De strijd in Korea gaat door iTl* A ba Fatemi over Britse voorstellen voor eportaties uitvoering van werken? De besprekingen Kaesong te Russische majoor ontvlucht De veiligheidstoestand in Indonesië RECHTSHERSTEL DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1951. 7e Jaargang No. 1807. Koninklijk Paar naar Wageningen Ben Goerion Kabinetsformateur WEERSVERWACHTING HOOGWATER. V. N. VERLENEN HULP AAN DE BEVOLKING. Veroordelingen in China naar Granen in Iransiio Duitsland Fiscale stra(a)!egie Communistische spionnage in W. Duitsland Motorboot in de Sont vermist Hittegolf in Texas De „Nieuw Amsterdam" De aardbeving in Turkije Persconferentie van Schumacher De „Bess' Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande rtedactie-adres Noordstraat 55 57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè. 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pe. advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uuj Voor het MaandagnummerZaterdags 11 uur Terwijl de delegatie der Ver enigde Naties zich weer naar Kaesong begaf voor liet voort zetten der wapenstilstandsbe sprekingen met de vertegenwoor digers der communisten, werden te Tokio berichten ontvangen over gevechten aan het gehele Oost-Koreaanse front. De leiding van het achtste Amerikaanse leger heeft medegedeeld, dat de Verbonden troepen in het gebied rondom de kuststad Kansong de communistische strijdkrachten aanvielen, na tevoren een aanval ten Z.W. van de stad te hebben afgeslagen. De communisten bo den hardnekkige tegenstand. Ook in de centrale frontsector zijn gevechten geleverd. Aan het West-Koreaanse front rukken de Verbondenen voorzichtig op. Er is hier slechts gering contact met de tegenstander. Radio-Pjongjang heeft Woens dag de tekst omgeroepen van 't jongste, door de Noord-Koreaan- se legerleiding uitgegeven com muniqué. Hierin wordt o.m. ge zegd, dat de Noord-Koreaanse en Chinese communistische strijders der Verbondenen „zware verlie zen" hebben toegebracht. „Waanzinnige tegenaanvallen" der geallieerden werden afgesla gen. De luchtdoelartillerie schoot ook Dinsdag geallieerde vliegtui gen, die „barbaarse toombarde- mentsaanvallen uitvoerden, om laag. SCHIP MET MILITAIREN VOOR KOREA AAN DE GROND. De 4436 ton metende Nieuw- Zeelandse koopvaarder „Wahine" die met 575 voor Korea bestemde militairen aan boord uit een Australische haven was ver trokken, is Woensdag op de kust van het eiland Masella, ongeveer vierhonderd km ten N. van Darwin aan de grond gelopen. De „Wahine" heeft noodseinen uitgezonden. De tankboot „Stan- vac", thuishaven Karatsji, ving deze op,; de tanker heeft koers gezet naar het vastgelopen schip. Ook het Australische fregat „Baroq" is onderweg naar de door de „Wahine" opgegeven positie evenals een Australisch oorlogsvliegtuig. Uit Wellington wordt gemeld dat de minister van landsverde diging heeft medegedeeld een dringend verzoek om volledige inlichtingen over het vastlopen van de „Wahine" tot de Austra lische autoriteiten te hebben ge richt. Het eiland Masella behoort tot de groep der Tenimbar of Timor- Laoeteilanden (Indonesië), die tussen Timor en de Kei-eilanden zijn gelegen. Ter gelegenheid van de viering van het 75-jarig jubileum van het 75-jarig jubileum van het rijks- landbouw onderwijs te Wagenin gen is H. M. de Koningin voor nemens Vrijdag 14 September een bezoek aan Wageningen te brengen en enige landbouwkun dige instituten te bezichtigen. Prins Bernhard heeft het voor nemen eveneens een bezoek aan de jubilerende landbouwhoge school te brengen en wel op Don derdag 13 September, in welk ge val de Prins zal deelnemen aan een gemeenschappelijke thee met o.a. de Nederlandse landbouw- attaché's uit enkele Europese lan den, uit de Verenigde Staten en uit Brazilië. Het ligt in de bedoeling, dat de prins dan ook het capitulatie- monument voor hotel „De Wereld" zal onthullen. De president van Israël, dr. Chaim Weizmann, heeft minister president Ben Goerion verzocht te trachten een kabinet samen te stellen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Droog en vrij zonnig. Droog en vrij zonnig weer. Wei nig wind. Warmer. VRIJDAG 17 AUGUSTUS. v.m. n.m. Breskens 1.33 1.54 Terneuzen 2.08 2.29 Hansweert 2.48 3.09 Walsoorden 2.58 3.19 ZON. EN MAANSTANDEN. ZON MAAN ;np onder op onder De wapenstilstandsbesprekin gen en de daarmede gepaard gaande afneming in hevigheid van de strijd in Korea, hebben het voor de Verbondenen beter mogelijk gemaakt de Koreaanse bevolking te helpen. Geallieerde militaire autoriteiten stellen thans dagelijks gemiddeld veer tig spoorwegwagons ter beschik king, waarmede uit Poesan dui zend ton levensmiddelen en medi cijnen onder de bevolking wor den gebracht en verdeeld. Toen de strijd nog in volle gang was, maakten de behoeften der strijd krachten het onmogelijk dage lijks meer dan twee of drie wa gons voor deze hulpverlening beschikbaar te stellen. Het aantal dakloze Koreanen wordt thans op vijf millioen ge schat. Twee millioen van hen zijn vluchtelingen uit Noord- Korea, die de wijk namen bij het naderen der Chinese legers. De Verenigde Naties en de Zuid- Koreaanse regering helpen 1.800.000 vluchtelingen; anderen worden weer door familieleden geholpen. Er zijn er ook die in het geheel geen hulp krijgen. Onder de dakloze Koreanen be vinden zich ruim honderd dui zend wezen. Staten-leden der Verenigde Na ties hebben sinds Juli 1950 ruim 168.000 ton levensmiddelen naar Korea gezonden, doch men heeft nog te weinig. Een lichtpunt is dat de thans te velde staande rijst, die in de komende herfst kan worden geoogst, een van de overvloedigste opbrengsten sinds jaren belooft. Dit gunstige oogst- vooruitzicht is voor een groot gedeelte te danken aan het be schikbaar stellen door de Ver enigde Naties van vijftig duizend ton bemestingsmiddelen. Een Franse rooms katholieke priester uit Rijsel, Robert Lebas, die reeds 21 jaar te Kwangtsjou- wan (Zuid-China) vertoeft is tot 3 jaar gevangenisstraf veroor deeld op beschuldiging van het mishandelen van kinderen in twee weeshuizen, waarvoor hij de zorg bad, aldus meldt het pro-commu nistische blad „Takoengpao". Men besloot echter bet vonnis niet uit te voeren, doch de ver oordeelde te deporteren. Zo werden ook 6 zusters van de Franse missie onder soortgelijke beschuldiging tot gevangenisstraf, fcn van 6 maanden tot 1 jaar ver oordeeld. Volgens dit blad hebben de ver oordeelden de dood op hun gewe ten van 13.000 kinderen. Twintig duizend mensen hadden het pro ces bijgewoond. DE VERLIEZEN DER VERBONDENEN. Radio-Peking heeft meege deeld, dat de Chinese en Noord- Koreaanse strijdkrachten in de periode van 10 tot 15 Augustus 2000 soldaten van de tegenstan der, van wie het merendeel Ame rikanen, hebben gedood en 21 Amerikaanse vliegtuigen hebben neergeschoten. De West-Duitse autoriteiten hebben volgens een officiële me dedeling de gelegenheid open gesteld tot invoer van tarwe, rogge, haver, gerst en maïs uit Nederland in transito. De waarde van de in te voeren hoeveelheid werd niet bekend gemaakt, doch zal naar verluidt enige millioe- nen dollars bedragen. In Sleen gaat de fiscus op een bijzondere manier over de tong. De Sleense burgers en boeren zijn onthutst over hun nieuwe aanslagen in de straatbelasting, niet omdat het bedrag der pennin gen dit jaar bijzonder hoog of laag is, niet omdat het schone lied: „Wie zal dat betalenweer actualiteit geniet, maar om een reden, die zelfs sterrenwichelaars tot wanhoop brengt. De fiscale dienaren van dit schone dorp hebben n.l wat nieuws bedacht, wellicht om hun benarde medeburgers enig respijt van zorgen te gunnen. Deze rekenmeesters bepaalden de tweede vervaldag voor de straatbelasting op31 Novem ber 1951. Dr Hoessein Fatemi, medewer ker van de Perzische eerste mi nister, heeft in een eommentaar op de Britse voorstellen ver klaard, dat zij onder de volgende hoofdpunten konden worden ge rangschikt 1. Vriendschappelijke samen werking tussen beide partijen. 2. Vorming van een verkoop organisatie. 3. Particuliere verkoop van olie (waarschijnlijk wordt bedoeld de verkoop door een particuliere maatschappij en niet door de Per zische regering). 4. Het ter beschikking stellen van de tankervloot van de „Bri tish Tanker-company" aan de verkooporganisatie. 4. Instelling van een raad voor de exploitatie, raffinage en het vervoer van de Perzische olie. 6. Een financiële fifty-fifty- regeling. 7. Een tussentijdse regeling voor het oliebedrijf in afwachting van een definitieve overeen komst. 8. Overdracht van de raffina derij van Kermansjah (bij de Iraakse grens), die hoofdzakelijk in de binnenlandse behoeften van Perzië voorziet, aan de Perzen. 9. De instelling van een be stuursorganisatie door de Perzen. Dr. Fatemi achtte deze voor stellen niet in overeenstemming met hetgeen bij de besprekingen met president Trumans afgezant Harriman werd overeengekomen. Men meende toen begrepen te hebben, dat de Engelsen het prin cipe van de nationalisatie, zoals omschreven in de Perzische wet van 20 Maart, zouden aanvaarden en zouden instemmen met de li quidatie van de Anglo-Iranian. Dr. Fatemi zeide verder, dat premier Mossadeq Dinsdagavond Stokes hierop had gewezen en verklaard, dat de besprekingen gevoerd dienden te worden op basis van de volgende drie pun ten: 1. Perzië is bereid alle Britse behoeften aan olie te dekken. 2. De aanspraken van beide partijen zullen worden bespro ken. 3. Britse technici kunnen in dienst blijven van de „Nationale Perzische Oliemaatschappij". Volgens waarnemers komt de verklaring van Fatemi neer op Perzische tegenvoorstellen. Stokes toonde zich gisteren op een persconferentie verbaasd over het feit, dat bijzonderheden van de Britse voorstellen aan de pers waren medegedeeld. Vol gens hem was afgesproken, dat de voorstellen geheim zouden gehouden worden. Dit gold ook thans nog. Harriman had zich met de voorstellen „volledig eens" verklaard. Stokes zeide naar Teheran te zijn gekomen voor het voeren van onderhandelingen op basis van de nationalisatiewet van 20 Maart (die het beginsel van nationalisa tie van de Perzische olie goed keurt) en de „formule van Harri man". Hij was niet naar Teheran gereisd om te onderhandelen op grond van de nationalisatiewet van 1 Mei (die de Anglo-Iranian onteigent). De Perzen hadden deze wet niet ter sprake gebracht. Volgens de gewoonlijk goedin- gelichte anti-communistische fe deratie van slachtoffers van het nazi-regiem bevinden zich op het ogenblik ongeveer 20.000 goed ge oefende communistische agenten uit Oost-Duitsland in West-Duits- land. In Oostduitse opleidingsin stituten zijn nog 10.000 spionnen in opleiding, die binnenkort naar West-Duitsland zullen worden ge smokkeld, aldus de federatie. De federatie zegt deze inlichtin gen ontvangen te hebben van be trouwbare personen, waarvan sommigen belangrijke posten in de Oostduitse regering en plaat selijke bestuursinstanties bezet ten. Voorts zegt de federatie de na men te weten van 62 leden van de in West-Duitsland verboden com munistische „Vrije Duitse Jeugd", die in dit „spionnenleger" zijn opgenomen. Ook geeft de federa tie de namen van 16 agenten, le den van de „Gevechtsgroep Tersch", die op 9 en 10 Juli j.l. in het Beiers dorp Steinebach bijeen geweest zijn „om instructies te ontvangen". Zij zouden in het huis van de Duitse filmster Willi Bir- gel bijeengekomen zijn. Ook de in Berlijn woonachtige filmster Vic tor- de Kowa zou bi] de bijeen komst aanwezig zijn geweest, al dus de federatie. Tenslotte geeft de federatie nog de namen van een aantal ge leerden en industrialisten in Lü- beck, die een „propagandaliga voor de communisten" gevormd zouden hebben. Een witte motorboot, genaamd „Eli da", met 6 of 7 personen aan boord, is Dinsdagmiddag om half één uit Malmö vertrokken om in de Sont te gaan vissen. De boot is nog niet terugge keerd, naar uit een radiobericht blijkt. Admiraal Joy heeft Woensdag op de 25ste bijeenkomst te Kae song voorgesteld een gemengde subcommissie van de V. N. en de communisten te benoemen voor de behandeling van de kwes tie der demarcatielijn in Korea, waarover de onderhandelaars het niet eens zijn geworden. In een aan generaal Nam II overhandigde brief heeft vice- admiraal Joy verder voorgesteld een „commissie voor de neutrale zone van Kaesong" te vormen om geregeld in deze zone inspec tie te houden. De bijeenkomst duurde een uur en drie kwartier. Vandaag komt men weer bijeen. De communisten leverden niet onmiddellijk commentaar op het eerste voorstel van Joy (de sub commissie). Zij verzochten Joy dit voorstel schriftelijk in te die nen, hetgeen zal geschieden, aldus 'n woordvoerder der V. N. Het voorstel tot het vormen De rampzalige hittegolf in Te xas duurt nu reeds veertien da gen en ook Woensdag was de lucht weer onbewolkt. Reeds zijn een 30-tal personen om het leven gekomen. Gedurende het weekend heb ben onweders hier en daar tijde lijk wat opluchting gebracht, maar Dinsdag steeg de tempera tuur weer snel, op sommige plaatsen hoven de 41 graden Cel sius. Geraamd wordt, dat de ka- toenoogst 35 tot 50 procent bene den normaal is. Dinsdag zijn in Dallas maatregelen goedgekeurd, die zuinigheid met water ver plicht stellen. 25 .27 >.28 j.30 20.02 20 19.58 19.56 20.19 20.31 20.42 20.53 5.31 7.— 8.26 9.48 De behoefte aan werkkrachten voor de uitvoering van grote werken in de onder Russische invloed staande staten is volgens John MaoCormac, correspondent van de New York Times, een der oorzaken van de massa deporta ties in Oost-Europa. MacCormac meldt uit Wenen, dat de enorme vraag naar werk krachten heeft geleid tot het deporteren van personen van Duitse afkomst, gewezen krijgs gevangenen en „onbetrouwbare elementen" en hun tewerkstel ling bij grote werken. De deportaties zouden tevens dienen om politiek onbetrouw bare elementen uit de grote ste den te verwijderen en over te brengen naar het platteland en de gehele Hongaarse, Roemeense en Bulgaarse bevolking uit het gebied langs de Joego-Slavische grens te evacueren. Zij, die van Duitse afkomst zijn, worden in de eerste plaats door de regeringsmaatregelen getroffen, daar zij tot de belang rijkste categorieën behoren die uit de 20 mijl brede strook langs de RoemeensJoego-Slavische grens geëvacueerd worden. „Evenals bij de evacuatie van bepaalde volksgroepen uit de steden kwamen deze deportaties volkomen onverwacht. Men ging hierbij op meedogenloze wijze te werk. De mensen kregen slechts 4 tot 48 uur tijd om zich gereed te maken. Zij mochten alleen 't allernodigste meenemen en noch voor ouden van dagen noch voor pas geboren babies of zieken werd een uitzondering gemaakt. Volgens MacCormac zjjn veel gedeporteerden naar Galati over gebracht, dicht bjj de plaats waar de Donau in de Zwarte Zee uitmondt. Men verwacht dat deze mensen tewerk gesteld wor den bij het DonauZwarte Zee kanaal, waarmede reeds een be gin is gemaakt. MacCormack maakte verder melding van Duitse en Oosten rijkse krijgsgevangenen, die naar Roemenië werden gebracht om bij het graven van dit kanaal tewerk gesteld te worden en die meenden dat zij werden gerepa trieerd. Hij schrijft, dat hij zijn inlichtingen uit kringen van de „Volksduitsers" in Wenen krijgt en dat in deze kringen wordt be weerd dat dè Sowjet Unie met de omringende staten is overeen gekomen 200.000 volksduitsers, die in 1945 uit Tsjeoho-Slowakije, Roemenië en Polen naar Oost- Duitsland zijn overgebracht, naar die landen terug te sturen. Dit zou niet betekenen dat zij naar hun haardsteden terugkeren, doch wel dat zij tewerk gesteld worden waar de regering zulks dienstig acht. Als zij in een an dere streek worden gebracht te midden van een bevolking die vijandig tegenover hen staat, zullen deze mensen volgens de communistische machthebbers wel handelbaarder worden. MacCormack noemt in zijn artikel niet alleen het Donau- Zwarte Zeekanaal als voorbeeld voor een dergelijk werkobject, doch ook het BoekarestDonau- kanaal, de nieuwe hoogovenbe- drijven te Duanpentele in Honga rije, die in Tsjecho-Slowakije ten O. van Kosice in Oost-Slowakije en de uitbreiding van het hoog- ovenbedrijf te Vitkowitz in Tsjecho-Slowakije op de linker oever van de Oder. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken is begon nen met het publiceren van de verklaringen van naar het Wes ten gevluchte voormalige Sow- jet-burgers. Dinsdag is een rapport gepu bliceerd van een Russische ma joor, lid der bolsjewistische par tij, die in 1949 uit Oost-Duitsland vluchtte. Majoor „X", zoals hij wordt genoemd, zegt dat de meer derheid der Sowjet-burgers het communistische bewind hartelijk moe is. „De ontevredenheid is zo groot, dat zij het best kan wor den weergegeven met het ene woord: haat", aldus majoor „X". „Ik schat dat het Kremlin tien a twintig jaar nodig zal hebben om de geesten der sowjet-burgers weer op dezelfde wijze te kunnen beheersen als vóór de oorlog het geval was. Het zal echter moei lijk of misschien zelfs onmogelijk zijn de geesten diergenen in Wes- OOK ARRESTATIES (IIKKLBON. TE Woensdagochtend is het Indo nesische kabinet bijeengekomen, ditmaal met de fractievoorzitters van de regeringspartijen, ter be spreking van de veiligheidstoe- Stand van geheel Indonesië. Ten aanzien van de veiligheids acties verklaarde men in officiële kringen aan Aneta, dat acties in geheel Indonesië werden uitge voerd onder centrale leiding uit Djakarta. In dit verband kan worden ge meld, dat ook te Cfaeribon een groot aantal arrestaties werden verricht. Krantenberichten spre ken van ruim 100. IDe woordvoerder van het mi nisterie van Defensie heeft nog verklaard, dat de gezagsinstellin gen van Oost-Sumatra tot actie overgingen tengevolge van de voortdurende activiteiten van be paalde lieden, die onrust in het binnenland wensen. HRj voegde er aan toe, dat die activiteiten zich riet tot Oost-Sumatra beperken, doch dat men ook op Java actief dcende is het volk van de rege ring te scheiden. De correspondent van lAneta te Medan meldt over razzia's aldaar nader dat niet 4 maar 3 Neder landers werden gearresteerd. Van officiële zijde weigerde men de namen te noemen van degenen, die zijn aangehouden. Locale bladen hebben gisteren de arrestatie van Tarigan, een van de leider van het linkse dag blad „Rakjat", gemeld. Wanneer de „Nieuw Amster dam", het vlaggeschip van de Holland Amerikalijn, op 24 Octo ber a.s. uit New York te Rotter dam arriveerd, zal het niet, zoals gewoonlijk, enkele dagen daarna weer naar de nieuwe wereld ver trekken. De reis zal dan korter zijn en wel naar Schiedam, waar het schip van onder tot boven zal worden nagezien door het perso neel van de N.V. Dok- en Werf- maatschappij Wilton-Feijenoord. Na het dokken vertrekt de „Nieuw Amsterdam" op 29 Jan. van het volgend jaar weer naar New-York, welke stad dan als 'beginpunt zal dienen voor een aantal toeristenreizen in de Ame rikaanse wateren, die tot 1 April zullen duren. Behalve dit schip, zal ook de nieuwste anawinst van deze maat schappij, de „Rijndam", enige toeristenreizen maken. Voor deze trips, die van 8 December tot 16 Februari op het programma staan, is nog geen reisroute op gesteld. terse zin te beïnvloeden, die niets weten van de wereld buiten de Sowjet-Unie; hetzelfde geldt voor hen die de Duitse bezetting heb ben meegemaakt". Majoor „X" zegt verder dat er in de Sow jet-gemeenschap een reusachtig verschil bestaat tus sen de kleine overheersende groep en de overweldigende rest van het volk. „Hoewel niet van de leden der heersende Sowjet- oligarchie kan worden gezegd dat hun levensstandaard geheel ge lijk is aan die van hun Europese „collega-bestuurders", is het wel zeker dat zij zich in goede doen bevinden. De grote meerderheid van de bevolking echter leeft in vuil en armoede. De boeren zijn er het slechtst aan toe. Zij schrijven hun erbar melijke toestand toe aan het stel sel der staatsboerderijen. De boe ren vormen het meest anti-Krem- lingezinde gedeelte der Sow jet bevolking". Majoor „X" besluit met te zeg gen dat de enige hoop op een ver andering in het Sowjet-Russische bewind is gelegen in de mogelijk heid van een grote beroering in het land, indien Stalin zou komen te overlijden. Dé minister van Binnenlandse Zaken heeft destijds aan A. L. Arkema, inspecteur der P.T.T. te Haarlem, ontslag verleend op grond van de overweging, dat zijn houding in verband met de be zetting zodanig is geweest, dat hij in zijn betrekking niet kon ge handhaafd worden. De Kroon heeft dit besluit ver nietigd, uit overweging, dat de ge zamenlijke gedragingen van A. geen grond geven voor tiet oor deel, dat zijn houding in verhand met. de bezetting zodanig is ge weest, dat hij in zijn betrekking niet kan worden gehandhaafd. van een commissie voor de neu trale zone, dat door Joy werd ingediend vóór de vergadering, is een antwoord op de beschuldi ging van de tegenstander, dat de V. N. de zone hebben geschonden. Joy's eerste voorstel tot het instellen van een gemengde sub commissie behelst in het bijzon der de aanwijzing van een gede legeerde in deze commissie door de beide delegaties. De subcom missie zou tot taak hebben aan bevelingen te doen betreffende de middelen om uit de huidige impasse te komen. Elk der beide commissieleden zou ten hoogste twee medewerkers, waaronder een tolk, mogen hebben. AMER. MINISTER OVER KOREA. De Amerikaanse minister van marine, Dan Kimball, heeft tij dens een persconferentie ver klaard dat, indien de wapenstil standsbesprekingen in Korea mislukken, de bedreiging „een zeer reële bedreiging" van een toetreden van Sowjet-Russische onderzeeboten tot de oorlog gro ter zal zijn dan de bedreiging van een grotere communistische luchtmacht. Onderzeeboten vra gen minder brandstof in verhou ding tot hun vernietigingspoten- tieel dan vliegtuigen, aldus Kim ball. Tengevolge van de aardbeving in het gebied van Tsjanikiri in Turkije zijn volgens een voorlopige telling 47 personen om het leven gekomen en 86 personen gewond. Volgens later te Ankara ont vangen berichten is het aantal doden tengevolge van de aard beving tot bijna honderd geste gen. Vijf dorpen in de provincie Cankiri zijn verwoest. Cankiri is een stad en een provincie in N. Turkije, ongeveer tachtig km van Ankara verwijderd. Veel vee is verloren gegaan. Dr. Kurt Schumacher, leider van de West-Duitse sociaal-demo cratische (oppositie) partij, heeft Woensdag op een persconferen tie verklaard, dat wanneer het plan-Schuman in zijn huidige vorm in werking zou worden ge steld, zulks een verlenging van het huidige kolentekort van Duitsland met 50 jaar zou bete kenen. Het was een grote vergissing te denken, dat de organen van het plan-Schuman een groter in ternationaal saamhorigheidsge voel zouden kweken dan het ge zagsorgaan voor het Ruhrgebied. Volgens Schumacher was er geen positieve aanwijzing, dat de ge allieerden het gezagsorgaan wer kelijk zouden ontbinden als het plan-Sehuman van kracht werd. kanselier Adenauer had alleen maar beloften gedaan. Schu macher achtte de samenstelling van het hoge gezagsorgaan voor het plan-Schuman, zoals omschre ven in het verdrag, zodanig dat de belangen van de steenkoolver bruikers verzekerd zouden zijn. Daar Duitsland de voornaam ste steenkoolproducent was, be tekende dit, dat het plan-Schu man in zijn nadeel zou werken. De socialistische leider zeide tegen een vroegtijdige ratificatie van het verdrag te zijn. De volgende maand zal het West-Duitse parlement het ratifi catie-ontwerp in tweede lezing behandelen. Bij de eerste lezing in Juli opperden de sociaal-demo craten bezwaren, die nagenoeg op een verwerping neerkwamen. De sociaal-democraten zouden, wanneer het parlement de vol gende maand weer bijeenkomt, een debat over de kwestie van het Saargebied trachten uit te lokken. Wat de bezettingskosten betrof verklaarde Schumacher, dat de Westerse geallieerden rekening dienden te houden met de Duitse uitgaven voor de woningbouw, de vluchtelingen en de pen sioenen. Schumacher zeide nieuwe ver kiezingen als een „nationale en internationale noodzakelijkheid" te beschouwen. Wat de kwestie van de Duitse bijdrage aan de verdediging be trof, waren de tegenstellingen tussen oppositie, bondsregering en de geallieerden onoplosbaar. i* De 9 overlevenden van de „Bess" zijn in de „Meerkatze", een boot van de Duitse waterpolitie te Esb- jerg in Denemarken aangekomen. Een van de 9 overlevenden van het Noorse schip Pièrre Clemant verhaalde dat '.lij zijn verloofde, met wie hij de reis naar Noorwe gen op het schip maakte, voor zijn ogen in de woeste golven bad zien verdrinken, terwijl hij zelf op het reddingsvlot was. Er was niets aan te doen ge weest. Het lijk van de jonge vrouw werd opgepikt door de Deense trawler „Lady" en ook door de „Meerkatze" aan boord genomen. DE „VICTORIA REGIA" BLOEIT. Gisteravond is de bloem van de Victoria Regia in de Amsterdam se Hortus Botanicus tot volle wasdom gekomen. V.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1