Textielindustrie verlangt naleving overeenkomsten MIJNVERZAKKING IJmuiden en het 75 Noordzeekanaal jaar Binnenlands Nieuws Het huis zouder sleutel Uitbreker weer gepakt India Eerste voedselzending voor De inflatiedruk in de Verenigde Staten Grensincident tussen Assam en Oost-Bengalen? Hij zat aan een kop thee Labour en de Monopolies De overval op de Rotterdamse caféhouder Daders melden zich Spoorwegongeluk in Argentinië Spoorwegongeluk in Duitsland Beschuldiging naar aanleiding van de treinramp bij Metz Chileens schip vermist Gezien de recente sterke prijs daling van textielgrondstoffen, vooral van wol en wollen garens, menen bepaalde groepen van af nemers van de textielindustrie, dat de gevolgen hiervan moeten worden afgewenteld op de indus- trie. Naar aanleiding hiervan wordt er van de zijde van de Nederland se textiel-conventie te Arnhem en van de Nederlandse wollen- stoffen conventie te Tilburg, waarin practisch de gehele Ne derlandse textielindustrie is ge organiseerd, uitdrukkelijk de aandacht op gevestigd, dat onder geen voorwaarde wijzigingen in gesloten koopovereenkomsten zul len worden aanvaard. Koopover eenkomsten zullen worden uitge voerd en moeten worden afgeno men op de overeengekomen voor waarden. Van gehele of gedeelte lijke annulering van contracten of van verlaging van gecontrac teerde prijzen kan geen sprake zijn. Naat de mening van de textiel industrie is het volkomen zake lijk en logisch dat degenen, die bepaalde overeenkomsten heb ben aangegaan, daarvan ook bi; wijziging van de marktverhoudin gen de consequenties aanvaar den. De industrie meent dit standpunt te meer te moeten blij ven innemen, omdat ook zij ge houden is de verplichtingen, die uit gesloten koopovereenkomsten voor de levering van grondstof fen en halffabrikaten voortvloei en, na te komen, zulks op straffe van zware sancties. Op het jongste congres van de internationale wolvereniging te Barcelona is de onaantastbaar heid van contracten eveneens be sproken en er is besloten, dat te genover degenen, die zich aan hun contractuele verplichtingen onttrekken, op internationaal verband maatregelen zullen wor den genomen, o.a. bestaande in uitwisseling en bekendmaking van deze firma's met alle verdere gevolgen van dien. Het spreekt vanzelf, dat bij nieuwe inkoop contracten met de lagere prijzen van grondstoffen en halffabrika ten rekening wordt gehouden. De Nederlandse textiel-conven tie en de wollenstoffenconventie achten zich tot dit uitdrukkelijke dementi verplicht en menen hier mede te handelen in het belang van alle groepen van leveran ciers en afnemers, die allen in ge lijke mate zijn gebaat bij een vol strekte zekerheid met betrek king tot de handhaving van het principe „koop is koop". PERZISCHE GEZANT IN TUR KIJE ONTSLAGEN. De zaakgelastigde van de Per zische legatie in Turkije heeft medegedeeld, dat de gezant, Mo hammed Sayed, wiens terugroe ping kort geleden is gemeld, is ontslagen. De reden voor zijn ont slag was hem niet bekend. De gezant heeft indertijd mede gewerkt aan de totstandkoming van het Brits-Iraanse oliever drag van 1949. Hij zou zich niet rechtstreeks naar Perzië begeven, doch eerst naar Zwitserland vertrekken. In de „Manchester Guardian" van gisteren wordt gezegd dat de binnenlandse economie van de Verenigde Staten zich voor een zware proef gesteld ziet en men voorspelt, dat de inflationistische druk zal toenemen. Volgens dit blad zijn er de laatste weken zovele redenen ge weest om naar het Oosten te zien, dat er op het ogenblik een tendens bestaat te vergeten, dat Washington nog steeds het be langrijkste centrum van de vrije wereld is. Het Amerikaanse con gres zou nauwelijks een meer be wogen zitting gehad kunnen heb ben, aldus het blad. Beide huizen hebben reeds een zwakke maatregel voor beteuge ling van inflatie behandeld en deze is thans als wet aangeno' men, doch de president heeft het congres reeds verzocht een twee de en krachtiger maatregel aan te nemen, voordat deze zitting wordt beëindigd. De binnenlandse economie van het land ziet zich zwaar op de proef gesteld. Tot dusver kon de productiecapaciteit de druk van de herbewapening goed door staan. De Manchester Guardian waarschuwt er echter voor, dat binnen enkele maanden de uit gaven voor defensie snel zullen stijgen. De productie voor civiel verbruik zal dienovereenkomstig worden beperkt en de inflatio nistische druk zal toenemen. De regering moet deze dreiging het hoofd bieden, terwijl zij minder macht heeft de prijzen voor voe dingsmiddelen, de huren en de bankcredieten onder toezicht te houden. Sedert half Juli is de spoorlijn Heerlen-Schaesberg-Kerkrade- Schip op Geul in de onmiddellijke nabijheid van het station te Kerkrade als gevolg van de on dergrondse exploitatie van steen kool door de N.V. Steenkolenmij nen Willem Sophia te Spekhol- zerheide meer dan een meter ge zakt. Reeds in Mei had de leiding van de „Willem Sophia" de Ne derlandse spoorwegen op de hoogte gebracht van de aan staande verzakking. Voorzorgs maatregelen werden getroffen om te voorkomen, dat het trein verkeer op de lijn stagnatie zou ondervinden. Een maand geleden begon de verzakking door te zet ten. Zij was over een afstand van bijna 200 meter zichtbaar. De werking in het dekterrein boven de pijlers van de „Willem So phia" is nog niet tot stilstand ge komen. Men verwacht, dat de lijn op de plaats van de mijnverzak- king, die in de onmiddellijke na bijheid van de Duitse grens ligt, nog wel enkele centimeters die per zal komen te liggen. Ook een lijn van de Domaniale mijnmaat- schappij, waarover kolen worden De regeringen van Assam en Oost-Bengalen (Pakistan) hebben er in toegestemd deel te nemen aan een gemeenschappelijk on derzoek naar een incident, waar bij zes dagen geleden Pakistaan se soldaten het vuur zouden heb ben geopend op een politiepa trouille op het grondgebied van Assam. Het incident zou zich voorge daan hebben bij het dorp Baroir- bari. Functionarissen van beide re geringen zijn bezig met opmetin- ge van eilanden in de rivier de Brahmapoetra, die op de grens tussen Assam en Oost-Bengalen loopt om de feitelijke grens te bepalen. vervoerd naar Spekholzerheide en vandaar naar de rest van het land, deelt samen met de N.S. lijn in de verzakking. De gevolgen blijven beperkt tot een vertraging van de vaart der treinen tot vijf km per uur over een bepaald baanvak. De vertra ging op het tijdschema van de dienstregeling bedraagt niet meer dan drie a vier minuten. Een dergelijke verzakking van het befaamde lijntje, dat om streeks 1930 ten koste van vele millioenen werd aangelegd vandaar de naam millioenenlijn- tje is reeds eerder voorgeko men, n.l. in de nabijheid van het station Schaesberg. De pers dienst van de N.S. deelde mede, dat binnenkort de verzakte spoorbaan zal worden opge hoogd. Met dergelijke verzakkin gen houdt de N.S. altijd reke ning. s 1 De Britse Labourparty heeft 'n djsciissiepamflet uitgegeven, Waarin meer nationalisatie van particuliere monopolies en con currentie van de staat om de overblijvende monopolies te be- stryden wordt gepropageerd. Dit pamflet voligt op de algeme ne politieke verklaring, die voor de jaarlijkse partijconferentie, die de volgende maand zal worden ge houden, is uitgegeven en belooft het vraagstuk van de monopolies aan te pakken. Er werden 3 beschuldigingen geuit tegen grote handelsmonopo lies: 1. Zij bezitten een macht die slechts kan worden toegelaten in dien die macht democratisch wordt uitgeoefend; 2. Zij veroorzaken hoge prijzen; 3. Zij vernietigen de drang naar grotere doelmatigheid. In het pamflet wordt voorge steld prijsvaststelling voor weder, verkopers, collectieve boycot en besprekingen, die verhinderen in een bedrijfstak een nieuwe zaak te beginnen, te verbieden. Als dit niet voldoende zou zijn, stelt de brochure concurrentie door de staat voor. Indien monopolies onvermijdelijk zijn, dienen zij over te gaan in ge_ meenschappseigendom. Woensdagochtend hebben 2 van de 3 mannen, die betrokken waren bij de moord op de Rotterdamse caféhouder Becude, zich bij het politiebureau te Rotterdam ge meld. Het waren de 32-jarige opkoper L. T. en zijn collega de 31-jarige Z. J„ beiden uit Rotterdam. T. vertelde dat hij het schot had ge lost. Voordat zij naar het café w aren gegaan om hun plan tot uit voering te brengen, haddén zij zich eerst moed ingedronken. Hlet was niet hun bedoeling geweest, zo verklaarden zij tegenover de politie, om de kastelein te doden Maar toen de zaak in het café fout begon te lopen was T. zijn zenuwen niet meer meester en hij loste het fatale schot. Dinsdagmorgen hoorden zij wat het resultaat van de schietpartij was geweest en omdat zij over tuigd waren dat zij toch niet aan een arrestatie zouden ontkomen, hebben zij zich maar gemeld. De politie zoekt nu naar de der de man. Ook de derde dader aange houden. De politie te Rotterdam heeft cok de derde man, de 26-jarige schilder F. de J. die in zijn woning werd aangetroffen aangehouden. Verder werd nog aangehouden de 70-jarige opkoper G. W. K.., die in strijd met de wettelijke bepa lingen de revolver aan de mannen had verkocht. De in het begin van deze maand uit het huis van bewaring te (Am sterdam uitgebroken Utrechtse accountant M. van O. is Dinsdag in Den Haag gepakt. Hy zat daar in een hotel met zijn vrouw aan een kopje thee. In de namiddag van 8 Augustus ontvluchtten uit het Amsterdam se huis van bewaring 2 gevange nen, die met behulp van een derde gedetineerde over de hoge gevan genismuur waren geklommen. De derde werd tegen de af Spraak in aan de binnenzijde van de muur achtergelaten. Onderwijl snelden de anderen de vrijheid te gemoet. Dit waren de koopman Vierstra en genoemde accountant, beiden uit Utrecht afkomstig. Vierstra is op de avond van 20 Augustus reeds ingerekend. Enkele dagen daarvóór ontving de directeur van het huis van bewaring de gevan. geniskleren van de beide ontvluch ten per post teruggestuurd. De accountant heeft met zijn taktiek om de politie te doen geloven dat hij reeds lang in het buitenland (Frankrijk) vertoefde, gefaald. De politie deed alsof, maar wist wel beter, omdat zij zekerheid had dat zijn vrouw regelmatig met hem in contact stond. Dit is hem noodlottig geworden. De Utrecht se rechercheur die de echtgenote schaduwde, volgde haar, toen zij Dinsdagmiddag per trein naar Den Haag ging en daar van het Staatsspoor naar het Hollandse spoor tramde. Zij ging een hotel binnen, even later gevolgd door de rechercheur. Deze arresteerde Van O. die achte een kopje thee geze ten zijn echtgenote had opge wacht. Het bleek, dat de voortvluchtige onder valse naam in een pension verbleef, waar hij zich had uitge geven voor ambtenaar van de de partementen. Intussen was hij -bezig in Den Haag een werkkring te vinden. Van O. was indertijd tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens valsheid in geschrifte en het verkopen van goederen uit een failliete boedel. Hjij was van dit vonnis in hoger beroep gegaan, maar was te on geduldig om in het huis van be waring de verdere behandeling van zijn zaak af te wachten. De 75e verjaardag van het Noordzeekanaal en daarmee van IJmuiden valt weliswaar op de le November van dit jaar, maar IJmuiden zelf heeft de viering er van een paar maanden vervroegd met het oog met het weer. Zo gaat de „stad aan de zee", zoals de plaats zich graag noemt, van tot 8 September het feit her denken, dat driekwart eeuw terug Koning Willem III als eerste door de nu kleine en toen grote sluizen van het Noordzeekanaal voer op de stomer „Rembrandt" en hoe hij daarna de zee was hol, maar dat deerde de vorst niet op de „Breda" een spele vaart maakte buiten de veilige pieren. Het 75-jarig bestaan van IJmui den roept een respectabel aantal herinneringen op, die beginnen bij de moeizaam tot stand geko men plannen tot doorgraving van Holland-op-zijn-smalst en die via het gigantische werk van de doorgraving zelf lopen naar de opening van de grote of Noor- dersluis, waarmee Koningin Wil- helmina de lijn doortrok, die haar grote voorzaat uitstippelde. Er zijn vele herinneringen uit het leven van de twee vijf-en- zeventig jarigen: IJmuiden en hel kanaal. Herinneringen aan de polderjongens, die in een uitge strekt „keetdorp" huisden op de hei" tussen de zee en het oude dorp Velsen; herinneringen ook aan de vissershaven, die IJmui den de kans gaf zich te ontwikke. len tot een van Europa's grootste vismijnen. Jmuiden is snel ge groeid, sinds de grote in dustrieën van Van Gelder en Hoogovens zich aan de oever van het kanaal een plaatsje zochten. Van een specifieke havenplaats, die zowel de koopvaardij als de visserij binnen haar gebied trok met alle nevenbedrijven van dien, ontwikkelde IJmuiden zich na de vestiging van de hoogovens tot een industrieel centrum. De oorlog heeft in deze opgaande lijn een diepe knik veroorzaakt: bijna vierduizend huizen werden met de grond gelijk gemaakt; de grote sluizen werden zwaar be schadigd en in de havenmond staken scheepswrakken boven water uit als onwrikbare ver sperringen van een van Amster dams levensaders. Ook dit is his. torie geworden en het mechanis me van de haven is hersteld, be ter dan het tevoren was. Ook de visserij, wier vloot grotendeels in Duitse marinedienst en in de En gelse „navy" verdween, is er bo venop gekrabbeld en herstelde haar haven met een verblijdende snelheid. IJmuiden zelf herstelt zich met een elan, dat buitenstaanders meermalen verbaast: een weder- opbouwplan voorziet in een stad van minstens 50.000 inwoners, waar de gemeente nu al bijna aan t-oe is en in de verdere toekomst is een woongebied voor zeker 70 a 80.000 zielen geprojecteerd, dat zich reeds diep in het duin graaft. Het verjaarsfeest begint Zaterdag en is met het oog op de tijdsomstandigheden sober gehou. den. De plaats maakt zich niette min op voor een fleurige viering met een roeiwedstrijd voor vlot- terlieden op het kanaal, een groot vuurwerk, een wielerronde en di verse andere manifestaties. Ongeveer 65 km ten W. van Buenos Aires is een brandende trein in. botsing gekomen met een andere trein. Naar gemeld zijn er vijf doden. LICHT IN DE ROOFOVERVAL TE PURMEREND. De rijkspolitie heeft Zondag middag een bewoner van Koe dijk gearresteerd onder verden king de roofoverval in de nacht van 7 op 8 Augustus j.l. op de familie Laan te Purmerend te hebben gepleegd. In die nacht drongen tegen 12 uur één of meer mannen de boerderij, waar Jan Laan en zijn twee zusters Neeltje en Susanna woonden, binnen. In het slaapvertrek waar de drie oude mensen waren - Jan Laan. was 79 jaar, zijn beide zusters resp. 74 en 76 jaar oud stond een brandkast. Hierop hadden de indringers het voor zien, want na de overval werd het zware meubel omvergewor pen gevonden. Eén der zusters was haar bed uitgekomen maar neergeslagen. Toen zij een half uur later bijkwam, was van de indringer geen spoor meer te be kennen. Haar broer en zuster waren zwaar gewond, Jan Laan zelfs zo zwaar, dat hij enkele dagen later in het ziekenhuis te Purmerend overleed. Het signalement dat de neer geslagen vrouw aan de politie kon geven, was aanvankelijk het enige spoor, dat de politie bezat. Tenslotte schijnen er echter aan wijzingen te zijn binnengekomen, die verdenking tegen D„ koop man te Koedijk, deden rijzen. Aanvankelijk verzocht de politie de arrestatie van D„ welke reeds Maandag geen geheim meer was, te verzwijgen, zulks in verband met het onderzoek naar even tuele medeplichtigen. is Op de lijn HamburgBremen door onbekende oorzaken een locomotief van een goederentrein uit elkaar gesprongen. De loco motief kwam dwars op het tegen- spoor te liggen, waardoor een goederentrein uit de tegenover gestelde richting ontspoorde. De machinist, de stoker en een re servemachinist van de eerste trein kwamen om het leven. Twaalf wagons van de tweede trein ontspoorden en twee olie wagens vlogen in brand. Twee kranen en twee reddings- treinen en de plaatselijke brand weer snelden naar de plaats van het ongeluk. De berging van de slachtoffers en van de bedreigde goederen werd door de branden de olie bemoeilijkt. Gisteren is uit Rotterdam naar Calcutta vertrokken het stoom schip „Indian Endeavour5' met aan boord circa 45 ton levensmid delen, bestemd voor de bevolking van India. Deze verscheping is het gevolg van een hulpactie, georganiseerd aoor de Nederlandse Jeugdge meenschap in samenwerking met de vereniging Nederland-India. Prof. dr. F. Bosch, voorzitter dezer vereniging heeft in een loods van de N.V. W. Hl. Muller Co te Rotterdam de goederen symbolisch aangeboden aan de wnd. ambassadeur van India,, P N. Menon. Onder de vlag van India ston den enige stapels dozen en kisten, bevattend blikjes melk en melk poeder en hiernaast had de depu tatie, uit verschillende jeugdorga nisat'ies samengesteld, een plaats je gevonden. Prof. Bosch wees op de ernstige voedselsituatie in India. Deze toe- tand heeft in ons land weerklank gevonden en velen o.a. de regering en de plaatselijke autoriteiten, hielpen de „hulpactie-India". Nu is de eerste zending ver scheept en deze bevat o.a. melk, melkpoeder, baby-voedsel, ge droogde groentesoeppoeder. Dé wnd. ambassadeur van India, P. N. Menon uitte zijn dankbaarheid voor deze eerste zending en hij bracht de waarde ring van zijn regering over. Prof. Bosch releveerde hierna de actie en wees er op, dat er 250 actiecomité's in ons land zjjn. Er werd reeds 50.000 ingezameld. Dc plaatsen in ons land met meer dan 20.000 inwoners moeten de grote actie nog beginnen en dr. Bosch verwachtte, dat in Septem ber wederom een zending voedsel kan worden verscheept om de nood in het district te helpen le nigen. Wij vernamen nog, dat de co- mité's van Paramaribo, Nickerie en Trinidad reeds 5000 balen rijst naar Bihar hebben verscheept. Réné Didelon, een 49-jarige treinwachter, is na een officieel onderzoek beschuldigd van man slag door nalatigheid, zulks in verband met het treinongeluk bij Metz, waarbij Vrijdag 21 perso nen om het leven kwamen en 35 gewond werden. Verklaard wordt, dat Didelon de eerste trein gewaarschuwd had te stoppen zonder zich er van te vergewissen, dat de volgende trein ook zou stilstaan. Het Chileense motorschip „In ca;"', dat 19 passagiers en 7 be- mannigsleden aan boord heeft wordt sinds 3 dagen vermist. door EARL DER'R B1GGERS Vertaling van P. Oreille 61) Nadruk verboden. INDIA ANTWOORDT AMERIKA, De regering van India heeft Woensdag geantwoord op het Aonerikaanse schrijven van Zon dag naar aanleiding van de In dische weigering om deel te ne men aan de conferentie te San Francisco. Het antwoord zal deel uitmaken van een witboek, dat premier Nehroe, naar men ver wacht, vandaag het parlement zal aanbieden. „Als je er belang in stelt, ik geloof, dat vader een hele biblio theek over San Francisco had. Ik herinner me, dat er ook een ge schiedenis van de Beurs bij was hij wilde, dat ik die lezen zou, maar ik kon -het niet." „Dan miste je wat goeds", deelde John Quincy haar mee, „Vanmorgen heb ik dat boek uit gelezen. Ik heb al vijf boeken over San Francisco gelezen, sinds ik hier ben." Zijn tante staarde hem aan. „Waarvoor?" vroeg zij. „Wel Hij aarzelde. „Ik ben van die stad gaan houden. Ik weet niet soms denk ik, dat ik er wel zou willen wonen." Juffrouw Minerva lachte grim mig. „En jou hebben ze gestuurd om mij naar Boston terug te brengen." „Boston is het hoofdkwartier der Winterslips", zei haar neef haastig, „maar het heeft nooit kracht gehad om nu en dan een Winterslip te beletten er op uit te trekken. U weet, toen ik in de haven van San Francisco kwam, had ik een allergekst gevoel". Hij vertelde ervan. „En hoe meer ik zag van de stad, -hoe meer ze me aantrok. Er is daar iets fris en opwekkends in de lucht en de mensen schijnen er te weten, hoe ze het meest kunnen profiteren van het leven." Barbara glimlachte goedkeu rend tegen hem. „Volg die aan drift, John Quincy", raadde zij aan. „Misschien doe ik het. Daar bedenk ik, dat ik een brief moet schrijven." Hij stond op en ver liet de lanai. „Heeft hij werkelijk plan om uit Boston te deserteren?" vroeg Barbara. Juffrouw Minerva schudde het hoofd. „De waanzin van een ogenblik, anders niet," verklaar de zij. „Ik ben blij, dat hij dit doormaakt hij zal er in de toekomst menselijker door zijn Maar John Quincy weg uit Bos ton?" Boven op zijn slaapkamer ech ter hield de waanzin van John Quincy aan. Hij had nooit de brief aan Agatha Parker vol tooid en nu wierp hij zich met geestdrift op deze taak. San Francisco was zijn onderwerp en hij schreef goed. Hij schilderde haar de stad in gloeiende woor den en hij vroeg het was maar een voorstel hoe zij het vinden zou om er te wonen. Agatha was nu, bedacht hij, op een boerderij in Wyoming haar eerste kennismaking met het Westen en dat was een be stiering. Zij had zelf de verlok king der wijde vlakten gevoeld. Nu, hoe verder je kwam hoe wij der en opener ze werden. In Ca- lifornië was het leven één en al kleur en gloed. Het was natuur lijk maar een voorstel meer niet. Toen hij de enveloppe ver zegelde, scheen hij even Agatha's smal, practisch gezichtje te zien en de moed ontzonk hem. Haar grijze ogen waren koel, zo an ders dan die van Barbara, zo heel anders dan die van Carlota Maria Egan. Op Zaterdagmiddag had John Quincy afgesproken, zou hij golf spelen met Harry Jennison. Hij reed naar het veld in Barbara's kleine auto want het testa ment van Dan Winterslip was ge opend en al wat hij bezat, was nu van Barbara. Er viel een zachte regen, al scheen de zon helder. John Quincy was al aan dit verschijnsel-gewoon: „vloei bare zonneschijn" noemt men die regen op Hawii, en let er niet op. Een half dozijn verschillende regenbogen verhoogde nog de schoonheid der golfvelden. Jennison wachtte al, een op vallende figuur in het wit. Hij bleek echt blij te zijn, dat zijn gast gekomen was en deze mid dag zou John Quincy lang bij blijven. Nooit had -hij gespeeld te midden van zoveel schoonheid. De lage heuvels, waarvan de hel lingen met schitterende, tropi sche kleuren bedekt waren, ston den als wachters. Als een groen fluwelen tapijt was het veld on der hun voeten, de buien kwa men en gingen. Onder het naar huis rijdën bracht Jennison het gesprek op de moord op Dan Winterslip. John Quincy was benieuwd om het oordeel van een advocaat over wat tot heden was vastge steld, te horen. „Ik ben min of meer op de hoogte van het geval gebleven", zei Jennison. „Egan is nog steeds mijn man." (Wordt vervolgd.) „VEELBELOVENDE" JEUGD. De 11-jarige Haagse jongen en zijn 11-jarig nichtje waren nog te jong om voor de kinderrech ter te worden gevoerd. Zij zijn er dan ook met een stevig stand je van de politie vanaf gekomen en naar hun ouders terugge bracht. In één van de grote ma gazijnen in de Haagse binnen stad werden zij betrapt, toen zij bezig waren zich te bekwamen in het zakkenrollen. Raffinement ontbrak de kleine jongen niet. Op de roltrappen of de gewone trappen had hij het speciaal voorzien op de porte- monnaie's van kinderen. Zijn nichtje nam ze in ontvangst. Na enige aarzeling bekenden zij dat ze in de afgelopen dagen met succes zes keer portemon- naie's hadden gerold en het geld in snoep hadden omgezet. DIERENKWELLING. De Haagse politie heeft we gens dierenkwelling proces-ver baal opgemaakt tegen J. H. van der V., chauffeur van een veewagen. In zijn wagen bevonden zich 35 varkens, waarvan er twee door gebrek aan ruimte waren gestorven. De eerste verdieping van de veewagen, waarop de helft van de dieren stond, was ingezakt, waardoor zij op de daaronder staande varkens te recht kwamen. Van der V. had de varkens in Leiden geladen en was op weg naar het gemeentelijk slachthuis te Den Haag. RIJDENDE KRAAN VIEL OP SCHIP. Woensdagmiddag om half één is in de Vulcaanhaven te Vlaar- dingen een rijdende portaal kraan met een hefvermogen van vijf ton van de kade gereden. De arm van de kraan viel naar vo ren en kwam terecht op het schip „Yewvalley". De kraanma chinist kon zich tijdig in veilig heid brengen en ook op het schip werden geen personen geraakt. De materiële schade aan de kraan is groot en wordt op ruim één ton geschat. Het schip liep slechts lichte schade aan de rai ling op. tegen deze groep opgetreden. De twaalf grootste belhamels zijn opgesloten in het depót voor dis cipline der landmacht, het kamp Nieuwersluis te Loenen aan de Vecht. Tegen de andere wijnlief hebbers is proces-verbaal opge maakt. Verscheidene militairen zullen in verband hiermede te- echt moeten staan voor de krijgsraad te velde. BUITENMAN BEROOFD. De heer K. uit Helden, die naar Venlo was gekomen om zich daar te amuseren, viel in handen van de jongelieden J. en B., resp. 20 en 18 jaar oud, die met de buiten mannen op stap gingen en in al lerlei café's aanlegden. In de avonduren werd een wandeling gemaakt en op een eenzame, af gelegen weg veranderde de vriendschap plotseling. K. werd tegen de grond geslagen en zoda nig bewerkt, dat hij bijna het be wustzijn verloor. Na de man be roofd te hebben kozen de jonge lieden het hazenpad. K. strompel de naar het politiebureau, waar hij het relaas van de overval deed, en werd vervolgens in het ziekenhuis opgenomen. De buit had slechts 30 bedragen. De po litie, die bepaalde vermoedens had, trof de verdachten niet thuis, maar wist hen later op te vangen. Zij legden een bekente nis af. Het waren geen onbeken den voor de justitie. MILITAIREN FORCEERDEN WIJNKELDER. Naar eerst thans bekend is ge worden heeft een aantal militai ren van de 31ste regimentsge vechtsgroep zich in de loop van de tiendaagse oefening „Mars" op onbehoorlijke wijze gedragen. De bedoelde groep, in totaal ongeveer zeventig man, bevond zich op een gegeven ogenblik na bij de ruïnes van kasteel Eng- huizen te Hummelo in de buurt van Doetinchem, toen er een he vige regenbui boven hen losbrak. Bij het zoeken naar een schuil plaats stootten zij in de ruïnes van het kasteel op een afgeslo ten kelderdeur. Zij forceerden de deur, gingen naar binnen en kwamen toen tot de ontdekking, dat zij zich in een rijkelijk ge vulde wijnkelder bevonden. Voor vele van de door de regen en vermoeienis verkleumde mi litairen bleek de bekoring te sterk. Zij deden zich te goed aan wijnen en andere dranken. De legerleiding is onmiddellijk AUTODIEF GEKNIPT. In Hoorn is gistermiddag een personenauto gestolen. Dit werd door de Hoornse gemeentepolitie o.a. telefonisch meegedeeld aan de post van de rijkspolitie op de Afsluitdijk en aan het personeel van deze post gelukte het enige tijd later, de wagen aan te hou den. Het bleek dat P. J. S., los ar. beider te Alkmaar, er mee van door was gegaan. Hij is in Wit- marsum in bewaring gesteld en de auto is in beslag genomen. He den zal S. worden overgebracht naar de politie te Hoorn, die hem ter beschikking zal stellen van de officier van Justitie te Alkmaar. ONDER EIGEN WAGEN GEDOOD Toen de 70-jariige landbouwer B Wrekenhorst uit Hoenderloo met paard en wagen op de Hoenderlo- se weg reed, schrok het paard bij het passeren van een auto. Het dier maakte een sprong, waardoor W. van de bok en onder de met zakken meel geladen wa gen terecht kwam. In het ziekenhuis te Apeldoorn is hij aan de bekomen verwondin gen overleden. KORPORAAL KWAM IN AANRAKING MET STROOMLEIDIN G In Appingedam is Dinsdag de daar gelegerde korporaal van de luchtstrijdkrachten E. JEvers met een electrische stroomleiding in aanraking gekomen en gedood. Het slachtoffer was werkzaam als monteur. Hij was 23 jaar oud en afkomstig uit Zutphen. De marechaussee te Delfzijl verricht het onderzoek naar de toedracht van het ongeval. DIEFSTALLEN OPGEHELDERD. De recherche te Almelo heeft een gelukkige hand gehad. En kele dagen geleden werden te Borne twee Amsterdammers ge arresteerd, verdacht van dief stal. Na een uitgebreid onder zoek bleek, dat dit tweetal, teza men met nog twee, waarvan één reeds enige tijd in de gevangenis zit om een ander geval, in de loop van enkele maanden veer tig inbraken en diefstallen heb ben gepleegd. De buit bestond uit rijwielen, motorrijwielen, radio's, gebruiksvoorwerpen, rookarti kelen en in totaal 25.000,- aan contant geld. De gearresteerden hebben een bekentenis afgelegd. De inbrekers hadden het voor namelijk gemunt op pastorieën, o.a. braken zij in in de pastorie te Duiven bij het dorpje Loo, in Heeten bij Raalte, in Dalfsen en in Ommen, waar hen een p-ote buit in handen viel. In andere gevallen was de buit van geringe betekenis. De derde man werd eind vorige week te Amsterdam aangehouden. WIELRIJDER GEDOOD Op de Gelderse kade te A'dam is een 39_jarige wielrijder beklemd geraakt tussen een slippende vrachtauto en een boom. De man was vrijwel op slag dood. Volgens de politie moest de auto plotseling remmen voor een andere wielrij der en daardoor op het vochtige wegdek slipte.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2