Orkaan teistert Jamaica Zware bombardementen in Korea ie Nieuwe moeilijkheden met Ambonnezen Het Perzische oiiegeschil West-Duitsland zou voor een financiële crisis staan AKKERTJES President Sukarno over Nieuw-Guinea Geallieerde manoeuvres in West-Duitsland Wèg die pijn MAANDAG 20 AUGUSTUS 1951. 7e Jaargang No. 1810. Rusland wenst de hervatting van de besprekingen over de leen- en pachtwet WEERSVERW ACHTIN G HOOGWATER. op onder op onder Aug. 20 5.30 19.56 20.53 9.48 21 5.32 19.54 21.05 11.08 22 5.33 19.52 21.20 12.27 23 5.35 19.50 21.39 13.46 24 5.37 19.48 22:05 15.01 aigongeluk iw Yersey verklaring over Peking-China ;e coalitie zal aafd blijven Frankertag bij abonnement: Temeuzen. ',/irecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 5557 - Terneuzen Tel 2510 Na 5 uur Tel. 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 4.55 per kwartaal- Per week 37 cent. Losse nummers 7 cent DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks - N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties I regels 75 ct.; iedere regel mees 15 ct. Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot da* namiddags 2 uur. Advertentieprijs per mm 12 cif minimum per advertentie l,8f- Ten gevolge van de krachtigste orkanen, welke Jamaica ooit ge troffen hebben, zijn in de omge ving van Kingston tenminste oO personen om het leven gekomen. De orkaan verwoestte in de nacht van Vrijdag op Zaterdag honderden huizen. Duizenden mensen zijn dakloos geworden. De storm, die soms snelheden van 160 kilometer per uur bereik te verwoestte bijna geheel het historische stadje Port Royal. Slechts ongeveer een half doziin huizen zijn bewoonbaar gebleven. Het gebied van Kingston en St- Andrews overstroomde ten ge volge van hevige regens. Het werd van de rest van het eiland afgesneden. Tot op Zaterdag was het onmogelijk de telegraafver bindingen te herstellen. Schepen kapseisden in de haven en ver- scheidenen schepen liepen aan de grond. Het grootste blad van het eiland kon niet verschijnen door gebrek aan electriciteit. De ge bouwen en installaties van de vlieghaven van Kingston zijn te gen de grond gegaan. Tegen vijf uur in de namiddag bewoog 't centrum van de storm zich met een snelheid van onge veer 24 km per uur in de rich ting van het Kanaal van Yucatan tussen Cuba en Mexico. Er zijn minstens vijftig perso nen om het leven gekomen, ter wijl voor millioenen schade is aangericht. De politie van Port Royal maak te Zondag, temidden der puinho pen, jacht op zeventig veroordeel den, die wisten te ontkomen toen de muur van de gevangenis, ten gevolge van het geweld der oor- kaan, instortte. Zes schepen bevinden zich op het strand van Jamaica. Zij wer den daar of door het geweld van de wervelstorm opgeworpen, of door de bemanning zelf op gezet, om een vergaan in de huizenhoge golven te ontgaan. Doch een schip, de driemaster-schoener „La Dominicano", eigendom van een Dominicaanse rederij, kon het strand niet meer bereiken en sloeg in de haven om. Men meent dat de gezagvoerder en zeven an dere leden der bemanning de ver drinkingsdood zijn gestorven. De orkaan naderde Jamaica in de vorm1 van donkere wervelko lommen hetgeen gepaard ging met een doordringend gierend ge luid. Twee en een half uur lang teisterde de wervelwind het ge hele eiland. Van duizenden gebou wen werden de daken afgeslagen. Muren stortten in, bomen knap ten af, zware balken werden als lucifershoutjes voortgedreven. Wanden van steen en metaal werden dor de wind omgeworpen, alsof zij van carton waren ver vaardigd. Jamiaca was verscheidene uren tevoren voor de nadering van de orkaan de ergste, welke het eiland ooit heeft getroffen ge waarschuwd. Alle mogelijke voor zorgsmaatregelen waren geno men en alles was zoveel mogelijk vastgesjord, doch slechts weinige gebouwen konden het geweld van deze „reus der stormen weer staan. Toen de orkaan Kingston en het naburige gebied van St-An- drew naderde, knielden honder den personen in twee kerkgebou wen der protestantse kerk neer. De predikanten bleven preken en de gelovigen luisterden, geknield in dc kerkbanken. Een gedeelte van het dak van beide kerken werd weggeslagen en het electri- sche licht werkte niet meer. Daarop staken de kerkgangers stormlantaarns aan en zij maak ten van elke korte tussenpoos in het huilen van de wind gebruik om gezangen ten gehore te bren gen. Door de gaten in de daken der kerken viel de regen in stromen neer en doorweekte de kerkgangers. Het armenhuis van Kingston, de 63.000 inwoners tellende hoofd stad van Jamaica, stortte gedeel telijk in. Een inrichting voor ze nuwzieken is zwaar beschadigd. Gemeld wordt, dat in beide instel lingen bewoners om het leven zijn gekomen. Het eiland Jamaica maakt deel uit van Brits-West-Indië Een gedeelte van het Katholie ke weestehuis stortte tengevolge van windstoten van reusachtige kracht in. Drie kinderen kwamen om het leven. Het huis van een gezagvoerder ter koopvaardij stortte in. Bedol ven onder de puinhoven troffen redders het lijk van de echtgenote van de gezagvoerder aan. In haar ene arm had zij haar eveneens om 't leven gekomen dochter ge kneld, in de andere het stoffelijk overschot van een vriendinnetje van het dochtertje. Een functionaris van de Sow- jet-ambassade te Washington,, die zonder aankondiging of waar schuwing het bureau binnentrad van een functionaris van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, heeft daar verklaard, dat de Sowjet-Unie de hervatting wenst van de besprekingen over de leen- en pachtwet, welke in April na vier jaar van vruchteloze po gingen werden afgebroken, zo heeft het Amerikaanse ministe rie medegedeeld. Het ministerie, dat het optreden van de functio naris zeide af te keuren, heeft er in toegestemd a.s. Dinsdag een vergadering te houden. Amerika heeft aan Rusland in de oorlog volgens de leen- en pachtwet voor een waarde van bijna 11 milliard dollar voorraden en wa pens geleverd. VERMOEDELIJKE BRAND STICHTER IN DE OOYPOLDER GEARRESTEERD. Naar het A.N.P. Zondag vernam van kapitein Cammaert, districts commandant van de rijkspolitie, is een jongeman uit Ubbergen aange houden tegen wie ernstige verden kingen gerezen zijn, dat hij deel ge had zou hebben aan de brandstich tingen in de Ooypolder. In verband met nader onderzoek kunnen geen verdere mededelingen worden ge daan. In de nacht van Zaterdag op Zon dag is in de „Ooy" niets gebeurd, maar de verkennings- en de bewa kingsmaatregelen bleven met alle strengheid toegepast. Zondag omstreeks het middag uur zijn in het woonoord „Lunet ten" te Vught, waar een groot aantal Ambonnese gezinnen, in totaal 3000 personen, zijn onder gebracht, ongeregeldheden uitge broken. Een aantal onruststokers, die vanuit andere Ambonnese woonoorden op z.g. verlofpassen naar Vught waren gekomen, heeft kans gezien beroering te wekken onder de Ambonnezen aldaar. Het Perzische antwoord op de Britse voorstellen geeft een weg aan tot het voortzetten der onder handelingen over de oliekwestie, aldus heeft de senator Daftari, lid van de Perzische delegatie, ver klaard. Het Perzische antwoord, zo is door een lid van de Perzische dele gatie meegedeeld, is geen directe afwijzing van het Britse voorstel. Perzië heeft echter tegenvoorstel len gedaan. In Amerikaanse kringen te Tehe ran wijst men er op, dat Harriman de Engelsen niet kan vragen hun aanbod (50 pet van de winst) te verhogen, omdat zulks olie-over eenkomsten met Amerikaanse maatschappijen in het Midden-Oos ten in gevaar zou kunnen brengen. In het Perzische antwoord wordt gezegd, dat het Britse voorstel af wijkt van de door Harriman uit gewerkte onderhandelingsbasis. De Perzische regering is bereid, aldus de senator, de volgende drie pun ten te onderzoeken: 1. De verkoop naar het buiten land; 2. De technische organisatie van de olieproductie; 3. De verde ling van de inkomsten op basis vein de in het Perzische antwoord gege ven richtlijnen. Een ander lid van de Perzische delegatie heeft verklaard: „On danks de moeilijkheden van het ogenblik hopen wjj tot een compro mis te komen". Het Perzische ant woord is Zaterdagmiddag aan de Engelsen overhandigd. De woordvoerder van de Perzi sche delegatie heeft verzekerd, dat de onderhandelingen niet afgebro ken zijn. In een door hem bekend gemaakte verklaring wordt gezegd, dat de vergadering van Zaterdag zich evenals de vorige door een vriendschappelijke sfeer kenmerk te. De troepen der Verenigde Na ties hebben langs het 40 km lan ge front tussen Janggoe en Kae- song, aan het oostfron, een ver rassingsaanval met een beperkt doel gedaan. Zij werden gedekt door geschut van de vloot en bombardementen van de lucht macht. Aan de beschieting door gealli eerde oorlogsschepen heeft ook de Nederlandse torpedobootjager „Van Galen" deelgenomen. Ten Z. van het neutrale gebied van Kaesong heeft een patrouille der V. N. slag geleverd met een strijdkracht van onbekende groot te der Noordelijken. Troepen der V. N., aldus het communiqué van Zondag, hebben N.N.O. van Jont- sjon enkele heuvels bezet, on danks krachtige tegenstand der Noordelijken. Ook N.N.W. van Janggoe zijn enkele heuvels ver overd ondanks hevige tegenstand. Vliegtuigen der Verbondenen hebben Zaterdag de gehele dag bevoorradingswegen der commu; nisten gebombardeerd, waarbij 780 aanvalsvluchten werden uit gevoerd. Bij het invallen van de duisternis werden de bombarde- mentsvluchten, bij het licht van de volle maan, voortgezet. Naar de West-Duitse minister van Financiën, Schaeffer, mede deelde bestaat er ernstig gevaar, dat de schatkist van de Bondsrepu bliek in de komende herfst wegens een tekort aan liquide middelen de betalingen zal moeten staken. Hjj zeide, dat de bezettingskosten en de buitengewone sociale lasten, waaronder West-Duitsland als ge volg van de toevloed van vluchte lingen uit het Oosten en de vele pensioenen gebukt gaat, meer zijn dan de schatkist kan dragen zon der hulp van buitenaf. De kansen om in het buitenland een lening te plaatsen zijn zeer gering en het is zo goed als onmogelijk in het eigen land geld te lenen. Heffing van nieuwe belastingen wordt door de regering onmogelijk geacht en de vakbonden hebben gewaarschuwd, dat verhoging van de omzetbelasting op verbruiks- goederen de enige belasting, waarover de regering rechtstreek se zeggenschap heeft zou leiden tot talrijke eisen voor loonsverho ging, aldus minister Schaeffer. Men staat op het punt Duitsland een actieve bijdrage tot de verde diging van het Westen te vragen, zo zeide hij, doch door verzwaring van de belastingdruk voor het be talen van de bezettingskosten zou het psychologische klimaat worden bedorven, dat voor het leveren van een defensiebijdrage vereist is. Volgens Schaeffer zouden de ge allieerden zonder vermindering van hun troepensterkte en zonder be perking van de werkzaamheden der hoge commissie hun uitgaven in West-Duitsland zeer aanzienlijk kunnen besnoeien. De minister gaf te kennen, dat hij binnenkort zijn pogingen zal hervatten om lenin gen in Zwitserland en andere lan den te verkrijgen, ofschoon de kans op succes gering is, zolang de voor oorlogse schulden van Duitsland niet zijn geregeld. In ieder geval verwacht hij niet meer dan een milliard marken te kunnen lenen. Zoals bekend moet West-Duits land de geallieerden dit jaar 7,4 milliard marken bezettingskosten betalen. Uit de lopende inkomsten kan een bedrag van 5,8 milliard marken worden betaald, doch voor de rest kan de Duitse regering geen middelen vinden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagoch tend tot Maandagavond. Wisselende bewolking. Wisselende bewolking met en kele plaatselijke buien. Meest ma tige wind tussen zuidwest en west Koel weer. DINSDAG 21 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.27 5.02 5.42 5.52 n.m 4.44 5.19 5.59 6.09 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON MAAN De leiding der groep „Verre- Oosten" van de Amerikaanse luchtmacht schat dat bij de lucht aanvallen, welke in de afgelopen week op grote schaal op de yoor- naamste wegen en bevoorradings wegen in het door de communis ten 'beheerste gebied zijn uitge voerd, ruim 1150 motorvoertuigen voor het vervoer van troepen en voorraden zijn vernield of bescha digd. Negen vliegende reuzenforten hebben Zondag een spoorwegem placement aan de oostzijde van Pjongjang gebombardeerd, waar bij ongeveer honderd ton spring stoffen werd uitgeworpen. De bommen werden uitgeworpen met behulp van radar-richttoe- stellen. Verklaring van Kim-Il-Soeng. Volgens in Londen ontvangen bericht van het persbureau „Nw.- China" heeft generaal Kim-Il- Soeng, de eerste minister van Noord-Korea, op een bijeenkomst te Pjongjang ter herdenking van de bevrijding van Korea ver klaard, dat „indien de Ameri kaanse aanvallers de wapenstil standsonderhandelingen pogen af te breken en de oorlog voortzet ten, zij niet alleen op de grond vernietigd zullen worden maar ook uit de lucht zwaar getroffen zullen worden." Besprekingen. De communisten hebben op nieuw de beschuldiging geuit dat de strijdkrachten der V. N. de neutraliteit van het gebied van Kaesong zouden hebben geschon den. Een gemengde commissie van partijen heeft onmiddellijk op de plaats, waar de schending zou zijn geschied, een onderzoek ingesteld. De subcommissie voor het voortzetten der wapenstilstands besprekingen heeft Zondag een korte bijeenkomst gehouden ter bespreking van de twee punten. Het instellen van een militaire scheidingslijn en het afbakenen van een bufferzone. Evenals te voren is nu niets medegedeeld over het verloop der besprekin gen. Het voorlichtingskantoor der V. N. heeft in het slot van een voor Korea bestemde uitzending het volgende verklaard: „De wereld heeft kunnen op merken hoe de delegatie der V.N. telkens opnieuw uiting heeft ge geven aan haar bereidheid tot het sluiten van een voor beide partijen eervolle wapenstilstand, zodra de communisten ophouden te menen dat zij aan de conferen tietafel een hopeloze militaire toestand in een politieke overwin ning kunnen doen verkeren." Volgens de Chinese lezing zou den militairen der V.N. Chinezen in het dorpje Songnongni, onge veer duizend meter ten Z.W. van het Chinese controle-punt te Pan. Moen-Jon, aan de weg tussen Moesan en Kaesong, hebben be schoten, waarbij een Chinese sol. daat zou zijn gedood en een an dere gewond. Zodra de communistische klacht was ontvangen, is kolonel Murray der Verbondenen met 'n hefschroefvliegtuig naar de Chi nese linies vertrokken. Hier werd hij ontvangen door de Chinese kolonel Tsjang en twee tolken. Door kolonel Murray op de plaats, waar het incident zou zijn geschied, ondervraagde getuigen verklaarden dat een gedeelte van de „gewapende bende" in donke re en anderen weer in lichte kle. ren waren gestoken. Kolonel Murray zal bu vice-ad- miraal Joy verslag over zijn be. vindingen uitbrengen. De Zondag gehouden bijeen komst der subcommissie voor de wapenstilstandsbesprekingen was de kortste, die tot dusverre is ge houden. Zij duurde negentig mi nuten. die Uw nachtrust. Uw humeur en Uw lust tot werken ver stoort. Neem bij hoofdpijn, kiespijn, zenuwpijn een paar ...die helpen direct! J (Adv.) van enkele van onze jongste han delingen een vermindering is ge komen in de eerbied, die men voor ons koestert. Men spreekt nog over ons, maar op een geheel an dere wijze. Ik vrees, dat tenzij wii deze fouten van de geest her stellen en verbetering in onze da den brengen wij het respect van de wereld geheel zullen verliezen". De West-Duitse minister. Jakob Kaiser heeft voor de West-Berlijn- se radio verklaard, dat „vele hon derdduizenden" deelnemers aan het communistisch Wereldjeugdfestival in Oost-Berlijn 'n bezoek aan West- Berlijn hebben gebracht, waar hun „de leugenachtigheid van de com munistische propaganda" duidelijk was geworden. President Sukarno heeft ter ge legenheid van de onafhankelijk heidsherdenking; te Djakarta een rede gehouden waarin hij over West-Irian o.m. het volgende zei: Vóór de R.T.C. hadden de Neder landers officieel verzekerd, dat de souvereiniteitsoverdracht zou zijn: „In de acte van de souvereini teitsoverdracht hebben zij opgeno men, dat zij de souvereiniteit over Indonesië zullen overdragen. Het is duidelijk, aldus Sukarno, dat „complete" betekent: „incomplete", omdat Irian vastgehouden is en „Indonesië" betekent niet „Indo nesië", omdat oorspronkelijk Indo nesië het gehele voormalige Neder- landsch-Indië omvat, inclusief Irian. „Ik en met mij 75 millioen Indonesiërs van Sabang tot Me- rauke, betreuren diep de manier waarop de Nederlanders een be lachelijke betekenis aan het woord „complete" en de term „Indonesië" trachten te geven". President Sukarno zeide vervol gens o.a., dat aan Indonesië werd voorgesteld de souvereiniteit over Irian aan de Unie over te dragen. „Stelt U zich dat eens voor, dit werd voorgesteld aan ons, die al tientallen jaren nadrukkelijk heb ben verklaard anti-kolonialistisch t.e zijn. Zou dit niet betekenen, dat ons wordt aangeboden samen met Nederland West-Irian te kolonise ren? Nog eerder is het mogelijk, dat een koe vliegt, dan dat wp meedoen met het koloniseren van een gebied". Sukarno zeide voorts dat naar de mening van de Indone siërs, de Nederlanders thans een deel van het nationale grondbezit van Indonesië bezet houden en hp betoogde, dat daarom de Unie dient te worden opgeheven. Hp zei, dat ook gezien van het standpunt, die per gaande dan de veete over W.- Irian, de Unie in feite iets is, dat te moeilpk is voor het Indonesi sche volk, dan dat het in overeen stemming zou kunnen worden ge bracht m'et haar denkbeelden van volledige onafhankelijkheid en sou vereiniteit. „De Indonesische re gering heeft besloten middelen te zoeken om een einde te maken aan de Unie. Hoe sneller hoe beter", aldus de president, die ten aanzien van Irian tenslotte zei: blijft eisen en vergeet niet onze eed „van Sa- bang tot Merauke". Sprekende over de geest van de onafhankelijkheidsproclamatie zei Amerikaanse, Franse en Sukarno dat in het aanzien van In- contingenten, bp gestaan door een donesië in de wereld „ten gevolge I tactische groep van de R.A.tHe De goedwillende Ambonnezen in woonoord „Lunetten" bleken er toch niet van gediend te zijn en besloten eigenhandig een einde aan de onrust te maken. Het gevolg was een hevige vechtpartij, die ongeveer 'n half uur duurde. De gevolgen hiervan waren, naar de burgemeester van Vught, Jhr mr Van Rijekevorsel, mededeelde, dat er enkele zwaar gewonden vielen. Een drietal moest zelfs per ijlings ontboden ambulance auto naar het zieken huis in Den Bosch worden over gebracht. Intussen was de ge- meente-politie uit Vught gearri veerd. Deze kreeg onmiddellijk versterking van de marechaussee en de rijkspolitie. Onmiddellijk werden de voornaamste raddraai ers gegrepen en zwaar geboeid naar het politiebureau in'Vught weggebracht. Een aantal had echter weten te ontsnappen, naar wie de politie thans Ijverig zoekt. De hoofdman van de raddraaiers bleek zich echter met een pistool in 'n barak te hebben verschanst. Na overreding en sommatie gaf hij zich over en is in arrest ge steld. Ook deze man (bleek op een z.g. verlofpas naar Vught te zijn gekomen. De politie stelt een diepgaand onderzoek naar de oorzaak in. De Vughtse politie was door de kampleiding niet ingelicht over de aanwezigheid van de onbe trouwbare elementen, die op de verlofpassen het woonoord waren binnengekomen. Bij een onder zoek van de barakken werden door de politie o.m. een handgra naat gevonden, tal van messen, klewangs en dolken, alsmede een boksbeugel. Deze attributen zijn in beslag genomen. De burgemeester van Vught deelde mede, dat de onruststo kers, alsmede die Ambonnezen, waardoor nieuwe vechtpartijen zouden kunnen ontstaan, nog de zelfde dag naar andere plaatsen worden overgebracht. In het woonoord „Lunetten is het thans weer geheel rustig. De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, Prof. Dr J. E. de Quay, noemde de oorzaak van de vechtpartij een twist tussen Ambonezen en bewoners van de Kei-eilanden, de z.g.n. Keiezen. Deze laatsten zijn voor 't merendeel Rooms-Katho- liek en hangen een minder pro gressieve politiek aan dan de Am. bonezen over het algemeen.. De Commissaris verklaarde het inci dent zeer betreurenswaardig te achten, maar niet verbazingwek kend, omdat in deze kleine ge meenschap de politieke tegenstel. lingen nogal op de spits worden gedreven. De directe oorzaak van het in cident was volgens de sociale lei der van het woonoord „Lunet ten", de heer Scheffer, dat een Ambonees had verklaard, dat 'n Keiees het kamp was binnengeko. men met een revolver. Dit ge rucht is tenslotte uitgegroeid tot een vechtpartij, waarbij van kap messen gebruik werd gemaakt. Volgens de heer Scheffer is thans alles rustig in het kamp en be hoeft men geen herhaling van het gebeuren te vrezen. De drie zwaargewonden zijn al. len Keiezen. Alle drie zijn ge huwd. In het groot ziekengasb huis te 's-Hertogenbosch zijn zij Zondagavond voorzien van de laatste Sacramenten der Sterven, den. Van 14 tot 23 September zullen in Noord-Duitsland geallieerde ma noeuvres worden gehouden in Noord-Duitsland onder leiding van leger en luchtmacht van Engeland. Dit zullen de grootste en belang rijkste geallieerde oefeningen wor den sinds de oorlog, aldus meldt Reuter. Sterke strijdkrachten van de V.S., Frankrijk, België, Neder land, Denemarken en Noorwegen zullen met drie uitgekozen Britse divisies in Duitsland mobile opera ties uitvoeren op een breed front. De naam van deze operaties luidt „Counterthrust" („Tegenstoot" Men wil hiermee onder meer de grootst mogelijke samenwerking bereiken tussen de landstrijdkrach ten en de Britse bezettingslucht strijdkrachten. De deelnemende strijdkrachten zullen over twee kampen worden verdeeld: „Roodland" en „Blauw- land". De grenzen tussen Roodland ,een machtig land, dat de laat ste jaren een politiek van agressie ve expansie heeft gevoerd" en Blauwland lopen ongeveer tussen de Noord-Duitse havens Hamburg en Bremen. De strijdkrachten van Roodland worden gevormd door de Britse tweede infanteriedivisie en Amerikaanse, Franse en Deense strijdkrachten van Blauwland, „die een mogelijke inval van de zijde van Roodland verwachten", zullen worden samengesteld uit Engelse pantserdivisies en troepen van Ne derland, België en Noorwegen, on dersteund door verschillende ande re legeronderdelen, vliegtuigen van de R.A.F. en straalvliegtuigen. Men zal de oefeningen zo realis tisch mogelijk maken. De „strijd" zou ontbranden in het gebied van de Lüneburgerheide en Soltau (Ne- dersaksen). Het Britse leger heeft een beroep gedaan op de automo bilisten in Duitsland hun volle me dewerking te verlenen bjj het in- achtnemen van de veiligheidsmaat regelen voor het burgerlijk ver keer in het gebied van de manoeu vres, in het bijzonder des nachts. De Britse en Duitse autoriteiten zullen zeer nauw samenwerken óm de moeilijkheden voor de burger bevolking in dit gebied tot het mi nimum te beperken. De oefening staat onder leiding van generaal Sir John Harding, op perbevelhebber van het Britse Rijn- leger, en vice-luchtmaarschalk Sir Harry Broadhurst, bevelhebber van de Britse luchtmacht in het bezette gebied. Voorbereidingen worden getroffen om honderden journalis ten en buitenlandse bezoekers te ontvangen. 5 regels 75 cent ct.; minimum pei ïummer, ef: Adres it meer 5 namiddags 2 uui Zaterdags 11 uur ike de oliekwestie, nieuwe voorstel van gehele Britse perso- ïfinaderh te Abadan /an een Engelsman I, die op zjjn beurt i controle zou staan. 1ABINET BIJEEN LIEKWESTIE. :abinet is Dinsdag- •komen om te spre- intwikkeling in de ekwestie. Behalve •en ook aanwezig ,lk Sir John Sles- de luchtmachtstaf, i Frazer, voorzitter ïranian Oil Compa. it te weten, dat de iken over de poli- land zal volgen ta algeheel afbreken h-Britse besprekin- tingelichte kringen spraken de minis- n, die reeds eerder om, het leven van anen in Perzië te ndien de onderhan- litief worden afge- s een oefenstraal- het type T-35 nabij v Jersey) veronge- oestel stortte neer van de luchtbases bij een vrachtauto Beide inzittenden ie en acht soldaten iet leven. Het toe- ïiddellijk in brand, oerder van 't leger dat tenminste tien verwondingen in zijn opgenomen. .nse ministerie van Zaken heeft Dins- 3/ding van het ver drie Italianen in China de beschul- hadden deelgeno- complot tegen het o Tse Toeng, „be- jemd. e regering had te- igd de drie perso- restatie in Septem- irig jaar te helpen, okkenen kreeg An- le doodstraf, welk •kken is, bisschop na van Yhsien (in Hopei) werd tot Vittorio Geni lot ngenisstraf veroor- itse vice-kanselier, >r, heeft na een on- ngeveer twee uur weliswaar de par. t besproken was, mselier en hij het er ■en, dat de coalitie en zelfs versterkt" ai. Hiervoor was de i beide partijen no- (de F.D.P. vrije ezit deze goede wil. egenover kanselier hristen.democrat en teengezet van zijn gezagsorgaan voor d. De kanselier had standpunt begre- iet van zijn uittre- men. Tijdens Alde- van vier weken in leeft iRlttcher ge- regering te zullen de verschillen van «nomische kwesties dreven zouden wor- le, dat de kwesties kólenvoorziening in le kortelings aan gedragen Rijnhaven ;rhoud tussen Ade- (voorzitter van de kbond) en economi- 1 in het algemeen :en. roeg om te zeggen, je overeenstemming onderhoud duurde ur", zo voegde Blü- Waisooraen t.id t.zjt ZON. EN MAANSTANDEN. ZON op onder Aug. 21 5.32 22 5.33 23 5.35 24 5.37 MAAN op onder 19.54 19.52 19.50 19.48 21.05 21.20 21.39 22.05 11.08 12.27 13.46 15.01 Maart verried hij een bijeen komst van illegale werkers in de Sumatrastraat te Enschede aan de Duitse autoriteiten, met het gevolg, dat 10 personen werden doodgeschoten. Een groot aantal illegale wer kers en familieleden der slacht offers zullen als getuige optre den. na ue aoorigenjKe acties te Dja karta, Miedan, Surabaja, enz. Ook hier bleven mededelingen van of. ficiële zijde uit. 0.m. werd een in val gedaan in het afdelingskan toor van de Partai Kommunis en in het gebouw Rakjat Indonesia, waar de besturen van vele vak verenigingen gevestigd zijn. On der de gearresteerden bevinden er eenter van ovwtuigu, u«. «.i» gedaan is om de overgang van de voormalige guerilla-bataljons (corps Tjadangan Nasional, natio nale reservecorpsen heten zij) naar de A.P.R.I. (Indonesische strijdkrachten) mogelijk temaken, zodat de thans door de regering aangekondigde maatregelen alles zins begrijpelijk worden geacht. van een „atoomstand" in de staat Minasgeraes. Volgens radio Moskou is Maandag de vice-president van 't presidium van de opperste Sow- jet G. A. Zmoechamedof over leden. Hij was tevens president van de opperste Sowjet van de Tartaarse Sowjet-republiek. uc ai mriLixui o v au iwvir eisen te doen afzien teneinde in flatie te voorkomen. De vak- ibondleiders verklaren evenwel dat zij van deze gedragslijn moe ten afwijken met het oog op de „overweldigende stijging van de kosten van levensonderhoud". Zij wensen tevens een prijsbeheer- sing vanwege de regering. JORRADEN OP >E VLIEGVELDEN. [ezaghebbende zijde tn worden er in het intergeallieerd plan ing en verdediging ren in West-Europa bepaame voorzienningen getroffen voor het opslaan van Britse voor raden op verscheidene plaatsen in Nederland. Deze voorzieningen vereisen geen grote nieuwe bouwwerken. Behal ve de R. A. F. zullen ook andere landen in geval van nood de hel pende hand reiken bij het bezetten en verdedigen van Nederlandse vliegvelden.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1