Nederlandse nota aan V.N. Antwoord van Ridgway aan de communisten Hulp aan Joego-Slavië Duitse douane smokkelbende rolt op De Amerikaanse katoenprijzen Rapport inzake NedNieuw Guinea over 1950 Geen nieuw onderzoek Het vraagstuk der Europese vluchtelingen In het deze week verschenen rapport over Nieuw- Guinea zegt de regering o.m., dat als gevolg van de in 1949 tussen Indonesië en Nederland gehouden Ronde Tafelconferentie op 27 December van dat jaar de souvereiniteit over het grondgebied van het voor malige Nederlands-Indië werd overgedragen aan Indonesië met uitzondering van het gebied van de residentie Nieuw-Guinea. Japanse herstelbetalingen De handel mei de Sowjei-Unie De opperbevelhebber van de V. N., generaal Ridg way, heeft de eis van de communisten tot het instel len van een nieuw onderzoek naar het „incident van Kaesong" van de hand gewezen en opnieuw zijn bereidheid uitgesproken om de besprekingen te her vatten. In een jaar iijd meer dan 100.000 kilo koffie binnengesmokkeld Montgomery naar Joego-Slavië Ministers der Marshall-landen bijeen Deviezenhandel door Diplomaten KOFFIEBON AANGEWEZEN De Benelux-conferentie Dr Van Mook in dienst der V.N.? Indonesië en het verdrag met Japan Protest tegen Schacht WEERSVERWACHTING HOOGWATER. Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nti 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1951. 7e Jaargang No. 1819. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.minimum pei advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer Zaterdags 11 uur Tussen partijen werd overeen gekomen, dat binnen een jaar het vraagstuk van de staatkun dige status van Nieuw-Guinea zou worden bepaald door onder handelingen tussen de regerin gen van beide landen. Inmiddels zou de status-quo betreffende dit gebied d.w.z. de Nederlandse souvereiniteit over Nieuw-Gui nea gehandhaafd blijven. De onderhandelingen hebben plaats gevonden in December 1950, doch leidden niet tot over eenstemming, weshalve in de status quo voor dit niet zelfbe- sturend gebied geen wijziging is gebracht. Wanneer thans wordt gerap porteerd op grond van artikel 73e van het handvest der Ver enigde Naties, dan is dit het eer ste rapport over het zelfstandige gouvernement van Nieuw-Gui nea. De ontwikkelingen in het eerste jaar van het bestaan van het gouvernement van Nieuw- Guinea moeten worden bezien tegen de achtergrond van de fei telijke omstandigheden op of om de datum van de souvereiniteits- overdracht over Indonesië. Nieuw-Guinea werd op bedoel de datum losgemaakt uit de ad ministratieve eenheid, waarvan het tevoren deel had uitgemaakt als residentie. Dit betekende, dat Nieuw-Gui nea los moest worden gemaakt van de regering te Djakarta en van de bemoeiingen der ver schillende departementen aldaar. In Nieuw-Guinea zelf moest der halve een gouvernementeel ap paraat worden opgebouwd met diensten van algemeen bestuur, die alle taken van bestuurszorg moesten opvangen, welke tevo ren uit Djakarta werden gediri geerd. „Voor de opbouw van het ap paraat moesten vele ambtenaren worden aangetrokken, waarvoor huisvesting en kantoorruimte no dig, doch niet aanwezig was. Het stationneren van leger en marine vergrootte deze moeilijk heden, evenals de overkomst van enkele duizenden Indo-Europea nen uit Indonesië, die in Nieuw- Guinea een nieuw bestaan wen sten op te bouwen. Waar in Nieuw-Guinea letter lijk alles moet worden geïmpor teerd en vele noodzakelijke ma terialen niet op korte termijn verkrijgbaar waren, stond de overheid voor schier onoverko- menlijke moeilijkheden wat be treft de huisvesting en de be voorrading. Niettemin kon hier en daar reeds vooruitgang worden ge boekt en een aanvang gemaakt met verschillende ontwikke lingsplannen in het belang van de autochthone bevolking." De Amerikaanse Senaat heeft met 55 tegen 16 stemmen het wetsontwerp.Battle aangenomen, waarin wordt bepaald, dat alle Amerikaanse hulp aan landen, die wapens en andere militaire goederen van primair belang naai de Sowjet-Unie of haar aanhan gers verschepen, zal worden inge trokken met dit voorbehoud, dat pres. Truman de bevoegdheid heeft een uitzondering toe te staan. Dit wetsontwerp is ook reeds c.oor het Huis van Afgevaardigden aangenomen, doch daar de Senaat enkele amendementen heeft aan. gebracht, komt het thans nog in een vergadering van een gemeng de commissie uit Huis en Senaat. De Japanse regering heeft de bepalingen bekend gemaakt van een wetsontwerp, dat voorziet in compensatie voor verliezen, toe gebracht aan Geallieerde eigen dommen in Japait, tot een totaal bedrag van 26.900 millioen yen (ongeveer 286 'millioen gulden). De betaling zal geschieden in 'n Periode van 3 jaar, waarbij in 1 laar de limiet van 10 milliard yen (cngeveer 106 millioen gulden) n'et mag worden overschreden. Aanspraken moeten worden in gediend binnen 9 maanden na het van kracht worden van 1 vredes verdrag en betaling zal geschie den 6 maanden, nadat de aanspra ken zijïi ingediend. Het rapport bevat: 1. algemene gegevens; 2. een hoofdstuk over de sociale toestanden,; 3. een hoofdstuk over de staat van het onderwijs en 4. een hoofdstuk over de economische toestand. SOCIALE TOESTANDEN. Samenvattend houden de ont wikkelingsplannen op het gebied van de sociale toestanden o.m. het volgende in: 1. Bevordering der dorpseco nomie ter voorkoming, dat de economische toekomst van de Pa poea alleen zal worden gezocht in de loondienst. De richtljjn, welke in dit opzicht van het werk van het onderwijs en dat van de dienpt van de landbouw beheerst, is die van ontwikke ling van de inheemse landbouw, waarbij de Papoea wordt opge voed tot landbouwer met een eigen bedrijf, dat mede op de ex port is gericht. 2. Vakopleiding voor autoch- thonen ter voorziening in het grote tekort aan geschoolde ar beiders. 3. Opleiding van inheems me disch personeel. 4. Intensivering van de ma lariabestrijding. 5. Bouw van een modern zie kenhuis te Hollandia. 6. Bouw van een leprozerie te Faktak, waarmede reeds is aan gevangen. 7. Bouw van een krankzinni gengesticht staat op het bouw programma 1951. 8. Propaganda onder de be volking, waar zulks mogelijk is tot verbetering van het woning type. 9. Bouw van een bestuurs centrum te Hollandia-stad, om vattende 200 woningen en kan toorgebouwen. ECONOMISCHE LANDBOUW. TOESTAND 1. In oprichting is een bodem- kundig bureau, dat de exploratie van het land zal aanvatten ten einde de basisgegevens te verza melen voor een beoordeling van het agrarische potentieel. 2. Geleidelijke opheffing van de inheemse landbouw. 3. Verbetering van de klein- landbouwbedrijven van niet-in- heemsen. 4. Te Manokwari zijn proef- cultures aangezet van koffie, ca cao, tabak, aardnoten, mais, cas save en vruchtbomen. 5. Verbetering en uitbreiding van het aantal proeftuinen. 6. Intensivering en uitbrei ding tot driejarige cursussen van de opleidingen tot landbouw- mantri. 7. Propagering van inheemse landbouwcoöperaties, die tevens marktorganisaties zijn. 8. In studie is een plan voor de oplegging van 2 a 300 ha in het achterland van Merauke ge legen gronden, welke geschikt zijn bevonden voor de natte rijstcultuur. VEETEELT. 1. Verbetering van de fok van het inheemse varken en uitbrei ding van de pluimvee-stapel. 2. Propaganda voor de eigen productie van veevoedergewas sen. 3. Een plan is in uitwerking voor de oprichting van een slachtveebedrijf, tevens foksta- tion, in het Ransiki-gebied, waar uitgestrekte voor veeweide ge schikte terreinen zijn gelegen. In de overige sectoren zijn o.m. de volgende ontwikkelingsplan nen in voorbereiding of uitvoe ring: 1. Het ligt in de bedoeling de exploratie naar mineralen in de komende jaren systematisch ter hand te nemen, zowel van over heidswege als met inschakeling van mijnbouw-maatschappijen, waartoe reeds besprekingen wor den gevoerd. 2. Eveneens zijn reeds be sprekingen geopend met het par ticuliere bedrijfsleven voor de vestiging in Nieuw-Guinea van verschillende industrieën. 3. Plannen zijn in uitwerking voor de verbetering van de ha venfaciliteiten in verschillende plaatsen. (Hollandia, Biak, Ma nokwari, Sorong en Merauke). 4. Plannen zijn in voorberei ding voor de verbetering van verschillende vliegvelden en voor uitbreiding van de daarbij beho rende installaties en diensten. 5. De in aanleg zijnde weg verbinding van het Sentani-emer naar het ten Z. daarvan gelegen Nimborangebied zal worden voortgezet. De verbinding dient ter openlegging van de Nimbo- ran, waar bruikbare complexen cultuurgronden ter oppervlakte van 12.500 ha zijn aangetroffen. De Ver. Staten, Engeland en Frankrijk zijn overeengekomen aan Joego-Slavië 50 millioen dol lars aan economische hulp te ver lenen teneinde maarschalk Tito's „bijdrage aan de veiligheid van de vrjje wereld" te steunen. Dit maakte de ECA Dinsdag bekend, welke tevens mededeelde, dat zij reeds een bedrag van 29,6 millioen dollars had toegewezen alt eerste termijn, teneinde Joego. Slavië te helpen om katoen, cokes en staal te kopen. De ECA voegde daaraan toe, dat Ehgeland binnenkort zijn be- Meer tla)i 34 inwoners van het Duitse dorp Mützenich, een ten Zuiden van Aken liggend prens- plaatsje, bevinden zich in arrest, verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan smokkelen. Volgens imededelingen van de douane zouden de inwoners van 't dorp in ongeveer 1 jaar tijils meer dan 160.000 kg koffie de W.-Duit- se bondsrepubliek hebben binnen, gesmokkeld. Nagenoeg alle fami lies in het dorp zouden hierbij zijn betrokken. Bij de gearresteerden moeten zicii o.a. 2 zoons van de burge meester van het dorp bevinden, evenals 2 douaniers die van mede plichtigheid worden verdacht. Zij zouden aan de bende het dienst rooster van de Duitse douane in de omgeving van het dorp hebben verstrekt. Het onderzoek heeft maanden ia beslag genomen. De zaak be gon te rollen, toen in Maart van dit jaar in Keulen een taxi werd aangehouden, waarin meer dan 300 pond koffie werd vervoerd. De taxi was afkomstig uit M)on- schau, een Duitse grensplaats. Na uitgebreide nasporingen kwam vast te staan, dat de smokkel, waar in Mützenich over de grens was gebracht. De douane beschikt over bewijzen, dat meer dan 80.000 kg koffie door de bende is gesmokkeld. Men neemt aan, dat de werkelijke hoeveelheid veel groter is geweest en de 100.000 kg belangrijk overschrijdt. De koffie werd in België opge kocht tegen ongeveer 4 mark per pond. In Duitsland gaat zij weer van de hand voor 7.50 tot 8 mark per pond. Restaurateurs, hotels en particu lieren in goede doen moeten tot de afnemers van de koffie hebben behoord. De klanten van de bende bevonden zich in de grote steden van W.-Duitsland en de koffie werd gewoonlijk per taxi vervoerd. De chauffeurs ontvingen voor rit ten naar Keulen b.v. 2.00 mark per rit. Ook de gearresteerde doua niers ontvingen grote bedragen voor de tips, die zij gaven. De schade die aan de W.-Duitse bondsrepubliek werd berokkend, wordt op ongeveer 1 millioen mark geschat. In Mützenich zelf werden de rechercheurs bij het verrichten van arrestaties herhaaldelijk door de bevolking uitgescholden. Het Duitse dorp heeft in 1949 verzocht om bij België te mogen worden ingelijfd. De inwoners beweren nu, dat de massa arrestaties tegen maatregelen van de West-Duitse regering zijn in verband met het vroegere annexatie-verzoek. sluit zou bekendmaken om 11,5 millioen dollars beschikbaar te stellen als bijdrage tot verbetering van het economische leven van Joego-Slavië. Verder wordt verwacht, dat de Franse regering in de naaste toe komst haar bijdrage bekend zal maken. Goed ingelichte functiona rissen zeiden, dat de eerste Fran, se hulp omstreeks 5 of 6 millioen dollars groot zal zijn. Naar in welingelichte kringen te Londen verluidt zal Averell Harriman aan pres. Truman voor stellen, dat aan Joego-Slavië de zelfde voorrechten worden ver leend met betrekking tot wapen leveranties als aan de landen van het Atlantische pact. Harriman zou hierover medede lingen hebben gedaan aan de Brit se regering. Genoemd oorlogsmateriaal zou pantserauto's, gemotoriseerd ge schut en dergelijke wapens be treffen, die Joego-Slavië niet al leen in staat zouden stellen een aanval af te slaan, doch ook tot een tegenaanval op vijandelijk ge bied over te gaan. Veldmaarschalk Montgomery, voorzitter van de commissie van West-Europese opperbevelhebbers, zal in de late herfst misschien 'n bezoek brengen aan Joego-Slavië, aldus de „Daily Mail". „Dit zou een nieuwe grote stap van Joego-Sj-ah/ië naar het Wesl terse kamp zijn", aldus dit blad. dat veronderstelt, dat het initial lief van maarschalk Tito is uitge gaan. Dinsdagavond heeft Radio- Peking de beschuldiging, dat ge allieerde vliegtuigen Kaesong bombardeerden, herhaald en lan ge „ooggetuigeverslagen van drie journalisten een Chinees, een Brit en een Australiër ge geven. In Tokio is medegedeeld, dat twintig Amerikaanse „Sabre"- straaljagers Dinsdag even ten Onder voorzitterschap van de Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. D. U. Stikker, zijn de ministers van de aan het plan-Marshall deelnemende lan den gisteren te Parijs in vergade ring bijeengekomen. Een woordvoerder verklaarde dat de conferentie meer van poli tieke dan van economische aard was. In de vergadering zal de econo mische toestand der Westeuropese landen worden nagegaan, welke wordt beïnvloed door het herbe wapeningsprogramma. Harriman bracht een bezoek aan het Chateau Muette, de plek der bijeenkomst, om „oude vrien den te begroeten" zoals hij zeide. Z. van de Jaloe een gevecht heb ben geleverd met 40 Mig-15- str aal jagers. Geen der vliegtui gen slaagde er in een tegenstan der te treffen voor de Mig's zich over de Jaloe terugtrokken. Communistische aanvallen af geslagen). De Chinezen hebben verscheide ne tegenaanvallen gericht tegen de linies der Verbondenen ten N. en N. W. van Janggoe aan 't Oos telijke front in Korea^ doch VVoens. dagnacht waren al deze aanvallen afgeslagen. De tegenstander verlegde daar op de druk naar het N. O. van Janggoe en het gebied ten N. W. van Kansong. Hier gingen bataljons van de tegenstander tot heftige aanvallen over, die nog voortduren^ Ten W. van Kansomg werden 2 aanvallen afgeslagen, nadat zwaar geschut van de vloot te hulp was gekomen. Gewonde Korea-strijders thuis. Gistermiddag om half vijf is op het vliegveld Valkembufg de tweede groep gewonde militairen uit Korea per vliegtuig uit Li verpool aangekomen. Deze groep bestond uit zeven man. Zij wer den, evenals de eergisteren aan- gekomenen naar de hospitalen te Den Haag en Utrecht overge bracht. Volgens Deense krantenbe richten zijn verscheidene legaties van vreemde mogendheden in Kopenhagen betrokken bij han del in vreemd geld op grote schaal. Het in omloop zijnde be drag wordt op één millioen kro nen geschat. Het merendeel zou afkomstig zijn van legaties. De Deense politie kon hieraan niets doen met het oog op de ex-terri toriale immuniteit van de lega ties. Zij kon de gevallen slechts aan het ministerie van Buiten landse Zaken melden. Een subcommissie van de volle dige commissie voor de strijd krachten van de Senaat heeft een openbare bijeenkomst gehouden over het vraagstuk wat te doen met betrekking tot de Amerikaan, se katoenprijzen. Door de officiële raming voor de katoenoogst van dit jaar van 17 millioen balen zijn de prijzen de laatste tijd gedaald en de congres leden uit de katoenstaten vroegen toen om maatregelen. Sommigen wensen, dat de mu nitions-board" katoen tot „cri- Uek" materiaal verklaart en zijn fondsen gebruikt voor de aankoop van katoen voor voorraadvorming. De minister van Landbouw ver klaarde tegenover de subcommis sie, dat zijn departement een stu die maakt van de katoen-situatie, doch dat het nog niet bereid is voorraadvorming voor de natio nale verdediging aan te bevelen. Het departement slaat de ka toenmarkt nauwkeurig gade en zal snel maatregelen nemen voor het vormen van voorraden, wan neer dergelijke maatregelen nood zakelijk lijken. De minister verklaarde tevens dat Engeland misschien een mil lioen balen Amerikaanse katoen in voorraad zal nemen. Dit is op het ogenblik nog geen concreet plart, doch de Ver. Sta ten hadden enkele aanwijzingen, dat Engeland gaarne voorraden Amerikaanse katoen zou vorïnen. Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten te 's Gra- venhage heeft bon 507 Algemeen (A- en B-kaarten) en bon 515 Al gemeen (D-kaart) aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bonnen kunnen met in gang van Vrijdag, 31 Augustus a.s. worden gebruikt en blijven geldig voor het kopen van koffie bij de detaillist tot en met 15 Sep tember a.s. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De eerst volgen de bonaanwijzing zal op 11 Octo ber 1951 geschieden. In een voorbeschouwing over de Benelux-conferentie, die van daag te Brussel wordt gehouden, maakt de „Gazet van Antwerpen" melding van de critiek, die van de zijde van de organisatie voor Europese economische samen werking is geuit tegen het feit, dat tussen België en Nederland een bijna volledige handelsvrij heid bestaat (90 procent), terwijl tussen de andere landen van Europa de handel slechts voor 60 procent vrij is. De O.E.E.S. vraagt, dat België en Nederland hun vrije handel zouden beper ken wat, aldus het blad, tegen het principe van Benelux is en ook in handelskringen ongewenst wordt geacht. Als voornaamste punt van on derzoek noemde het blad de mo gelijkheid de handelsbalans tus sen beide landen aan te zuiveren door de Belgische uitvoer meer naar andere landen dan Neder land te richten. De conferentie zal waarschijnlijk van korte duur zijn. De West-Duitse republiek zal zich met de andere landen van de organisatie voor Europese economische samenwerking ver plichten met alle krachten te streven naar een productiever, groting met 25 Vicekanselier Blüeher zal deze verplichting voor de West-Duitse bondsrege ring op zich nemen. Een desbe treffende verklaring van alle deelnemende landen is aan het einde van de bijeenkomst van de ministers van de landen van de O.E.E.S. te Parijs bekend ge maakt. Met dit besluit zal een nieuwe phase van het plan-Marshall voor Europa aanvangen. Het concrete doel is de materiële grondslagen te leggen voor de West-Europese verdediging door oen hiermede in overeenstemming zijnde uit breiding van de gezamenlijke productie, waardoor een daling in de levensstandaard kan wor den voorkomen. WORDEN OOSTDUITSE ARBEIDERS OP GROTE VERPLAATST? Volgens de correspondent te Bonn van de „Manchester Guar dian" (liberaal) hebben de Pool se en Oostduitse presidenten Bei rut en Pieck 'n geheime overeen, komst gesloten, welke voorziet in het verplaatsen van honderd duizend Oostduitse arbeiders naar Polen en andere Oost-Euro- pese volksdemocratiëen. Het doel hirevan zou tweeledig zijn. Bestrijding van de werkeloosheid in Oostduitsland en vermindering van het tekort aan- geschoolde arbeiders in de Oosteuropese sta ten. De gezinsleden der betrok kenarbeiders zouden later volgen. In totaal zouden de Sowjets op deze wijze een kwart millioen mensen uit Oost-Duitsland naar de Russische satellietstaten wil len overbrengen. Er zouden, in het kader van deze overeenkomst, reeds 4500 Oostduitse arbeiders naar Polen zijn overgebracht. De internationale vluchtelingen, organisatie heeft haar derde jaar rapport bij de economische en so ciale raad der V. N. ingediend. De directeur-generaal van de I.R.O. kingsley verklaart in een bege leidend schrijven o.m.: „Het vluchtelingenvraagstuk blijft ten. gevolge van de internationale spanning zijn dringende karak ter behouden. In Europa pogen vluchtelingen elke dag naar het westen uit te wijken. Vluchtelin gen zullen blijven binnenkomen in West-Duitsland, Oostenrijk, Griekenland en in andere West- Europese landen, benevens in Triëst". Kingsley deelde verder mede, dat de internationale vluchtelin genorganisatie sinds Juli 1947 meer dan een half millioen uitge wekenen daadwerkelijke hulp Het is niet onwaarschijnlijk, dat Dr. H. J. van Mook binnen kort een vaste functie zal aan vaarden bij de Verenigde Naties. Thans is Dr. Van Mook zoals be kend voorzitter van de „Special Committee on public administra tion". Deze commissie werkt al enige tijd aan de samenstelling van een rapport, waarin o.m. zal worden uiteengezet op welke wijze men hulp kan bieden aan de gouvernements-administraties van de „landen in versnelde ont wikkeling". Deze commissie heeft voornamelijk tot taak de bijstand aan genoemde landen te coördineren. Op 4 September verlaat Dr. Van Mook ons land om op 5 September opnieuw de vergade ring van de commissie te leiden. Het rapport zal waarschijnlijk binnen enkele weken gereed ko men. Dr. Van Mook, aan wie door de Verenigde Naties is ge vraagd een blijvende functie in genoemd werk te aanvaarden, zal in New York een beslissing ne men. Noch het Indonesische kabinet noch de voornaamste coalitiepar tijen de Masjumi en de natio nalistische partij hebben tot op heden een beslissing genomen inzake de ondertekening van het Japanse vredesverdrag, zo heb ben officiële kringen te Djakarta medegedeeld. Zij zeiden dat, of schoon Indonesië een delegatie naar San Francisco zond, een de finitieve beslissing over de on dertekening zou afhangen van de rapporten, die het hoofd van de delegatie. minister Subardjo. naar Djakarta zendt. De voormalige minister van Economische Zaken, dr. Sumitro, zou hebben geweigerd deel te nemen in de delegatie naar San Francisco, omdat zij volgens hem geen materiële voordelen voor Indonesië zou opleveren, noch enige garantie voor goede be trekkingen tussen Indonesië en Japan zou verschaffen. Dr Sumi tro voegde hieraan toe. dat de atmosfeer van samenwerking onder de Aziatische landen er eerder door zou worden ge schaad. heeft verleend. Bijna een millioen van hen zijn in andere landen in woningen ondergebracht. De Russische afgevaardigde diende een resolutie in, o.m. lui dend: „De kampen der interna tionale vluchtelingenorganisatie zijn niets anders dan markten, waaruit de Amerikaanse fabri kanten goedkope arbeidskrach ten halen, terwijl zij tevens dienst doen als reserve bronnen van mankracht voor de strijd, krachten. De I.R.O. tracht ook personen uit Oost-Europa te doen vluchten, om deze voor duis tere en heimelijke werkzaamhe den te gebruiken. De geschiede nis zal haar weerzinwekkende werkzaamheid aan de kaak stel len". De Amerikaanse afgevaardig de antwoordde hierop dat hij niet begreep „hoe mijn Russische col lega met een dergelijk aftands verzindsel voor de dag kan ko men. Het is zelfs geen goede pro paganda meer". De raad nam vervolgens met vijftien tegen drie stemmen een Amerikaanse resolutie aan, waar. in hij zijn lof uitspreekt voor de wijze waarop de internationale vluchtelingenorganisatie haar werk verricht. Op een conferentie, die de afde- iing Surabaja van de So'osi dezer dagen hield, werd besloten een massavergadering te beleggen niet vertegenwoordigers van alle bij de Sobsi aangesloten vakbon den. Men zal protesteren tegen het verblijf van Dr Schacht in Indo nesië. In een bekendmaking van de Sobsi wordt o.a. gezegd, dat t.lle leden van do Sobsi gereed staalt en wachten op het comman do om tot actie over te gaan ten einde Dr. Schacht uit Indonesië te vei drijven. Op de te beleggen massaverga- t ciing- zal verder worden gepro testeerd tegen de arrestatie van de Sobsi-bestuurder- Subardi. Su. runc en Sutomo en tegen het on derzoek in het kantoor van de Sobsi. medegedeeld door het K.N MI te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Enkele buien. In de loop van de morgen toe nemende bewolking. Later plaat, selijk buien met een kans op on weer. Matige tot vrij krachtige wind russen Z.-O. Iets hogere of de zelfde temperaturen. VRIJDAG 31 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.19 1.54 2.34 2.44 n.m. 1.31 2.06 2.46 2.56 ZON- EN MAANSTANDEN, ZON op onder Aug. 30 5.46 19.34 2.59 31 5.48 19.32 4.16 MAAN op onder 19.02 19.16

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1