheran Vijandelijke troepenconcentraties Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft een rapport uitgegeven over de onderhan delingen over het Japanse vredesverdrag. Hierin wordt gezegd, dat het merendeel van de afgevaardig den uit 51 landen, die te San Francisco bijeenkomen niet in 'n stemming verkeert om obstructie te dulden. Het ministerie critiseert vervolgens de houding van Rusland in een overzicht van de ontwikkelingen, die tot de conferentie hebben geleid. op onder op onder Voorbesprekingen te San Francisco De „Prawda' herdenkt op de overwinning Japan Van Zeeland over het Japanse vredesverdrag ering van Kef U. C. ïfficieren nerika naar Brussel op onder op onder Sept. idse militaire te Brussel Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. ïied&ctle-adres: Noordstraat 55—57 - Terneuzen Tel- 2510 Na 5 uur Tel. 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 4,55 per kwartaal- Per week 37 cent. Losse nummers 7 cent DINSDAG 4 SEPTEMBER 1951. 7e Jaargang No. 1823. Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek kleine Advertenties f regels 75 et.; iedere regel 15 ct Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot des namiddags 2 uur. Advertentieprijs per mm 12 cl minimum per advertentie f L&l Er waren na aanvaarding van het principe der nationalisatie drie bepaalde problemen, die in ge zamenlijk overleg tol oplossing moesten worden gebracht. Het eerste probleem betrof de exploi tatie van de olie-industrie als ge nationaliseerd bedrijf. Het tweede gold de afzet van do producten Het werd echter door de Perzi sche regering verworpen. Mr. Sto kes gaf het nog niet op. Hij ging tot het uiterste van wat mogelijk was. Hij liet de eis van een aparte organisatie vallen en stelde voor, dat de leiding van de industrie in handen van de directeuren van de nieuwe nationale Iraanse Olie- dezer genationaliseerde industrie, maatschappij zou worden gelegd. Het derde vraagstuk betrof de wijze waarop de Anglo-Iranian Oil Company zou worden schadeloos gesteld voor de eigendommen, die nu in handen van de Perzische staat zouden overgaan. Waarom het ging. Het eerste van de drie vraag stukken was fundamenteel. Want als de industrie niet doelmatig kon worden geleid zouden er ook geen producten aan de markt worden gebracht. En alleen ingeval er producten konden worden verhan deld en er winst werd behaald, zou er sprake kunnen zijn van een ver deling van de opbrengst. Welk deel de Perzische regering zou krij gen en wat het aandeel der Anglo Irianian zou zijn, alsmede het vraagstuk op welke wijze de Anglo Iranian zou worden schadeloos ge steld dat waren slechts acade mische kwesties. Dat is de reden waarom tenslot te bij een laatste poging om tot een overeenkomst te komen, Mr. Stokes zijn achtpunten voorstel, waarin het hele probleem werd omvat liet vallen, en nu met één enkel voorstel kwam, dat zich alleen bezig hield met de organisa tie van de industrie. Als dit voor stel was aangenomen zou men het over de rest wellicht eens hebben kunnen worden. Maar nu het ver worpen werd was er niets meer om over te onderhandelen. Want de kern van de kwestie komt eenvoudig hierop neer, dat de Perzen niet in staat zijn de in dustrie te laten draaien zonder de medewerking van de huidige Brit se leiding. En aan de andere Jiant: dc Britse leiding kan het bedrijf niet gaande houden zonder de medewerking van de Perzische autoriteiten. De medewerking van de Britse leiding echter is onmis baar. Ze kan niet worden vervangen, noch door Perzen, noch door spe cialisten van andere nationaliteit. Er zijn eenvoudig geen andere ge schoolde technici om deze taak te verrichten. Dat mag van Perzisch standpunt gezien betreurenswaar dig zijn, maar het is niettemin een feit. Ziehier het kernprobleem van de hele situatie. Elke regeling eiste dus, dat de huidige Britse leiding bereid zou zijn haar te aanvaarden. Ook stond vast dat de Britse specialis ten alléén bereid waren te werken indien hun redelijke salarissen, be hoorlijke arbeids- en levensvoor waarden werden gegarandeerd. Iets anders kon ook niet worden verwacht. Het betreft hier immers mensen, die trots zijn op het door hen gestichte en opgebouwde grote oliebedrijf. De Britse voorstellen. Het eerste Britse voorstel had ten doel de samenwerking tussen de technische en leidende staf te verzekeren. En het was een voor stel voor een bedrijf-in-werking, dat als het ware autonoom zou zijn binnen het kader en onder de al gemene controle van de Perzische genationaliseerde industrie. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Iets hogere temperaturen. Half tot zwaar bewolkt met voornamelijk in het westen van het land plaatselijk enige lichte regen of motregen. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuidwest en zuid. Iets hogere temperaturen. WOENSDAG 5 SEPTEMBER. maar dat voorlopig een competente Britse bedrijfsleider met. de directe leiding zou worden belast. Dit is, het zij uitdrukkelijk gezegd, geen kwestie van nationaliteit maar alleen van bekwaamheid en doel matigheid. De Britse staf, die in letterlijke zin onvervangbaar is, weigert nu eenmaal te werken on der een leiding, die ze niet als competent kan beschouwen en re specteren. Tenslotte gaat het hier alleen maar om. En het heeft ook niets te maken met winst- of vergoe dingskwesties. Het betrof eenvou dig de vraag of de Perzische rege ring enigerlei vorm van beheer en leiding zou willen aanvaarden, bin nen het kader der nationalisatie, onder welke de huidige technische en administratieve staf bereid zou zjjn te werken. Met iets anders kon noch Ms. Stokes, noch de Brit se regering genoegen nemen, om dat er anders eenvoudig niet te werken was. Alle gepraat over „nationale rechten" of kapitalis tische exploitatie" etc. staat een voudig buiten de kwestie. Het hele probleem is dus teruggebracht tot de eenvoudige menselijke vraag: hoe kan er een werkwijze worden overeengekomen, waarbij een ge nationaliseerde industrie in bedrijf kan worden gehouden, die tevens aanvaardbaar is voor de mensen, die hiertoe alléén in staat zijn? Als deze kwestie zou kunnen worden opgelost zijn er daarna stellig nog vele andere te regelen. Maar als dit niet zou kunnen wor den bereikt, valt er over de andere problemen zelfs niet te praten Het is echter op dit punt, dat de besprekingen z\jn vastgelopen De Britse regering heeft eerst één suggestie naar voren gebracht en vervolgens nog een andere. Beide werden verworpen. De Perzische regering heeft harerzijds generlei voorstel gedaan, waarbij ook maar in het minst rekening werd ge houden met de hier gestelde fun damentele menselijke kwestie. Het einde. Het betreft geen geschil tussen de Perzische en de Britse regering, ook gaat het niet om „nationalisa tie" of „imperialisme", het gaat hier om een geding tussen een dus genaamde werkgever de Natio nal Iraanian Oil Company en de Britse staf, die men wenst te be houden en die men trouwens ook niet missen kan. Mr. Stokes is in zekere zin opgetreden als bemid delaar tussen de toekomstige ex- ploitante en de toekomstige staf. De exploitante heeft de absoluut redelijke voorwaarden, onder welke de staf bereid is te werken, ver worpen. En nu is er geen enkel punt meer, dat nog voor bespre king in aanmerking komt. Wat de Perzische ondernemers nu willen beginnen met een olie industrie zonder mensen, die in staat zijn het bedrijf te leiden, dat is nu een kwestie, die aan Dr. Mos- saldeq en zijn collega's moet wor den overgelaten. Er is een commissie van mi nisters ingesteld, onder leiding van de minister van Financiën, Varesti, en de minister van Bui tenlandse Zaken, Kazemi, om een onderzoek in te stellen naar de vechtpartij van Zondag tussen de minister van P.T.T., Mosjaar, en enkele provinciale afgevaardig den. Zondagavond zijn naar het parlementsgebouw een bed en wat meubilair overgebracht ten behoeve van minister Mosjan, die in de afgelopen 24 uur niets anders heeft gebruikt dan een glas melk, dat hem door een be diende werd gebracht om „ver giftiging te voorkomen". De Perzische extremistische Mohammedaanse leider Kasjani heeft Maandag op de Perzen een beroep gedaan om hun tegoed bij de „Britse bank van Iran" op te vragen. Kasjani zegt, dat „de Britse bank een Brits-Iraanse oliemaatschappij in het klein is, die tegen de belangen van Iran werkt". In een communiqué van het 8e leger wordt gezegd dat de strijd krachten van de Ver. Naties stand houden in het gebied dat zij ver overd hebben gedurende het hui dige beperkte offensief aan het centrale en Oostelijke front. Ten Z. van Koemsong en be noorden Janggoe hadden de Noor delijken zonder succes tegenaan vallen gedaan met strijdkrachten ter sterkte van een bataljon. De V. N—troepen maakten be perkte terreinwinst ten N. van Inidje. Hierbij werden 142 Clainezen ge dood en 3 gevangen genomen. De tegenstander beeft eveneens op verschillende plaatsen zware „Er kunnen zich enkelen onder de afgevaardigden bevinden, die gestuurd zijn om het verdrag in de weg te staan. Zij kunnen ech ter tenslotte slechts het resultaat veroordelen". „Een ding staat echter vast: Kort na de openingsplechtigheid, op 4 September des avonds, zal Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.57 4.32 5.12 5.22 n.m. 4.11 4.46 5.26 5.36 ZON. EN MAANSTANDEN. ZON MAAN Sept 5 5.56 19.21 10.48 20.13 6 5.58 19.18 12.14 20.31 7 5.59 19.16 13.42 20.58 8 6.01 19.14 15.06 21.39 9 6.03 19.11 16.16 22.39 Minister Stikker heeft onlangs als voorzitter van (le raad van mi nisters van de O.E.E.S. een Westeuropees productieprograni- ma aangekondigd, dat een alge hele productieverhoging in West- Europa inhoudt. De O.E.E.S. verwacht op grond van dit programma dat, indien de productie in dc deelnemende lan den in 5 jaar tijds met 25 pet toe neemt. de economische situatie in West-Europa aanmerkelijk zal verbeteren, niet in het minst door de heilzame werking, welke een overeenkomstige vermindering van de invoer op de handelsba lans zal uitoefenen. De uitvoering van dit program ma zal voor een belangrijk deel voor rekening van de Europese agrarische productie komen, aan gezien West-Europa nog steeds in 25 pet van zijn voedselbehoeften door import moet voorzien. De hernieuwde eis tot uitbreiding van de agrarische productie zal hoge eisen aan de landbouw stel len. vooral in landen zoals Ne derland, waar de voortbrenging van landbouwproducten in verge lijking met vóór de oorlog reeds is toegenomen. Het gunstige ef fect van deze toeneming, die voor West-Europa op 10 pd kan wor den geraamd, is geheel teniet ge daan door de uitbreiding van de bevolking in West-Europa met een overeenkomstig percentage. Het nationale aandeel. Na de oorlog is reeds een be langrijke productieverhoging in de Nederlandse landbouw door gevoerd, zoals blijkt uit de index van de productie voor menselijke consumptie. Deze index wordt voor 1951/1952 geraamd op 130 tegen 100 voor 1948/1949 op basis van het door de O.E.E.S. gevolgde systeem voor de berekening van de productie-niveau's in West- Europa. Daarbij komt, dat het productieniveau in Nederland reeds hoger was dan elders. Dit niveau lag in Nederland, wan neer men de waarde van 1 ton tarwe op 100 stelt, vóór de oorlog reeds op 392 en thans op 495 te gen 337 in Denemarken, 188 in Frankrijk, 271 in Duitsland en 210 in Groot-Brittannië, alles per ha. Het aandeel van de Nederland se landbouw in het nieuwe pro ductieprogramma van de O.E.E.S. zal grotendeels op liet terrein van de veevoederwinning liggen. Dank zij het hoge technische peil van dé landbouw in ons land is in de laatste jaren reeds een aanmerkelijke verhoging van de veevoederproductie doorgevoerd. Uitgedrukt in zetmeelwaarde be droeg het veevoederverbruik vóór de oorlog 6,2 millioen ton, terwijl de raming voor 1951/'52 6,7 millioen ton is, waarvoor een importpercentage van slechts 15 pet geldt tegenover 21 pet vóór de oorlog. De betekenis hier van springt temeer naar voren, wanneer men bedenkt, dat een belangrijk deel van deze importen tegen dollars moeten worden be. trokken. Bij verdere uitbreiding van de veestapel kan het importpercen tage van veevoeder niet worden verhoogd. Er is alles aan gelegen dit te verminderen. Deze vermin dering kan worden bewerkstel ligd door een rationele grasland- verpleging en het scheuren van grasland ten behoeve van de uit breiding van de verbouw van hakvruchten. Wil de Nederlandse landbouw ten volle kunnen oro- fiteren van een stabiele veevoe dervoorziening, dan zal het gras- land-areaal in verschillende stre ken moeten worden ingekrom pen. Naar schatting zouden zelfs 200.000 ha moeten worden ge scheurd en dienstbaar gemaakt aan de meer productieve verbouw van veevoeder gewassen, zo ver neemt het A.N.P. van bevoegde zijde. het verdrag getekend zijn door zoveel landen, waaronder de voornaamste bewerkers van de overwinning, dat er geen twijfel zal zijn wat betreft het feit van de vrede of de voorwaarden van de vrede." In een verdediging van de Amerikaanse plannen om troe pen in Japan te houden door middel van een apart verdrag, verklaart het Amerikaanse mini sterie van Buitenlandse Zaken, dat Japan ongetwijfeld een be langrijk doelwit is van de „Rus sische expansie". Wat de herstelbetalingen be treft wordt gezegd, dat het geldig verklaren van alle gerechtvaar digde aanspraken op oorlogs schade, de Japanse economie zou bedelven onder een schuld van meer dan 100 milliard dollar, waardoor Japan een gemakke lijke prooi voor „totalitaire de magogen" zou worden. Alles was gedaan om de rech ten van het Chinese volk in het verdrag te beschermen. Gedu rende de gehele onderhande lingsperiode was met de nationa listische regering overleg ge pleegd. Het State Department be treurt het. dat het Chinese volk niet officieel op de conferentie vertegenwoordigd kan zijn. Dit was onvermijdelijk- Het doel van de conferentie: het tot stand brengen van een vredesovereenkomst met Japan op een zo breed mogelijke basis van overeenstemming. Indien eerst gepoogd zou zijn, elk ander vraagstuk van de Pacific en het Verre Oosten op te lossen ten einde (tevergeefs) algemene over eenstemming te bereiken, zou er nimmer een vrede met Japan ge komen zijn. Zonder een Japans vredesverdrag zouden de vraag stukken van het Verre Oosten nimmer opgelost kunnen worden. troepen op de vier voornaamste Japanse eilanden. Deze overeenkomst zou na de sluiting van het vredesverdrag van kracht worden. Japan zou geen wapens mogen bezitten, die ais aanvalsdreiging tegen andere landen zouden kunnen worden ge bruikt. Deze beperking zou in de over- c-enKumst ecnier met- ii«^» v»v»r- den omschreven om de mogelijk heid open te houden, dat Japan, zo nodig, zou worden herbewa pend. De procedure van de conferentie. De Amerikaanse delegatie voor de conferentie te San Francisco lieeft een reeks procedureregels opgesteld om eventueel Sowjetrus- sisctoe „afleidings-pogingen" de kojp in te drukken. Indien deze regels door de deel nemers worden aanvaard, zou de mogelijkheid van debat drastisch worden beperkt en het indienen van amendementen op 't Japanse vredesverdrag zijn verboden. Bovendien zouden de redevoe ringen van iedere delegatie tot ongeveer een uur worden beperkt. Op een der eerste zittingen zul len deze regels aan de conferentie worden voorgelegd. Zolang enkele hiervan echter r.og niet zijn aangenomen, heeft de voorzitter Acheson niet de be voegdheid eventuele Sowjetrussi- sche voorstellen tot het aanbren gen van wijzigingen in het ver drag buiten de orde te verklaren of „marathon-redevoeringen" te verhinderen. aanvallen gedaan, voorafgegaan door krachtig artillerie- en mor tiervuur. Chinese beschuldiging. Radio-Peking heeft gemeld, dat Amerikaanse vliegtuigen en oor logsschepen op 29 Augustus drie maal 't Chinese grondgebied heb ben geschonden. De radio zei dat een Amerikaan se zware bommenwerper hoven Mandsjoerrjs gebied een bom had laten vallen. Een andere zware bommenwer per had boven de Mansjoerrjee stad Koeantien gevlogen. Een Amerikaans oorlogsschip had de territoriale wateren geschonden ter hoogte van Tsjefoo (N.-Chi na). Het had daar van zijn zoek lichten gebruik gemaakt. De leden van de delegatie der V. N. bij de wapenstilstandsbe sprekingen zijn Maandag naar Japan gevlogen. Vice-admiraal Joy heeft niet direct een bezoek gebracht ran generaal Ridgway en zijn adju dant verklaarde, dat voor Maan dagavond geen bes pek ingen wa ren vastgesteld. Uit de laatste berichten van het front blijkt, dat achter de frontlinie aanzienlijke vijandelij ke troepenconcentraties mjn waargenomen, waarvan de sterk te op 800.000. man wordt geschat. Voorts staan honderden pantser wagens gereed om in de strijd te worden geworpen. Volgens berichten van de geal lieerde luchtmacht heeft de luchtafweer van de Noordelijken, die naar het schijnt gemoderni seerd is, zijn activiteit vergroot. u.AaanonaomL' lü 11 VtUI mening, dat men na de onderbre king van de onderhandelingen te Kaesong aan de vooravond van een groot opgezette militaire ope ratie staat. Gewonden uit Korea. Maandag heeft het Deense hos pitaalschip „Jutlandia", dat met Nederlandse, Britse, Belgische Franse en Griekse gewonden van Korea op weg is naar Euro. )pa, fin- Athene dertig gewonde Grieken aan wal gezet. Volgens de diplomatieke mede werker van de New York Times, James Reston, hebben de Japanse min.-pres. Josjida, de Amerikaan se minister van Buitenlandse Za ken, Acheson en Trumans advi seur voor aangelegenheden be treffende het Verre-Oosten, Fos ter Dulles, te San Francisco de mogelijkheid besproken van een Maandag heeft de „Prawda" op de voorpagina de telegrammen, die ter gelegenheid van de ver jaardag van de overwinning op Japan tussen Stalin en Mao Tse Toeng zijn gewisseld afgedrukt. De telegrammen noemen de „grote onschendbare vriendschap tussen de Sowjet-Unie en de Chi nese volksrepubliek de belang rijkste factor voor vrede in het Verre Oosten." Ook wijdt de „Prawda" een artikel aan de overwinning op Japan en 'n ander aan de vriend, schap met China. In geen van de artikelen wordt de conferentie te San Francisco genoemd, wel worden de westelijke mogendhe den er van beschuldigd een we dergeboorte van het militarisme in Duitsland en Japan te hebben veroorzaakt. Het Russische aandeel. Aan de vooravond van de con ferentie is in de „Prawda" een artikel verschenen, waarin ge zegd wordt, dat de loop van de oorlog in het Verre Oosten pas na het deelnemen van de Sowjet. bilaterale aanvullende veiligheids-j Unie aan de strijd radicaal ver overeenkomst, die zou voorzien in anderde. De Sowjet-Unie heeft het stationneren van Amerikaanse een beslissende rol gespeeld bij het verslaan van Japan, aldus 't artikel, dat aangehaald wordt door het persbureau „Tass". „De troepen van de Sowjet- Unie begonnen de beslissende ge vechten op 9 Augustus en in harde, bloedige gevechten werd de voornaamste stootkracht van het Japanse leger vernietigd. Ongeveer 600.000 Japanse solda ten werden in één maand tijd gevangen genomen", aldus het artikel. Paul van Zeeland, de Belgische minister van Buitenlandse Zaken en vier leden van zijn delegatie zijn te New-York aangekomen om vandaar naar San Francisco door te reizen. „Wij wensen, dat bepaalde economische punten opnieuw worden onderzocht, maar dat zal ons toch niet beletten, dat grote vredesverdrag te tekenen, aldus Van Zeeland in antwoord op door journalisten gestelde vragen. Over de kwestie van de her stelbetalingen heeft Van Zeeland gezegd: „Wij zullen trachten eni ge economische artikelen te ver beteren- Enkele van deze artike len zouden wij gaarne zien toe gelicht en sommige punten zijn van groot belang voor onze Ne derlandse vrienden. Als wij hen kunnen helpen dan zullen wij het doen." De minister zei, dat de kwes tie der herstelbetalingen voor België zelf „niet essentieel" is. Hij wilde geen commentaar geven op de kwestie van de Ja panse herbewapening. „Dit is een kwestie waarover ik aan de vooravond van deze vergadering niet wil spreken. Wij zullen de algemene richtlijnen van de grote naties volgen als wij van oordeel zijn dat deze in het Verre Oosten juist zijn. Dit ver drag is rechtvaardig, want het stelt Japan in de gelegenheid zich aan te sluiten bij de naties die trachten in de wereld vrede en gerechtigheid te brengen.'' s: 5 regels 75 cent; 2 ct.; minimum pei nummer, of: Adres nt meer 's namiddags 2 uur Zaterdags 11 uur ie bevelhebber ge- 1 over „een schen- leutrale zone op 19 •achten der V. N. niets te m&Ken uw verwrongen op- jzigt iets aan de fei_ in mijn brief van 22 av voren heb ge •rde vërbindmgsoffi- ;h rr-n- Kaesong be antwoorden van Joy [schappen van gene- n deze overhandigd, •eede antwoord zegt uw vele onbeheer- ;en wijzigt de con. k in mijn schrijven ber vermeldde. Lou- zetten bescliuldigln- 'eiten om. Uit een rz»ek is gebleken, n van het comman- geen lichtfakkels in zone van Kaesong ïlaten". van het Korea- ment. ronkelijke detache- ities is op 29 Aug. laar Nederland ver- ,king van Ratlio- ig heeft verklaard, )ord van het opper- Naties op de com- beschuldigingen in de schendingen van gebied van Kaesong stus onbevredigend radio eiste generaal endien een verzeke- srgelijke incidenten len herhalen. Verder bestraffing van de ijke piloten. ter van het Britse vakverenigingen ed Roberts, heeft op ering van dit vak- aard dat hij de be- tiek van de rege- ïisen tot loonsverho- vermijden waren, ig van de kosten erhoud was van es_ g. Wilde stakingen schade kunnen ver- Spaanse officieren rt voor een verblijf len naar Amerika i daar studie te ma. ebruik van moderne en wapens voor de :ht, dat Spanje wa- :rika zal ontvangen. iming is bereikt op gemeenschappelijk iulpbronnen en be- vederzijdse hulp op san de opleiding, maatregelen ge- >eveiliging van de Ook op het ge- .ichtverdediging zal t worden. g hierop zullen de inden in de Belgi an bezet Duitsland lelijke troepenma- tsvinden. en programma op- de aanleg van ge- ijke oefenterreinen. overeenstemming de oprichting van dedigingsschool te en een schietbaan r. 6 5.58 19.18 12.14 20.31 7 5.59 19.16 13.42 20.58 8 6.01 19.14 15.06 21.39 9 6.03 19.11 16.16 22.39 10 6.04 19.09 17.08 23.58 11 6.06 19.07 17.43 Hij verklaarde verder, dat de Sowjet-Unie 500 ton papier had beloofd en dat 70 ton reeds wa ren aangekomen. Radio-Teheran deelde nog me de, dat Perzië de tweede Septem ber zal beschouwen als de datum van inwerking treden van de ope- kamp, lid van de Tweede Kamer, en de heer A. Hofman, directeur van het centraal bureau diaco nieën der gereformeerde kerken in Nederland, te Utrecht. Een tiental gereformeerde diaconieën uit verschillende plaatsen is reeds lid van de stichtingsraad. Er kan echter geen vooruit gang gemaakt worden als het Japanse volk en zijn buren in de Stille Oceaan niet beschermd worden tegen de dreiging van agressie doch en tezelfdertijd voor le Oceaan, zo vervolgde de pre sident, wordt aangetast door de generaal MaoArthur en zijn op volger generaal Ridgway". Amerika, zo vervolgde Tru man, respecteerde de onafhanke lijke landen in het Stille-Oceaan- gebied en Azië. Het wenste met ideze landen samen te werken als met gelijkwaardige partners derlands-Belgtsche conventie en waaraan ook Luxemburg deel nam, hadden tot essentieel doel de verdediging van de drie landen te coördineren om zo goed en zo economisch mogelijk aan hun in ternationale verplichtingen te kunnen voldoen. De Nederlandse militaire atta ché, kolonel van de generale staf P. Forbes Welf, J sede-t Nov. 1947 aan de ambassade te Brus sel is verbonden, zal binnenkort n nieuwe functie in Nederland aan vaarden,

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1