HET JAPANSE VREDESVERDRAG DE OLIEKWESTIE Anti-Britse betoging te jTeheran Koreaanse subcommissie bijeen ENGELAND Post- en Passagiersschip „Van Galen" Perzische regering acht Brils voorstel niet aanvaardbaar ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1951. 7e Jaargang No. 1809. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N. V. v/h Firm. F. J. v.„ de Sande, Tern.n»n Ruim ges jaar na de algehele capitulatie van Japan zullen de landen, die zich op dat tijdstip met het land van de rijzende zon in oorlog bevonden, te San Iran- cisco bijeen komen teneinde een viredesverdragjt:e sluiten. Dit verdrag, dat opgesteld werd door John Foster Dulles, Trumans republikeinse adviseur voor zaken het Verre-Oosten betreffende, gaat liefst 4U fanden aan, die alleen een uitnodiging ontvingen om op 4 September aanwezig te zijn. Het bezoek van H. M. de Koningin aan de Stichting Hoenderloo Japanse Min.-President ove? het vredes. en veiligheidsverdrag Het Engelse Lagerhuisdebat op de Dam In een te Teheran uitgegeven communiqué zegode leider^rBritse delegatie Stokes o.m: Mijn aanbod is het beste, dat ik kon doen. Ik ben echter bereid tot het aanbrengen van geringe wijzigingen, onder voor waarde, dat mijn voorstel in principe aanvaard wordt." Lichte activiteiten aan de fronten Aanslag op Tito? meet de buikriem nauwer aanhalen Verkiezingen vóór herbewapening? - Nijpende kwestie der ionen Wanneer men na een afwezigheid van slechts drie weken in Engeland terugkeert, vindt men het leven in Londen beslist moeilijk De taxi-prijzen zijn weer verhoogd, ditmaal met een derde. Zelfs in de een voudigste restaurants is er geen schotel meer onder de 6 shilling te krijgen. De rantsoenen zijn dezelfde gebleven, hoewel was aangekondigd, dat die voor vlees in Augustus zouden worden verhoogd. En in middels heeft de minister van Financiën verklaard, dat de Britten de buikriem nog nauwer zullen moeten aanhalen, indien de productie niet verder stijgt. Mevr. MacClean naar Frankrijk De geruchten over de „Aster" WEERS VERWACHTIN G HOOGWATER. MAAN op ond«r Russische straalvliegtuigen boven Berlijn De Britse basis in Nederland De vervaardiging van ateom- en waiersiofbommen Frankering bij Abonnement: Terneuzen Lirecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55 57 Terneuzen Telefoon 2510 Nü o uur. 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent DE VRIJE ZEEUW Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cei iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adre Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 Voor het MaandagnummeiZaterdags 11 uur Het zal dan precies 6 jaar en 2 dagen later zijn dan het ogenblik, toen op 2 September 1945 de on voorwaardelijke overgave aan boord van de „Missouri *n baai van Tokio werd onderte kend. De Japanners, die door hun on verhoedse aanval op Pearl Hm - bour op 7 December 1941, zich een oorlog op de hals haalden met de geneie vrije wereld, heb ben deze daad zuur moeten beko pen, alhoewel hun lot heel wat gunstiger is geweest dan het Duitse. Een van de redenen hier van was het feit, dat de Russen pas op het allerlaatste ogenblik aan de oorlog tegen Japan deel namen, zodat het na de overgave de Amerikanen zijn geweest, die het land hebben bezet en be stuurd. Onder leiding van de on langs ontslagen Amerikaanse ge neraal MacArthur is een demo cratisch bestuur ingesteld en is getracht de moeilijke economi sche positie van het land te ver beteren. De Verenigde Staten zijn vervolgens doende geweest een vredesverdrag tot stand te bren gen, waarvan de inhoud een vei zoenend karakter moest hebben Want niet alleen wensten de Amerikanen de zeer hoge kosten van de bezetting te liquideren, ook trok hen de mogelijkheid om Japan met zijn zeer grote bevol king in te scnakelen als verdedi gingspartner tegen het opdrin gende Aziatische communisme. En ofschoon ook hier Rusland de oude tactiek van vertraging trachtte toe te passen, is Ameri ka thans met een definitief ont- H.M. Koningin Juliana heeft gistermiddag een bezoek aan de stichting Hoenderloo gebracht, waar voogdijpupillen, regerings pupillen jongens, die ter be schikking van de regering zun gesteld kinderrechterpupillen worden verzorgd. De vorstin arriveerde om 15 uur aan de directeurswoning, de Heibuit". In de studeerkamer van de directeur gaf Mr Van de Werk een korte uiteenzetting van de arbeid, die op de stichting ge schiedt, waarna om 15.15 uur met de rondgang begonnen werd. Nadat H. M. alle afdelingen had bezocht keerde het gezelschap via een bospad terug naar de „Hei- bult". Onder het gebruiken van thee in de suite van de directeurs woning onderhield de koningin zich o m. met de leden van het nersoneei, die haar inlichtingen gaven over hun werkzaamheden op de stichting. Bii het vertrek van de „Hei- bult" werden de koningin n door de bloemisterij vervaardigd toloemstukje aangeboden en een op de smederu-bankwerkeni door jongens gemaakt koperen wand- kToen de vorstin het terrein der stichting verliet stonden aan bei-de zijden van de weg de gehele stichtingsbevolking en de leden van het personeel met hH^%mirerdiamï butaan wordt 8 September wordt een reünie ge houden voor oud-leerlingen en oud-leden van het personeel. Het aantal pupillen bedraagt op het ogenblik 260. Bovendien worden er onder hoede derstich ting nog 50 jongens in gezinnen verpleegd. werp-verdrag op de proppen ge komen. Natuurlijk is er van ver schillende zijden critiek op bepa lingen uit dit verdrag los geko men. Zo ook van Nederlandse zij de Vooral tegen het tenietgaan van vorderingen wegens oorlogs schade rees ernstig bezwaar. An dere landen, zoals Frankrijk von den dat de Amerikanen wel zeer eigen gereid optraden, daar zij practisch niemand bij het opstel len van het verdrag hadden ge raadpleegd. Het gevolg van een en ander was, dat inderdaad een nieuw ontwerp werd opgesteld waarin ten aanzien van de vorde ringen thans staat vermeld, dat Japan aan geallieerde landen, die tijdens de oorlog schade door ver woestingen ondergingen zoveel als mogelijk is zal betalen. De huidige economische moeilijkhe den maken het Japan namelijk niet mogelijk volledige herstelbe talingen te doen. Dat velen maar weinig over deze verandering te spreken zijn, is begrijpelijk, maar toch heeft het er veel van of de meeste landen zullen het vredes verdrag wel ondertekenen. Er zijn echter enige zeer be langrijke uitzonderingen. De Rus sen, die tot heden toe niets an ders dan critiek leverden op het ontwerp, hebben deze week plot seling laten weten, dat zij tegen de verwachting in, naar San Francisco zullen komen. Hun de legatie zal onder leiding staan van de kundige Gromyko, de man, die de viermogendhedenbe- sprekingen te Parijs in het voor jaar tot vier maanden wist te rek ken. Algemeen werd verwacht, dat deze vertragingstaktiek ook te San Francisco zal worden ge volgd. doch de Amerikanen heb ben om dit te voorkomen bekend gemaakt, dat er op 4 September en de volgende dagen niet meer over de inhoud van het vredesver drag zal worden gediscusseerd. De delegaties zullen één verkla ring mogen afleggen en daarna tekenen. De Russen hebben verschillen de ernstige bezwaren, waarvan één der voornaamste is, dat com munistisch China niet vertegen woordigd zal zijn en ook geen en kele mogelijkheid heeft gehad zich over de inhoud uit te spre ken Radio Peking heeft het ver drag dan ook volkomen onaan vaardbaar genoemd. Was de Russische tegenstand te voorzien, ernstiger is het dat ook India niet mede wenst te on dertekenen. De bezwaren, die de grote onafhankelijke Aziatische Itaat, die over veel gezag onder de Aziaten beschikt, heeft betref fen de overdracht van de Rioe- Kioe eilanden aan de Verenigde Staten en de bepaling, dat deze staat het recht heeft troepen in Japan te houden. Van deze laatste bevoegdheid gaan de Amerikanen uiteraard onmiddellijk gebruis maken. Hoogstwaarschijnlijk zal Japan dus in September weer een sou- vereine onafhankelijke staat zijn en het kan in enkele jaren weer een factor van betekenis worden in het Verre Oosten. Dat de Rus sen tie ondertekening van het vredesverdrag zullen kunnen ver hinderen, lijkt onmogelijk, daar Amerika, hierin gesteund door Engeland, van plan is door te zetten. 'De Japanse min.-pres. Josjida heeft in het parlement meege deeld, dat het veiligheidsverdrag, waarover thans met de Ver. Sta ten wordt onderhandeld, geen ge heime regeling bevat van een Ja panse herbewapening. „De herbewapening van Japan is 'ónmogelijk", zo zeide Josjida in antwoord op een vraag. Het was niet nodig de na-oorlogse grond wet te veranderen, die afziet van bewapening. Volgens de min.-pre- sident moet Japan herstelbetalin gen verrichten aan landen, die oorlogsschade leden, doch kan het land onmogelijk alle schade ver goeden zonder zijn eigen economie te gronde te richten. „Hiet is niet mogelijk in het vre desverdrag clausules op te nemen, die in strijd zijn met de overeen komst van Potsdam, doch naar mijn mening hebben de Ver. Sta ten doen uitkomen, dat de status van de Koerillen, Zuid-Caehalin en de Bonin-eilanden verschillend be handeld moeten worden", aldus Josjida. In een gisteren in „Vieux Doe len" te Den Haag door het En- gelse Lagerhuislid Jul. Snow ge houden persconferentie over de in Londen te houden parlementaire conferentie voor een wereldrege ring heeft hij ook iets verteld over het gebeurde op de Dam. Deze voorstander van een we- relüregering kwam naar ons land om de belangstelling van de Ne derlandse parlementsleden voor ue conferentie te^ vragen, maar de Kamer is met recè„ en zo is heit moeilijk persoonlijk contact met de Kamerleden te vinden. Daarom wil hij het publiek hereiken. „Ik belde de loco-burgemeester in Amsterdam en vroeg hem toe stemming op de Dam tot het pu bliek te spreken. Hij vertelde mij, dat dit hier ongewoon is en hij verwees mij naar de hoofdcommis saris van politie. Deze deelde mij mee, dat ik me daarvoor maar tot de burgemeester moest wenden. Och, dat kan ook in mijn land \oorkomen", voegde hij er met 'n lachje aan toe. „Ik ben daarna maar na-ar de Dam gegaan en begon het publiek toe te spreken. Na 10 minuten kwam er een uiterst beleefde po litieagent. Hjij vroeg mij of ik toe- stemming had daar te spreken. Dat was niet het geval en toen moest ik stoppen". Stokes sprak de persberichten tegen, als zou hij nieuwe voorstel len doen. Hij gaf nog de volgende toelichting op zijn voorstellen: 1 De Britse voorstellen komen overeen met de Perzische natio- nalisatiewet van 20 Maart en de door Harriman geformuleerde basis voor de onderhandelingen. 2 De voorstellen zijn de beste, die Perzië kan verwachten, aan gezien zij het gelijk op delen van de winst beogen, een principe, dat ieder olieproducerend land met genoegen zal aanvaarden in ruil voor de door een contract met lange looptijd geboden zeker heid. 3. Voor het geval Perzië de voor stellen van de hand wijst, moet de voorgestelde Britse inkoopor ganisatie elders haar olie betrek ken. Dit alles is geen politiek, maar eenvoudige rekenkunde, aldus besluit het communiqué. Door dit communique zijn de kansen op succes van de oliecon- ferentie verder verminderd. Tot dusver bestond de mo. o-eliikheid, dat Engeland nog met zijn laatste voorstellen te berde had gebracht. Uit de verklaring van Stokes blijkt echter, dat En geland slechts bereid is geringe wijzigingen in het acht punten omvattende plan aan te brengen. De Perzen zijn dus gedwongen op de bijeenkomst van heden een duidelijk antwoord te geven. Al les wijst er op, dat Stokes geen genoegen zal nemen met een ont wijkend antwoord. Het Perzische antwoord reeds door een bijzondere com missie uitgewerkt en door de par in het land bedrijven, in stand hou den", aldus radio-Teheran. Tot slot werd verklaard, dat uit de voorstellen van Stokes geconclu deerd kan worden, dat het Britse personeel niet onder Perzen wil werken. „De Britten willen hun meesterschap voortzetten en een Pers als een Afrikaanse inboorling behandelen." „De voorstellen zijn strijdig met de formulering van de wet op de olienationalisatie. Minis ter Stokes verwacht dat het Iraan- se volk het monopolie voor de ver koop zal geven aan de voormalige Anglo-Iraanse oliemaatschappij, die een halve eeuw lang van het Iraan- se volk politieke en economische slaven heeft gemaakt dio. aldus de ra- Joegoslavische vluchtelingen hebben bij hun aankomst m de Brits-Amerikaanse zone van Ti ïest meegedeeld dat maarschalk Tito in het begin van deze maana ternau wernood aan een moordaanslag is °nEerf Kroatische boer, Vladp Ra- dossevitsj, had op een weg in de Golf van Medoljno. ten zmden van nuBsie uiikc>>v,»v "i-. I Pnla een landmijn gelegd, lementaire oLecqmmissie g<oe g - vóór^at Tito in de nacht van 1 op keurd. Het kabinet zal de tek Augustus deze weg zou passeren. De Donderdag ingestelde sub commissie voor hei vaststellen van een demarcatielijn in Korea is Vrijdag bijeengeweest en zal haar besprekingen heden voort- zetten. De vergadering werd geken merkt door een ongedwongen heid, die een aanwijzing kan zijn, dat de besprekingen goed vorde ren, aldus een persbericht uit Kaesong. Uit de vergaderkamer klonk herhaaldelijk gelach. Inderdaad moet Groot-Biittan- ifië, wil het de huidige levensstan daard handhaven en tegelijK de kosten der herbewapening dekken, de export aanzienlijk opvoeren. Maar daar de lonen niet met de prijzen zijn gestegen, is die levens standaard op het ogenblik vol komen illusoir. Eind vorige maand werd de prijs van de suiker weer met een penny verhoogd; daarDy zijn suiker en uit suiker samenge- „toirip versnaperingen nog altvja Na vernomen te hebben, dat I hadden toegezegd te zullen beta- het commando der V. N. het aan- jen voor alles hetgeen de Ameri- tal journalisten der Verbondenen 'Kaanse strijdkrachten in Korea te Kaesong tot vier beperkt heeft nocjig zouden hebben. „Mijn rege- voor de duur van de besprekm- ring vraagt het geld nu, omdat gen der subcommissie hebben de zy ^et nodig heeft in haar strijd Z.-KOREA PRESENTEERT DE REKENING. De ZuidKoreaanse ambassa deur bij het Witte Huis heeft verslaggevers medegedeeld, dat de Zuid-Koreaanse regering de Amerikaanse autoriteiten een re kening van honderd millioen dol lar heeft aangeboden „voor goe- I deren en diensten, de Ameri kaanse strijdkrachten in Korea bewezen". De ambassadeur zei- de dat de V. S. niet-officieel communisten, die te Kaesong ge woonlijk twintig journalisten hebben, dit aantal tot op vier teruggebracht. DE STRIJD AAN DE FRONTEN. De leiding van het Achtste Amerikaanse leger heeft mede gedeeld, dat de communistische troepen ten N. en N. O. van Jang- goe in Oost-Korea, in toenemen de mate mortier- en artillerie vuur aanwenden. Over het gehele front was tégen inflasie'zeide hu. De ambassadeur zeide tenslotte nog dat Zuid-Korea overeenkom stige rekeningen zal aanbieden aan andere staten-leden der V. N. die strijdkrachten in Korea heb ben, aan wie Zuid-Korea goede ren heeft geleverd en diensten bewezen. over net geneie irom was Mevrouw MacLean, de^echtge- slechts licht contact met de te- j notei vaneen van d spoor. genstander, Ten Zuiden van het 'f^^nen z^is VBjdagNoor heden bestuderen. Het is zeer de vraag of de mo- geliikheid van een verbreken van de onderhandelingen een bereid heid van de Perzen om tot een vergelijk te komen verhogen zal. De meeste waarnemers te ïene- ran geloven, dat de bijeenkomst van heden de laatste zal zyn en dat het vertrek van de Britse de legatie onmiddellijk op handen is. Bevoegde Amerikaanse krmgen hebben de Perzische persberich ten tegengesproken, als zou mge- val van een mislukken van de besprekingen premier Mossadeq met Harriman naar Washington gaan teneinde het olievraagstuk met president Truman te bespre- k6n' Betoging te Teheran. Te Teheran zijn negen perso nen gewond toen <|e politie leden van de „Fadayan Islam die on danks een verbod toch wilden de monstreren, uiteendreef. Ongeveer 200 leden van de be weging trachtten een anti-Britse betoging te houden bij de moskee vandesjah, waar de vroegere premier Razmara door een lid van de „Fedayan Islam m Maart i i werd doodgeschoten. De au toriteiten hadden de demonstra tie verboden en politiemannen be waakten de toegangsweg tot de moskee Toen zij hun weg versperd za gen, wierpen de betogers hun vlaggen weg en trokken messen. Pp politie dreef hen met knup pels uiteen. Twaalf personen werden gearresteerd onder wie twee of drie moellahs (geloofsle- rsTEii) Volgens berichten is het waar nemend hoofd van de politie, Has san Iravani, met een mes aan de hand verwond. aldus de vluchtelingen De mijn was echter door de poli tie ontdekt, vóórdat Tito passeer de De Kroaat was ter dood veroor deeld welk vonnis later evenwel gewijzigd was in levenslange ge- vaneenisstraf. Dit is de vierde moordaanslag in de afgelopen vier jaar op Tito, waarvan Italië binnengekomen vluchtelingen melding hebben ge maakt. Agenten te Londen van de Costa- ricaanse tanker „Aster" hebben ge weigerd commentaar te leveren op een bericht, dat Nederlandse leden van de bemanning te Port Said waren gedrost. Het senrp, dat 7053 ton meet, is geladen met olie. Toen de bemanning vermoedde, dat deze bestemd was voor Noord-Korea ym de Sowjet-Unie zouden de leden van <ie bemanning gedeserteerd Z1JDe Londense agenten van de Aster" wilden de berichten oe- vestigen noch tegenspreken en wei gerden eveneens de bestemming van het schip bekend te maken. Een functionaris van de maat schappij verklaarde: „misschien kunnen wij over een week wat zeg- g6De „Aster" is van Bremerhaven via Gibraltar naar Constanza ge varen, waar olie werd geladen. Vervolgens voer het schip naar Port Said. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Later opklaringen. Aanvankelijk veel bewolking, la ter echter ook flinke opklaringen. Matige wind tussen West en Zuid. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZONDAG 19 AUGUSTUS. n.m. 3.21 3.56 4.36 4.46 v.m. 3.06 3.41 4.21 4.31 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden MAANDAG 20 AUGUSTUS. v.m. n.m. Breskens 3.47 4.04 Terneuzen 4.22 4.39 Hansweert 5.02 5.19 Walsoorden 5.12 5.29 ZON. EN MAANSTANDEN. ZON op onder Aug. 19 5.28 19.58 20 5.30 19.56 21 5.32 19.54 22 5.33 19.52 20.42 20.53 21.05 21.20 8.26 9.48 11.08 12.27 stelde versnaperingen gerantsoeneerd. Het is een geluk voor de rege ring, dat de beslissing over de vraag, wanneer net volk via de stembus zijn mening zal moeten geven, bij de heer Attlee ligt. Li bestaat bijna geen twijfel aan, dat de premier op het ogenblik sterk in de verleiding verkeert op korte termijn verkiezingen uit te schrij ven; in ieder geval huldigen zyn collega's deze opvatting. Voor de meerderheid der socialisten is het namelijk een vraag van „nu ot nooit". In de eerste plaats is de internationale situatie zoveel beter geworden, dat de papieren van minister Morrison zijn gestegen. Zo handig heeft Bevins opvolger de verschillende problemen behan deld, dat er voor de conservatieven nog maar weinig gelegenheid is het succes der buitenlandse poli tiek van de regering te becriti- seren. In de tweede plaats zullen de ge volgen van het herbewapenings programma zich pas in het voor jaar doen gevoelen en het is dus beter niet te wachten, maar de kie zers zich te laten uitspreken, zo lang het er economisch nog zo uit ziet als thans. In de derde plaats is de conser vatieve voorsprong in de „Gallup Polls" van 14 procent tot de helft gereduceerd en de socialisten weten van de laatste verkiezingen, hoe snel het blad zich kan keren. Tenslotte staat in de herfst het jaarlijkse congres van de Labour- party te wachten, waarop de lin kervleugel onder Bevan waar schijnlijk een aanval op de regering zal ondernemen. Wanneer men te voren het parlement zou ontbinden en nieuwe verkiezingen uitschrij ven zou men de rebellen in de partij kunnen dwingen de leuze „verenigd winnen wij, verdeeld verliezen wij" te volgen. Maar de heer Attlee is een zeer voorzichtig man, die het als zijn plicht beschouwt in functie te blij ven en er van overtuigd is, dat zijn partij het recht heeft, het stuur in handen te houden. Alvorens dus een beslissing te nemen in de kwes tie der nieuwe verkiezingen, moet de regering haar houding bepalen tegenover de verschillende proble men. Nadat men echter aan de ene kant tie onvermijdelijkheid van een zekere binnenlandse inflatie heeft geaccepteerd, is het aan de andere kant onmogelijk de lonen niet naar verhouding te verhogen. Hoe diep de Britse levensstan daard is gezonken, kan iedere huis vrouw zien aan haar huishoudgeld; dat elke week minder toereikend is om het allernoodzakelijkste te kopen. En men is over het alge meen geenszins zozeer van het vitale belang der herbewapenmgs uitgaven overtuigd, dat de arbeider bereid is ja en amen te zeggen, wanneer hij meent dat deze vooral op zijn kosten geschieden. Een socialist, die eens van de lijn der socialistische economische po litiek afwijkt, kan zich aan de ge volgen daarvan niet onttrekken. Een regering, die haar kiezers bij de stijgende kosten van het levens onderhoud hogere lonen weigert, moet ook de winsten beperken, wanneer zij niet in strijd wenst te komen met haar fundamentele neutrale febied rondom Kaesong zijn gevechten van korte duur geleverd. Vliegtuigen der Amerikaanse luchtmacht hebben wederom aanvallen op de verbindingswe gen uitgevoerd. Door de geallieerde nachtelijke luchtaanvallen zijn zestig voer tuigen der communisten ver nield of beschadigd. De vliegers merkten vooral in de gebieden van Kangdong en Koksan, ten Z. van de Noord-Koreaanse hoofdstad Pjongjang, vele voer tuigen. Ook doelen te Wonsan en Koenoeri werden aangevallen. Daar de weersomstandigheden ongunstig waren, werd van radar gebruik gemaakt om de doelwit ten op te sporen. een vacantie van een maand naar Frankrijk vertrokken. Zoals bekend hebben de Britse en Amerikaanse speurders het spoor van de diplomaten, Donald Mac Lean en Guy Burgess, met verder dan Saint Malo kunnen volgen. Naar aanleiding van de reis van mevrouw MacLean gaan thans ge ruchten, dat deze in verband staat met de nasporingen. Perzische regering acht Britse voorstel „niet aanvaardbaar In de gisteravond voor Engeland bestemde uitzending wordt gezegd, dat „de op 13 Augustus door minis ter Stokes ingediende voorstellen voor de Perzische regering niet aanvaardbaar zijn, omdat zelfs bij een oppervlakkige studie blykt, da de Britse kapitalisten niet het ver langen van Iran om zichzelf te be vrijden van het imperialistische juk aanvaarden". De voorstellen zouden de prak tijken, die zij reeds een halve eeuw principes. Aan de ene kant: hoge belastin gen, stijgende prijzen, bevroren lo nen en rantsoenering aan de andere kant: inflatie, herbewape ning en speculatieve winsten, on der zulke omstandigheden werkt de oproep tot een nog nauwer aan halen van de buikriem als bittere ironie. RADIO-UITZENDINGEN OVER DE BESPREKINGEN, De V. N. hebben via radiosta tions van Tokio een verklaring doen omroepen over de wapen stilstandsbesprekingen te Kae song. Hierin wordt o.m. gezegd dat de geallieerde legerleiding bereid is aan het West-Koreaan- se front concessie te doen, „in ruil voor gebied dat zij, bij een slagen der besprekingen, ten N van de 38ste breedtegraad zou verwerven". De geallieerde legerleiding aldus de verklaring, „heeft her haaldelijk uiting gegeven aan haar bereidheid om een redelijke oplossing te bespreken Doch het is volkomen duidelijk dat de communisten de oorlog willen verlengen, daar zij op een mili taire conferentie politieke vraag stukken willen oplossen". Zoals gemeld heeft ook Radio- Peking het een en ander mede gedeeld over een door de Noord- Koreaanse generaal Nam II afge legde verklaring. Tass meldt nog de volgende passage uit Nam U's verklaring: „Ofschoon wij hebben voorgesteld de 38ste breedtegraad als militaire schei dingslijn aan te nemen, kan ons hierop gebaseerde voorstel voor het instellen van een gedemilita riseerde zone, waar dit, met het oog op de geografische en andere behoeften van parttien, nood zakelijk en redelijk is, zeer zeker aan deze behoeften worden aan gepast". De re, schreef aan boord van Hr. Ms pedojager „Van Galen het vol- geIMen kan niet zeggen dat Hr. Ms Van Galen" niet weet wat United Nations zijn. Ze voer in een escorte bestaande uit een Ameri kaans vliegkampschip, een Austra lische, een Canadese, een Nieuw- Zeelandse en gedurende enkele da gen ook nog met toevoeging van een Engelse jager. Toen zij de haven van Sasobo uitvoer waren er aan boord een aantal „achterzeilers" (mensen, die hun schip gemist hebben). Eén van hen was een dokter van de Ca nadese jager, die in Ierland gebo ren was, verder een Australische, een Nieuw-Zeelandse en een Engel se matroos. Om het compleet te maken willen we dan ook nog de twee Chinese wasbazen noemen. Dan was er nog een zak post aan boord, bestemd voor een Engelse jagDee bemanning noemt zich dan ook trots: „post en passagiersschip „Van Galen"." Ze hebben daar bij de „Van Galen" ook nog wat beesten aan boord. dig de geest. Een kwartiermeeste heeft het toen met een nauwelijks vier weken oud hondje geprobeerd. Aanvankelijk waggelde het beest over dek, maar het heeft nu zee benen gekregen en voelt zichi tus sen de matrozen helemaal thuis, Het draagt de naam „Bols" en nie mand weet waar dat op slaat Zeker is, dat de onderofficieren hem die naam niet hebben ge- geven, wnnt dat zyn allemaal g heelonthouders". Vrijdagavond zijn Amerikaanse autoriteiten in Berlijn een onder zoek begonnen naar berichten, dat ongeveer 30 Sowjetrussische straalvliegtuigen zonder waar schuwing Vrijdagmiddag in for matie en op geringe hoogte over West-Berlijn gevlogen zouden hebben. Het is aan Russische vliegtuigen niet verboden over West-Berlijn te vliegen, doch ver dat van te voren De Brits-Nederlandse besprekin gen te Den Haag over het vestigen van Britse bases in Nederland z«n geëindigd, zo is Vrijdag van gezag- hebende zijde in de Britse hoofd stad vernomen. De Britse plaatsvervangenoc hoofdintendant voor het legerge- neraal-majoor M. S. Chilton, is m Londen teruggekeerd. Het ministe rie van Defensie weigerde echt commentaar op het resultaat van de besprekingen te geven. Chilton bracht tevoren een be zoek aan België voor soortgelijke besprekingen, waarbij een overeen komst werd bereikt voor de bouw van 26 kampen in het raam van het Noordatlantisch verdrag. Deze kampen zullen als bevoorrading^- iases voor de Britse troepen in West-Duitsland worden gebruikt. Naar te Londen verluidt, heelt Chilton soortgelijke voorstellen te Den Haag gedaan. Er zouden meer bevoorradingsbases nodig zijn met het oog op de uitbreiding van de Britse troepen in West-Duitsland tot vier en een derde divisie dit ^Volgens nog onbevestigde berich ten te Londen overweegt Engeland het zenden van meer troepen naar Europese landen, welke nabij Duitsland liggen. Iiuu.u. Allereerst de kanarie van ^Juriften^worden ge- ?ieedSCfl0uirfnkez'ündiekohoUjeh0o0pg de^ meld met het. oog op een veilig- „bak". Dan was er een schildpad, ,maar er is een dierenbeul ge weest die hem over boord heeft, gezet" vertelt hofmeester De Haan, die er de eigenaar van was. In Sasebo is de een of ander toen maar met een kom goudvis sen komen aandraven, maar die heid in de lucht. Onlangs hebben de Amerika geprotesteerd tegen het Sinds 1945 zijn bij proeven en in de oorlogvoering 14 atoombom men ontploft zonder dat er ook maar één blindganger bij was, al dus heeft George Robinson, pers- ciief van de fabriek voor water stofbommen, die bij Aiken i Zui cl ear olin awordt gebouwd, te Knoxville verklaard. In Zuid-Carolina zullen geen atoomwapens als zodanig worden vervaardigd, aldus Robinson. De naam „fabriek voor Il-bom- men" is eigenlijk onjuist, zo voeg de hij er aan toe, -' ant het vei- vaardigde materiaal zal elders worden verwerkt, evenals dat bet geval is met uranium 235, een ele ment voor de atoombom, dat te Oak Rirge wordt vervaardigd. De fabriek bij Aiken zou naar schatting 900 millioen dollar kos ten. nen eveneens zonder waarschuwen, op geringe hoogte vliegen van Sowjetrussische straalvliegtuigen boven het Westberlijnse vliegveld Tempelhof. De Sowjetrussische delegatie voor de conferentie te San Fran cisco over het Japanse vredesver drag zal uit 33 personen bestaan.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1