Amerika s defensiepolitiek Militair evenwicht midden 1952 verwacht Noodmaatregelen voor riskante periode 4 Magische vierkanten om het kruiswoordraadsel Generale repetitie voor de 31 ste regimentsgevechtsgroep 3 r m r L L Kerkdiensten Wat brengt DE RADIO? Terry en Berry in de brii Hat buis zsfidat tisoiel Éli "S4 TT7T\ Ongeluk op de Rijn ïT" dfe DE AARDBEVING IN TURKIJE van Sultan Sar In de tientallen milliarden dollars lopen de orders, die het departement van Defensie der Verenigde Staten sinds Korea bij de Amerikaanse industrie heeft geplaatst en nog twee jaar lang zullen er elke maand voor enige milliarden aan opdrachten bijkomen. Kijkt men nu echter naar hetgeen de fabriekspoor- ten verlaat, dan blijkt dit in vergelijking met deze enorme sommen van betrekkelijk bescheiden omvang te zijn. Dat is een gevolg van de lange aanlooptijd, die de industrie nodig heeft om zich van vredes- op oorlogsproductie om te schakelen. OPLOSSING VAN DE VORIGE WEEK Vijftien September wordt een belangrijke datum in de opbouw van onze landmacht. Voor de eerste maal zullen dan Nederlandse troepen samen met het eerste Engelse leger en Noorse, Deense en Belgische ieger onderdelen deelnemen aan grote intergeallieer- de manoeuvres in de Britse zone van West-Duits- land. Het Nederlandse onderdeel, dat bij die gele genheid zal moeten getuigen van de geoefendheid van ons leger, bestaat uit de ongeveer 6000 man sterke 31ste regimentsgevechtsgroep, gevormd uit dienstplichtigen van de lichting 1950-11. T T. T~~ 7 IT" i W NEDERLANDSE ONDERWIJZERES IN FRANSE ALPEN VERONGELUKT. Een automobielfabriek bijv. moet, alvorens met de productie van tanks te kunnen beginnen, eerst een nieuwe productieband bouwen een karwei, waar mede, wil men de normale pro ductie niet geheel staken, soms één tot anderhalf jaar is ge moeid. Pas wanneer overal in Amerika dit voorbereidende werk is voltooid, zal de giganti sche wapenstroom, waarvan men hoopt en verwacht, dat hij het Een boot met 47 leerlingen uit Heidelberg en omgeving is ter hoogte van Nackenheim op de Rijn in botsing gekomen met een motor-vrachtschip, i De boot zonk onmiddellijk. Op 'r. 8-jarige jongen nat die wordt vermist, zijn alle opvarenden van de boot, welke van een vacantie- tocht uit Nederland afkomstig was, gered. militaire evenwicht in de wereld herstelt en daardoor de vrede zal beveiligen, gaan vloeien. Om streeks midden 1952 zal dit het geval zlin. Dit betekent, dat het Westen tot dat ogenblik in een groot gevaar zal verkeren. Welis waar is er nog altijd reden om aan te nemen, dat ook Moskou niet wil, dat de internationale spanning zich in een derde we reldoorlog ontlaadt. Aan de an dere kant is het duidelijk, dat het eens tot een „show-down", die niet noodzakelijk van militaire aard behoeft te zijn, moet komen en dat de Sowjet-Unie na 1952, wanneer het Westen zijn herbe wapening zal hebben beëindigd, in een zwakkere positie zal ver keren dan thans. Daarom acht men het waarschijnlijk dat het Kremlin vóór die tijd zal trach ten nog zoveel mogelijk munt uit zijn huidige militaire superio riteit te slaan. Deze overtuiging is gemengd met de vrees, dat de Russen daarbij zo ver zullen gaan, dat een oorlog er onvermij delijk door wordt. Het is deze vrees, die aan de Amerikaanse defensiepolitiek van het ogenblik een zeker dua listisch karakter geeft. Horizontaal. 1. tegenstribbelen; 9. veronder stellen; 13. ets; 17. paraat; 18. ri vaal; 20. nevels; 21. helium; 22. Mei; 24. zeug; 25. nonna; 27. aloe; 28. Lek; 29. nis; 31. el; 33. ree; 35. dik; 37. id.; 38. koe; 39. tante; 40. gul. Verticaal. 2. ever; 3. Eros; 4. soda; 5. rari teiten; 6. bits; 7. eelt; 8. egel; 10. spinazie; 11. bravour; 12. Vaals; 14. citer; 15. kamille; 16. slim merd; 22. mok; 23. Inn; 25. neet; 26. aide; 28. la; 30. si; 32. l.k.; 33. re; 34. un; 36. kg; 37. il. In feite heeft men te doen met twee militaire programma's; één voor de korte en één voor de lange termijn. De Amerikaanse staatslieden zijn ongetwijfeld eer lijk, wanneer zij er steeds weer nadruk op leggen, dat de beveili ging van Europa bewesten de Elbe een integrerend deel van hun defensiepolitiek is. Ten slotte zou in een eventuele strijd om de wereldmacht de beslissing immers in Europa vallen, dat met zijn nog altijd enorme indus trieën tussen Amerika en de Sowjet-Unie op de wip zit. De Amerikanen zijn daarvan te zeer doordrongen, om hun West-Euro- pese bondgenoten niet alle hulp die zij bij de opbouw der defensie kunnen verlenen, te bieden. Maar de beveiliging van West- Eurooa tegen de ruim 200 com munistische divisies, die Moskou onder zijn bevelen heeft, moet noodgedwongen een zaak van langere duur zijn. Aan het einde van dit jaar zal Eisenhower over niet veel meer dan 20 divisies beschikken en de industrieën van Amerika en Europa zullen zich tot het uiter ste moeten inspannen, willen zii in de komende anderhalf jaar naast de minimum vrodesprodue- tie, die nodig is om het economi sche leven op gang te houden, de wapens en uitrustingen kunnen vervaardigen voor de 30 verdere divisies, die het machtsevenwicht enigszins zullen herstellen. Intussen blijft voor Amerika de noodzaak bestaan, maatrege len te nemen voor het geval het onverhoopt op korte termijn tot een groot conflict zou komen. Aan een standhouden aan de Elbe of zelfs maar aan de Rijn, is ibij de huidige stand der bewa pening voor het Westen niet te denken. Het beste, waarop men zou mogen hopen, is een lang zame terugtocht der nog dun over West-Europa gezaaide strijd krachten naar de Kanaalhavens en de Pyreneeën. Het is met het oog op deze eventualiteit, dat de Amerikanen op het ogenblik aan de gehele uiterste rand van het bedreigde gebied bases aan leggen en versterken, die zii in geval van nood kunnen gebrui ken als springplank voor de bevrijding van een bezet Europa; Groenland, IJsland, Engeland, de Noordkust van Afrika en in Ara- bië. Ook de actie ter verkrijging van de havens en vliegvelden in Spanje moet in dit licht worden gezien. Men begrijnt heel goed, dat men zich in West-Europa voor deze strategische maatregelen moeilijk enthousiast kan tonen. Ook de Amerikanen zijn er van doordrongen, dat er na een eventuele Russische bezetting nog maar weinig in West-Europa te „bevrijden" zou zijn. Dit kan echter voor hen geen reden zijn de militaire maatregelen na te laten, die met het oog op de eigen veiligheid van vitaal be lang worden geacht. En overi gens meent men, dat daarmede toch ook het risico voor West- Europa wordt beperkt. E.O.A. BEËINDIGT MEDEWER KING A|AN „ANTWOORD-MAN" PROGRAMMA De ECA heeft haar medewer king verleend aan het Antwoord, man" programma in Nederland. Deze medewerking was gebaseerd op de verwachting, dat dit popu laire en onderhoudende program ma een waardevolle bijdrage zou vormen tot het kweken van een heter begrip voor belangrijke kwesties, die betrekking hebben op de gemeenschap van vrije vol keren waartoe zowel Nederland als de Ver. Staten behoren. Recente uitingen in de Neder, landse pers hebben echter doen bljjken, dat er bezwaren bestaan tegen de manier, waarop de voor lichting wordt gegeven. Om zelfs de geringste vorm van misverstand over de bedoelingen var, de BCA welke organisatie de Nederlandse luisteraars alleen maar een informatief programma wide aanbieden uit de weg te ruimen, heeft de ECA-missie be sloten, haar medewerking aan het Nederlandse ,,Antwoord-man' programma te beëindigen, wat te vens het einde van dit program ma betelcent. De ECA verklaart met nadruk, dat de A.V.R.O., die het program ma in kwestie heeft uitgezonden, niet verantwoordelijk is voor het besluit tot staking en van deze omroepvereniging is eveneens van mening, dat de serie uitzendingen van grote waarde is geweest. Ook zij betreurt de stopzetting. a. 0. c V e 3. 4 <a. H j. K. B. 6. C. H. X). J. e- 4. 10- 11. K. ■A 13 11. I v; 15 1b b— ,-1g -i t'}.--. Zo. 21~" ZZ Zi fv 11 is. L. ri. n. 0 p tb 17. m R. S r. u. W. M. S. n. ZJ. T~~ o. 31 O. P- 33. w. Volgens de laatste gegevens zyn ten gevolge van de aardbeving van Maandag in de provincie Cznkiri, Noord.Turkije, 74 doden gevallen. Er zijn 160 ernstig ge-t wonden en 450 licht gewonden. Ongeveer 9400 bewoonbaar. huizen zijn on- ZATERDAG 18 AUGUSTUS. Ned. Hcrv. Kerk. Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 19 AUGUSTUS. Axel; 10 uur Ds. P. J. Pennings; 2.30 u. Ds. Joh. W. Starrenburg. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. D. A. ten Haaft. Hulst: 2 uur Ds. J. Homan. Kloosterzande; 10 uur Ds. J. Ho- man, van Hulst (Bed. H. A.). Sluiskil: 10 uur Ds. Joh. W. Star renburg; 2.30 uur Ds. P. J. Pen nings, van Axel. Sas van Gent: 5 uur Ds. J. van de Graaff. (Afscheid). Philippine: 10 uur Ds. J. van de Graaff. Afscheid Terneuzen: 9.30 uur Ds. A. v. d. Most, Schipperspredikant te Rot terdam; 2.30 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt. Zaamslag: 9.30 uur Eerw. heer C. H. Hejjboer; 2.30 uur Ds. G. Jansma. Aardenburg: 10,30 uur Ds. L. S. Blom. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. M. N. Schrale. Biervliet: 9.30 uur Ds. W. A. Vrjj- landt, van Borssele. Breskens: 10 uur Da P. A. v. d. Vlugt, van Terneuzen. Groede: 9.30 uur Ds. J. W. van Kooten, van Amsterdam. Hoofdplaat: 2 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer, van Schoondijke. St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Nieuwvliet: 2 uur Ds. L. Doorn, van IJzendijke. Oostburg: 10 uur Ds. W. J. Four- nier. Schoondijke: 9.30 uur Prof. Dr. M. J. A. de Vrijer, van „Zonneglo ren" (Soest). Sluis: 9.30 uur Ds. M. N. Schrale. Waterlandkerkje: 9 uur Ds. L. Doorn, van IJzendijke. IJzendijke: 10 uur C. Blomaard, Cand. t. d. H. D. Zuidzande: Ds. H. Kuijlman. Doopsgezinde gemeente. Aardenburggeen dienst. Gereformeerde Kerk. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Zaamslag9.30 uur en 2.30 uur Ds. J. J. Ritsema. Gereformeerde Kerk (Onderh. art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. J. F. Wijnhoud, van Breukelen. Terneuzen: 10.30 uur en 3 uur Ds. P. Lok, van Stadskanaal. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. J. C. van Ravenswaay. Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30 u., 2 u. en 6 u. Ds. Aangeenbrug. Hoek: 9.30 uur en 2 uur leesdienst. Oud-Geref. Gemeente, Terneuzen: 9.30 u., 2 u. en 6 u. Ds. A. de Reuver. Rooms-Katholieke Kerk. Axel: 7.30 en 10 u. H.H. Missen. Clinge: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen. Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10.30 u. H.H. Missen. Philippine: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen. Sluiskil: 7 u., 8.30 u. en 10 u. H.H. Missen. Sas van Gent: 7 u., 8.30 u. en 10 u. H.H. Missen. Zandstraat: 7.30 u. en 10 u. H.H. Missen. Terneuzen: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen. Westdorpe: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen. Zuiddorpe: 7.30 u. en 10 u. H.H. Missen. Leger des Heils. Terneuzen: 7 u., 10 u. en 7.30 uur Samenkomsten. Deze militairen staan 9 maan den onder de wapenen. Zij zijn niet verder dan tot bataljonsver- band geoefend. Het is dus te be grijpen, dat de legerleiding, in casu de commandant strijdkrach ten te velde, generaal-majoor A. T. C. Opsomer, de 31ste regi mentsgevechtsgroep aan 'n soort generale repetitie heeft willen onderwerpen. Als zodanig fun geert de tiendaagse oefening „Mars", die Maandag j.l. in Noord-Brabant in de omgeving van het Wilhelminakanaal is be gonnen. De 31ste regimentsgroep (commandant kolonel B. M. P. van Griethuiizen) is toen als een onderdeel van een veel gro tere (niet bestaande) blauwe legermacht in de richting van Den Bosch opgerukt. Zij legerde zich in de Vughter-heide en bleef daar Dinsdag liggen wegens het feest van Maria Hemelvaart. Gis terennacht is er weer beweging gekomen in de tijdelijk verstarde frontlinie. Om half één kreeg de gevechts groep op de Vughterheide het sein om op te breken. Het is niet zo eenvuodig rftet een dergelijke gevechtsgroep te excereeren en er waren dus ingewikkelde bere keningen gemaakt om de 6000 militairen met de 1200 auto's, die bij onderdeel zijn ingedeeld, in de juiste marsorde opgesteld te krijgen. De omstandigheid, dat de groep slechts via twee spoorwegover gangen van de heide weg kon komen, belemmerde de snelheid der opmars in (belangrijke mate maar tenslotte kwam het geheel toch in een liefst 28 km lange colonne op de weg Den Bosch Grave te staan. Voorafgegaan door een verkennings-afdeling van de huzaren ging het toen voorzichtig voorwaarts in de richting Grave. Men ging n.l. van de veronderstelling uit, dat een troep blauwe parachutisten de brug bij Grave over de Maas bij verrassing had genomen. De De 31ste regimentsgeveehtsgroep had tot taak de parachutisten te hulp te komen. Om kwart voor zes Donderdagmorgen kwam het nabij de Schaikse-heide tot een eerste treffen tussen vooruitge schoven blauwe afdelingen en óe eerste weerstandsposten van c.e roden. De hardnekkige aanvallen van de blauwen vielen echter in een. De tegenpartij bestond uit twee bataljons Indonesiese vete ranen die in Oirschot herhalings oefeningen doormaken. Ook de inzet van Sheffeetanks bracht geen verandering in de situatie. Een der tanks werd door anti- tankgeschut buiten gevecht ge steld. De commandant van blauw besloot daarop de aanval op Grave te lanceren van Lange- boom uit, een dorpje, ongeveer 10 km ten Z. van Grave gelegen. Met de hergroepering van de 31ste reg. gevechtsgroep, welke verrichtingen sinds werden ge volgd door Prins Bernhard, die de oefening bijwoonde in zijn functie van inspecteur-generaal der Landmacht, ging geruime tijd heen. De tanks b.v. moesten op opleggers naar de Lange- boomse-heide worden overge bracht. Ondertussen deden Gloster- Meteors verwoede duikaanvallen op de linies der roden, zodat de blauwen, toen het sein voor de grote aanval op Grave na einde loos wachten werd gegeven, een getiesterde vijand voor zich von den. De roden bleven zich wel verzetten, maar moesten tenslot te het hoofd buigen voor de over macht. Na de verovering van Grave trok de 31ste reg. gevechtsgroep verder naar het Noorden. Ver wacht wordt, dat de oefening in de omgeving van Meppel zal ein digen, waar de militairen na af loop van de oefening op 23 Aug. zullen defileren. Deskundigen toonden zich over het algemeen niet ontevreden, al verheelden zij niet, dat er fouten werden gemaakt. Men was b.v. zéér ten achter bij 't tijdschema. Kolonel R. L. Hawkins, een van de drie Amerikaanse officieren, die in het kader van de Ameri kaanse militaire hulpverlening optreden als adviseur voor het Nederlandse leger zeide dat hu nog nooit mensen had ontmoet, die leergieriger waren dan onze militairen. De 25-jarige onderwijzeres Mei- narda Luikinga uit Rotterdam is tiidens vacantie in de Franse Alpen door een rotsblok, dat tij dens stormweer van de bergen rolde, getroffen en gedood. Mej. Luikinga verliet Woens dagmorgen de jeugdherberg te Valloire in gezelschap van een vriendin en drie Franse jonge mannen. De bedoeling was de hoog gelegen jeugdherberg van Albiez le Vieux te bereiken. Tot tweemaal toe raakte het gezel schap verdwaald, waardoor mej. Luikinga vermoedelijk zo ver moeid was geworden, dat zij be sloot even uit te rusten. Een van de jongemannen besloot haar ge zelschap te houden. Men zou el kaar dan in Albiez weer ontmoe ten. Er stak evenwel een storm op, die zodanig in kracht toenam, dat een rotsblok van enkele hon derden kilo's, dat op de helling van de berg lag, aan het rollen ging en de onderwijzeres ver pletterde. De Franse jongeman daalde zo vlug mogelijk af naar het dal om gidsen te halen. Deze hebben het ontzielde lichaam ge borgen en naar St. Jean de Mau- rienhe overgebracht. Horizontaal: 1. prik; 5. familie lid; 6. zangnoot; 7. bloem; 9. jongensnaam; 12. rythmus; 15 behoord bij elk schip (meerv.); 19. rustplaats; 20. oneven getal; 21. onzichtbaar - verborgen; 24. dun ner maken - langer worden; 26. elkeen; 28. deel van een sport wedstrijd; 31. bijwoord; 32. voeg woord; 33. jongensnaam (afk.). Verticaal: 1. bijeenvergaren; 2. stapel; 3. gemeente in Gelderland; 4. manden; 8. lopend touw; 10. motorschip (afk.); 11. zangnoot; 12. gevang; 13. meisjesnaam; 14. vlaktemaat: 16. oude naam voor liter; 17. jong hert; 18. Chinees geldstuk; 22. inwendig orgaan (meerv.); 23. voorzetsel; 24. het - de (Frans); 25. nier of daar; 27. boom; 29. Scandinavisch geld stukje: 30. God (Latijns). In de 4 magische vierkanten, resp. aangegeven met de letters A t/m E, F t/m K, L tj'm P en R t/m W komen steeds 5 woorden die zo wel horizontaal als verticaal de zelfde zijn. Wij geven omschrijvingen van deze woorden, echter in willekeu rige volgorde. Omschrijvingen: AE: vloeistof, opbrengst van geld, plant, element, verbleken. FK: bereide huid, maataandui ding, planeet, dik touw, adellijke. LP: jongensnaam, verdieping, neerslag, vogel, muzikaal drama. RWveronderstellen, tussen (Frans), bekend nieuwsbureau, graansoort, laatste letter Griekse alphabet. Hassan scheen even goed te kunnen hollen als dansen, want de vrienden hadden moeite hem bij te houden, toen ze met zijn allen een goed heenkomen zochten. Op enige honderden meters af- stands van 't paleis aan de oever van een meer stond een minaret. Het was een oeroud, vervallen bouwwerk uit de begintijd van de Islam in Perzië. „Wij zullen onze tenten in dit oude getuigenis van Allah op slaan", zei de Sirdar, ,,het is ho ningzoet schuilen In een oude mi naret. De vrienden bedachten zich niet lang. De Sirdar en Berry bestegen reeds de wenteltrappen. Hassan volgde. Terry wilde juist als laatste naar boven gaan, toen zijn ge. oefend oor de slepende stap van de grootvizier in de nabijheid meende te horen. „Kom nu toch", zei Hassan. „Een ogenblikje, Pasja" zei Ter ry, „wij kunnen misschien iets wijzer worden". ZONDAG 19 AUGUSTUS. HILVERSUM I. 8.00 Nieuws; 8.15 Koorzang; 8.30 Voor de boe ren; 8.40 Gram.; 9.12 Postduiven- berichten; 9.15 Verzoekprogram ma; 9.45 Causerie; 10.00 Voor de jeugd; 10.25 Met en zonder om slag; 10.50 Instrumentaal trio; 11.20 Voordracht; 11.35 Amuse mentsmuziek; 12.00 Orkest; 12.30 Causerie; 12.40 Orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.20 Or kest; 13.50 Even afrekenen, he ren; 14.00 Gram.; 14.05 Boekbe spreking; 14.30 Latijns-Ameri- kaanse muziek; 15.15 Filmpraat je; 15.30 Concertgebouworkest; 16.30 Sportrevue; 17.00 Koorzang, 17.20 Hoorspel; 17.40 Gram.; 18.00 Sportcommentaar; 18.15 Nieuws; 18.30 Kerkdienst; 19.00 Kerkdienst voor de jeugd; 19.35 Bijbelvertelling; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Opera concert; 21.20 Hoorspel; 21.50 Amusementsmuziek; 22.20 Lichte muziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Dansmuziek; 23.45 Gram. HILVERSUM II; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.25 Hoogmis; 9.30 Nieuws; 9.45 Gram.; 10.00 Kerk dienst; 11.30 Gew. muziek; 12.15 Nws.; 9.45 Gram.; 10.00 Kerkd.; 11.30 Gew. muziek; 12.15 Kamer orkest en solist; 12.40 Lunchcon cert; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Amusementsmu ziek; 13.45 Uit het boek der boe ken; 14.00 Orkest; 15.15 Viool cello en piano; 15.45 Gram.; 16.10 Kathol, thuisfront overal; 16.15 Sport; 16.30 Vespers; 17.00 Kerk dienst; 18.15 Zangdienst; 19.00 Gram.; 19.15 Causerie; 19.30 Nieuws; 19.45 Actualiteiten; 19.52 door EARL DBRR DIGGERS Vertaling van P. Oreille 51) (Nadruk verboden.) John Quincy wendde zich af, diep geschokt. Geen wonder, dat dit blaadje afgescheurd was Blijkbaar had de heer Gleason niet het voorrecht gehad om de grondbeginselen der redekunst te kunnen bestuderen. Hoe kon het éne ding volmaakter zijn dan het andere „Voor ik deze mensen een ver hoor afneem," zeide Hallet, „wat is er toch over die broche?" John Quincy legde het juweel oo de schrijftafel van de kapitein. Hij legde uit, dat Dan Winterslip het aan mevrouw Compton had gegeven en vertelde, dat het op de vloer van de lanai gevonden was. „Wanneer?" vroeg de kapitein en zijn woedende blik toonde zijn ongenoegen. „Hoogst betreurenswaardig wan- begrip," kwam Chan haastig tus senbeide. „Nu volkomen uitge wist. Hoe minder gezegd, hoe eer der in orde. Meneer Winterslip heeft deze vrouw vanavond al on dervraagd „Ah zo!" Hallet keerde zich boos naar Jphn Quincy. „Wie heeft hier eigenlijk de leiding?" „Wel," begon John Quincy, wei nig op zijn gemak, „het leek hel beste, terwille van de familie „Loop naar de maan rnet de familie!" barstte Hallet uit. „Deze zaak is in mijn handen „Ach viel Chan kalmerend ir„ „Tiid verspillen om dat nu uit te ziften. Reeds heb ik mij ver stout gepaste berispingen toe te dienen." „Dus u heeft met de vrouw ge praat," zei Hallet. „Wat heeft u uit haar gekregen?" „Luister eens," viel mevrouw Compton in. „Ik neem alles terug wat ik aan deze jongen verteld heb." „Hem voorgelogen hè?" zei Hal let. „Waarom niet? Welk recht had hit om me vragen te doen?" Haar stem werd vleiend. „Tegen de po litie zal ik niet liegen." „Dat is ie maar geraden ook", merkte Hallet op. „Maar ik wil toch horen wat ie deze amateur speurder verteld heb. Soms heb ben leugens betekenis. Ga voort, Winterslip." John Quincy was diep geërgerd. Waar had hij zich toch inge werkt? Hij had lust om op te staan en met een koele buiging de kamer te verlaten. Iets zei hem echter, dat" het niets zou hel pen. Met alle waardigheid herhaalde hij het verhaal van de vrouw. Winterslip was de avond tevo ren bij haar gekomen voor een laatste poging om de broche in handen te krijgen. Na zijn belofte om haar iets anders te geven, had zij er afstand van gedaan. Hij was er om half tien mee heengegaan. „Daarna heeft zii hem niet meer gezien," besloot John Quincy. Hallet lachte grimmig. „Dat heeft ze in elk geval u verteld. Maar ze geeft toe, dat ze loog. Als u nu maar zoveel hersenen had, om dit soort van dingen aan de geschikte lui over te laten Hij draaide zich om en sprak tot de vrouw: „Je hebt gelogen, niet waar?" Zij knikte onverschillig. „In ze kere zin. Dan is om half tien of iets later heengegaan. Maar ik ben meegegaan naar zijn huis. O, het was heel behoorlijk. Steve ging ook mee." „O ja, Steve", Hallet keek naar Leatherbee, die niet bepaald een ideale geleider leek. „Nu nog eens van het begin af aan. Niets dan de waarheid." Mevrouw Compton poogde ver overend te glimlachen. „Ik zou tegen u niet liegen, kapitein, dat weet u wel. Ik weet, dat u hier een groot man is, en „Je verhaal", viel Hallet koel in. „Natuurlijk. Dan kwam gister avond om zowat negen uur een praat je bij me maken en Leather bee was er ook. Hij was zo ja loers als iets, ik weet heus niet waarom. Ik en Steve zijn oude vrienden, meer niet, hè Steve?" „Vrienden, meer niet", zei Steve. „Maar in elk geval, Dan stoof op en we kregen ruzie. Ik pro beerde uit te leggen, dat Steve hier maar een poosje was op doorreis naar Australië, en Dan wou weten waarom hij zich op hield. Toen vertelt Steve dat hij op de boot hierheen al zijn geld verspeeld heeft met bridge. „Wil je weggaan", zegt Dan, „als ik je overtocht betaal?" En Steve zegt dadelijk „Ja". Zeg ik het goed, Steve?" „Volkomen", beaamde Steve. „Het is, zoals zij zegt, kapitein. Winterslip beloofde mij het geld voor de overtocht te geven te lenen, bedoel ik. We kwamen overeen, dat ik vanavond met de Niagara vertrekken zou. Hij zei, dat hij thuis wat gereed geld in zijn brandkast had, en vroeg Ar- lene en mij met hem mee terug te gaan (Wordt vervolgd.) Boekbespr.; 20.05 Gev. program ma; 22.45 Avondgebed; 23.00 Niuews; 23.15 Gram. bKUbSbu (Vi.ij-1.45 Klassie ke muziek; 12.15 Journaal; 12.30 Weerbericht; 12.32 Lichte mu ziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.20 Voor de soldaten; 14.00 Con cert; 16.00 Gram.; 16.30 Int mu ziekfeest te Wenen; 17.50 Lichte muziek; 17.55 Sport; 18.00 Gram.; 18.30 Godsdienstig halfuur; 19.00 Nieuws; 19.30 Gev. muziek; 21.30 Actualiteiten; 21.45 Orgel; 22.00 Nieuws; 22.15 Verzoekprogram ma; 23.00 Nieuws; 23.05 Gram. MAANDAG 20 AUGUSTUS. HILVERSUM I. 7.00 Nieuws; 7.18 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.40 Orgel; 9.00 Gram.; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwij ding; 10.20 Voor de kleuters; 10.35 Voor de vrouw; 10.50 Voor de zieken; 11.40 Viool en piano; 12.00 Intern, muziekconcours te Kerkrade; 12.30 Mededelingen: 12.33 Voor het platteland; 12.38 Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Voor de middenstand; 13.20 Orkest; 13.50 Gram.14 00 Cau- <?prip- 1415 Gram.; 15.10 Hoor spel;'16.00 Gram.; 17.00 Voor de ieugd; 17.30 Dansmuziek; 18.00 Nieuws; 18.15 Militair commen taar; 18.25 Gram.; 18.35 Amuse mentsmuziek; 19.00 Parlemen tair overzicht; 19.15 Gram.; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Lichte muziek; 21.00 Cabaret; 21.30 Orgel; 21.50 Causerie; 22.05 Orkest; 23.00 Nieuws; 23.15 Es peranto: 23.20 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.18 Gew. mu ziek; 8.45 Gram.; 9.15 Voor de zieken; 9.30 Amusementsmuziek; 10.00 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Zang en piano; 11.30 Gram.; 11.45 Lichte muziek; 12.30 Mede delingen; 12.33 Orgelconc.; 13.00 Nieuws; 13.15 Lichte muziek; 13.45 Gram.; 14.00 Voor de Jeugd; 14.35 Gram.; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gram.; 15.30 Strijkkwartet; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Vocaal ensemble en solist; 17.00 Voor de kleuters; 17.15 Or gelconcert; 17.45 Regeringsuit zending; 18.00 Zigeunerkwintet; 18.15 Gram.; 18.25 Piano-duo; 18.45 Boekbespr.; 19.00 Nieuws; 19.15 Causerie; 19.30 Gram.; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.15 Radio Philh. Ork.; 20.50 Hoor spel; 22.00 Gram.; 22.10 Intern. Evang. commentaar; 22.20 Dub- belkwartet en klein-orkest; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws; 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL (VI.): 12.15 Piano recital; 12.30 Weerbericht; 12.32 Voor de landbouwers; 12.40 Jodel- zang; 12.45 Pianorecital: 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 Voor dn vrouw; 15.00 Kamermuziek; 16.00 Gevarieerd programma; 17.00 Nieuws; 17.10 Lichte m"2-. 18.25 Voor de dui venlief hebbers: 18.30 Voor de soldaten; 19.UU Nieuws; 19.30 Philh.-orkest; 20.JU Radiofeuilleton; 20.40 Lichte mu ziek; 21.00 Actualiteiten; 21.15 Omroeporkest; 22.00 Nws; 22.15 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.05 Ver- zoekprogramma.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 6