DE RADIO? Binnenlands Nieuws De Ronde van Sluiskil Terry en Berry Tentoonstelling Meubelen en Stoffering Wat brengt Lezers die schrijven ■1 In twee door de consumentenstichting goed wonen volledig ingerichte woningen aan de Wilheiminastraat, Axel Om stervend dochtertje te redden Schip in brand in hei Kanaal zaak Kemritz Kinderverlamming in het Saargekied De Duitse kolenuitvoer GROENTEN EXPORT NAAR DUITSLAND NOG BEPERKT. in de bril van Sultan Sar ATHLETIEK. DUIVENSPORT. De Gasperi krijgt vertrouwensvotum Nagasaki herdenkt bombardement ZWEMMEN. Te bezichtigen: 11 Aug. 7-10 uur en 13 tot 25 Aug., 2-5 en 7-10 uur alleen op werkdagen toegang 25 ct. ES Amerikaans vliegtuig naar Portugal. De Portugese luchtmacht en een Britse luchtvaartmaatschappij hebben samengewerkt om het zeldzame geneesmiddel „Varidase" naar 2 Portugese meisjes te bren gen, die aan nekkramp lijden. Branca Maria, het 9-jang dochtertje van Ilidio Santos, werd ziek en de dokter stelde nek kramp vast. Santos, marconist op het vlieg veld Espino bij Oporto, hoorde, dat zijn kind en een vriendinnetje, dat aan dezelfde ziekte leed konden worden gered door „Varidase". Hij zond een oproep uit over z'n amateur-zender. Deze werd opgevangen1 door Fred von Rekosky in Glendale in New York. Na een lange speurtocht slaag de Von Rekosky er in 'n hoeveel heid „Varidase" te bemachtigen, juist op tijd om het met een Brits passagiersvliegtuig naar Lissabon te verzenden. ZATERDAG 11 AUG. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.18 Gram.; 7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.30 Waterstanden; 10.00 Cause rie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de arbeiders; 11.35 Solisten concert; 12.05 Gram.; 12.30 Mede delingen»; 12.33 Orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Accordeon; 13.50 Gram.; 14.00 Voor de jeugd; 14.20 Orkest; 14.40 Koor; 15.00 Boek bespreking; 15.15 Orkest; 16.20 Causerie; 16.35 Gram.; 17.05 Sport; 17.20 Gram.; 17.30 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Varia; 18.20 Trio; 18.40 Zang; 19.00 Staalkaart; 19.30 Causerie; 19.40 Causerie; 20.00 Nieuws; Actualiteiten; 20.15 Gram.; Causerie; 21.15 Orkest; Commentaar; 21.55 Orkest; Hoorspel; 22.45 Accordeon; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. v - 20.05 21.00 21.40 22.25 HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 9.35 Piano; 10.00 Voor de jeugd-, 10.15 Gram.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 11.50 Cause rie; 12,00 Angelus; 12.03 Gram.; 12.30 Mededelingen; 12.33 Gram.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13,20 Lichte muziek- 13.45 Gram.; 14.00 Orgel; 14.20 Septet; 14.40 Koor; 15.00 Kroniek; 15.35 Or kest; 16.05 Gram.; 16.20 Cause rie; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Gram.; 18.15 Actualiteiten; 18.25 Gram.'; 19.00 Nieuws; 19.15 Cau serie; 19.21 Actualiteiten; 19.27 Gram.; 19.52 Weekoverz.; 20.00 Nieuws; 30.05 Gram.; 20.15 Licht baken; 20.40 Voor de heren; 21.00 Liichte muziek; 21,45 Jamboree; 22.00 Operette; 22.30 Wij luiden de Zondag in; 23.00 Nieuws; 23.15 Esperanto; 23.22 Orkest. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.33 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Zang; 13.30 Gram.; 14.00 Klassieke muziek; 15.00 Accordeon; 15.15 Gram.; 15.30 Accordeon; 15.45 Gram.; 16.00 Ballet; 16.15 Ethnische mu ziek; 17.00 Nieuws; 17.05 Gram.; 17.30 Orgel; 18.30 Voor de solda ten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gram.; 19.50 Causerie; 20.00 Orkest; 21.00 Actualiteiten; 21.15 Lichte muziek; 22,00 Nieuws; 22.15 Verzoekprogramma; 23.00 Nws. 23.05 Jazzmuziek; 23.30 Gram. Inmiddels bracht een Portugees jachtvliegtuig Santos van Espinlio naar Lissabon, waar de vader van het zieke kind met tranen in de ogen het geneesmiddel in ont vangst nam. Een New Yorks radiostation, dat eveneens de oproep had ont vangen, zond een tweede hoeveel heid „Varidase". Voor de kust van Brighton in het Kanaal staat een schip in brand. De nationaliteit van het schip is nog niet bekend. Het in brand geraakte schip is het luxe-jacht „Aphrodite". De enige opvarende, de heer G. Cum- ming, is door een reddingboot be houden opgenomen. Nadat hij zijn jacht in een bootje, dat zich daar op bevond, had verlaten. STAATSLOTERIJ Bij de trekking in de 513e Staatsloterij, 5e klasse 12e lijst, viel op 't nummer 19225 een prijs van 25.000. Dr Hans Kemritz, die als spion zowel voor de Duitse als voor de Amerikaanse geheime' dienst heeft gewerkt en die er van wordt be schuldigd in 1946 17 Duitsers in handen der Russen te hebben ge speeld, was, zoals gemeld, door een West-Berlijns gerechtshof veroor deeld tot het betalen van een boete van 11.600 mark en een maande lijkse uitkering van 300 mark aan de weduwe van een Duitse officier, die door zijn toedoen in handen der Sowjets is geraakt en in een Rus sische gevangenis overleed. Dit vonnis is thans door een hoge re gerechtelijke instantie van West- Berlijn ongedaan gemaakt, zulks op grond van de bepaling van het re glement voor het vier-mogendhe- den-bestuur over Berlijn, dat gaat over het handhaven van 't gezag, de veiligheid der bezettingstroepen en het verzekeren van hun belan gen. Tevens is opdracht gegeven de voormalige secretaresse van Kemritz, Ilse Heckelt, die als lok aas werd gebruikt om de Duitsers in handen te krijgen en ze vervol gens aan de Russen over te leve ren, onverwijld op vrije voeten te stellen. HULPACTIE INDIA In India, het grote land met zijn millioenenbevolking, heerst hon gersnood. Een droogteperiode van 8 maan den heeft een groot deel van de jongste oogst doen mislukken. Deze hongersnood heeft in be paalde gebieden ontstellende vor men aangenomen. Elnkele landen (o.a. Amerika) hebben hulp toegezegd. Er zullen schepen graan worden gestuurd. Wat deed Nederland tot nu toe? Graan kunnen we niet zenden. Dat zou deviezen kosten. Wat kunnen we dan wel doen? We kunnen van onze overvloed aan nationale productie (melk poeder, gecondenseerde melk, ge droogde groente, gedroogde aard appelen etc.) iets afstaan voor onze hongerende medemensen in dit zo zwaar getroffen land; zoals de Zweedse 'bevolking dat deed in de hongerwinter 1944J45 voor ons land. In samenwerking met de ver eniging „Nederland-India" heeft de Nederlandse Jeugdgemenschap een grootscheepse actie opgezet om de hongersnood in India al thans en'igszins te helpen lenigen. Overal in het land zijn (of wor den nog) plaatselijke comité's op gericht, die zich heb'ben belast met de verkoop van voedselbon nen. Ook in Temeuzen is een comité opgericht, dat is samengesteld uit de Jeugdraad. Iedere voedselbon van 25 cent symboliseert in tekst en beeld een gift in levensmiddelen. Uit de opbrengst van de ver koop dezer bonnen zullen de spe ciale tropengeschikte zendingen voedingsmiddelen worden gefi nancierd. IHoe meer bonnen men koopt, hoe meer scheepsladingen er naar India kunnen worden gestuurd. De leden van de Terneuzense jeugdverenigingen zullen in de loop van deze maand door de ge hele gemeente de voedselbonnen te koop aanbieden. Ieders hulp is hier nodig! Langs de grens van het Saarge- bied en het departement Moselle zijn zwembaden en dansgelegen heden gesloten, daar in het Saar- ge'bied een epidemie van kinder verlamming is uitgebroken. Ook het openen van zomerkam pen en de toegang tot bioscopen voor personen beneden de 18 jaar is verboden. Het internationale gezagorgaan voor het Ruhrgebied heeft het verzoek van de Westduitse rege ring om het kolenexportcontin- gent voor het derde kwartaal van dit jaar met een millioen ton te verlagen tot 5.200.000 ton, afge wezen. UITSLAANDE BRAND. De vorige nacht heeft in Boven kerk een ernstige brand gewoed, waarvan de schade dank zij het snelle optreden van de brandweer beperkt is gebleven. Vermoede lijk als gevolg van kortsluiting in een transformator brak brand uit in de werkplaats van een winkel in electrische artikelen. Deze werkplaats was een houten schuurtje, dat achter het woon huis was opgetrokken. Het vuur sloeg onmiddellijk hoog uit en be dreigde de achterzijde van het woonhuis. Men heeft dit echter weten te voorkomen, zodat het huis zelf slechts waterschade kreeg. De totale schade onge veer 5.000 wordt niet door verzekering gedekt. GEVANGENEN ONTSNAPT. Woensdag hebben twee gevan genen, die in het huis van bewa ring aan de Amstelveenseweg te Amsterdam verbleven, kans ge zien te ontvluchten. De mannen hebben daarbij verscheidene hin dernissen, o.m. een vier meter ho ge buitenmuur, weten te overwin nen. In verband met het onderzoek konden noch de directie van de gevangenis noch de politie meer bijzonderheden verstrekken. ONTSLAG BIJ HAARDEN- FABRIEK. Als gevolg van de verminderde koopkracht, de teruggang van de aanvoer van onderdelen, vermin dering van de grondstoffenleve- ring en de credietbeperking door de regering is de haardenfabriek en ijzergieterij Becht en Dijse- rinck N.V. te Weespercarspel overgegaan tot productiebeper king, zo deelt de directie mede. Hierdoor is het noodzakelijk ge worden, dat aan een kleine vijftig werknemers ontslag moest wor den aangezegd. ROULETTECLUBS ONDERGEDOKEN. Woensdagavond bleek dat som mige betrokkenen bij de exploi tatie van rouletteclubs in Den Haag hun bedrijf in eenvoudige vorm hebben hervat. De „clubs" die doorgaans door een of twee man worden geëxploiteerd, hui zen grotendeels op nieuwe adres sen. De exploitanten letten streng op degenen die worden toegelaten en zorgen er voor, dat dit uitsluitend draagkrachtigen zijn. Men spreekt in Den Haag over „ondergedoken speelclubs". In sommige verenigingslokalen, waar tot vóór kort roulette en ba- carat werd gespeeld, komen nog geregeld leden samen die zich thans bezig houden met schaken, dammen, domino of bridge. De animo voor deze spelen vermin dert echter, gezien het teruglo pen van het aantal bezoekers. Volgens niet-con troleerbare beweringen zouden Woensdag avond echter een dozijn of meer „ondergedoken" rouletteclubs, die haar adressen voor de politie verborgen houden, te Den Haag hebben geopereerd. LIJKJE GEVONDEN. Woensdag is in de Lek bij Schoonhoven vlak bij de plaats waar het kind zoals bekend Maandag werd vermist, het lijkje gevonden van de 5% jarige Ria Verhoef. Het is naar de ouderlij ke woning overgebracht. BRAND IN TEXTIELFABRIEK. Woensdagavond om ongeveer tien uur is door onbekende oor zaak brand uitgebroken in het aan de Kanaaldijk te Helmond gelegen grondstoffenmagazijn van de textielfabriek H.T.M.. De brand bleef beperkt tot een klein gedeelte van het magazijn. De automatische sproei-inrich- ting heeft veel waterschade ver oorzaakt. De brandweer, die met groot materiaal was uitgerukt, had de brand na twee uur onder de knie. Van Nederlandse zijde wordt voorlopig vastgehouden aan de met ingang van verleden Maan dag ingestelde bespreking van de export van groenten naar West- Duitsland. Slechts bepaalde soor ten bloemkool, tomaten en kom kommers zullen mogen worden uitgevoerd. Voor uien blijft het uitvoerverbod gehandhaafd. In tuinbouwkringen wordt ver wacht, dat het thans beschikbaar gestelde bedrag van 2,9 millioen dollar, waarvan tot op heden 1,4 millioen is opgebruikt, vrijwel toereikend zal zijn voor Augus tus, mits de export met enige om zichtigheid geschiedt. Zoals men weet, werd de groen- tenexport door het bedrijfschap verleden week-end beperkt omdat de stroom naar Duitsland te sterk werd in verhouding tot de toen beschikbare dollars. Duits land sloot daarna de grens. In Den Haag wordt ernstig overwogen om met ingang van Maandag 13 Augustus de export van groenten naar Duitsland weer normaal vrij te geven. Men wil echter de tegenwoordige gang van zaken nog even aan zien. Vernomen wordt, dat het con tingent voor de export van toma ten naar Engeland uitgeput is. Voorlopig echter kan de .export van dit product naar de Britse eilanden op normale voet worden voortgezet. SPORTNIEUWS. Hjet is een vreemde ervaring om naar een1 schilderij te kijken, waar alleen maar een bril op staat. Het wordt echter nog wonderlij. ker, wanneer je meteen daarop door een valluik valt. Als dit vallen: eindigt boven op een dansende derwisj, kan je werkelijk van een avontuur spre ken. Maar dat was nog niet alles. Nauwelijks was Terry, onder het stamelen van een verontschul diging, van de derwisj afgekro- pen, of de man begon te dansen. Hij was namelijk een dansende derwisj. •Berry dacht eerst, dat hij wat versuft was door de val, maar neen de derwisj maakte een keu rige dans volgens de regelen der kunst. Toen deze uit was, glimlachte hij innemend en maakte een bui ging voor de broers. „Ik ben Hassan", zei hij. Morgen draait ter gelegenheid van de kermis de 3e ronde van Sluiskil, hetgeen mogelijk is dank zij het kleine kringetje organisa toren die de wielersport een warm hart toedragen. Zij zijn er in geslaagd de aan deze ronde verbonden kosten te dekken, waartoe ook de middenstfwul en de burgerij het hunne5 nebbeïf bij gedragen. Onder de reglementen van de N.W.U. zal Zaterdagmid dag om 3 uur de start worden ge geven voor nieuwelingen over een afstand van 70 km. Het parcours stelt aan de renners zware eisen. De start en de finish vinden plaats in de Kerkstraat, van hier gaat het via de Piersenspolder- straat door de Sluiskilse polders. Bij de inschrijvingen treffen we allereerst aan onze jeugdige plaatselijke favoriet Piet Gom- Athletiekwedstrijden te Sluiskil? A.V.S. (Sluiskil) beraamt plan nen om ter gelegenheid van de bevrijdingsdag een bevrijdings loop of athletiekwedstrijden te organiseren om aan deze sport meer bekendheid te geven. Ge zien de prestaties van A.V.S. is een dergelijk plan van harte toe te juichen. Mogelijk bestaat er hier voor andere verenigingen ge legenheid om de middag- of avonduren te vullen, zodat wij de bevrijdingsdag weer waardig kunnen vieren. Wedvlucht uit Dax. Wedvlucht uit Dax op Zondag 5 Augustus voor West Zeeuws- Vlaanderen. Snelheid le duif 841 meter. 1. J. Wage, Sluis; 2., 3, 7, 8. en 9. G. Dusardeijn, Groede; 4. A. de Zutter, Aardenburg; 5. J. Ris- seeuw, Breskens; 6. A. van Gijs, Groede; 10. D. Luteijn, Zuidzande. „Strijd in vrede" - Groede. Wedvlucht uit Dourdan op Zon dag 5 Augustus met oude en jon ge duiven. Snelheid le oude duif 1468 m; snelheid le jonge duif mers, die hoewel hij nog maar een tweetal koersjes heeft meege lopen, uit het goede hout blijkt gesneden. Natuurlijk is Verhelst uit Axel, de Zeeuwse kampioen, weer tegenwoordig. Daar tegen over staat dat ook zijn grootste rivaal, n.l. Borremans van Hoo- gerheide,.^ Brabantse kampioen, acte de presence geeft. Het zou wel eens kunnen gebeuren dat het hier een nek aan nek sprint wordt. De sportclub Crescendo uit Etten zal vertegenwoordigd zijn door een zestal van haar bes te krachten, verder de Zeeuws- Vlaamse renners Lijke en Que- kelberge uit Groede, Harmans uit Hengstdijk, Nicolaas uit Honte- nisse, Everaert van Kloosterzan- de, Alonsius uit Westdorpe, de Zeeuwse renners Louisse uit Ka- pelle-Biezelinge, Wel uit Goes, Wellemstein uit Vlissingén en vele anderen. Als prijzen zijn be schikbaar gesteld een beker, lau wertak en medailles. Op het par cours zijn luidsprekers aange bracht. Al met al belooft het voor Sluiskil en omgeving een mooi sportevenement te worden. 1453 m. Oude duiven: 1. J. v. d. Wege; 2. J. Stokker- man; 3. J. Frelier; 4. A. Manha- ve; 5. en 7. J. van Haneghem; 6. en 9. M. Robijn; 8. A, Faas; 10. Jac. Ras. Jonge duiven: 1., 8. en 10. Jac. Becu; 2. en 3. G. Dusardeijn; 4. I. Vermeulen; 5. J. Becu; 6. F. du Bois; 7. A. Hendriks; 9. J. van Driel. „De Luchtbode" - Zuidzande. De Postduivenvereniging „De Luchtbode" alhier nam op 5 Aug. j.l. met oude en jonge duiven deel aan een wedvlucht op Dour dan. Afstand 327 km. Uitslag oude duiven; hoogste snelheid 1462 meter per minuut. 1. J. van Haneghem; 2. A. Versluijs; 3. A. van Haneghem; 4. P. Boekhout; 5. Iz. Versluijs; 6. J. Duininck; 7. L. Pladdet; 8. A. Versluijs; 9. Iz. Aalbregtse; 10. J. Kools. De Gasperi heeft Woensdag in de senaat het vertrouwensvotum gekregen. De stemverhouding was 151 tegen 101 met acht ont houdingen van liberale zijde. Ongeveer 20 sociaal-democra ten namen niet deel aan de stem ming. Beide partijen, die gewei gerd hebben aan de regering deel te nemen, hebben besloten een politiek van afwachten te volgen. Hoofdpunten uit het regerings programma, waarover de stem ming ging, waren „hernieuwd vertrouwen in het Noord-Atlan tisch Pact, het recht van Italië op 't lidmaatschap van de Verenig de Naties en de wens van de terugkeer van Triëst". Uit de mondelinge stemming bleek, dat de christelijk-demo- craten (de partij van De Gasperi) eensgezind zijn. Spanning bin nen deze partij veroorzaakte de kabinetscrisis op 16 Juli. [Donderdagmorgen om 11 uur plaatselijke tijd, het juiste tijdstip waarop 6 jaar geleden de atoom bom boven Nagasaki ontplofte, hebben de inwoners van de stad 1 minuut stil in gebed het hoofd gebogen onder het geloei van si renes en het gelui van klokken en gongs bad het volk voor de 37.000 personen, die door de ontploffing om het leven zijn gekomen. Uitslag jonge duiven: Hoogste snelheid 1436 meter per minuut. 1. J. Kools; 2. Iz. van Houte; 3. en 4. A. van Haneghem; 5. J. Kools; 6. Iz. Aal'bregtse. De Zeeuwse zwemkampioen- schappen. De wedstrijden om de Zeeuwse zwemtitels 1951 worden morgtn gehouden in het nieuwe zwembad te Sas van Gent. Enkele jaren ging het er meest al om hoeveel kampioenschappen De Bruinvis niet haalde, maar in middels zijn de andere Zeeuwse verenigingen (o.a. Luctor, Middel burg en S.Z.V., Souburg) sterk naar voren gekomen, zodat de Sassenaren het vorig jaar een zeer bescheiden rol speelden. Dit was voor een groot deel te wijten aan het niet beschikbaar zijn van Raymonda Veigauwen, die toen in Wenen aan de Europe se kampioenschappen deelnam. Dit jaar start mej. Vergauwen v/el, hetgeen voor De Bruinvis 'n sterke troef is, waardoor on twee damestitels kan worden gerekend voor de Sassenaren. Om de overige damestitels zal hevig worden gestreden en het is moeilijk te zeggen, wie met de eerste plaatsen zullen gaan strij ken. Bij de heren gaan de titels rug slag en schoolslag naar ir Geer- ling van De Bruinvis en de Luc- tor.crack C. de Rijk, die zich Za terdag j.l. in Sittard op schitte rende wijze wist te plaatsen voor de finale der nationale kampioen, schappen. Wat echter te zeggen van de 100 meter vrije slag op welk num mer niet minder dan 5 zwemmers uitkomen die practisch alle de zelfde tijd maken? Zal de Luctor_man Wondergom zijn titel prolongeren, of zal h,j door Verbeek, Sampon, Ventevo- gel of de coming-man Inghels worden onttroond? Na de zwenmunimer worden nog enkele polo-wedstrijden ge speeld, o.a. Bruinvis 2— S.Z.V 1, die moet beslissen over het kan: pioenschap 2e klasse en de inte. ressante krachtmeting tussen Bruinvis 1 en de ongeslagen kam pioen le klasse Luctor 1 uit Mid delburg. Fa. H. POT

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 3