De bescherming van onze vliegvelden de Suezkanaaikwesiie UIT DE PROVINCIE [/aar de \jcauw VOOR DE ZONDAG I/atantiz De taak voor burgers en militairen De VEILIGHEIDSRAAD over IP VAN EEN COUPONNETJE Mij is gegeven Uk Amerikaanse troepen in Berlijn herstelden de orde AGENDA Nog steeds onrust in Ooypolder Oe RADIO CONFERENTIE te Genève DE STAKING BIJ DE LAG0 Orkaan bedreigt Japan Canadese radarapparaten voor Nederland AXEL. TERNEUZEN. CADZAND. HULST. Sf-fSSJfH-X I oSst°zS,ws°«S. OOSTBURG. SLUIS. DE KONINGIN VAN SABA BIERVLIET. SLUISKIL. 7 JAAP. In de Eerste Kamer is zojuist aangedrongen op een maximale Nederlandse militaire paraatheid hy de vliegvelden. Deze uiting heeft zeker de herinneringen tot ondergrond aan de rampzalige oor logsdagen in Mei, toen onze vlieg velden in het Westen centrale punten voor de gevechtshandelin gen werden. Waalhaven, Valken burg, Ockenburg en Ypenburg wer den op de eerste dag reeds de inzet van een verbitterde strijd. Door een toeval en door een goed moreel van deze ongeschoolde depöttroepen is die krachtmeting betrekkelijk nog in ons voordeel] afgelopen, doch indien beide facto ren niet aanwezig waren geweest, hadden de militaire strategen an dermaal gelijk gekregen, dat het parachutewapen een grenzeloze verwarring in het achterland van de aangevallene kan stichten, een demoralisatie van de bevolking, een ontwrichting van de economi sche weerstand en een vernieling van de aanvoerwegen, tegen welke catastrophes de krachtigste, vooruitgeschoven frontlinie niet bestand zal blijken. Gij hebt Hem macht ge geven over alle vlees, opdat al wat Gij Hem gegeven hebt, Hij hun het eeuwige leven geve. Joh. 17 2. Meer dan negentien eeuwen zijn voorbijgegaan, sedert onze scheidende Heiland dit Konings woord sprak. Hoe wordt het ons te moede, als wij de ontzaglijke - belofte, daarin vervat, stellen tegenover de werkelijkheid van heden! De Vader in de hemelen heeft de Zoon macht gegeven over alle vleees, en groter macht dan thans had de vorst der duisternis nimmer op aarde. Niet alleen zien wij zonde en doodsmacht heersen over de wereld, maar wij bemerken ook hoevele van de uit- nemendste geesten haar onder worpen raken. Ja, wij zelf, voor zover wij ons hart hebben opengesteld voor de ontdekkende genade des Heiligen Geestes, bemerken met innige te leurstelling, hoe de boze ons nog, en telkens opnieuw in zijn macht, althans onder zijn invloed brengt. Brenge deze erkentenis ons wel tot verootmoediging, maar niet in twijfel. Vertroosten wij ons zelf, als we ons zwak voelen, met deze verzekering: De Heiland, die ge zegd heeft: „Mij is gegeven alle macht in hemel en op aarde", is sterker, dan alle invloeden van de boze. De geesten der mensen keren zich bij toeneming van Hem. Vergeten wij dan niet, dat de dag zal komen, dat alle knie in Zijn naam zich zal buigen! Welzalig de vrome, die wandelt [in 't licht, Door Christus de doodsslaap [ontrezen; Hoe vaak hier de dag voor de [duisternis zwicht, 't Zal nimmermeer nacht voor [hem wezen. (Uit „Nieuw Bijbels Dag boekje.") Al kunnen wij deze zomer nu niet bepaald zeggen dat de mussen door de hitte van de dakgoot af tuimelen, vacantie is vacantie en ieder is blij enige tijd eens hele maal te kunnen doen waarin hij zin heeft. Je behoeft ten slotte ook geen verre reizen te maken om van die vrije tijd te genieten; het enkele thuis zijn kan al een genoegen zijn: een boek ligt al enige tijd te wachten, er kan eens wat bijzondere zorg aan de tuin worden besteed, de eigen liefheb berij krijgt eindelijk eens de aan dacht die haar reeds lang was toe bedacht. Intussen gaat het gewone leven toch zijn gang: over rezen en ook over doornen. Wanneer wij al wat langer hebben meegelopen dan gaan onze gedachten wel eens die kant uit; misschien juist in de va cantie, zo tussen het lezen van een boek door. Er is veel ellende in de wereld, altijd maar door, zieken hebben geen vacantie. Daarom durf ik ook wel zo mid den in Uw vacantie Uw aandacht te vragen, wederom, voor het Ko ningin Wilhelmina Fonds, dat im mers op initiatief van Prinses Wil helmina de strijd heeft aangebon den met de kanker. De jaarlijkse collecte voor dit Fonds die ieder jaar gehouden wordt zo om en na bij de verjaardag van de Prinses zal hier in Temeuzen een beroep op Uw mildheid doen op Woensdag 2.2 en Zaterdag 25 Augustus; op de eerste dag met een straatcollecte en op de tweede dag met een huis aan huis collecte. U weet het wel dat met de kan kerbestrijding ontzaglijke sommen gemoeid zijn zodat er ieder jaar enige honderdduizenden guldens moeten worden opgeb acht. het mooist zou natuurlijk zijn wanneer U nu allen begon met lid te wor den van de afdeling Terneuzen van het K. W. F. De minimum contributie bedraagt slechts ƒ2,50 en U behoeft U daarvoor slechts op te geven aan het Gemeentehuis bij de Gemeentebode de heer C. Sol. Maar daarnaast verwachten wij toch ook dat U nog wel een bij drage aan de collecte zult willen afstaan opdat ook hier weer in klinkende munt zal blijken, dat Terneuzen bij de kankerbestrijding niet achter blijft. P. TELLEGEN. Wij weten langzamerhand, dat de Russen het sterkste parachute wapen in de wereld hebben, nume riek zeker het krachtigste. Won derlijk genoeg hebben wij nimmer een kans gehad de gevechtswaarde van deze troepen te peilen, want in de tweede wereldoorlog heeft Rus land dit elitecorps op geen enkei front ingezet. Waarschijnlijk werd het als een betrouwbai e reserve achter de hand gehouden voor een uiterste bescherming van de com munistische kern: de regering en de partijleiding; een reserve even wel, welke nimmer behoefde te worden aangesproken. Wellicht zouden de Russen in de verbijstering over de eerste Duitse aanval toch naar hun geliefde wa pen hebben gegrepen, doch op dat ogenblik ontbrak daartoe de ge legenheid. De Luftwaffe had im mers in twee weken tijds vrijwel de gehele rode luchtmacht wegge veegd, zodat er practisch geen transportvliegtuigen overbleven om de Russische paratroopers te vervoeren. In snelle tijd heeft de industrfe een tweede luchtmacht geschapen en toen die voldoende krachtig was om de parachutisten te doen inzet ten, waren de krijgskansen te velde reeds aan het keren. Toch achten voorzichtige Amerikaanse t.. Brit se waarnemers de sterkte op dit ogenblik van dit Russische wapen immens, getallen van van tien tot vijftien divisies noemend en één divisie op 3000 man stellend. Ofschoon er evenvele factoren te noemen zijn die dergelijke cijfers kunnen weerleggen en een conclu sie van schromelijke overd "ijving zouden rechtvaardigen, is iedereen het er over eens, dat in geval va een Russische agressie de Weste lijke landen overstroomd zouden worden met Russische paratroo pers, collectief optredend of indivi dueel in kleine sabotagegroepen. Voor de massale operaties zijn. na tuurlijk de vliegvelden in het Wes ten de eerste objecten. Krijgt de aanvaller die in handen, dan kan hij lichte tanks en geschut laten landen en van elk veroverd vlieg veld een form'dabele uitvalsbasis maken. Vandaar dat het inzicht van onze senatoren juist is, dat wij met man en macht aan versterking van onze vliegvelden moeten wer ken. Aan het toeval kan niets worden overgelaten. Beveiliging van de vliegvelden is noodzakelijk! Bij een onverhoedse attaque op dit ogenblik zou een internationale haven als Schiphol practisch geen verdediging hebben. Men dient bij een opzet zoals ge wenst wordt wel te bedenken, dat het niet alleen op een technische beveiliging neerkomt. Met een aantal machinegeweren en wat batterijen luchtdoel-geschut komt men er niet. Er is ook een taak weggelegd voor de burgerij, die zich juist in een oorlog met para troopers moet weten te bewegen. De opdracht aan civiele reserves is omvangrijk en vereist een volstrek te discipline. Zojuist is bekend ge maakt, dat het plan bestaat om dit jaar nog 50 millioen te besteden aan het opkweken van een burger lijke verdediging. Het wordt hoog tijd, dat deze papieren organisatie nu ook „vlees" krijgt! De Amerikaanse ambassade te Londen heeft een verklaring uit gegeven, waarin de beweringen, volgens welke Amerikaanse troe pen ruw zouden zijn oogetreden tegen communistische jeugd, die op weg was naar het wereld, jeugdfestival te Berlijn, worden tegengesproken. „Slechts zij werden in een bot sing met Amerikaanse militaire nol: tie gewond, die openlijk in W._ Beilijn de orde verstoorden en de wettig aangewezen autoriteit voor het handhaven van het gezag langs de zone-grens in de uitoefe ning van haar plicht poogden te dwarsbomen". HEDEN: TERNEUIZEN: Luxor Theater 20.00 uur: Bios. „Vulcano". Concertgebouw, 8 uur: Biosc. ,,Zij gaven hem de macht". AXEL: Het Centrum, 8 uur: Biosc. „Assepoester". 4 uur: Muzikale wande ling Pijperkorps uit Goes en Aceordeola uit Axel; 710 uur: Afwisselende concerten door beide verenigingen. MORGEN: TERNEUZENLuxor Theater, 16.30 uur: Middagvoorstelling; 20.00 uur: Biosc. „Vulcano". Concertgebouw, 14.30 uur: Middagvoorstelling; 20.00 uur: Biosc. ,,Zij gaven hem de macht". AXEL: Het Centrum, 16.15 uur: Biosc. „Assepoester"; 20.00 uur: Biosc. een vreemdeling". „Ér kwam De bevolking ln de Ooypolder bij Ubfccrren-Beek leeft nog voort. 1 arend in onrust over de branden, die de laatste dagen in deze "treek woedden. Persingen bij Nijmegen werd donderdag nog opgeschrikt door een brandje. Leden van de boercnbrandwacht ontdekten rookwolkjes uit de hooi schuur van de landbouwer Stap. pershoef. Men constateerde het begin van hooibroei De activiteit van de wakers voorkwam dat de ze broei niet tot ontwikkeling kon komen. De landbouwers bewaken dag en nacht hun eigendommen tegen eventuele brandstichters. De poli tie helpt hierbij. Men heeft evenwel nog geen enkel spoor van brand stichters gevonden. Op de internationale conferentie inzake het verdelen van golfleng ten, welke op het ogenblik te Ge nève wordt gehouden, heeft de Sowjet-Unie Vrijdag de onmiddel lijke vervanging van de delegatie van nationalistisch China door een vertegenwoordiging van Peking China geëist. De hiertoe strekkende resolutie weid gesteund door de vertegen woordigers van Engeland, India, Indonesië, Tsjeeho-Slowakije, Alba nië, Bulgarije, Hongarije en VVit- Rusland. De voorzitter van de conferentie, waaraan door 70 landen wordt deelgenomen, Ir J. D. H. van der Toorn, hoofddirecteur der Neder landse P.T.T., moest de afgevaar digden er herhaaldelijk aan herin neren, dat de besprekingen tech nisch en niet politiek waren. Met 35 tegen 18 stemmen en zes onthoudingen besloot de conferen tie geen gehoor te geven aan het Sowjetrussische voorstel om com munistisch China tot de conferen tie toe te laten. Ook Nederland stemde tegen het voorstel. Met uitzondering van enkele honderden zijn alle arbeiders van de Lago weer aan het werk. Over enkele dagen zal de raffi naderij weer geheel in bedrijf zijn. De bemiddelaar Plantz voerde besprekingen met de directie van dc Lago en met de in ere her stelde werknemersraad. De Lago.winkels zijn weer open. De mariniers zijn naar hun kamp teruggekeerd. De bevolking is zeer opgelucht. Henny Eman, voorzitter van de arbeiderspartij' zei: ,,Wij blijven vechten voor de lagere bezoldigingen". Volgens Amerikaanse meteoro logische waarnemers dreigt een zeer krachtige wervelstorm zich in de richting van Japan te bewe gen. Volgens het Japanse instituut volgt de orkaan een onregelmati ge baan. Hij heeft een doorsnee van 1.932 km en verplaatst zich met een snelheid van ongeveer 16 km per uur. De wervelwinden om het centrum bereiken somtijds 'n snelheid van 160 km per uur. De meeste Lichtdiensten tus sen China, Formosa en Japan zijn gestaakt vanwege een orkaan ter hoogte van Ok'nawa met wind stoten van 145 km per uur. Met het oog op een pestepide mie in Syrië heeft Turkije bijzon dere sanitaire maatregelen aan de Syrisch-Turkse grens getroffen. Een 5 km brede zone wordt voortdurend ontsmet en alle reizi gers, die Turkije binnenkomen wor den nauwkeurig onderzocht. Nederland heeft evenals En geland, Eelgië, Noorwegen, De nemarken en Italië een Canadees aanbod tot levering van radar apparaten aanvaard. Canada gaat namelijk 300 radar-instal laties maken voor levering aan deze zes landen van het Noord- Atlantisch pact in de komende anderhalf jaar. De aanbieding is gedaan als onderdeel van Cana da's bijdrage aan de Nato-defen- sie. De radar-installaties worden gemaakt volgens model uit de laatste wereldoorlog, dat ge bruikt werd voor waarschuwing bij de nadering van vliegtuigen en projectielen. Hoeveel instal laties elk der genoemde landen zal ontvangen, is niet medege deeld. De eerste installaties zul len niet vóór Januari beschik baar zijn. BENOEMINGEN RECHTERLIJKE IUACHT. Bij Kon. besluit is benoemd tot rechter in de arrondissements rechtbank te Middelburg: Mr. J. A. Abing. thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondis sement 's-Hertogenbosch en rech- ter-plaatsvervanger in de arron- dissements-rechibank te Middel burg; is benoemd tot griffier van het kantongerecht te Middel geleiden naar het Zwin en namen voor tnuis het bekende Zwinbou- auetje mee. Al met al een heer lijke dag voor de jeugd uit het Bloemenkwartier. Pols gebroken. Toen de 66-jarige echtgenote van de kiein-landbouwer aan de West straat alhier gistermiddag haar op de wjjk Koekkoek (nabij Poonha ven wonende zuster per bromfiets burg: Mr. A. Veenhoven, thans I bezoeken, kwam zij aan de z.g. substituut-griffier bij het kanton- „Hoek van de Dijk" in botsing met een telefoonpaal met het gevolg, dat zij zich onder dokters behande ling moest stellen. Lokter Eienbaas was zeer spoe dig ter plaatse en constateerde een gebroken en een zwaar gekneusde pols. De bromfiets werd licht bescha digd. Examen Iloofdacte L. O. Onze stadgenoot, de heer A. Bre vet, onderwijzer aan de openbare lagere scnool alhier, slaagde Don derdag j.l. voor het te Rotteidam gehouden examen voor Hoofdakte L.O. De V. V. V.-Feestweek. Onder begunstiging van een bijzonder mooie avond bood V. V. V. gisteravond het laatste muzi kale douceurtje aan het muziek- gerecht te Groningen. Benoeming directeur der „Harmonie Terneuzen". In een gisteren gehouden buiten gewone algemene ledenvergadering der „Harmonie Terneuzen" werd de heer J. Meijers te Sas van Gent benoemd tot directeur van dit mu ziekgezelschap. De heer J. Meijers, die reeds di recteur is van de muziekverenigin gen te Zaamslag en Oostburg, zat de open plaats vervullen, welke ontstond door het bedanken van de heer A. I. B. Sehirris. De nieuwe brug en de verkeersregeling. Nu gisteren de brug over de hevend Axels publiek, -iet is een zeesluis te Terneuzen in gebruik o.siultSitLl«geworden. gebruik is genomen en voor het vei Keer is opengesteld, is er naar de me ning van sommigen een ingewik kelde verkeerssituatie ontstaan voor het Terneuzen binnenko mend en uitgaand verkeer. We steiden ons daarom in gezelschap van de heer Reynders, Inspec teur der gemeemepohde, op de hoogte van de situatie, die naar we konden constateren zeer een voudig is. Biervliet, die na een vlotte reis om 10 uur te Maria Horebeke aankwam. Voor de 44e .Zendings dag aldaar bestond veel belang stelling. Het woord werd o.m. gevoerd door EL. Wiebosch van Biervliet en Ds. Schrale uit Sluis. De grenspaal in het Zwin staat weer op haar plaats. De nieuwe geul in het Zwin heeft duidelijk haar deugdelijkheid be wezen. Regelmatig stroomt er nu water in het Zwin, waardoor de ve getatie van de schorrebloemen is verzekerd. Ook dit jaar vormen de schorrebloemen een bevredigend aantal jonge bloemen, zodat de plant zelf bewijst voorlopig nog met uit te sterven. Aan de Belgi sche zijde van het Zwin gaat men echter regelmatig door karrevrach- ten Zwinbloemen te snijden, die dan in Knokke en Brugge worden uit- geleurd. Het zou in het belang van het natuurreservaat zijn als men er op aandrong hiervoor een verbod uit te vaardigen. Zoals gemeld kwam dezer dagen een internationale grenscommissie opeen om de juiste plaats van de ve.dwenen grenspaal vast te stel len. Tentoonstelling. wan, de Sasse harmoMe ïseïn gramma was in de geest van de talrijke toehoorders, daar het in aoofdzaak 'bestond uit populaire en ln ieder geval bekende hum mel s. Na vie openingsmars „Sem per Fidelis" van Soussa, volgde de bekende ouverture van Suppé „Lichte Cavalerie", waarna ten gehore werd gebracht een selec tie uit „Rosamünde" van Schu bert. Aan weerszijden van de rijweg Derï- Beide nummers oogstten winden zich aan dnideiiWh^ J yeel applaus en werden goed ver tolkt, al was het basregister wel bevinden zich aan duidelijkheid niets te wensen overlatend, een fietspad en een voetpad, door de bekende borden aangegeven. Het rijwielpad is uitsluitend bestemd voor wielrijders. Het voetpad is uitsluitend bestemd voor voet gangers. Beiden sluiten aan op het rijwielpad en voetpad van de nieuwe brug, die eveneens uit sluitend resp. voor wielrijders cn voetgangers bestemd zijn. Tevens maken we de wielrijders, komen de van de richting zeesluis attent on de „oversteek" ±50 m. vóór de brug over de Middensluis. In het belang van het pubiek en om veilig verkeer te waaroor gen, zal nauwlettend op hei n to rnen der verkeersregels worden gelet en kunnen bij nauwkeurige naleving hiervan ongevallen tot een minimum beperkt blijven. Kinderreis „Bloemenbuurt". Het was gistermorgen een hele drukte in de Dokweg, waar twee autobussen gereed stonden om de kinderen tussen 7 en 14 jaar uit de Bloemenbuurt een dagje uit te brengen naar Cadzand. Om half negen precies startten de bussen, uitgelei ie gedaan door wuivende ouders. Reeds op de heenreis zat de vrolijkheid cr bij de kinderen in en dat is de gehele dag zo gebleven, ook al kwamen er dan in de namiddag storende regenvlagen, die het verblijven aan het strand verhinderden. De boterhammen werden genuttigd en toen het weer droog was. voet balden de jongens een oartiitie, waaraan een ontijdig einde kwam toen de bal „klapte". De meisjes amuseerden zich ook best en en kelen der ouderen gingen met be- in samenwerking van de Hulsterse aquariumvereniging 'n tentoonstelling georganiseerd voor kanaries, tropische en an dere vogels, koudwater- en tropi- scae vissen. De tentoonstelling werd georganiseerd in het club lokaal van „Vogelvreugd". Er be stond hiervoor een grote belang stelling. Mooie bakken vissen waren cr te bewonderen. Jammer was het, dat de vogels m de ruitijd zitten, wat afbreuk deed aan het zicht. Desondanks is dit experiment goed geslaagd en door samenwerking werd hier iets moois tot stand gebracht. Wielercriterium. Voor het op Zaterdag 22 Sept. al- i nier te houden wielercriterium mentsbedriif plaatste zijn molen vpor de bunker, waar door de kinderen naar hartelust werd getoerd. De ouderen vonden aan de brug, behalve in de dangs- gelegenheden hun vermaak met ballen gooien en bij de schiettent van Jaap. Te elfder ure arriveerde het ouenluchtcircus Reusz en een fietsenmolen, welke plaats kozen in de Spoorstraat. Gebleken is, dat deze plaats biizonder is ge schikt voor de kinderen, en er heerste dan ook bij de fietsen molen een drukte van belang.. De duivenliefhebbers hadden een nrijsvlucht en de schutters hadden ruimschoots gelegenheid hun kunnen te tonen. Er waren de eerste dag veel vreemden aan wezig; de tweede dag was 't uit sluitend eigen volk, waardoor het pas later op de avond druk werd. Benoemd. Aan de R. K. school werd tot onderwilzeres benoemd mej. J. van Bers uit Goes. De Veiligheidsraad heeft de be handeling van de Suez-kanaal- kwestie voortgezet. Aan het begin der zitting heeft de Britse afgevaardigde sir Glad- wyn Jebb een driemogendheden resolutie (Frankrijk, Ver. Staten en Engeland) ingediend, waarin op Egypte een beroep wordt ge daan om de "blokkade op voor Is raël bestemde goederen op te hef fen. Jebb zei, dat de Egyptische me ning, dat Egypte volledige rech- ten van oorlogvoerende heeft, in het huidige geval niet gerecht vaardigd is. In de drie mogendhedenresolutie wordt gezegd dat, in overweging genomen dat de wapenstilstand sedert bijna twee en een half jaar van kracht is en deze een perma nent karakter heeft, geen van de partijen met redelijkheid kan zeg_ geil, dat zij actief belligerent is. In de resolutie wordt een be roep op Egypte gedaan om de be perkingen op verschepingen door het Suez-kanaal op te heffen, be halve de beperkingen die essen tieel zijn voor de veiligheid van de scheepvaart in het kanaal en 't nakomen van de van kracht zijn de internationale conventies. Warren Austin (V. S.) noemde de kwestie een manifestatie die van invloed was op de toestand in het gehele Midden_Oosten waar .jammer genoeg diepgewortelde meningsverschillen een krachtige rol spelen". „Wij geloven, dat Egypte door de beperkingen op te heffen een positieve bijdrage kan leveren tot het verminderen van de spanning in het Midden-Oosten", aldus Austin. De Braziliaanse afgevaardigde dr. Carlos Muniz zei, dat door vóór de resolutie te stemmen de Braziliaanse delegatie geen blaam wil werpen op de Egyptische re gering. „Eerder zien wij de ooit werp. re solutie als een waarschuwing aan Egypte om zich niet met acties bezig te houden die zouden kun nen leiden tot een hervatting van de vijandelijkheden tussen Israël en de Arabische staten". De Nederlandse gedelegeerde, Von Balluseck, steunde de drie- mogendheden-resolutie. Mahmoed Farozi Bey (Egypte) zeide, dat de voorgestelde resolu tie een inbreuk op 't internatio nale recht en sommige artikelen van het Handvest der Ver. Na ties vormde. Iedere poging van de raad om Egypte het recht van 'n belligerente mogendheid te ontne men zou betekenen, dat men „een politieke regeling" trachtte op te dringen voor een zaak waartoe ae raad niet bet recht had. Deviezenovertredingen. De douane alhier heeft weer een flink bedrag aan binnen- en buitenlandse betaalmiddelen in beslag genomen. Een 8-tal Neder landers vervoegde zich bil de douane. Oo de vraag of zij geld ten uitvoer aan te geven hadden antwoordden zij ontkennend. Bij visitatie werd echter op hen Belg. francs 4900, 573 en r ranse francs 14.000 bevonden. Tegen al deze personen is proces-venbaal opgemaakt. Egypte was van oordeel, dat Israël palet het recht had de kwes tie voor de Veiligheidsraad te bieiSigen. Het eiste daarom, dat de raad de zaak niet ontvankelijk zou ver klaren, zulks ln overeenstemming met de bepalingen van de wapen, stils tandsovereenkomst. De volgende bijeenkomst van de laad zal 21 Augustus worden ge houden. Men verwacht, dat Israël en Egypte dan hun definitieve ver klaring zullen afleggen. Wendell Pbillips, de leider van een gezelschap Amerikaanse en Europese archeologen, dat sinds 2 jaai opgravingen doét in Zuid- Arabië, heeft te Londen medege deeld, dat men wellicht in staat zal zijn nadere bijzonderheden over het leven van de koningin Saba te weten te komen. Drie km buiten deze stad, Na- reb genaamd, die naar men aan neemt de woonplaats van de ko ningin is geweest, heeft men een cirkelvormige ruïne ontdekt, de tempel van Saba. COöP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWS VLAANDEREN". Terneuzen, 17 Aug. Groenten. Per 100 stuks in guldens: Sla 6.90—8.00. Per stuk in centen: Bloemkool 40; Groene komkommers 915; Witte komkommers 8—13; Meloe nen 7582. Per bos in centen: Selderij 19; Peen 2736; Kroten 1116. Per kg in centen: Eerstelingen 6.0013.20; Andijvie 58; Stoksnjj- bonen 3141; Princ. bonen 2030; Rode kool 513; Sav. kool 2125; Witte kool 12; Prei 23—27; Toma ten 24—40; Uien 6—11. Fruit. Appelen: Early victoria 412; Perzikrodezomerappel 727Pe ren: N. Suikerpeer 813; Précose de Trévoux 3—40.40; Kriekperen 312; Pruimen: Elderse blauwe 7Blauwe pruimen 3134Czar- pruimen 1640; Ontario 1647; Washington 1242; Rode bessen 3135; Bramen 78—91. GEVONDEN VOORWERPEN Terneuizen, De korpschef van het gemeen, teiijk politiekorps te Terneuzen, maakt bekend dat de navolgende gevonden voorwerpen zijn te be komen aan de daarachter ver melde adressen: Badhanddoek, met badpak, Lansen, Tüolensstr. 26een pakje met damesondergoed, P. Geensen, Noordstr. 64; br. kinderportemon. naie met inh., Harte, Tholensstr. 93, zakmes, Dees, Beatrixstr. 29; doublé ringetje, Haak, Tholensstr. 31; broche, J. de Rijk, L.-Kerk- straat 22; br. kinderschoenen, Van Drongelen, Kerkhoflaan 1; kinderportemonnaie, J. Suij, Baan- dijk 93; herenpolshorloge,' Faas, Axelsestr.; Delftsbl. broche, Loof, Verl. v. Steenbergenl. 3a; zwem.' broek en handdoek, J. de Theije, Axelsestr. 59bpolshorloge en kim dertasje, Ch. van Wijck, Dijlcstr. wat te overtuigend In plaats van de operette-fan tasie uit „Het Witte Paard" volg de hierop het karakterstuk „De Meien ..i hei Zwarte Woud", het geen een zeer op prijs gestelde vertolking werd. Na ue pauze volgden de Roman tische fantasie van Montagne en de overbekende balletmuziek uit de opera ..Faust", welke wei een over 120 km ztfn reeds" tefvan*toe- wat zware green was voor ditzeggingen tot deelneming binnen overigens puike en weibezette di lettantencorps. Een pittige mars besloot dit zeer geslaagd concert. Hedennamiddag en -avond zal de winkeliersver. „Axel-Vooruit" het muzikale weekend besluiten met het in ons blad geannonceer de optreden van pijpers en mond- accordeonisten. Op reis. De IJzendijkse en Biervlietse bouwvakarbeiders maakten ge zamenlijk een reisje naar Arn hem en de Veluwe, en brachten in Rhenen een bezoek aan Ouwerhands dierenpark. Over Utrecht ging de reis terug naar Rotterdam, waar enkele uurtjes gepauzeerd werd. 's Avonds laat kwam het gezelschap moe maar voldaan te Biervliet terug. Naar Maria Horebeke. Velen grepen de gelegenheid aan naar Maria Horebeke in Bel gië te kunnen gaan. 's Morgens vroeg vertrok een extra bus uit gekomen en er zullen o.m. enkele deelnemers aan de Tour de France in uitkomen, terwijl het zo goed als zeker is dat ook Woutje V/agtmans van de parq zal zijn. Evenals vorig jaar zal het par cours lopen over de Kroonwijksin- gel en Noordwal. Schieting. Aan de schieting bij M. Scheele namen een 40-tal schutters deel. De hoge vogel kwam in handen van E. Lambert alhier, terwijl de zijvogels werden geveld door P. van Geetsem te Zuiddorpe en P. Kersbulck uit Sas van Gent. Kermis. Vrijdagochtend hebben de ker misexploitanten een begin ge maakt met het afbreken van hun attractietenten, wat voor de inge zetenen een teken is dat de ker mis 1951 weer tot het verleden behoort. De feestdagen zijn ge slaagd, alhoewel bii de meeste zaken de omzet iets is terugge lopen. De mooiste attracties waren wel de wielerwedstrijden en de volksspelen. Keijzer's amuse- t\ ls het zomer en bovendien nog vacantie is, hebben onze meisjes heus wel een extra jurkje nodig. Doch juist in deze tijd komt er ge woonlijk voor moeder nog meer kijken, dat tijd en geld kost. Daar om ziet U hier nu een modelletje, dat heel eenvoudig te maken is uit een couponnetje van ca 1,60 m stof van 80 h 90 cm breed en toch niet minder aardig staat dan een meer bewerkelijk jurkje. Voor- en rugbaan zijn geheel uit één stuk terwijl ook de mouwtjes aangeknipt zijn. U sluit de zij- en schoudernaden; de rugschouders iets inhouden. In het voorbaantje maakt U een paar .figuurnaadjes (in het midden 2 cm breed), waar- otj U tegelijk de ceintuureinden meestikt, die ieder ca 125 cm lang zijn en 3 h 4 cm breed van dubbele stof. Ze worden op de rug ge strikt. Zo nodig maaict U midden achter aan de hals een splitje van 10 cm lengte, dat met knoopjes en lusjes sluit. Bjj het gebloemde jurkje zijn de hals en de mouwtjes afgebiesd met eften stof, waarvan ook het cein tuurtje is genomen. Een paar strikjes geven er iets extra fleurigs aan. Het andere modelletje heeft een afstekend kraagje van dubbele stof, dat onder een schuin geknipt reepje stof in de halsrand wordt genaaid. Maakt U het kraagje van wit piqué, dan werkt U ook eerst de hals met een schuin biesja af, zodat het kraagje er met hand steekjes in kan worden gehecht en het jurkje desnoods ook zonder kraag te dragen is. Vooral op ef fen stof zal een garnering van knoopjes, zoals hier getekend, heel leuk staan. Juist voor kindergoed zijn er zulke alleraardigste knoopjes in de handel. Maar U kunt daarvoor ook een borduurseltje aanbrengen Een simpel bloemetje of een fi guurtje in kruissteek geven al di rect iets persoonlijks en zo heel veel tijd vraagt dat ook niet. VROUWEN DIE VLIEGEN. Sabiha Geutchen bracht ons op de idee: er zijn toch heei wat vrou wen, die het vak van vliegen onder de knie hebben. Sabiha, de 36- jarige Turkse, heeft een energiek gezicht, waar niets onvrouwelijks aan is. Toch voert zij een werk uit, dat zo onvrouwelijk is als zich maar bedenken Iaat: het afschie ten van Russischo jachtvliegtuigen boven Korea. Sabiha heeft een zeer strenge en militaire opleiding gehad. Zfj is de pleegdochter van de vroegere pre sident van Turkije, de grote Kemal Atatürk, die het maar al te plezie rig vond, dat zijn aangenomen dochter zo volledig de banden, waarin haar tijdgenoten nog wa ren gekluisterd, verbrak. Sabiha meldde zich als vrijwilligster voor Korea en er was geen enkele reden om haar te weigeren. Dat vrouwen kunnen vliegen, daarvan is de wereld reeds lang overtuigd. Wil men nog enkele vermaarde namen uit het verleden opfrissen: Amy Mollison, die wel van alle vrouwen in de Westerse wereld de grootste staat van dienst verwierf. Én dan de pittige Nieuw Zeelandse Jaean Batten, die zo maar het record voor de „lange weg" tussen haar döminion en En geland vestigde en daaraan later nog een record voor een vlucht naar Johannesburg aan toevoegde. Maar er is één naam, die de meesten onzer wel vergeten zullen zijn: die van de eerste Nederland se vrouw, die een vliegbrevet ver kreeg: Bea de Rijk. Zij vloog al in de tiid, waarin vliegtuigen afzich telijke maaksels van hout en ijzer- draad waren. Vliegen leerde de vrouw dus al heel gauw!

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2