Begroting van Financiën Wei Gezac Kru UIT DE PROVINCIE Het huis zonder sleutel Nieuwe wandcontactdoos OV< San Francisco EERSTE KAMER Tijdens ee conferentie 1 selier Bluche uit het gezaj Blucher, West-Duitsli bijeenkomst tengewoon i ARRESTATIES II NEDERLANDERS IN MOSCOU. Engeland en de wereldvrede mededeling doen. Dit wacht nog op a, de goedkeuring van het Ameri Het sop van de ragjijne Vtvalon-vlokjes is garant voor ruisende zij en heldere kleuren VINDING DIE VEILIGHEID WAARBORGT BENOEMINGEN WATERSCHAPPEN TERNEUZEN. VLISSINGEN. AXEL. BRESKENS u f -imP MfKUrfJ SPECIAAL ALKALIVRII VOOR ZIJDE i vu.iv AGENDA De Conferentie te Reacties cp de Russische deelneming aan de vredesconferentie Hij deelde mee, orgaan met alge uitgezonderd Dui Duitse verzoek om het verplichte voor West-Duits huidige kwartaal van 6.200.000 tot Blücher verkla Duitsland door f( besluiten van am risch achterland had verloren en r en uitvoer aanzit groten om in leve ven. Dit was niet de industrie werd een ernstig gebre dus Blücher. Hij zei, dat ter land gedwongen 1 lioen ton kolen voeren, het door noodzaakt was ui in te voeren, die t zo duur waren, een eerlijke verc Westeuropese lar ten van deze inv nalisatie zouden nen worden veria pese economie in steund. Blücher zei da mogelijkheid ovt gezagsorgaan te landen van het o rijk, Engeland, di ten en de drie B stonden op de Düsseldorl eensg West-Duitsland. Blücher heeft hoge commissaris dat zijn dreigem internationale ge: het Ruhrgebied betrekking had Naar uit Bue vernomen) heeft politie 20 person die verantwoorde] acht voor de spoorwegen. Drie der gearre bij de spoorwegei Horizontaal. 1. vermetele; 8. mo 10. gelden; 10. g< 12. genre; 14. rei 18. hangen; 19. ten; 23. liga; 24 ven; 26. rendiers 31. piano 33. ger 36. Madonna; 31 den; 40. Deo; rekening; 47. vei In de Eerste Kamer is aan de orde gekomen de begroting van fi nanciën. Hierbij worden ook be handeld de belastingontwerpen om de extra defensie-uitgaven moge lijk te maken. De heer Molenaar (VVD) gaat accoord met het algemene doel van de regering om een bedrag van on geveer 250 millioen door belastin gen te heffen. Spr. geeft uiting aan zijn teleur stelling over de mededeling van de minister, dat hij om redenen van landsbelang niets naders kan mede delen over het regeringsplan in zake de sanering van onze beta lingsbalans. De Kamer kan hier door niet voldoende oordelen ove, de noodzaak van de onderhavige maatregelen. Grote bezwaren heeft spr. tegen het feit, dat de minister geblok keerde gelden opnieuw in circula tie heeft gebracht. De heer Pollema (CHU) noemt het „een hachelijk avontuur" om een land dat in een dergelijke zwakke financiële toestand ver keert als Nederland thans, een de- fensieuitgave op te leggen van an derhalf milliard gulden per jaar. De zes ontwerpen gelden voor 4 jaar; zij vormen dus een nood maatregel. Daarom voelt de rege ring blijkbaar niets voor een prin cipieel debat. Spr. betreurt dit, omdat de fiscale wetten een an dere rol spelen dan voorheen. Het is noodzakelijk een geheel nic-uw belastingsysteem te ontwer pen. Wij staan financieel nog steeds met de rug tegen de muur. De be lastingen gaan uit boven hetgeen financieel dragelijk is, omdat zy de zo noodzakelijke reserves aantas ten. Het geheel van de belasting wetten is chaotisch; de onderdelen zijn niet harmonisch verbonden. Vele heffingen overlappen elkaar en geven aanleiding tot dubbele heffingen. Naast bezuinigingen is een zware belastingheffing het enige middel om aan de dreigende inflatie te ontkomen. De hoge belastingen hebben echter de spaarzin bedor ven. Wij zitten in een noodtoe stand door de verkeerde regerings- politiek in het verleden. 5 van de belastingen van het vorig jaar is oninbaar verklaard. Snelle betaling van belastingen zou door reductie aantrekkelijk kun nen worden gemaakt. De gevraagde versterking van het militaire front zal het binnen landse sociale en economische front zodanig verzwakken, dat het een waagstuk moet worden genoemd. De regering had dit waagstuk niet mogen ondernemen zonder zich te voren te vergewissen van de bui tenlandse steun. De heer Regout (KVP) consta teert, dat er een te grote achter stand is ontstaan in de vaststelling van de belastingopbrengst. Vereenvoudiging in het belas tingstelsel Is zeer gewenst. Een wettelijke regeling voor spaarpremies zou spr. zeer toe juichen. De spaarzin onder de be volking heeft veel geleden. In het bijzonder bepleit hij het verlenc-n van belastingfaciliteiten aan de spaarders. Sparen leidt tot ver mogensvorming en dit is sociaal zeer belangrijk. Ernstige bedenkingen heeft spr. tegen de gang van zaken met de compensaties. De minister heeft in de Tweede Kamer de portefeuille kwestie gesteld. Hiertegen heeft spr. bezwaren. Het stellen van de portefeuille-kwestie mag niet licht vaardig geschieden. Het ging om een klein bedrag. De minister blies te hoog van de toren, toen hij zyn tegenstanders uitdaagde te bewij zen dat hjj de 16 millioen niet no dig had. Over 16 millioen meer of minder kan men niet discussiëren, omdat de ramingen te zeer uiteen lopen en teveel afhankelijk zijn van allerlei onzekere factoren. De heer De Wilde (A.R.) vraagt zich af, of de minis|ter met zijn be- lastingpolitiek aan het dekken van uitgaven bezig is of aan her verdelen. Ons volk heeft 6 jaar lang op kosten van de staat veel te rijk ge leefd. Hier zit de bron van onze zorgen. Spr. vraagt, wie ons heeft gede creteerd dat we onze defensie-uit gaven tot 114 milliard moesten op voeren? Hebben de Staten-Gene- raal hierin niets meer te vertellen? Sprekers grootste bezwaar gaat tegen de verhoging der vermogens belasting. Het spijt hem, dat de geruchten over het eventuele heengaan van minister Lieftinck niet zijn tegen gesproken. De heer Louwes (VVD) pleit voor een herziening van de grond belasting. De heer Van de Kieft (Arb.) be toogt, dat het economische leven in de knoop zit. Men moet hier voor een zondebok vinden en wie zou daar beter voor kunnen dienen dan prof. Lieftinck? Het tekort op onze betalings balans blijft ons moeilijkste pro bleem. De regering moet hierin opening van zaken geven. Onze positie in de E. B. U. is be ring weet echter hoe groot het be drag aan steun moet zijn, wil de Ned. regering het huidige program ma uitvoerbaar achten. Een mini mum aan Amerikaanse steun heeft zij daarbij duidelijk gesteld. De voorgenomen maatregelen moeten tenvolle worden gereali seerd en wij moeten paraat blijven verder gaande maatregelen te tref fen indien dit noodzakelijk zou zijn. Wat de belastingontwerpen be treft, acht de minister dat het een volkomen verouderd standpunt is te beweren, dat de bron van het in komen geen invloed mag hebben op de aard van de belasting op het vermogen. Algehele wijziging van ons belastingsysteem acht spr. minder gewenst. De achterstand in belastingin ning is ongeveer 7 maanden. Voor kortingen op snelle betaling voelt de minister niet veel. Na de replieken zegt de minister, dat de Kamer het ontwerp moet aanvaarden of verwerpen. Als het zou worden verworpen, zou het lang niet zeker zijn dat de regering bereid is een nieuw ontwerp in te dienen. Vóór de stemmingen verklaarde de heer Pollema (CHU) dat zijn fractie in haar geneel vóór alle ontwerpen zal stemmen. Het ontwerp inkomstenbelasting, loon- en vermogensbelasting wordt aangenomen met 25 tegen 12 stem men. (tegen de A.R., P.v.d.A. en van de C.P.N.). Het ontwerp ven- nootschapsbëlasting wordt aange nomen met 36 tegen 2 stemmen tegen alleen de K.V.P.-leden). Het ontwerp motorrijtuigen en verho ging omzetbelasting wordt zonder h. st. aangenomen, met aanteke ning dat de C.N.P. geacht wensi te woxden te hebben tegengestemd. Het ontwerp verhoging tarief vermogensbelasting wordt aange nomen met aantekening dat de le den van de V.V.D. geacht willen worden te hebben tegengestemd. Hierna wordt de vergadering ge sloten. De Nederlandse dirigent Hugo de Groot. die zich tegelijk met een zestal andere vertegenwoordigers uit het culturele leven in de Sow. jet-Unie bevindt, heeft volgens 't nieuwsbureau „Tass" de Sowjet- russische musici bedankt „voor de waardevolle inlichtingen", welke hem waren verstrekt. Hij zou het Nederlandse muziek- minnende publiek mededelingen doen over de muzikale ontwikke lingen in de Sowjet-Unie. Hugo de Groot bestudeert in de Sowjet-Unie in het bijzonder ra. dio en televisie. Hij maakt de reis op uitnodiging van de Sowjetrussische instelling, die belast is met tiet onderhouden der culturele betrekkingen met 't buitenland. In een rede, die hij in zijn eigen kiesdistrict South Lewishajn heeft gehouden, zei Herbert Morrison, dat zijn werk bij het ministerie van Buitenlandse Zaken er op was gericht de wereldvrede te bewa ren. „Ik beschouw het ministerie van Buitenlandse Zaken als het minis terie vfjn de Vrede maar hoewel wij klaar moeten staan om de Britse rechten en belangen te be schermen is het toch onze taak de wereldvrede te bewaren en econo mische belangen te behartigen voor het welzijn van een ieder", aldus de heer Morrison. Toen de minister over zrjn re cent bezoek aan Straatsburg sprak, zei hij dat hij had opge merkt dat er een beter begrip was voor de rol die het Verenigd Ko ninkrijk in de Raad van Europa speelt. droevend. Zonder physieke con trole op de import en op de inves teringen zal de minister er niet komen. Sprekend over de verhoging der vermogensbelasting zegt de heer Van de Kieft, dat de overheid in de loonvorming ingrijpt. Dit heeft tot gevolg dat zjj niet neutraal kan staan tegenover de inkomens uit vermogen. De beperking van investeringen kan tot gevolg hebben dat de werkgelegenheid inkrimpt, maar men mag niet vergeten, dat vele particuliere investeringen overbo dig zijn. De heer Van Santen (CPN) meent dat de oorlogsuitgaven in Nederland relatief het grootst zijn van alle landen van het Europese continent. Het is duidelijk dat deze lasten boven onze draagkracht liggen. Spr. betoogt, dat de geestelijke en stoffelijke nood van steeds gro tere groepen van onze bevolking groeit. Daartegenover staat dat de ondernemerswinsten stijgen. De arbeidersklasse ontvangt dus een steeds kleiner wordend deel van het sociale product. De lonen worden door de rege ring gedrukt, terwijl de winsten stelselmatig worden beschermd. Indien de regering meent 250 millioen nodig te hebben, moet zij die halen waar ze zijn, n.l. bij do makers van oorlogswinsten, zegt spreker. De bereidheid tot het brengen -van offers is blijkens de redevoe- ingen in Eerste en Tweede Kamer niet erg groot. Minister Lieftinck spreekt. De minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck, geeft toe dat de belastinginning in de afgelopen jaren is achtergebleven bij de lo pende aanslagen. Dit is een der oorzaken van de kastekorten van de staat. In 19471949 heeft Ne derland zwaar geleden onder de .expeditie naar Indonesië". Dat kostte honderden millioenen. Voorts werden aan Indonesië voor honderden millioenen credie- ten verleend voor het economische herstel. In 1947 was dit 292 mill.; in 1948 ru'm 360 millioen en in 1949 zelfs 504 millioen. In 1950 was de relatieve geld- hoeveelheid lager dan vóór de oor log en ook lager dan bijv. in België (in Nederl. n.l. 46 van het natio nale inkomen en wel ongeveer 7% milliard). De credietverlening aan het par ticulier bedrijfsleven was in 1950 455 millioen. Dit leverde een ge vaar op voor het monetaire even wicht en daarom nam de Nederl. Bank het besluit tot disconto-ver- '.oging. De geldvermeerderende activiteit van de banken was hoger dan die van de staat. Hiertegen moest opgetreden worden. Een bedrag van 926 millioen gul den is gekomen uit de tegenwaar de der Marshall-dollars; hiervan waren 800 millioen ter versterking van 's rijks kas en 125 millioen voor additionele projecten. De binnenlandse staatsschuld is sedert 1947 niet onbelangrijk ge daald. In 1947 bedroeg deze 19.875 milliard tegen 16.793 op 30 Juni '51. In België zijn deze cijfers veel ongunstiger. Eind 1949 vroeg de minister ad vies van de Nederlandse Bank over de mogelijkheden tot consolidatie. Het antwoord was dat slechts zeer beperkte bedragen voor consolida tie in aanmerking kwamen. De stelling dat meer geld beschikbaar zou zijn geweest voor consolidatie, indien een hogere rentevoet was ingesteld, acht de minister niet be wezen. Het dekkingsprogram voor de militaire uitgaven, een bedrag van 1% milliard, is door de Tweede Ka mer aanvaard. Door militaire aankopen in het buitenland wordt de betalingsba lans rechtstreeks beïnvloed. Een []et risico met alkalivrii voor alles en nog walis mij te gortig, zegt de textielman. deel van de last moeten wij zelf v 1 iragen. Daarnaast mogen wij re kenen op buitenlandse hulp. Over de hulp ter versterking van de be talingsbalans kan de minister geen kaanse Congres. De Amerils. rege- Een voorschrift van de arbeids inspectie eist bij het gebruik van diverse verplaatsbare electrische apparaten een dubbele beveili ging. Een tweede zichtbare aard- leiding moet worden aangebracht als zulk een apparaat wordt aan gesloten. Deze goede veiligheidsmaat regel wordt in de practijk nogal eens verwaarloosd, omdat zij extra handeling (en) vraagt van de arbeider, die als regel meer bedacht is op vlot en gemakkelijk voortgaan dan op zijn eigen vei ligheid. Het toezichthoudend per soneel heeft ook niet altijd de gelegenheid op de naleving van het voorschrift toe te zien. Reeds tientallen jaren wordt gezocht naar „iets", dat een ein de maakt aan de veelvuldige voorkomende, niet zelden dode lijke ongelukken bij het gebruik van zulke electrische apparaten. De heer J. v. d. Buijser te Half weg is er thans in geslaagd een contactdoos te construeren, die volledig de geëiste veiligheid biedt. Zowel de arbeidsinspectie als de directie van het veiligheids- museum hebben zich vol lof over deze vinding uitgelaten. De eer ste heeft er op aangedrongen, dat deze wanddoos (waarop octrooi is aangevraagd) zo spoe dig mogelijk in groten getale zal worden toegepast en voorts, dat zo ruim mogelijk bekendheid aan deze uitvinding wordt ge geven. Het op het oog enige verschil tussen de nieuwe en de tot nu toe gebruikte contactdoos is een klep, die de doos toedekt en dus voor het stopcontact ontoeganke lijk maakt. Eerst als een aardsleutel, die verbonden is met de tweede aardleiding van de machine of het electrische apparaat, in de daarvoor terzijde van de door uitgespaarde ruimte is gestoken, valt de klep naar beneden en kan de stekker in het stopcontact worden gestoken. De aardsleutel d.w.z. de tweede aarleiding -kan eerst worden verwijderd, als de stek ker is verwijderd en de klep de doos weer geheel heeft toegeslo ten. Niet alleen in de grote zowel als kleine industrie, doch ook in het huishoudelijk gebruik al dus de directie van het veilig heidsmuseum biedt deze con structie volledige veiligheids waarborg. Kinderen of onbevoegden kun nen van de contactdoos geen ge bruik, dus ook geen misbruik ma ken. Gebruik is slechts moge lijk met medewerking van de houder van de sleutel. Bij Kon. Besluit zijn betnoemd: tot dijkgraaf van het waterschap Kriiiningen J. Glerum te Kruinin- gen; Tot plaatsvervanger van de dijkgraaf van het waterschap de Kleine Stellepolder R. G. Barbé te Philippine. DE VEERDIENST TUSSEN ZUID- EN NOORD-BEVELAND. Gedeputeerde Staten van Zeeland overwegen om de „Zandkreek", die de dienst tussen Zuid- en Noord- Beveland onderhoudt, door een nieuwe veerboot met groter laad vermogen te vervangen. De afmetingen van het nieuwe schip zullen 40 x 12 meter zijn, terwijl het voorzien zal worden van een reeds gebruikte motor van 240 PK. De wijze, waarop het los sen en laden aan de aanlegsteigers moet worden opgelost, vormt nog een probleem. Het is te verwachten, dat Gede puteerde Staten spoedig voorstellen ter zake bij de Provinciale Staten zullen indienen. Bezoek van de Commissaris der Koningin. Gisterenmorgen wapperde van de officiële gebouwen en tal van par ticuliere woningen de Nederlandse driekleur. Het gold het bezoek van de Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr Mr A. F. C. de Ca- sembroot, aan Terneuzen. Na een audiëntie voor particulie ren in de burgemeesterskamer nam de Commissaris der Koningin op de Markt een défilé af van een groep manschappen der Koninklijke Marechaussée. Vervolgens werden in de loop van de voormiddag be sprekingen gevoerd met het College van Burgemeester en Wethouders, waarbij vele onderwerpen, Terneu zen aanbelangend, werden behan deld. In de middaguren bezocht Jhr Mr De Casembroot in gezel schap van Burgemeester en Wet houders verschillende objecten in de stad en werd daarbij een rit ge maakt door de nieuwe woonwijken. Aanrijding. Maandagmiddag kwam op de rijksweg even buiten Breskens op de driesprong Schoondijke Groede Breskens, twee luxe- auto's met elkaar in botsing. De auto, bestuurd door de heer P. C. de D., uit Terneuzen kwam in de sloot terecht, doch werd slechts licht beschadigd. De andere auto, bestuurd door de heer W. A. B. uit Groningen, liep eveneens lichte schade op. Persoonlijke on gevallen deden zich niet voor. Met een kraanwagen van het transportbedrijf Du Bois uit Bres kens werd de auto van de heer de D. op de weg gezet, waarna hij zijn weg kon vervolgen. Lijk aangespoeld. Op het strand van Koudekerke is het lijk van de 37-jarige Amster dammer A. L. Uitterhoeve aange spoeld, die vermoedelijk elders aan de Nederlandse of Belgische kust by het baden is verdronken. Jeugdherberg weer geopend. Ondanks tegenslagen van allerlei aard is men er in geslaagd om de jeugdherberg „De Scheldestroom" alhier nog vóór het einde van dit vacantieseizoen in orde te maken. Het gebouw (de voormalige Wil lem III-kazerne) heeft enige tijd als tehuis voor ouden van dagen dienst gedaan. De afgelopen maan den is het tijdelijk als internaat voor leerlingen van de Zeevaart school gebruikt. Reeds zijn er gasten van allerlei nationaliteit gearriveerd. Concertprogramma voor Vrijdag. Onder verwijzing naar de ad vertentie in dit nummer volgt hier het programma, a.s. Vrijdag avond om 8 uur uit te voeren door „De Verenigde Vrienden" uit Sas van Gent, directeur de heer Jan Mannaert te Hulst. 1. Semper Fedelis, mars Soussa. 2. Lichte Cavalerie, ouverture Süppé. 3". In 't Witte Paard, operette-fantasie Benatzkü. 4. Rosamünde, selectie Schubert 5. Romantische fantasie, karakterstuk Montagne 6. Balletmuziek uit „Faust" Gounod 7. Colonel Bogey, mars Alford Hoewel dit corps aan de beide laatste concoursen niet heeft deelgenomen, was het in de Bond van Muziekverenigingen in Z. Vlaanderen tot heden geclas- seerd in de ere-afdeling. Geslaagd. Bij het te 's-Hertogenbosch on der rijkstoezicht gehouden exa men voor het vakdiploma gedi plomeerd Schoenhersteller slaag den de heren G. de Weerdt te Breskens en J. Sonnevijlle te Nieuwvliet. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 20.00 uur: Biosc. „Vreemde ontmoeting". AXEL: Feestweek: 15.00 uur: Grote optocht; 20.00 uur: Mu zikale wandeling door plaatse lijke muziekgezelschappen en 20.00 uur: Biosc. „Het Cen trum", „Tokio Yoe". door EARL DERR B1GGERS Vertaling van P. Oreille 48) Nadruk verboden. „Ze is van mij", antwoordde de vrouw koppig. John Quincy verspilde geen woorden; hij greep haar pols. Zij gilde. Achter hen ging een deur open. „Wat gebeurt hier?" vroeg Leatherbee. „Ik dacht dat u ons verlaten had", zei John Quincy. „Steve, laat hem dat niet hou den", riep de vrouw. Steve kwam strijdvaardig na der, maar er was iets voorzich tigs in zijn houding. John Quincy lachte. „Blijf waar je bent, Steve", raadde hij. „Of ik verpietter je bleke gezicht." Vreemd zeggen voor een Win- terslip. „Uw vriendin tracht een belangrijk overtuigingsstuk in de moordzaak op het strand achter te houden, en met de grootste tegenzin moet ik straffe metho den toepassen". De broche viel op de vloer, hij bukte en raapte ze op. „Nu, dat is alles. Goeden avond." Hij verliet het huis en vond de weg naar buiten. Eén ding had hij tot zijn eigen voldoening vast gesteld; Chan moest weten van de broche, en dadelijk. Het ver haal van mevrouw Compton kon al of niet waar zijn, zeker ver diende het verder onderzocht te worden door een verantwoorde lijk persoon. John Quir.cy had plan om naar Dan's woning terug te gaan langs een beter verlichte weg dan hij gekomen was. Nu bemerkte hij, dat hij dicht bij het Rif en Palm- hotel was. Zijn belofte aan Car- lota Egan hij had gezegd dat hij vandaag nog eens zou komen. Aan Chan kon hij eigenlijk wel telefoneren vanuit het hotel. Hij liep er heen. Struikelend door de donkere tuin zag hij eindelijk het hotel. Lichten van weinig kaarsen sterkte brandden hier en daar op de dubbele veranda. In de ruime gelagkamer zaten een paar tamelijk sjofel uitziende gasten op hun gemak. Achter de lesse naar stond alleen de Japanse klerk. Hij wees hem de telefoon cel en John Quincy belde op. Chan was uit, maar de beant woordende stem beloofde, dat hem bij zijn terugkomst gezegd zou worden, zich onmiddellijk met de heer Win terslip in ver binding te stellen. „Wat ben ik u schuldig?" vroeg John Quincy de klerk. „Niets", zei iemand en Carlota Egan stond naast hem. II" glimlachte. Nu was het pas goed. „Maar, ik heb toch van uw telefoon gebruik gemaakt." „Die is vrij", zei ze. „Dat zijn maar al te veel dingen hier. Daarom worden we niet rijk. Het is heel vriendelijk van u om terug te komen." „Volstrekt niet." Hij keek om zich heen. „Üw vader." Zij wierp de klerk een blik toe en ging naar de zij-veranda. Zij zagen vandaar het licht op de Diamantkop en de zilveren gol ven van de Zuidzee, die van heel ver aanrolden en tenslotte onder het Rif en Palmhotel verdwenen. „Ik vrees, dat vadertje het heel naar heeft", zei ze met een stem, die wat trilde. „Ik heb hem niet kunnen opzoeken. Zij hou den hem daarginds, als getuige, geloof ik. Er was sprake van borgstelling, maar daar heb ik niet eens naar geluisterd. Wij hebben geen geld dat dacht ik tenminste." „U dacht niet begon hij verbaasd. Zij legde een stukje papier in zijn hand. „Ik moet Uw raad vragen. Ik heb het kantoor op geruimd, en net voor u kwam vond ik dit op de schrijftafel." John Quincy staarde naar het rose papiertje, dat zij hem gaf. Bij het licht van een der kleine lampjes zag hij, dat het een cheque was voor vijf duizend dollar, te betalen aan toonder en getekend door Dan Winterslip de dag tevoren. „Dat lijkt belangrijk, niet waar?" zei John Quincy. Hij gaf de cheque terug en dacht even na. „Dit is heel belangrijk. Het lijkt me een afdoend getuigenis van uw vaders onschuld. Als hij dat kreeg, moet zijn zaak met Dan Winterslip tot een goed ein de gebracht zijn, en het is niet waarschijnlijk dat hij eh de man die getekend heeft, uit de weg zou ruimen en de uitbeta ling bemoeilijken." De ogen van het meisje straal den. „Zo heb ik ook geredeneerd. Maar ik weet niet wat ik er mee moet doen." (Wordt vervolgd.) Een woordvoerder van het Pa- rij se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zich in gereserveer de zin uitgelaten over de Sow- ;i et-Russische deelneming aan de besprekingen over het vredes verdrag met Japan. In politieke kringen, waar het nieuws opwin ding heeft veroorzaakt, be schouwt men de stelling, dat in de Russische houding een veran dering is ingetreden met een zekere scepsis. Men ziet in de Sowet-stap een nieuwe fase in de „vredescampagne", in zo verre, dat de jongste stap de Amerika nen in hun politiek zou kunnen hinderen. Men vreest in zekere kringen voor obstructie van Rus sische zijde. In regeringskringen te Bonn, zo meldt Reuter, werd de stap toegejuicht. In diplomatieke kringen in Londen meent men, dat het deel nemen van de Sowjet-Unie aan de conferentie te San Francisco een formele bijeenkomst zal ma ken tot een belangrijk treffen tussen Oost en West. De Sowjet-Unie heeft herhaal delijk te kennen gegeven, dat zij geen vredesverdrag zou tekenen, waaraan de Chinese volksrepu bliek geen deel zou hebben en verwacht moet worden, dat de Sowjet-delegatie de grondbegin selen van het verdrag zal betwis ten, aldus deze kringen. Voorts meent men in diploma tieke kringen, dat het besluit van de Sowjet-Unie de invloeden in New Delhi, die tegen de mede ondertekening van India zijn, versterken zal. In Westerse diplomatieke krin gen in Moskou beschouwt men de Sowjetrussische beslissing om deel te nemen aan de conferentie te San Francisco over een Japans vre desverdrag als een logische voort zetting van de veranderde houding Van het Kremlin. De Westerse diplomaten ver wachten, dat de Sowjet-Unie in de loop van de conferentie de nieuwe strekking van haar buitenlandse politiek verder zal ontplooien. Zy hechten grote waarde aan de be noeming van Gromyko als hoofd van de Sowjet-delegatie. Gromyko heeft veel ervaring opgedaan by do besprekingen van de plaatsver vangende ministers van Buiten landse Zaken in Parijs. Sommige waarnemers in Moskou zyn geneigd te denken, dat de be zwaren van India en Birma, even als de schoorvoetende aanvaarding door Engeland en Frankrijk van 't ontwerp-vredesverdrag, de Rus sische beslissing heeft beïnvloed. Zij zien geen reden om aan te nemen, dat de Sowjet-Unie niet zal voort gaan aan te dringen op deelneming van communistisch China aan de besprekingen. INDIA ZAL NIET DEELNEMEN. India zal niet deelnemen aan de 'conferentie over het Japanse vre desverdrag te San Francisco, zo heeft een woordvoerder van de Indische missie te Tokio ver. klaard. Binnenkort wordt een officiële verklaring uit New Delhi ver wacht. India zou een apart ver drag met Japan sluiten, aldus de ze woordvoerder en wel zo spoe dig mogelijk na de conferentie te San Francisco. De houding van India zou niet gewijzigd worden door het besluit van -'e Sowjet-Unie om aan de conferentie deel te nemen. Horizontaal. 1 menen; 13. plaat, mededinger20. w edel gas; 22. maand moeder; 25. vrouw (Indon.), II- plant; 28. rivier in Nederland; 29. uitholling in steen31. oude lengte maat; 33. jong hert; 35. gezet; 37. hetzelfde (afk.); 38. rund; 39. fa milielid; 40. goedgeefs. Verticaal. 2. zwijn; 3. Liefdegod; 4. reinigingsmiddel; 5. vreemdsoor- ziekinstrument; 15. geneeskrachti ge plant; 16. slim persoon; 22. meeuw-soort; 23. zijrivier van Donau; 25. parasiet; 26. helper (Fr.); 28. het (Fr.); 30. zangnoot; 32. zangnoot; 34. een (Fr.); 36. standaardgewicht (afk.); 37. hy (Fr.) het iets van belang blijkt. Maar niets ter wereld belet ons om zelf eens op onderzoek uit te gaan vóór we er toe overgaan. Misschien geeft die vrouw een heel logische verklaring „Praatjes!" onderbrak John Quincy. „Uw kwaal is, dat u is de verstandige, die het best geschikt is om haar te ondervra gen." „Reken mij niet mee", zei Amos dadelijk. „John Quincy?" De jongen dacht even na. Hij had het voorrecht gevraagd met John Quincy voelde zich bele digd. Hij was een man en voelde, dai hij elke vrouw van ieder slag aan kon. Dat gaf hij ook te ken nen. Amos beschreef het huis van de weduwe als een klein vil laatje, verscheidene honderder open en hij schrikte. Want de gestalte, die zich aftekende tegen het licht, was jong en slank, en het gezicht, dat hij vaag zag, was van een tere liefelijkheid. (Wordt vervoigd.) a\j\j mcuwa; ri.nr" Lichte muziek; 18.00 Gram.; 18 25 Kroniek; 18.30 Voor de soltat 19.00 Nieuws; 19.30 Gram.; 19 S< Voordracht; 20.00 Orkest; 21 Gram.; 21.15 Orkest; 21.45 Act l'teiten; 22.00 Nieuws; 22.1ö V'. zoekprogramma; 23.00 Nieuv* 23.05 Verzoekprogramma.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2