M ALTIJI 1 f Spanning in Indonesië UIT DE PROVINCIE Het Japanse vredesverdrag ilet huis zonder sleutel J. F. WEMAER I i PARLEMENTSLEDEN GEARRESTEERD PERSCONFERENTIE VAN TRUMAN VOORUITZICHTEN VOOR NEDERLANDS-DUITSE HANDEL iket ons pxdetvf Garage R. R. VISSER Dr D. Dorre hoeveel U bi Iedere maan' de meer dan voordeel in U wat U dag deliger kopei Deze week v aandacht vcx s Eerst vragi 2 I CORDON ROND PARLE MENTSGEBOUW. AGENDA Ce besprekingen van EMIR FAhAL TE LCKDEN De gezondheid van Mossadeq TERNEUZEN. AXEL. ZAAMSLAG. Proces tegen Nationalistische leiders X PUBLICATIE VAN HET CEBUCO houdt op 16, 17 en GEEN SPREEK1 Te koop: Wandelw Adres: Grenulaan Terneuzen. VANILLE-Rl een verrassend 250 gram slecht met 10°/o vooi Sparzegals. 5 LOLLY'S de voordeligste t voor Uw kinder slechts met 10 °/o vooi Sparzegels. N ieu wfcdieps tra. V 'i Negen leden van het Indone slsche parlement van de commu nistische partij, de Sobsi en dc Partai Buruh zijn Woensdag nacht gearresteerd. De vice-voorzitter van het par lement, Mr. Tambunan heeft aan Aneta medegedeeld, dat de par lementscommissie van overleg heeft besloten een delegatie naar de minister-president af te vaar digen om nadere inlichtingen in te winnen. De fractievoorzitter van de communistische partij in Indone sië, Ir. Sakirman, heeft naar aan leiding van de huiszoekingen, welke door de militaire politie werden uitgevoerd, de volgende verklaring uitgegeven: „Nadat de avondklok was ingegaan, wer den door de militaire politie huiszoekingen en arrestaties ver richt in het kantoor van het cen trale comité van de Partai-kom munis Indonesia, het centraal ibureau van de Sobsi en andere organisaties, alsmede in de wo ningen van de fractieleden van de PKI in het parlement. Ook de redacteur van het dagblad „Sin- po", Abdul Karim, die bij de Sob si inwoont, is meegenomen. Bij de huiszoekingen werden papie ren en archieven meegenomen". Ir. Sakirman verklaarde voortr dat „deze maatregel niet tactisch is en bezorgdheid onder het voli. wekt. Zoals reeds herhaaldelijk door de leiders van de PKI naai voren is gebracht, is de PKI le gaal en beweegt deze partij zich eveneens legaal en zou dus geen enkele wettige reden zijn om bij de leden van de PKI huiszoekin gen te verrichten en hen te ar resteren." Blijkens mededelingen van de voorzitter van het parlement, Mr. Tambuman, zijn in totaal 16 par lementsleden gearresteerd. In parlementskringen was men van mening, dat de arrestaties zijn verricht in verband met het vermoeden, dat een poging tot een staatsgreep zou geschieden. Omstreeks het middaguur heeft een mobile brigade het parle mentsgebouw, waar een vergade ring gaande was, afgezet. Nie mand kon het gebouw verlaten. Een half uur later kregen de zich dam bevindenden weer de gelegenheid naar buiten te gaan. Dit geschiedde, nadat het gc zochte parlementslid Sarwon' van de PKI had verklaard zie niet tegen de arrestatie te zulle; verzetten. De heer Sarwono vei klaarde aan Aneta, dat blijken: het hem voorgelezen arrestati< bevel zijn aanhouding verban hield met de gebeurtenissen i Priok en het vermoeden van eer poging tot een staatsgreep. DOODSTRAF OP ONWETTIG WAPENBEZIT? De minister van voorlichting, de hepr A. Mononutu, heeft op een persconferentie verklaard, dat in de kabinetszitting var Woensdag is besloten, dat onwet tig wapenbezit of onwettige wa penhandel voortaan gestraft kan worden met de doodstraf, levens lange of 20 jaar gevangen;sstrai De vuurwapenordonnantie is in die zin geamendeerd. Ook te Tangeran werden 22 personen gearresteerd. De voorzitter van de type grafenvakvereniging, de hec, Surahdjo, is eveneens door do militaire politie aangehouden. De archiefstukken van de vereni- STAyUTSLOTERIJ Pr\js en premie. Op nr. 21394 van de 513e staats loterij, (5e klasse, 16e lijst) is eer. prijs gevallen van 1000, met een premie van 30.000. HEDEN: AXEL: 8 uur: Concert door de Harmonie „De Ver. Vrienden" van Sas van Gent. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Biosc. „Assepoester". TERNEUIZEN: Luxor Theater 2-0.00 uur: Biosc. ,Vulcano". MORGEN: TERNEJUIZEN: Luxor Theater 20.00 uur: Bios. „Vulcano". Concertgebouw, 8 uur: Biosc. ,,Zij gaven hem de macht". AXEL: Hiet Centrum, 8 uur: Biosc. „Assepoester". 4 uur: Muzikale wande, ling Pjjperkorps uit Goes en Accordeola uit Axel; 710 uur: Afwisselende concerten door beide verenigingen. Mooie Heerenh wone Petten; met en zonder hemden; Overh den; mooie sort Riemen; Sportl dergoed voor prachtige Japoi gewone Schortj Khakibroeken; ken (niet duur) Chester velvet, gensblouses in effen, geruit en gestreept; Kin- deroveralls; Werkoverhemden; Manchester jas sen en -broeken; blauwe Kielen en Broeken; Dames- en Heerenstofjassen en onze prima voordeelige Overalls, enz. enz. Beleefd aanbevelend. Tevens het beste adres voor WOL en SAJET. ;ing, die o.a. betrokken is ge veest bij de stakingsactie bij de Irukkerij van Kolff, werden in beslag genomen. De massale arressaties in Dja karta onder de communistische en linkse leden van het parle ment, de redacteuren van de Inks Chinese dagbladen en ar- .cidcrsleiders kwamen niet ge- •el onverwacht na de reeksen an arrestaties in de laatste we ken te Medan, Cheribon en Oost- Ja va, maar vormden toch een grote verrassing in parlements- en politieke kringen. Het nor male leven in de hoofdstad, voor over zich dit op straat afspeelt, .verd door de gebeurtenissen aan 1e vooravond van de zesde her- 'enking van de proclamatie van le onafhankelijkheid van Indone sië niet beïnvloed. De minister van Buitenlandse >Saken van Saoedi.Arabië, Emir Faisal, was gisteren de gast van min.-president Attlee. Hij heeft besloten zijn verblijf in Lenden te verlengen. Men neemt ian, dat dit betekent, dat Enge- land de door Saoedi-Arabië ver langde grenswijzigingen niet heeft goedgekeurd. Saoedi-Arabië heeft de inlijving verzocht van enige kleine Britse protectoraten aan de Perzische Golf b'j zijn gebied. Van berichten, volgens welke d Perzische premier Mossadeq een beroerte zou hebben gehad, is in 'iet geheel geen bevestiging ge. kregen. Niets wijst er op, dat Mossa- aeqs gezondheidstoestand een slechtere keer heeft genomen. Harrlman zou gisteren een be zoek aan Mossadeq brengen. HET Vredesverdrag met Japan. President Truman heeft Don derdag op zijn wekelijkse pers conferentie verklaard, dat men de regeling voor het onderteke nen van het Japanse vredesver drag te San Francisco door nie mand zal laten verstoren. Hij zei dit naar aanleiding van een vraag, of het verrassende be sluit van de Sowjet-Unie om een delegatie naar San Francisco te zenden, enige wezenlijke schade zou kunnen berokkenen aan de getroffen regeling. Op de vraag of hij het hoofd van de Russische delegatie, An drei Gromyko, zou spreken, als deze zich via Washington naar de conferentie zou begeven, ant woordde Truman, dat „het hem wanneer Gromyko dit wenst, een genoegen zal zijn." Toen een correspondent de pre sident een vraag stelde over ge ruchten, als zou de vroegere op perbevelhebber te Tokio, gene raal MacArthur, zijn uitgenodigd op de conferentie het woord te voeren, verklaarde Truman hier niets van te weten. Hij voegde er echter aan toe, dat hij er geen be zwaar tegen zou hebben, indien MacArthur door het ministerie van Buitenlandse Zaken werd uit genodigd. Later maakte het ministerie van Buitenlandse Zaken bekend, dat John Foster Dulles herhaal delijk besprekingen met generaal MacArthur heeft gevoerd over het vredesverdrag en aanverwan te onderweroen. Verwacht werd, dat dergelijke besprekingen voortgezet zouden worden. Het ministerie zeide, dat de vraag of generaal MacArthur uitgenodigd 7ou worden overwogen was, daar hij gedurende vijf en een half jaar opperbevelhebber In Japan was geweest. NEGENJARIGE JONGEN VERDRONKEN. De negenjarige B. P. K. uit 's-Gravenhage is Woensdagmiddag bij het vissen in de Laakkade te water te geraakt en verdronken. Een lid van de vrijwillige reddings brigade sprong het ventje na en wist hem op het droge te brengen. De levensgeesten bleken toen ech ter al geweken. Het persbureau „Nieuw China" meldt, dat de communistische Jhinese minister van Buitenland- je Zaken, Tsjou en Lai, de bijeen- oeping eist van een vredesconfe- intie voor Japan op basis van et Sowjet-Russische voorstel, aaraan alle staten zouden deel- emen die met Japan in oorlog ün geweest. De conferentie van an Francisco kon ais zodanig riet worden aanvaard. Tsjou en Lai zeide voor de radio dat China en te San Francisco aangeno- aen verdrag niet zou erkennen, ok al werd het door de „Ver enigde Staten en hun satellieten" .ïdertekend. Japan zou door een dergelijk •*°rdrag worden veranderd in een ooruitgeschoven 3teunpuni van Amerikaanse agressie" 'Inna zou nimmer afzien van dc bevrijding van Taiwan (Formo sa)". Het verdragsontwerp in Tin huidige vorm betekende een r.breuk op de overeenkomst van Potsdam, evenals op die vau Gaïro en Jalta, op de verklaring 'an November 1942 en de richt lijnen van de commissie voor het Verre Oosten van 19 Juni 1947. De Japanse minister-presideni -iigeroe Josjida, heeft in een uitengewone bijeenkomst van ^et Japanse parlement verklaard dat het vredesverdrag in een geest van verzoening was ge steld, terwiil hij in aanmerking nam, dat Japan de oorlog had verloren. Men kon van opvatting ziln, dat verschillende clausules hard en zwaar vielen, doch hii aarzelde niet te verklaren, dat het ontwerp in vergelijking met andere documenten rechtvaardig en billijk was. Josiida zei verder, dat Japan niet zou afzien van de souverei- niteit over de Rioe-Kioe-eilanden. Okinawa en de Bonin-eilanden of e eilanden in het Zuiden var. Japan. Het verdrag sprak niet van Japanse oorlogsschuld of onvoor waardelijke overgave. Japan werd als geliike behandeld en aan ziin activiteit in de toekomst, verd geen beperking opgelegd. Josiida bracht eer aan Amerika en dankte Engeland. Frankrijk en andere geallieerden voor de samenwerking. Vooral bracht hii lof aan MacArthur voor diens gevoerde beleid en ook aan gene raal Ridgway. MONONUTU OVER HET JATANSE VREDESVERDRAG. De minister van voorlichting van Indonesië, de heer A. Mono nutu. heeft aan de pers mede gedeeld, dat de Indonesische regering nog geen beslissing heeft genomen met betrekking tot het vredesverdrag van Japan. De definitieve tekst van het ont werp van dit verdrag is nog niet in Djakarta ontvangen en de In donesische regering zal geen be slissing nemen of zij naar San Francisco zal gaan, alvorens zij de tekst nauwkeurig zal hebben bestudeerd, aldus minister Mono nutu, die hieraan toevoegde: „Indien het vredesverdrag niet voorziet In waarborgen voor de veiligheid, die opwegen tegen 't herbewapeningsplan van Japan, zal Indonesië slechts één politiek kunnen volgen, namelijk die van volledige solidariteit met de an dere landen van Zuid-Oost Azië en van versterking van onze ge wapende machten om een even tuele agressie van Japan te voor komen". ZEEPOST. Met de volgende schepen kan 7,eepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie Ier post moet zijn bezorgd, staan lussen haakjes achter de naam van het schip: Indonesië: m.s. „Oranje" (21 Aug.); Ned. Antillen s.s. „Baarn" (21 Aug.); Canada: s.s. „Nieuw- Amsterdam" (22 Aug.)Nieuw- Zeeland: s.s. „Zuiderkruis" (23 Aug.); Australië: vla Engeland (25 Aug.)Suriname: m.s. „Sten tor" (28 Aug.); Nleuw-Guinea: m.s. „Telemachus" (29 Aug.). Brug over de Westsluis gereed Naar wjj vernemen is de stagna tie, die in de werkzaamheden aai de dubbele hefbrug over het bui tenhoofd van de Westsluis was ont staan, thans opgeheven e« wn-c heden de brug voor het verkeer in gebruik gesteld. wieruoor L/tllUU. het wachten tijdens het schuttel bij de Westsluis thans tot het ver leden, aangezien steeds minsten één van beide bruggen voor he landverkeer beschikbaar zal zijn. Paard op hol Vermoedelijk tengevolge van he voorbijrijden van de vrachtautc van de vrachtrijder Mobach uit Sluiskil, sloeg gistervoormiddag tt ongeveer 11 uur het paard van de vrachtrijder Dieleman uit Hoek, ir de Brouwerijstraat alhier op hol. Hoewel de vrachtwagen op dc rem stond, was de kracht van hei op hol slaand paard zó groot, dal de rem geforceerd werd en het la- I moen van de wagen brak. De vrachtwagen kwam daarbij in aan raking met de in de Brouwerij straat geparkeerde bestelauto var de firma Van Strien, die vrij zwaai beschadigd werd aan het linker- achterspatbord, en de personen auto van de firma Van de Sande, die over vrijwel de gehele linker zijde licht werd beschadigd. Doordat daarna de vrachtwagen geheel dwars in de straat kwam te staan, werd nog een ruit ingedrukt van het magazijn van de heer R. Platteeuw. Het paard werd hierop door de vrachtrijders Dieleman en Mobach gegrepen en tot rust ge bracht. De beruchte fuik. Het 10-jarig meisje Alice Ver- eecke, wonende in de Javastraat, wilde gisternamiddag om 5 uur op haar rijwiel uit de Kersstraat de De Jongestraat inrijden. Juist toen zij de beruchte hoek insloeg kwam een autobus van de Z.V.T.M. uit De Jongestraat de Markt opgereden. Een botsing was onvermijdelijk en haar rijwiel, dat tegen de linker- achterzijde van de bus terecht kwam, werd flink beschadigd. Het meisje kwam door de schok op de straat terecht en was zó ontsteld, dat zij onder doktersbehandeling moest worden gesteld. De V.V.V.-feestweek. Nu de laatste dagen een ver betering in de weersomstandig heden is ingetreden, is ook de belangstelling voor de feestweek vooral uit aangrenzende of ver der afgelegen gemeenten, groter geworden. Tal van neringdoenden boeken een betere omzet en de fraaie étalages der 45 aan de winkel week deelnemende winkeliers zijn als het ware een aansporing om extra in te slaan. De winkeliersvereniging „Axel Vooruit" draagt met haar bon nenactie, waarbij o.a. twee brom fietsen beschikbaar worden ge steld, daartoe wel het meeste bij. Tot in de late avonduren baden onze zaken zich in een zee van licht en vooral de laatste avon den heerste er tot laat in de avond een prettige drukte op de trottoirs en langs de étalages der winkelzaken. Ook de dansgelegenheden droegen tot de drukte' bij en zo delen ook deze neringdoenden in de baten van deze Axelse feest week. De tentoonstelling, ingericht door de firma Pot, onder auspi ciën der stichting „Goed Wonen", mag zich in een levendige be langstelling verheugen. Ondanks 't feit, dat zij slechts '•en her>~--c aantal uren per dag is open gesteld, zal heden reeds de 1000ste betalende bezoek(er)ster de controle passeren. Ofschoon de ideeën dienaan gaande tamelijk uiteenlopen, is een gezonde belangstelling die velen een andere kijk op de in richting van het jnterrieur zal geven, stellig toe te juichen zon der partij te kiezen voor al wat „Goed Wonen" biedt, zal niemand kunnen ontkennen, dat eenvoud, emak en comfort op dit terrein /an doorslaande betekenis zijn. Overigens verloopt deze jubi- eum-feestweek vrijwel volgens ilan. „Het Centrum" had ook /eer zijn deel in de feestelijke ctiviteit door de programma's an te passen aan deze voor Axel lijzondere dagen. Verheugend is 'aartbij te mogen constateren dat e ,,Centrum"-directie voor de oekomst voornemens is zich leer dan tot dusver tot de jeugd e ricliten. Zo zal heden en vol- -ende dagen de jeugdfilm „Asse poester" worden vertoond en deze :al ongetwijfeld honderden -choolkindcren trekken. Voorts wijzen wfj nogmaals op le muzikale omlijsting van de oeide dagen der winkelweek, die laar wij hopen de belangstelling zullen opvoeren tot een climax van succes. Reis naar Maria Horebeke. Meer dan 130 inwoners van 'aamslag hebben Woensdag 15 Augustus deelgenomen aan de reis laar Maria Horebeke in België. Met vier volle autobussen reed het grote gezelschap via Gent en Oudenaarde haar de Kluisberg, .vaar de inwendige mens werd ver sterkt. Het weer was best en een aeerlijk zonnetje vergezelde de rei zigers bij hun bezoek aan de steen groeven. Van daar reed men naar Maria Horebeke om het zendings- feest bij te wonen, dat omstreeks 5 uur was afgelopen. Op de terugtocht naar Gent was men enkele malen het spoor bijs ter, hetgeen enig oponthoud met zich bracht. Tegen half negen ving het laatste traject aan naar Zaam- slag. Wie echter gemeend had on geveer half tien thuis te zijn, kwam bedrogen uit. Halverwege Gent en Zelzate gaf een der autobussen het op wegens gebrek aan benzine en moest een der andere bussen in Zel zate brandstof gaan halen. Toen ging de reis verder tot bij Drie kwart, waar een andere bus zonder bezine kwam te zitten. Nu moest er op Sluiskil nieuwe voorraad worden gehaald. Het gevolg van de dubbele stagnatie was, dat de Bel- gië-reizigers pas over half twaalf op Zaamslag stonden. Overigens was het een prachtige reis geweest, waaraan de deelnemers met genoe gen zullen terugdenken. Pedro Albuzo Campos, een 62- jarige nationalistische leider, is schuldig bevonden aan medeplich tigheid aan pogingen, die het vo rige jaar zijn ondernomen om een revolutie te ontketenen. 29 Augustus zal de reohter von nis wijzen. Hiet proces tegen Cam pos heeft 3 weken geduurd. Hij ondergaat reeds een gevan genisstraf wegens onwettig bezit var- wapens en wegens 'n moord aanslag op een politiepost. Van 5 tot 9 Aug. heeft de Ned. delegatie, welke onder leiding stond van Mr. S. Teppema, plv. dir.-gt/n. voor de buitenlandse economische betrekkingen, te Bonn besprekingen gevoerd met verschillende Duitse autoriteiten. Deze besprekingen vonden plaats in aansluiting op het in Juni en Juli van dit jaar gepleeg de overleg, dat ten doel had het Nederands-Duitse handelsverkeer, dat als gevolg van de Duitse be- talings-baiamscrisis in de aanvang van dit jaar in een impasse was geraakt, te herstellen. Het hoofddoel was het vinden van een oplossing voor de ver schillende vertragende factoren, welke bet Nederlands-Duitse han delsverkeer belemmerden. Deze factoren oefenden een na delige invloed uit op de Neder- indse betalingsbalansverhouding iet Duitsland en droegen op ;rond hiervan bij tot een verslech- ering van de Nederlandse positie n de E.B.U. Tijdens het jongste overleg wer- Dit bruidje kreeg van haar moeder een goede raad mee. Alkalivrij betekent vooral niet: Geschikt voor alles en nog wat. Veilig wast U indien U speciaal alkalivrij wast. Speciaal alkalivrij voor wol is Echfalon en speciaal alkalivrij voor zijde is Viva Ion. (Adv.) den deze problemen voor een be langrijk deel opgelost. Op grond hiervan kan worden verwacht, dat van Duitse zijde de afgifte van invoervergunningen belangrijk zal worden versneld. Hierdoor zal het mogelijk zijn de vertraging van de Nederlandse invoer naar Duitsland en de ach. tergebleven Nederlandse inkom sten in het handelsverkeer met Duitsland in te halen. Verwacht mag worden, dat In de komende weken van. Duitse zjj- de de contingenten voor de maan den September en October reeds thans beschikbaar zullen worden gesteld. In de afgelopen weken is de be staande achterstand reeds ingelo- pen. De thans gemaakte afspra. ken waarborgen een meer regel matig verloop van de Nederlandse uitvoer, waaruit een meer bevre digend verloop van de Nederlands- Duitse betalings-balansverhouding zal voortvloeien. Tevens werd overleg gepleegd over de vraagstukken betreffende do transitohandel, welke even eens als gevolg van de Duitse be- talings-balansmoeilijkheden stag- ratie had ondervonden. Ook op dit gebied mag worden aangenomen, dat meer normale en voor Nedei- lard vruchtdragende mogelijkhe den zullen ontstaan. Betreffende de Nederlandse groentenuitvoer is reeds meege deeld, dat een aanvullend beta lingscontingent beschikbaar is ge steld. Ter voorkoming van misver, stand zij meegedeeld, dat indertijd de invoer niet door Duitsland Is stopgezet. Toen reeds een niet onbelangrijk bedrag aan groentenleveringen naar Duitsland had plaats gevon den boven de toen geldende limi- ten, zagen de Nederl. autoritei ten zich in afwaohting van de re sultaten van het overleg genood zaakt de uitvoer naar Duitsland tijdelijk op te schorten. door EARL DERR B1GGERS Vertaling van P. Oreille 50) Nadruk verboden. „Wel ik aarzelde John Quincy. „Spreek op," zei juffrouw Mi nerva. „Meneer Chan weet alles." „Zeer vleiend," grijnsde Chan. „Sommige dingen zijn mij niet ge heel bekend. Maar over uw be zoek aan de weduwe van Waikiki ik vernemen zodra de deur u ont vangt." „Verduiveld zei John Quincy. „Heel eenvoudig," ging Chan voort. „Bestudeer de mensheid, zoals ik u verhaald heb. Compton dame vriendin van meneer Win- terslip. Leatherbee ook vriend van haar. De gevoelens van ja loersheid komen. Sedert heden morgen beide mensen onder zorg vuldige bewaking van Honolulu- politie. U wandelt het toneel op. Ik krijg bericht en snel naar strand." „Zo weet hij ook begon John Quincy. „Van de broche?", voltooide Mi nerva. „Ja ik heb alles bekend. En hij is zo vriendelijk het mij te vergeven." „Maar het was niet aardig," voegde Chan erbij. „Nederig ver giffenis vragend bij het noemen. Alle kaarten moeten op de tafel rusten als de politie geroepen wordt." „Ja," zei juffrouw Minerva, „hij vergaf het mij, maar hij heeft mij zacht beknord. Ik heb mij heel ondeugend gevoeld, en dat moest, zoals hij het uitdrukt." „Het spijt mij zo," boog Chan. „Nu, ik wou eigenlijk meneer Chan juist de hele geschiedenis vertellen." Hij wendde zich tot de Chinees. „Ik heb al geprobeerd om u per telefoon aan het bureau te berei ken. Toen ik heenging uit het vil- la'tje van die vrouw „Politiezaken verbieden uiterste hoffelijkheid," onderbrak Chan. „Ik val in de rede, om op te mer ken: van het begin af aan, als u zo vriendelijk wilt zijn." „O ja," glimlachte John Quincy. „Nu, de vrouw liet mij zelf bin nen en bracht me in haar woon kamer. Daar was Leatherbee aan het cocktail mengen bij de tafel Haku verscheen aan de deur. „Meneer Chan aan de telefoon ge roepen," kondigde hij aan. Charlie verontschuldigde zich en haastte zich weg. „Ik heb plan om hem alles te vertellen," waarschuwde John z'n tante. „Ik zal er niet tussen komen," antwoordde zij. „Die Chinees met zijn schuine ogen heeft daar bijna een uur gezeten, meer in smart dan in boosheid en één ding staat vast bij mij: Ik zal geen geheimen meer hebben voor de politie." Chan kwam weer binnen. „Zoals ik zei," begon John Quin cy, „die Leatherbee „Spijt mij zeer," zei Chan, „maar dc rest van dit belangwekkende verhaal moet verteld op het poli tiebureau." „Op het politiebureau riep John Quincy. „Juist. Ik verstout mij te den ken, dat u mij de grote eer zult aandoen, mij daarheen te verge zellen. Leatherbee is gearresteerd aan boord van de „Niagara", op 't punt van vertrek naar Austra lië. Vrouw óók gearresteerd, toen zii in tranen afscheid van hem nam. Beiden zijn nu op het politie bureau." „Dat dacht ik wel," zei John Quincy. „Nog één verbazingwekkend feit komt aan het licht," voegde Chan er aan toe. „In zak van Leatherbee zijn het ruw uitge scheurde blaadje uit gastenboek- je. Wees zo vriendelijk uw hoed te verkrijgen. Buiten wacht op mij een auto," XII. Tom Brade, de slavenhaler. In Hallets kamer in het hoofd kwartier vonden zij de kapitein dei speurders grimmig gezeten achter z'n lessenaar, starend naar twee weerstrevende bezoekers. Eén van hen staarde terug met nors uitdagende blik. Mevrouw Arlene Compton drukte telkens een klein zakdoekje tegen haar ogen. John Quincy bemerkte, dat zij zorgeloos de verf op haar gezicht door haar tranen liet bederven. „Hallo, Charlie," zei Hallet. „Meneer Winterslip, ik ben blij, dat u meekomt. U zult al wel ge hoord hebben, dat we juist dit jongmens van de „Niagara" heb ben gehaald. Hij scheen geneigd om ons te verlaten. Dit werd In zijn zak gevonden." In de hand van de Chinees legde hij een door de tijd vergeeld blaad je klaarblijkelijk gescheurd uit Dan's gasténboekje. John Quincy en Chan bogen zich samen er over. Het was in ouderwets handschrift beschre ven; de inkt was verbleekt. Er stond: „In Hawaii zijn alle dingen volmaakt, maar geen méér dan de gastvrijheid, die Ik in dit huis heb genoten. JOSEPH E. GLEASON. 124 Little Bourke Street, Melbourne, Victoria." (Wordt vervolgd.^ Grenulaan 48 - Telef. 2064 TERNEUZEN Wie goed rekent, koopt bij LEVENSMIDDELENEEBRIJF Steen,kamplaan 57 TERNEUZEN Centraal Buraau voor Courantenpubliciteit W 4Nederland te Dagbladpers

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2