Hevige communistische tegenaanval Korea in De Nederlandse defensieinspanning De Perzische oliekwestie UIT INDONESIË «--ngiSSrSE Nederlander spionneerde voor de Duitsers Mevrouw Roosevelt de meest bewonderde vrouw Nederlandse troepen niet in Duitsland gelegerd WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1951. 7e Jaargang No. 1812. ANTWOORD VAN ADMIRAAL JOY Communistische strijdkrachten zijn, na uitgebreide versterkingen te hebben ontvangen, Dinsdag een tegenaanval begonnen, waarbij de Zuidkoreanen zyn verdreven van de stellingen, die laatstgenoemden bij een offensief in de afgelopen 4 dagen hadden bezet. De communistische aanvallers lieten zich niet weerhouden door hevige bombardementen door ar tillerie, luchtmacht en vloot der Verbondenen, welke zware verliezen onder hen veroorzaakten. de besprekingen. dorpshoofd vermoord Het Europese leger WEERS VER W ACHTIN G HOOGWATER. Vliegtuigongeluk in New Yersey Italiaanse verklaring over proces in Peking-China Misbruik van Geallieerde uitvoerlicenties? Westduiise coalitie zal gehandhaafd blijven Eisen lol loonsverhoging Zwitserland heeft Blücher ge- Frankcring bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 NSt 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent -- Losse nummers 7 cent DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pet advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adm Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uui Voor het Maandagnummer Zaterdags 11 uur De Dinsdagochtend gehouden bijeenkomst der subcommissie van communisten en verbonde nen ter voortzetting van de wa penstilstandsbesprekingen heeft slechts kort geduurd. Een groot gedeelte van de tijd werd door gebracht met het bestuderen van kaarten. Vandaag wordt weer vergaderd. Vliegers van de geallieerde luchtmacht hebben Dinsdagmor gen gemeld, dat zij in de afgelo pen nacht op Noordkoreaanse hoofdwegen ongeveer 3400 voer tuigen hebben waargenomen, de meeste aan het oostelijke deel van het front. Amerikaanse, Zuid-Afrikaanse en Australische vliegers voeren dag en nacht in nauwe samen werking met de landstrijdkrach ten bombardementen uit. p-26-bommenwerpers hebben Noordelijke troepen gebombar deerd. Op het hoofdkwartier van het 8ste leger is medegedeeld, dat onophoudelijke lucht-, artillerie- en vlootbombardementen de Noordelijken zware verliezen toe brengen. De Noordelijken had den tegenaanvallen uitgevoerd om het geallieerde opdringen van de afgelopen 24 uur te stuiten, doch 'hun pogingen werden zwakker. LICHTING 1950 II OP 1 FEBRUARI NAAR HUIS. De dienstplichtigen van de lich ting 1950 II blijven 16 maanden onder de wapenen en zullen dus op 1 Februari a.s. afzwaaien, zo werd gistermiddag in Den Haag mede gedeeld. Voor hun terugkeer naar de bur germaatschappij hebben de man nen van de uit deze lichting ge vormde 31ste regimentsgevechts- groep nog 'n zwaar oefenprogram te verwerken. Zoals bekend zullen zij in September deelnemen aan intergeallieerde manoeuvres in de Britse zóne van West-Duitsland en direct daarop aan manoeuvres m de Franse zóne van West-Duits- land. Een officier van het 8ste Ame rikaanse leger verklaarde Dins dag in een commentaar op de tegenaanval der communisten o.m.: „Dit is meer dan slechts het bieden van sterke tegenstand door de vijand, wij zijn in een veldslag verwikkeld". De officier verklaarde verder dat de Zuidkoreaanse infanterie van de top van de voornaamste heuvel is verdreven, doch dat zij nog stand houdt op de zuidelijke hellingen en daar krachtige tegenstand biedt. De communisten begonnen hun aanval bij het aanbreken van de dag, drie uur later hadden zij de heuveltop veroverd. Hun aan- valstechniek bestond hierin dat zij een hevig vuur afgaven met lichte vuurwapens en mortieren en daarna aanvielen zonder het vuren te verminderen. In een te Tokio opgevangen uitzending van radio-Pjongjang werd opnieuw verklaard, dat de communisten tegenstander zijn van elke verdeling van Korea behalve die langs de 38ste breed tegraad. Voorts wordt in de uitzending gezegd, dat „de Amerikanen zelfs gedurende de onderhandelingen op een waanzinnige manier op verscheidene fronten in Korea bleven aanvallen". ANTWOORD VAN ADMIRAAL JOY I-Iet hoofd van de delegatie van de V. N. bij de wapenstilstands besprekingen te Kaesong, admi raal Joy, heeft Dinsdag geant woord op de communistische be schuldiging van schending door de V. N. van de neutrale zone van Kaesong. In een bericht aan het hoofd van de Noordkoreaanse delega tie, generaal Nam II, verklaarde admiraal Joy, dat een inleidend verslag over de gemelde schen ding de communistische beschul digingen niet bevestigd. De Noord-Koreaanse generaal Nam II heeft gisteren admiraal Joy's antwoord op de „schending van de neutrale zone van Kae song" onbevredigend genoemd. Hij verzoekt nogmaals om be straffing van de schuldigen en om de verzekering, dat een her haling van het voorgevallene achterwege zal blijven. Het is nog niet zo heel lang ge leden, dat er in het buitenland cri- tiek werd geoefend op de inspan ning, die Nederland zich voor zpn defensie getroost. Ofschoon ook toen werd verklaard, dat alle mo gelijke offers werden gebracht om de door de acties in Indonesië ver traagde opbouw van de Nederland se strijdkrachten te bespoedigen, bleef men in sommige buitenland se kringen met een zeker wantrou wen de pogingen van ons land vol gen om zijn afspraken op defensie gebied na te komen. Deze situatie is thans veranderd, zo werd gistermiddag in Den Haag door bevoegde zijde verklaard. Men is er op het ogenblik van overtuigd, dat ons land bereid is zich te ver dedigen en dat ons volk in het be lang van deze verdediging de offers wil brengen, die het kan brengen. Dit betere begrip is voornamelijk te danken aan de oriëntatie-bezoe ken, die generaal Eisenhower en officieren van zijn staf in de afge lopen maanden aan ons land heb ben gebracht. Eisenhower en zijn staf hebben thans het Nederlandse drie-divisieplan volledig geaccep teerd: een parate divisie en twee mobilisabele divisies, die in twee dagen gereed kunnen zyn om inge zet te worden, doordat de man schappen geoefend zijn en het be- nodigde materieel is opgeslagen Ook voor een nieuwe moeilijkheid bij de opbouw van ons leger: een tekort aan beroepsofficieren voor da encadrering, hebben Eisenhower en zijn staf begrip. Van die zijde is er geen bezwaar tegen gemaakt, dat bij Nederlandse vechteenheden reserveofficieren worden ingedeeld, mits de sleutelposities door be roepsmilitairen zijn bezet. Met be trekking tot de materieelpositie van het leger vernamen wij nog, dat men op 't Ministerie van Oor log vóór September 1952 het tekort aan materieel overwonnen denkt te hebben. Er zijn reeds grote orders geplaatst. Men verwacht hierdoor reeds in het komende voorjaar over voldoende materieel voor de ver bindingsdienst (radio's) te kunnen beschikken. Minister Stokes, Harriman en premier dr. Mossadeq hebben Dinsdagochtend opnieuw verga derd teneinde te pogen de be sprekingen over het Perzische oliegeschil weer op gang te bren gen. Stokes had tevoren een be zoek gebracht aan de Sjah. Stokes trekt zijn voor stellen inv De Britse ambassade te Tehe ran heeft verklaard, dat Richard Stokes, de leider van de Britse delegatie, die in Teheran onder handelingen heeft gevoerd, zijn voorstellen inzake een regeling van het oliegeschil heeft inge trokken. Volgens de Britse ambassade is Stokes tot de conclusie geko men, dat „Perzië niet bereid is, in te stemmen met enigerlei re geling waarbij Britse technici bereid zouden zijn bij industrie te blijven." Van welingelichte Britse zijce is de verwachting uitgesproken dat Stokes Perzië binnen 24 uur zal verlaten. de olie- Stokes geeft de Perzische rege ring bedenktijd tot hedenmiddag. Stokes, de leider van de Britse onderhandelaars te Teheran, heeft Voor de bijzondere strafkamer der Arrondissements Rechtbank te Zutphen zal terecht staan de 44-jarige C. L. Huschka, geboren te Arnhem, die tijdens de oorlog in dienst was van de Marine Ab- wehrstelle en als zodanig deel uitmaakte van een contra-spion- nage systeem in het bezette Ne derlandse gebied. De dagvaarding vermeldt een groot aantal feiten en in totaal zijn 40 getuigen gedagvaard. Van zijn handelingen zijn een groot aantal Nederlanders het slachtoffer geworden en in Maart 1945 heeft hij nog een lid van de Canadese luchtstrijdkrachten van het leven beroofd. De dagvaarding vermeldt ver- Maandag heeft zich op een Chi- ren van de 22-jarige R. B. Lam. nese school te Sur aba ja een poli- rnerding, die zoals destijds ge- tiek incident voorgedaan. Eenl elc op 29 April in een wo- leerling van de vijfde klas van de I n^ng. aan (je Djalan Embong in Chinese lagere school Nam Wash Ban(jUng door een rampokker schreef in een van zijn boeken. I wer<j neergeschoten. Kort na deze „Roei de communisten uit". De la-fkartige moord werden vier van onderwijzer, die dit las, ontstak in [(e acPt Py <je overval betrokken woede en het kereltje werd door ,ja(jers gearresteerd, het schoolhoofd, van de school Het wapen> waarmee hij des- verwijderd. Onlangs is de Nam 1 moord pleegde en waar- Wash-school gereorganiseerd. Alle me(? hy zich nu nog trachtte te leerkrachten, aan deze school ver- I verdedigen, werd hem uit de hand bonden, zijn thans links georiën- gealagen Na zijn arrestatie legde teerd. I hij een volledige bekentenis af. MOORD EN A AII GEAR- moordenaar van de heer RESTEER». Lammerding bleek indertijd ge Leden van het C.P.M. (Com- vlcgen, toen het C.P.M. en de po- litie een inval deden in zijn wo ning te Tjimahi. Dezer dagen kreeg het C.P.M. echter een tip, dat de gezochte zekere O. alias S, zich in Tjitjadas bevond. Bij een inval in de woning, waar hi zich volgens de inlichtingen moest ophouden, trof men hem inderdaad aan. Op'zijn aanwijzigingen kon nog een zekere O. worden ingere kend, die eveneens bij de overval in de Djalan Embong betrokken is geweest. Dezer dagen is de Lurah van De Nederlandse Regering heeft grote bezwaren. Na bestudering van het interim rapport, dat op de onlangs te Panjs gehouden conferentie over de vor ming van een Europees leger is uitgebracht, blijft de Nederlandse regering zeer grote bezwaren koes- teren tegen bepaalde in dit rapport vervatte voorstellen, zo werd gis termiddag in Den Haag van offici ële zijde medegedeeld. Dit wil echter niet zeggen, dat de regering geen mogelijkheden ziet pm te komen tot een zekere geco ördineerde Europese strijdmacht. Het grootste bewaar van Neder landse zijde is. dat bepaalde voor stellen zo weinig rekening houden met de werkelijkheid. Het voorstel b.v om de benoeming van alle offi cieren voor het Europese leger uit sluitend te doen geschieden door de Hoge Commissaris voor de de fensie en het voorstel voor alle dienstplichtigen een gelijk soldij uit te keren, acht de regering in de huidige omstandigheden en ook in de nabije toekomst onmogelijk te verwezenlijken. Een zegsman van het Ministerie van Oorlog verklaarde: „Men krijgt soms de indruk, dat het voorgestel de Europese leger gezien moet wor den als een gedeeltelijke vlucht uit de beslissing over de Duitse herbe wapening." medegedeeld door het K.N.M.I. te Dè Bilt, geldig van Woensdagoch tend tot Woensdagavond. Dezelfde temperatuur. Vrij veel bewolking met hier en daar wat lichte regen. Meest ma tige wind tussen Zuidwest en Zuid Weinig verandering in tempera tuur. der o.m. nog de volgende feiten: In de zomer van 1942 opereer de H. in het noorden van het land, waar hij in contact kwam met de illegale werker F. Haits- o__ ma te Huizum (Fr.). Deze laatste xeharon in het onderdistrict Ban. Dinsdagavond verklaard, dat hij de middag de tijd had gegeven om een nieuw voorstel te aanvaarden be treffende de tewerkstelling der oliedeskundigen in de raffinaderij van Abadan. Tegenover de pers verklaarde Stokes, dat indien de Perzen niet zouden toestemmen, er voor hem niets anders over zou blijven dan naar huis te gaan. Stokes zeide, dat hij het nieuwe voorstel in de plaats had gesteld van het uit acht pun ten bestaande voorstel, dat hij te voren had ingetrokken Indien premier Mossadeq V\ oens- dag zijn nieuwe voorstel zou aan vaarden, zou hij, Stokes, trachten de discussie over andere aangele genheden te heropenen De Britse staf in Abadan had eenparig geweigerd aan het werk te blijven indien de Perzische rege ring zou blijven staan op „onmoge- lijke arbeids- en beheersvoorwaar den". Het was, aldus Stokes, een feit, dat er geen betere staf in de wereld bestond. Indien deze stat voor Perzië verloren zou gaan, zou hij niet vervangen kunnen worden en zou de olie niet kunnen vloeien. Mossadeq vraagt om uitstel. De Perzische minister-president Mossadeq heeft besloten de leider van de Britse delegatie, Richard Stokes, om verlenging te verzoeken van de door Stokes op Woensdag middag gestelde termijn voor het aanvaarden van het nieuwe Engel se voorstel inzake de oliekwestie. Volgens het nieuwe voorstel van Stokes zou het gehele Britse perso neel van de raffinaderij te Abadan onder leiding van een Engelsman worden gesteld, die op zijn beurt onder Perzische controle zou staan. BRITS KABINET BIJEEN OVER OLIEKWESTIE. Het Britse kabinet is Dinsdag avond bijeengekomen om te spre ken over de ontwikkeling in de Perzische oliekwestie. Behalve ministers waren ook aanwezig luchtmaarschalk Sir John Sles- sor, chef van de luchtmachtstaf, en Sir William Frazer, voorzitter van de Anglo-Iranian Oil Compa. ny. Men meent te weten, dat de ministers spraken over de poli tiek, die Engeland zal volgen in geval van een algeheel afbreken van de Perzisch-Britse Ibesprekin- gen. Volgens welingelichte kringen te Londen bespraken de minis ters de plannen, die reeds eerder zijn gemaakt om, het leven van Britse onderdanen in Perzië te beschermen, indien de onderhan delingen definitief worden afge broken. Aan een groot aantal Neder landers werd door enqueteurs en enquetrices van het Nederlands instituut voor de publieke opinie de volgende vraag gesteld: „Welke van de nu levende vrouwen leden van de konink lijke familieleden niet meegere kend bewondert U 't meest?' De resultaten hiervan waren als volgt: 1. Mevrouw Roosevelt. 2. Fannie Blankers-Koen. 3. Henriëtte Roland Holst. 4. Eva Peron. 5. Mevr. Tsjang Kai Tsjek. 6. Dr. Nicolette Bruining. 7. Madame Curie. Al sinds enkele jaren staat mevrouw Roosevelt als meest be wonderde vrouw aan de top. 10 Procent van alle Nederlanders bewondert haar het meest, tegen 14 procent in het vorige jaar. Fannie BlankersKoen komt daarna met 6 procent, tegen 4 procent vorig jaar. Zij heeft nu Henriëtte Roland Holst van de tweede plaats verdrongen. Nieu welingen op deze lijst zijn Eva Peron, en dr. Nicolette Bruining. Mevrouw Spoor en Maria Mon- tessori, die vorig jaar nog op de Maandag is een oefenstraal- vilegtuig van het type T-35 nabij Fort Dix (New Jersey) veronge lukt. Het toestel stortte neer aan de rand van de luchtbases Moguire vlak bij een vrachtauto met soldaten. Beide inzittenden van de machine en acht soldaten kwamen om het leven. Het toe stel vloog onmiddellijk in brand. Een woordvoerder van 't leger deelde mee, dat tenminste tien anderen met verwondingen in het ziekenhuis zijn opgenomen. 4e en de 6e plaats stonden, ko men nu niet meer op deze lijst voor. Mevr. Spoor behoorde en kele jaren achtereen tot de meest bewonderde vrouwen. Ma ria Montessori kwam vorig jaar voor 't eerst op deze lijst voor Er zijn meer vrouwen dan man nen die mevrouw Roosevelt het meest bewonderen (n.l. 15 pro cent vrouwen tegen 10 procent mannen). Daarentegen zijn er meer man nen die voor Fannie Blankers Koen bewondering hebben dan vrouwen (8 tegen 4 procent). I Het Italiaanse ministerie van Ongeveer 15 procent van alle Buitenlandse Zaken heeft Dins- mannen, beantwoordden de (jag naar aanleiding van het ver- vraag, welke vrouw zij het oordelen van drie Italianen in meest bewonderen met „mijn communistisch China de beschul- eigen vrouw" of „mijn moeder". diging, dat zij hadden deelgeno men aan een complot tegen het leven van Mao Tse Toeng, „be lachelijk" genoemd. De Italiaanse regering had te vergeefs gepoogd de drie perso nen na hun arrestatie in Septem ber van het vorig jaar te helpen. Van de betrokkenen kreeg An tonio Riva de doodstraf, welk vonnis voltrokken is, bisschop Tarcisio Martina van Yhsien (in de provincie Hopei) werd tot vertelde hem dat zich in de om geving van Dokkum vijf mannen bevonden die per boot naar En geland wilden oversteken. Verdachte heeft toen gezegd, dat hij wel kon zorgen, dat ze per vliegtuig weg kwamen. De illegale werker P. de Jong zou de mannen naar het huis van Haits- ma brengen en Huschka zou ver volgens zorgen dat ze naar En geland kwamen. Inplaats daarvan leverde hij de Nederlanders echter aan de bezetter uit. W. G. M. de Vos en J. H. Maatman kwamen als ge- jubiru (Ambarawa) door twee in burger geklede en met een revol ver bewapende personen ver moord. De rampokkers dwongen hem zijn bezittingen af te staan en losten vervolgens twee schoten, die de Lurah dodelijk troffen. MEISJE DOODGESCHOTEN, Dezer dagen trachtte een ben de het huis van een zekere Unah in kampung Benteng in Sukabumi binnen te dringen. Met hun vuur- Men zal zich herinneren, dat enige tijd geleden in Den Haag officieel werd medegedeeld, dat er met Engelse autoriteiten on derhandelingen werden gevoerd over de legering en oefening van een Nederlandse regimentsge vechtsgroep in West-Duitsland (het plan Lingen). Bij informatie naar de stand van deze onderhan delingen werd gistermiddag door bevoegde zijde in Den Haag me degedeeld, dat de kwestie van de oefengelegenheid in Duitsland op het ogenblik zeer onduidelijk is. Het is thans zo goed als zeker, dat er geen Nederlandse troepen in Duitsland gelegerd zullen wor den. Wel bestaat nog de mogelijk heid, dat Nederlandse troepen in West-Duitsland zullen kunnen oe fenen. In verband hiermede worden de zomerkampen te Stroe en Oir- schot thans voor winterlegering in gereedheid gebracht. Verder worden er op vier plaatsen in ons schaffen. Deze nieuwe legerruim te zal voor 1 Januari van het vol gende jaar gereed zijn. De nieu we legerkampen krijgen dezelfde indeling als het kamp bij Stroe. De Amerikaanse bezettings autoriteiten stellen een onder zoek in naar het vermoedelijke misbruik van geallieerde uitvoer- licenties voor het smokkelen van grote hoeveelheden strategische goederen naar Tsjecho-Slowakije. levenslang en Vittorio Gerii lot Van Amerikaanse zijde is dien-1 zes jaar gevangenisstraf veroor- aangaande heden medegedeeld, deeld. dat uitvoerlicenties, welke enige jaren geleden werden uitgegeven door het Amerikaans-Britse uit en invoerbureau, dat thans wordt I geliquideerd, in Mei j.l. werden gebruikt voor het leveren van machines ter waarde van millioe- nen dollar uit West-Duitsland naar Tsjeeho-Slowakije. De Ame rikanen stellen thans, naar ge meld wordt, een onderzoek in bij Duitse firma's, voornamelijk in De volg hiervan in een concentratie- I schoondochter van Unah, een kamp om het leven. meisje van 17 jaar, werd hierbij Van Juli 1943 tot Mei 1944 dodelijk getroffen. Zijn dochter en werkte hij voor een deel in Gro- zijn vrouw werden zwaar gewond, ningen, waar de illegale werker wapens trachtten de bendeleden nieuwe gebouwencomplexen de voordeur te forceren. De opgetrokken, die elk aan 3.000 militairen onderdak zullen ver- DONDERDAG 23 AUGUSTUS. v.m. n.m. Breskens 5.50 6.03 Terneuzen 6.25 6.38 Hansweert 7.05 7.18 Walsoorden 7.15 7.28 ZON- EN MAANSTANDEN. MAAN ZON op onder Aug. 21 5.32 19.54 22 5.33 19.52 23 5.35 19.50 24 5.37 19.48 op onder 21.05 21.20 21.39 22.05 11.08 12.27 13.46 15.01 A. Jansen uit Winschoten het slachtoffer van zijn machinaties werd. In dezelfde periode penetreer de (Huschka) in een verzetsorga nisatie in het westen van het land, waar hij vele slachtoffers maakte. Toen hem eind 1944 in het westen van het land de grond te heet onder de voeten werd, ver trok Huschka naar Twenthe, waar hij contact kreeg met de Enschedese illegaliteit. Op 31 Maart verried hij een bijeen komst van illegale werkers in de Sumatrastraat te Enschede aan de Duitse autoriteiten, met het gevolg, dat 10 personen werden doodgeschoten. Een groot aantal illegale wer kers en familieleden der slacht offers zullen als getuige optre den. BIElNDE BESCHOOT TREIN. Tussen Bogor en Sukabumi werd Maandagochtend een trein door een bende van onbekende sterkte beschoten. Hierbij werden twee leden van het spoorwegpersoneel gedood. OOK EEN ZUIVERINGS ACTIE IN SEMARANG. Ook te Semarang is blijkens be richten van de correspondent van Aneta een zuiveringsactie ingezet na de soortgelijke acties te Dja karta, Mledan, Surabaja, enz. Ook hier bleven mededelingen van of ficiële zijde uit. O.m. werd een in val gedaan in het afdelingskan toor van de Partai Kommunis en in het gebouw Rakjat Indonesia, waar de besturen van vele vak verenigingen gevestigd zijn. On der de gearresteerden bevinden zich o.m. de secretaris van de PK.I., de voorzitter van de Sobsi '<iè voorzitter van de Partai Rakjat Indonesia (de partij van Bung Tomo). DE GUERILLAKWESTIE IN ZUID-CELEBES. In politieke kringen te Makas sar betreurt men op (het laatste ogenblik het uit de weg ruimen van de kwestie inzake de gueril la's, doordat vier voormalige gue. rillsubataljons naar schuilplaatsen In het binnenland vluchten. Men is er echter van overtuigd, dat alles gedaan is om de overgang van de voormalige guerilla-bataljons (corps Tjadangan Nasional, natio nale reservecorpsen heten zjj) naar de A.P.R.I. (Indonesische strijdkrachten) mogelijk temaken, zodat de thans door de regering aangekondigde maatregelen alles zins begrijpelijk worden geacht ZAL HET SOLDIJ VAN DE SOLDATEN WORDEN VERHOOGD? In verband met de langere lich- tingsduur wordt overwogen om de soldij van de dienstplichtingen bij de K. L. iets te verhogen. In dien deze verhoging doorgang zal vinden, zal de toeslag op het soldij waarschijnlijk niet direct worden uitbetaald aan de solda ten doch gebruikt worden om al lerlei fondsen te verkrijgen, waaruit bijzondere aanschaffin gen, die de soldaat het leven in militaire dienst kunnen veraan genamen, betaald zullen worden. In ieder geval zal er op e be groting van oorlog meer worden uitgetrokken voor de militaire te huizen. Verder zullen de soldaten een aantal vaktechnische cursus, sen kunnen volgen, die bedoeld zijn om hun de teruggang naar de burgermaatschappij te verge makkelijken. Naast deze van overheidswege voorbereide steun zullen de soldaten misschien ook van particuliere zijde geholpen worden ibij het veraangenamen van hun langere diensttijd. De mogelijkheid bestaat, dat de de mobilisatie-raad, zij het ook in enigszins gewijzigde vorm, zich met de bundeling van het parti culier -initiatief in dezen zal be lasten. De Braziliaanse regering heeft vier geleerden opdrachten gegeven in verband met de bouw van een „atoomstand" in de staat Minasgeraes. Volgens radio Moskou is Maandag de vice-president van 't presidium van de opperste Sow- jet G. A. Zmoechamedof over leden. Hij was tevens president van de opperste Sowjet van de Tartaarse Sowjet-republiek. het Rührgebied, in hoeverre deze over eens waren firma's oude licenties van het bovengenoemde bureau hadden aangenomen, welke door G. Da- vidovic, een Tsjecho-Slowaak, werden aangeboden teneinde het mogelijk te maken, dat verboden De Westduitse vice-kanselier, Franz Blücher, heeft na een on derhoud van ongeveer twee uur verklaard, dat weliswaar de par tijpolitiek' niet besproken was, doch dat de kanselier en hij het er dat de coalitie gehandhaafd en zelfs versterkt" dient te worden. Hiervoor was de goede wil van beide partijen no dig. Zijn partij (de F.D.P. vrije democraten) bezit deze goede wil. Hij had tegenover kanselier goederen die door de Amerikaan-1 Adenauer (Christen-democraten) se militaire politie aan de Tsje- I de redenen uiteengezet van zijn chische grens waren teruggezon- ontslag uit het gezagsorgaan voor den, langs Hamburg, Rotterdam ket Rührgebied. De kanselier had en Amsterdam toch Tsjecho-Slo 2ijn, Blüchers, standpunt begre- wakije konden bereiken. j pen. Hij zou niet van zijn uittre ding terugkomen. Tijdens Aide- I I nauers verblijf van vier weken in I areigd uit de regering te zullen Een half millioen Britse spoor-1 treden, indien de verschillen van weganbeiders heeft gisteren een I menjng over economische kwesties eis ingediend tot loonsverhoging ten bedrage van in totaal 16 mil- lioen pond sterling. Zij vragen een verhoging van 10 pet. over de gehele linie. In Februari werd hun een loonsverhoging toegekend van 7% pet., hetgeen de genationaliseerde spoorwegen 12 millioen pond sterling per jaar extra kostte. Ook ingenieurs en arbeiders van scheepswerven, tezamen 2.500.000 millioen man, zullen om een loonsverhoging van 1 pond per week verzoeken, een verho ging die de werkgevers waar schijnlijk 125 millioen pond ster ling per jaar extra zal kosten. Heden vergaderen leiders van het personeel van spoorwegwerk- plaatsen ter bespreking van soortgelijke stappen. Ook andere vakverenigingen zijn bezig met het opstellen van looneisen. De Engelse regering heeft ge tracht, de arbeiders van loon eisen te doen afzien teneinde in flatie te voorkomen. De vak- ibondleiders verklaren evenwel dat zij van deze gedragslijn moe ten afwijken met het oog op de „overweldigende stijging van de kosten van levensonderhoud". Zij wensen tevens een prijsbeheer- sing vanwege de regering. op de spits gedreven zouden wor den. Blücher zeide, dat de kwesties van de Duitse kolenvoorziening in de winter, de kortelings aan Duitsland overgedragen Rijnhaven Kehl, het onderhoud tussen Ade nauer en Fette (voorzitter van de Wtestduitse vakbond) en economi sche kwesties in het algemeen waren besproken. „Htet is te vroeg om te zeggen, dat wij volledige overeenstemming bereikten. Ons onderhoud duurde slechts twee uur", zo voegde BJü- cer er aan toe. BRITSE VOORRADEN OP NEDERLANDSE VLIEGVELDEN. Naar van gezaghebbende zijde wordt vernomen worden er in het kader van een intergeallieerd plan- voor de bezetting en verdediging van vliegvelden in West-Europa bepaalde voorzienningen getroffen voor het opslaan van Britse voor raden op verscheidene plaatsen in Nederland. Deze voorzieningen vereisen geen grote nieuwe bouwwerken. Behal ve de R. A. F. zullen ook andere landen in geval van nood de hel pende hand reiken bij het bezetten en verdedigen van Nederlandse vliegvelden.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1