VERSCHRIKKELIJKE VERSCHIJNIHG Hel verzei achler hel IJzeren Gordijn wordt steeds groter DE STRIJD AAN DE FRONTEN IN KOREA Botsing tussen expresse-treinen Arabisch nationalisme: een GEEN KORRELTJE GRAAN VOOR DE RUSSEN TWINTIG DODEN ISRAËLS MOEILIJKE POSITIE NEDERLAND-INDONESIË Nederland en de Schelde-Rijnverbinding Vliegtuigramp bij Oakland Zaak Fonieijn 10 Sept. voor Gerechtshof Harriman naar Belgrado ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1951. 7e Jaargang No. 1815. Het proces tegen de moordenaars van koning Abdoellah van Jordanië is begonnen dat wil zeg gen tegen de lieden op de achtergrond, want de fana ticus, die de dodelijke schoten loste, werd ter plaatse door de lijfwacht van de koning neergelegd. Hij, evenals enige van de mannen, die thans terecht staan, was het type van de Vooraziatische terrorist. Hij was bezeten van datgene, hetwelk alle activisten tussën Casablanca en Teheran drijft: haat tegen de vreem delingen. WEERS VER W ACHTIN G HOOGWATER. op onder op onder Aug. 25 5.38 19.45 22.42 16.09 26 5.40 19.43 23.31 17.06 27 5.42 19.41 17-50 28 5.43 19.39 0.33 18.23 29 5.45 19.36 1.44 18.46 30 5.46 19.34 2.59 19.02 31 5.48 19.32 4.1'" 19.16 Frankering bij Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55 57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. Temeuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 ceat; iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pes advertentie 1.80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het MaandagnummerZaterdags 11 uur Eit vreemdelingen zijn nog al tijd in de eerste plaats de „onge lovigen." In de grond van de zaak zijn alle gebeurtenissen van de af gelopen maanden, zoals de moord aanslagen op gematigde Perzische staatslieden en de Syrische minis ter van Buitenlandse Zaken, een laatste echo van de Kruistochten, een eeuwen vertraagd plan tot wraakneming voor de doorbraak der Christelijke heerscharen naar het Oosten en de verdrijving en onderdrukking der Mohammeda nen uit Spanje en sommige delen van Noord-Afrika. Of deze wilde vijandschap zich nu hult in de mantel van anti-koloniale bevrii- dingsleuzen, antï-Britse propagan da of anti-Joodse slagwoorden, steeds zweert zij bij de naam van Allah en zijn profeet. Steeds spookt door deze hoof den, die heimelijk in bazars, kof fiehuizen en woestijntenten plan nen smeden, de idee van de „hei lige oorlog." En deze is van zo blind fanatisme vervuld, dat zn voor iedere mogendheid, die haar voor egoïstische doeleinden zou willen gebruiken, een bijna ideaal instrument vormt. Waarom zou zij daarom niet ook in een of ander schema van het grote conflict tussen West en Oost passen? De Verenigde Sta ten zijn op het ogenblik diep in de zaken van het Nabije Oosten verwikkeld en zelfs de Ameri kaanse soldaat is in deze streken, zij het ook een historisch betrek kelijk jonge, geen onbekende fi guur. Een beroemd lied van de Amerikaanse mariniers begint met de woorden: „Van de tem pels van Montezuma tot de kus ten van Tripolis Op het ogenblik echter is de situatie duizendmaal ernstiger dan in de dagen, toen het om een strafexpeditie tegen Moorse pira ten ging. De Amerikaanse agen ten in Palestina hebben zich daar om terdege bezig gehouden met de moordenaar van koning Ab doellah en al snel ontdekt, dat deze man. Moestafa Asjoe. een agent van de moefti van Jeruza lem was. Ook werkte Asjoe als spion voor de in de Israëlisch-Ara- bische oorlog gevallen neef van de moefti, de guerilla-leider Ab- doel Kader el Hoesseini. En be kend is, dat de moefti door deze en door een andere neef, dr Kah- lil Boedayri, nauwe betrekkingen met Mouskou onderhouden heeft. slaan. Zoals bekend heeft het Amerikaanse Congres een be drag van 5,7 milliard dollar uit getrokken voor de aanleg van Amerikaanse bases in het buiten land. Voor een aanzienlijk deel is de besteding van deze gelden „top secret". Maar vast staat, dat grote sommen zullen worden uit gegeven voor de aanleg van vlieg velden in Marokko, Tripolitanië en Saoedi-Arabië. Deze bases vormen natuurlijk niet alleen een bescherming van de Arabische landen, maar ook van Israël. Maar het verschijnsel van het Arabische nationalisme wordt daardoor niet opgelost. Dit nationalisme heeft niets met com munisme, maar ook niets met conservatisme uitstaande. Het is, zoals een uitstekend kenner van het Nabije Oosten zich onlangs uitliet „de uitdrukking van een blinde nihilistische woede". En DE BESPREKINGEN BEGONNEN. Wij vernemen van officiële zijde, ilat prof. Suporao gisterenmiddag door de minister van Buitenlandse Zaken en de minister voor Unieza ken is ontvangen, teneinde een offi ciële boodschap van zijn regering over te brengen. Prof. Supomo deelde mede, dat de politiek van het kabinet-Suki- man er op gericht is de wijziging van het uniestatuut door een an der verdrag tot stand te brengen op basis van zakelijke motieven met de bedoeling de verhouding tussen Nederland en Indonesië ge zond te maken. Namens de Indone sische regering sprak prof. Supomo de hoop uit, dat een oplossing zou kunnen worden gevonden, los van sentimenten. Op grond van de door prof. Supo mo gegeven uiteenzetting zijn der halve thans de besprekingen begon nen, zo vernemen wij. MOSKOU EN ISRAEL. Het Kremlin, dat natuurlijk alle fronten van de Westelijke verde diging aftast, heeft het steeds als een groot nadeel gevoeld, dat het in het Nabije Oosten niet goed voet kon vatten. De pogingen, in Jordanië en Israël in grotere om vang communistische cellen te vormen, hadden weinig succes. Daarom verlegden de communis ten onlangs hun hoofdkwartier naar Beiroet. Maar al kon Israël niet gewon nen worden, toch is de tegenstel ling tussen dit land en de omlig gende Arabische wereld als een zwak punt in de Westelijke defen sie voor de Sowjets van grote be tekenis. Door de vermoording van Abdoellah, de enige Westers- gezinde Arabische vorst, hebben zij een nieuwe politieke mogelijk heid gekregen. Want met Ab doellah viel de man, die niet slechts een verzoening tussen Jordanië en Israël tot stand had kunnen brengen, maar die ook deze beide landen en Turkije had kunnen verenigen in een bondge nootschap, dat een grote bijdrage tot de verdediging van het Nabije Oosten zou zijn geweest. Men kan de voorlopige vernie tiging van deze mogelijkheid met ernstig genoeg nemen. Inderdaad heeft het er de Amerikanen al toe gebracht hun politiek ten aanzien van het Nabije Oosten aan een nieuw onderzoek te onderwerpen. Het is zeer wel mogelijk, dat zij nu tot een volslagen herziening van hun standpunt tegenover het groeiende Arabische nationalisme komen. De situatie van Israël is daar bij weinig benijdenswaardig. Tel Aviv zal de meest subtiele poli tiek moeten voeren om de directe aanval op Israël die de moord op koning Abdoellah in feite be tekende. ook op het gebied der grote internationale politiek af te EXTRA EMIGRANTENSCHIP. De Nederlandse regering heeft het s.s. „Volendam" van de Hoi- land Amerika lijn gecharterd voor deze woede stamt voor een aan-1 extra rejs naar Canada met zienlijk deel niet uit religieuse ongeveer 1500 emigranten. bronnen, maar uit een verschrik kelijke vertwijfeling, die men overal in het Nabije Oosten, voor al onder de jonge mensen ont moet. Slechts wanneer de Weste lijke wereld er in slaagt, een menswaardig beslaan te ver schaffen aan de massa van ellen- digen, die van Marokko tot Ach- ter-Indië aan ondervoeding en epidemieën ten gronde gaat. kan op een rustiger ontwikkeling ge rekend worden. Met dit schip, dat op 2 October a.s. uit Rotterdam zal vertrekken, zullen uitsluitend Nederlandse emigranten naar Canada scheep gaan. De „Rijndam" en de „Veendam die resp. op 9 en 27 November a.s. naar New York vertrekken, zullen via Halifax gaan en met ieder schip zullen dan nogmaals ongeveer 200 emigranten meerei zen. I11 een inktdonkere nacht ont spoort op onverklaarbare wijze in Polen een goederentrein. De ravage is ontzettend. Ergens in Bulgarije vliegt met een doffe klap een brug de lucht ln. Twee Albanese communistische func tionarissen worden op weg naar hun werk neergeschoten. Dit is het werk van de verzetsgroepen in de Russische satellietstaten; van mannen en vrouwen, die geen dictatuur en vreemde over heersing dulden. De schaarse berichten, die van achter het IJzeren Gordijn bin nendruppelen, maken de laatste tijd melding van steeds toene mende onrust. De partisanen worden steeds actiever en dries ter. Zo zijn in Polen nog niet zo heel lang geleden zeven Russi sche officieren, die op weg waren van Warschau naar Lodz, door Poolse verzetsstrijders in hinder laag gelokt en doodgeschoten. Ongeveer op hetzelfde tijdstip werd een convooi, dat met goe deren uit Duitsland op weg was naar Rusland, overvallen en leeg- Enige tijd geleden werd de op richting gemeld van een comité ter behartiging van de Nederlandse belangen bij de Schelde-Rijnverbin ding. Thans kan worden medege deeld, dat het comité meent ep zeer brede basis te zijn samengesteld. Voorzitter is mr J. A. L. M. Loeff, advocaat te Rotterdam, terwijl er twee vice-voorzitters zijn benoemd, n.l. Jhr. H. van Lennep, directeur van de K.N.S.M. te Amsterdam en mr H. Wiliemse, directeur van Cornelder's scheepvaartmaatschap pij N.V. te Rotterdam. Onder de bijna 50 comitéleden treffen wij geen enkele Zeeuw aan. Het doel van het comité, dat gis termiddag aan de pers is uiteenge zet, wordt omschreven als: objec- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Iets koeler. Wisselende bewolking en overwe gend droog weer. Matige, nu en dan vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuidwest. Iets koeler. ZONDAG 26 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.32 9.07 9.47 9.57 n.m. 9.02 9.37 10.17 10.27 MAANDAG 27 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.56 10.31 11.11 11.21 n.m. 10.29 11.04 11.44 11.54 ZON. EN MAANSTANDEN. ZON MAAN tieve bestudering van de vraag stukken, ontstaan uit het verlan gen van Belgische zijde, geuit in het op 25 November 1950 aan de regeringen van België en Neder land uitgebrachte en onlangs gepu bliceerde verslag over de werk zaamheden van de Belgisch-Neder landse bijzondere commissie voor de waterwegen en havenproblemen. Uitgegaan zal worden van de si tuatie. die ontstaan zal zijn nadat de Benelux-gedachte geleid zal hebben tot een economische unie tussen de drie betrokken landen Uiteraard zal het bovengenoemde rapport herhaaldelijk in de discus sie betrokken worden. 1. Mocht het onderzoek uitwij zen, dat aan Belgische kant geen formeel recht bestaat op wijziging var. de huidige verbindingen tussen Schelde en Rijn, dient in een Bene- lux-verband dan toch aan Belgi sche verlangens te worden tege moetgekomen? 2. Moet bij de beantwoording van die vraag beslissend zijn, of voor West-Europa als economisch geheel tegemoetkoming aan de Bel gische wensen verantwoord is? 3. Moet er rekening mee wor- der. gehouden, dat inwilliging van de Belgische wensen ertoe zou lei den, dat er in plaats van één twee verbindingen tussen Rijn en Schel de zouden zijn? 4. Is er reden onderscheid te zien tussen verbindingen van de ri vier de Schelde met de Rijn en ver bindingen van de Antwerpse dok ken met de Rijn? 5. Welke invloed heeft de mo dernisering van de binnenscheep vaart op de eisen, welke aan de verbinding tussen Rijn en Schelde worden gesteld? 6. Welke gevolgen zou een ka naal, dat het Westen van Noord- Brabant zou doorsnijden voor die streek hebben? 7. Welke gevolgen zou een ver andering in de Schelde-Rijnverbin ding hebben voor het Nederlandse ntijngebied en in het algemeen voor de provincie Limburg? Het comité heeft zijn werkzaam heden reeds aangevangen. Tot zover de mededelingen. Bjj de gedachtenwisseling is naar vo ren gekomen o.m., dat het in de be doeling ligt te beginnen met docu mentatie. Al werkende zal nren dan zijn weg vinden. Mocht blijken dat bij de bestudering van vraag stukken gegevens uit België nodig zijn, dan zal daarover contact met België worden opgenomen. Gedurende de afgelopen 24 uur hebben de zware gevechten aan de Oostkust van Korea voortge duurd, met aanvallen en tegen aanvallen van beide zijden. Donderdagavond veroverden Zuid-Koreanen 'ten N. W. van Janggoe terrein, dat zij door een tegenaanval van twee Noorde lijke bataljons Donderdagmorgen hadden moeten prijsgeven, doch na een communistische nachtaan- val moesten de Zuid-Koreanen opnieuw wijken. Ten Z. W. van Kansong golven de gevechten eveneens heen en weer en volgens de laatste be richten trokken de Zuid-Korea nen hier, door een zware tegen aanval van de communisten ge dwongen, terug. Donderdag hebben de commu nisten de gehele dag aan het Oostelijke zowel als het Weste lijke front zwaar mortier- en artillerievuur onderhouden. Zware kruisers en torpedoboot- jagers van de Verbondenen heb ben. ter ondersteuning van de infanterie, Noordelijke mortier stellingen en troepenconcentra ties tussen Kanson en Kosong 'beschoten. Voor de eerste maal heeft een nieuwe Amerikaanse tweemoto rige straaljager van de marine de ..Banshee", in Korea zijn in trede gedaan De „Banshees" ste gen op van het vliegdekschip t Essex". Door 'n tropische storm moest Donderdag de geallieerde oorlog voering in de lucht beperkt blij ven tot minder dan 100 vluchten. Meningen over het afbreken der besprekingen te Kaesong In diplomatieke kringen in New-York zijn verschillende me ningen geuit over het afbreken der onderhandelingen in Kae song. Sommige diplomaten leggen verband tussen het afbreken en de a.s. conferentie te San Fran cisco over een vredesverdrag met Japan. De Sowjet-Unie zou kun nen proberen vrede in Korea te gebruiken als lokaas" of „ruil object", om het vredesverdrag zodanig te veranderen, dat het voor de Sowjet-Unie en commu nistische China aanvaardbaar wordt, aldus deze diplomaten. Anderen menen, dat de Sowjet- Unie en China hun strategische plannen hebben gewijzigd en niet langer een snelle vrede in Korea nastreven. Weer anderen zijn van mening, dat de Chinezen, die hun veront schuldigingen moesten aanbie den voor het schenden van neu trale zone door een gewapend communistisch peleton, nu hun prestige willen herstellen door de Verenigde Naties van schendin gen te beschuldigen. Boodschap aan Ridgway. Radio-Peking heeft Vrijdag ochtend de tekst van een in het Engels gestelde boodschap der communistische bevelhebbers in Korea aan generaal Ridgway omgeroepen, waarin wordt ver klaard dat „strijdkrachten der Verbondenen opzettelijk hebben gepoogd de delegatie der commu nisten te Kaesong te vermoor den", hetgeen zou zijn geschied „enige uren voordat de bespre kingen werden afgebroken". In de boodschap wordt gezegd dat „deze poging der Verbonde nen van tevoren was beraamd" en dat zij „een verraderlijke, meedogenloos en schaamteloos bedreven gruweldaad" is. Truman over de besprekingen. Op zijn wekelijkse persconfe rentie heeft president Truman voorts gesproken over de Noor delijke beschuldiging, dat een vliegtuig van d" Wrenigde Na ties Kaesong zou hebben gebom bardeerd. Hij zei: „Het is niet duideluk of dé verbindingsofficier van de Noordelijken in zijn verklaring voor vertegenwoordigers van de Verbondenen doelde op de bijeen komsten, die voor Donderdag waren vastgesteld, of op de be sprekingen voor de komende da gen, dan wel of het de bedoeling van de Noordelijken is zich ge heel van de besprekingen terug te trekken". Truman verklaarde voorts: ,Er is natuurlijk geen waarheid in de communistische bewering, dat een vliegtuig der Verenigde Naties het gebied van Kaesong heeft gebombardeerd. Er bevond zich zelfs geen vliegtuig der Ver bondenen in de nabijheid op het tijdstip, dat het bombardement zóu zijn uitgevoerd. Het is niet duidelijk of er enig vliegtuig van de tegenstander ter plaatse was, de onbeduidende aard van het aan de verbindingsofficieren van de Verbondenen getoonde zoge naamde bewijs maakt het uiterst twijfelachtig, dat er enig bom bardement heeft plaatsgevonden Wij kennen niet de bedoeling van deze nieuwe maskerade van de communisten." Typhoon over Korea. Een typhoon heeft boven Zuid en Midden-Korea gewoed, die zware schade heeft toegebracht aan huizen en ,de oogst. Ruim 550 personen werden dakloos, toen zware zeeën tegen de Zuid kust sloegen en vele houten hui zen aan het strand van Poesan meesleurden of overstroomden. Een halve kilometer van de rails tussen Taedjon en de haven in het Zuid-Westen Yosoe werd weggespoeld. Volgens het weer station te Poesan kwam de ty phoon in het begin van de dag West-Korea binnen tussen Mak po en Moensan. Hij bewoog zich in Oostelijke richting en bereikte met de middab Haegoe. Tenge volge van verbindingsmoeiliik- heden bereiken slechts onvolledi ge berichten Poesan. geplunderd. Aldus meldt de Free European Press Service. Voorts hebben vluchtelingen uit Polen verteld, dat eind Febru ari van dit jaar de havenarbei ders van Stettin hebben gewei gerd om levensmiddelen te laden voor Rusland, aangezien deze levensmiddelen in Polen zelf dringend nodig waren. Na vier dagen werd de staking met ge weld gebroken. VERNIETIGING VAN DE OOGSTEN. „Geen korreltje graan voor de Russen", luidt de leuze van een verzetsgroep van Bulgaarse boe ren, die steeds driester optreedt. Reeds heel wat oogsten zijn moedwillig in brand gestoken en in Belgrado maakt de regering zich ernstig ongerust over deze branden. Maar nog onrustiger is men over het feit, dat kort ge leden een generaal, vijf en veer tig officieren en tachtig onder officieren zich bij de partisanen in het gebied van Preslov hebben aangesloten. Volgens de berich ten zou in dit gebied een legertje van ruim 17.000 man opereren. Ook de Roemeense regering heeft wat betreft 't binnenhalen van de oogsten met moeilijk heden te kampen. Er zijn uitge breide veiligheidsmaatregelen getroffen om de oogsten tegen daden van sabotage te bescher- men. Verder wordt gemeld, dat de Roemeense wachten, die voor de veiligheid van de 'belangrijke tele foonlijn tussen Boekarest en So fia moeten waken, worden ver vangen door sterke Russische mi litaire patrouilles. Deze maat- regel werd genomen omdat de lijn reeds verscheidene malen door saboteurs werd vernield. ONRUST OOK IN ALBANIë. De correspondent van het Zweedse blad „Expressen" te Rome meldt, dat ook in Albanië de verzetsgroepen zich meer en meer gaan roeren. Dit geldt vooral voor het Noordelijke ge deelte van het land, dat aan Zuid-Slavië grenst. De corres pondent schrijft, dat er in de af gelopen weken in verscheidene plaatsen aanvallen zijn gedaan op de communistische partip De zogenaamde „Volksgerechtsho ven" hebben het druk met het veroordelen van saboteurs, Ti- toïsten en verraders, terwip de politieke politie met alle midde len het groeiende verzet probeert te onderdrukken. Maar ondanks alles wordt het verzet in Albanië, Bulgarije, Est land, Polen, Roemenië en Tsie- cho-Slowakije steeds sterker. De strijd van de verzetsgroepen Is hard en wreed, maar zij blijven doorvechten voor het hoogste ideaal: Vrijheid Een groot Amerikaans lijn- vliegtuig met 42 passagiers en een bemanning van vijf koppen is in de buurt van Oakland neer gestort. Het toestel, een DC 6 van de „United Airlines", veron gelukte even voor het aanbreken van de dag. Het kwam uit Chi cago en zou op het vliegveld van Oakland landen. Vier lijken zijn tot dusver uit de wrakstukken geborgen. Vol gens de politie ziet het er naar uit, dat er geen overlevenden Z11Nader wordt gemeld, dat de be manning uit zes koppen bestond. Het toneel van de ramp is een met kreupelhout bedekt woest heuvel achtig gebied, 30 km ten Zuiden van Oakland. Een politie-afdeling is op zoek naar de andere slacht offers in een ravijn waar wrak stukken liggen verspreid. Een ooggetuige zag het toestel 6 km van Decota, niet ver van New ark, neerkomen en in brand vlie gen. Nader wordt gemeld, dat 44 passagiers aan boord waren en zes bemanningsleden, onder wie twee stewardessen. Alle vijftig inzittenden zijn om het leven ge komen. Naar men meent maakte het vliegtuig zich gereed om op het vliegveld van Oakland te landen. Het laatste bericht van het toe stel kwam drie minuten voor het ongeluk. Het kwam uit Chicago. Er zouden zich ook twee kleine kinderen aan boord hebben be vonden. celiomen; twintig passagiers zijn om het leven gekomen, terwijl veertig anderen ernstig werden ge wond. De sneltrein BazelCalais was, kort na het kruispunt Metz te zijn gepasseerd, door onbekende rede nen uit de rails gelopen. De ex presse Frankfort—Parijs reed met eer. tijdsverschil van drie minuten, op hetzelfde traject achter de tot stilstand gekomen sneltrein aan. Het personeel van de stilstaande sneltrein deed wanhopige pogingen om nog tijdig de aandacht van de De 51-jarige geant-konstabel der Koninklijke Marine A. H. F. F. uit Amster dam. die in 1933 betrokken was bij de achtervolging van de mui tende bemanning van „De Zeven Provinciën" bij de kust van Su matra, zal binnenkort opnieuw terecht staan. Zijn zaak zal op Maandag 10 September a.s. in hoger beroep dienen voor het Amsterdamse gerechtshof. Naar men zich zal herinneren werd F. aanvankelijk per anuis zelf voor een muiter aangezien, waardoor wrijving tussen hem en zijn superieuren ontstond. Twee jaar later werd hij in Den Helder voor verdere dienst afgekeurd. In het medische rapport werd hij lichamelijk ongeschikt verklaard wegens asthma. Sedertdien heeft F. zijn leven besteed aan de strijd voor wat hij ziet als rechtsher stel, aangezien hij er van over tuigd is nimmer aan asthma te hebben geleden. Daartoe heeft hij zich met medische verklarin gen van andere geneesheren tevergeefs tot talrijke instanties gewend. Volgens die laatste ver klaringen is hij inderdaad kern gezond. Enige jaren geleden ging hu er toe over de artsen der marine, die hem destijds in Den Helder wegens asthma hadden afge keurd. te beschuldigen van vals heid in geschrifte. Hij liet deze beschuldiging op pamfletjes De expresse-treinen Frankfort— aanstormende expresse-trein te M" in'Oo^Fr^krit lïboiïiï I lemdo'h de® ov^rbfifvende1 Ujd was Metz, in Oost-rranKrijK, m Doismg kort Daarop werd geprobeerd met lichten en vuurwerk de aan dacht van de bestuurder van de andere sneltrein te trekken, doch niets hielp. Met een vaart van ruim negentig kilometer per uur reed de expresse op de stilstaande sneltrein in. De twee achterste wagons wer den geheel versplinterd door de lo comotief. Het dak van de achter ste wagon werd op dat van de een na laatste geslingerd, die dwars over het spoor kwam te staan en vervolgens ook geheel uiteen werd geslagen. Vele passagiers werden ernstig gewond door de ontsnap pende stoom. Uit de wrakstukken der wagons werden 20 lijken geborgen. Vijf der omgekomenen zijn Amerikaan se soldaten. Drie andere Ameri kaanse soldaten zijn ernstig ge wond in een ziekenhuis te Metz op genomen. De Amerikaanse militaire auto riteiten te Fontainebleau. nabij Pa rijs, hebben twee rechercheurs per vliegtuig naar de plaats van het ongeluk gezonden. De brandweer van Metz, Franse militairen en een afdeling Ameri kaanse soldaten begonnen onmid dellijk met de reddingswerkzaam heden. De slachtoffers werden overgebracht naar het station van Metz, waar een rouwkapel is inge richt. De Franse nationale veiligheids dienst ontkent nadrukkelijk dat de post- en bagagewagons van de aan gereden sneltrein na het ongeluk zouden zijn geplunderd. Een Franse spoorwegbeambte heeft verklaard, dat verkeerde sei nen de oorzaak zjjn geweest van het ongeluk. De machinist van de sneltrein Frankfort Parijs heeft voormalige ser- drukken en distribueerde die on der het publiek. Wegens smaadschrift legde de Amsterdamse rechtbank hem na een proces, dat vele malen werd aangehouden voor psychiatrische rapporten, een geldboete od var. t' 100 en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van 3 jaar. De rechtbank achtte hem dus toe rekeningsvatbaar. hetgeen ook de conclusie was, die 3 van de 4 geraadpleegde psychiaters hul digden. De vierde achtte hem in verminderde mate ontoereke ningsvatbaar. Na zijn veroordeling tekende F onmiddellijk hoger beroep aan. De officier van justitie, Mr. B. Kist, deed hetzelfde, hoewel het vonnis conform zijn eis was. blijkbaar niets gezien of gehoord van de seinen, die de bestuurder van de expresse BazelCalais gaf. Uit Metz zijn twee grote kranen van dertig ton naar de plaats des onheils gezonden. Uit Duitsland zijn Amerikaanse militairen vertrokken om met het reddingswerk behulpzaam te zijn. Ook twee Amerikaanse transport vliegtuigen, die speciaal zijn inge richt voor het vervoer van zieken of gewonden, zijn naar Verdun ver trokken, om gewonde Amerikaanse militairen naar Duitsland over te brengen. SCHIP IN NOOD. De kustwacht van New York heeft nood&einen opgevangen van 't Spaanse vrachtschip „Cas tillo Guadalest", dat zich onge veer 600 mijlen ten N.W. van Bermuda bevindt. Men slaagde er niet in nader contact met het schip te maken. Daarom weet men niet in welke toestand het schip verkeert. Een Brits en een Italiaans schip spoeden zich naar de opge geven plaats. Het Spaanse schip was op weg van Bilbao naar Bos ton. NEDERLANDSE UITZENDING VAN RADIO BRjTdZZAVILLE. Radio Brazzaville zendt, te be ginnen met Donderdag 23 Augus- Uu j.l., om de vier weken van 21.30 tot 21.45 uur Nederlandse tijd een voor Nederland bestemd programma uit. De zender Brazzaville heeft een sterkte van 50 KW. en zendt uit op een golflengte van 20.06 meter. Vrjjdag is de bliksem in een kruitfabriek ten W. van Boulder (Colorade) geslagen, tengevolge waarvan dertig personen om het leven kwamen. Trumans speciale afgezant voor het Perzische oliegeschil Averell Harriman, heeft thans verklaard, dat hij naar Belgrado zal vertrek ken. Hij zal daar enige tijd blijven alvorens verder naar Londen te reizen. Harriman is van plan. na bespre kingen te Londen omstreeks 1 Sep tember terug tg, keren teneinde aan president Truman verslag uit te brengen. Tegenstrijdige verklaringen van Harriman en Stokes? Naar A.F.P. meldt heeft Harri man voor zijn vertrek een reeks verklaringen gedaan, welke in strijd zijn met de mondelinge en schriftelijke verklaringen van Ri chard Stokes, de Britse gedele geerde. Onder meer heeft hij ge zegd, dat hij de Britse voorstel len pas kort voor de overhandi ging aan de Perzische delegatie heeft gezien. Hem was voorts ge vraagd of hij het met de voorstel len eens was. Bovendien had premier Mossa- deq niet. zoals Stokes verklaarde, zijn standpunt tussen 20 en 21 Augustus veranderd. De premier had nooit ingestemd met de be noeming van een Britse directeur- generaal. Harriman. die via Belgrado naar Londen reist, zal volgens ,\.F.P. aan de Britse regering geen nieuwe voorstellen inzake de Perzische olie doen. Tegenover de pers verklaarde Harriman. dat hij op uitnodiging van de Joegoslavische regering nar Belgrado ging. ,.Ik hoop met maarschalk Tito te spreken over aanvullende steun der V. S.". Harimans verblijf in Belgrado zal enige dagen duren.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1