Russische vredesoffensieven Besprekingen te hervat Kaesong Morrison en de Prawda HISTORIE IN DOCUMENTEN Japans geleerde overhel na-oorlogse Nippon Nog geen voortgang De overstromingen in Italië en Zwitserland Hogere huurprijs ook voor nieuwe premie-woningen ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1951. 7e Jaargang No. 1803. Terwijl een groot deel van de Westerse wereld vacantie houdt in bergen of bossen, aan zee en strand of in de vermaakcentra, golft het ene Russische vredesoffensief na het andere over de mensheid. Deze nieuwe taktiek is reeds enige maanden oud, want vele argelozen zetten hun handtekeningen op lijsten, die rond gingen namens de Wereldvoedsel- raad, een communistische instelling. Rusland en Pearl Harbour BRAND OP ENGELS SCHIP. Atoomonderzoek in India i oen enige weken geleden het Britse departe ment van Buitenlandse Zaken aankondigde, dat mi nister Morrison plaatsruimte in de Prawda zou verkrijgen om zijn visie op de Oost-West tegen stelling toe te lichten, zag de wereld daarvan niet eens bijzonder op. Men raakt langzamerhand ver trouwd met grilligheden in de moderne historie. Doch toen het eenmaal gebeurde, werd de gehele affaire terstond tot een sensatie van de eerste orde verklaard. Daarvoor was ook wel enige reden, al heeft niemand in Londen het stuk van Morrison als een document van groot belang kunnen zien. Prins Bernhard en twee Prinsesjes in Duitsland EISENHOWER NAAR DUITSLAND. DRUKTE IN DE ROTTERDAMSE HAVEN Thailand verbiedt uitvoer naar China DE JONGSTE SO VJ ET-VOORSTELLEN WEERSVERWACHTING HOOGWATER. n.m. 8.50 9.25 10.05 10.15 n.m. 10.24 10.59 11.39 11.49 op onder op onder Aug. 10 5.14 20.16 14.27 22.26 11 5.16 20.14 15.56 22.57 12 5.17 20.12 17.18 23.45 13 5.19 20.10 18.25 Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Né 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 4,55 per kwartaal Per week 37 cent Losse nummers 7 cent DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cesK iedere regel meer 15 cent Advertentieprijs: per mm 12 et.; minimum p« advertentie 1,80. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrez Bureau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 OTC Voor het Maandagnummer Zaterdags 11 uur Dit was het eerste, zeer vernuf tige teken, dat Rusland poogde de vredesgedachte te prediken. Ver nuftig omdat ieder weldenkend mens immers liever in vrede wil leven dan in oorlog. Zowel in Rus land als in de Westerse landen zul len slechts weinig burgers te vin den zijn, die zoals de Duitsers in 1939 aan een frisse, vrolijke oorlog de voorkeur geven boven een vre destijd, al brengt deze ook voor ve len niet die rust en welvaart, die men wel zou wensen. De officiële daden der Russische regering waren echter nog in strijd met deze actie, daar bijvoorbeeld de oorlog in Korea werd gesteund en de spanning in de wereld werd bevorderd. De eerste werkelijke daad, die erop wees, dat ook de Sovjet-leiders het vredesoffensief gingen steunen, was het voorstel van de Russische gedelegeerde bij de Veiligheidsraad, Jacob Malik, dat deze nu al weer een aantal we ken geleden deed voor de Ameri kaanse radio en dat een uitnodiging inhield om de strijd in Korea door wapenstilstandsbesprekingen tot een einde te brengen. Deze bespre kingen slepen zich inmiddels moei zaam te Kaesong voort en uit het verloop blijkt wel, dat men aan Russische vredeswoorden weinig heeft, zolang deze niet in daden worden omgezet. Na deze eerste poging kwamen er enkele andere, die bewezen dat de Sovjet-Unie een nieuwe taktiek heeft uitgestippeld. In Moskou werd een veertiendaags verschij nend tijdschrift uitgegeven in de Engelse taal, waarin betrekkelijk vriendelijke artikelen aan 't adres van het Westen werden opgeno men. Nu zegt dit ook zeer weinig, want dit tijdschrift wordt natuur lijk practisch niet door Russen ge lezen. Indien dergelijke artikelen in de Russische kranten zouden verschijnen, dan zou men heel wat groter waarde kunnen hechten aan dit officiële gebaar, dat dan een werkelijke ommekeer in de hou ding van het Kremlin-plan zou be tekenen. Voorts nam het semi-officiële re geringsblad de Pravda, een der grootste dagbladen, het artikel op van de Britse minister van Buiten landse Zaken, Herbert Morrison, waarin deze heeft getracht de Rus sen een blik te gunnen in de Wes terse gedachtengang en in het Westerse begrip van vrijheid en democratie. Doch hoe wil men in 1500 woorden de kloof overbrug gen, die er onvermijdelijk gaapt tussen het denken van de gemid delde Rus en dat van een Engels man, Fransman of Amerikaan? Hoe wil men met 1500 woorden een propaganda en een voorlichting van jaren tenietdoen, ja zelfs maar verzwakken? Vooral is dit onmoge lijk als daarenboven de redactie van de Pravda een onderschrift op stelt, hetgeen overigens haar goed recht is, en daarmede de naar vo ren gebrachte denkbeelden op haar manier onthalsd. Hij die het laat ste woord heeft, heeft practisch al tijd gelijk. Ook deze daad was dus meer een handige stunt dan een toenaderingspoging, die werkelijk als zodanig was bedoeld. Tenslotte kwam als laatste offi ciële vredesdaad de brief, die de president van de opperste Sovjet, Sjwernik, richtte tot president Truman, als antwoord op een mo tie, die enige tijd geleden door het Amerikaanse congres was aan genomen en waarin uiting werd gegeven aan de wens van het Ame rikaanse volk om in vrede met het Russische te leven en waarin te vens een beroep op de Sovjet-Unie werd gedaan om zich van agressie ve daden te onthouden. Uit deze brief en uit andere uitingen blijkt, dat de Russen aandringen op het houden van een conferentie van de z.g. Grote Vijf, te weten Rusland, Amerika, Engeland, Frankrijk en China. Wat deze laatste staat be- betreft, wordt dan natuurlijk be doeld het China van Mao Tse Toeng, de communistische leider. Wat kan men uit deze nieuwe Rus sische taktiek afleiden? Het is be grijpelijk, dat men zich dat in de hoofdsteden van de verschillende Westelijke staten afvraagt. Het is niet gemakkelijk de Russen te doorgronden. Wel kan men uit an dere feiten, die plaats vonden en het huidige Russische vredesoffen sief bepaalde conclusies trekken, waarvan uiteraard zal moeten wor den afgewacht, of deze ook aan de waarheid beantwoorden. Als men voor ogen houdt, dat het Russische communisme erop uit is de wereld te beheersen, dan zijn er twee methoden om dit te bereiken. Men kan trachten de wereld met zijn legers onder de voet te lopen en men kan trachten het stelsel van de tegenstander uit te hollen, te ondermijnen en tenslotte, nadat dit in elkander is gezakt, de buit bin nenhalen. Het is bekend, dat er in de leiding van de Sovjet-Unie ver schil van mening heeft geheerst over de te volgen methode. Een ogenblik heeft het erop geleken alsof de oorlogszuchtige partij de overhand kreeg. Doch het echec van de communistische legers en de snelle reactie der Amerikanen, die zich tot de tanden toe bewape nen, kunnen er best de oorzaak van zijn, dat de andere partij de over hand heeft gekregen. Een tweede oorzaak kan gelegen Het hoofd van het speciale bu reau van onderzoek van de Japan se procureur-generaal, Mitsoesada Josjikawa, heeft te Washington voor de commissie voor on-Ameri- kaanse activiteit van het Huis van Afgevaardigden verklaard, dat de Russen een maand voor de aanval op Pearl Harbour op de hoogte waren van het Japanse plan om de Verenigde Staten en Engeland in de Stille Oceaan aan te vallen. Josjikawa deelde dit mee bij een getuigenis voor de commissie, die een onderzoek instelt naar de werkzaamheid van een Russische spionnagegroep, die onder leiding van Richard Sorge voor en tijdens de tweede wereldoorlog in Japan werkte. Volgens hem had de organisatie van Sorge in begin October 1941 een boodschap naar Moskou ge zonden, toen de besprekingen tus sen de Verenigde Staten en Japan te Washington nog aan de gang waren. Hierin werd gezegd: „Als Amerika weigert tegen het mid den van October tot een compro mis te komen, zal Japan Amerika, de Maieise gebieden, Singapore en Sumatra aanvallen". Generaal-majoor Charles Wil- loughby deelde de sub-commissie uit de senaat, die zich met hetzelf de doel bezig houdt, mee, dat de schrijver Guenther Stein „volledig betrokken" was in een Russische spionnagegroep in Japan voor en tijdens de oorlog. Stein werd in 1941 te Hongkong Brits staatsburger. In het voorjaar was hjj door de Franse geheime politie aangehouden op beschuldi ging van spionnage voor Rusland en uit Frankrijk gewezen, aldus Willoughby. zijn in het feit, dat het sinds Korea tussen de Chinezen en de Russen ook niet al te best botert. Door een conferentie van vijf voor te stellen wil men waarschijnlijk communis tisch China in de politieke wereld arena binnenloodsen, en daardoor weer eens een goede beurt maken tegenover de teleurgestelde bond genoot. De derde reden moet worden ge zocht in de oude taktiek om een scheuring in de Westelijke demo cratieën teweeg te brengen. Thans wordt getracht het socialistische Engeland met vriendelijkheden van Amerika te verwijderen. De reacties op het schrijven van president Sjwernik in de Westelij ke landen wijzen erop, dat de Rus sische taktiek wordt doorzien. Aan vriendelijke woorden heeft men niet veel, zo verklaarde Acheson. Slechts daden kunnen ons overtui gen van de goede wil om in vrede en vriendschap naast elkander te leven. Het Britse schip „Tribulus" heeft Vrijdagmorgen varend vijftig mijl ten N:0. van Pendeen (Cornwall) geseind, dat brand was uitgebro ken in het ruim. Het schip heeft een lading katoen aan boord. Men bestreed de brand en hoopte het vuur spoedig onder controle te hebben. WILDE STAKING BIJ RAFFINADERIJ OP ARUBA. Vrijdagmorgen is een wilde staking uitgebroken bij de „Lago Oil and Transportcompany" op Aruba (een zusteronderneming van de Standard Oil uit New Jer sey), een der grootste olieraffi naderijen ter wereld. In verband met niet ingewillig de looneisen bestond reeds enige dagen een ernstig loongeschil bij deze onderneming. Volgens de pers nemen aan de staking 3.500 plaatselijke employé's deel. De „Amigoe di Curocao" meldt, dat de café's gesloten en de mariniers in het kampement geconsigneerd zijn. De plaatselijke employé's eisten oorspronkelijk 25% loons verhoging, doch later na overleg met de directie 20%, in verband met de gestegen kosten van het levensonderhoud. De militaire nederlaag van Japan, de Amerikaanse bezetting en de invloed van de Amerikaan se opvattingen op het Japanse volk hebben uitgesproken goede, maar ook enkele minder te waar deren veranderingen aange bracht in het leven van de gemid delde Japanner. Dit vertelde prof. Kyoyasu Ma- rui, de directeur van de Sendai- universiteit te Tokio, die enige tijd in ons land vertoeft. „Onder leiding van de Ameri kanen is een democratische geest door de Japanners gevaren", zei prof. Marui. In alle lagen van de bevolking is na de oorlog een grotere zelfbewustheid te consta teren. Bij de Japanse vrouw heeft hier in het bijzonder toe meegewerkt het stemrecht, dat haar na de oorlog is toegekend. De militaire nederlaag heeft het enthousiasme voor 't leger doen verdwijnen. Was het vroeger voor de jeugdige Japanner een eer soldaat te worden, thans voelen nog slechts weinigen iets voor de militaire dienst. Minder te waarderen vindt prof. Marui het gebrek aan res pect voor de familie, dat vroeger onaantastbaar was. Nog beden kelijker vindt hij het ontbreken van hoogachting voor de keizer lijke familie, dat in brede kring bestaat. Deze laatste ontwikkelingen ziet prof. Marui als tijdelijke ver schijnselen, die zich gezien de door de eeuwen gegroeide Japan se levensbeschouwing wel zeer zullen wijzigen. Een gelukkig gevolg van de na-oorlogse ont wikkelingen noemde deze Japan ner het feit, dat zijn landgenoten zich eindelijk zijn gaan realise ren, dat er nog andere geleerden bestaan dan die in Duitsland, waarop Japan zo sterk was ge richt. Talrijke Japanse studenten studeren thans aan Amerikaanse universiteiten, zoals prof. Marui dat zelf deed van 1917 tot 1919. In de korte tijd, dat prof. Marui in ons land heeft vertoefd, heeft hij een bepaalde overeenkomst tussen de gemiddelde Japanner en de gemiddelde Nederlander menen te bespeuren. „Ik meen, dat de Nederlander een tamelijk orthodoxe inslag heeft evenals de Japanner." Tot besluit van zijn uiteenzet ting zeide prof. Marui: „Er is één ding in Japan, dat ik nog altijd beschouw als het beste ter wereld! dat is het huwelijksleven. De voorbereiding van de jeug dige Japanse voor het huwelijk is nog altijd de basis voor een ideaal samengaan tussen man en vrouw en leidt er toe, dat er slechts weinige slechte huwelij ken zijn in Japan. De parlementaire fractie van de MRP heeft medegedeeld, dat de partij bereid is aan een rege- ring-Pléven deel te nemen. Nadat de delegaties van de Verbondenen en de Noordelijken overeenstemming hadden be reikt over het hervatten van de wapenstilstandsonderhandelin gen te Kaesong, zijn de bespre kingen Vrijdagmiddag om 13.30 uur plaatselijke tijd weer begon nen. Zij werden na ruim vier uur verdaagd. Het was de langste zitting tot dusver. Er schijnt nog geen voortgang te ziin gemaakt. De radiostations Peking en Pjongjang hadden de gehele nacht hun aanvallen voortgezet op het voorstel van de Verenigde Naties ten aanzien van een gede militariseerde zone. Volgens de uitzendingen was het de V. S. te doen om „het verkrijgen van gunstige posities om een plotse linge aanval op de linie Pjong jangWonsan uit te voeren". Jachtvliegtuigen en bommen werpers van de Verbondenen deden aanvallen op Noordelijke bevoorradingscentra en vlieg velden. Bij een aanval op een convooi ten Z. van de Noord-Koreaanse hoofdstad werden 70 voertuigen vernield. Van gezaghebbende zijde heeft Reuter vernomen, dat India binnen twee jaar zijn eerste atoomoven zal bouwen. Reeds is met de Fran se regering een overeenkomst ge tekend voor hulp bij de bouw van de oven en verwacht wordt, dat nog met twee andere buitenlandse regeringen zal worden samenge- weikt. De oven zal worden ge bruikt voor proefnemingen en het vervaardigen van radio-actieve isotopen. Men verwacht, dat de oven in zuidelijk India zal worden gebouwd niet ver van de kust van Travan- core, waar zich een bijna onbe grensde voorraad monaziet zand bevind, dat thorium- en uranium houdend is. Met behulp van een Franse fir ma is men reeds bezig te Alwaje bij Cjchochin een fabriek te bou wen, die per jaar 1500 ton mona ziet kan verwerken. Bovendien zijn in Oostelijk en Midden-India onlangs twee uraniumhoudende gordels ontdekt. In overeenstemming met de bui- t, nlandse politiek van India is de uitvoer van monaziet verboden. Het uit monaziet gewonnen tho rium mag echter wel worden uit gevoerd. Het artikel had weinig om het lijf. De grote internationale tijd schriften, welke aan politiek zijn gewijd, zoals Foreign Affairs, zou den het misschien wel hebben ge weigerd, aangezien de inhoud van het stuk zo beneden peil bleef. Morrison hield een klaagzang over de beknotting van de vrijhe den van het individu, van zjjn ge sproken en zijn gedrukte woord. Hij schreef ook een pleidooi neer voor het toelaten van niet-commu- nistische reizigers achter het ijze ren gordijn, kortom hij zei dingen die wij allen gevoelen, doch waar van wij langzamerhand de indruk hebben gekregen, dat het zaken zijn, die een Rus niets zeggen. Dit bleek uit het antwoord, dat de Prawda-redactie op het artikel van de Britse minister leverde. En juist dit antwoord heeft de gehele discussie van belang gemaakt. De Russische visie was op hetzelfde thema gezet, dat al vijf jaren ach tereen de leidraad is voor alle po litieke redevoeringen van Russi sche diplomaten die op het inter nationale forum verschijnen. Het was een reeks van beschuldigingen aan de Westerse wereld, die zich op dit ogenblik zou uitrusten voor een vernietigingsoorlog tegen het vredesgezinde land van Stalin. Een oud en bekend geluid dus. Noch Morrison noch de Prawda hebben dan ook iets constructiefs geleverd met deze discussie. De indruk, welke men in Londen heeft, is dat beide publicaties ver warring hebben gesticht in de gro te kolonie van „communisanten" in het Britse rijk, met welke groep de „meelopers bedoeld worden, de lieden, die vooral worden gevon den onder de kunstenaars, maar ook onder de telgen van oude Brit se families, die zich „progressief" noemen en daardoor een liefde voor Moskou en een haat jegens Washington propageren. Deze laatste groep was ook sterk verankerd in het Foreign Office. Dit was al een publiek geheim, doch het is door de vlucht van MacLean en Burgess wel een open baar schandaal geworden. De En gelsen hebben met hun aangebo ren afkeer van alles, wat een rel- in-eigen-huis op straat kan bren gen, kans gezien de affaire van de beide jonge diplomaten snel uit het nieuws te laten verdwijnen Dit wilde volstrekt nietzeggen, dat het daarmee ook was afgelopen. Een flinke schoonmaak is sinds dien op het Foreign Office gehou den, een pijnlijke bezigheid, omdat y/ Zij heeft voorts de „realisten" een overtuiging te meer gegeven, dat het niet de minste zin heeft in dit tijdsbestel te praten met de mannen van het Kremlin. En ten slotte heeft de zaak tot minder icrediet aan minister Morrison ge heid, minder vertrouwen in de stuurmanskunst van de huidige i regering, die blijk heeft gegeven ale mentaliteit van hun tegenstan- ■ders, tegen wie zij zich bewapenen zo slecht te verstaan. Men meent, dat de besprekin gen opnieuw zijn vastgelopen op het punt betreffende het instel len van een gedemilitariseerde zone. De leden van beide delega tie schenen bijna joviaal, toen de besprekingen werden hervat. Toen de zitting was geëindigd, stonden de gezichten ernstig. De 26 leden van de V.N.-delega- tie maakten de tocht naar Kae song per hefschroefvliegtuig, om dat men door het hoge water de Imdjin niet kon overtrekken. Nu de hefschroefvliegtuigen van de Verbondenen boven de plaats vlo gen, waar vorige week Zaterdag een compagnie Noordelijken werd gesignaleerd de onmid dellijke aanleiding tot het afbre ken van de onderhandelingen was het gebied vrijwel verlaten. Volgens een communiqué var. de V.N. weigerden de Noordelij ken „hardnekkig" over de huidis ge frontlinie in Noord-Korea als een mogelijke militaire demarca tielijn te spreken. Dé Noordelijken wensten al leer te spreken over een bestandlinie, die samenvalt met de 38ste breed tegraad. De Noordelijken deden deze mededeling na een stilzwij gen van generaal Nam II van 2 uur en 11 minuten, hetgeen bij de besprekingen nog niet is voorge komen. Ook het voorstel van admiraal Turner Joy om het omstreden punt te laten rusten en tot punt drie van de agenda over te gaan. inhoudende het treffen van con crete regelingen voor het verwe zenlijken van een wapenstilstand en een staken van het vuren, werd door de Noordelijken afge wezen. Naar de Zwitserse Reisvereniging Vrijdag heeft bekend gemaakt, is de weg tussen Locarno en Lugano, die door grondverschuivingen was versperd, thans weer opengesteld. Ook de Lukmanier en Bernina-pas- sen zijn vrijgemaakt, doch de pas sen San Bernardino, Spulugen, Ma- loja en Stelvio, die toegang geven tot Italië, zjjn nog gesloten. 1.000 Militairen zijn opgeroepen om hulp te bieden aan de door overstromingen geteisterde gebie den van de kantons Graubünden en Tessino. Met ingang van Maan dag zullen zij meewerken aan het vrijmaken van versperde wegen, het herstel van vernielde bruggen en het opruimen van puin. Volgens de Zwitserse radio is de regenval in Zwitserland van de af gelopen twee dagen de zwaarste geweest, die ooit is geregistreerd. In de buurt van Bregall werden drie bussen meegevoerd. Verschei dene bruggen bezweken. Te Locarno viel in vier uur meer dan 7 cm regen. Verscheidene dalen in de kan tons Tessino en Engadin zijn onbe gaanbaar geworden door overstro mingen. Het gehele verkeer naar Italië is omgeleid door de Simplon- routes, aldus de Zwitserse radio. In het dal van Volcantone, waar vele huizen zijn ontruimd, is een man door het water meegevoerd en daarna verdronken. Te Lugano zjjn waterleidingen vernield. Ook de gasvoorziening is verstoord. Het spoorwegverkeer door de St. Gotthard van Biasca naar Lugano is gestremd. Men hoopte evenwel de verbinding Vrijdagavond weer in orde te hebben. In het gebied van het Como-meer waar het vloedwater wijkt, zijn 26 lijken door reddingsploegen uit de puinhopen van verwoeste woningen geborgen. Uit het Zuiden van Italië werden Vrijdag branden gemeld, tengevol ge van de verzengende hitte, in de woeste bergstreek van Calabrië en de lage gebieden aan de Adriatische kust. Het vuur heeft voor millioe- nen lire schade toegebracht aan wijngaarden, olijfgaarden, bossen en boerderijen. Een munitiefabriek bij Bari en een dorp bij Reggio Ca labria bleven als door een wonder gespaard doordat de wind op het laatste ogenblik draaide. In het Oostelijke gebied van mid- den-Italië hebben zich de afgelopen 36 uur aardschokken voorgedaan. Donderdagavond, na 36 uur van hevige regens en verwoestende overstromingen, bedroeg het aan tal in Noord-Italië vermiste per sonen 26. Mien neemt aan dat zij allen om het leven zijn gekomen. Naar schatting werden 200 per sonen gewond. De schade aan te velde staande gewassen, huizen, wegen en tele foonlijnen ïs enorm en loopt in de milliarden lire. Honderdduizenden zijn in ellen de gedompeld. Prins Bernhard is Vrijdagmid dag met de twee oudste prinses sen voor een kort bezoek aan de moeder van de prins, prinses Armgard, in Roisdorf bij Bonn aangekomen. Hedenochtend zai de terugreis worden aanvaard. PRINSES BEATRIX IN LIMBURG. Prinses Beatrix heeft enige da gen in Limburg doorgebracht al» gast van de familie Houben. Zij bezocht o.a. de ceramische industrie en de grotten van Val kenburg. hierrai»* ook de school van Bevin moest worden opgeruimd. Tijdens Bevins regime schijnen vele „on gewenste" elementen in de Britse buitenlandse dienst te zjjn geko men en Labour heeft thans moe ten ervaren, dat het in Ernie's huis niet overal even pluis was. De huidige zuiveringsactie is derhalve met grote voorzichtig heid en zo min mogelijk ruchtbaar heid doorgevoerd, aangezien het toch al zozeer geschokte vertrou wen van het volk in zjjn leiding nieuwe aderlatingen slecht zou kunnen verdragen. Nu la daarop de Morrison-Praw- dazaak gekomen. In Londen be schouwt men het geheel als een slechte noot op de staat van dienst van de knappe Labourman. De conservatieven noemen het een ge brek aan politiek inzicht en zjj menen, dat Morrison bljjk heeft gegeven weinig te begrjjpen Van de mentaliteit van het communis me, terwjjl zjj van een minister van Buitenlandse Zaken een spe cialist in deze materie verlangen. In de ontwikkeling van de Rus- sisch-Brltse verhoudingen is al bjj al Morrisons uitdaging aan de Prawda een merkwaardig punt ge worden. Zjj heeft „lichtgelovigen" de ogen geopend, dat zjj voor een kloof tussen twee werelden staan, waarover met geen mensenhand een brug kan worden geslagen. Dezer dagen werd melding ge maakt van een beschikking van de minister van Wederopbouw waarbij de huurprijs voor nieuw te touwen woningwetwoningen werd vastgesteld op 45 procent boven, het huurpeil van 9 Mei 1940. Reden tot dit besluit was de rentestijging van bouwkapitaal. In een circulaire aan de ge meentebesturen geeft de minister thans een nadere toelichting. Hierin wordt o.a. de vraag op geworpen of de hogere huurprijs ook zal gelden voor reeds gebouw de woningwetwoningen, waarvoor nog niet een definitieve lening is afgesloten. Voorts wordt bij deze circulaire bepaald, dat de huurprijs van 45 procent boven het peil van 9 Mei 1940 voortaan ook zal gelden, voor door particulieren met rijkspremie te bouwen woningen. In gevallen waarin de bouw nog niet is begonnen, maar wel reeds eer. premie is toegezegd, is de mi nister bereid de huurprijs op 45 procent boven Mei 1940 vast te stellen, indien de belanghebbende daartoe een gemotiveerd verzoek bij het gemeentebestuur indient. De minister zegt tenslotte zich er van bewust te zijn, dat door deze maatregelen enige ongelijk heid wordt gebracht in het huur- peii van de na-oorlogse woningen. Bij een toekomstige herziening var. het huurpeil zal deze onge lijkheid evenwel ongedaan worden gemaakt. Generaal Eisenhower zal zich hedenmorgen voor een bezoek van negen dagen naar West-Duitsland begeven. Hjj zal o.m. de Ameri kaanse troepen inspecteren en eni ge tijd vacantie nemen. Blijkens de cijfers is in de afge lopen maand Juli het scheepvaart verkeer in de haven van Rotter dam ongewoon druk geweest. De maand Juli van dit jaar is maar weinig achtergebleven bij dezelfde maand in 1938, dat als 'n topjaar geldt. Het aantal binnengekomen zee schepen was toen in Juli 1390; thans 1267. Het verschil van de totale tonnage was nog geringer, n.l. 2.165.745 nrt. in 1938 en 2.100.588 nrt. in 1951. Thailand heeft het secretariaat der Ver. Naties meegedeeld, dat het een verbod heeft uitgevaar digd op de uitvoer van de grond stoffen naar communistisch China en Noord-Korea, welke voor oor logsdoeleinden kunnen worden ge bruikt, o.a. rnogen tin, ijzer en rubber daarheen niet meer worden uitgevoerd. Een verbod op de uitvoer van wapens en ammunitie was reeds eerder door Thailand uitgevaar digd. „Prawda" en de andere belang rijke Russische bladen hebben gis teren bijna een derde van hun plaatsruimte gebruikt voor de re acties op de voorstellen van pre sident Sjwernik in het buitenland. Volgens de bladen was de ont vangst der voorstellen in Oost- Europa geestdriftig doch in het westen „koel en gereserveerd". medegedeeld door het K.N.M.T te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Vrij koel. Half tot zwaar bewolkt en aan vankelijk droog weer, maar later op de dag in het Westen van het land kans op enige regen. Meest matige wind tussen West en Zuid. Weinig verandering in tempera tuur. ZONDAG 12 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.21 8.56 9.36 9.36 MAANDAG 13 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.46 10.21 11.01 11.11 •.MHa.MVXSNVVBl NH NO7 ZON MAAN

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 1