KOREA Nieuwe klacht van generaal Nam-il HET PERZISCHE OLIEGESCHIL Engeland verbreekt de onderhandelingen De economische betrekkingen DE STERKE ARM VAN UNCLE SAM van de Ver. Staten met de Sowjet-Unie Het totaal aantal arrestaties in Indonesië DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1951. 7e Jaargang No. 1813. Korea vrijwilligers in Nederland teruggekeerd Open brief aan Japanse volk Overeenstemming bij de Cura^aosche Petroleum Mij De doden op Jamaica Nationalistische bufferzone langs Birmese grens Antwoord van Mossadeq Premier van Pakistan over Kasjmir Keuring Korea vrijwilligers in orde bevonden Britse Kabinetsvergadering Stoke breekt onderhandelingen al WEERSVERWACHTING HOOGWATER. op onder op onder Aug. 22 5.33 19.52 21.20 12.27 23 5.35 19.50 21.39 13.46 24 5.37 19.48 22.05 15.01 25 5.38 19.45 22.42 16.09 26 5.40 19.43 23.31 17.06 27 5.42 19.41 17.50 28 5.43 19.39 0.33 18.23 Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 N& 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pel advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrci Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het MaandagnummeiZaterdags 11 uur Het hoofd van de Noordkore- aanse afvaardiging naar de be sprekingen te Kaesong, generaal Nam II, heeft Woensdag er over geklaagd, dat geallieerde vlieg tuigen tussen Kaesong en Pjong jang op 19 Augustus een jeep van de communistische delegatie hadden vernietigd. De klacht werd schriftelijk via verbindingsofficieren bij admi raal Joy ingediend en zegt, dat vliegtuigen de jeep met machine geweervuur in brand hadden ge schoten, aldus een mededeling van het opperbevel der V. N. te Tokio. De verklaring van de V. N. zegt dat de Noordelijken „trachtten een jeep langs de binnenweg van Pjongjang naar Kaesong te stu- fgïi zonder dit aan te kondigen. Herhaalde malen is gewaar schuwd, dat voorafgaande ken nisgeving essentieel is voor be veiliging tegen luchtaanvallen". Achter de linies gaat de aan voer van voorraden voor de Chi nezen en Noordkoreanen door. In de nacht van Maandag op Dins dag hebben geallieerde vliegers ongeveer 2300 voertuigen waar genomen. Versterkt door verse troepen hebben de Noordelijken de Zuid- koreanen van drie heuvels in Oostkorea verdreven. Dinsdag avond veroverden zij twee heu vels, nadat zij Dinsdagmorgen de toppen hadden bezet. Op vijf punten vallen de com munisten met bataljonsterkte aan. De zwaarste gevechten wor den geleverd boven Janggoe, waar zij trachten zes door Zuid- koreanen op hen veroverde heu vels weer in bezit te krijgen. Tot dusver hebben zij twee heuvels weten te heroveren. Communiqué achtste leger. In het communiqué van het achtste leger wordt gemeld, dat de Noordelijken met regiments sterkte boven Janggoe tegenaan vallen uitvoeren en Noordelijke bataljons in het gebied van Kan song de verbondenen tot terug trekken dwongen. Ten N.W. van Janggoe moesten Zuidkoreaanse troepen een heu vel prijsgeven en andere eenhe den moesten de top van een an dere heuvel opgeven. In het ge bied ten N. en ten N.O. van Janggoe verdedigen naar schat ting twee bataljons Noordelijken hardnekkig hoog gelegen terrein. De subcommissie voor 't voort zetten der wapenstilstandsbe sprekingen is Woensdag voor de zesde maal in strikt besloten ver gadering bijeen gekomen. Ei werd na afloop slechts meege deeld dat vandaag weer zal wor den vergaderd. De bijeenkomst van Woensdag duurde slechts kort. De bijeenkomsten der subcom missie 'zijn strikt vertrouwelijk, zodanig zelfs, dat de geallieerde legerleiding niet eens het uur van aanvang der vergaderingen wil mededelen. Intussen zetten radio-stations der verbondenen en van de com- munisten hun strijd voort. Vol- gens radio-Pjongjang wil de ge allieerde delegatie de wapenstil standsbesprekingen vertragen en uiteindelijk doen mislukken, „om de Amerikaanse regering in staat te stellen de goedkeuring van het congres te verkrijgen voor haar reusachtige militaire be groting". Het geallieerde radio-station te Korea, dat zijn uitzendingen richt op Korea en China, heeft de communisten er van beschul digd de wapenstilstandsbespre kingen te benutten voor het ver wekken van „incidenten", opdat een uiteindelijke regeling van het Koreaanse geschil vertraagd zal worden. Dinsdagavond om kwart over negen landde op Schiphol de K.L.M.-Constellation „Amster dam", met aan boord 50 leden van het vrijwilligers detache ment op Korea. Dit is de eerste groep van de 633 Nederlandse vrijwilligers, die op 26 Septem ber 1950 naar Korea vertrokken om de strijdkrachten van de V. N. te versterken. De anderen zul len aan het eind van de maand uit Korea naar Nederland terug- keren. Baron van Boetzelaer las de volgende boodschap van Hare Majesteit de Koningin voor: „Ik heet U allen hartelijk wel kom en gedenk met U in stilte en eerbied Uw makkers, die gij ginds achter hebt gelaten. Voor de wijze waarop gij Uw taak daarginds hebt vervuld dank ik U met trots en ik hoop dat U straks hetzij als militair, hetzij als burger de Uw toebedeelde taak met dezelfde energie moogt vervullen. Ik wens U een pretti ge thuiskomst". Feking-radio heeft in een uit zending melding gemaakt van een open brief van een in het Sjanghaise blad „Tan Koeng Pao" verschenen open brief aan het Japanse volk. In de open brief zegt „Tan Koeng Pao": „Wij geloven, dat het Japanse volk het feit erkent, dat ondertekening van het vre desverdrag met de regering van de Sov/jet-Unie en de Chinese republiek een oorlogsverklaring aan beide landen betekent". „Wij geloven, dat het Japanse volk begrijpt, dat zelfs nadat het verdrag is getekend de staat van oorlog tussen Japan en de Sow- jet-Unie en China zal bestaan", aldus de open brief volgens radio-Peking. De besprekingen, die gevoerd zijn tussen de directie van de Curaeaosche industrie mij. en de adviescommissie van de arbei ders, hebben tot overeenstem ming geleid. Nadere gegevens over de bereikte overeenstem ming zijn nog niet beschikbaar. Het aantal doden op Jamaica, gevallen door het geweld van de orkaan, bedroeg Woensdag 140. Er komen nog steeds nieuwe be richten over slachtoffers en aan gerichte schade binnen. Volgens een woordvoerder uit diplomatieke kringen in Rangoon hebben Chinese nationalisten ui sommige zuid-westelijke gebieden van de Chinese provincie Joenan en langs de noordoostelijke grens van Birma een bufferzone gescha pen. ICll. In het begin van deze maand ztm berichten ontvangen, dat over blijfselen van de legers van Tsjian Kal Sjek trachten in verbinding te komen met reeds in Joenan aanwezige nationalisten. Zij had den de Birmese grens overschre den en Birmese troepen waren be zig te verhinderen, dat zij opnieuw op Birmees gebied zouden terug komen, aldus die berichten. De woordvoerder heeft Woens dag medegedeeld, dat op een be paald ogenblik de nationalisten Kengma, 40 km ver in de provin cie Joenan, hadden bereikt, doch dat zij nu verzameld waren in een smalle strook van 240 km lengte aan weerszijden van de Birmees- Chinese grens. De woerdvoerder voegde er aan toe, dat in Thailand gestationneerde vliegtuigen regel matig de nationalsten bevoor raden. Chinese vrijwilligers uit Aziati sehe landen melden zich dagelijks aan in Malakka, Thailand en Bir ma, aldus deze woordvoerder. De laatste dagen wordt in ge zaghebbende kringen te Washing ton ernstig rekening gehouden met de mogelijkheid van een verbetering in de Amerikaans- Russische economische betrek kingen. Dit optimisme is geba seerd op een artikel in het Rus sische tijdschrift „News" onder de titel „Welke zijn de belemme ringen voor de uitbreiding van de Russisch-Amerikaanse han del?" De schrijver van dit arti kel bekleedt een hoge functie in het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken en is leider van de Amerikaanse afdeling. In dit artikel wordt o.m. het volgende opgemerkt: „De ope ning van de geweldige Russische markt voor de Amerikaanse uit voer zou voor onbepaalde tijd iedere economische crisis in de Verenigde Staten uitschakelen en dit land een onbegrensde wel vaart verzekeren." Met dit artikel is van Russische zijde een vraagstuk opgeworpen, dat de economische kringen in de Verenigde Staten, die nog steeds leven in de vrees voor een her haling van de geweldige crisis van de dertiger jaren, sterk be roert. In 1945, onmiddellijk na de overwinning op Japan, waren de Amerikaanse industriëlen en hoge ambtenaren van het Ame rikaanse departement van handel gedwongen onder zeer moeilijke omstandigheden het vraagstuk van de overschakeling van oor- logs- op vredeseconomie op te lossen. Toen werd in Amerika gedacht aan exportmogelijkheden naar het Verre Oosten, vooral naar China, doch de noodzaak in de eerste plaats aandacht te schenken aan het herstel van Europa werd oorzaak, dat het plan voor nieuwe afzetgebieden in het Verre Oosten op de ach tergrond geraakte. De koude oor log leidde tot een stijging van de militaire productie, hetgeen auto matisch alle andere economische problemen, afgezien van het ge vaar der inflatie, uitschakelde. De van Russische zijde uitge sproken gedachte opent aldus Agence France Presse voor de Amerikaanse industrie de moge lijkheid, van uitzicht op nieuwe afzetgebieden. In kringen van de Amerikaanse regering wordt ech ter tot dusverre de mening uit gesproken, dat het ook bij deze jongste Russische suggestie gaat om een onderdeel van het Russi sche vredesoffensief. Men wenst daarom de houding van de Rus sen op de conferentie van San Francisco en in de plenaire zit ting van de Verenigde Naties af te wachten, voordat men zijn standpunt wil bepalen. In Amerikaanse industriële kringen is men thans reeds be reid iedere gelegenheid aan te grijpen om een economische ont spanning mogelijk te maken. In dit verband heeft Wall- street Journal", dat reeds sinds lange tijd streeft naar toenade ring tussen Washington en Mos kou, onlangs geschreven, dat de Sowjets bij hun huidige vredes offensief zich uitspreken voor 'n vredelievend naast elkander leven van de beide economische stelsels. Natuurlijk worden, al dus dit blad, deze verklaringen in het westen in het algemeen en in de Verenigde Staten in het bijzonder met twijfel ontvangen, doch het werkelijke gevaar be staat daarbij, dat wijzelf scep tisch zijn' en het principe ver werpen. Het vredelievend naast elkander bestaan der beide eco nomische stelsels is volgens het blad slechts mogelijk, wanneer men in beide kampen werkelijk dit doel wil bereiken. De ver werping van het beginsel, dat de beide economische stelsels naast elkander kunnen bestaan, komt neer op een defaitistische hou ding. Het totaal aantal arrestaties van de zuiveringsacties van de laatste weken loopt ver in de duizend, indien men niet de offi ciële berichten hieromtrent sa menvoegt. De correspondent van Aneta te Medan meldde Woensdag, dat te Pematang Sianter 321 personen zijn aangehouden. Tezamen met de ruim 500 arrestaties in Medan, ongeveer 200 in Oost-Java, 100 in Cherlbon, 25 in Tangerang, 60 in Djakarta bij de eerste razzia en naar schatting ruim 100 bij de arrestaties aan de vooravond van de 17-Augustus-viering, komt men reeds aan een getal van 1300. Hierbij zijn niet inbegrepen de arrestaties in andere plaatsen zoals Semarang en Surakarta, waar het totaal arrestaties onbe kend is. Een Nederlander en twee Indonesiërs vermoord. De 37-jarige G. E. Plas, em Premier dr. Mossadeq had, zo als gemeld, minister Stokes om verlenging verzocht van de door laatstgenoemde op Woensdag middag gestelde termijn voor een aanvaarden van het nieuwe Brit se voorstel ter regeling van het Perzische oliegeschil. Doch aan gezien de Perzische senaat giste ren zijn vertrouwen heeft uitge sproken in het door dr. Mossa deq gevoerde beleid, zal het laatstgenoemde mogelijk zijn mi nister Stokes binnen de door hem gestelde termijn te antwoorden. Minister Stokes heeft zijn tijds limiet voor een antwoord door premier dr. Mossadeq op zijn jongste voorstel met drie uur verlengd. Ook de Perzische tweede ka mer heeft haar vertrouwen uit gesproken in het door dr. Mos sadeq gevoerde beleid. Zij mach tigde de premier de besprekin gen over het oliegeschil met de Britten voort te zetten, indien laatstgenoemde hiertoe bereid zouden zijn. In welingelichte Perzische kringen acht men het waar schijnlijk dat Mossadeq géén de finitief antwoord op Stokes' jong ste voorstel zal geven, doch dat hij laatstgenoemde zal verzoeken dit nader te willen toelichten. 33 Van de 36 aanwezige sena toren schonken premier Mossa deq hun vertrouwen, de drie an deren onthielden zich van stem ming. Premier Mossadeq begon in de senaat met het voorlezen van een uitvoerige verklaring. Toen hij tien minuten had gesproken, be gaven zijn krachten hom en moest hij gaan zitten. Hierop snelde de minister van financiën, Ali Varasteh, naar het spreekge stoelte en las het overige gedeel te der verklaring voor. Dr. Mossadeq gaf hierin een overzicht van zijn onderhande lingen met minister Stokes. Hij zette uiteen niet te hebben kun nen instemmen met Stokes' voor stel voor het in Britse handen leggen van de leiding der olie winning in de zuidelijke Perzi sche provincies, daar de Britse minister geen bijzonderheden had verstrekt over de grenzen, die aan de rechten en verant woordelijkheden van een derge lijke leiding zouden worden ge steld. „Indien een dergelijke Britse leiding bevoegdheden zou den worden toegekend, die de grenzen der Perzische wetgeving te buiten zouden gaan, zou dit een overtreding van de wet op de nationalisatie en een inbreuk ma ken op de Perzische souvereini- teit zijn", aldus dr. Mossadeq. De Perzische premier zeide verder minister Stokes te hebben voorgesteld een driehoofdige be- drijfsraad in te stellen, waarin 1 Brit, 1 Pers en 1 internationale deskundige zitting zouden heb ben. Stokes had dit evenwel een verdeling der verantwoordelijk heid en daarom onaanvaardbaar geacht. Dinsdagavond heeft een woord voerder van de Perzische rege ring medegedeeld, dat de „Iraan- se regering en de parlementaire oliecommissie het voorstel van minister Stokes om een Engelse directeur te benoemen voor het oliegebied slechts zullen aanne men, indien deze directeur niet over uitgebreide volmachten zou beschikken". Premier Mossadeq heeft Dins dagavond Stokes schriftelijk ver zocht om op dit punt nadere op heldering te geven. De Perzische minister-president heeft zich naar de leider van de Britse delegatie voor de oliebe sprekingen, Stokes, begeven om hem het antwoord te overhandi gen op zijn ultimatum. Volgens een lid van de oliecom missie, die bij het opstellen van het antwoord heeft meegewerkt, is er niets in het antwoord, dat er op zou kunnen wijzen, dat Per- zië instemt met de benoeming van een Britse algemene direc teur te Abadan. „Doch wij den ken niet, dat Stokes Donderdag vertrekt", aldus dit lid. Op een massabijeenkomst te Lahore heeft de premier van Pa kistan, Liaquat Ali Khan, ver klaard, dat als de vrede op het schiereiland zou worden verbro ken, „niet Pakistan, doch India, de Veiligheidsraad en alle leden- staten van de V. N. verantwoor delijk zouden zijn". Pakistan zou nooit toegeven aan onrecht of agressie, aldus Liaquat, en „voorzover het ons aangaat zullen wij ons vaderland tot de laatste druppel vijandelijk bloed verdedigen." ployé van de thee-onderneming Kiarapajung in het Tjiandjurse, benevens 2 Indonesiërs zijn ver moord toen zij met 70.000 rupiahs per vrachtauto van Tjandjur naar Tjikulon reden. De vracht auto werd uitgebrand terugge vonden. De kwestie van de guerilla- strijders. De minister van binnenlandse zaken, mr. Isqak Tjokrohadisur- jo heeft aan het kabinet verslag uitgebracht over de ontwikkelin gen in Zuid-Celebes betreffende het nationale reservecorps. De regering heeft besloten de af wikkelingen van het geheel, over te geven aan de plaatselijke autoriteiten. Inmiddels is mevr. Selawati Daud na contact te heb ben opgenomen met de leiders van de gevluchte leden van het reservecorps Zondag in Makas sar teruggekeerd. Enige weken geleden kwamen er uit Tokio berichten, volgens welke de Korea-vrijwilligers voor hun vertrek uit Nederland zeer oppervlakkig zouden zijn gekeurd, zodat zij spoedig na aankomst niet geschikt voor de dienst bleken te zijn. Verder zou den verscheidene vrijwilligers in Nederland toezeggingen hebben ontvangen met betrekking tot hun functie in Korea, welke toe zeggingen later niet gestand zou den zijn gedaan. Een woordvoerder van het mi nisterie van Oorlog verklaarde dat deze berichten „sterk over dreven" zijn. Na een onderzoek heeft de minister van Oorlog geen enkele aanleiding gevonden om ook maar iets te ondernemen tegen de inspectie van de genees kundige dienst der K. L. Geble ken is, dat de keuring der Korea- vrijwilligers goed is geweest, dat enkele vrijwilligers in Korea niet geschikt voor de dienst werden bevonden is het gevolg van het feit, dat zij bij de keuring in Ne derland hun kwalen hebben ver zwegen. Ook bij de werving van de vrijwilligers zijn geen onre gelmatigheden geconstateerd. Het is inderdaad voorgekomen dat enige vrijwilligers onder de dwang der omstandigheden in Korea een andere functie heb ben gekregen, dan hun in Neder land was toegezegd. De meesten hebben echter be grip voor de noodzaak hiervan getoond. Om misverstanden te voorko men moeten de vrijwilligers, die thans nog worden uitgezonden twee functies opgeven, die zij in het Korea-detachement be reid zijn te vervullen. De militaire luchtvaart in de Verenigde Staten is in handen van twee mannen: Hoyt Vanden- berg, de generaal die de laatste tijd vaak „in het nieuws" is ge weest in zijn functie van chef-staf luehtmacht en daarnaast Finletter, de politicus, die in het Washing- tonse Pentagon zijn hoofdkwartier heeft als „Air-Secretary". Dat Pentagon is een van de merkwaardigste gebouwen in de gehele wereld; een wiskundig zui vere vijfhoek (vandaar de naam), waarin 33.000 mensen werkenEen stadje op zich zelf dus, waarin al leen al twee employé's dagwerk hebben met het vervangen van kapotte gloeilampjes. Thomas Finletter is een weinig opvallende figuur, hü beweegt zich gaarne op de achtergrond, al is hij een van de drie belangrijkste me dewerkers van minister Marshall. Af en toe doet Finletter zijn mond open tegen een microfoon en dan verneemt men de belangwekkend ste zaken. Kort geleden werd hij in de „achterhoek" van de Middel landse Zee gesignaleerd, in Turkije en Griekenland en hij bleek daar onopgemerkt bezig te zijn met het sluiten van verdragen (althans het treffen van voorbereidingen daar toe) met beide landen, die bases voor de zwaarste bommenwerpers ter wereld zullen worden. De B-36 is Finletters troetelkind. Hij heeft de liefde voor dit mon ster-vliegtuig overgenomen van minister Johnson, die evenwel te- zeer in het openbaar zijn liefde bekende, zodat hij zijn (politieke) hals brak, terwijl Finletter die zorgvuldig bewaart, omdat hij zich buiten het gevechtsterrein van de Amerikaanse binnenlandse politiek kan houden. Desondanks zegt hij af en toe iets en niemand neemt hem dat kwalijk, ten eerste omdat hij zo weinig spreekt en ten tweede omdat hij zo precies weet wat hij zegt. De Britse ministers hebben op een bijzondere vergadering plannen besproken voor de bescherming en de evacuatie van het Britse perso neel in de olie-industrie in Perzie voor het geval de besprekingen tus sen Mossadeq en Stokes detimtief afgebroken zouden worden zo wordt uitgewoonlijk betrouwbare bron vernomen. Men heeft beslo ten, dat Engeland niet vrijwillig af stand zal doen van bezittingen, zo als de olie-installaties en de ralfi- naderij te Abadan, indien de missie van Stokes mislukt. Men verwacht, dat besloten is, dat slechts een beperkte staf voor Stokes heeft Woensdag de olie besprekingen afgebroken, toen de Perzen de Britse eis, dat de raffina derij te Abadan onder een Britse bedrijfsleider moet staan, van de hand wezen. Vandaag zal Stokes naar Enge land vertrekken. Premier Mossadeq verklaarde, dat hij tegenvoorstellen had inge diend, welke Stokes van de hand wees. „Het spijt mij zeer", zo zei do Perzische minister-president. Men verwacht, dat Harriman de zer dagen eveneens zal vertrekken. Mossadeq overhandigde het Per zische antwoord persoonlijk aan Stokes. Het onderhoud, dat 80 mi nuten duurde werd bijgewoond door Averell Harriman. De tekst van het Perzische ant woord was niet onmiddellijk te ver krijgen. Mossadeq overhandigde twee brieven aan Stokes. Volgens radio Teheran was de inhoud van het le schrijven in grote lijnen als volgt: Perzië is bereid olie aan vroeger^ afnemers te leveren op basis van de in het verleden gekochte hoeveel heden en tegen prijzen zoals die op de wereldmarkt gelden. De afne mers zullen direct met Perzië han delen of via een tussenpersoon, die een internationale distributie-maat schappij kan zijn. Perzië is voorts genegen de bui- telandse staf in dienst te houden op basis van de door de voormalige Brits-Iraanse oliemaatschappij met hen gesloten contracten. De huidige organisatie zal kun nen blijven bestaan voor zover zij niet in strijd is met de wet op de nationalisatie. Perzië zal verder de buitenlandse staf vrijheid van handelen geven en vooraanstaande deskundigen uit landen, die niet directe belangen in Perzië hebben, uitnodigen lid van de directie te worden. Stokes verklaarde later: „Het heeft geen zin om de besprekingen voort te zetten. Het essentiële punt is het verzekeren van de voortzet ting van de olieproductie. Dit be tekent het aanhouden van de staf en dit op zijn beurt wil zeggen, dat er een Britse bedrijfsleider moet zijn. Aangezien Mossadeq dit heeft geweigerd, moest ik tot mijn spijt tot de gevolgtrekking komen, dat mij niets anders te doen staat dan onmiddellijk naar huis te gaan". Stokes verklaarde verder: „Ik deelde Mossadeq mede, dat, wan neer hij tijd had om het probleem betreffende de staf te bestuderen en een oplossing in een passende vorm aan de hand deed, de Britse regering accoord zal gaan met het hervatten van de besprekingen op dezelfde basis als tevoren". Hij zei niet te weten, wat de in houd van de Perzische voorstellen Ivas. „Vlak voor zijn vertrek over handigde de Perzische premier mij zonder commentaar twee envelop pen. Later hoorde ik, dat zij zijn nieuwe voorstellen bevatten. Aan gezien deze in het Perzisch waren gesteld, heb ik er geen flauw idee van, wat zij inhouden". Volgen-, Harriman zijn de bespre kingen gesehorst, doch niet afge broken. „Ik hoop oprecht, dat de besprekingen spoedig kunnen wor den hervat", aldus Harriman. Deze inleiding dient om des te meer waarde te schenken aan Fin letters verklaring-van-deze-dagen, dat het krachtigste wapen, waar over de Amerikaanse defensie be schikt, ontegenzeggelijk de vloot van zware bommenwerpers is, die men populair in de wereld de „atoombommenwerpers" noemt. Nu heeft men die reuzenvliegtui- gen niet zozeer nodig, omdat die naar elke hoek van de aarde moeten worden gedragen en na het afleveren van hun bestelling veilig moeten terugkeren naar een be vriende bases. Vandaar Finletters belangstel ling voor Turkije en Griekenland, vanwaar uit immers niet alleen Moskou kan worden bewerkt, doch ook dc zware Russische industrie achter de Oeral. Finletter is van mening, dat het bestaan van deze machtige lucht vloot de vrede tot dusver heeft kunnen behouden. Had Amerika eer. dergelijke vloot ontbeerd, dan waren wij thans wellicht in oorlog. Langzamerhand is iedere Ameri kaan ook wel zover, dat hij de waarde van de B-36 erkent. Indien de Moscovitische politici vandaag tot een oorlog zouden besluiten zouden dezelfde dag nog de B-36's in actie komen. Hoe de organisatie precies is voorbereid, weten wij uiteraard niet, doch men neemt aan, dat de Amerikanen in Enge land reeds een goede basis voor deze monstervliegtuigen hebben. Dat ook een voorraad atoombom men klaar ligt, geloven wü niet. Die zou op de dag van oorlogsver klaring naar nabije bases moeten worden overgebracht, zodat daags na het begin van een oorlog de eer ste atoombommen op Rusland zouden kunnen vallen, want geen jachtvliegtuig ter wereld houdt op het ogenblik een formatie van deze slagscliepen-van-de-lucht tegen. Dit alles moet natuurlijk ook in liet Politbureau bekend zijn en volgens Finletter blijft dit voorlo pig een garantie voor de vrede. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Donderdagoch tend tot Donderdagavond. Half bewolkt. Half bewolkt, droog weer. Zwak ke tot matige wind uit Westelijke richting. Weinig verandering in temperatuur. VRIJDAG 24 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.32 7.07 7.47 7.57 n.m. 6.47 7.22 8.02 8.12 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1