Uniezaken en Overzeese Rijksdelen UIT DE PROVINCIE WOL Regen en overstromingen Het huis zonder sleute- piJMEN Politie zoekt Maastrichtse notaris Ongerustheid ond$it;&lientele VOOR SPECIAAL ALKALIVRIJ EERSTE KAMER 9e Amerikaanse graanuitvoer AXEL. BRESKENS. MIDDELBURG. GOES. SLUISKIL. ZWITSALETTEN AGENDA Ms Kindermoorden in Engeland Tsree kinderen verbrand Brandstollen moeilijkheden in slepers en baggerbedrijf In Eerste Kamer is aan de «de gekomen de begroting van Hniecaken en Overzeese Rijks- «da 1951. De heer De Dreu (Arb.) noemt de verhouding van Nederland tegenover Indonesië dezelfde als tegesover andere buitenlandse teisgendheden. Spr. betreurt het streven naar Therziening van de resultaten der R.T.G. Indien Indonesië hiertoe Bepaald wil komen, zullen wij ons aïèrtegen niet verzetten mits het sr.itiatief van Indonesië zelf uit gaat. Ten aanzien van de ambtena ren zegt spr., dat de Ned. rege ring verantwoordelijk was, is en Wij ft voor hun welzijn en toe komst. De regering heeft in het verleden een geheel verkeerd be- teki in deze zaak gevoerd. De Ambonnese zaak is moeilijk tn sragiscii. Door het optreden wan de stichting ,,Door de eeuwen teww" worden de Ambonnezen sffoehouden van voldoende wer kelijkheidsbesef. Deze onrustver wekkers moeten met kracht wor- ter aangepakt. De afwachtende houding van <te regering inzake het conflict anet Indonesië over Nieuw-Gui- aea kan sprekers fractie niet be vredigen. De heer Molenaar (V.V.D.) iringt aan op grote spoed met dr- bijeenraeping van de R. T. C. ®e*. de West. Spr. acht het optreden van de regering tegen onruststokers on der de Ambonnezen hier te lande volkomen terecht, doch wijst er- ag, dat hiermede de kwestie van he; zelfbeschikkingsrecht van Ambon niet is opgelost. De heer De Zwaan (C.H.U.) betoogt, dat de status van Nieuw- IStdnea niet in geding mag ko- ■jsesi als eventueel ruilobject te- BPnover beloften van Indonesi sche zijde. Wat doet de regering voor de bevordering van wetenschappe- m onderzoek naar de bodem schatten van Nieuw-Guinea? De heer Algra (A.R.) meent slat de samenwerking van Indo- aesische zijde bijzonder moeilijk wordt gemaakt. Spr. vraagt een nadere verkla ring van het standpunt van dit kabinet met betrekking tot N.- Guinea. In verband met het incident mud het Ambonnese kamp in Middelburg merkt spr. op, dat de regering door de heer Schipper IAJRA door de onhoudbare toe stand in dit kamp tijdig was ge waarschuwd. Der-fleer Ruys de Beerenbrouck K.V.P. j spreekt de hoop uit, dat Md regering geen onderhandelin gen met Indonesië over Nieuw- <5unnea zal beginnen, waneer deze ,$een kans op succes hebben. Over de Ambonnezen in Neder land zegt spr., dat niemand, ook niet de Indonesische regering ons kwalijk zal nemen, dat wij in on- houding tegenover hen reke- TÏng houden met hun trouw en bet verleden. De Nederlandse 'regering heeft-zich tegenover hen dienovereenkomstig gedragen en beeft hun royaal gastvrijheid verleend. De Ambonnezen dienen echter ook hier in Nederland ge- '«agsgetrouwheid te beoefenen. De heer Van. Santen (C.P.N.) beöSttgr. - dai Indonesië door bui tenlandse leningen in een zeer afhankelijke financiële positie *r keert. De kern van de Indonesische kwestie vormt momenteel de dlgrarische revolutie, die in gang Remt. Hier liggen de fundamen tele kraehten, die rebelleren te gen de resultaten van de R.T.C., as het bijzonder tegen de econo- Mische bepalingen hiervan. Het ontwerp-vredesverdrag met Japan noemt spr. een Ameri kaans kolonisatie-plan van Indo nesië via Japan. Be minister, ir. L. Peters, be antwoordt de sprekers. In de In- Aanesische politiek spelen de sen timenten aan beide zijden nog een te grote rol. Het gaat er om te zoeken naar factoren die beide landen binden. Over de herziening van de re sultaten der R.T.C. zeide de mi nister, dat hierbij door beide par tijen verantwoordelijkheden wor den gedragen, die zij vrijwillig op zich hebben genomen. De regering heeft de Indonesi sche regering doen weten dat zij bereid is „informele besprekin gen" te voeren met prof. Supomo. De zaak der Ambonnezen in Nederland dient men met de grootste tact op te lossen. De wenselijkheid van opheffing van het vrijgezellenkamp te Mid delburg ziet de regering volledig in. Zij heeft opdracht gegeven tot de bouw van gezinskampen. Reeds zijn eenmaal vrijgezellen naar zulke kampen overgebracht. Het streven de Ambonnezen aan het werk te krijgen heeft te leurstellende resultaten gehad. Dit is deels te wijten aan psycho logische weerstanden, gezien hun vroegere militaire dienst, deels ook aan ongewenste beïnvloeding door hen, die zich opwerpen als leiders der Arrjbonnezen. De regering neemt de arresta ties van Nederlanders in Indone sië zeer hoog op en doet alles om hierin verandering te brengen. Ten aanzien van Nieuw-Guinea zegt spr., dat hij niets heeft toe te voegen aan hetgeen in de regeringsverklaring van 17 Maart 1951 hierover is gezegd. De regering koestert de ver wachting dat de algemene ver gadering der V. N. de Neder landse interpretatie van art. 2 van het charter der souvereini- teits-overdracht zal instemmen. Binnenkort zal de regering rap port uitbrengen over Nieuw-Gui nea aan de V. N. krachtens art. 73 van het charter. De staatssecretaris, de heer Götzen, zegt nog dat de regering morele verplichtingen tegenover de Nederlandse ambtenaren uit Indonesië erkent en hiernaar ook handelt. In tweede termijn betoogde de heer Algra (A.R.) dat de verkla ring van de minister over de ar restaties van Nederlanders in In donesië hem niet heeft bevre digd. De heer Molenaar (V.V.D.) blijft van mening, dat Nederland bij de besprekingen over een her ziening van de R.T.C.-accoorden de kwestie van het zelfbeschik kingsrecht ter sprake zou dienen te brengen. Als Indonesië het recht opeist om alle kwesties te bespreken die het wenselijk acht, dan moet Nederland ditzelfde recht voor zich opeisen. De heer Van Santen (C.P.N.) vraagt de regering wat zij denkt van het Japanse vredesverdrag. De minister antwoordt, dat de regering geenszins a priori een bespreking van het zelfbeschik kingsrecht wil uitsluiten, wan neer de herziening van de R.T.C.- accoorden aan de orde zal komen. De Ambonnese ex-Knilmilitai- ren kunnen niet als militairen worden gebruikt. Zij zijn Indone sische staatsburgers en met In donesië is afgesproken, dat zij op geen enkele wijze operationeel zullen worden gebruikt. De begroting wordt vervolgens z.h.s. aangenomen met de aante kening dat de communisten ge acht willen worden te hebben tegengestemd. ■Het Amerikaanse departement «vn Landbouw deelt mede, dat de .Amerikaanse uitvoer van graan gnr 30 Juni 607.520.000 bushels tesft bedragen, hetgeen op één na je grootste uitvoer is, die ooit werd gemeld. Bfct record van 680 millioen aosheis werd bereikt in het jaar J94S tot 1949. De export omvatte 361.665.000 tnabeis tarwe en tarweproducten bu 245.855.000 bushels andere gra. »eni ïnel. mais, haver, graansor- gjfcnim, gerst en rogge. Ongeveer 56 procent van de'uit- roer ging naar landen, die econo- «msche hulp van de Ver. Staten antvangen, 11 procent naar de stoor de Ver. Staten bezette ge. CÊeden in de Pacific en ongeveer 2S procent naar Brazilië, Canada, ÏJgypte, India, Mexico en Joego slavië. De procureur-gen. te 's-Gra- venhage heeft de voorgeleiding verzocht van J. M. H. O. Q., een 75-jarige notaris te Maastricht. Het vermoeden bestaat dat deze zich aan een deviezenovertreding heeft schuldig gemaakt. Hij zou een belangrijk deel van zijn ver mogen naar het buitenland heb ben overgebracht. Het was algemeen bekend, dat de notaris veel onroerende goe deren (huizen en landerijen) bezat alsmede effecten. Onlangs heeft hij een van zijn huizen voor een aanzienlijk bedrag verkocht. Men heeft nog niet kunnen op helderen, waar de opbrengst van deze verkoop is gebleven. Er wordt verder nagegaan, of hij hypotheek heeft opgenomen op zijn eigendommen en het aldus verkregen geld naar het buiten land heeft gesmokkeld. Notaris Q. is reeds enige tijd spoorloos uit Limburg verdwe nen. Nasporingen hebben uitge wezen, dat hij zich met zijn vrouw, zijn huishoudster en diens dochtertje naar België heeft be geven. Midden Juli heeft hij zich te Ostende ingescheept op het onder Liberiaanse vlag varende luxe-jacht „President Roberts". Het jacht heeft 18 passagiers aan boord. Vóór zijn inscheping is hij in België op verzoek van de Nederlandse justitie verhoord door de Belgische politie. Ge vraagd naar het reisdoel van het jacht, dat een bemanning van 18 koppen telt, heeft hij verklaard commerciële belangen te gaan behartigen. Aangezien er geen uitlevering staat op deviezen- overtredingen, heeft de Neder landse politie hem niet kunnen horen. Na het vertrek van de notaris ontstond er onder zijn cliëntele in Limburg grote ongerustheid Wilde geruchten, volgens welke de notaris er met de aan hem toevertrouwde gelden vandoor gegaan zou zijn, doken spoedig op. Een onderzoek heeft echter uitgewezen, dat notaris Q. vóór zijn vertrek orde op zaken heeft gesteld door opdracht te geven voor bepaalde betalingen. Er zijn nog geen klachten binnengeko men van mensen, die op korte termijn gelden van hem hadden te vorderen. Zijn kantoor is niet gesloten. Het wordt voortgezel door de plaatsvervangend nota- ris S. De opschudding, die het ver trek van de notaris in Maastricht heeft verwekt, vindt o.m. zijn oorzaak in het feit, dat de familie L„ uit Den Haag, althans vader en zoon L., zich in zijn gezelschap bevinden. Na de oorlog heeft deze familie het vertrouwen van de notaris weten te verwerven. Vooral de 29-jarige zoon R., die een tijdlang ten onrechte in priesterkleding heeft rondgelo pen, was geregeld te gast bij de notaris. Na allerlei manipulaties, waar de justitie later nog be moeienis mee heeft gehad, heb ben notaris Q., vier leden van de familie L. en een later wegens verduistering veroordeelde nota ris B. uit Schiebroek een ver eniging gesticht „Particulier ini tiatief tot het doen van charita tieve werken", afgekort tot „Particulier initiatief of „P.-I.". In Mei 1948 is het hoofdbestuur van P.-L, dat de medewerking had weten te verwerven van ver scheidene goedlovige lieden, o. w. eèn arts uit Rotterdam, naar Curacao vertrokken. Daar had men weinig vertrouwen in het charitieve karakter van de ver eniging en het gezelschap werd uitgewezen. De arts en anderen, die hun geld in de Curacaose on derneming hadden gestoken, heb ben 'n aanklacht ingediend tegen het hoofdbestuur van „P.-I." Ro bert L„ de president, is toen gear resteerd. Hij heeft terechtgestaan voor de Rotterdamse rechtbank doch werd vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Na deze atfaire heeft de fami lie L. zich wat teruggetrokken uit de openbaarheid. De vader, kleermaker van beroep, begon met geld, dat kennissen hem hadden geleend, een herenmode zaak in Den Haag. Enige maan den geleden is deze zaak opge heven. In Juli heeft de familie L. het huis, dat zij in een buiten wijk van Den Haag bewoonde, ontruimd. Er bestaat een sterk vermoeden, dat de gehele familie zich aan boord van de „President Roberts" bevindt. Een van de zoons, een kleermakersleerling, heeft tegen zijn patroon gezegd, dat hij met zijn familie voor een half jaar het land uit zou gaan". „We gaan naar Suriname" zou hij hebben verklaard. Lezing en lichtbeeldenavond „Goed Wonen". Op initiatief van de Bond van Plattelandsvrouwen had gister avond in „Het Centrum" een le zing plaats, die werd afgewisseld met suggestieve lichtbeelden om trent moderne woninginrichting en werd bijgewoond door enige honderden dames. Het was ditmaal de binnenhuis- architecte mej. Dora Mees, die als propagandiste van „Goed Wo nen" in aansluiting op de alhier gehouden persconferentie en als inleiding van de tentoonstelling, die a.s. Zaterdag vanwege deze stichting georganiseerd zal wor den, nader doel en streven uiteen zette. Inplaats van de zeer principiële causerie van de heer Jansen, kre gen wij thans een geheel prac- tische kijk op de materie. Ofschoon de maatschappelijke structuur en de sociale toestand in deze drijfveer en oorzaak zijn, dat wij ons niet meer naar onze grootvaders kunnen richten, leert de practijk ons iedere dag, dat wij om allerlei redenen tegenover deze nieuwe dingen huiverig staan. Het propageren van de denk beelden van „Goed Wonen" houdt echter niet in, dat men de antieke dingen zou willen weren. Waar wij ons tegen moeten ke ren, zijn de namaak antieke din gen. Deze wil men niet meer. Wat een wereld krijgt, ligt aan de be hoefte van de mens, doch als al le mensen berusten, komt er hele maal niets. Door spreekster werd uitvoerig stil gestaan bij de woninginrich ting. Alles hangt af van stijl en smaak, maar kleur en vloerbedek- king spelen hierbij een belangrij ke rol. De invloed, die van de kleur uitgaat, is van psychologi sche betekenis. Vóór alles is het gewenst, dat men de kamers licht houdt, terwijl ook de ligging ten opzichte van de windrichting een niet te onderschatten factor is. Vervolgens werden tal van meer ondergeschikte punten on der de loupe genomen. Eén van de grondbeginselen van „Goed Wonen" is ook eerlijkheid in de kunst, dus óók ten opzichte van de woninginrichting en de toepas sing der materialen. Een grote serie plaatjes werd hierop vertoond, waarbij het doel, het wonen in Nederland door een verbetering der woninginrichting DE PAARDEN WEDSTRIJD VAN „HET ZOUTE" Prins Bernhard aanvoerder Nederlandse ploeg. Aan het vermaarde „Concours Hippique" van „Het Zoute" wordt in 1951 nieuwe luister bijgezet. De strijd werd door de interna tionale bond als enige C.H.I.O. in België erkend, izodat bij deze paardenwedstrijd de „Beker der Natiën" officieel zal worden be twist door de landelijke ploegen van België, Engeland, Frankrijk, Italië en Nederland. De ploeg van Nederland wordt aangevoerd door prins Bernhard, een bewijs dat de Oranjezonen het ernstig menen in deze kamp, waar zij de „fine fleur" der Europese ruiterij zullen ontmoeten. 24, 25 en 26 Augustus worden dagen van intens sportgenot, die ingericht worden door „Cercle Equestre du Zoute", mét de mede werking van gemeentebestuur en casino van Knokke. Knokke krijgt de interessantste paardenwedstrijd van het jaar. op een hoger peil te brengen, aan schouwelijk werd Ce zien gegeven Na de pauze werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vra gen, waarbij bleek, dat het inder daad nog vele jaren zal duren eer de grondbeginselen van „Goed Wonen" over de gehele linie on der onze huismoeders zullen zijn doorgewerkt. Zomer-voorboden Het recreatie-oord alhier, dat gestadig groeit en momenteel tot lommerrijk verpozen noodt op de schaarse zomerse dagen, is weer een attractie rijker geworden. Van gemeentewege zijn n.l. de zer dagen de eerste banken ge plaatst, welk aantal spoedig zal worden uitgebreid, hetgeen onge twijfeld door de Axelse minneko zende jeugd op prijs zal worden gesteld. Wij zullen nu maar hopen, dat de baldadigheid het zal afleggen tegen hen die van de natuur in deze omgeving willen genieten, èn deze banken niet ontsierd zullen worden door ingesneden en ge kerfde initialen van degenen die de gelegenheid tot het rustig ver toeven in het recreatie-oord op schandelijke wijze misbruiken. Openstelling weg. Donderdagmiddag te 17.30 uur is de nieuwe betonweg in zijn ge heel opengesteld. Dit is zeker een grote verbete ring voor het enorme drukke va- cantieverkeer vlot te kunnen wegwerken van en naar de veer boot. Jhr. mr. De Castómbroot ont hult eerste wegwijzer. Walcheren zal binnenkort de be schikking hebben over een weg- wijzernet, dat geheel zal wo-de-i aangepast aan de veranderde si tuatie, zoals deze door de na de oorlog noodzakelijk geworden herverkaveling is ontstaan. Deze herverkaveling, welke 5 jaar heeft gevergd en thans vrij wel is voltooid, hééft tot gevolg gehad, dat het wegennet in de loop der jaren is gereconstrueerd. In verband daarmee kon de be wegwijzering, welke de A.N.W.B. na de bevrijding op Walcheren had aangebracht, slechts 'n voor lopig karakter dragen. Maandag 13 Augustus zal een aanvang worden gemaakt met het plaatsen van het definitieve weg wijzer systeem. Walcheren krijgt er dan 13 nieuwe wegwijzers en 4 nieuwe richtingsborden bij, terwijl niet minder dan 27 wegwijzers zullen worden herzien. Voor het eerst zal een recht streekse route tussen Domburg WestkapelleZoutelando ener zijds en tussen VeereMiddelburg er. Vlissingen anderzijds worden aangegeven. 'Voorts zal dé A.N.W.B. de vóór oorlogse route VlissingenZoute- landeWestkapelle langs de kust in ere herstellen. Het ligt verder in het voorne men over te gaan tot het plaatsen van de bekende paddestoelen langs dc duin.rijwieloaden tussen Vlis singen ZoutelandeWestkapelle en Oranjezon. Een gedeelte van deze rijwiel padverbinding is na de oorlog in internationaal werkverband door 'tudenten aangelegd. Zowel voor tiet verkeer als voor het toerisme betekent de vernieu wing van de bewegcijfering op Walcheren een grote verbetering. De commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, tevens lid van "net dagelijks be stuur van de - .N W.B., zal Maan dagmiddag te Westkapelle de eerste nieuw-geplaatste wegwij zer onthullen. Een groot aantal autoriteiten zal deze plechtigheid bijwonen. Tentoonstelling. Donderdagmiddag heeft de commissaris der koningin, jhr nr. A. F. C. de Casembroot, de Nijtengo XIII te Goes geopend. Deze achtste nijverheids- en handelstentoonstelling is tot en met 18 Augustus geopend. Hedenavond zal een Javaans edelman, raden S. Hajrdjodireng- go met echtgenote Indische dan sen uitvoeren. Op de avond van de openings dag speelde een Ambonnese kron tjongband uit het kamp te Mid delburg op de Nijtengo. Het bestuur had ondanks be zwaar van buitenstaanders hier toe besloten omdat men van me ning was dat een links laten lig gen van de Ambonnese jongen., onjuist zou zijn. Er zullen voorts vele concerten worden gegeven o.a. door de Eng. müitaire band „The Kings o.vn Hjussars", die een tournée Cmor ons land maakt. Ter lading'. Gisteren arriveerde alhier aan de kade van de cokesfabriek het Duitse stoomschip „Heidelberg", hetwelk een lading cokes zal in nemen. Geslaagd. Voor het middenstandsexamen, afgenomen te Bergen op Zoom, slaagde onze dorpsgenote mevr. L. Voermande Feber. Rector R.K. verpleging. In verband met de verplaatsing van de Eerw. Paters is er voor de R.K. verpleging ook een nieuwe rector benoemd. Deze tunctie zal worden waargenomen door de Eerw. Pater Vicarius, die zich uit sluitend met dit werk zal bezig houden. Derhalve zal hij geen pa rochie-werk verichten. De Volksspelen. Er worden ook dit jaar weer volksspelen georganiseerd. De talrijke premiën die door de han deldrijvende middenstand voor deze spelen worden geschonken, overtreffen de stoutste verwach tingen. De spelen vangen voor de kinderen aan om 2 uur. In de avonduren krijgt men de klap op de vuurpijl, n.l. een race tussen personen van 30 jaar en ouder. Deze zullen uitkomen in een tijd- race. Het parcours loopt door de Middenstraat en Spoorstraat. DE ANTI-PUN TABLETTEN HEDEN; TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Die Nacfat- wache". AXEL: 19.30 uur: Groot ope ningsconcert door de Militaire kapel „The King's Own Bu_ sars"; 22.00 uur: Groot bal in „Het Centrum". MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. ,,Die Nacht- wache". Concertgebouw, 8 uur Biosc. „Artistentragedie". AXEL: Het Centrum, 2 uur: Biosc. „De Circusjongen"; 7.30 uur: Concert, fanfare „Eick naar zijn Krachten", van Hoe!:. Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. „Het leven gaat verder". In Zuid-Engeland begint be zorgdheid te rijzen naar aanlei ding van een viertal moorden op jonge mesjes, die zich in een maand tijds hier hebben voorge daan. Het eerste slachtoffertje was de zevenjarige Christine Butcher, die op 10 Juli geworgd werd gevonden in een weide in Windsor. Op 2 Augustus vond men de 11-jarige Sheila Attwoo in Caversham, bij Birmingham, dood waarschijnlijk ook ge worgd in een tuin in de buurt van haar tehuis. Een dertigjarige arbeider wordt van deze moord verdacht. De laatste twee moor den werden bedreven in Bath (Somerset). Hier vond men Donderdag het lijkje van de 9- jarige Cecily Batstone, die reeds een dag lang werd vermist, en die woonde in de buurt van de plaats waar men eerder de zes jarige Brenda Goddard geworgd had gevonden. De ouders in de betrokken plaatsen treffen thans maatrege len voor betere beveiliging van hun kinderen en eisen meer be scherming van de politie, vooral in de vacantietijd. Een man, verdacht van de laat ste moord, is gearresteerd. Donderdagmorgen zijn in ge heel Zwitserland door de aanhou dende regens de rivieren verder gezwollen. Te Fully is de Rhöne buiten haar oevers getreden. In Tessino, dat daags tevoren reeds van overstromingen te lijden had, moest het dorp Mugena worden ontruimd. Te Malcantone moes ten mensen, die op de daken der huizen hun toevlucht hadden ge zocht. met boten worden gered. Het vliegveld van Agno staat on der water. Vele plaatsen zitten zonder drinkwater. Als gevolg van het versperd ge raken van de St. Gothardweg worden een honderdtal wagens met Italiaans fruit, bestemd voor Scandinavië en Engeland, te Chi- asso opgehouden. Zij worden om geleid over Milaan naar de Sim- plonpas. Ook de sneltrein Ro meParijs en StockholmRome worden omgeleid. In het dal van Verzasca dreigt de gezwollen rivier het krachtsta- door EARL DERR B1GM3ERS Vertaling van P. Oreille 44) (Nadruk verboden), XI. Ui aen schuur te Herzele (B.) 2 kinderen levend verbrand. De 6-jarige Willy en de 3-jarige Arfette Baele waren aan het spe ten in de schuur van de boerderij, Bewoond door hun grootouders, teen buren constateerden, dat de aeliuur in brand stond. IDe brand breidde z;ch zo snel szt, dat het niet mogelijk was de -imderen te redden. Na een half uur blussen werden verkoolde lijkjes uit de schuur gehaald. De Juwelen Boom. Twee uur later stond John Quincy op van het diner, dat hij samen met zijn'tante had ge bruikt. „Om nu eens te tonen hoe vlug ik een nieuwe taal aanleer," merkte hij op „ik ben helemaal pau. Nu ga ik makai om op de lanai te zitten en de pilikai van de dag te vergeten." Juffrouw Minerva glimlachte en stond ook op. „Ik verwacht Amos straks," zei ze, toen ze door de hall gingen, „een familieraad leek mij nodig en ik heb hem ook gevraagd." „Vreemd, dat u hem dat moest laten vragen", Tohn Qumcy, een sigaret opstekend. „Volstrekt niet," antwoordde zij, en vertelde hem van de lang durige vete tussen de broeders. zoveel vuur was," zei John Quin cy, toen zij op de lanai zaten. „Hij heeft bloedarmoede, te oor delen naar wat ik vanmorgen van hem zag. Maar de Winter- slips hebben altijd goed kunnen haten." Even zaten zij zwijgend. Buiten nam de duisternis snel toe, dè tropische duisternis, die de vori ge nacht een tragedie had ge bracht. John Quincy wees naar een hagedisje. „Ze doen geen kwaad," zei juf frouw Minerva, „en ze eten mus kieten." „Zo?" De jongen gat een slag op zijn enkel. „Ieder z'n smaak." Daar kwam Amos, ongewoon bleek in het halfduister. „Je vroeg me om te komen, Minerva," zei hij en ging voor zichtig op een van Dan's stoelen zitten. „Ja. Wil je roken?" Amos stak een sigaret op, die tussen zijn dunne lippen vreemd leek. „Ik ben er zeker van", ging juffrouw Minerva voort, „dat we allen be sloten zijn om de man, die dit vreselijke heeft gedaan, voor het gerecht te brengen." „Natuurlijk", zei Amos. „Het enige, wat er tegen is," ging zij verder, „is, dat in de loop van het onderzoek waar- ,,Ik° dacht niet, dat er in Amos i schijnlijk enige onaangename fei ten uit Dan's verleden openbaar zullen worden." „Dat kan niet anders," merkte Amos koel op. „Terwille van Barbara," zei juf frouw Minerva, „tracht ik te zor gen, dat er niets ruchtbaar wordt, dat niet strikt noodzakelijk is voor de ontdekking van de moor denaar. Om die reden heb ik de politie niet volkomen in vertrou wen genomen." „Wat?" riep Amos. John Quincy stond op. „Hoor eens tante Minerva „Ga zitten", zei zijn tante scherp. „Amos, om terug te ko men op het gesprek dat we had den toen ik bij je logeerde, Dan liet zich in met die vrouw op het strand. Arlene Compton noemt zij zich, geloof ik". Amos knikte. „Ja, niet veel bijzonders. Maar dat wou Dan niet inzien, ofschoon ik weet, dat zijn vrienden er hem wel op wezen. Hij sprak'ervan om haar te trouwen." „Je wist heel wat van Dan, al sprak je hem nooit", ging juf frouw Minerva voort. „Precies hoe hfl sbv->d 'i;e v toen hij vermoord werd giste ren pas, en het lijkt eeuwen ge leden". „Dit kan ik je precies zeggen", antwoordde Amos. „Ik weet, dat sedert een maand een mali- hini met de naam Leatherbee het zwarte schaap van een goede familie in Philadelphia, zegt men geregeld bij die weduwe is en dat Dan hem niet mocht". „Hum". Juffrouw Minerva overhandigde Amos een vreem de, oude broche, een juwelen boom tegen een achtergrond van onyx. „Heb je dit ooit tevoren gezien Amos?" Hij knikte. „Dit maakt deel uit van een kleine verzameling juwelen, die Dan in de tachtiger jaren van de Zuidzee meebracht. Er waren ook oorringen en een armband. Hij deed wat vreemd met deze sieraden liet ze Bar bara's moeder noch iemand an ders ooit dragen. Maar de laatste tijd moet hij over dat idee heen- gekomen zijn, want een paar we ken geleden heb ik dit gezien." „Waar?" vroeg juffrouw Mi nerva. Ons kantoor verhuurt villaa tjes op het strand, waar die we duwe Compton op het ogenblik woont. Een poosje geleden kwam zij haar huur betalen, en toen droeg zij deze broche." Hij keek plotseling juffrouw Minerva aan. „Hoe kom je hieraan?" vroeg zij. (Wordt vervolgd.) In de kringen van het slepers- en baggerbedrijf vreest men grote brandstofmoeilijkheden als ge volg van de kolenprijsverhoging, die 1 Augustus is ingegaan. Voor het bunkerbedrijf, waaruit de sleepboten als regel de kolen be trekken, wordt de verhoging ca- tastrophaal genoemd. Bij informatie deelde men ons mede, dat de zeven gulden verho ging per ton voor een sleepboot een zodanige kostenvermeerde ring betekent, dat van verdere concurrentie met het motorsleep- vervoer geen sprake meer kan zijn. De verwachting werd uitge sproken, dat de sleepboten opge legd moeten worden om daarna bii de scheepssloperijen terecht te komen. Hetzelfde geldt voor het baggerbedrijf. De kolenprijsver hoging zal daar voor het ogenblik nog geen schade meebrengen, om dat de Rijkswaterstaat de meer dere kosten bijbetaalt, doeh in de naaste toekomst vormt in het baggerbedrijf de mogelijkheid van concurreren met het motorbedrijf het grote vraagpunt. Ook hier zou de zware gang naar de scheepssloperijen op de duur het gevolg van de kolenprijsverho ging zijn, zo zeggen de betrokke nen, tenzij grote bedragen worden geïnvesteerd voor ombouw met motoren, maar hiervoor ontbre ken in de meeste gevallen de mid delen. Overleg met het bedrijfsleven over de prijsverhoging zou zeker resultaat hebben opgeleverd, al dus autoriteiten in het slepers- en baggerbedrijf, die daarbij dachten aan een egalisatiefonds voor sleepboten en ook voor het bag gerbedrijf. Voorts zou door voor ziening van de meest economische soorten van kolen voor de diverse bedrijven een niet onbelangrijke besparing zijn te bereiken. De du re Amerikaanse kolen hebben nu in vele gevallen weinig nuttig ef fect en wegens de slechte kwali teit voor bepaalde ketels gaan ze soms z«4fs over boord, zo vertelde men ons. tion, dat Lugano van electriciteit voorziet, te vernielen. Na de hevige wolkbreuken en hagelbuien, die Woensdagavond het gebied van het Como-meer hebben geteisterd, zijn negentien personen om het leven gekomen. Vijftien anderen zijn in een zie kenhuis opgenomen. De krachtige windvlagen hebben huizen be schadigd en bomen ontworteld en vele rivieren zijn buiten haar oevers getreden. Bij Bad Ischl is Donderdagmor gen een wolkbreuk boven het kamp van de jamboree losgebar sten. Verkenners, die hun tenten in het lage gedeelte van het kamp hadden opgeslagen, waren druk doende kanaaltjes te graven om het water af te leiden, geholpen door hun fortuinlijker kamera den, die op hoger gelegen terrei nen hun tenten hadden opgesla gen. Een 30 meter hoge muur van modder en water uit de gezwollen bergstroom San Vincenzo sloeg in het dorpje Gera een herberg weg. De eigenaar, zijn vrouw, een dochter en vijf gasten twee vrou wen met drie kinderen) werden door het kolkende water meege sleurd en zijn nog niet terugge vonden. Verderop verwoestte de stroom nog twee huizen en voerde negen personen, onder wie vijf kinderen, mee. Uit het naburige dorp Do- maso wordt gemeld, dat daar 2 slachtoffers zijn gevallen. FRANSE MOTIE OVER CONFERENTIE GROTE VIER. De commissie voor Buitenland se Zaken van de Franse nationa le vergadering heeft een motie goedgekeurd, waarin wordt aan gedrongen op het houden van een conferentie van de grote mogend heden, zonder dat hierdoor aan het gezag van de Verenigde Na ties afbreuk wordt gedaan. In de motie wordt ook gezegd, dat „dergelijke onderhandelingen eerst na het sluiten van een wa penstilstand in Korea met effect kunnen worden gevoerd." Tevoren had de commissie een communistische motie verwor pen, waarin werd aangedrongen op „het openen van besprekingen tussen vertegenwoordigers van de vijf grote mogendheden met inbegrip van de Chinese volksre publiek en het tekenen van een wereldvredesverdrag tussen deze landen, waarbij alle staten zich kunnen aansluiten." Gisteren is bij de familie te Hengelo bericht binnengekomen, dat het stoffelijk overschot van mej. J. van der Linde is gevon den op een berghelling in de na bijheid van het dorpje Brand, in Vorarlberg Oostenrijk) Zij werd sinds geruime tijd na een bergtocht vermist. Donderdagavond om tien over elf zijn van de Scandinavië-expres naar Hoek van Holland op de Ceintuurbaan te Rotterdam twee rijtuigen ontspoord. Beide rij tuigen bleven overeind staan en er deden zich persoonlijke onge lukken voor.

de Vrije Zeeuw | 1951 | | pagina 2